iiuitii Htm DON DERDAG 6 MEI 1915. 58ste Jaargang. No. 5585. Raad yan Schagen. SC1AGE1 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woonsdag, I TTitcrrwovn TRAPMAN Or, Donderdag en Zaterdag Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor ligt/VtJlö X LVili iilAil üO den A DVERTKN TlEN" in bet eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. int. Teleph. No. 20. j Prijs por jaar f 3.Per- post f 3.60. Losse nummers 6 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 4 Mei 1915. Dronkenschap. P. de Koning, tapper te Helder, was thans als beklaagde bij gemachtigde verschenen. Hij was er in geloopen wegens drankwetovertreding en bad van den kantonrechter een vonnis opgeloopen tot enkele guldens boete, subsidiair een paar dagen hechtenis. De behandeling thans in hooger beroep, geeft hem voorshands echter nog weinig verlichting daar de O. v. J. bevestiging van het vonnis requireerde. Dal gaat zoo niet. Gerrit Roosland, arbeider te Bergen, had aldaar wat kievitseieren gezocht op Koopman's land. Be klaagde verkoos toen op voorslag van den zoon van rechthebbende niet van 't land af te gaan en voerde zelfs een tamelijk hoog woord. Beklaagde zegt nu, verhinderd te zijn geweest om van 't land te komen door prikkeldraadafschei ding. Leelijker was nog, dat hij geslagen heeft met den polsstok. Geëischt werd f25 of 10 dagen hechtenis. Mishandeling. Piet Krab, een Egmonder visscher, had zich te verantwoorden wegens mishandeling van den llaar- lemschen militair A. Bakker en werd deswege voorgedragen tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis Lastige gast. Willem Goedhart, een penseelridder van Uit geest, had bij den heer van Gijzen in 't café al meermalen lawaai gemaakt en mocht op 5 April de danszaal aldaar niet binnen. Toch was hij op een of andere wijze den „man aan de deur" te slim geweest en er stikem ingekomen. Al spoedig gaf hij aanleiding om hem met politiehulp te ver wijderen, waarbij het noodige verzet niet ontbrak. Beklaagde, die absent was, werd opgeknapt met een eisch tot f 15 boete of 5 dagen hechtenis. In hooger beroep. N. G. Alleman te Alkmaar, kleermaker van beroep, was wegens het tappen van bier zonder verlof, dat zijn dochter bij zijn afwezigheid gedaan had, veroordeeld geworden door den kantonrechter. Beklaagde was hiervan in hooger beroep gekomen dooh 't ging hem hierbij als zoovelen, hij won er vandaag niets bg met zijne moeite, daar er be vestiging van het hem afgelegde vonnis werd Handen Ihnis. De heer Lntterot melkslijter in Hoorn, had zijn handen niet best thuis kunnen houden in een kwestie met een stadgenoot en had zich aan mis handeling schuldig gemaakt onder „toezicht" van een paar Hoornsche getuigen. Eisch f20 of 5 dagen hechtenis. Een horloge. H. J. Verschuur uit Enkhuizen, was op 26 Maart j.1. zoo vrij om van mej. Boogaart aldaar, een horloge met ketting te stelen. De voorz. lettende op beklaagdes nog blanco strafregister eischte slechts f10 boete of 5 dagen hechtenis. In verzet. J. Heimans, ook een ingezetene uit Enkhuizen kwam in verzet tegen een vonnis tot 14 dagen gevangenisstraf dat hg. wegens wederspannigheid had opgeloopen. De voorz. vroeg bevestiging van het gewezen vonnis. De laatste. Do verzetzaak van J. Visscher werd bij absentie van bekl. vervallen verklaard. Fine. A.s. Dinsdag uitspraken. (Vervolg.) Komt in behandeling het voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten voor gemeenterekening arbeiders woningen te laten bouwen. Voorzitter licht toe, dat het voorstel wordt gedaan om in beginsel hiertoe te besluiten en wel hierom: lo. omdat het is een nieuw instituut; 2o. veel administra tieve werkzaamheden aan een dergelijke zaak zijn ver bonden, heel