Schager Courant. De Oorlog. Circus HERMANN AlTHOFF 8 Wonder Beren dressuur, g Doodensprong. Ouden van dagen. grootste sensatie der 20e eeowü! Wonder Beren Circus HERMANN ALTHOFF. WOENSDAG 12 MEI 1915. 58ste Jaargang No. 5589. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. \V 1ER1NGERWAARD. Naar wc vernemen ,is voor Maandag 31 Mei, bij gelegenheid der kermis alhier, door de familie Boon geëngageerd, het gunstig bekende Variété Gaglioslro- tneater, onder directie van Chevalier van Kinsbergen te Amsterdam. 01 DESLUIS J.1. Dinsdagavond vergaderde de Vrijz.-Dem. Kies- vereeniging alhier, ter bespreking eandidaatstelling voor den gemeenteraad. 11 leden waren aanwezig. Na eenige besprekingen, werden een viertal personen op de gros lijst geplaatst. Besloten werd om nu eerst met de andere Vrij zinnige Kiesvereenigingen in de gemeesnte in overleg te treden, om zoo mogelijk gezamenlijk dezelfde can- A didaten voor te dragen en aan te bevelen. ANNA PAULOYVNA. Het departement Anna Paulowna der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, hield Dinsdag 11 Mei eene vergadering in „Veerburg'Na opening door den voor zitter, den heer O. J. Reinders, wenden de notulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Met alge-, meene stemmen werd hierna de heer F. Metselaar tot lid aangenomen. De penningmeester, de heer D. Stammes, diende zijne begrooling in, die in ontvangst en uitgaaf sloot met een totaal van f 146. Zonder opmerkingen werd deze begrooting goedgekeurd. De heer K. 1.. van Gorkum bracht verslag uit van "de Nutsbibliotheek, eene instelling, waarvan goed gebruik werd gemaakt en die blijkbaar nog steeds door de in- Sïzetenen werd gewaardeerd. De voorzitter dankte voor et verslag en tevens de bibliothecarissen voor hun be- langloozeu arbeid. De behandeling van den beschrij vingsbrief gaf geen aanleiding tot debat. Tot afgevaar digde en diens plaatsvervanger wenden gekozen de hoe ren O. J. Reinders en D. C Rezelman, die beiden de benoeming aannamen. Herkozen werd met alge meen e stemmen op 1 na tot secretaris, de heer „K. L. van Gorkum, die zich de keuze liet welgevallen. Voorzitter wens elite hem toe. nog langen tija in het belang van het departement werkzaam' te mogen zijn. Bij de regeling der leesbeurten werd goedgevonden, den eersten leesavond een spreker van buiten te la ten komen, en de volgende 2 avonden door eigen krachten den avond te doen slagen. De heeren O. J Reinders en D. C. Rezelman, namen eene lezing op zich en de "heeren K. A. Kaan, D. Stammes en Van Balen Blanken ieder een bijdrage. De behandeling van het „Ontwerp van Wet" gaf weinig debat. Goedge vonden werd, dat de afgevaardigde tegen art. 16, al. 2 zou stemmen; voor het overige kreeg hij vrij mandaat. Hierna werd met algemeen e stemmen no. 1 der can- didaten voor algemeen secretaris gekozen. Daar de rondvraag "niets opleverde, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst de vergadering. DE QEAESTIE DER VERGOEDINGEN. Uit parlementaire kringen wordt vernomen, dat, ten zij het antwoord van den Minister van Oorlog bij d: thans in de Tweede Kamer aanhangige debatten betref fende het buitengewone krediet enz., die hoogstwaar schijnlijk morgen zullen afloopen, zulks overbodig maak vanwege de sociaal-democratische Kamerfractie een voor stel te wachten is om in de Militiewet zoodanige wijzi ging te brengen, dat de quaestie der vergoodingen daar in be'er geregeld zal worden. EEN JEUGDIG AVONTURIER. Zondag voor een week word te Gouda eenige op schudding verwekt door het feil, dat de 