Jliiiiii Kitiws- DONDERDAG 27 MEI 1915. 58ste Jaargang. No. 5597. Uitgevers: TRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. SCHACER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgéns 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCH/VOEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20.' Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. raad van sint maarten. Vergadering op Woensdag 26 Mei 1915, des mor gens te 10 uur. Voorzitter de heer A. Klerk, burge meester. Aanwezig alle leiden. i Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen op raadsbesluiten: betaling onvoorziene uitgaven dienst 1914 en 1915. en kohier Hoofdelijkem Omslag. Het gasverbruik aan 'de Stroef over de 4 eerste maanden van 1915 is 5454 kub. M., dat is 597 kub. M. meer dan over 1914. Op bet adres van den Gemeenteraad aan dein Di recteur-Generaal der Posterijen om een 2e -bestel ling yoor do buitenwijken, is antwoord ingekomen, dat vanaf 17 Mei een tweede bestelling-is ingesteld Voor Valkoog, Groenveld, Stroet en Rijpje. Do an der© buitenwijken, die nog geen 2e bestelling had den en hier niet onder vallen, blijven voorloopig nog van 'een 2e bestelling versteken. Ook is het verzoek niet toegestaan om de poststukken l's mor gens vroeg uit Sobagen te halen. Tot leden der schattingscommissie voor do inkom stenbelasting worden benoemd de heeren: A. Klerk, W. Schermerhorn, G.1 Schoor 1 en A. Wit. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren Sclioorl en Schermerhorn, leden, Slot 4e lid; voor de herstemming de -heeren Slot en Wit leden, Glas 4e-lid. De heer A. Klerk is ambtshalve voorzitter. Wordt1 aangeboden het Gemeenteverslag over 1914. Voorzitter doet eenige mededeeflingen over het overplaatsen van eenige kinderen van, de 'school van Sint Maarten naar die van Valkoog en leest daaromtrent de notulen voor van de dësbëtreffende B. en W.-vergadering. Door het hoofd der school te Sint Maarten was opgegeven, dat op 1 Mei op do school te Sint Maarten waren: 48 kinderen inde klasse der onderwijzeres en 33 in die van 't hoofd der school. Tn de school 'te Sint Maarten werden in de klasse der onderwijzeres twee noodbanken gebruikt en kwamen nu nog voor 7 kinderen plaats te kort, en deze konden hoogst moeilijk geplaatst worden. De schoolopziener verlangde bij school- verbouw, in plaats van .banken voor 3 kinderen banken voor 2 kinderen 'en dan konden er in de klasse der onderwijzeres plm. 36 kinderen ge plaatst worden. Dat is een getal, de ervaring heeft het geleerd, dat niet hooger moet -'zijn wil het on derwijs tenminste vruchtdragend zijn. B. en W. waren h et er over eens, dat van de klasse der onderwijzeres het getal niet-hooger dan 36 moest zijn. Te Valkoog waren 21 kinderen ter school en te Eenigenburg '32 kinderen, waaronder 2 Belgen en vermoedelijk zouden daar 2 kinderen dschool nog verlaten. Toen werd de gedachte geopperd om de kinde ren aan de Stroet vanaf Dirk de Geus in de rich ting Valkoog naar de school te Valkoog te zenden. Dat gaf een vermindering te St. Maarten -van 7 kinderen uit de klasse der onderwijzeres en 3 voor het hoofd der school. -Besloten werd de kinderen van D. Bas uit Behagen niet meer toe te later, en de kinderen vanaf Roozenldaal in de richting Eeni genburg over te plaatsen naar -Eenigenburg. Dat gaf een vermindering van kinderen te Sint Maarten van 7 kinderen voor de klasse van de juffrouw en 2 voor het hoofd der school. Te Sint Maarten zou den dan ter school gaan 36 kinderen in de klasse der onderwijzeres en -28 in de klasse van 't hoofd der school. Te Valkoog 31 kinderen en te Eenigen burg 36 kinderen. Met deze regeling konden ook de beide wethouders zich volkomen vereenigen en werd daartoe dan ook besloten. De afstand werd geen beletsel geacht, temeer niet 'daar het eenige jaren geleden eveneens zoo geregeüd was. De afstand voor de -'kinderen te loopen is uitge meten. De afstand van M. Wit tot Valkoog bedraagt 3700 M., die