Alumni Nltut- WOENSDAG 26 MEI 1915. 58ste Ja ar ga Dg. No. 5596. UitgeversTRAPMAN Co. DE HOFDAME. SCIA6ER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 are wor den ABVERTENTIEN in het eerst nitkoraend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN 0 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 eent ADVERTENTIES van 1 tot 5 rogels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandsch Nieuws. WMUIDEN ALS BADPLAATS. Door het gemeentebestuur van Velsen is beslo ten het zeestrand te IJmuiden openlijk te verpach ten van den dag der gunning tot 31 December 1916. Als officieel badseizoen wordt vastgesteld het tijd perk van 1 Mei tot 1 Ootober van elk jaar. WIERINGEN. In de Dinsdag gehouden algemeene vergadering van het Heemraadschap is de volgende aanbevelings lijst voor Heemraad opgemaakt: 1 1. S. C. Bakker (aftr.) 2. Jb. M. Tijgen. 1 8, P. F. Kuut. 1 DE P1NKSTERDRUKTE TE AMSTERDAM. Tengevolge van het fraaie weder gedurende de beide Pinksterdagen is van de onderscheidene ver voermiddelen verbazend veel gebruik gemaakt. De gemeentetram kan hare cijfers tengevolge van een ■wijziging in de administratie eerst over een paar dagen bekend maken. r Do electrische tram naar Haarlem maakte re cordcijfers, in lange 'files stonden de menschen in de Spuistraat queue te maken, maar dank zij een behoorlijke regeling, was er van eenig gedrang geen oogenblik sprake. De tram vervoerde -Zondag 44.000 en Maandag 60.000 passagiers. Het gansche personeel, ook dat wegens de mobilisatie -onder de wapenen, doed gedurende de beide dagen dienst. Aalsmeer lokte eveneens tal van bezoekers, die van de nieuwe spoorwegverbinding gebruik .maak ten. Wij zagen sommige treinen van-10 wagens ver trekken. Het is nog drukker geweest dan het vorige jaar, toen er geen mobilisatie was, zoo zeide ons de sta tionschef van het Centraalstation. Het aantal ver trekkende en aankomende reizigers bedroeg meer dan 70.000. Vooral in de jichting Bussum en Zand- voort was het buitengewoon druk. Er reden ver scheidene extra-treinen. De Hollandsche spoor al leen bracht Zaterdag 7000, Zondag 11.000 en Maan dag 20.000 personen te Haarlem. Tweeden Pink sterdag reden naar en van Haarlem 59 extra-trei- nen. PINKSTERDRUKTE TE ROTTERDAM. Het verkeer met de Pinksterdagen is op alle mid delen van vervoer buitengewoon druk geweest. Van het station D.P. reden Zaterdag 35, Zondag 11, 'Maandag 55 on Dinsdag 13 extratremen in de richtingen Den Haag en Dordrecht. -Vooral Maandag was het op dat station een overstelpende drukte van duizenden reizigers. 1 De Zuid-Hollandsche Electrische spoorwegmaat schappij liet op den Tweeden Pinksterdag van het station aan het Hofplein honderd extratreinen rij den en Zondag tien. Hot 'aantal reizigers werd den Tweeden Pinksterdag aan dat station op 45.000 geschat. 1 Met de veerhooten Heen en Weer -Van de ge - meentelijko veren werden vervoerd op den Isten Pinksterdag 28.782 personen en 'op den 2en Pink sterdag 41.788 personen, tegen 55.972 gedurende de beide dagen verleden 'jaar. De recderij Fop Smit en Co. 'vervoerde geduren de de beide Pinksterdagen met haar passagiersboo ten 24.486 personen. 1 De Rotterdamsche Electrische Tramweg Maat schappij vervoerde op den Isten Pinksterdag 145.410 en op den 2den Pinksterdag 209.104 perso nen, te zamen 354.514 personen. Het vorige jaar werden op deze dagen vervoerd 147.679 en 186.203 personen, te zamen 333.822 perso nen. De Rotterdamsche Tramweg Maatschappij ver voerde gedurende de beide Pinksterdagen, -het ver voer der yeren inbegrepen, in ronde cijfers 35000 personen. 