De Oorlog. ciën. Uit den aard der zaak 'is de opsomming Van ecu menigte groote en kleine getallen voor eene ledenvergadëring als de hier gehoudene, een on vruchtbaar en dus een ondankbaar werk, zoodat de kasEiex de hoofdzaken uit dat verslag op een bord voor ieder ter lezing heeft genoteerd; dat is even goed afdoende, omdat de rekening-balans toch door eone financiëele commissie wordt onderzocht, pe kapitaalomzet over 1914 bedroeg omtrent vier en een halve-ton; er is dus werk aan'het kantoor. Op een leuke manier gaf do 'kasèier op-zijne beurteen overzicht van zijne administratie, gevoerd deels 'ten zijnen huize, deels in zijne garnizoensplaats, waar bij een voortdurende correspondentie werd gevoerd tussohen Lem en den voorzitter, die deswege -wel zeer de Bank aan zich verplicht mag rekenen, voor zijn belaDgelooze opoffering voor de goede zaak. Kamers den Raad van 'Toezicht deelde de heer Jb. Bakker een en ander mede -over de werkzaam heden in 1914, en de commissie van onderzoek 'der rekening verklaarde hij mond'e van den heer D. Smit, dal alles in goede orde was bevonden. Een bestuursvoorstel om hét'salafis van den kas sier te bepalen op f 300 en een-ander om eene som van f 40 disponibel te stellen voor vergoeding van vergaderkosten werden heiden zonder stemming aangenomen. 1 1 Voor de-verkiezingen die nu volgden, werden tot stcmopnemers aangewezen de heeren P.' Kater en G. Waiboer. 1 De lieer A. Schenk Dz. werd herkozen'als lid van het bestuur en de heer P. Kistemakcr Jz., als lid van den Raad van Toezicht. Voor'de financiëele 'commissie tot het nazien dor rekening over 1915 werden, naast dton heer G. Smit Gz., gekozen de heeren 'P. Kater en P. Over en als plaatsvervanger de heer Jb. Kossen. In de plaats van don heer C- Schoorl (vertrokken naar Alkmaar) werd als lid van het bestuur geko zen de heer D. Groot. Bij deze gelegenheid herdacht voorzitter de groote verdiensten van den hr, Schoorl voor de Boerenleenbank zoovele-jaren lang bier be wezen. Als plaatsvervangende bestuursleden "wer den bij acclamatie herbenoemd de heeren G. v. d. Oord en D. Blaauboer. Daar de 'rondvraag niets ter behandeling ople verde, sloot de voorzitter -de bijeenkomst met den wensch, dat een volgende algemeen© - ledenvergade ring moge plaats vinden onder betere tijdsomstan digheden, dan thans die 'froote wereld beleeft. De heer Geertsema bracht namens de vergade ring den voorzitter, niet alleen als zoodanig, 'maar ook als waarnemend kassier, een woord van dank toe, waarmede luide instemming werd betuigd. Aan het. einde der .vergadering-werd door de le den onderteekend een adres aan Z.Exc. den Minis ter van Oorlog, waarin werd verzocht om aan den kassier der Boerenleenbank, den heer v. d. Oord, een verlof te verleenen van 3 dagen per week. ALKMAAR. Ten stadhuize werd Zaterdagmiddag aanbesteed het bouwen van een administratiegebouw met bij gebouwen enz. op het-'fabrieksterrein aan-den Ilel- derschen weg. Ingekomen waren 19 biljetten. Laag ste inschrijvers S. Spruit en P. Meijer, aannemers alhier, voor f 52200, aan "wie bet werk is gegund. De aannemer zal zooveel mogelijk Alkmaarsche werk lieden gebruiken. 1 DANKBAR*. LIJSTERS. Men schrijft uit Edhm: Op de stoep van een huis glhier staat in een houten bak een laag oleanderboompje. Daarin bouw de een'lijster het nest, tot op zekeren morgen een kat hot verscheurde-en de eitjes gebroken werden. De bewoner van het-buis liet nu een beschermer van gaas om den bak en om de oleander maken; alleen de kruin werd vrijgelaten. De lijsters zijn te ruggekomen en nu zit (om met Staring te spreken) „bet wijfje gerust, op een viertal eitjes neder" -en des morgens en aes avonds hoort men weer de welluidende fluittonen, het '-aangenaam gezang van de „turdus merula". 