wat colleges er voor in werking moeten worden gezet, zoodat, wanneer men het oordeel van den Raad hoort, eerst uitgemaakt wordt of deze werk zaamheden gemaakt behoeven te worden of niet_. De heer Trapman wil graag, dat B. en W. aan hetgeen door hem bij het vorige advies is gezegd, niet van minder waarde zullen achten bij dit advies Het advies toch, dat B. en W. over deze gewichtige; en nieuwe zaak uitbrengen, bestaat uit, goed geleld, 3 heele en 2 halve regels. Bij een gewichtige kwestie is voor lichting zeer gewenscht eh stelt spreker vooral hij een nieuwe zaak als deze zeer op prijs. De adviezen van B. en W. ijn al zeer pover, zoódat ik nogmaals wensch te herhaien, dat mij een uitgebreid schriftelijk advies beslist gewenscht voorkomt, opdat men hiervan enkele dagen tevoren Inzage kan nemen en overwegen. Het college van B. en W. moet zich eens op het stand punt van een raadslid plaatsen en moesten er zelf prijs op stellen, dat de Raad hun adviezen kreeg. Zon der hu in beschouwing te willen treden over de werk wijze van B. en W., wil spr. wel ieggen, dat die niet van de vlugste is en waar B. en WTalle tijd nemen om hun voorstellen voor te bereiden en te overwegen, mag een raadslid toch wel eischen dat ook hem de inlichtingen en voorlichting niet wordt onthouden. Spr. zou ook gaarne willen, dat die adviezen dan eerst, als. rif der secretarie zijn gemaakt, door B. en W. werden gecontroleerd, opdat een raadslid er zeker van is met de meening van het college kennis te maken. Voorzitter vraagt, of iemand nog ter zake iets over het voorstel heeft te zeggen. De heer Trapman: Ter zakel Hetgeen ik hier heb gezegd, is absoluut ter zake. Voorzitter: Nu ja, maar ik bedoel dan of iemand nog iets anders over het voorstel -heeft te zeggen De heer tyleurs verklaart zich in beginsel tegen ge- meentebouw. Spreker zou heel graag zien, dat hier een bouwmaatschappij werd opgericht, gaat dat hier evenwel niet en schiet het particulier initiatief te kort, dan zal ik meewerken de zaak op een andere manier te regelen. Voorzitter vraagt, welk bezwaar de heer Meurs tegen gemeentebouw heeft. De heer Meurs zegt, dat hier vanmorgen iemand uit huis is gezet en stel je nu voor dat de gemeente een huis ledig heeft staan, moet zoo iemand daar dan in. Voorzitter meent dat dat niet opgaat, de gemeente heeft in dit geval dezelfde rechten als een particulier. De heer Meurs: De gemeente staat daar echter an ders tegenover, die moet "weer zorgen dat menschen ondprdak krijgen. Voorzitter zegt dat wanneer een woning open komt, de gemeente haar mag verhuren aan dengene, die zij het beste oordeelt. De heer Meurs: Jaj dat recht heeft de gemeente, maar of dat nu in de praktijk zoo gemakkelijk js opgelost, geloof ik niet. Voorzitter wijst hierna op de voordeelen die naar mee rling van B. en W. bij gemeentebouw zullen worden •-verkregen, als: de gemeente kan eerder een goed type woning bouwen, zoodat het peil aanzienlijk verbeterd kan worden;, er kan meer gelet worden op de volks- hygiëne, de gemeente kan van het Rijk voor een dergelijke zaak goedkooper geld krijgen. Wat betreft de klachten over exploitatie, B. en W. .ineenen dat men in dit geval niet "al te zachtmoedig moet wezen. Voor- ritter doet nog de noodige mededeelingen over hel aantal gemeenten dat op deze wijze houwt en wïjsl op Engeland, waar tal van gemeenten dezen weg vol gen en met succes. g)e heer Van der Kamp verlaat de vergadering.) e heer Roggeveen wenscht, in verband met hetgeen de heer Trapman- heeft gezegd, een uitvoeriger ad vies van B. en W., hetwelk dan zóu kunnen circu- leeren bij de raadsleden, zoodat zij een goed overzicht krijgen. De heer Buis "verklaart hiertegen geen bezwaar te hebben. De