1 N. R. Ct. TOCH GEWAAGD. J Het Duitscbe stoomschip „Kurt", dat sedert B0 Juli van het vorig jaar in-'Rotterdam lag, heeft het aangedurfd de reis naar Emden buitenom af te leg gen. Het stoomde echter dicht langs de Nederland- sche kust om zoo noodig nog ergens 'te kunnen FEUILLETON. 25. Waarom moest Ilse toch altijd ''haar liefde voor hom betoonen in allerlei kleine opmerkzaamheden, die in zekeren zin aan hem opdringenl -Op dringen, opdwingen ja, dat was hetl Hij had tot dusver tevergeefs naar een uitdrukking daarvoor Bezocht. Nu wist hij het wat hem sedert langen tijd kwelde, aftrok, zich in alles mengde: haar op dringerigheid, haar indringende, alles voor zich op- eischendo liefde, dit kon hij niet meer uithouden. Hij legde bet manuscript naast zich neer en klapte den inktpot dicht. Hij kon niet'verder meer schrijven. En toch had hij zich in zulk een goede stemming aan'den arbeid gezet. Zoo ging het hem in den laatsten tijd doorloopend. 1 Zijn tot dusver tot berstens toe gespannen zenu wen konden do kleinste inspanning niet meer ver dragen, den zachtsten druk zelfs niet al was het ook maar een Venetiaansch glas, met drie opdrin gende roode'kelken. Dat was reeds voldoende om hen buiten zienzelf te brengen. Hij moest zijn gansche zelfbeheersching te hulp Toepen om" het ding niet in duizend scherven neer te smijten. Bij stiet zijn stoel waarop hij zat van de schrijf tafel terug en liep de kamer op en neer. Hoe kon dat nu zoo op haren on snaren gedreven worden! Hij had Ilse toch lief, had haar trots elk ver/et der zijnen, getrouwd. J Wat kon hij haar eigenlijk met recht verwijten? Slechts, dat zij hem te lief had, hem haar liefde opdrong. Ja, dat was bepaald- een gebrek, en bij zijn vrouw een bijna onvergeeflijke feut. Arm kind! Wat kon zij daartegen doen? Wie had haar ooit geleerd, dat in een huwelijk takt, terug houding zeer noodzakelijk voor een vrouw waren, wilde zij haar man blijven behagen? Niemand Argeloos, met het naïeve, van de overwinning binnenvluchten. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De sergeant Diemei, die Zondagnacht bij Tilburg door een automobiel werd aangereden, is aan de gevolgen overleden. IN- EN LH VAL VAN HET HDRLD. De meid en de vork. Waardo O. d S. Dezer dagen mis ik een keukenvork en zeg tegen mijn dagmeisje, helaas met een heel ernstig gezicht „Gerritje, als die vork niet terecht -komt, laat ik jouw maag opereeren, want dan heb jij die inge slikt."' Den volgenden morgen ontvang ik van haar vader een briefje van den volgenden inhoud: f „Ge A Mevrouw, als uw Gerritje niet vertrouwdt moet u ze maar thuis laate-want dat zijn geen praat van die vork yoor een eerlijk' meisje." SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Onder de gemeente Sint Pieter, nabij de Hol - landsch-Belgische grens, is het lijk gevonden van een onbekend man, zeer vermoedelijk een Belg, die een kogel door de hersenpan had -'gekregen. Door wien de Belg, naar alle waarschijnlijkheid een smok kelaar, werd doodgeschoten, is nog niet -bekend. De justitie uit Maastricht heeft een onderzoek in loco ingesteld, terwijl het lijk, dat geschouwd werd door een geneesheer, in beslag is genomen. Hieromtrent verneemt