van D. Barten naar Sint Maarten 2762.50 M., niet zulk een groot -verschil. Over deze regeling- hebben B. en W. van de ouders niets anders vernomen dan een brief, waarin deze ouders meedeelden zich met deze regeling niet te kunnen vereenigen en daartegen protesteerden. Zij zouden zich daaraan niet onderwerpen. Burge meester had uu gehoord, dat de kinderen te Dirks- horn school gingen. De heer Bruin vraagt of de regeling van B. en W. nu afdoende is? De onderwijzeres te St. Maar ten heeft nu 36 kinderen ter school, als'er nog een paar leerlingen bijkomen zal er toch verandering moeten komen. Voorzitter wijst er op, dat er voorloopig een eind is gekomen aan de overbevolking op de scholen. We weten dat de Raad een afwachtende houding heeft aangenomen in zake den schoolverbouw te Eenigenburg, en dit in verband met de -hooge eischei van den districtsschoolopziener. [En al werd tot ver bouwing te Eepigenburg besloten, dan -'ontlastte flat toch niet in voldoende mate de school to St. Maar ten, dat bier de toestand normaal werd. Voor het ©ogenblik zijn we nu evenwel klaar. De heer Bruin dacht, dat de school te St. Maar ten eerder moest worden uitgebreid dan die te' Eenigenburg. Dit leek spr. meer afdoende. Voorzitter wijst er op, als de kinderen niet naar de andere scholen worden overgeplaatst, en we hier verbouwen er een 3e leerkracht moet worden aan gesteld en yoor deze geen subsidie van het Rijk wordt genoten. Daar zien B. en W. tegen op.'Afa te Valkrog 21 kinderen schoolgaan is de zaak daar goed geregeld, terwijl dat ook'te Sint Maarten het geval is. Het onderwijs komt een dergelijke rege ling zeer'ten goede en dat iB van groot belangvoor de kinderen. Als de onderwijzeres 48 'kinderen in haar klas heeft, kan het niet anders of dan moet het onderwijs daaronder lijden. De heer Bruin zegt niet de bedbeling te hebben tegen het besluit van B. en W. op te komen. Spr. betreurt alleen het-schoolgaan van de bewuste kin deren in Dirkshorn. Dat is jammer. De heer Schermerhorn wijst er op, dat van de 21 kinderen die te Valkoog 'school gaan, er nog 3 zijn uit Schagen. Komen er nu wat meer kinderente Valkoog school, dan is het ook wat meer de moei te om die schoot 'daar in stand te houden. Zijn er kinderen of meer dan heeft'die school meerrecht van bestaan. De'heer Glas zegt, bet toe te geven, dat het voor B. en W. eén zware'taak was om deze zaak te re gelen. Maar spr. vindt toch ook, dat 'men niet te licht moet denken over de bezwaren van de ver schillende ouders, om 'hun kinderen zoo ver te laten loopen. Het is geen kleine afstand 3700 M., on dan bovendien is de weg van de Stroet uaar Valkoog veel opener dan naar St. Maarten. Het is waar, dat er kinderen bij zijn uit de hoogste klasse, maar ook kinderen die pas ter school gaan en voor hen is he.t zeer bezwaarlijk. Spr. kan zich dan ook best begrijpen dat de bewuste ouders hun kinderen niet naa- Valkoog ter school zenden. De heer Schermerhorn zegt best te begrijpen, dat de ouders er niet mee ingenomen zijn, maar het was noodzakelijk. Deze regeling had eigenlijk reeds het vorige jaar getroffen 'moeten worden, maar toen is hèt mét het oog op de kinderen niet ge beurd. Nu moest het evenwel. Niemand meer het -'woord verlangend wordt de rondvraag gehouden en vraagt de heer Glas of B. en W. reeds bekendheid hebben gegeven aan de bekende circulaire van den Minister van I andbouw, Handel en Nijverheid. Voorzitter wijst er op, hoe over-de le circulaire in geheime zitting van dien Raad is gesproken, maar deze circulaire is ingetrokken. Toen is een tweede circulaire verschenen, waarbij voor bepaalden prijs meel, brood enz. beschikbaar werd gesteld, en nu was het gewenscht geweest dat vanuit ce burgerij de drang gekomen was, als men daarvan gebruik wenschte te makeri. 