Alpmtti Nieuws- EERSTE BLAD. Raad Yan Schagen. DE HOFDAME. WOENSDAG 5 MEI 1915. SCHAGER 58ste Jaargang. No. 5585. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, ■Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. lal. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent AD VERTENTIEN van 1 tot 5 rogels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Vergadering van den Raad van Schagen, op Dins dag 4 Mei 1915. Afwezig de heeren Van der Kamp en Boekei en vacature Bijpost. Voorzitter de Burgemeester Jhr. van Doorn. Na opening volgt onderzoek geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid, den heer P. Snel, doo-r eene commissie, bestaande uit de heeren Roggeveen, Trap man en Koster. Eerstgenoemde rapporteert, dat de ge loofsbrieven in volmaakte orde zijn bevonden en de commissie tot toelating adviseert, welk advies de Raad met algemeene instemming overneemt. Ingekomen: sdhriflelijke mededeeling van den heer C. Bijpost, meldende zyn ontslagname als lid van den Gemeenteraad. Een paar ingekomen dankbetuigingen voor genoten toelagen worden voor kennisgeving aangenomen. De afdeel in g Schagen der Noordholl. Vereeniging „Het Witte Kruis" vraagt voor dit jaar eene toelage van gemeentewege groot f 150 en wijst er op, de bad- en zweminrichting niet te kunnen in stand houden met gjsubsidie van f 50 en vraagt voor 1916 f 100 subsidie. In 1914 is bovendien veel schade geleden door den hevigen storm. B. en W. stellen voor, de f 150 voor dit jaar te ver- leenen en voorts bij de begrooting nader op dit ver zoek terug te komen. Algemeen goedgevonden. De heer J. Koster merkt op, dat telkenjare de aan vrage van Het Witte Kruis om subsidie te laat in komt. 't Zou toch hunnerzijds een kleine moeite zijn, die aanvrage tijdig in te dienen. De Afd. Scha gein van de Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken heeft een adres ingediend, (enkele maanden geleden reeds ingekomen), waarin er op wordt gewezen, dat de Raad de vergunningen kan regelen en verzoekt de afdeeling te besluiten, geen ver gunningen meer te vorleenen tot den verkoop van sterken drank, en voor kermisterrein alleen aan te wij zen het landi van den heer Roggeveen en dat daarvoor aan te koopen. Een memorie van toelichting gaal hierbij. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen op beide punten van dit voorstel afwijzend te beschikken. Nu doen 2 vergunninghouders afstand van vergunning, waarvoor dan één vergunning in plaats kan worden verleend en bereikt men een meerdere daling der ver gunningen, dan wanneer op hel verzoek werd inge gaan. De verpachting der staanplaatsen met kermis op Markt en andere straten, kan als afwijzönd antwoord op het 2e verzoek beschouwd! worden. Algemeen goedgevonden. De jongste kasverlficatie bij dien gemeente-ontvanger op 30 Maart, gaf conform de boeken een kasgeld aan van f 7089.84V2. B. en W. doen een voorstel tot nadere vaststelling van de gemeentébegrooting -dienst 1915, die dit jaar geen goedkeuring van Ged. Staten heeft gekregen, welk lot vele naburige gemeenten dit jaar met Schagen deelen. Omtrent de opmerking van Ged. Staten over de be grooting, hebben B. en W. met dat college gecorrespon deerd en stellen B. en W. thans den Raad voor in den zin als door Ged. Staten aangegeven, de begroo- ting te wijzigen. Goedgevonden. Tot leden der Schallingscommissie voor dbn aan slag in de Inkomstenbelasting, worden benoemd de heeren Jlir. Vah Doorn, P. Buis, Jb. Schoor 1 en P. Trapman. Volgt voorstel tot wijziging van art. 30 der verorde ning op het bouwen en bewonen, dat in zich sluit de regeling van inrichting van privaten enz. B. en W. stellen voor, dat geen privaatuiiloozing mag -geschie den in de kom dor gemeente dan op eene wijze, die geen bodemverontreiniging of luchtbederf teweeg brengt, b.v. in een op de vereischte wijze ingerichten ton of FEUILLETON. 