15-jarige D(on gelmans), zoon ©ener slagcrsweduwe, des avonds nie thuisgekomen was, terwijl het bootje, waarmee hij de middags in zijn eentje op den Recuwijksclicn. plas wa fian roien, daar geheel verlaten drijvende was gevo-n en, Inel een riem er in, benevens de pet van dpn knaap, terwijl do andere riem een eind verder in he' water dreef. Vermoed werd, dat de knaap verdronker was, weshalve raen onmiddellijk aanving met dreggen wat ook nog de volgende dagen werd voortgezet, doch steeds zonder resultaat. Zaterdag kwam nu te Gouda bij een dor vriendjes van den vermisten knaap een door den doodgewaande eigenhandig geschreven eq uit Rotterdam verzonder briefkaart Men ging daarop op onderzoek uit en jawel bij een in Rotterdam wonend familielid trof men den jeugdigen avonturier aan. Nadat hij zijn verdrinking in Reeuwijk vernuftig in scène had gezet, was hij slflletjes met den trein naar Rotterdam gegaan, naar hij voorgeeft om daar te Irach ten bij ©en der vertrekkende schepen te monsteren wa' hem ©venwel niet is gelukt. Ten slotte was hij maar naar een familielid gegaan om daar fe logeeren. Men begrijpt welk een angst d arme moeder al dien tijd heeft uitgestaan, maar ook haar blijdschap toen zij1 hoorde, dat haar kind, da' zij reeds doodgewaand had, nog leefde 1 Tweede Kamer. De 'Haag, 11 Mei. Eo do'stroom der parlementaire welsprekend- en welbespraaktheid blijft vloeien bij 'het mobilisatie- debat, waaraan vastgeschakeld de molie-K. ter Laan en de bestendiging van den staat -van beleg. 't Coat voort. Uren na uren!... 1 Daar was nog, heden, de heer Juten met zijn klachten ever de. militaire tegenover de burger lijke autorit-fier. Daar was de heraf Spiekman, óver de gezinnen der gemobiliseerden.Do heer Spiek man, die óók vergoeding vraagt voor de vrouwen van militairm, die niet met bot •„offlclöele boter briefje"' ann dezen z.ijn vorknoebt. Tot overgroot© verontwaardiging van velo Rechtscbo mensehen, zoo- als -men begrijpt. Daar was do heer .Smccngo met zUn smeekbede voor de verloven der ymkers. pr. Bos mot zijn betoog ten bate van ruime vergoeding voor do gezinnen der demobiliseerden. De heer Schaper wits er ook mot 'zijn feilen, vinnigen uitj val tegen het „donderjagen" van sommige officie- reiEr was nog heel wat moer... Wat wo straks wanneer generaal Bosboom (die morgen-, Woensdag ochtend to 12 ure aan hot woord komt) zal hebben te beantwoorden, wederom zullen ontmoeten. Nu en dan -greep Z.Exc. met beide handen naar t hoofd. Wij kunnen 't ons levendig voorstellen. Hooger en hooger zwellen, stijgen de golven der parlementaire breedsprakigheid. En 't ernstige opworstelen vordert de alleruiterste kmcht.... ANTONIO. naai. U Het toppunt van volmaaktheid van dressuur riet Q men dagelijks in 8in BREKER'» H FiaUen, rijden Motor en Ro!.ch».t.en .1. mon.chen Q M Overal het gesprek van den dag. naaaaotaaaaaaanaanaB Plaatselijk Nieuws. BEU AR T-MATCH. Liefhebbers van een mooie biljart-party, kunnen Za terdagavond hun hart ophalen bij den heer J. Peetoom in de Posthoorn alhier. De beide meest bekende spelers in Hollands Noorden, du heeren P. Hagenaui van Langedijk en C. Slikker van Anna Paulowna, zul len dan oene match van 500 caramboles spelen. Dit is oen voortzetting van do party te Nieuwe Niedorp In de Prins Maurits, waar de heer Hagenaar met 500 tegen 395 door den. heer Slikker, geslagen werd. LLICHliNG 1916. Van de lichting 1916 is aan onzo gemeente vrij stelling wegens brocdcrdienst verleend aan: A. Kater. C. Pruis en L. Tamcs. Deze gaan thans over naar den Landstorm. Wegens