Alititti Nleiws- geen nummer v. d. blad. UitgeversTRAPMAN Co. Wegens Hemelvaartsdag ZATERDAG 8 MEI 1915. SCHAGER 58ste Jaargang. No. 5587. GOUSAIVT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTKNTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - lnl. Telepb. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per post f 3.00. Losse nummers 5 oenfc ADYERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iödero regel meer 5 et Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. verschijnt op DONDERDAG 13 Mei a.s. H.H. Adverteerders en Correspon denten geiieven hiervan goede nota te nemen. De UITG. Tweede Kamer. 1 Den Haag, 6 Mei. Het zal 'bezwaarlijk kunnen worden ontkend, dat het antwoord van minister 'Posthuma, heden bij de interpellatie-Schaper over de levensmiddelen-circu laire gegeven, op "menig punt zwak en -teleurstel lend was. Z.Exo. bood de Kamer excuses aan voor het geval hij gansch ongewild de "rechten, praerogatieven van het "hooge college mocht ver kort hebben. Maar de verdediging van zijn houding, daaraan vastgeknoopt, was 'toch wel zwak!Hij meende volkomen bevoegd te zijn, de '2% millioen, ter verbetering van 'de volksvoeding voor 1914 toe gestaan, voor 1915 te gebruiken. Onder do leuze deze gedragslijn dekkend van „eendraoht maakt macht", Had ik tien tmillioenaan do Kamer moeten vragen missehien?, aldus minister Posthuma. Dan had men eens een Voorloopig Verslag gezien 1 't Was, i ndezen gedachtengang,dus maar be ter de heeren "voor een „fait accompli" 'te stellen. De redeneer ing uit een volmaakt-eerlijk ge moed komend is zoo bekoorlijk-naïef; 'getuigt zoozeer van onbekendheid met wat „des Parlements is", dat'niemand het van zijn-hart zal kunnen krij gen, boos te worden 'op zulk een minister.... Maar niet zonder grond'sprak de heer Van-Vuu- ren in zijn repliekvan het in een hoek zet ten van het budget-recht der Kamer. Wat de 'broodkwestie aangaat, citeerde de heer Posthuma het oordeel van den 'secretaris der Ne- derlandsche Vereeniging 'van werkgevers bij het bakkers-bedrijf, 'die getuigt dat bruinbrood 1 wel degelijk goed en zeer voedzaam -'is. Van de wijze, waarop het gebakken wordt, hangt 'hier zeer veel af. Dat'de minister zelf beseft zwak te staan, kan men wel vinden 'in zijne verklaring, ten slotte gegeven dat ZJExc. 'nog eens zal nagaan 'in hoe ver het budgetrecht der Kamer hier is aangetast. En hij, minister, dus genoodzaakt zal wezen toch nog een ontwerp in te dienen. Waarop de heer Schaper -om „het twijfelach tige der redactie", alsook om den 'minister tege moet te komen, zijn 'motie introk. -■■Do minister van Landbouw,'Nijverheid en Han del heeft de Kamer nog enkele verdere inlichtin gen verstrekt. Aan den uitvoer van rundvleesch kan voorloopig niets worden gedaan. De kaaskwestie is vooral zoo lastig wijl men bezwaarlijk een centraal punt voor levering kan vinden. Koolrapen: Amster dam verwachtte 100 HL., per dag, maar wilde op slag in Friesland, wat niet ging. De grondtoon Van 's ministers rede was eigenlijk: „de critiek is ge makkelijk, maar de kunst is moeilijk". Z.Exc. wil voor altes en nog wat een „open oog hebben". Al les in 't werk stellen 'om te bereiken, dat de toe standen van vóór Augustus jl. zullen terugkeeren. Meer kan hij niet.1 JDe Kamer heeft dat'gevoeld en begrepen. Den Haag, 7 Mei 1915. Den 23en December 1914 heeft de heer K. ter Laan