1 1 MEI TE ZAANDAM. De 1-Meiviering te Zalandam -bad een heel kalm verloop. De secretarie en de 'overige gemeentebu- reaux waren gesloten, terwijl ook de bedrijven zoo veel mogelijk stop gezlet wa^en. In den morgen brachten, enkele -honderden wielrijders uit Amster dam, allen met de roode- tulp'in het knoopsgat,-een bezoek aan Zaandam, 's Avonds werden vergade ringen belegd, waar de heeren Duys en Steunbuis als sprekers optraden. Er werd vooraf een optocht door de gemeente gehouden.' 1 PAARD ENZIEKTE. openbaart zich te Dordrecht onder 'de paarden een besmettelijke ziekte die zich onderscheidt door plotselinge sterke temp.eratuursverhooging bij' het getroffen dier. Men durft ze dan niet <voor Öen dienst gebruiken. Er zijn successievelijk heel wat paarden 'aange tast op do'verschillende stallen -en er doen zich nog al gevallen met doodelijken afloop voor. Dordr. Ct. DE MOORD TE MEDEMBLIK. Men meldt uit Medemblik: In verband met den moord op den heer Schagen is Zaterdag het parket uit Alkmaar den geheelen dag hier geweest. Vergezeld door de heeren Scharen en Van Ledden Hulsebosch uit Amsterdam werd huis zoeking gedaan in ieen drietal woningen en een ver der onderz'oek op de plaats van het misdrijf inge steld. MOORDENAAR GEARRESTEERD? De harmonicaspeler Johannes Bogers, bijgenaamd Jantje Donks, de vermoedelijke dader van den moord te Roozendaal, is te Antwerpen gearresteerd. avi kri ngen. Naar wij vernemenzullen de eerstvolgende larn- •merenmarkten alhier worden gehouden op Woens dagen 12, 19 en 26 Mei, 2, 9, 16, 23 'en 30 Juni op het Kerkplein te Hippolytushoef. WiERlNGEN. Door de af deeling onzer Hollandsche Maatschap pij van Landbouw gesubsidieerd door de'Provinciale Commissie ter bevordering der veefokkerij in Nd.- Holland, zal op Maandag 10 Mei, des voormiddags 10 uur te Hippolytushoef de jaarlijksche stierenkeu ring worden gehouden. Aan premiën is f 160 be schikbaar gesteld. wierlngen. Te Westeriand alhier, is uit een vergadering van veehouders een voorloopige commissie, -bestaande uit de heeren D. Blaauboer, N. de Vries, W. Mos- tert en J. C. Kooij, gekozen, welke een ondferzoek zal instellen of oprichting van een kaasfabriek al daar mogelijk 'is. veenhuizen. Het verlagen wan den Veenhuizerdijk tusschen 't Kleine en Groote MaHegat en bijbehoorend werk is gegund aan den hoer J. Smit alhier als Langsten inschrijver. Inschrijvers warenP. Slam te Grootebroek f -1065, {8. Jonker ie Anna Paulowna f 3800, B. Dekkinga te Amsterdam f 3724, S. de Vries te Purmerend f 3683, J. Jonker te Anna Paulowna f 3585, C. Blaauboer te Schagen f 3354, Jb. Zijp te Zuidscharwoude f 3143, A. Sleutel te Dirkshorn f 2804, A. Blom te Schoorl f 2800, C. de Maijer c.s* te Veenhuizen f 2730, F. Roe mer te Medemblik f 2660, J. Roemer te Medemblik f 2390, Jb. Zwaan te Lamibertschaag t 2368, J. Smit te Veenhuizen f 2070. wieringen. j Voor rekening van 83 leden onzer onderafdeeling der V.P.N. werden j.1. Vrijdag op de Amsterdamsohe eieren- veihng geveild 15367 kipeieren, 322 eendderen, 7 gan zeneieren en 118 kievitseieren. De hiervoor verkre gen prijzen waren als volgt: voor de kipederen van f 4.05 tot en. met 5.30 per 100, voor d'e eendeieren van f 4.70 tot en met f 5.05 per 100, voor de ganzeneie ren f 8 per 100 stuks. De prijzen der kipeieren waren ongeveer f 1 per 100 stuks minden dan vorige week en de handel zoodoende minder vlug en gedrukt. Aan schoon geld zal voor de kipeieren aan de leden wor den uitbetaald por kilo f 0.64, voor de eendeieren l 4.60 pen 100, voor de ganzeneieren f 17 per 100 en voor de kievitseieren f 7.50 per 100 stuks. TREURIG ONGEVAL. Te Dordrecht is een 17-jarige meubelmaker die op d3 kap van een verhuiswagen zat, doodgedrukt toen de verhuiswagen onder de spoonvegviaauct bij den 's-Gravendcelschen dijk doorging. Zijn borstkas werd ingedrukt en hij overleed enkële ©ogenblikken na het ALKMAAR, ongeval. Door vijlen. Öen heer J. Muijs, alhier overleden, zijn o.m. 