vrijwillige verbintenis bij het reservekader zijn vrijgesteldJ. de Veer en A. Wiglama Al ARKTOVERZICRT. Voor een verplaatste markt, bijna half Mei, was de aanvoer heden zeer goed. Ook de stemming en de prijzen lieten weinig te wcnschen over. De boel is „rot duur. hoorden wij een koopmannetje zeggen, die een slag met een nuchtere meende te kunnen slaan, doch die mis liep, door de onverzettelijkheid van den verkooper. Wij dachten, dat peperduur be ter gezegd zou zijn, dan rot-duur. Wol vee was bijzon der prijzig. Ruige overhouders werden door den lieer P. Timmerman alhier verkocht voor f 51, voor ge knipte maakte de heer C. v. d. Oord f 35.50. Lamme ren, met tamelijk grooten aanvoer, liepen tol f 19. Nuchtere kalveren waren vlug en hoog. Alles naar Engeland. Varkens waren al spoetiig in koopmans han den. Voor de slagers beteekende dit dure waar. Ze noteerden dan ook duurder dan in de laatste weken het geval was. Gelde- en melkkooeien waren willig. Eerste kwaliteit vette koeien werden getaxeerd op 50 cent. Veel van deze soort was echter niet aanwezig De hoogste prijs kwam op naam van den heer A. P. de Wit te Zijpe met f 372.50, kooper de heer A. Fruitman te Amsterdam. Het fonds boekte 87 stuks. POLITIE. Gevonden: een zwart lederen portefeuille, inhou dende boeken. Verloreneen kinderschoentje. Predikbeurten. DONDERDAG 13 MEI. DOOPSGEZINDE GEMEENTE t«: Hippolylushoef, voorm. 10 uur ,Ds. Leendertz. ZONDAG 16 HEL. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Behagen. Geen dienst. "Veenhuizen, voorm. 9.30 uur, Ds. Schermerhorn. WieriDgerwaard. Geen dienst. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Theesing. 'Onder werp: Hemelvaart? Eenigenburg, voorm. '9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Avondmaal. Zuid-Zijpe. Geen dienst. Sint Maarten, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Petten. Geen dienst. Schagerbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. Hoerliu go waard, v.m. 9.30 uur, Ds. Broekema. Anna Paulowna. Geen dienst. Oudkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. 'De Leeuw. Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Calltmtsoog. Geen dienst. Winkel, voorm. 9.30 uur, Ds. Kars. Kerkobuuit, \.m. 9.30 uur. Ds. Damste. liippolytushoef. Geen dienst' Westerland, voorm. 10 uur, 'Ds. Witkop. 1 Oosterland. Geen dienst. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Reinders. .lulianadorp, voorm 10.'uur., Ds. Van Griethuij- sen. Huisduinen, 's av. 7 uur, Ds. Van Griethuijsen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barfllngerhori', v.m. 10 uur. Ds. Van der Veen Burgervlotbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. Huizinga. Onder werp: Over onze geloofsgenooten in het oorlogsge bied. Hippolytushoef, voorm. '10 uur, Ds. Haars. Slroe. Geen dienst. Nieuwe Niodorp. Geen dienst. Marktberichten. SCHAQEN, 12 Mr 1915. 3 Paarden f 160 a f 250. 10 Stieren t 135 a f 18ü. 220 Magere geldekoeien f 140 a f 280 matig. 100 Vette geldekoeien f 190 a f 372.50 vlug. 70 Kalfkoeien f 180 a f 315 matig. 60 Pinken I 110 a f 145. 70 Nuchtere Kalveren f 10 a f 22. 770 Overliouders f 32 a f 51. 960 lammeren f 12 a 1' 19. 20 Magere varkens f 24 a f 30. 19 Vette varkens f 0.82 a f 0.90 per KG. 120 Biggen f 14 a f 21. 350 KG. boter f 1.35 a f 1.45. 4000 Kipeieren f 4 a f 5 per 100. 