do „Limb. Koerier" --nader: Boven op den St. Pietersberg, in de nabijheid der grenzen, iets verder dan de-drei looker, geheel ver scholen tusscben hoogopgaand houtgewas en va - rens, is een diepe kuil in den berg, die met andere gangen in verbinding staat» Zaterdagavond hoorden manschappen van de Ned grenswacht eenige schoten vallen en een verwij derd ritselen in het houtgewas. Weer vielen eeni ge schoten en toen was alles stil. Na eenigen tijd het kreupelhout te hebben onder zocht, vonden de soldaten in de bosch jes, achter hei. Café de la Frontière, op eenige meters over de grenslijn, op Hollandsch grondgebied, het lijk van een nog jongen man, naar schatting 16 jaren oud. Op last der justitie werd 't gevonden lichaam la ter naar Maastricht overgebracht, -om in Galvariën- berg gerechtelijk te worden geschouwd. Bij deze schouwing bleek, dat de dood, welke vrijwel onmid dellijk moet zijn ingetreden, veroorzaakt werd door een geweerschot, dat-het achterhoofd, hetwelk ge heel verbrijzeld is, heeft getroffen. Maandagmiddag heeft het gerecht uit Maastricht een onderzoek in loco ingesteld. Daarbij werd ge constateerd, dat de. gedloode is neergeschoten door een Duitschen grenspost op het oogenblik, dat hij in gezelschap van 'n tweeden persoon en een 13- jarigen jongen brieven en couranten 'over de grens 'wilde brengen op Belgisch gebied. Het onderzoek door de justitie had op eigenaar dige wijze plaats, daar de Nederlandsche autoritei ten 'zich met de plaatselijke Duitsche militaire over heden onderhielden, van elkander gescheiden door de prikkeldraad-versperring, welke langs de grens is aangebracht. DE NOORDERMARKTBOND. In de Dinsdag gehouden bestuursverga dering werd benoejnd tot Markt-Betaafcmeëster de heer N. Kooij, tot officieel plaatsvervanger de hr. J. Akkerman, respectievelijk te Noordscbarwoude en Heerhugowaard; tot keurmeester de heer J. Swart te Zuidscharwoude, tot marktopczichter de "heer Ij. Hemke en tot controleur de heer M. v. d. Berg, beiden te Noord schar woud'e. Voor de verschillende vereenigingen kregen zitting in de commissie van beheer over de markt de heeren A Ootjers, C, Winder. P. Meereboer. A Dekker en M. Rens. NIEUWE NIEDORP. Onze Pinksterkermis werd dit jaar al eens door extra keurig weer begunstigd, 't Ging er dan'ook alle drie dagen gezellig enwat ook heel pret tig is vredig door. De danslokalen en „Dobber's zweef' boden een aardig, levendig tafereeltje en Dinsdagavond was er in'Prins Maurits een openbare uitvoering. Velen wa ren opgekomen om de Noordscharwouder rederij kers te hooren. Geen wonder voorwaar, na den gun- stigen indruk, dien we na het optreden in den wed strijd van die vcrceniging hebben gekregen. En die ziekere geloof aan den eeuwigen duur hunner -we- derzijdsche gevoelens, had zij zich vroolijk onbe kommerd met hem laten verbinden, bezield 'met de beste voornemens om hem nooit in zijn werk te hinderen, maar met volle belangstelling daaraan deel te nemen. Hoe kon zij weten, dat haar vragen naar zijne Ideeën, die nog ongerijpt in zijn hoofd-woelden, haar vorschen, hoe ver zijn werk gevorderd was, haar verzoeken, om zijn ontwerpen aan 'haar voor te le zen, duizendmaal kwellender waren dan een brute onderbreking, die men Jeenvoudig verbieden kanl Maar hoe zou hij zonder ruwheid die eeuwig lief devol vragende belangstelling afweren? Hij drukte het voorhoofd tegen de