heer Koster onderschrijft ten volle hetgeen door de heeren Trapman en Roggeveen is gezegd, spreker wenscht zich nog niet uit te spreken; voor een dergelijke belangrijke zaak te bestudeeren heb ik geen voldoenden tijd gehad en zou ik het punt willen uitstellen tot de volgende vergadering. Hiertoe wordt met algemeen goedvinden besloten- Bij de rondvraag zegt de heer Trapman gaarne in lichtingen te ontvangen betreffende de "gasfabriek. Bij het laatste bezoek dat door den heer Roggeveen ea mij ban de fabriek is gebracht* is door mij aan den gasdirecteur gevraagd, welken invloed de tegen woordige tijdsomstandigheden op de uitkomsten van de exploitatie zouden ■'hebben. De directeur 1 kon daarover geen inlichting geven. Hierover was ik zeer verbaasd, want wat ziet men in verschillende gemeen ten gebeuren: Door den Raad of door de gascommissie worden in verschillende gemeenten maatregelen geno men, om 'tgat, dat aan het einde van dit jaar hoogst waarschijnlijk door de tijdsomstandigheden, duurdere kolen enz., zal zijn ontstaan, op tijd. n^v. door verhoo ging van gasprijs of wat anders te stoppen. Het heeft me daarom zeer verbaasd, dat op onze gasfabriek de gasdirecteur deze zaak blijkbaar niet had overwogen en geen inlichtingen kon geven. Spr. vraagt daarom aan het college van B. en W., als fungeerende gascommissie, op de volgende vergadering met een overzicht van den toestand der exploitatie te willen komen, opdat het raads- college zal weten, hoe groot het tekort denkelijk zal bedragen. Ik richt hier net verwijt niet tot B. en W., maar tot den directeur; ik kan niet hegrijpen, hoe een directeur eener gasfabriek, dus het hoofd eener zaak, zich niet direct rekenschap gaat geven welken invloed deze tijdsomstandigheden op rijn bedrijf heeft. Voorzitter zegt, dat B. en W. hopen op de volgende vergadering met de geheele exploitatierekening enz. voor den dag te kunnen komen. Bij die gelegenheid komt dan ook deze zaak Ier sprake. De heer Trapman vraagt meteen, hoe B. en W. denken over het opnieuw benoemen van een gas commissie. De heer Hopman zegt op de gasfabriek te rijn ge weest en daar de directeur met 2 accountants druk aan het werk te hebben gevonden en 'deze week zat het rapport hoogstwaarschijnlijk wel eereed komen. Spr. meent, dat het verwijt dat de lieer Trapman hier aan het adres van den directeur heeft gemaakt, niet op zijn plaats is. Straks is alles klaar en zullen we over het loopende jaar ook worden ingelicht en dat idit voor dit oogenhlik reeds gebeurde, acht spr. on- noodig. Wat het idéé betreft om een gascommissie te benoemen, die acht' de heer Hopman niet gewenscht. We hebben een gascommissie gehad, nu is er weer een andere commissie die de zaken beheert en nu is spr. er niet op gesteld om persé in d e gascommissie te blijven, omdat hij daarin niet veel vriendelijks heeft beleefd, maar hij acht het heter eerst de zaken op de gasfabriek goed voor elkaar te zetten en dan een gascommissie te benoemen. De heer Trapman zegt, dat de heer Hopman twee zaken verwart. De accountant is bezig een rapport saam te stellen over nieuwe boekhouding, controle enz., maar waar spr. op wijst, is, dat de bedrijfsleider, zooals hier de gasdirecteur is, op de hoogte behoort te wezen, welken invloed de tijden zullen hebben op rijn exploitatie over 1915 en dat de Raad op de hoogte behoort te wor den gesteld, welk tekort men over 1915 mag ver wachten. De Raad dient nu reeds te kunnen beslissen over de wijze, waarop het gat zal moeten worden gestopt. Voorzitter zegt, dat de heer Trapman hier wellicht verhooging van gasprijs bedoelt. De heer Trapman zegt, dat Voorzitter niet uit rijn woorden moet distilleeren wat hij niet zegt. Hij spreekt