100 Eendeieren f 4.70. HELDER, 11 Mei 1915. Spinazie f i-50 a f2 per '100 mandjes. Radij3 f C 70 a f 1.20 per 100 hos. Raapstelen f 0.80 a f i per 100 bos. Rabarber f 3.50 a-f 430 per 100 bos. Salade ïe soort f 3.50 a f 3.80, 2e soort f 3 per 100 krop. Prei f 9 a f 10 per 100-bos. Peterselie f 2 a f 3-her 100 bos.' Selderij f5 af 6 per 100 bos. 1 Porselein f 9 a f 10.26 per 100 bos. Asperges: witte f 32, blauwe f 25, 'dunne f 16. per 100 bos. Wortelen f 6 a'f 7.50 per 100 bos. f Burgerlijke Stand. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 811 Mei 1915. Geboren: Jan Arie, zoon 'van Jan Struijf en An- tjo Koppen. GEMEENTE HEERIIUGOWAARD. Ingeschreven van 130 April 1915. Geboren: Cornelis Wilhelmus, zoon van Willem Butler en Aafje Jonker. Margaretha, 'dochter van Adrianus Oudhuis cn Maartje Mooij. Maria, dooh- Ler van Cornelis Suiker on Maria 'Noordstrand Gornpüa, Cutharina, dochter van Jan -van Stralen on Elizabctk Blokdijk. Neeltje, doohter van Jan Koning en Grietje Zwaag. Johanna, dochter van Adrianus Deelis en 'Maria do Boer. 'Albertus, zoon van Nicolaas Duin èn Maartje Huiberts. Francus en JohaDnes,' zonen van Hendircius Bergmans en Anna Ottenbros. Emma, dochter van Arie Smit en Agatha Blom. Sanna, dochter van Hendrik Schaap man en Jeennigje Allena. Jansje, dochter van Jo- tannes Bakker en Aagje Mulder. 'Gerardus, zoon van Arie Sijs en Cornelia Zomerdijk. Petrus, -zoon van Albert vau Vec-n en Gatharina Cornelisse. Klaas, zoon van Pieter Zwier en Grietje Barten. Willem, zoon van Sijvert Hink en Maartje Sprong. Ondertrouwd. Pieter Stapel en Jannet jo Rente naar. Cornelis Molenaar en Trijntje Danenberg Hermanus Schouten on Guurtje Beors. Klaas Stam en Elisabeth Kruijer. .Tacob Kostelijk en Teetje Pook'Pieter Keek en Aaltje. Ens. -Arie van Diepen en Maartje Groot. Pieter Boers en-Jantje Pool. Wil lem Jong en Gerritjo de Haan. Overleden: Brechtje Veenstra, 5 jnar. Cornelia Jansen, 75 jaar, weduwe van Cornelis Limmen. An- tje Manshanden, 78 jaar, 'weduwe van Pieter Bot man. Jannetje Witsmcer, 71 jaar, echtgenoot© van Jan Groot. Gehuwd: Pieter 'Stapel en Jannetje Rentenaar.* Cornelis Molenaar en Trijntje Danenberg. Henna- nns Schouten en Guurtje Beeers "KIaas Stam en F.li.iiheth Kruijer. Jacob Kostelijk en Teetje Pool. Pieter Beek en Aaltje Ens. Arie van Diepen en Matrtje Groot. Pieter Boers en Jantje Pool. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Josephine, dochter van Norbert Adolf Bouché en Justina van dc Vonder. Grietjè, dochter van Otto Klein en van Aagje Snijders. Cornelis, z. van Jacob de Graaf en Catharina Slikker. Gerrit Jac^zoon van Jan- Hopman (overleden) en Trijntjo Ondertrouwd: Louwris Borst» oud 25 jaren en Geertje Tijsen, 18 jaren, 'beiden alhier. Teun ia Ren tenaar, oud 24 jaern on Trijntjo Maria Klare, oud 25 jaren, beiden alhier. Hendrik Glim, oud 25 jaren, te Wieringerwaard en Trijntje Borst, 20 Jaren, alhier. Teunis vau IJzendoorn, oud 23 jaren en Grietje Aris, oud 21 Jaren, beiden alhier. Wil lem Jacob Jances, oud 24 jaren, alhier on Marga retha Johanna Cornelissen, oud 22 jaren tc Zijpe. Getrouwd: Jan Hermen Teutelink Teutelink en Dieuwertje Speets. Hendrik Giim en Trijntje Borst, Tounia van IJzendoorn en Grietje Aris.