20. Trots het onversaagd 'aan haar vasthouden, stel de de brief van'don erfprins Sitta toch, wat gerust. Hij zou haar'tenminste voorloopig'niet meer schrij ven en zij kon zich in die maanden 'zijner afwezig heid van nieuwe wapens voorzien, om zich te-Ver dedigen. Het was als een wapenstilstand, een wind stilte in den storm. Zij kon een oogenblik adem scheppen en uitrusten. Zeker, de stilten op zee zijn bedriegelijk. Nader hand woedt de storm de's te heftiger. De woorden van Krochert, die bij indertijd in St. Moritz 'tot haar sprak, kwamen haar in de gedachten. Plotse ling kwam de wensch in haar op nog eens tegen over Krochert te staan, 'zij verlangde naar zijn on wankelbare openhartigheid, naar zijn uitgestrekte vriendenhand. In de kleine kachel gloeiden nog een paar kolen. Sitta knielde er voor neer en blies die aan. Een blauw vlammetje steeg op. Ook den tweeden brief nam zij op en wierp hem in den gloed. 'Met pijn in het hart zag zij hoe het lekkende vlammetje 'over het sterke papier heen liep. Het -blad krulde op en werd zwart. Vuurrood gloeiden de geschreven let ters een vurig schriftl Ja werkelijk met vlam men geschreven, en in vuur moesten zij vergaan. Een seconde lang kwam er nog een'heldere vlam toen was er niets 'meer dan 'een hoopje asch, waarin nog enkele kleine vonkjes gloeiden. Sitta wachtte tot de laatste verdween. HOOFDSTUK 11. „Beste Mijnheer'Von Krochert. Uw zooeven -aangekomen schrijven aan den erf prins heb ik hem nagezonden. 'Het zal wel eenigen tijd de wereld doorreizen, want de erfprins zal zijn oponthoud gedurig veranderen; eerst wil hij -naar Noorwegen gaan, om meeuwen en zeehonden te schieten, hengelen, -'zee en bewoners te bestudee- ren. Daar ik in elk bootje -hopeloos zeeziek word, waa mijn gezelschap daarheen reeds van te Voren put van een inhoud, niet kleiner dan 2 kub. M. en niet onder eene woning aangebracht. Buiten de kom der gemeente mag wel in slooten uitgeloosd worden, behaRe in die, waarin B. en W. dat verbieden. Een jaar na het in werking treden van de voorgestelde wijziging van dit artikel, zal alles dienovereenkomstig moeten zijn ingericht. De heer Trapman vindt die bepaling, om over een jaar alles .overeenkoms tig de voorschriften van het artikel te hebben, goed, maar er dient dan ook de hand aan gehouden. Spreker heeft hier liet oog op de vroegere bepalingen, b.v. voor regenbakken en pri vaten, die nooit uitgevoerd zijn geworden. Een we. maken, goed, maar dan uitvoeren ook. Anders de wet niet maken of intrekken. Voorzitter belooft dit en zegt, dat advies -van de Gezondheids commissie alhier is ingewonnen, die geen bezwaar tegen de wijziging heeft. Aangenomen. Aan de orde is een voorstel betreffende de Gasfa briek. Voorzitter leest uit een rapport van den gasdirec- teur, dat er op wijst, dat de toestand van de oude 5-retorts en 7-retorts ovens zoodanig is, dat zij geen voldoende bedrijfszekerheid bieden. Er is een te dunne tussehenpeiler van slechts 40 c.M. en bij