niet over te verhoogen gasprijs, hij wil alleen voor den Raad de voorlichting, me mag worden geëischt, verder niets. De heer Hopman meent, dat, wat straks uithet rapport van den accountant zal blijken, dat niet van den gasdirecteur mag worden geéischt, dat hij daar nu reeds mede gereed is. De heer Trapman kondigt aan, in de volgende ritting te zullen komen met het voorstel om een gascommissie te benoemen. De heer Trapman informeert, voor rekening van welke gemeente de krankzinnige zal worden verpleegd, die kortgeleden is vervoerd. Voorzitter: Voor rekening van Schagen. De» heer Trapman vraagt overlegging der correspon dentie over deze zaak. Voorzitter zegt dat er geen correspondentie Is. |De heer Trapman wijst Voorzitter op de wet, die zegt, dat die gemeente aansprakelijk is, waar de krank zinnigheid het eerst blijkt en acht het wel de moeite waard "dat deze zaak voldoende onderzocht was, en vraagt van Voorzitter mededeeling, hoe in deze zaak is gehandeld en inlichting over de omstaudigheden deze zaak betreffende. Voorzitter'zegt, op deze zaak niet te rijn voorbereid, volgens de wet is onze gemeenteaansprakelijk. De heer Trapman meent, dat deze zaak van twee kanten kan worden bekeken, maar als Voorzitter niet voorbereid is, kan spr. wel in de volgende zitting op deze kwestie terugkomen. Voorzitter: U schijnt te denken dat er niet vol doende moeite voor is gedaan. De heer Trapman: Zooiets heb ik niet beweerd. Spr. trekt geen conclusies en zai dat gaarne opschorten tot de volgende zitting. Dan zal spr. rijn conclusies trekken en er ook niet voor schromen die den Voor zitter mee te deelen. De heer Trapman wijst in verband met het verslagje van Algemeen Belang er op, dat de toestand der oude begraafplaats zoo treurig js. Voorzitter zegt, dat B. en W. deze zaak in onder zoek hebben. De heer Trapman informeert naar de wagens op den Stationsweg, Voorzitter licht in, met den eigenaar, die te Ham burg woont, in correspondentie te rijn. Helpt dat niet, dan zal voorzitter maatregelen overwegen. De heer Trap man acht het niet ongewenscht, dat Voorzitter in deze advies inwint. De heer Trapman wijst op de aanbesteding van het dempen der sloot hij "de gasfabriek, .daar loopt het begrootingscijfer en de aannenftngssom een heel bind uit elkaar (ruim f 600). Spr. zou gaarne zien, dat na de aanbesteding het begrootingscijfer ook publiek werd gemaakt evenals de inschnjvingssomm en, een goeden invloed meent hij daarvan wel Xe mogen ver onderstellen. Voorzitter doet toezegging. Hierna sluiting. Binnenlandsch Nieuws. Raad Zijpe. Vergadering op Woensdag 5 Mei 1915, des morgens 11 uur Afwezig de heer Raat. Voorzitter de heer Jb. de Moor, burgemeestersecretaris de heer K. 81ot. Ha opening volgt de goedkeuring der notulen. Voorzitter spreekt zijn blijdschap uit over het weer aanwezig zijn van den heer Francis en feli citeert hem hartelijk met zijn herstel. (Applaus.) Ged. Staten hebben goedgekeurdbesluiten, re gelende af- en overschrijvingen, twee suppletoire begrootingen 1914, betalingen post onvoorziene uitgaven en besluit tijdelijke geldleening f 3000. Bij Kon. Be8l. is goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit tot het heffen van een maximum hoofdelijken omslag van f 20000. Het gemeentebestuur te Caljantsoog had over 1918 nog een bedrag te vorderen aan schoolgeld. Daar deze declaratie inplaats van na 1 maand, 6 maanden na het kalenderjaar was verschenen, kon dit bedrag toen niet worden uitbetaald. Dit bedrag was nu op de declaratie yoor 1914 geplaatst en B. en W. stellen voor nu dat bedrag alsnog uit te betalen. Allen voor. Aan mej. Corporaal te Sint Maartensbrug werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres, wegens