eene motie ingediend van den volgenden inhoud: „De Kamer- van oordeel dat opzettelijke belemmering van het politieke leven door de militaire autoriteiten dooi den aard der buitengewone omstandigheden niet wordt geboden, en dus ontoelaatbaar is; noodigt den heer Minister van Oorlog uit, lot de betrokken autoriteiten eene aansclirijving te richten, waarin wordt aange drongen op handhaving van het recht van vereeniging en vergadering en op eerbiediging van de vrije keuze van bladen en geschriften bij de dienstplichtigenen gaat over tot de orde van den dag". Deze motie was heden, Vrijdag, aan de orde. En tegelijk ermee kwamen in behandeling het Buitengewoon Krediet voor Oorlog (ad dertig millioen) en het ontwerp tot bestendiging van den staat van beleg. Hier zou tie Kamer dus in de ^gelegenheid zijn om alles, wat op de mobilisatie betrekking heeft, ampel tc bespreken. En 't behoeft "geen toelichting, dat aan deze bespreking vele, vele urenvele dagen zullen worden gewijd!.,.. De Voorzitter begon met de pos-be sproken Landbouw-verloven uit te schakelen. En daarna stak de heer ter Laan van wal Wie de breedspra kigheid van dezen zeer kundigen en schranderen af gevaardigde kennen, zullen moeten toegeven, dat 't; stof en omstandigheden in aanmerking genomen, nog is meegevallen. De heer Ter Laan redevoerde van kwart vóór twaalf tot o.o. kwart over tweeën, met 't halfuurtje kofüe-pauzo er nog af. Edoch, mr Borgesius was op zijn „qui vrve"!„. 't Betreft hier een Begrooüngs-post, en dus mag bij de Algemeene Be schouwingen slechts een klein uurtje worden gespeecht. Toen de heer K. ter Laan een dik uur aan 't woord was geweest, zei praeses: „Nu over uwe motie!".... De heer Ter Laan is, in zoo'n geval, niet plooizaam! Hij Sputterde tegen. De voorzitter hield voet bij stuk. Over ujve motie spreken of ik Iaat de Kamer stemmen over het voorstel, u over de rest van 't aanhangige het woord te ontnemen. De heer Ter Laan werd zóó boos, toen hij 'den heer Duymaer v. Twist hoorde zeg gen: „H'j heeft al te lang gesproken..." Ook majoor Van Twist werd hijdig. De zaak is ras bijgelegd gelukkig. Do heer Ter Laan erkende zich vergist te hebben en onderwierp zich aan de presidiale leiding. Nieuwe gezichtspunten heeft de afgevaardigde voor Den Haag I, burgervader van Zaandam, niet geopend. Hij had een lange, lange lijst van grieven, met „namen en Toenamen", die de heer Ter Laan echter niet in het publiek debat wenschte te noemer. Over het te veel straffen van gemobiliseerden, zoodat „Engel- schen, Duitschers en andere vreemdelingen 't vrij wal beter hebben dan onze eigen jongens". Wordt om iets te noemen gevraagd om te halvier in plaas van te vijf ure appél te mogen houden, om dat durven- vragen de doos in provoostI.... De heer Ter Laan wees er op, iioe in de burgermaatschappij de rechter steeds met de grootste nauwgezetheid nagaat, of gevangenisstraf moet worden opgelegd. Ia de miulaire wereld gaat da anders!.... Voorts had hij 't over onvoldoende toekenning van verloven, ongelijkmatige uitkeering van gage en van menage-gelden bij verlof. Over het schrille con trast tusscnen officieren én minderen wat dit punt be treft. Over de schade, die het onderwijs lijdt door het gebruik van scholen voor militaire doeleinden. Over de gebreken van den „ziekendienst". Over de noodzakelijkheid tot werkelijke eerbiediging van het grondwettelijk recht van vereeniging en vergadering voor de gemobiliseerden. En dat alles werd toegelicht, met een vloed, een schat van Na den heer K. ter Laan is gekomen dr. Beumer, die de motie- Ter Laan niet kon steunen, ai ware 't slechts wijl zij' krachtens de toelichting anti.