gebruik van een der ovens is deze niet op temperatuur te houden. Vanaf de bouw dezer 7-retorts oven af is deze nooit goed geweest. Daarom is noodig de nieuwe kluis met een 6-retorts oven in te bouwen, die tot een 8-retorts is uit te breiden. Voorts een nieuwe laad machine aan te schaffen. De kosten zullen, zooals de directeur aan geeft, in totaal op f 5400 komen. (De heer Van der Kamp komt ter vergadering.) B. en W. linden het zooals Voorzitter mededeelt, wesnschelijk een nieuwen oven- bij te bouwen om re serve te hebben, want de toestand der 5- en 7-retorts ovens wekt groote ongerustheid en kan met deze ovens op den duur niet met bedrijfszekerheid worden doorge gaan. De heer Roggeveen zegt, met den heer Trapman een bezoek aan de gasfabriek te hebben gebracht, om op de hoogte van den toestand daar te komen. En daarbij is het spreker wel gebleken ,dat de toestand van de ovens nu van dien aard is, dat inbouw van den nieuwen 6-retorts oven noodzakelijk zal rijn. 'I Ts jammer, da: de 7-retorts oven reeds zoo gauw onbruikbaar zal rijn en ook de 5-retorts oven niet voldoet. Als a.s. winter met den nieuwen 8-retorts oven (waartoe verleden jaar besloten werd, Red.) gewerkt wordt, zal nog niet de hoodige bedrijfszekerheid voor de gasfabriek bestaan. De oude 7- en 5-retorts ovens rijn (niet in voldoenden staat om als (reserve te dienen en om in vereeniging met dein nieuwen 8-retorls, den winter te gaan. Spreker kan meegaan met het voorstel tot inbouw van nog een 6Jreloi'ts oven. De heer Trapman zegt, dat de heer Roggeveen zoo even er op heeft gewezen, dat rij beiden aan de gas fabriek een bezoek hebben gebracht. Het is ook spre kers indruk, dat de voorgestelde inbouw van nog een 6-retorts oven hoogst noodzakelijk is. en spr. brengt B. en W. gaarne hulde voor de spoed, waarmee rij deze zaak hebben behandeld. Dat dit alles niet met ge noegen wordt gezien, behoeft geen betoog. We hebben met de gasfabriek al groote ellende beleefd en de toe komst zal nog wel meerdere verrassingen brengen. Het liedje zegtwe ritten in de misère, want we zijn aan deze gasfabriek getrouwd. We moeten wel meegaan met het voorstel van B. en W., maar in verband daar mede heb ik mezelf afgevraagdwaaruit zal dat betaald worden? Ik heb gezocht in winst- en verliesrekenin gen en in de balansen, die in de achtereenvolgende jaren rijn verschenen, naar een fonds, waaruit zulke uitgaven als deze eigenlijk gedaan kunnen worden^ doch met den besten wil heb ik niet iels van betee- kenis daarvoor kunnen vinden; slechts ongeveer een bedrag van f 1400. Dat is lang niet toereikend, waar hier in totaal f 5400 noodig is. Spreker vindt, dat er wel degelijk gelet had moet worden op het vormen van een dergelijk fonds en bijl het exploiteeren van de gasfabriek is daarmede niet in voldoende mate rekening gehouden. Wat zien we nu gebeuren? We hebben een paar ovens, die straks weinig of geen waarde uitgesloten. Het zal u verwonderen, dat mijnheer Von Rotkenburg, dieoverigens een flinke plaatsver vanger VAn u is, 'mijn man niet vergezelt, maar de erfprins wilde liever alleen 'rondtrekken. In Juni hoop ik den trekvogel weer hier te hebben en dan'met twee kleine, teeidere handjes in Glückstadt vast1 te houden. Ons 'Engadiner quartet'is nu geheel uiteengespron- gen. U verliet ons 'eerst, juffrouw 'Van Hoogendal volgde daarop in Februari uw voorbeeld. Wij be treuren haar vertrek zeer. Ik kon haar -echter