'do volgende legaten vermaakt: aan het armenhuis te Zype f 3000 ea aan het Stadsziekenhuis te Alkmaar f 5000. CALLANTSOOG. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare •lagere school alhier, hebben ach 4 sollicitanten aange meld. UITVOER UIT DUITSCHLAND. Men schrijft uit Winterswijk: Het goederenvervoer uit Duitsche richting was in de afgeloopen week weer zeer druk- vooral de aanvoer van diverse goederen was van veel beteekenis. Er kwa men op sommige dagen treinen met wel 60 wagens beladen met allerhande goederen aan, zoodat de re sultaten van het verkeer ruim 100 wagens meer be droeg dan de week te voren. In het geheel brachten de 65 binnenkomende treinen 1750 wagens aan. Hiervan waren ruim 13Q0 beladen met kolen, cokes en briket ten, d.i. weUswaar 100 wagens minder dan een week te voren,, doch toen was de aanvoer van brandstoffen ook bijzonder groot. In de laatste da«en was er meer verscheidenheid in dc soort brandstoffen, alleen bruin kool-briketten merkten we niet meer op. Ten aanzien van de diverse goederen kunnen we mélden, dat er weer meer verzending naar Amerika plaats voind. niet alleen naar de Vereen igde Staten, maai' ook naar Zuid-Amerika. We zagen o.a. zendingen voor Buenos-Aires. Deze goederen zijn kenbaar aan hel opschrift„Americain property". Zeer belangrijk was de aanvoer van ijzerwerk en landbouwwerktuigen, te zamen wel 100 wagens. Verder vermelden we tal van wagens met keislag, kalk, cement, kunstmest, embal lage, glas, zinkwit, papierstof, behangselpapier, been deren, meubeltjes, enz. NIEUWE ONVOORZICHTIGHEID? Onder dit opschrift schrijft het weekblad De Fakkel De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij heeft bij bestek No. 1258 12 April j.1. aanbesteed het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw van twee vaste bruggen over het zijkanaal-F bij Halfweg. De aanwijzing van het werk geschiedde 7 April daar- aantoorafgaand, op bet terrein, gelegen in de'on middellijke nabijheid van fort Halfweg. Onder de in schrijvers bevonden zich drie Duitsche firma's, de Actien- Gesellscb. fur Eisen-Industrie und Bruckenbau vormab Johann Caspar Harkort te Duisburg, de Bruckenbau Flender, A. G. Benralh bij Dusseldorp en de heer E. Wienhoven te Utrecht, die mede voor een Duitsche briek inschreef. Wij welen niet of de vertegenwoordigers dezer firma's, aan welke aldus een rustige blik in onze stelling Amsterdam werd gegund, Duitschers zijn. Wij welen ook niet of zij in dit geval, gedreven door dezelf de vaderlandsliefde als de Duitsche zeeofficier, die zich vermomd tijdelijk als macliinist op een Spaansch jacht bij Gibraltar verhuurde, tevens een opdracht tot be- ■tudeering onzer verdedigings-stellingcn hebben ver- ■uld, hun gegeven door het Duitsche militaire opper bevel. Wij wollen zelfs gaarne aannemen dat hiervan geen sprake is en dat juist deze menschen volslagen onverschillig zijn voor ae weermiddelen van alle niet- Duitsche staten dat neemt niet weg dat wij het t©n allen tijde, en in deze dagen meer dan ooit gevaar lijk achten buitenlandsohe fin-ma's 1oe te laten in de onmiddellijk nabijheid van onze defensieve stellingen. Heeft de huidige krijg ons nu nog niet genoeg.geleerd? EEN VERZEKERINGSAGENT. De zaak van «en agent der Levensverz.