-Teunis Ren tenaar en Trijntje Maria Klare. Overleden: Cornelia Weijl and, oud '10 maanden, dochter van Hannes Weijland en Dieuwerüo Wes- Uirbaan. Italië Nog steeds.' geen beslissing. Het eene bericht spreekt van eenige ontspanning, 'het andere loo chent dit. De Weensche bladen spreken 'de hoop uit, dat bet de Italiaansche regeering mag geluk ken weerstand te bieden aan het 'aandringen der verbonden mogendheden. De uittocht der Duitsehers uit Italië duurt nog steeds voort, de treinen zijn overvuld. De gemalin van den Oostenrijkschen ge zant is met hare kinderen eveneens vertrokken. Te Lugano alleen-zijn nu reeds 10.00Q gev'uchte-Duit sehers. Sommige bladen Verspreiden het bericht, dat de Italiaansche regeering niet meer terug kan, omdat het van de verbonden mogendheden een lee ning heeft aangenomen, waarvan reeds geld ge bruikt zou zijn. Er -'worden in Italië zoowel betoo- gingon vóór als tegen den oorlog gehouden. In het Westen is het thans wat woeliger. Het Fransche oorlogs bericht vertelt ons daarover 'het volgende: la België hebben de Duitsehers bij St. Joris een poging gedaan om door een nachtelijken aanval de werken te hernemen die do Franschen op 0. Mei hebben veroverd, doch zij werden teruggeslagen. Ton Noorden van Alrecht worden de Fransche vorderingen voortgezet. Aan het einde van den dag van gisteren maakten do Franschen zich allereerst van het kerkhof meester, vervolgens van 't ooste lijk deel van het dorp 'Carency en den weg van Careney naar Souchez. Carenc, waar do Franschen opnieuw 230 gevacgeenn hebben gemaakt, waaron der 3 officieren, en waar zij verscheidene mitrailleu- sès hebben genomen, is naar drie zijden door Fran sche troepen bezet en hoeft nog slechts een bache- lijjio verbinding met de Duitsche liniën. Troepen, door do Duitsehers per auto uit Lens en Duoai ge haald, voerden tegenaanvallen uit, die echter ge broken werden door het Fransche vuur. in den loop van gis. er middag hebben de Duitsehers zeer zware verliezen geleden voor Loos, No.vc Dame Lorette, Souchez, Neuville en St. Vaasi. üp dit laat ste punt hebben de Franschen terrein gewonnen en een honderdtal gevangenen gemaakt. Het aantal gevan gen genomen Duitsche officieren was gisteravond reeds over de vijf.ig. In den algeloopen nacht hebben de Duitsehers een nieuwen tegenslag gehad. Een tegenaan val ten Noorden van Neuville, voorafgegaan door een lievig bombardement, werd volkomen afgeslagen. De Franschen behielden het .geheel© terrein dat zij .ge wonnen hadden en brachten den vijand uiterst gevoelige verliezen toe. Op het overige gedeelte van het front Loos-Atrechl is geen enkele tegenaanval gedaan. Gisterochtend zyu bij dc besciiieling van Duinker ken 3 grana.en in de stad gevallen, uic geen slaeht- offers hebben gemaakt en geen schade aangericht. De Duitsehers hebben 11 granaten geworpen op Bergues ijen Z.O. van Duinkerken), waardoor 12 meoschen werden gedood en 11 gewond. Fransche batterijen opendeu terstond het vuur en deden du beschieting staken. De Duitsehers hebben haar in den loop van den dag niet meer hervat. Van het overige front geen nieuws. Een Fransch vliegtuig heeft 4 bommen geworpen op de loods voor luchtschepen te Maubeuge en er brand veroorzaakt. Een Duits ch vliegtuig heeft zonder gevolg bom men geworpen op het station van Doullens (ten 2.W. van Atrechtj. Een ander Duilsch vliegtuig, dat tusschen Argon- nen en de Maas door een Fransche batterij werd bcschotesi, -"moest in de Duitsche linies dalen, waar het in brand vloog. De Duitsehers hebben een Engelsch vliegtuig neer geschoten, de Engelsche troepen twee Duitsche vlieg- Duitsche legerbericht beweert, dat de Duit sehers J>tj Yperen blijven opschieten, terwijl ook een succesje ten Zuiden van La, ville au Bois wordt ge meld. In het Oosten nog steeds hetzelfde verschijnsel, het achter-uitdrijven .der Russen. Zoowel do Duitsche al» Weensche be richten melden, dat <je linie der Russen weer geen stand heeft kunnen houden. Zoowel bij .Bcszko en tusschen Brzozow en Luscza zijn do Oostenrijkers en Duitsehers doorgebroken en hebben de