1 De heer Glas achtte het noodig dat aan deze cir culaire door B. en W. openbaarheid werd gegeven. Spr. vindt het goed dat de gemeente dan een af wachtende houding aanneemt. Voorzitter acht publicatie der bewuste circulaire onnoodig, algemeen toch als deze zaak bekend is, maar hij wil de zaak gaarne nog eens in de ver gadering van B. en W. behandelen. Hierna sluiting. e.en apen- en ammunitiefabriek te am sterdam. In het prospectus van een nieuw uit te geven leening van de Nederlandsche Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmaterieel wordt -medegedeeld, dat dit geld o.a. noodig is „voor enkel'e nieuwe tak ken der metaalindustrie", -waarvoor zij, liggende bin nen de stelling Amsterdam, aangewezen is." Zijn wij wel ingelicht, kan bet Hdhlö. hieraan toe voegen, dan is het. de bedoeling binnenkort aaii de fabriek te Amsterdam een wapen- en ammunitiefa briek te verbinden. De terzake met -de regeering gevoerde onderhandelingen hebben reeds haar be slag gekregen. Teneinde over de noodige ruimte te kunnen beschikken, zal een gedeelte, van het tegen woordige bedrijf der fabriek 'overgebracht worden naar Zuilen, zoodat ook die installaties, die de fa briek daar reeds heeft, aanmerkelijk uitgebreid zullen worden. 1 Zooals vanzelf spreekt, zal, ook a.1 omdat men niet terstond over een voldoend aantal ervaren werk lieden beschikt, de wapen- en ammunitiefabriek aan vankelijk op bescheiden schaal worden ingerient. eet visch! Onder bovenstaan den titel wordt door het Cen traal Bureau voor den afzet van Visscherijproduc- ten een vlugschriftje uitgegeven, dat ten doel heeft het gebruik van geodkoope viseh in 'Nederland te bevorderen en op de groot© beteekenis van visch als volksvoedsel in ruimen -'kring de aandacht te vestigen en bestemd is om uitgereikt te worden aan keepers van visch of ter verspreiding op plaat sen, waar propaganda gemaakt wordt voor 'het ge bruik van visch. In een '7-tal bladzijden worden wenken gegeven omtrent het koopèn van visch, de kenmerken van deugdelijke visch, het schoonmaken en wasschen van de visch, hei vischkoken, het visehbakken en het gebruik van visch. Er word't geweien op het ongemotiveerd vooroordeel, dat bij'velen nog bestaat tegen z.g. „gestripte" visch, d.w.z. visch, welke van ingewanden ontdaan, verkocht wordt, terwijl aan het geschrift een lijst *van goedkoope visehsoorten, welke voor volksvoedsel in aanmerking kunnen ko men, is toegevoegd. 1 Voor gemeentebesturen en andere openbare li chamen, 'die zich bezighouden met de bevordering van het gebruik van visch als volksvoedsel, -is het vlugschrift zeer billijk verkrijgbaar gesteld. Voor particulieren is de prijs eveneens zeer laag. Aanvragen kunnen worden gericht aan de Vis- scherij-inspeotie, Van Galenstraat 4143, te 's-Gra- venhage.1 de kaasregeling en de boeren. De hr. A. van Wimen te Stolwijk, voorzitter van den Bond van Kaasproducenten, meent,-dat de han delingen van dien stand zoo averechts worden be oordeeld. Hij schrijft aan (de N. Ct.: Wat kunnen de boeren eraan doen, dat bv. kaas en varkens zoo duur worden, als Duitschland op koopt tegen alle prijzen? Wordt -'de hrooiraad soms vastgehouden? Niets is minder waar, steeds is al het beschikbare tegen -telkens 'hooger prijs ver kocht. Hadden de boeren, toen de prijs boven het normale steeg, moeten zeggen, dat ze niet hooger verkoopen wilden? De eenvoudige vraag, of van deze opoffering de binnenlandsehe consument zou hebben geprofiteerd, als het buitenland die reuzen- prijzen wil geven, is voldoende, om er het onge rijmde van te doen inzien. 1 |i Ondanks den boer, zijn de prijzen gestegen. De consument is daarover ontevreden, (en vindt schijn baar verluchting, met een zondebok te zoeken. Dit gebrek aan f nauwgezetheid bij beoordeelingen treft den boerenstand niet het minst, deze dagen geven'daarvan weer opnieuw het bewijs. De regee ring neemt maatregelen tot prijsverlaging van spek en kaas voor binnenlandsch verbruik, hierin be staande, dat resp. 65 en 20 pCt. -Van ]den uitvoer door de exporteurs voor het binnenland moet wor den gereserveerd voor ïpen maximumprijs. De boer ■weet, dat alle belemmeringen, den handel opge legd, financieel door den (producent Worden gedra gen, daar de inkoopprijs evenredig daalt naar ver houding der bezwarende (bepalingen. Niet eon protesteerde, integendeel, is aan dien maatregel medegöwërkt. f De varkenshandel heeft bewezen, dat de boer goed zag, toen hij beweerdte, dat door hem de fi- nancieele gevolgen zouden worden 'gedragen. Direct na de inwerkingtreding der bepalingen daalde de irrijs aanmerkelijk. f Anders ging het in den kaashandel, voornamelijk in Z.