Alftitti Nieuws- ZATERDAG 29 MEI 1915. 58ste Jaargang. No. 5598. UitgeversTïtAPMAN Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. SC HM ER COURAIBT. Dit blad versohijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVEliTENTlEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. tol. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.6U. Losse nummers 5 oent ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. WIEKINGEN. Naar wij vernemen zal op Donderdag 10 Juni a.s. door den Commissaris der Koningin in het Gouver nementsgebouw te Haarlem publiek worden aanbe steed bet verbeteren van de aanlegplaats nabij Den Oever alhier, waarvan de raming bedraagt een bedrag van f 6700. Met vreugde is deze tijding vooral door 'de vis- schera en beurtschippers alhier vernomen, roodat in een lang gevoelde behoefte thans zal worden voor zien. 1 DIRKSDORN. Vergadering van de Straatverlichting te Dirks- horn op Donderdag 27 Mei, des avonds 7% uur. Aanwezig 10 leden. De voorzitter, de heer l. Doekes, opent de ver gadering en verzoekt den secretaris de notulen te lezen van do vorige vergadering, die zonder aan merking worden goedgekeurd. Daarna doet de penningmeester rekening en ver antwoording over 1914-15, waaruit blijkt, dat er was ontvangen aan contributie f 129.36, subsidie gemeen te en Herv. Kerk f 78,' gevoegd bij het batig sal do van het vorig jaar f 20.04%, maakt een totaal aan ontvangsten van f 227.40%. De uitgaven wa ren f 200.12, batig saldo alzoo f 27.28%. De lekening, nagezien door de heer en Dr. Groen- hart en D. Bruin, werd goedgekeurd met dank aan den penningmeester voor diens administratie. Volgo bestuursverkiezing, aftredend de heer l. Doekes, die met op éen na algemeene stemmen werd herkozen. De lantaarnopsteker, de heer W. Grin, verklaarde zich wederom bereid om de functie voor een jaar op zich te nemen. Voorts werd -nog besloten om dit jaar 8 aondeelen h f 2.50 uit te loten. Bij de daarna gehouden trekking werden uitgeloot de num mers 82, 4, 103, 77, 75, 27, 113 en 42, welke aan- 1 deelcn kunnen worden ingewisseld bij den penning meester. De rondvraag niets ''opleverende, sluit de voorzit ter met een woord van dank aan de 'opgekomenen, de vergadering. HARENKARSPEL. In de "Woensdagavond gehouden vergadering van hot Kiesoollege van de Ned. Herv. Kerk, werd tot ouderling gekozen de heer C. Brak, in de plaats van den beer A. de Groot, die wegens 'vertrek uit do gemeente had bedankt. BIJNA EEN JUBILEUM. Onder onze sta'dgenooten, schrijft de ,.0. H. CL is een jongeling van 12 jaar, die nu al 34 maal de ou derlijke woning is ontvlucht en die daarbij zijn tochten heeft uitgestrekt ver voorbij Amsterdam en Den Haag. De laatste maal had hij het niet'verder gebracht'dan Leiden. Toen nam de politie .hem mee en bezorgde hem weer hier thuis. slaapwandelaarster. Dezer dagen 's avonds ongeveer 11 uur, werd op den Amsterdamschen straatweg te Halfweg slaapwandelende aangetroffen een wmeisje uit Amsterdam. Zij was in haar slaap van Amsterdam naar Halfweg komen loopen en had zich onderweg van verschillende kleedingstukken ontdaan. Na in een café ccnigszins op verhaal te zijn gekomen werd zij naar Amsterdam teruggebracht OUDKARSPEL. De Weleerw. heer Ds. G. de Leeuw alhier heeft voor het beroep naar Oterleek bedankt noordscharwoude. De heer C. Trompetter koopman alhier, is benoemd tot Commissaris der Alkmaarsche Crediet- en Effec- tenbank. een aardig denkbeeld. In