Italië. De Oorlog. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. In hét Westen dan raoost zij ongeveer vijf kwartier loopen. Of de tram, zoo&Ib door haar beweerd werd, bij genoemde halte niet gestopt heeft, of dat zij iets te laat wasj kannen wjj niet beslissen. Zeker is, dat de tram in beweging was to.en zij dè mand er in plaatste en er zelf ook in wilde stappen. Dit laatste gelukte haar niet, zij viel en werd door het achterste rijtuig overreden, met het treurige gevolg, dat daarbij haar rechterarm geheel verbrijzeld en haar reoh ter been over aanmerkelijke lengte open gereten word. Vreeselijk kermende van pijn werd zjj opgenomen en per brancard naar het wijkverplegingsgebouw vervoerd. Nadat dr. B. Koster de eersto heelkundige hulp had verleend, werd zij zoo spoedig mogeljjk per auto naar Zwolle vervoerd, waar, naar wjj ver namen, men direct tot amputatie van don arm is overgegaan. Do tram loopt juist een'jaar. In dien tijd hadden er roods drie ernstige onge lukken mee plaatseen zelfs met direot doodelijk gevolg. Katholieken en de Anll-Oorlog-Haad. Men Bohrijft aan de N. Crt. In Noord-Brabant is er van katholieke zijde een beweging gaande tegen den Anti-Oorlog-Raad, die begonnen is in de stacj, welke oen historische vermaardheid heeft wegens het turfschip van Van Bergen. Daar werd do lading van het Anti-Oorlog- Raad-scheepje onderzocht en wegens contrabande aangehouden den passagiers van katholieken huize werd aangezegd het scheepje te verlaten of te mijdon. Aan dit bevel werd, zooals het in katholieke kringen, die onder kerkelijko tuoht staan, betaamt, gehoor gegeven. Nu heeft zioh te 's-Hertogenbosch het merk waardig geval voorgedaan, dat aldaar een afdeeling van den Anti-- Oorlog-Raad is opgericht met jhr. mr. F. X. A. Verheyen, lid der Eerste Kamer, als voorzitter. Do bisschop van VHertogenboscL moet naar aanleiding van een desbetreffende vraag aan een vereoniging elders hebben doen weton, dat het niet Sewonsoht is zioh aan £o sluiten bij den Anti- 'orlog-Raad. Hiermede zou dus voor de afdeeling 's-Hertogen bosch meteen aangezegd zijn, dat de katholieken daarin niet thnie behooren. UITTOCHT UIT ENGELAND. Met de mailbooten der Maatschappij Zeeland ko men nog dagelijks Duitedie vrouwen uit Engeland over, soms 50 tot 60 tegelijk, van wie vole 20. 30 en "meer jaren in Engeland wonen. HARENKARSPEL. In tic: plaats van den heer O. Blarnkfendtual, overleden, is tot lid van 't Dag. Bestuur van do baune Haren- karspel benoemd do lieer W. Strooper te Tultjenihbm. Herbenoemd tot liid van 't Dag. Bestuur van de banno Hj.u-enknrspol do hoer Wl. da Jongh te Bergen. Mijnheer'de Redacteur. Beleefd verzoek fik u 'opname in uw 'geëerd bltaü van het navolgende. In een verslag over een terechtzitting van de Arrondissements-Rechübank te Alkmaar, "waar de Btrafzoak tegen 'den heer J. B., procuratiehouder van het Noordhollandsch JLanübouwcrediot jte Alk maar, werd behandeld, ^kómen verschillende uitla tingen voor, zoowel door den [beklaagde als door diens procureur 'gebezigd, wélke in de hoogste mato grievend en jkrenkend zijn- voor de 'nagedach tenis van wijlen mijn vader. Het kan [natuurlijk geen verwondering baren, dat'een beklaagde tracht zich to discuJpeeren en dat |hij 'daartoe den zeer gemakkelijken weg kiest van alle schuld te schui ven op liernand, "die zich niet meer verdedigen kan. Waar echter in het openbaar [deze 'beschuldigingen zijn geuit, wensch ik met den meesten nadruk ook namens rnijn familieleden [daartegen 'te. protestee ren met do opmerking, dat geen schijn of schaduw van [bewijs 'geleverd is voor al de beschuldigingen die tegen wijlen mijn vader zijn [geuit. Het is hier niet de plaats om deze zaak in den breede te jbe handelen, temeer waar