vensterruiten, ofschoon hij niets van de straat beneden kon zien. De groene jaloezieën waren om de warmte neerge laten. Trillende lichtcirkels dansten tegen den zol der der kamer. Naast zich hoorde 'hij Use opstaan, zich weer neerzetten, haar kleed ruischen.. Hij meen de den reuk van haar viooltjeeparfum door de re ten der deur te bespeuren, en een kwellende erger nis, bijna aan tegenzin grenzend, steeg in hem op. Dwaas die hij was! Wie'noopte hem te trouwen? Hem, die door zijn arbeid, zijn scheppingskracht ge heel in beslag werd genomen, kon, neen moest een vrouw op den duur wel storen, al - was zij ook tien maal voorzichtiger en terughoudender geweest dan de arme Ilse, die argeloos alle schatten harer lief de verkwistte en daarvoor iets van hem vorderde, wat hij niet doen kon noch wildo. Kwellend, martelend waren voor alles de Laatste weken voor beiden geweest. Maar voor hem nog erger dan voor haar. Ilse leed zwijgend, onbewust» omdat zij niet de zuivere oorzaken kende. Hij, tel kens klaarstaande met verhoogde -Verbittering, die slechts door berouw, en dit weer door ergernis over de geheel onnoodige 'k wellingen werd vervangen, af gewisseld werd. De eerste weken van hun huwelijk aan het Wa- ienmeer uitgezonderd, verzette de kunstenaar in hem 'zich dadelijk tegen den opgelegden dwang. Op den bepaalden tijd to moeten eten, wandelen en indruk 18 nu niet beschaamd geworden, al is het stuk dat ze opvoerden, „Mésallianoe" getiteld, er nu niet een van die soort, die gewoonlijk voor ker- mi8programma worden gekozen. Het was een mooi onderwerp voor een club vertolkers, om er wat van te maken, dat de aandacht bezighield. En zo hebben wat goeds geleverd. Onder de dames en heeren en er traden er nogal wat op in dezottirie bedrijven waren weer puike elementen. -Het applaus, dat hun gewerd, mocht welverdiend heeten. Geanimeerden dans tot slot.' BREEZAND. Naar we vernemen zal Zaterdag 29 Mei in het café van den heer Borst op verzoek van de Vereeriging van Oudleerlingon van dan Tuinbouwwintercursus .van het Centraal Bureau uit het Nederlandsche Lanxlbouw- comité een spreker optreden met Ihet onderwerp: Het oprichten eener coöperatieve aankoopvóreentemg. Deze vergadering is .voor alle belangstellenden (zie adver tentie in uit nummer) toegankelijk. 4LLIANADORP. Maandag 24 Mei (2en Pinksterdag) werd alhier een ringrijderij op fietsen gehouden, waaraan 19 perso nen deelnamen. Ie prijs f4, werd behaald door N. v. d. Gracht, 2e prijs f 3 door L. Bakker. 3e prijs f 2 door W. Kossen en 4e prijs f 1, door L. Noorden. Den geheelen, middag en avond was er tevens een ge zellig bal. RAAD tVAN WIERINGERWAARD. Vergadering van den Raad op Dinsdagnamiddag 2 uur. Voorzitter Burgemeester Koek-r. Secretaris de heer C. ilaringhuizen. Afwezig de heeren A. D. Sleutel en A visser (eerstgenoemde wegens ongesteldheid). Na opening en voorlezing notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd, wordt in verband hiermede door voorzitter medegedeeld, dat van de gelegenheid om tarwe te betrekken welke de gemeente in voorraad heeft, door 40 personen gebruik is gemaakt. Deze heb ben'ieder 1 H.L. gehad, terwijl nog door 3 van de 4 bakkers elk 20 H.L. is .gehaald Aan de laatste aan vraag van bakker Zander heeft men gemeend voorioopig niet te moeten voldoen. Er is nog ongeveer 50 H.L. in voorraad. B. en W» willen de verstrekking nu stop zeiten, totdat