Utrecht heeft men iets nieuws bedacht voor hei plaatselijk steuncomité. Het Utr. DgbL verhaalt daar van: In de Boothstraat aldaar staat bet huis, waar Nicolaas Beets van 1854—1903 heeft gewoond. De tegenwoordige bewoonster van dat huis, waarbij een mooie tuin is. vrouw Beets—Court, heeft nu het denkbeeld opgevat dien tuin „in de maand der rozen" een paar dagen open te stellen, er gelegenheid te geven onder diezelfdé hoo rnen en te midden van die zelfde bloemen een kopjë thee te komen drinken, en dat huis... zijn zaal, Beets huiskamer, te bevolken met de gestalten zijner fan tasie, met de onsterfelijke figuren en groepen van zijn Camera Obscura; en zoo dat huis en dien hof van Utrechts eens meest geêerden eere-burger iets te doén bijdragen tot leniging van den nood, in'dit jaar onder de burgerij dezer stad geleden, iets te doen bijdragen ten bate van het Plaatselijk Steuncomité. KOEGRAS. Woensdagavond vergaderde de Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek ten huize •van den heer Marees. Door den voorzitter, den heer Jb. den Da3, werd de vergadering geopend, waarna bij meedeelde dat er gelden waren ingekomen van de Rederijkerskamer Klein Begin en' van de Zang- vereeniging, waarvoor hij hartelijk dank zei. Ver volgens werden de notulen voorgelezen en goedge keurd. Bij de rekening en verantwoording bleek, dat- er was ontvangen f 362.12% en uitgegeven een be drag van f 301.86%, alzoo een batig saldo van 26 cent. Volgt bestuursverkiezing, aftredend de heer D. Sleutel, die niet herkiesbaar was. Gekozen werd de heer S. Biersteker. Bespreking schoolfeest. Na heel wat gepraat wordt besloten naar Bergen en Bergen aan Zee te gaan, en wel met de oudste leerlingen, rijdende naar Ber gen, en verder per stoomtram. De datum werd vast gesteld op 8 .Juni a.s. Voor de jongste leerlingen wordt dit jaar ook weer feest gehouden te Juliana- dorp, ter afwisseling zullen er weer spelletjes wor den gehouden, zoodat ieder een prijsje kan krij gen. Er zal een draaimolen komen, en zoo moge lijk zal er een poppenkast komen, zoodat het voor die kinderen wel weer een mooie dag belooft te worden. Deze datum werd yastge&eld op '15 Juni. Hierna sluiting. juuanadorp. Donderdagavond kwamen de heeren officieren al hier om ten huize van den heer Bijvoet, de leden der vrijwillige landstorm hun veririaring te laten teekenen. Er hadden zich, ^zooals gemeld, 27 leden aangegeven, doch un zij moesten teekenen, trokken er zich 26 terug, zooüat het nu een afdee-' ling is met 1 lid. Wat een misselijke geschiedenis. 1 FRUIT. Nu do kersen uit de „haam" raken zoo noemt men de hier verdorrende bloemdeelen blijkt, dat van meikersen in den omtrek van Tiel en in Maas en Waal .slechts 3/5 van een gewoon gewas zal zijn. Late kersen zijn er in ongekend grooten toe vloed. In Maas en Waal zullen, geen openbare fruitver- koopingen gehouden worden, daar nu reeds alles uit do hand verkocht wordt. Voor kersen werd 4 5 cent per pond op het hout betaald. De goudrei- netten, die reeds goed gezet zijn en een flink gewas beloven, de peren, waarvan men vreest, dat er veel gevreet in zit, zoowel als de bellefleurs, die nog bloeien, zijn reeds grootendeels in handen van an deren overgegaan. Engelsche kroozen zijn zeer-schaarsch. EEN BESCHAMEND VOORBEELD. Langs de paden van het Haagsche Bosch rondom de vijvers werden Woensdagnamiddag tegen 4 uur de rustig onder het lommer wandelende Hagenaars plotseling opgeschrikt