daartoe •elders de gelegen heid zal zijn. Waar wij "echter'allen overtuigd zijn, dat de eer van onzen vader volkomen ongerept is, meenden jwij niet te mogen nalaten in het open baar een krachtig protest jfte 'doen hooren. U dankend voor Ue verleende plaatsruimte, .j P. G. SMITS/ Wat reeds als een vaststaand feit Werd aange nomen, is dan nu jgebeurdr Italië heeft Oostenrijk den oorlog verklaard. Dit bericht'kwam al3 Pinkstergave. Zondagmiddag heeft de Itaiiaansche gezant,aan het Weensche hof do volgende verklaring aan den minister van Bui- tonlandsche [Zaken overhandigd: Gevolg gevende aan de bevelen van [Zijne'Majes teit den Koning, mijn doorluchtigen souverein hoéft de ondergeteekende, ambassadeur van IItalië, do 'eer aan Uwe Excellentie, minister van Buiten- landsche Zaken van Oostenrijk-Hongarije, |het na volgende mede te deelen. Op i Mei is de Koizorlijk-Koninklijke regeering in kennis gesteld van de ernstige gronden, die Italië, vertrouwende in'zijn goéd recht, er toe bewogen van het Iractaat van bondgenootschap met -Oostenrijk- Hongarijo, welk bondgenootschap door de Keizer lijk-Koninklijke regeering geschonden is, vernietigd en waardeloos te verklaren, en to dien opzichte zijn volledigo vrijheid fvan 'handelen te hernemen. Zijne Majesteits regeering, vastbesloten door alle midde len, waarover zij beschikt over de rechten en be langen yan Italië te waken, zou imeenen aan haar plichten te kort te doen als zij niet tegenover alle bedreigingen, zoowel van het heden als in de toe komst, alle maatregelen [nam die de gebeurtenis sen hahr opleggen voor dé verwezenlijking van haar nationale verwachtingen. Zijne Majesteit de Koning verklaart zich, [met in gang van morgen, te -verkeer en in staat van oorlog met Oostenrijk-Hongarije. f 1 De ondergeteekende hoeft tevens do eer [aan den minister van Buitenlandsche Zaken kennis te geven dat heden do paspoorten [ter 'beschikking zullen worden gesteld van den Keizerlijk-Koninklijken am bassadeur 'te Rome en zal Uwe Excellentie zeer erkentelijk zijn indien maatregelen [.worden geno men dat ook hem do zijne worden overhandigd. J w.g. AVERNE. Hel vanzelfsprekend gevolg is geweest dat ook Duitachland een verklaring hoeft afgelegd en zich flaayin één heeft verklaard met 'Oostenrijk 'en dus eie>U °ok in oorlog bevindt met lialië. JQ0 [oude -Keizer yan Oostenrijk-HongarijeMFrans Jozef, heeft een manifest aan zijn volk [uitgevaar digd. Hij zegt daarin:* I Weenen, 23 Mei 1915. Frans Jozef,(manu 'propria) BtürgBh, (manu propria). Aan mijne volken. De Koning van [Italië heeft Mij denoorlog ver klaard; een trouwbreuk, waarvan de geschiedenis de [wedergave niet kent, is door het koninkrijk ita lie jegens zijn beide bondgenooten begaan. jNa'een bondgenootschap van meer dan 30-jarigen duur, in den loop waarvan het zijn territoriaal bezit heeft kunnen vermeerderen en zich tot een niet vermoe den [bloei ontwikkelen, heeft Italië ons verlaten. In het uur yan gevaar .is het met vliegende vaan dels naar het kamp van onze vijanden overgeloo- pen. j f Wij hebben Italië niet bedreigd, 'zijn 'aanzien niet verkleind, zijn eer noch zijne belangen aangetast. Wij zijn onze:bondgenootschapsplichten steeds trouw nagekomen en hebben het onze bescherming ver leend toen het te velde trok. Wij bobben meer gedaan. Toen Italië begeerige blikken over ionze grena wierp waren wij om de bondgenootschappelijke verhouding en den vrede te bewaren tot groote en smartelijke offers besloten, tot offers, die ons na aan,het 'vaderlijke hart gin gen. De begeerlijkheid [van 'Italië, dat van 'het oogen- blik partij meende te moeten trekken, was [echter niet te stülen. Zoo moet dan het lot zijn loop ne men. 1 Tegenover den machtigen vijand in hetlNoorden hebben in een