-; militaristische propaganda wil gedoogd zien. De heer Dëttmer acht ae houding van minister Bosboom vol komen „ruim en loyaal er op wijzend hoe de mi nister van Oorlog bijv. het verbod om te Helder een anii-Oorlogsleening-vergadering te houden „niet voldoen de gemotiveerd" heeft genoemd. Intusschen houdt ook de hoer Beumer den wenk niet terug om waar .de bestendiging van den staat van beleg toch reeds allerlei ongewone maatregelen noodzaakt, bij de vrijheids besnoeiing der ingezetenen vooral niet verder te gaaxl don strikt noodig is. Van het verder debat stip ik nog aan, dat jhr. Van Nispen (Rheden) een warm "woord sprak in het belang der veehouders en paardenhouders, die in deze tijden vooral wat het weiden van vee aan gaat in 'zoo moeilijke omstandigheden worden ge bracht. De man voor 'Amsterdam in, de heer Otto, hield een pleidooi voor de ambtenaren-Rijkswater- staat, thans als reserve-officier dienend, die in hun salaris schade lijden en wees voorts op de drin gende wenschelijkheid 'om meer voor de onderwijs- oursussen te doen. De man voor Hoorn, de heer De .long,pleitte voor betere opleiding bij het re serve-kader, waarvan -„tot nu toe weinig 'of niets is terecht gekomen" 'en waarvan de meesten het nog niet tot korporaal hebben gebracht. En ten slotte hield dr. Scheurer een ^van zijn zalvend-ge moedelijke bespiegelingen.'Waarin hij aanvang met te waarschuwen tegen afbrekende kritiek in 'deze dagen, waardoor onze nationale positie zou kunnen ondermijnd worden. 'Dit was de „aanloop", welke den hoer Scheurer vervolgens bracht tot 'n woord van verontwaardigde afkeuring over de Haagsche kermis in den Dierentuin, waarna-nog iets werd gezegd over den niet-juist-volmaakten geneeskun digen dienst bij het leger, waaromtrent dr. Scheu rer na de mobilisatie een „kort en zakelijk rap port" wacht. Toen verdaagde 'praeses Borgesius de zitting tot Maandag-middag. Er is nog een -lange lijst van sprekers!... Meer dan genoeg om tot Woensdag, laat in den middag, over het mobilisatie wel-en-wee te praten. De illusie, dat wij met Pinksteren door de agenda komen: ze is 'reeds Eerste Kamer. En de Rechterzijde, de oppermachtige, in het Hoo- gerhuis, beeft het ontwerp tot wijziging van de Vermogensbelasting heden verworpen in den zeer laten namiddag, met 26 tegen 16 stemmen. Zuiver Rechts tegen Links. Het „peuleschilletje" door minister Treub m <lc Tweede Kamer indertijd aangeduid ais hot begin van zijn nieuwe belasting-politiek. Het zóóveeisle teeken van politieke vijandschap te genover het extra-parlementaire Kabinet, en de Eerste Kamer geuit! Verworpen is, daar komt 't (vergete men met) een ontwerp dat dienen moest om de nieuwe Inkomsten-be lasting uitvoerbaar te maken. Wake gevolgen deze daad van de Kamer zal hebben is nog niet te zeggen, is 't niet voor heden, dan lom wel voor de toekomst is hel gebeurde van groote be- teeseois. Zoowel de Oorlogs-zeeongevallenwet 'als de wij ziging van de artt. 111 en 56 van -het Indisch Re- geerings-reglement (vrije "koffie-cultuur en ophef fing van het verbod van vergadering) 'zijn door den Senaat in een