niet overhalen'om te blijven, want de onrust, die - aan het leven van een'hofdame verbonden is, greep haar te veel aan. Zij 'heeft een 'teere gezondheid, zooals u weet. Sedert dien tijd 'leeft zij stil -'en treurig in het stift te Gelsheim bij'haar moeder. Ik geloofde eigenlijke oorzaak van Sitta's gedrukte gemoeds stemming te kennen. Misschien ben ik indiscreet, als ik dat vertel, maar beste mijnheer Von Kro chert, ik kan twee menjschen, die 'mij zoo na aan het hart liggen als u en Sitta, niet van elkander laten gaan, ik moet helpend ingrijpen! Toen ik 'in Februari van Sitta afscheid nam, greep ons dat- beiden zeer -aan, en in deze zalige opgewondenheid ontglipte haar de verklaring'van haar liefde voor u! Sitta's smart over uw onbegrijpelijk zwijgen is groot. Indertijd hebt u mij in'Pontresina gezegd, hoeveel u van Sitta hielid en dat u haar wilde'vragen. Beste mijnheer Von Krochert 1 Uw finanöeele om standigheden1 zijn verminderd'dat mag waar zijn, maar niettemin kunt u 'een vrouw 'wel een tehuis aanbieden. Ware liefde moet 'verkeerden trots over winnen'ter eener zijdie, aan den anderen kant gaar ne een offer'brengen. Zoo staan de zaken tusschen u eni' Sitta. Maar het 'ligt op uwen 'weg de eerste schrede te doen. U zult,'wanneer u Sitta's hand vraagt, dit niet te vergeefs doen, ook'al zijn de'omstandigheden ver anderd. Ik'laat het gdheel aan u over, of u'juffrouw Van Hoogendal met den inhoud van mijn brief op de hoogte wilt brengen 'of niet. In ieder geval moogt u niet langer aarzelen, maar'spoedig naar Gelsheim reizen om die schoone bruid te veroveren. Mijn beste wenschen zullen u vergezellen en voor het 'gun stige gevolg sta ik u borg. Hier in Glückstadt is anders'alles nog bij 't oude. meer hebben en die staan maar eventjes voor f 9000 nog op de balans. Dat is toch geen toestand en spr. ziel dan ook met belangstelling tegemoet, hoe de ac countant deze zaak zal regelen. Men moet er zx op bedacht riin om voor de toekomst een fonds te for- meeren of het bestaande reservefonds te versterken en In verband daarmee vraagt spr., of het bedrag dal door den vorigen waarnemen den directeur is af gedragen tot dekking van rijn tekortkomingen, niet in het reservefonds kan worden gestort? dat helpt ten minste alweer. Voorzitter antwoordt van niet het geheele bedrag, omdat volgens verordening een zeker pet. in het fonds mag worden gestort. Spreker vindt het overigens ook beter, als B. on Wv niet met eik nieuw aan te bren- fsn onderdeel der gasfabriek in den Raad moeten omen, maar een fonds hebben waaruit dat kan worden betaald. De gemeente moet daar niet telkens voor behoeven te leenen. De heer Trapman beaamt deze redeneering. maar acht het dan voor de toekomst gewenscht, dat een frooter pet. wordt gereserveerd voor zulk een fonds, pr. zegt, dat het hem heeft verbaasd te hooren, dat de accountant had beweerd, dat te veel was afgeschre ven, dat is toch niet in overeenstemming met het feit, dat 2 ovens, die geen waarde hebben, voor f 9000 op de balans voorkomen. Voorzitter zegt, dat het stamkapitaal is f 124450, ter wijl op 't oogenblik 33 pet. is afgeschreven, toch ruim voldoende. De heer Meurs vindt, dat de kwaal niet er in rit, dat er te kort is afgeschrevenneen, er is ruim vol doende afgeschreven. Maar we staan hier voor een ongeluk een tegenvaller. We rijn met de ovens on gelukkig en hebben al 3 velschillende ovenbouwers gehad. Spreker weet niet of