reusachtige-worsteling van 10 maan den, in de trouwste wapenbroederschap met .het leger'van mijn doorluchtigen bondgenoot, mijne le gers zegevierend stand gehouden. De jnieuwe ver raderlijke vjjand in het Zuiden is voor hen geen nieuwe tegenstander. f De groote herinneringen aan Nevara, Mortara, Custozza en [Lissa, die'den trots van mijn jeugd uitmaken, de geest van Radetzky, vaa (aartshertog AlberVvan Tegethoff, die in mijn land- en zeemacht voortleeft, zijn Mij er borg [voor, 'dat wij ook naar het Zuiden toe de grenzen der monarchie met goe den'uitslag verdedigen zullen.' Ik groet Mijne iin strijd en overwinning'beproefd gebleken troepen. Ik vertrouw op hen en hunne leiders; lk vertrouw op 'Mijne volken, wier voor- beeldelooze offervaardigheid Mijn innigsten [vader lijken dank verdient. Ik bid den iAlmachtige, 'dat hij Onze -vaandels zegene en Onze rechtvaardige zaak in Zijne gena dige'hoede neme. -1 I ;'FRANS JOZEF, m. p. MANIFESTATIES. Hel Itaiiaansche volk schijnt het monopolie tel hebben van geestdriftige manifestaties. Deze duréri. jpaar onaf gebroken. voort. En als de oorlog daarmee te win nen is, wint hetIUaliaansche volk beslist. Rome heeft nimmer zulk een grootscho betooging gezien als de huldiging van Rome van den koning. De gemeenteraad kwam op het Kapitool bijeen. De paleizen in de omgeving waren versierd met prach tige tapijten, welke uit de ramen waren gehangen, ter wijl de vlaggen wapperden van balkons en torens. Een ontzaglijke menigte was op 'de boefn, waaronder velo Garibaldianen. Dames droegen nationale cocardes op de borst. De aangrenzende .straten walren geheel ge vuld door de menschenmassa; iedereen droeg een Ila- liiaaüjsche vlag. De burgemeester, prins1 CoJohia, zeide bij 'do opening vhn de ztilting: Rome wacht op het Kapitool aan don voet vph het standbeeld van dien- grooton koning en de vlhggen en do standaards Van onze legioenen. Hij stel de voor, dat de gemeenteraad naar liet Quirinaal zou gaan om (den koning te huldigen. Dit werd met ge juich begroet. De optocht vertrok onder het gejuich en het gezang (der raJejnigte en het gebeier dor klok ken van het Kapitool, voorafgegaan door de vlag van Rome. Het gejuich van Leve Italië verdubbelde toen men voorbij de Oostenrijksche ambassade trok. Duizenden wachtten reeds voor het paleis; op het plein werd die vlag van Rome geplant, omringd door de vlaggen der metbovrijde steden on die van Enge land, Frankrijk en België. De verschijnang van het koninklijk gezin was het teeken tot losbarsing van een ontzaglijke geestdrift. De koning antwoordde met het geven van het militair saluut; de koningin en de prinsessen bogen, de kroon prins zwaaide zijn matrozenmuts. Do burgemeester en ae raad Iraden het paleis binnen. De koning maakte Üe opmerking: U brengt geheel Rome mede. Een raads heer antwoordde: Om u hulde te brengen, sire. Maar de koning zeide, hem verbeterendeOm Italië te hul digen. Opnieuw moesten de vorstelijke personen op hét bal kon verschijnen en toen volgde een ovatie, welke een Kwartier duurde, terwijl het volkslied werd gezongen. Daarop wilde de koning zich terugtrekken, maar nog maals moest hij getuige zijn van ide geestdrift. Ten slotte begaf zich de menigte naar het paleis van de koningin-wéduwe en vervolgens naar de woning van Salanora en de Engelsche ambassade, waar de gezant en zijn staf op het balkon verschenen, wuivende met zakdoeken en leve Italië roepende. Een dergelijke be tooging had plaats voor de Russische, Servische en Mon- tencgnjrische gezantschappen. De Servische gezant voeg de de Itaiiaansche en Servische vlaggen bijeen en jiep tot de menigte:. Dit is het zinnebeeld van de vereeniging van twee volken, die tezamen optrekken tegen den ge- meenschappelijken