ommezien-goedgekeurd. Warende senatoren ietwat ontdaan 'over hun eigen votum van gisteren. Donderdag? Mag men daaruit aflei den dat zij bij de straks aan de ordekomende ont werpen (de Senaat 'is tot nadere bijeenroeping ge scheiden) wat milder van stemming zullen zijn?.... Laten wij 't hopen. Zonder ons te-zeer aan illu sies over te geven. De Senaat "is diruk-bezig ,„hoog spel" te wagen in deze tijdsomstandigheden. Mr. ANTONIO. Binnenlandsch Nieuws. DOOR EEN ADDER GEBETEN. Omtrent den milicien-wielrijder, die to Oosterbeek door eetn adder werd gebeten, meldt men nader uit Arnhem, dat de patiënt met een militaire auto werd gezonden naar prof. Spronck te Utrecht, die hem be handelde met serum, dat binnen drie uur moet worden toegepast. Het resultaat was gunstig en de toestand van den patiënt is reeds weder zoo, dat hij dezer dagen naar het hospitaal te Arnhem kan worden overgebracht. Vah amputeeren is 'geen sprake geweest. BIJNA ONTSLAGEN. Maandag 29 Maart jl. kwam'in den gemeenteraad te Borger (Dr.) een adres van 'ingezetenen, ouders van schoolgaande kinderen, ter sprake, waarin aan gedrongen werd op verbetering van het onderwijs te Eeserveen. Dat werd dén laatsten-tijd zeer slecht gegeven, omdat de onderwijzeres mej. G. Sureveen, aldaar werkzaam, doch wonende te Schoonoord, som dagen en weken de school niet binnenkomt. B. en W. van Borger deelden daarop mede, dat de zaken te Eeserveen lang niet in orde waren. Ge noemde onderwijzeres geeft voor ziek te zijn. al thaas te Eeaerveeu niot te kunnen werken. De i iets- reis van Schoonoord naar Eeserteen was haar ook te moeilijk. I>e burgemeester bood haar daarna aan, zich te zullen beijveren, dat ze te'Borger (waar een vaca ture was) werd benoemd, zoodat'ze dan geen fiets tochten meer behoefde te maken. Ze wilde dit ech ter niet en stelde B. en W. den eisch dat de ze zich moesten beijveren om een betrekking voor haar te zoeken in het centrum des 'lands. B. en W. merk ten natuurlijk op, dat dit niet k(#i worden verwacht en stelden baar voor de keuze ziekenverlof aan te vragen en zich onder ^behandeling van een zenuw arts elellen of eervol ontslag aan 'te vragen, daar hun'college anders verplicht was.den'Raad voor te stellen, dit ongevraagd te verleenen. Van het een noch het -ander kwam iets. Alleen vernam men van een Groninger -specialist, dat mej. S. goed gezond was en niets 'mankeerde. Toen do gestelde termijn verstreken was en geen verzoek schrift inkwam, brachten -B. en W. op de raads - agenda: „Voorstel B. en W. ontslag mej. G. Sure veen." 1 r Ter vergadering stelde 'dat college echter 'voor het ontslag voorloopig niet te geven. Want, den ernst van 'de situatie inziende, had mej. S. sedert geen enkele maal de school meer verzuimd. Bleef de toestand zoo, dan stelden B. en W. op ontslag natuurlijk allerminst prijs. Daarmee ging de Baad' accoord, doch niet dan nadat B. en W. waren uitgienoodigd, den Raad in spoedeischende 'zitting bijeen te roepen om onge vraagd -ontslag uit te lokken, -zoodra de betrokken onderwijzeres drie malen de school op de oude, on gemotiveerde wijze weder mocht verzuimen. BARSINGERHORN. Bij de laatstgehouden onderwijzers-examens is ook geslaagd de heer C. Sluis 'Pz., leerling van de woonacMG"gS° Middelburg, vroeger alhier H^t^^^^mS-TTJVTDONSTELLlNG TE 't Was Donderdagmiddag ongeveer 'te half vier, dat hier de oficiëele opening plaats 'had van de electeiciteits-tentoonstelling. Enkele genoodigden onder wie wij de burgemeesters Wan St. Maarten. 