de nieuwe oogst klaar is. Ingekomen is on. de beschrijvingsbrief der alge meene vergadering voor Vennooten der N.V. Spoor- Tramweg Wielingen—Schagen, welke wordt voorgele zen. In verband hiermede wordt de heer C. A Wai- boer nog als plaatsvervangend afgevaardigde benoemd, daar de heer A. D. Sleutel, die als afgevaardigde ulo vergadering zou bijwonen, ongesteld is. Van den heer H. Limpers as een verzoek ingekomen om gedeeltelijke ontheffing aanslag hondenbelasting. Wordt voor Va l'aar verleend. Dan is nog ingekomen een schrijven van het Plaat selijk Steuncomité, met verzoek om f 9 als subsidie te mogen ontvangen vootr een tekort dal men had naar aanleiding verblijf der '11 Belgische vluchtelingen. Toe gestaan. Uit de rekening van het Burgerlijk Armbestuur blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 3651.57»/a, uil gaven f 3630.38, batig saldo f 21.18i/2. Hierna worden voorgelezen de verslagen over den toe stand der gemeente en volkshuisvesting over 1914, waar uit o.m. blijkt dat op 31 Dec. 1914 de bevolking be stond uit 547 mannen en 572 vrouwen, totaal 1119 in woners. Er hadden 10 huwelijken plaats. Het geheele verslag zullen we niet weergeven, maar toch willen we nog vermelden dat in 1914 alhier werd verbouwd: 115 H.A. tarwe, 49 H.A. gerst, 99 H.A. haver, 1 H.A. veldboonen. 79 H,A. erwten. 1 H.A. gele mosterd, 34 H.A. karwij. 1 H.A. kanariezaad, 11 H.A, kool, 7 H.A. aardappelen. 34 H.A. roode klaver, terwijl er dian 1206 H.A weiland overblijft. Volgt ontslagaanvrage van den neer D. de Jong als onderwijzer. Wordt besloten dit op de meest eenolle wijze te verieenen tegen 1 Juni a.s., waarna een benoe ming moet geschieden om in deze vacature te voor zien. Er waren 10 sollicitanten. Wordt voorgelezen een rapport van het hoofd der school en een van den schoolopziener. De heer J. M. Schut van Dirkshoni wordt met algemeene stemmen gekozen. De heer H. Sijbrands vraagt of er nog een genees kundig onderzoek wordt gevraagd. Voorzitter zegt dat dit biet Is gedaan, doch vindt dit voor-een volgende koer misschien toch wel gewenscht. Punt 5 is benoeming Schattingscommissie voor de inkomstenbelasting. Behalve den heer Inspecteur der dir. belastingen moeten 4 leden worden gekozen. Do uitslag dezer verkiezing b als volgt: C. BLaaubocr-Vries 4, K. Koster Hz. 3. C. Waiboer Az. 3. 'A Visser 3. A. Sleutel Dz. 2, Jh Zijp Hz. 1, K- A Kaan 1. H. Limpers 1, H. Sijbrands 1. en J, E. Vos 1 stem. De 4 cerstgonoemden zijn dus bij le stemming verkozen. Alsnu is aan de orde: aanbieding plannen verbouw secretarie. Drie plannen worden aangeboden, waarvan- de globale kosten zijn geraamd op .1000, 10Ó0 en 1100 gulden. Voorzitter stelt voor, wegens onvoltalligheid van den Raad hierover thans niet te discussieeren, doch te wachten tot een volgende vergadering. Allen voor. Bij de rondvraag zou de heer Sijbrands wel eens wil len praten over de aschkuilcn. Hier in de buurt o.a. zijn velen met- hun vuilnis totaal verlegen. Vroeger werd dit wel door de vlctsciuppers weggeJuiald, doch al geeft men nu geld toe, willen zc 't niet eens meer hebben. Voorzitter vindt 't idéé van 'den heer Sijbrands wel geschikt ter overdenking. Ook de hoer C. Biaau- boer vindt beter dat 't wordt weggeliaald dan dat dit in de slooten wordt gegooid, terwijl de heer C. A. Waiboer er spoed moe wil maken hierin, verandering te brengen. Wordt besloten aan B. en