vijand. Daarna ging de menigte rustig ugteen. Ook uit andere steden komen de meest opgewonden berichten. Te Florence luidden op het palazzo van den ge meenteraad dezelfde klokken, welke Pietro Capponi in 1494 luidde, toen hij het volk van Florence opriep om den aanval van Karei X af te slaan, bij welke ge legenheid hii zeide: „Roert de trommels, wij zulten de klokken luiden!" Te Venetië is de basica San Marco met vlaggen versierd, als in de dagen toen de Venetianen. uittrok ken om veroveringen in den Levent te maken. Te Genua en van Palermo tot Turijn, van Taranto tot Milaan trilt het land bij de herinnering aan" dén ouden roem. Alle afgevaardigden hébben verzocht bij leger en vloot te mogen dienen. Barzillai richtte tot den mi nister van Oorlog een schrijven, waarin hij oj aan herinnerde,, hoe in 1878, toen de onlusten in het Oosten de l oop wekten van een bevrijding der Itaii aansche provincies van bet Oostenrijks ene juk, hij met andere jongelieden uit TriSst zich bij Garibaldi aan meldde. Thans, na dertig jaren ongeduldig wachten, biedt hij zich opnieuw aan voor diensten van eiken aard in den oorlog voor de nationale bevrijding. Een zoon van Generaal Cadorna dient als luitenant bij het ^cavalerie-regiment, dat zijn grootvader in 1866 in den oorlog legen Oostenrijk aanvoorde. De dochter van Cadorna, die non is in een klooster te Florence, heeft gevraagd zich bij 'het Roode Kruis te mogen aansluiten. Daar eenige millioenen manschappen ohder de wapens zijn Rebben, veel fabrieken gebrek aan werkkrachten. De meeste werkgevers hebben uit vaderlandslievende gé- voelens besloten de posten van hen, die aan het front zijn, niet door anderen te doen innemen en de sa larissen aan de gezinnen te blijven uitbetalen. Ande ren laten de vrouwen van soldaten de plaats van haar echtgenooten tnnomen. Enkele openbare diensten, zooals de trams, zijn ge deeltelijk stop gezet en hebben bijna uitsluitend vrou welijk personeel. In Oostenrijk manifesteert men natuurlijk tegen Italië en de patriottische demonstraties, die reeds de voor afgaande d:igen plaats hadden, naar óénleiding vén dé bedreiging van O.^ 'enrijkHongarije, door zijn voor- maligm bondgenoot Italië, bereikten Zondagavond te JVeenen haar hoogtepunt. Nadat tegen negen uur de oorlogsverklaring van Italië en het manifest van deh Keizer aan zijn volken ,tioor de extra-bladen bekend was, vormden zich. in de geheele stad spontaan groe pen, die onder hert zingen van patriottische liederen en geroep van „Hoch". op den Keizer de monarchie, de verbondenen, leger en vloot, door ae stad trokken. Vooral voor hét ministerie van Oorlog en de mo numenten werden patriottische redevoeringen gehou den, die aanleiding gaven tot geestdriftige manifestaties. Waar de bevolking officieren en soldaten bemerkte, be groette zij deze met oen enthousiast .,hoch"-geroep. De groote verontwaardigd ng, die over het boosaardig optreden van Italië in alle lagen' van de bevolking hcerscht, .uitte zich in geroep van: „Weg met de ver raders! Weg met Italië!" De volksmenigte blijft ech ter 'overal waardig optreden «at het kwam niet tot bui tensporigheden. Ook Maandag was het één gejubel voor de verbonde nen, den keizer en het leger. Hel begin der vijandelijkheden. Een offioieel telegram uit Rome meldt, dat aan- vallon van Oostonrijksohe oorlogsschepen en vlieg machines op Porco Corsini, Ancona en Barletta, alle afgeslagen zijn. (Porto Corsini is een havenstad van 3500 in woners in de provincie Ravenna. Ancona, telt 55000 inwoners, is een oorlogshaven met forton en een citadel, aan de Adriatische Zee. Barletta, met 42000 inwoners, ligt eveneens op de kust van de Adriatische Zee, in de Provinoie Bari.) Het arsenaal te Venetië werd ook door aeropla- nes