door het geroep: „een kind te water": AUer blikken richtten zcih daarheen en binnen enkele oogenblikken waren de vijverboorden vol angstige toeschouwers. Het kind dreef van den oever meer en meer naar het midden. Vele beeren stonden over het geval 'druk te redeneeren, keken naar alle kanten om hulp, maar niemand ging te water. Nochtans was er geen oogenblik te verlie zen. Dit begrepen twee dames onder de wandelaars. Een harer, mevr. v. d. K., weifelde niet, zij ging to water, liep door de modder naar het 'kind, greep het en bracht het behouden op het droge. Er volg de een treffend tooneeltje tusschen de koene red ster en de moeder, die inmiddels naderbij was ge komen. De heeren dropen af! N. Ct. ZAANDAM. Op een der handelsterreinen aan de nieuwe zee haven zal een fabriek voor bewerking van suiker producten worden opgericht, een industrie, die hier nog niet gevestigd was. Ook voor andere terreinen aan de nieuwe 'zeeha ven zijn hij het gemeentebestuur aanvragen inge komen, zoodat thans spoedig alle 'beschikbare han- delsterreinen in' gebruik zijn genomen. ZIJPE. De voordracht voor de benoeming van onderwijze res aan de Openb. Lag. School te Burgerbrug luidt ab volgt.: 1. W. E. van Gorkom te Burgerbrug, 2. W. J. Blad te Harenkarspel, 3. A. C. Duits te Zijdewind. 7UIDSCHARW0UDE. Alhier zal ook goedkoop brood worden geleverd. Het meel is voor de bakkers beschikbaar voor f 9.25; voor den verkoop in den winkel voor f 13.25. BROEK OP LANGENDUK. Alhier zijn de eerste nieuwe aardappels reeds aan gevoerd door den tuinbouwer KL Slot Het aardappel- gewas staat prachtig en belooft een ruime opbrengst ZUiDSCHARWOUDE. In de e.v. vergadering van de Vooruitstrevende Kies- vereeniging zal aan de orde worden gesteld de vraag, of het niet wenscheLijk is de 4 Langedijker dorpen tot éen gemeente te vereenigen. HOOGWOUD. Voor gemeenterekening zal een last regeeringsrogge worden aangekocht, tevens zal bij genoegzame deel name "worden overgegaan tot het verkrijgbaar stellen van goedkoop brood en meel als bedoeld in de cir culaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en HandeL Voor 10 Juni a.s. wordt men verzocht daaromtrent aangifte te doen ter gemeentesecretarie. AARTSWOUD. Naar wij vernemen Is de afd. Aartswoud van de S.D.AP. ontbonden. KOLHORN. Vanwege het Nutsdepartement alhier, zal dit jaar weder eene Floraliatentoonstelling worden gehouden. Zij, die willen deelnemen kunnen 6 stekplanten be komen, naar keuze voor binnen of buiten, tegen 45 ccnL W ARMENHUIZEN. In het lokaal van den heer C. de Geus Az. alhier, had den 27sten Mei de aanbesteding plaats voor het maken van. eene fundeering met betonwerk voor den den onderbouw van een gashouder, op het terrein der gasfabriek alhier.. Er werden 16 inschrijvingsbU,- ietten ingeleverd, n.L: Betonfabriek ..Drech ter land" te Hoorn f 2595, Johs. Apeldoorn te Alkmaar f 2898, S. Overtoom en Zn. te Schagen f 2925, J. Wind te Me- demblik f 2940,' C. Blaauboer Kz. te Schagen f 2998. Jan de Vries te Enkhuizen f 3325, P. den Das Jbz. te Schoorl f 3350, Klaas Westra te Warmenhuizen f 3380, J. Keesman te Schagen f 3400. J. Kossen te Barsingerhorn f 3425, Jb. Jonker Hzn. te Anna Pau- lowna f 3599, J. Veuger te Sint Maartensbrug f 3675^ P. de Geus Cz. te Sint Maarten f 3700, P. Voorman te Schagen l 3785. G. Laagland Winder te Koegras f3831, A. Kuijper te Schoorl f 4495. Begrooting f 3000. De laagste inschrijver is op zijn verzoek van zijne