-Mij. „"Dor drecht", B. J. G. Bos, die dezer' dagen werd aange houden en naar Almelo overgebracht, bliikt thans groote proporties aan te nemen cLn aanvankelijk vermoed werd. Reeds 10 jaar is B. bezig mei het vervalschen van. allerlei acten en polissen. Hij heeft zich in dien lijd verrijkt met de uitbetaling der gelden waarvoor ruim 80 personen verzekerd waren, die hij achtereen volgens opgaf als te zijn overleden. Alle overgelegde ovenijdensacten en geneeskundige verklaringen blijken valsch te zijn in zijn bezit weid zelfs een nagemaakte gemeentestempel gevonden, alsmede gedrukte formu lieren van overlijden,, welke slechts ten raadhuize wor den afgegeven. Naar wc vernemen, kwam de zaak aan het licht door dat een verzekerde 'bij de Mij., reeds lang als over leden geboekt, ach om inlichtingen tot baar richtte. Op vervals chte quitanliën werden nog steeds van de als overleden opgegeven personen de z.g. verschuldigde pre mies geïnd. Up hanoige wijze werden denverzekerden polissen uit handen gespeeld, waarvoor e^n vervalscht stuk in de plaats wem gegeven, waarop door hem voorschot ten werden genóten, die nimmer in handen der verzekerden kwamen. Het namaken der stukken is zoo-correct dlat zelfs in geen enkel geval eenig ver moeiden ooit ontstond een in alle opzichten aan dei cuscheti voldoende notarieel© acte van erfpacht, zelfs behoorlijk geregistreerd, werd overgelegd. Deze verzekeringsagent ging met groote sluwheid te werk, hij koos zijn slachtoffers onder alle standen in Enschede 'en Lonneker. Daar echter de bedragen dei verzekerden niet over hooge posten liepen, is de schade niet zoo belangrijk. nieuwe niedorp. „Offers" van Ds. N. J. C. Schermerhorn. dat onge veer 11 jaar geleden, voor 't eerst werd opgevoerd, heef' gelegen zijn in het feit, dat te St. Maarten te veel 1 kinaeren komen en er een uitbreiding van de school 1 zal moeten komen, terwijl te Valkkoog op de school nog voldoende plaats is. MGR. NOLENS TE ROME. Het bureau-Stefani te Rome seint d.d. 3 Mei: Mgr. Nolens, die met een politieke zending van de Nederlandsche regeering naar den Heiligen Stoel is belast, had verscheiden malen een onderhoud met den starits-secretaris, kardinaal Gasparri, ter borafidshlging over het voorstel van Nederland om een vertegenwoor diger bij den Heiligen Stoel te benoemen. De wensch der Nederlandsche regeering vond op het Vaticaan een goed 'onthaal, en in dezen geest is aan 'den Minister van Buitenlandsche Zaken te 's-Graven- hage geschreven. De nieuwe Nederlandsche gezant zal geen geestelijke zijn. SCHADEVERGOEDING AAN HOLLANDSCHE REEDERIJEN. In de zitting van Zaterdag van het Prijzenhof vor derde de reederij van' den op 22 Jan, op de Noordzee in beslag genomen en opgebrachte op 25 Jan. weèr vrijgelaten Hollandschen trawler Bertha Elisabeth een schadevergoeding van 885 gulden voor de 58 ver loren gegane visch-uren. Het Prijzenhof kende de ree derij een schadevergoeding toe van 565 gulden en bo vendien 4 pet. interest, te rekenen vanaf 1 Februari 1915. Wegens het opbrengen van de Ncdcrlandsche trawlers Jjydney Albert en Pieter Jan waren ook van de zijde dér reederijen eischen tot schadevergoeding in- na dien al herbaalde opvoeringen beleefd, zoowel hier als elders. Nu, Zaterdagavond 1 Mei, werd dit toonecl- spel andermaal opgevoerd en wel in de zaal van den heer C. Kooiman alhier, welke, zooals vooral in deze tijden to verwachten was, tot in de uiterste hoeken dicht bezet was, terwijl sommigen zelfs wegens plaats gebrek niet konden worden toegelaten. Dit propagandistische stuk, in zijne strekking gerichl tegen