aangevallen. De aanval werd echter spoedig afgeslagen. Uit WEENEN, 24 Mei. Officieel. Onze vloot ondernam in den op de oorlogsverklaring volgenden nacht van den'23ston op den 24Bten Mei een actie tegen de Itaiiaansche Oostkust tnsschen Vo- netiö en Barletta en beschoot hierbij op verschil lende plaatsen met succeB de in ipilitair opzicht gewichtige punten. Tegelijkertijd wierpen onze watervliegtuigen bommen op de ballonloods te Chiaravallo, de mili taire gebouwen te Ancona en het arsenaal te Ve netië, waardoor, zooals geconstateerd werd, schade en branden veroorzaakt werden. Uit WEENEN, 24 Mei. Officieel wordt heden middag het. volgende gemeld Na het intreden van den oorlogstoestand begon nen op het Zuid-Westelijk oorlogstooneel op eenige punten aan de Tirolsche grens kleine gevechten. In het kustgebied aan de grens vertoonde zich bij de grensplaatsen Strassoldo Italiaansohe oavalerie. Uit ROME, 24 Moj. (Officieel). Een Italiaansohe torpedovernieler voer Port to Buso, een klein eiland dicht bij de grens, binnen, vernielde daar de kade, bracht een aantal bracht een aantal motorbooten tot zinken, doodde twee soldaten en voerde 47 ge vangenen mee. Twee Oostennjksche aeroplanes versohenen boven het arsenaal te Venetië en lieten daar' elf bommen vallenzij werden zonder moeite verdreven. KORTE BERICHTEN. De „Maasbode" bevat een particulier telegram uit Roraé» dat do CMomalc dTtalia" verklaart, dat bet bericht als zou door de Italiaansahe regeering een. ver klaring zijn afgelegd^ dat in geval van oorlog het ver blijf van diploanalieke vertegenwoordigers bij' den H. Stoie! van de staten1, waarmede Italië zich In oorlog zou bevinden, niet zou worden toegestaan, van grond ontploot lis. Volgens do .„Avanti" ïs men in parlementaire krin gen in Italië niet zoo gesticht over hot Groenboek, als men uit de juichtonen der oorlogsgezlnde bladen zou opmaken. Integendeel wordt er Sonnino een verwijt van gemaakt, dat hij de onderhandelingen met Oosten- ruk-Hongarije niet op practische wijze gevoerd 'hoeft. Had hij inplan is vnii óp 3 Mol het verbond c?p te zeg- fn een ultimatum gestold, 'dan zou men waarschijn- x tot overeenstemming zijd cokomen. Het socialis- che blad, vrijwel [het eenige dat zidh togen (Jen oor log kant, publiceerde ook'Zaterdag lange protesten te gen den oorlog. Do Kolidsche Volks zei tutig sdhrijft: Den 24en Augustus 1.1. ontving Salan'dr» een, fvaar- 'digmg van socialistische leden der ItaHajansche Kamer, die de Kamers aanstonds wilden bijc-en hebben "geroe pen. Hij verklaarde toon, dat dat óverlxxkg was, aan gezien "Italië dat mot hét eeae deel der oorlogvoeren den was verbonden, met het andere op goeden vóet stond erf er niet aan dacht zijn onzijdigheid op ta geven. In de 'laatste drie dagen zijn er niet minder fdan 4600 'Italianen, meestal arbeiders hnet hun gezin nen, d8 grensstations van Zwitserland [gepasseerd. De'meesten kwamen uit-Luxemburg en Lotharingen waar zeer veel Italianen steeds [nóg 'in de mijnen werkten. Volgens gesprekken [dfè reen Engelsch correspon dent to Basel met hen had, waren deze [Italianen herhaaldelijk op hun reis lastig gervallen, ook door handtastelijkheden der Duitschers. Er moeten'ech ter nog wel een 60.000 Itaiiaansche mijnwerkers in Duitschland vertoeven. De exodus 'uit Oostenrijk veroorzaakt, vooral 'te Triest, opgewonden tafe- reelen aan het station. 'Meer dan 10.000 Italianen wenschton Triëst te verlaten, maar slechts enkele treinen werden beschikbaar gesteld. De dienst over de grenzen werd echter plotseling gestept onder voorwendsel dat 'zoolang Italië geen Htaliaanache spoorwagons zond, er geen Oosteurijkscho wagens meer naar Italic zouden gaan. Natuurlijk 'zouden toen de Ttaliaansohe 'spoorwegdirecties een groot en voldoende getal wagens. 