-Holland en (Utrecht. Inplaats van hun inkoop prijs evenredig te verlagen al naar de to /loopen risico en de na te komen verplichtingen voor het binnenland, een gewone handelsquaestie, -wordt -door den kaashandel machtig geprotesteerd tegen de re geer i gsmaatregel en. Zelfs tijdelijk opheffing ge vraagd. Tenslotte werd, toen dit alles niet baat te, met miskeniug en negeering (van alle landbouw organisaties, door de Ned. Ver. van kaashandelaren één dag tevoren een (bekendmaking gepubliceerd waarin de boeren een door de Vereeniging zelve ontworpen regeling van inkoop wordt opgelegd. De organisaties protesteeren. Zij vinden de ge- heele beweging van den kaashandel voorzoover deze loopt over de distributie der 20 pCt. voor het bin nenland (deverdere maatregelen gaan geheel bui ten den boer om) zeer bekrompen. Mogen -zij 'ech ter, indien er eenig zelfrespect in hen sluimert, toe zien, dat eigenmachtig door bovengenoemde (Veree niging de wet wordt voorgeschreven, met passee- ran van het recht van 'medespreken (van de land bouworganisatie, een fout, waarin deze Vereeniging niet voor het eerst viel? 1 En wat gebeurt nu De staf wordt gebroken over die gewetenlooze boeren, wien het nog te veel is bij deze hooge prijzen, 20 pCt, jaf te staan voor lager prijs voor het binnenland, die nu nog pro testeeren tegen de regeeringsbesluiten. Niets heeft dus deze agitatie te maken met (de negeermgsmaatregelen zelve; het is een principe strijd. j Moge het bovenstaande er toe bijdragen het oor deel van het publiek over den landbouwenden stand zuiverder te maken. wieringen. Op den 2den Pinksterdag ontdekte !de broodbe zorger I>., t'-rwU li ij bij den leer D. de Haan in de Belt brood bracht, dat er brand in de binnen kamer was. Doordat alles potdicht ;zat, was be hangsel, gordijnen enz. reeds verkoold en ver - schroeid. Bij Let openhalen der deur begonneu de vlammen echter op te laaien, welke D. spoedig wist uit te dooven en verder onheil werd voor komen. Van de bewoners was niemand thuis, oor zaak onbekend. Verzekering dekt de schade. vereeniging van oudleerlingen van de rijksl andbol iwwinterschool te schagen. Acht-en-twintigste 'algemeen© vergadering op Woensdag 26 Mei 1P15, des morgens 10 uur in Kras- napolsky te- Amsterdam. De .voorzitter, de heer H. Kz. Koster, openit met een gepast woord de vergadering, waarna -de heer P. Hopman de notulen leest, die. onveranderd wor den goedgekeurd. J Verschillende mededeelingen worden gedaan, o.a. dat het aantal leden thans 117 bedraagt. Ingeko men stukken gaven geen aanleiding tot -bëspreking. Vervolgens werd door den heer Dan. Kaan Kz. het jaarverslag uitgebracht van de commissie van toe zicht op het Station voor Melkonderzoek. Het ver slag wees er op, hoe het station dit jaar zeer gun stig had gewerkt en dat zoowel op gehalte als op deugdelijkheid een zeer groot aantal monsters 'wa ren onderzocht. Groote lof werd gebracht aan den mei konderzoeker J. D. Klare, die'zich bijzonder ver dienstelijk had gemaakt. De rekening en verant woording van het 'Station voor Melkonderzoek wees ër op, dat de rekening van het onderzoek naar -ge halte sloot met een batig saldo van f 51.05, met een ontvangst van f 992.46. De rekening van het onderzoek naar deugdelijkheid wees een ontvangst aan van f 145.80, met als batig saldo f 29.08%. Tot lid van de commissie van toezicht «yoor het Station voor Melkonderzoek werd met algeöneene stemmen herbenoemd