haar benoeming to Helder. Data in van ontslag wanneer opvolgster in functie trad. Verschillende verzoeken om afschrijving van hoofdelijjcen omslag wegens vertrek werdon toe- Zooals bekend had de raad besloten een nieuwe school met schoolhuis te bonwen aan de St. Maar tensbrug. Daarvoor was land aangekocht;. Ged. Staten deelen nu mee dat alleen 25 °/0 rijkssub sidie zal genoten worden voor dat deel van den grond, benoodigd voor school- en speelplaats. Voor dat gedeelte waarop het schoolhuis komt wordt dat bedrag niet genoten. Duidelijke teekeningen, waar op alles is na te gaan, worden ingewacht. Voorzitter brengt iii herinnering dat met het oog op de mobilisatie aan den schoolopziener uit stel van bouwen is gevraagd en is verkregen. Maar B. en W. achten het nu toch beter de verdere voorbereidingen te treffen en alles voor te bereiden om den bouw te bespoedigen. Er is voor den bouw van de Bchool een commissie benoemd, be staande uit de heeren Appel, Raat en Kreijger, welke commissie met den schoolopziener zon con- fereeren over inrichting van de school enz. Spr. vraagt hoever de heeren zijn gevorderd. Het blijkt dat ook deze arbeid is stop gezet en zal de com missie zich nu spoedig van haar taak kwijten. Met algemeeue stemmen wordt besloten om voor den onderwijzer Veuger voor een zeker tijdsbestek zijn pensioenbijdrage te betalen. Volgt nu de kwestie van den graan aankoop van deu heer Raat. Voorzitter zegt dat deze zaak bij alle heeren zeker wel goed bekend is. Spr. heeft in alle op- ziohten aan zjjn plicht voldaan. Den hoer Raat is tweemaal aangeschreven, een sommatie is hem geworden, deurwaardersexploit, maar dat allee heeft niets gebaat. Nu is het oogenblik gekomen waarop Voorzitter bij den Raad komt om machtiging om den heer Raat een proces aan te doen. Waar ech ter wellicht inlichtingen moeten worden gegeven, die niet voor publiciteit geschikt zijn, vraagt Spr. of de Raad zich er mee kan vereenigen dat de openbare vergadering wordt geschorst. Allen voor. Bij heropening vraagt de Voorzitter dè vereischto machtiging. De heer Brak zegt, het in de le plaats te betreu ren, dat de heer Raat niet aanwezig is, daar spr. dan ook met hem over deze zaak had kunnen spreken. Ofschoon spr. beginnen wil met te zeggen dat de heer Raat zich tegenover den burgemeester onnet heeft ge dragen, wil hij toch eerst nog een poging tot bemiddeling doen en daarvoor een commissie uit den Raad be noemen, die zich over de aanhangige kwestie tot den heer Raat zal wenden. Een proces toch, spreker kon het zich niet anders denken, zai aan de gemeente veel geld kosten en daarom acht hij een schikking in deze meer gewenscht. De heèr Hooij acht dit een zeer goed voorstel en spr. is er van overtuigd dat de heer Raat wel voor bemiddeling vatbaar is. Spr. gelooft, dat de Raad goed zal doen met het voorstel van den heer Brak aan te nemen. Voorzitter zegt, dat als de Raad bemiddeling wenscht, dit dc Raad moet weten. Spr. persoonlijk kan geen bemiddeling vragen, geheel als spr. in deze zaak zijn plicht heeft gedaan. Er is mij door enkele ingezetenen gezégd, dat ik niet goed gehandeld heb, door het graan van den heer Raat niet in beslag te nemen, dat ik daarmee een fout heb begaan. Dat is waar, dat erken ik volmondig. Ik had dat graan in beslag moeten ne men. Maar ik heb dat nagelaten in goed yertrouwen en voor die handeling heb ik mijne redenen gehad. Toen de heer Raat in de vergadering van Bakkers en Meelhandelaars zijn bekend voorstel deed, werd dat luide toegejuicht ên dat was ook een voorstel om toe te juichen ew hij zulk een aanbod achtte ik mij niet gerechtigd toch te zeggen, dat ik het aangeboden graan Jn beslag tzou nemen. De heer Mann: Dat zou een