1 Over het meer van Constanz gaan ook talrijke Italianon terug 'naar hun land ten het kleine mooie Borschach werd dezer dagen, midden in den nacht, wakker door de aankomst jvan -200 Italianen die op de Zwitsersclie zijde van 'het meer geland waren. Men wist met zooveel menschen eerst geen raad enhet dorp bood cenjaanblik'als... Rozendaal op den dag na het Antwerpsche bombardement, hoewel natuurlijk in miniatuur. J 1 1 Naar de Tijd uit Rome verneemt, hebben fa jje Kamer 26 Katholieken Van Giolitti's vredespartij tegen den oorlog gestemd. De rest der tegenstemmers, 48 man, waren socialisten. Do Secoio bericht, dat eetn jonge matroos cani«! 'da gen geleden to Triest oen "mislukten revolver-aanslag op admiraal Hans, dm opperbevelhebber van de Oosten- tijkschq vloot, heeft gedaan. Toon do dader in 'hecJV- icnte genomen w«rd, zette hij de menigte tot opstand, aan, zeggende dat Italië oan Oostenrijk Am oorlog bad verklaard. OVERAL OORLOGSLEED. Met do „Insuiinde", dae Vrijdag te Padang [arri veerde, 'vertrok uit Holland 'ook een Duitsche da me, wier man to Soerabaja [werkzaam ia. Zij verliet Duitschland in de. hoop aan boord van een Nederlandsch iscbip 'Indië te zullen 'bereiken, ofschoon zij zich zeer wel bewust v.:i3 van'bet ge vaar, dat zij daarbij liep. De heer en mevrouw TL, die eveneens op teeis naar Indië waren, hadden medelijden met de jonge vronw, inamen haar onder hun hoede en troostten haar zooveel mc-gelijk, wanneer zij schier 'ziek was van angst, dat zij tenslotte toch aangehouden zou worden, In het Kanaal werd de „Insuiinde" door ,'een !&- geischen 'en in de Middellandschc 'Zee dnór een Fransche kruiser aangehouden en toen dacht do Duitsche dame telkens, dat over haar let zou wor den beslist, maar na enkele'seinen mocht het mail schip den weg vervolgen. Alles ging verder goed tot Colombo, waar een Engelsche inspecteur vanjpolitie aan boord verscheer en den kapitein vroeg, óf er zich ook Duits oh era onder de passagiers bevonden. De akpitein moest zijn plicht doen [en antwoord de, dat er slechts een Duitsche dame aan boord was, in de hoop [echter, 'dat men haar met ruu zou laten. Die hoop bleek echter ijdel, want de inspecteur antwoordde, dat hij Instructies [van'zijn superieuren zou vragen en kwam later met de boodschap te rug, dat bij de "vrouw moest aanhouden. De man betreurde het, dat hij hiertoe.moest over gaan, maar zeide, dat waar de Duitschers ernstig leed gebracht hadden, over zooveel 'vrouwen, er geen reden bestond, om medelijden te hebben met Duitsche vrouwen. Intusschen was de Duitsche dame 'zoo 'bevreesd geraakt, dat zij een eind aan haar leven wilde ma ken en, hadden .de heer 'K. en diens echtgenoote niet voortdurend op haar gelet, dan zou zij dit zeker hebben gedaan. Een poosje later werd zij 'door dén inspecteur weggebracht, om in een plaateje op enkele tiron afstands ivan 'Colombo le worden 'geïnterneerd. Do passagiers waren zeer begaan met het vrouw tje, dat snikkend wegging. Pad. Hdbl. HET VLEESCIIVFRBRUIK IN ENGELAND. De „Board ol Trade" heeft de bevolking ver zocht spaarzaam te zijn teoet het vleesch, teneinde prijsverhocging to voorkomen. SOCIAAL-DEMOCRATEN IN STAATSDIENST. Uit Berlijn, 22 Mei. Tot dusver warer in de Prui sische'en Hessische werkplaatsen 'der Staatsspoor wegen geen werklieden, die bij de socfaal-deimocra- tische arbeiderspartij waren aangesloten, Door den oorlog is hierin, evenals in vele andere staatsbe drijven, (verandering -'gekomen. De spoorwegdirec - tien hebben aan de vertegenwoordigers van den Duitschen Melaalarbeidersbond [meegedeeld, dat ar beiders en handwerkslieden, 'die tot de sociaal-de mocratische partij behooren, in de 'spoorwegplaat- sen geen moeilijkheden zullen ondervinden. Het