W. op te dragen middelen te beramen in hoeverre hierin b te voorzien. Hierna sluiting. DOOR EEN ONDERZEEËR AANGEVALLEN. Uit Maassluis meldt men dd. 25 Mei: Do binnenkomende Harwichboot „Cromer"'rappor teert op 15 mijl van den Noord-Hinder door een onderzeeër te zijn aangevallen. De-afgeschoten tor pedo is langs den kop van het schip heengegaan. VERBOD VAN VERBLIJF OP TEXEL VOOR MET-NEDERLANDERS. De commandant der -troepen op Toxel verbiedt met ingang van 1 Juni den toegang tot de gemeen te Texel aan alle niet-Nederlanders: onverschillig van welke nationaliteit, geslacht of leeftijd. Van dit verbod zijn uitgezonderd: le. alle niet- Nederlanders als bovenbedoeld, welke "p heden al reeds in genoemd gebied zijn godomiciliëerd; 2e. niet-N'ederlanders aan wie, op schriftelijke tot hem gerichte, duidelijk gemotiveerde aanvrage, door hem cene bijzondere vergunning tot'verblijf in bo vengenoemde gemeente is verleend, aan welke ver gunning üocr hem bijzondere Voorwaarden zullen verbonden worden. Overtreding van dit 'verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden. St.-Gt» BRIEF MET GELDSWAARDE VERMIST. Door een der employé's der firma - Zwanenburg te Oss werd Woensdagmiddag omstreeks 12 uur aan den kantoorbediende een brief afgegeven om dezen naar hel postkantoor te brengen met de be doeling hem te laten aanteekencn. De brief bevatte 26 Duitsche bankbiljetten elk van 1000 Mark, een van 600 Mark, 1 van 50 Mark en 1 van 20 Mark, en was geadresseerd aan do Amsterdamsche Bank te Amsterdam. De biljetten waren verpakt in een bij de firma Zw. gebruikelijke enveloppe, waarop het woord „aangeteekend" ge- drukt staat, met daarachter een vak voor vermel ding der geldswaarde. 1 Er stond echter op de enveloppe geen geldswaar de aangegeven en daar de employé don kantoorbe diende niet speciaal op het laten aanteekenen at tent maakte, deed de bode op bedoelden brief het gewone porto en stak dien verder als een gewo nen brief in de bus. Op hét postkantoor was het wel opgevallen, dat op den brief het woord „aangeteekend" gedrukt stond, doch daar er geen extra porto was opge plakt, terwijl hij daarenboven in afwijking der ge woonte niet aan het loket was afgegeven, doch onder de gewone briefpost gevonden werd, ging een der postbeambten van de veronderstelling uit, dat op het kantoor der firma Zwanenburg-per abuis *n verkeerde enveloppe voor de verzending van den brief was gebruikt* schrapte het woord „aangetee kend" door en behandelde den brief verder als een gewonen postbrief. 1 JL Vrijdag ontving* de firma Zwanenburg echter van de Amsterdamsche Bank, waar de brief hlljk- sïapen, naar de klok en niet meer naar eigen goed dunken meer te kunnen leven, dat werd hem spoe dig uiterst moeilijk. Voor hem verdeelde vroeger de werklust den dag, niets anders. Hoe dikwijls kwam het toen voor, dat hij'den ganschen dag bleef schrij ven, eerst tegen den avond uitging, of in uitgelaten heid 'ergens met gelijkgezinden den nacht door - bracht, of, als hem een moeilijk probleem bezig hield, urenlang in den donkeren dierentuin rond liep. Dikwijls gingen er weken voorbij zonder met iemand te praten. Eerst als het hoogtepunt van zijn werk overwonnen was, bemoeide hij zich weer met anderen. Maar zoo ging het in het huwelijk niet. Dat zag hij ook in en hij beheerschte zich. Hse hield ook niet lang aan, wanneer hij haar uiteenzette, dat hij onmogelijk midden in een zin kon ophouden, omdat de soep op tafel stond. Moeilijker was het, haar het vragen en verzoeken af te wennen: '„Wanneer ben je klaar? Gaan wij straks wandelen? Blijf je na de thee bij mij? Ik ben reeds zco lang al leen geweest!"