de heer J. Buia-Jz. Tot leden der financiëele commissie voor 1915 werden benoemd de heeren H. C. Kooij, Harenkar spel, W. Jimmink Jbz., Schagerbrug, J. J. Sleutel Az., Wieringerwaard en tot plaatsvervanger de heer C. Boekei Kz„ Winkel. De heer H. Kz. Koster deed daarna eenige mede- deelingen over den Algemeenen Bond. Spr. wees er op, hoe goed het Plaatbingsbureau werkte, waar verschillende jongelui zoowel in ons land -als in Ned. Indië een betrekking hadden gekregen. De heer P. Kiste maker deed mededeel ingen van de commissie tot verbetering der zaaigranen. Zooals bekend betreft dit voornamelijk de voortzetting der haverproef. Inplaats van den beer C. Raap, bracht de heer P. Hopman rapport uit namens de commissie voor mest en voederstoffencontróle. Deze zaak wérkte gun stig. Een tariefswijziging werd echter -noodig ge acht, daar het gewenscht geacht werd, dat deze zaak zou kunnen werken zonder financiëelen stetm der vereeniging. De heer II. Kz. Koster bracht vervolgens een verslag uit als afgevaardigde der laatsto vergade ring van Hollands Noorderkwartier. Door den voorzitter werden daarna 'een tweetal vragen aan de orde gesteld en deze kwesties inge leid. De eerste vraag luidde: Is het in het belang van het onderwijs aan de Rijksüandbouwwinter - school, dat de Directeur door de drukke ambts werkzaamheden als rijksïandbouwleeraar, genood zaakt is, het lesgeven dikwijls aan assistenten over te laten? Inleider achtte het zoo goed, dat de Rijks ïandbouwleeraar les geeft aan de school in de vak ken die do praktijk raken.'Hij toch is als Rijksïand bouwleeraar degeen die 't meest met de praktijk in aanraking komt. Ook werd het niet gewenscht geacht, dat de Rijksïandbouwleeraar zoo dikwilisais directeur afwezig is en dus de leiding der school niet in handen heeft De vergadering stemde vrij unaniem met de ge opperde bezwaren 'in, maar wist direct geen mid delen aan te geven om verbetering aan-te brengen. Het bestuur ontving de opdracht deze zaak nader onder de oogen te zien. De tweede yraag was: Wordt tegenwoordig bij bet onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterschool voldoende rekening gehouden met de nieuwere in zichten in de veeteelt? De vergadering was van oor deel, dat dit niet in voldoende mate het-geval was. De ieeraar toch die deze vakken op de winterschool doceerde, was door zijn drukke praktijk als vee arts niet voldoende in staat zicb op de hoogte te houden der nieuwere theorieën. Do vergadering meende dat wanneer een veeteeltconsulent werd aangesteld, dit succes zou hebben ook in dit opzicht, daar hem op de winterschool het onderwijs in deze vakken zou kunnen worden opgedragen. 'Het pe stuur ontving ook in deze kwestie de opdracht, de zaak onder de oogen te zien. Hierna sluiting. -' Na afloop der vergadering, die wij goed bezocht was, werd een fietstocht ondernomen door den In polder naar Zaandam. broek op langend ijk. In de afgeloopen week werd op twee veilingsdagen aangevoerd 22500 bos rabarber. st. maartensbrug. Naar ons werd medegedeeld, zal de openluchtsamen komst van de Vrijzinnig Hervormden alhier gehouden worden op Zondag 30 Mei van 23 uur op het erf van den neer J. Doorn Kz., langs de westzijde van de Groote Sloot Als sprekers zullen optreden de heeren Ds. Haars te Nieuwe Niedorp, Ds. Ooterdom te War- menhuizen en Ds. Reinders te Anna Paulowna. oudkarspel. Wij vernemen, dat in de gisteren gehouden confe rentie van B. en W. met belanghebbenden besloten is het goedkoope Regeeringsbrood alhier verkrijgbaar te stellen. In Noordscnarwoude wordt ol zal ook hierover worden geconfereerd. noordscharwoude. De derde Pinksterdag is in café Sch. aan de Spoor straat zeer druk gevierd; de polderjongens, werkzaam aan de nieuwe spoorlijn, verkeerden in zeer opgewonden toestand en een groote vechtpartij vond plaats. Naar men ons mededeelt, wordt dit café nu voor den tijd van zes weken gesloten. Ook een ander café aan de Spoorstraat sluit reeds eerder op Zondagavond. 