spoorwegongeluk bij Coriisle. JJifc Londen, 22 Mei. Het spoorwegongeluk dat bij Gretna, acht mijlen van Carlisle aan do Scbot- eche grens heeft plaats gehad, is een yan do ergste die ooit in Groot-Brittannië voorkwamen. Men was juisfc bezig den locaaltrein op een zijspoor te brengen, toen te zeven uur een troepontrein met 490 officieren en manschappen van de Royal Soots, op weg van Sterling naar Liyerpool, op den lokaaltrein inliep. Het gevolg van do botsing was vreeselijk. De troepentrein werd in elkaar geschoven. De exprestrein. van Londen naar Glasgow reed op den verongelukteü trein in, en onmiddellijk daarop sloegen de vlammen uit. Het vuur verspreidde zich met groote snelheid. Vreeselijke tooneelen volgden. Dadelijk werd het reddingswerk aangevat, genees- heeren en de brandweer "snelden te hulp, maar de hevige brand maakte hulpverleening zeer moeilijk. Tegen den middag waren vijftien dooden al gevon den, maar men weet, dat er nog meor onder het puin liggen en men vreest, dat het aantal doodon ten minste 100 zal bedragen, terwijl daarnaast honderden gekwetst zijn. De meeste ongelukken kwamen voor onder de troepen. Tot dusver zijn 73 lijken gevonden. Hiertoe behooren die van de passagiers van den slaapwagen van den exprestrein die onherkenbaar verminkt waren. De vreeselijkste tooneelen hebben zich afgespeeid in het veld langs den spoorweg, waarheen zich do overlevenden, soldaten en burgers, sleepten of waarheen ze gebracht worden naar de geïmprovi seerde ambulances. Vrouwen en zelfs kinderon uit de buurt brachten voedsel en water aan de on- gelu^kigen. Het treurspel werd nog verschrikkelijker door de ontploffing van de patronen in de tasschen der soldaton, die in de vlammen omkwamen. Toen het vuur zich uitbreidde, was het gevaar groot dat ook de munitiekisten, die achter in den troepentrein werden meegevoerd, zouden ontploffen. Maar on middellijk begonnen de ongekwetste officieren on soldaten de munitie in veiligheid te brengen. Zoo voorkwamen zij een nieuwe ramp. Uren nog na de ramp werden kreten en gesteun gehoord van onder het puin. Soldaten die in Frankrijk waren geweeyt verklaren, dat het tooneel aan het slagveld her innerde. gelooven'sve'wcl, dat de'verbondenen op eenig plaat selijk succes mogen bogen. Verandering in den al- g&meenen toestand brengt'hun succes wel niet, maar het is een begin. We bedoelen het succesje van de Franschen op _dé zuidelijke helling van ,dcn borg Non?8 Dame dö Loretto. De Francchen zijn nu in het bezit gekomen ivan deUaatste Duitsche stelling daar. De Duitscbors hadden een van de :mooilRkste stellingen aan hun front te verdedigen, on de Fran schen hadden het voordeel van het terrein. Dat do stelling eohter van Duitsche zijdo zoo lang ten kos te van groote offers gehandhaafd werd, had, vol gens den Franschen staf. zijnteorzaak hierin, dat zij de Fransehe krijgsverrichtingen op de [hoogvlakte en ten Westen van Souchez belemmerde. De Duitschers hebben van hun 'kant'de ontruimde stelling dade lijk krachtig onder arliUlérie-vuur genomen, zoodat nog afgewacht dient ito worden, of ook 'de Fian- sohen zich daar zullen handhaven. Officiéél wordt uit Parijs het volgende over do zen strijd medegedeeld: I Do verovering der Duitsche verdedigingswerken van[BIanchfvoca in den avond'van den 21 sten vormt het roemrijke slot van onzen aanval op de hoogten van Nof.ro Dame do Loretle, aan welks bezit DuiUcho generale staf zoo groote waarde hechtte, dat zij don soldaten [herhaaldelijk 'het formeelo be vel gaf, zioh bij de verovering, verdediging of her overing [desnoods tot den laatolen Jniai» te laten öotttfett. 1 Toch wisten 'wij, ondanks do geweldige ter rel n- da [bodem 'bestaat hier uit klei,

Schager Courant | 1915 | | pagina 2