7'JP,e ,e,* Heerhugowaard opmerkten, hadden zich in de koffiekamer van het cafe 'Ruiter vereenigd. En het was daar dat Burgemeester Foreest, 'eerst het woord voerde, er op wijzend, hoeveel moeite en in spanning hei had gekost om'te bereiken wat aan stonds te bezichtigen zou zijn. Spr. - wees daarbij op de zoozeer gewaardeerde medewerking van de 'K. E. M. te Bloemendaal, zonder welker technische voor lichting men er nooit was 'gekomen. Spr. wees ver der op het propagandistische karakter der tentoon stelling voor het gebruik 'van electriciteit voor kracht en warmte. Ook op landbouwgebied was do electriciteit een uitkomstgevende macht en het was misschien niet algemeen bekend, dat zooveel landbouwwerktuigen 'met electriciteit kunnen wor den gedreven en daarom achtte spr. het een geluk kig idee, dat ook enkele van dergelijke machines in werking waren te zien. De directeur van de K. E. M„ de''beer Smit-Klei ne, wees er in zijn rede op, dat met de electrici teit op landbouwgebied nog zulk'n enorm resultaat is te bereiken. De toepassing' van electriciteit in den landbouw had vooral in Duitschland zulk een groote vlucht genomen. Zag men dat ia bedrijfjes van 2 h 3 H.A., voor 85 87% menschelijke kracht werd gebruikt, in bedrijven van 100 HA. en meer was dit gedaald tot 2%% 'en werd voor 97%% al les machinaal gedaan, door electriciteit gedreven. Het Duitsche Rijksbestuur had begrepen, wat de landbouw-voor een zegen in de-electriciteit zou hebben en daarom plattelands centrales gesticht. Holland kwam achter-en er werd op het platteland nog lang niet scherp 'genoeg gevoeld, wat electrici teit voor den landbouw waard -was. Op verschillend gebied was ook op deze tentoonstelling 'te zien wat genot de landbouw van de electrische drijfkracht kon hebben. 'Electrisch cüorschen en ploegen 1 kon niet worden gedemonstreerd. Spr. "wees er nog op, hoeveel voordeeliger electrisch dorschen was dan stoomdorschen, mede een gevolg van het regelmatig loopen van den electrischcn motor. En toen was het oogenblüc gekomen, dat we on zen rondgang konden beginnen. En-we willen direct, zeggen, dat wie zich een groote tentoonstelling had gedacht, zich teleurgesteld 'zou voelen. Alles was in een beperkte ruimte ondergebracht en'veel nieuws werd ods ook niet geboden. Maar het negental in zenders bad toch met veel smaak geëtaleerd en ge woekerd 'om op zulk een kleine ruimte nog zoo veel en met zulk een aardig aanzien te brengen. Want heusch het geheel was keurig aangekleed. Wo gelooven wel dat het 'doel dat men zich -voor oogen had gesteld, „propaganda" dat 'dit doel wel is bereikt 1 We zagen er verschillende aardige ren interessan te dingen. Een 'pompstation, dan bet Landbouw- huis te Alkmaar met tal van-'landbouwwerktuigen, door electrische drijfkracht voortbewogen, een cen- trifugaalpomp voor polderbemaling.'De firma Vrede en Bais te IJmuiden exposeerde een perspomp, een boterkarn, terwijl tal van andere zaken, w.o. veel voer huishoudelijk gebruik in de'verschillende uit stallingen opvielen. We zagen -naaimachines, elec trisch voortbewogen, electrische piano's, orgels, dan huistelefoons, enz.'enz. Een aardige demonstratie was ingezonden door de K. E. M„ waar 'men o.a. in beeld ziet -gebracht de snelle uitbreiding