het bij "den vroegeren gasdirecteur ligt of bij 'de gas commissie waarvan spre ker zegt zelf lid te rijn geweest maar dat je, plat uitgedrukt, een strop krijgt, daaraan is niets te doen. Nu kan weer een oven ingebouwd worden en als hij slech' uitvalt, is dat weer een strop. De heer Hopman wijst er op, dat de accountant voorstelt wat minder af te schrijven. Fabriek en ge bouwen staan thans op een balanswaarde van f 83000 en de accountant zegt, dat de fabriek dit waard is en nu mag het waar rijn dat we aanstonds een paar ovens hebben die wat te hoog op de balans voor komen, maar afgeschreven is er voldoende. De heer Trapman wijst nog eens op de ovens die geen waaide hebben en op de balans aangegeven rijn op f 9000. Spreker zegt het te hebben over de balans over 1913, the over 1914 is trouwens nog niet ver schenen en daar staan b.v. de oude gebouwen nog voor een bedrag van ongeveer f 12000, ook dat i>. veel te hoog. Spr. geeft deze regeling evenwel gaarne aan den accountant over, meer ter zake kundig als deze is, maar de quintesens van de redeneering is, hel vormen en versterken van een fonds, waaruit uitgaven als deze kunnen worden bestreden. Met algemeene instemming besluit de Raad tot he door B. en W. gedane voorstel ovenbouw en aanschaf fing nieuwe laaamachine. V» oorritter stelt verder voor, eene leening daarvoor aan te gaan, groot f 5400, tegen hoogstens 5y» pet. 's jaars jaarlijks daarvan af te lossen f bOO, de eerste aflossing te doen in 1917. Goedgevonden. De heer ^Koster komt terug op wat de heer Trap man daar straks zei over verrassingen, die de toe komst nog zal kunnen baren ten opzichte van de gas fabriek. Spreker wil graag nadere uitlegging daarvan vragen aan den heer Trapman.. De heer Trapman Antwoordt den heer Koster, da' deze toch zelf wel een bezoek aan de gasfabriek kan brengen om zich op de hoogte te stellen. De heer Koster zegt, niet bevredigd te rijn en verklaart van den heer Trapman gewend te rijn, me opendeuren te wandelen. En waar nu slechts in 'i algemeen is aangegeven, dat er in de toekomst meer zal komen, wil spreker weten welke dingen dat zul len rijn. De heer Trapman zegt, geen open deur te zullen in trappen, de heer Koster zal rich zelf op de hoogte De hertog is zeer -'ontstemd over 'de reis van den erfprins. De hertogin speelt nog'altijd iederen avond met den opperstalmeester en zijn -vrouw een ''par tijtje whist Achter hun rug wordt -'er nog 'eeuwig overgebabbeld. Menigmaal trillen ook 'mij de voeten. Ik zou dan willen opspringen''en van'ongeduld ver weg loopen' en toch moet ik lief in mijn 'kooi blijven. Ziezoo, nu heb ik genoeg 'gebabbeld. Uwe Verlo vingskaart zou mij het liefste antwoord zijn op de zen brief, die diplomatiek moest zijn en zeer open hartig geworden'is. Hartelijk de uwe, Elisabeth, Erf prinses'van Glückstadt." Hans Henning las dit schrijven 'reeds voor de derde maal. Dan legde hij den brief Voor zich op de tafel en dacht na. Hij twijfelde geen oogenblik aan de woorden der erfprinses. Men gelooft immers zoo graag, wat men in het diepst van zijn hart hoopt en wensebt. Hij kende echter de erfprinses te goed en bemerkte dadelijk, dat slechts'geheime ijverzucht op Sitta haar noopte zoo aan te -dringen op een verloving van hem en Sitta. Sitta had in ieder geval woord gehouden. Zij had hem indertijd beloofd, 'Glückstadt te verlaten, als zij bemerkte, dot haar invloed schadelijk -werd. De erfprins