net militarisme, werd nu doqr de alhier gevestig de tooneolvereeniging „Nieuw Leven" vertolkt. We ge looven, dat de schrijver, indien hij tegenwoordig nad kunnen zijn, tevreden zou zijn geweest over de repre sentatie zijner pennevrucht. Er zat temperament in de spelenden en zij kenden hunne rollen, en wisten er de belangstelling bij het auditorium den geheelen duur van het stuk een uur of drie 'uitstekend in te houden. Zij, die de hoofdrollen vervulden vooral wa ren kranig in zeggen en doen. De weduwnaar Jan Burger met ploehter en zoon, de arbeider Zeldenrust. voorts het Joodsche type, allemaal luidjes die noga' wat „te \erlellen' 'hadden, zij hebben er zeker me' het minst toe bijgedragen om hel welslagen van dezen avond door hun uitnemend optreden te verzekeren, hierbij door de vertolkers der kleinere rolletjes me! ambitie gesteund. „Nieuw Leven" heeft getoond wat te kunnen en zal zeker in „de Rossenbachers", de Bel- flsche menschen, die ook een vorige maal uitsteker*! ielpen bij een uitvoering, een zeor te waatdceren aanvulling van 'haar ledental zien. Het uitbundig ap plaus was wel een b'cwijs dat aan liet publiek de ver tolking van het vijf bedrijven lange stuk bij uitnemend heid bevallen was. Een dansje na. SINT MAARTEN. Van particuliere zijde wordt ons gemeld: Geheel onverwachts pntvingen een 8-taJ ouders aan de Stroet, gem. St. Maarten, wonend, de aanschrij ving van B. en W., om hun kinderen voortaan in plaats van naar de school te St. Maarten, naar die te Valkkoog te zenden. Daar onder de ongeveer 25 kinderen die onder deze bepaling vallen eenige zeer jonge kinderen zijn, voor wie de zooveel verdere wan deling naar Valkkoog beslist bezwaarlijk is, waren de aangeschreven ouders met deze 'regeling allesbehalve tevreden. Zondagavond hebben deze ouders vergaderd en zijn zij raet algemeenc stemmen - overeengekomen en hebben daarvan een verklaring onderteekend, om zich niet aan do aanschrijving van B. en W. te onderwerpen, maar hun kinderen thuis te houden. Tevens werd be sloten zich per request tot den Raad te wenden. De wandeling naar St. Maarten werd op een V» uur en die naar Valkkoog op 1 uur en langer geschat. De reden der aanschrijving van B. en W. moet Aan. de reederij van de Sydney Albert werd 4258 gulden, aan die van de Pieter Jan 3598 gulden toege kend. In de zaak van den opgebraclhten Noderland- sdhen stoomtrawler Hasenkamp werd de eis oh afge wezen, omdat er voldoende redenen voor het opbrengen Duinkerken door de Duitschers beschoten. Dat was de vorige maal het bericht dat ons bereikte en 'als hel niet gekomen was uit Fransche bron, hadden we het als ónwaarschijnlijk achterwege gelaten. Immers de Duitschers staan te ver van Duinkerken, om liet te kunnen beschieten. Hoe dat nu mogelijk was'? Hel raadsel schijnt nu opgelost. In de duinen bij Nieuw- poort schijnt een kanon te staan, een nieuwe Duitsche uitvinding, dat 38 a 40 K.M. kan schieten, ongeveer dus van Haarlem naar Den Haag. Dat wordt de op lossing van het raadsel genoemd. En als het waar is, dan is bet weer een blijk te meer van de kolossale energie, waarmee Duitschland deze oorlog voert. En dan kunnen we ons op nog meerdere verrassingen voor bereiden. eb wordt de energie verklaarbaar, waarmee Duitschland naar de Belgische kust blijft opdringen. We hebben het bij Yperen gezien, met welk een kracht de Duitschersvooruit willen en aL is het Jhun daar nog niet in die mate gelukt dat een blijvend succes verzekerd is, de stap die zij vooruit hebben, gedaan is zeer belangrijk. Het Engelsche blad de Times zegt zelf, dal liet de belangrijkste stap is sinds maanden gedaan en duidelijk