... Zij kon niet 'begrijpen, dat reeds de gedachte op een bepaalden tijd te moeten op houden, hem alle rust benam. Maar ook deze periode ging voorbij, 'en nu wa ren zij in het laatste, het ergste stadium harer hem voortdurend omringende liefde. 'Dat kon hij noch verbieden, noch zonder ruwheid afwijzen. En toch hinderde het hem, hinderde het hem ontzettend, zoo dat hij, altijd tusschen verbittering en berouw zwe- veDd, nu'aan de grens der verdraagzaamheid geko men was. Hij ergerde zich over het -kleed dat rij droeg, do wijze waarop zij zich friseerde, zich be woog, want 'alles was er op berekend, zijne op merkzaamheid en bewondering op te wekken I Het prikkelde hem, als zij aan tafel naar interessanto onderwerpen zocht, om hem daarmee te onderhou den, dit dikwijls krampachtig levendig deed, over allerlei dingen babbelde of diepzinnige vragen stel de. Alles verdroot hem. Zij las alle boeken waar hij de voorkeur aan gaf, 'en kon niet nalaten naar zijn meening over den inhoud te vragen. Zij wilde niet alleen naast hem, maar ook met, ja in hem leven, zich in zijn 'gedachtenwereJd dringen, en begreep maar niet, wat zij hem, den naar eenzaam heid dorstende, daarmee aandeed. Zijne korte, verdrietige antwoordlen deden hem achteraf dikwijls leed. Als hij den lichten zucht hoorde, waarmee zij dan eindelijk ook zweeg, had hij voor haar neer willen knielen en om vergeving vragenI Maar deed hij dat werkelijk eens, en ver ontschuldigde hij zijn onaangenaam humeur met een of ander voorwendsel, dan-kon hij er zeker van zijn dat zij onmiddellijk haar liefdevolle opmerkzaam heden verdubbelde alleen maar om te bewijzen, dat zij niet voor gekrenkte wilde spelen. Wat hielp hem dan de stilte in de woning, waar zij voor zorgde, als hij aan do schrijftafel zat, de vriendelijke bereidwilligheid waarmee zij elke stoor nis van buiten verre 'hield, als hij geen zielsrust, geen geestelijke eenzaamheid meer. bij zijn werk vond? Hij trommelde zenuwachtig togen de ruiten. E» duisternis in de kamer drukte hem neer. Hij trok de jaloezieën omhoog. :Een breede stroom van licht kwam naar binnen. Een wolk van fijne stofjes hing dwars in de kamer. De roode gipsen afgietsels van klassieke beelden op de muurplank boven de deur staken scherp tegen den lichtgroenen achtergrond van den wand af. Een mooie werking! Zijn r oog rustte er met welgevallen op. Hij had deze kamer naar zijn eigen smaak ingericht; enkele, maar ge makkelijke stoelen, met ongekleurd leer overtrok ken, een breed rustbed, een groote schrijftafel, er boven een plank, met zijn meest geliefde schrijvers zoo aangebracht, dat hij ze. zittend kon bereiken. Geen snuisterijen of overal neergezette fotografie ën trokken de aandacht afv isltechts de rqodbruine terrakottafiguren, de Kampvechter, de Diskuswcr- per, de Knaap met den doom in den voet en andere welbekende klassieke •gestalten in haar volkomen plastiek, die zijn oog niet verontrustten, maar de gaarne in schoonheid zwelgende stemming verhoog den, stonden naast eenige antiek gevormde vazen stonden op het houten paneel, langs den wand. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1