gromde waarschijnlijk over haar vertrek en strafte -nu de zijnen 'door een lange reis, maar ernstig of tragisch vatte hij de gevoelens van den erfprins niet op. Hij hield alles voor een hofmakerij, die in vervcfling haar-oorsprong vond. rNochtans had Sitta verstandig gehandeld, de zaak in de 'kiem te verstikken. Arm, lief 'schepsel wat zou zij geleden hebben! Zij hing zoo aan haar betrekking, aan het-vorste lijke huis van'Glückstadt, en het was haar wel heel zwaar gevallen, zich van allen los te scheuren. Haar hart bleef daar natuurlijk buiten dat be hoorde hem. Zij kon hem 'toch onmogelijk 't eerst schrijvenl Hans Henning'sprong op. Hij moest dadelijk naar Malchow. Ieder uur, dat hij nog aarzelde, kwam hem voor als een verzuimd-geluk. „Hilde, ik ga naar Malchow. Ik-hebt iets gewich tigs met oom te bespreken," riep hij zijn zuster toe, die in de keuken bezig was. Hilde sond aan do lange, witgeschuurde tafel spek hebben te stellen. De heer Hopman wil hier wel meer inlichtingen ge ven en t, dat het vorige jaar noodig geacht is, dat het zurverhuis eene verandering ^al ondergaan. (Wat nog niet gebeurd is. Spreker vindt dit niet goed, al neemt de directeur het ook op zijne verantwoor ding. Voorzitter stelt nu aan de orde het sluiten -.van eene kasgeldleening. De kas der gemeente is wei goed in orde, maar er is niet veel in. En er komt niet veel bij. Maandelijks gaat er heel wat af aan voor schotten en uitgaven voor miiitiepUchtigea enz. B. en W. stellen voor f 10.000 to leenen tegen 5Va Pd, aflossing uiterlijk 31 December 1915. Rente en af lossing uit de gewone inkomsten der gemeente te be strijden. Zonder stemming aangenomen. Volgt comptabiliteit dienst 191o. Voorzatter zegt, er is enkele jaren geleden een geldieening aangegaan, die besteed is op f 5000 na, dat voor verbouwing der oude school was aangewezen. Doch later kwam 't besluit tot 't bouwen der nieuwe school. B. en W. stel len voor, een deel van dit bedrag te gebruiken voor de demping aan de Oosteretraat. Ged. Staten hebben daarop goedkeuring verleend. De Raad besluit met algemeene instemming op hel voorstel van B. en W. in te gaan. Een suppletoöre begrooting m verband hiermede en enkele andere posten opgemaakt, wordt goedgekeurd. Is aan de orde voorstel inzake schoolbouw. Voorzitter deelt mede, dat hieromtrent eene meerder heid en eene minderheid bij B. en W. bestaat De meerderheid van B. en W. stelt voor, ondanks de tijds omstandigheden, voort te gaan met de bouwplannen der nieuwe school, waartoe de Raad had besloten en de werkzaamheden op te dragen aan een architect en 'niet te wachten op andere omstandigheden en het terugkeereii van den gemeente-oprichter, die in dienst is. Het maken van plannen kan dan gebeuren en in 't ergste geval bij uitbreking van oorlog, zouden we toch de teekeningen hebben. De minderheid van B. en W. wil wachten tot betere omstandigheden en vindt hel thans niet de tijd om voort te gaan. pe heer Trapman zou tot den heer Buis de be doelde minderheid van B. en W. het verzoek willen richten, zijne motieven tot uitstel nader toe te lichten. Spreker zou in adviezen van B. en W. wat meer omschrijving wenschelijk vinden. Dat telkens vragen voor een raadslid is niet prettig en het is niet goed wanneer jmen van te voren geen kennis kan nemen van de motieven waarop B. en W. hun voorstel gron den. Spreker hoopt dat hiermede rekening zat worden gehouden. Voorzitter belooft