blijkt, zegt het blad, dat opnieuw hef denkbeeld bij den Duitschen staf is gerezen, om de havensteden, die het dichst bij de Engelsche kust ge legen zijn, te nemen. Zij treden daarvoor in Vlaande ren zoo krachtig op en de beschieting van Duinkerken is «en onderdeel van dat plan. En derhalve, meent de „Times".,mag niemand meer zeggen, dat J^et eind van den oorlog nabij is, 'of dat de Duitsche aanvalskiracht is verminderd. Integendeel. Het Duitsche volk is vol vertrouwen, het is bezield met een geest van zelfopoffering en vol harding. Men mag niet verwachten, dat zij zullen ineenzinken als de Pruisen na Jena. Hoe dichter de strijd kemt bij de grens van hun land, des te wan hopiger zal hun tegenstand worden. Hun offensieve kracht 'echter is groot genoeg, om de Fransch-Engel- sehe legers nog geruimen tijd tegen te houden. En dan maakt het blad verder van deze gelegenheid gebruik om aan te dringen op meer mannen en meer ammu nitie, en "op een ernstiger inzicht in Engeland, waar {Tien. qm de woorden- van de „Times" té gebruiken, den toestand nog steeds ziet door een nevel van op timisme. Van. dit deel van het oorlogs terrein is niet veel nieuws, alleen is het den Verbondenen nog maar steeds niet gelukt het verloren terrein te herwinnen. Verder is het steeds hetzelfde nieuws van afgeslagen aanval len enz., weinig belangstellends. Als met een ruk, wordt onze belangstelling gevraagd voor hetOosten-oorlogstooneel. Een officieele piededeeling uit het Duitsche Hoofd kwartier luidt: Onder opperbevel van maarschalk von Mackensen zijn de verbonden troepen na verbitterde gevechten door het geh e e 1 e Russische front in W es t-Ga- licië van de nabijheid dor Hongaarsche grens tot aan de Dunajec en de Weichsel op tal van plaatsen heengebroken en heb ben dat front overal ingedrukt. De gedeelten van den vijand die kon den ontkomen, zijn in snellen aftocht naar het Oosten en worden door de verbonden troepen scherp vervolgd. De o ver win nings buit is -nog niet bij benadering te overzien. En geheel in overeenstemming hiermee is wat uit Wee- nen wordt gemeld: De Vereenigde Oostenrijks'ch-ITongaarsche en Duit sche krijgsmacht heeft den vijand gisteren aangevallen in. gijn sedert maanden ingerichte en bezette stelling ia West-Galicië en hem op het geheele front Malaston— Gorlisj—Giommik en ten noorden daarvan teruggedreven, hem zware verliezen toegebracht, meer dan 8000 man gevangen genomen en geschut en machinegeweren, waar- vau de hoeveelheid nog niet is vastgesteld, buitgemaakt. Tegelijkertijd hebben onze troepen zich met geweld van den overgang over de Beneden-Doejanetsj weten te verzekeren. Aan het Kafpathenfront in $e BeslriÖen is de toe stand dezelfde gebleven. Ia du Woud Kar pathen hebben wij, in de jongste ge vechten, ten oosten van Koziowa terrein gewonnen, den vijand uit zijn stelling verdreven, zijn tegenaanval len bloedig afgeslagen, vele honderden gevangen geno men en drie machinegeweren buitgemaakt. Ook werd de vijana ten noordei} van de Osmaloda verdreven van verschillende hoogten, waarbij hem zware verliezen werden toegebracht. Het gevecht aldaar duurt nog voort. Conclusies durven wij uit deze berichten voorloopig nog niet anders te trekken dan deze, dat het de Rus sen lang niet voor den wind gaat en dat het reuzenleger van den Czaar niet beantwoord aan de algemeen© verwachtingen. Ook het bericht in ons vorig Jio. opgenomen, dat de Duitschers in de richting van den spoorweg Libau- Dunaburg opmarcheeren, is al een heel leelijke verras sing voor de Russen. De Duitsche bladen melden over dezen opmarschDe Russen hadden dezen aanval niet venvacht en alle voorbereidingen daartoe waren totaal aan bun aandacht ontsnapt. De Russen schrijven nu deze opmarsch aan fouragewenschen der Duitschers toe, maar dat is- al een heel onwaarschijnlijke reden. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat bij Libau reeds Duitsche gitrouilles zijn gezien en dat Schawli reeds is bezet. uitsche torpedobooten zijn in de golf Van Riga ver schenen. Dit alles wijst wel op eën goed doordachte actie. De Russen hebben als vroeger met Moskou, Schawli vernield en in brand gestoken. De hcelo stad was een ware vuurzee. Toen de Duitschers do stad binnenrukten, stonden aan alle hoeken do straten, m pleinen in brand. Een gedeelte der stad kon dotor de Duitschers van het vuur worden gered. De Russen trekken nog steeds terug. Over de Dardanellen komt een Turksch bericht, dat de la ryiingstroepen der verbondenen niet scherp on dersteund lcunnon "worden door de schepen, daar deze veraf moeten blijven voor het Turksche geschut. De vijandelijke troepen, aldus het Turksche bericht, die door de oorlogsschepen niet krachtig beschermd kon den worden en op geringen afstand van de kust inge sloten bljjven, loaen door het vuur van de Turkscae infanterie en artillerie groote verliezen. Gisteren is de gepantserde Fransche kruiser Henry IV, die een levendig vuur op onze batterijen opende, door 10 granaten getroffen. Heden heeft dit schip Heli niet vertoond. Het Engelsche linieschip Vengeance werd door ons vuur beschadigd en trok zich terug. Toen hedenmorgen weer een vijandelijke duikboot de zeeëngte trachtte binuen te dringen, werd zij door 'ons onder vuur genomen. De duikboot liep op een mijn en zonk. Daar zij onmiddellijk verdween, kon de be manning niet gered worden. OP ZEE Er is op ze© weer heel wat afgespeeld de laatste da gen. De Britsche torpedojager Recruit is middenscheeps door ©en Duitsche torpedo getroffen, 30 man werden gered1. De treiler Barbados is beschadigd te Yarmouth aan gekomen, de Colombia is getorpedeerd, alle man op 1 na verdronken. De Barbados nam deze op en beert zich jnet twee kleine kanonnen tegen de Duitsche torpedoboot verdedigd. Het Fransche schip Europe is ook getorpedeerd. Het Amerikaansche schip Gulflight is b'J de Scilly- eilanden door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Het schip, celaden' met olie, is niet gezonken. Het Zweedsche schip Ellida is eveneens getorpedeerd door een Duit sche onderzeeër. Do aanval op de Gulflight heeft in Amerika veel opschudding verwekt. Het ernstige van den toestand wordt algemeen Joegogeven. Een Noorsch schip Baldum is een zelfde lot onder gaan. Dit is nu het derde Noors che schip reeds. Verschillende Oorlogsberichten. ENGELSCHE VERLIEZEN. Het totaal van do in de Engelsche bladen openbaar gemaakte verliezen over April bedraagt 639 officieren en. 19.158 minderen. Over Maart waren die getallen 1081 officieren en 18,794 minderen. SCHAARSCHTE AAN GENEESMIDDELEN. De geneesmiddelen, die in Engeland schaarsch zijn geworden, zijn ongeveer dezelfde als die. waarop wij1 hier zuinig moeten zijn. Daarbij komen dan nog co caïne, atropine en belladonna-bladeren. Lanoline wordt in. Engeland zelf bereid en kan overigens, gelijk ook in Duitschland, geschiedt, worden vervangen door vloei bare paraffine, waarby 5 of 10 pet. bijenwas wordt gemengd. Het moeilijkst is liet, zoowel ginds als hier, de inoodige zuinigheid te betrachten met die middelen, die het publiek op eigen gelegenheid toepast. Het is niet mogelijk, de menschen, die gewend zijn, bijl iedere ge legenheid. aspirientjes te gebruiken daarvan terug te brengen, en óf de artsen nu al zuinig zijn, zal wéi nig helpen om den voorraad langer