vervolging "der Russen voorigezct. Het Russische leger in Russisch Po len is eveneens tot den terugtocht gedwongen. Hot sterke Nedafront wordt als onhoudlmarbeschouwd. Een te- gennanval der Russen bij Sanok is afgeslagen cn daarna do vervolging weer voortgezet. Het aantal gervadgencs» en de buit neet eiken dag toe te nomen. Tot $lot de mcdcdecling: Ten noorden van Tlorodcnka k het vijand cl ijken afdc-elingen gelukt voet te krijgen op den zuidelijken oever van de Dnjestr. De strijd duurt daar to plaatse voort. Dit laatste geeft zoo 'den indruk, dat de Russen toch niet geheel in do'pan zijn gehakt. Do indruk der Duitsche en Weenstiho •berichten is. dat de toestand zoo beslissend mogelijk wordt voorgesteld. Politieke bedoelingen zijn hier bepaald de drijf veer wel 'van. Hoe grootcr het succes 'tegenover de Russen kan worden genoemd, hoe grooter de in druk zal zijn, dien men hiermee op Italië en ande ren uitoefent. We zullen maar afwachten waar 'of de Russen zich eindelijk weer zullen herstellen. Verschillende Oorlogsberichten. VAN RFN CANADEESCBEN JONGEN. Engelsche bladen hebben een pakkend verhaal over de lotgevallen van zekéren Harry Edward Lloyd, een jongen van 20 jaar. Deze had in Ca nada een vehoeve on was van daar naar een ver afgelegen spoorwegstation gereden om een afdee- ling Conadeesche troepen, -die naar den oorlog ging, te zien voorbijkomen. De trein stopte en een 'offi cier merkte den jongen man een kerel vau zes voet op en zeide: „Hoe zou je er lover denken om je hij ons aan te sluiten?" „Ik zou er niets tegen hebben" was het ant woord. HET GROOTSTE ZENUWPRIKKELENDE SCHOUWSPEL VAN DEN TEGENWOORD1GEN TUD IS TOCH ZEKER DE VAN DEN STOUTMOEDIGEN AMERIKAAN GADB1N H, IN HET CIRCUS HERMANN ALTHOFF. Bprin# m dan, zeide officier, die de 'sooupédeur opende. De jongen liet ai zijn hebben en houden in den sterk. Den iSdea April werd hij doodelijk gewond en binnen het kwartier was hij dood. TOT BLIKH D VAN DEN DLTTSCHEN DAEL. Uit Parijs, 9 Mei. Blijkens -'de gedurende do laatste'maanden in de Duitsche bladen-gepubticeer- do verlieslijsten, schijnt "het Duitsche legerbestuur er naar gestreefd te hebben, zijn officierskorps to Sparen, in tegenstelling met 'hetgeen in 't begin van den oorlog geschiedde. Men vindt geen namen van ledon Jer vorstelijke families meer op de gewonöenlijsten. De adel leed slechts weinig verliezen, vergeleken bij de rest van het officierenkorps. Men schrijft dit verschijnsel toe aan den van hoogerhand -te kennen gegeven wcLsch. de families der secondaire regeeringen en van het iTuisische Herrenhaus te sparen. AANVULLING DER MANNENGELEDEREN. De Deutsche Med. Wochenschr. meldt, naar wij aan het T. v. G. onUeenfen: Terwij' de Duitsche hoogeechoïen hun zomerse mester rijn ingetreden •'met ©en zeer gering aantal mannejijke studenten, zijn de 'vrouwen in veel groo- tero getale ingeschreven: 3914 tegen 2689 in 1914; hiervan 944 in de geoeeskundte en 06 in de tand heelkunde, tegen resp. «59 en 32 in 1914. Te Ber lijn studeeren nu bijna 1000 ■NTOuwen. In Beieren is voor het eerst een vrouw tot plaatsvervangend lijkschouwer benoemd. EEN HINDENBURG-GRAPJE. Men weet, dat de Duitsehers veldmaarschalk Hin denburg min of meer vergoden. Zoo vindt men daar behagen in Hindenburg-anecdoten, dio elders niet zouden worden gewaardeerd: maar -dit grapje is toch niet slecht il :t hoofdkwartier zat aan tafel en men sprak or over hoe verschillend nervositeit 'zich uit bij verschillende personen.'Aan Hindenburg vroeg men, wat liij deed, als bij zenuwachtig was. „Ik fluit," zei de generaal. Maar, zei zijn adjudant ik heb u nog nooit hooren fluiten. 