met dezen wensch. rekening le zullen houden. De heer Buis verklaart als minderheid van B. en W. niet met het voorstel van B. en W. te kunnen mee gaan, omdat z.i. de tijdsomstandigheden niet van dien aard rijn om een architect voor den schoolbouw te benoemen. Met het oog o_p de hooge kosten van ma- eriaal, 'de duurte van het geld, de opzichter is bo vendien in dienst en daarom acht spreker het beter 'e wachten tot de oorlog voorbij is. Het zal in deze om standigheden altij'd een onvoordeel ige begrooting worden. Voorzitter zegt dat er voor den gemeente-oprichter nog beel wat werkzaamheden, als detailwerk, opzicht enz. overblijven. De heer Trapman merkt op ,dat het hem bevreemd dat de heer Buis niet met het voorstel van B. en W. kan meegaan, doodonschuldig als het is, het bepaalt im mers alleen het benoemen van een persoon, die de voorbereidingen zal uitwerken. De aanbesteding van het werk, de datum waarop dat zal geschieden is geheel aan de meerderheid van den Raad. Acht die straks de lijd niet geschikt, welnu, men bestede niet aan. Het voorstel van B. en W. verbaast spr, eigen lijk in hoose mate. Immers het idéé om een nieuwe school te bouwen, is door den Raad goedgekeurd, le Raad heeft daartoe besloten* en heeft het college van B. en W.. opgedragen de voorbereiding tot deze zaak uit te voeren. Hoe kon 'dat college zich nu het recht toeëigenen, deze zaak te stagneer en. VoeH men 'zich als raadslid bezwaard, dat deze te snijden. Zij zag verrast 'op. „Naar 'Malchow en dat des voormiddags? Is er wat'gebeurd?" „Iets ergs 'is het niet," ïachto hij. „Maar wacht met'het middageten niet'op mij." Een vroplijk wijsje'fluitend ging hij den tuin door en dadelijk daarop reeld hij in ge9trekten straf weg. Toen bij Hilde in de keuken aan 'den arbeid zag, was hem een seconde lang do gedachte door het hoofd gegaan: kunt ge Sitta zutk een leven aanbie den? Maar hij wees deze onrustbrengende vraag di rect terug.'Mettertijd zouden de inkomsten vermeer deren -cn dan zou Sitta 'meer dienstboden 'kunnen houden. 1 Boven de velden en akkers hing'de geur'van het pas ontkiemde zaad. Op de kale twijgen der boomen snaterden 'en schreeuwden de spreeuwen. Een lijs ter -zat op den -"hoogsten spits van een linde te fluiten. (Hans Henning 'ademde de .zachte, vochtige lucht diep. in. Doch de 'gedachten, verwachtingen en besluiten, die in hem woelden, -deden zijn 'hoofd branden, zijn hart luido kloppen. Stapvoets reed hij het erf van Malchow op. De oude Krochert stond bij den koestal en maakte 'n jongen knecht'een standje. Het scheen wel dat hij op tastbare wijze aan zijn -ergernis lucht 'gegeven had. „Goeden dag, oom!" riep Hans Henning luid. De 'oude Krochert draaide zich om. De -jongen scheen deze 'afleiding hoogst welkom te vinden. Hij was plotseling verdwenen. „Ik stoorde zeker, -oom?" „Ik was reeds met hom Waar. Lang duren dit soort gesprekken gewoonlijk niet." „Gelukkig voor hem, die ze voelen moet," zoo lachte Hans Henning. De koetsier nam het •'paard van hem over. De heeren gingen het huis in. „Waar blijft Karola?" riep de'oude Krochert „Laat haar wegblijven, oom. Ik wilde eerst ;met u alleen spreken," verzocht Hans Henning. De oude zag -hem scherp 'aan. Dan verhelderde plotseling zijn gezicht. Hij trok den neef mee naar zijn werkkamer. „Wü je een glas-wijn drinken, Ham Henning?" „Dank u, "oom." Wordt vervoled.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1