die'het electrisch licht in Noord- Holland heeft verkregen. Over het bezoek viel, ofschoon'het weer prachtig was, den eersten middag niet te roemen.' HOLHORN. In de plaats van wijlen den heer Cs. Louw, werd als 'aanplakker der ansjovisvangstberichten van an dere Zuiderzeeplaatsen aangesteld de heer Abr Engel. In verband hiermede heeft openbaarmaking nu niet meer plaats aan bet sluishuis, maar in het dorp, nabij de woning van laatstgenoemde. kOLHORN. Alhier is de ansjovisvisscherij thans 'in vollen gang; de vangsten zijn echter nog zeer gering. Het getal booten is dit aar belangrijk minder, daar de booten van gemobiliseerden stil liggen..1 BURGERBRIG. Door dc aandeelhouders 'in do acetvleen-gasfa briek is op 'clo vergadering van Donderdag besloten, de gasinstallatie met towebooren, 'zoo noodig, aan de Keapemer Electrische Maatschappij over te doen. ZUJDSCHARWOUDE. De heer J. B. 'uit Zuidscharwoude raakte giste ren onder de tram, met het 'gevolg, dat de fiets zeer ernstig was beschadigd cn hij zich zoodanig bezeerde, dat hij geen werk kan verrichten.r ZIJ IDSGHARW OUDE. Doordat te Zuidscharwoude geen plaats meer is op de openbare 'schooi, zal getracht wórden de uit Broek op Langendijk gekomen leerlingen aldaar op school to 'laten. ST. MAARTEN Donderdagavond vergaderde in cafo Rust en'Lnst alhier, de af deeling St. 'Maarten van den Bond voor Staatspensiormeering. 1 Voorzitter, de boer C. Grootee, opent deze verga dering met een betuiging 'van leedwezen over de geringe opkomst, wat dan ook'al heel treurig was, daar er 4 bestuurs- en 2 leden 'aanwezig waren. Volgt lezing en goedkeuring der notulen. Een schrijven van bet centraal bestuur van den Anti-Oorlogsraad'wordt voor kennisgeving aangeno men. Toegezonden was een boekje: Toegestaan en afgewezen art. 369—370 der Invaliditeitswet, waar van 1(X) stuks zullen worden aangekooht om als pro pagandamiddel dienst te doen cn verkrijgbaar te stellen'tegen den koetenden prijs.' De rekening, nagezien door de heeren'S. Schut en PP. Heneweer, werd in orde bevonden en goedge keurd'met een ontvangst en-uitgaaf van respectie velijk f 87.85 en f 79.55, alzoo saldo 830. De aftredende bestuursleden 'de heeren P. Appel en G. Bruin werden als zoodanig'herkozen; de heer Appel, ter vergadering aanwezig, neemt deze'func tie weder aan. Bij'het punt, om de militie- en Jandweerphchti- gen dit jaar vrijdom van contributie to -verleenen, wordt besloten dit niet 'in de vergadering uit te spreken, doch het aan die 'leden zelf over te laten, dus degenen die meenen niet in staat te zijn tot betaling, evengoed de kwitantie te presenteeren.1 Tot afgevaardigde naar de algemeene vergade ring, te houden op 'Dinsdag 10 Augustus 1915 in Bellevue te Amsterdam, werden 'gekozen de hee ren S. Schut en C. Grootes en 'de heer P. Appel als plaatsvervanger. Bij de behandeling der agenda dier vergadering werd besloten de -afgevaardigden vrij mandaat te geven.' 