1 Dat bewijst dan, zei Hindenburg, dat ik lot dus- verin dezen oorlog niet •'zenuwachtig ben geweest EEN PROTEST VAN DE „VORWuRTS". Da „Post", het Duitsche blad, dat zich reeds her haaldelijk onderscheidde bij het verdedigen der Duitsche excessen, bevat een artikel van Freiherr von Zedlitz, waarin deze over het torpedeer en van de „I.usilania" zegt: Intusechen zullen onze tegenstanders nu wel be grepen hebben, dat voor ons het leven en de ge zondheid van een enkelen soldaat meer waard -is, dan de „Lusitania" met al haar passagiers of de cathedraal van Reims, en dat wij zonder eenig voor behoud alles vernietigen, dat ook maar een enke len strijder in gevaar kan brengen. De „Vorwarts" qualificeert deze uitlating als onge paste taal en zegt verder: „De ondergang van de ,.Lu- ii!ania", waarbij vele burgers, en daarbij vrouwen en kinderen, den dood vonden, leent zich werkelijk niet tot het bezigen van dergelijke taal. Zelfs in de andere organen van de burgerlijke pers, vindt men woorden van medelijden met de onschuldige offers der „Lu- sitania". f En wij wisten ook niet, dat bij een dergelijke ramp de allereerste oowclling iets anders kon zijn, dan on begrensd medelijden. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Een Nederlander, die in verband met de -uitwis seling van geïnterneerden en het opsporen van ver miste militairen in den laatsten tijd herhaaldelijk bezoeken hr&cbt aan Engeland cn Duitschland, ver haalde -ons, dat het er voor Nederlanders, die jn Duitschland reizen in den jongsteo tijd beslist min der aangenaam op wordt. Onze zegsman was bij zijn laatste bezoek te Berlijn voortdurend door detec tives gevolgd, telkens van het oogenblik, dathij zijn hotel verliet, totdat hij daar -weer terugkeerde. Hij werd niet gearresteerd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, i:ir waarnemingen verricht in dm morgen van den 12 Mei 1915, medegedeeld door het Koninklijk 'Ic'porologisch Instituut t© De Bilt. Hoogste barometerstand 759.4 te Memel, laagste ha-* rometerstand 753.0 te Haparanda.. Verwachting "tot den avond van 13 Mei. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk" eenige regen, met kans op onweer. Aanvankelijk iets warmer. Reclames. Ouden van dngen vooral dienen acht te 'slaan op do goede werking hunner nieren, want -met het vermeerderen der 'jaren worden de organen zwak ker, en daardoor hebben menschen. 'op leeftijd meer last van kwalen als rugpijn, stijfheid en rheuma- tisebe pijnen in do spieren -cn gewrichten, duize ligheid, vlekken voor de ooger, slapeloosheid, 'hart kloppingen, pijnlijkheid dor ledematen, moeite bij bet loozen of ophouden der urine, enz. Voor menschen op leeftijd zullen Foslpr's Rugpijn Nieren I'illen van uitstekende hulp blijken,-want dit geneesmiddel heeft oen versterkende en opwekken de uitwerking op de 'trage nieren, het helpt haar om het bloed te filtroeren van de schadelijke be- stnnddeelen als urineslof, urinezuur -en het overtol lige water, welke als urine het -lichaam verlaten. Te Behagen verkrijgbaar bü J Rotgans, Drogisterij „Het. Witte Kruis", Molenstraat 0 14. Toe zending geschiodt franco na ont vangstvan postwissel A fl.76 voor één, of flö.— voor zes doozen. Eischt de echte Posters Rug- p(jn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is vaa nevenstaand handelsmerk. Fietsende, Motor- en Rolschaatsen rijdende IN HET De geheele wereld verkondigt den lof dezer dressuur.

Schager Courant | 1915 | | pagina 5