uiting van wantrouwen rijn geweest. De Voorzitter voortgaande: Zeker, dat had wantrou-i wen geweest, en ik heb het beter geacht om dat niet te doen. De( verhouding toch tusscnen den heer Raat en mij was al niet schitterend en ik achtte het wel in het belang der gemeente dat die verhouding beter werd, maar niet slechter. Ik zou bovendien bij in beslagne ming geheel gehandeld hebben tegen den geest der ver gadering en ten derde liet ik het uit finantiCef "belang aer gemeente. Het spijt mij oprecht, dat het zoo slecht is afgeloopen en dat ik die fout heb begaan, maar ik fïloof gerust te mogen zeggen, dat ik mij daarvoor niet eb te schamen. Ik heb in deze zaak getoond, dat de belangen der gemeente Zijpe bij iriij boven alles ging cn net spijt mij dat ik er op deze manier ben ingeloopen. Ik mocht toch verwachten, dat, toen de heer Raat zijn bekend voorstel-'deed, hij geen misbruik zou maken, cn daar hij lid van den Raad was, mocht ik dat nog minder verwachten en dat is mij "btiter tegengevallen. De heer Raat zegt geen 300 maar 100 H.L. te hebben .beschikbaar gesteld, maar rijn eigen brief spreekt toch duidelijk van de opgegeven 15000 H.L. Wenscht de vergadering niet direct te beslissen, ik zal het voorstel van de heeren Brak cn Hoog in stemming brengen, maar ik durf te zeggen, dat ik niettegenstaande de begane fout van te veel vertrouwen te stellen in een raadslid der gemeente Zijpe, ik toch een ieder in de oogen durf te zien, eerlijk en oprecht als ik mij heb gedragen. Ik vraag, of de heer Raat dat tegenover zijn kiezers zal kunnen verklaren. De heer Hooij zeet," dat de burgemeester bfj het niet in beslag nemen der tarwe een toegevendheid heeft gedaan, een goedigheid, waarbij "hij het belang der gemeente op het oog had. Tevens hebben wij hier in den Raad van den heer Raat- de toezegging gehoord van het beschikbaar stellen van rijn tarwe. Dat was van den heer Raat een nobel aanbod en nu kon spr. bij zulk "een aanbod maar niet denken aan bet maken van misbruik, maar eerder dat hier een misvatting bestaat. En dat kan door een commissie uit den Raad uit den weg worden geruimd. De heer Brak acht deze zaak nu voldoende bespro ken. Spr. dringt nogmaals aan op bemiddeling uit den Raad. Hij is van meening, dat men op het woord van een raadslid moet kunnen vertrouwen en wil dc heer Raat hier geen bemiddeling, naar spr/s oordeel zal een proces moeten volgen. Maar spr. wil eerst alles probeeren om tot een schikking te bomen. Het voorstel Brak in stemming gebracht, ve i klaren de heeren Wit, Bos, Mann en De Moor zich daartegen, Francis, Brak, Hoog, Appol, Groot en Kreijger er voor. Zoodat nn een raadscommissie zal pogen tot bemiddeling te komen. Wordt nu een. brief gelezen waarin do hoer Francis zegt bij de a.s. verkiezing voor lid van den Raad niet meer in aanmerking te willen komen. Voorzitter zegt dat ook hij bij de a.s. verkiezing zijn mandaat zal neerleggen. Bij zijn benoeming tot Burgemeester was Spr. dat al van plan geweest, maar de Wethouders hadden bezwaar gemaakt en was het zijn bedoeling geweest te wachten tot hg periodiek aftrad. Hu de heer Francis evenwel be dankte en er dus een verkiezing zou p.aats hebben zou Spr. die gelegenheid te baat nemen om als raadslid te bedanken. Ook nn hadden de Wethouders hun bezwaren daartegen,* maar Spr. had nadat hij er met enkele personen over had gesproken en bg nadenken toob gemeend al raadslid te moeten heengaan. Hierna sluiting. OUDKARSPEL. De heer A. Borst Gz. is benoemd tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier. CONTROLE-VEREEMG1NG DlRKSnORN EN O. Dat ook hier in deze omgeving koeien zijn te vinden met een hoog productievermogen, bewijst

Schager Courant | 1915 | | pagina 1