te doen strekken. Het besef van mede-verantwoordelijkheid voor de ge meenschap is bij de meesten nog niet zoo diep doorge drongen, als men uit redevoeringen op vergaderingen wel 'zou opmaken. T. v. G. WAT ZAL ITALI8 POEN? ROME, 3 Mei. Na overweging van den internatio nalen .toestand, heeft het kabinet besloten dat geen minister Rome mag verlaten. De Times ontvangt van verschillende zijden berichten, volgens welke de inmenging van. Italië in den oorlog spoediger zal plaats hebben dan men tot dusver ver wachtte. Volgens den correspondent te St. Petersburg van het Londensche blad, zijn de Oostenrijkers op het ergste voorbereid. De Novoje Wremja verneemt uit Triest, dat de militaire overheid aldaar in de Itali- aansch-Oostenrijksche grensstreken een manifest' beeft laten verspreiden in de verschillende gewestelijke talen, waarin zij de bewoners er op wijst dat het Italiaan sóhe leger op Jhet punt slaat gebied Je bezetten, dat de overheid zal moeten afstaan. De bevolking wordt op het hart oedrukt kalm te blyven, zich van betoo gingen te onthouden en met vertrouwen hiet eind van de bezetting, die niet lang zal 'duren, af te wachten. Uil Venetië wondt aan de Times bericht, dat er, volgens telegrammen, uit Udine, aan den Oostenrijk- sc'hen kant van de grens militaire toebereidselen ge maakt worden. Het verkeer over de passen, die naar Italië leiden js stop gezet. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 4 Mei 1915, ^medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut 'te De Bilt. Hoogsie barometerstand 772.4 te Neufahrwasser, laag ste barometerstand 760.1 te Bodo. Verwachting tot den avond van 5 Mei. Meest matige O. lot Z. wind. Meest zwaarbewolkt. Waarschijnlijk nog droog in het Noorden, in het Zui den kans op regen of onweer. Koeler in het Noorden. Plaatselijk Nieuws. 1UIT DEN RAAD. Heden heeft onze Gemeenteraad besloten, een nieu wen oven in te 'bouwen in onze Gasfabriek, teneinde de bedrijfszekerheid der fabriek te va-zekeren. Een leening ad f 5400 zal hiervoor wotrden aangegaan. BALDADIGHEID. By de firma Wed. J. Heddes werd Zondagnacht ■n gat in een der spiegelruiten van de uitstalkast geslagen. De stukken glas lagen als gezaaid tusschen de geëtaleerde artikelen. Verzekering dekt de schade ,Van de daders natuurlijk niets bekend. politie. Verloren: Een gouden dameshorloge. B rgerlijke Stand. gemeente schagen. OverledenDirk Bleoker, oud 62 jaren, echtgcn. van Grielic Zuijdara. Jan Buisman, oud 64 jaren, echtgen. van JDieuwertje Slikker. Cornelis Scheltus, oud 50 jr., ecktgeii5oot van Maart je Kort. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand April 1915. Ondertrouwd: Pietor Band en Aaltje Brands, beiden alhier. j Gehuwd!: Geëno. Geboren: Gewit, zoon van Hendrikus de Vries en IJlje Rezelman. Jan, zoon van Pietetr Wit en Antje Bouwen. Trijntje, dochter van Re:jer van Zoonen en Trijntje Schager. Gerrit, zoon van Cornelis Moeijes en Adriaanlje Mat. OverledenKlaas Zeeman, z. v. Abraham Zeeman en Alida Haartje Harlog, 21 maanden. Cornelis Zweet, echtgenoot van Haartje Brugman, 84 j'aar. Arion Tak ken, wedn. van Helena Koomcn, 72 jaair. GEMEENTE WIERINGEN. Ingeschre.ven van -i30 April 1915._ Geboren: Marinus Willem, zoon van G. 'Koorn en T. Heijblok. Rcinuw Catharina,. dochter van N. Bak ken en G. Kuut. Anna, dochter van P. Kooij en N. Rotgans. Ondertrouwd: D. Lont en T. de Vries. Jao. Visser en G. Gorter. D. ten Bokkel en G. Scheltus. P. W. van Vliet en A. C. Duijnker. A. Admiraal en M. Poppen. H. Glim on T. bBorst te Anna Paulowna. L. Zwakman en G. ten Bokkoi te Barsingerhorn.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2