't Is nogal vrij goed gegaan, doch den laatsten tijd schijnt 't er met de heeren grondwerkers niet beter op te worden. noordscharwoude Wij vernemen, dat voor rekening van de N.-V. Spoor lijn Dorp—Statioxi, op het terrein bij markt- en laad- Elaats een koffiehuis zal worden gebouwd, dat in eigen eheer wordt genomen of zalworden verpacht vrijwillige landstorm. De directeur-generaal der S.S. heeft toegestaan, dat het personeel dienst neemt bij den vrijwilligen land storm, mits het de oefeningen in eigen vrijen tijd mee maakt Echter kan voor oefeningen van langer en duur kort verlof worden verleend met behoud van salaris, als de dienst dit toelaat auto-ongeluk. Gistermiddag heeft op den straatweg Arnhem—Ede, op de grens der gemeente Arnhem, een ernstig auto-onge luk plaats gehad. De auto van de familie L. uit Bloemen- daal, welke familie te Arnhem gelogeerd had en naar Bloemendaal terugkeerde, passeerde een sleeperswagen, die niet voldoende uitweek, waardoor de auto het wiel van den wagen pakte en toén tegen een boom aanreed. De auto werd in elkaar gebrukt en de inzittenden, twee dames, een jongetje, benevens de chauffeur, wer den er uit geslingerd. Een wielrijder vond allen ba dende in het bloed op den Weg liggen en reed naar het vluchtoord Ede om hulp te halenJDe gewonden, van wie vooral een der dames en het jongetje zeer ernstig zijn gewond, zijn in de ziekeninrichtin^ van het vlucht oord opgenomen. tijdelijk gezantschap bij den paus. Men meldt uit Leiden aan de N.R.C1: Alhier is gisteravond in een Christelijk wijkgebouw een protest-vergadering gehouden tegen het wetsont werp tot instelling van een tijdelijk gezantschap bij den Paus. De vergadering werd geleid door «jpn heer C. Bloot, lid van den kerkeraad der Ned Herv. ge meente en ging uit van eenige orthodox-protestanten. De vergadering was druk bezocht Onder de aan wezigen bevond zich het lid van de Tweede Kamer prof. dr. B. D. Eerdmans. Verschillende predikanten hadden sympathiebetuigingen gezonden. Als spreker trad op ds. E J- Krop,te Rotterdam, .die het wetsontwerp een slag in het aangericht noemde der reformatie en in strijd met de Grondwet Na in e»en uitvoerig betoog de beteekenis van de Roomsche kerk en het pausdom te hebben geschetst, besloot spreker met een krachtig protest tegen het wetsontwerp en met de verzekering, dat de Protestan ten, hoe gaarne rij de regeering willen steunen, dein godsvrede zullen moeten verstoren, indien het wets ontwerp wordt gehandhaafd. Ten slotte werd een, door prof. Eerdmans geamen deerde motie bij acclamatie aangenomen, luidende: De protestmeeting te Leiden, saamgeroepen om haar Stem te verheffen tegen 'het wetsontwerp betreffende het z.g. tijdelijk gezantschap bij den Fans, wil gaarne haar vertrouwen uitspreken in de regeering, doen kan niet verhelen, dat dit vertrouwen ten zeerste is ge schokt door genoemd wetsontwerp en verzoekt de re geering dringend, ten einde de nationale eenheid niet te verstoren, genoemd ontwerp in te trekken, vooral nu ook OostenrijkHongarije, Pruisen en Beieren in verband met den oorlogstoestand "in Italië hun gezan ten hebben teruggeroepen. Nog deelde de voorzitter mede, dat een verzoek schrift aan H. M. de Koningin ter kennismaking in de zaal lag, H. M. dringend verzoekend. Hare handteeke- ning nimmer onder het wetsontwerp te plaatsen. Na be* zingenvan het Lutheriied: Houdt Christus Zijne kerk in stand, enz., .ging de vergadering uiteen. Ook te Amsterdam is een groote protestmeeting ge houden. KOLENTRANSPORT. De Scheepvaart- en Steenkolen-maatschappij te Rotter dam, "welke onlang drie harer stoomschepen verloor door het stooten op mijnen, laat voor het transport van steenkolen uit Engeland naar Nederland zeven nieuwe stoomschepen bouwen. Het eerste daarvan, de Gaaster- land", is afgeleverd en met eenvolle lading steenkolen in Amsterdam aangekomen. Vad.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1