1 GEIT EN KONIJN. fi Een ingezetene van Oldcnzanl had oen geit, die hem alle dagen een flinke portie melk gaf. Het dier werd goed verzorgd en was in uitstekende conditie. Toch werd vóór eenige dagen de mdk plotseling minder I en ondanks een uitstekende behandeling kon. de eige naar zijn dier niet weer „op peil" krijgen. Ten einde 1 vaad besloot hij den veearts te gaan raadplegen, toen hij eensklaps een zonderlinge ontdekking deed. Op heeter- daad betrapte hij de geit er op, dal zij als zoog moeder fungeerde van een konijn, dat zien toegang tot den geitenstal had welen te verschaffen en er nu geregeld „zijn kostje" kwam ophalen. Den volgenden melktijd kroeg de man nu weer de volle hoeveelheid, daar de vreemdsoortige melker buiten den stal werd gehouden. W. p. G. HELSDKGEN. Het Kamerlid voor brandeer, de heer Helsdmgem is plotseling vrij ernstig ongesteld geworden. Gemeld wordt, dathij lijdende is aan cholera nas tras. I)E HEER LOVTNK ZIEK. T Het „Bat. Hbl." verneemt, dat de heer Lovink. we gen* op Sumatra opgedane malaria, vermoedelijk eer der met verlof zal gaan, dan het oorspronkelijke plan ZWARE BRAND TE ILPENDAM. Een brand, die zeer.ernstige gevolgen had kunnen i hebben, brak omstreeks 9 uur Vrijdagmorgen in de smederij van den heer G. Oudejans tc Ilpendam uit Deze smederij wordt begrensd door de gasfabriek, waar een groot aantal vaten benzine en gasoline opgestapeld lagen. De huizen, die naast de smederij liggen, zijn gedeeltelijk an hout, terwijl ook de Hervormde Kerk m de onmiddellijke .nabijheid ligt. In een oogwenk stond de smederij in volle vlam, terwijl ook de winkel van den heer D. Brouwer en het huis van mej. Wal Rabenslein dreigden in brand te geraken, daar de tusschenschotten van hout zijn. Drie handspuiten van Dpendam en een groot aantal militairen, die daar ingekwartierd zijn, begonnen direct met het blusschen van den brand, waarbij de veld wachter De Boer dc leiding had. Te voren waren reeds de vaten uit de gis fabriek verwijderd, zoodat het ge vaar voor ontploffing vermeden was. De Amsterdamsche brandweer werd met het oog op de brandbare omgeving in de Kerkstraat gewaarschuwd en een automobiel-stoomspuit was op weg naar Ilpen dam, doch kon bij Watergang terugkeeren, de brand weer van Ilpendam en ook een spuit van P urm erLand binnen het uur den brand meester waren. De smederij was verzekerd. De smid kon slechts een paar boeken en eenig geld "redden. Zijn huis werd ge heel in de asch gelegd. De burgemeester van Ilpendam was wegen huiselijke, omstandigheden juist toen de brajod uitbrak, niot in het dorp aanweag. Zooals te begrijpen is, stond dadelijk het geheele dorp op stelten en in den omtrek, in Purmerend. Water gang, Broek-in-Waterland, keek men naar den hoo- gen Rookkolom, die vlak naast de kerk uit Ilpendam opsteeg. En toen de auto-stoomspuit luid puffend langs de boerenhuisjes en tusschen de weilanden reed, met de Amsterdamsche brandweermannen, wier helmen in net zonlicht schitterden, ringen velen op de tets naar Ilpendam. Daar waren de spuitgasten met een drietal handspuiten, die bij dc Achter&foot stonden, druk in aktie, terwijl de soldaten emmers water tegen het bran dende hout en dak wierpen. Men kon het vuur niet van de achterzijde, waar juist de gasfabriek stond, aan tasten. Hoewel het natuurlijk den Hpendamschen brand weer tot eere strekt, dat hij het vuur reeds bedwongen had voordat do Amsterdamsche stoomspuit het plaatsje bereikt had, zou Let toch. wel oen aardige aanblik opge leverd hebben voor de boeren en boennnen, om hunf handspuiten te zien werken naast een onzer auto- stoomspuiten. De Amsterdamsche brandweermannen hadden dan ook hun collega's uit Purmerland, na het blusschen van den brand kunnen hooren zeggen: „N'u gaan wij eens een potje bier drinken!"

Schager Courant | 1915 | | pagina 1