inschrijving ontheven. Het' werk Is gegund aan den heer Johs. Apeldoorn te Alkmaar vóór f 2898 OUDESLUIS. Donderdagmorgen geraakte de arbeider van den heer W. B., alhier, terwijl hij met de melk naar de fa briek te Keinsmerbrug ging, door het schrikken van de frit voor een tegen een huis opstaande ladder, met alles In de Groote Sloot Behalve dat al de melk ver loren en de melkwagen nogal beschadigd was, liep het ongeval goed af. ANNA PAULOWNA. De Vereeniging tot bevordering van getrouw School bezoek, hield Vrijdag 28 Mei eene vergadering in Veerburg. Er waren 33 leden aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer K. L. van Gorkom^ met een toe passelijk 'woord de bijeenkomst heeft geopend, wor- aen door den heer J. L- Geerligs de notulen gele zen en onder dankzegging goedgekeurd. Het bestuur stelt voor de reis naar Amsterdam zoo te maken, dat men .te Zaandam uitstapt, om per boot Amsterdam te bereiken. Verder zullen daar bezocht worden het Pa nopticum en Artis, om na een tramtocht door de stad bij Krasnapolsky te dineeren. Er zullen 73 leer lingen aan dien toent deelnemen. De heer Jb. Bak ker wees er op, dat de boottocht veel tijd vercischte en daar men nu vroeger thuis kwam, gaf hij in over weging de boottocht uit te schakelen. Dit voorstel werd door het bestuur overgenomen en algemeen goed gekeurd. Tot geleiders en geleidsters voor dien tocht werden gekozen de heeren K. L. van Gorkom, C. Geerligs, R. Blankevoort de Wilde en C. Rezelman en de dames M. van Eltcren en EL OudL Hierna stelde het bestuur voor dat de overige leerlingen eene reis zouden maken naar Bergen' en wel op de vplgende wijze. Per boot tot Koedijk, vandaar per tram naar Bergen aan Zee. - dan terug tot Bergen, om in den tuin van den "heer Bruin de dag verder door te brengen. De terugtocht zou gaan per tram van Bergen naar Koedijk en weder per boot naar Anna Pau- lowna, alwaar men te half acht zou aankomen. Een voorstel, om een bezoek aan het Kamperduin te bren gen, werd verworpen en alzoo het bestuursvoorstel in zijn geheel aangenomen. Tot leden der commissie en "tot begeleiding van de leerlingen, die de reis naar Ber gen zouden maken, werden gekozen de heeren Jb. Bakker, G. Blom. Jm. Blaauboer. M. Wissekerke. Jb. Jonker, A. 'Blaauboer, L. Sipman. Jb. van Slipriaan. P. van Stipriaan, J. H. ter Burg, R. Waiboer. C. Blaauboer, J. de Boer, Jn. Blaauboer O. J. Reinders en C. Slikker. Allen namen hunne benoeming aan. Aan dezen tocht zouden 463 kinderen deelnemen. De da tum, waarop het schoolfeest zou plaats hebben, werd bepaald op 7 Juli. De heer IJ. Lunshof nam op zich als hoofdleider van den faatsten tocht te fungeeren, nadat de heer N. Raap medegedeeld had, dat het hem wegens andere bezigheden onmogelijk was, dit te doen. Bij de rondvraag gaf de heer De Wilde zijn wensch te kennen, dat het muziekkooruit "BreezAid zou gc=- vraagd worden, de kinderen te geleiden. Sommigen steunden dit voorstel, anderen bestrijden het totdat ten laatste bij stemming werd uitgemaakt, dat hetzelfde koor van het vorige jaar ook thans wpder de kinde ren vergezellen zou. Daar verder de rondvraag niets opleverde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten en hierna nog eene vergadering gehouden der commissieleden, om de nadere inrichting van het feest te regelen. Wanneer nu het weder maar gunstig is, dan wacht deen kinde ren een mooi feest Moge het zoo zijn. raad van wier lngen Vergadering van den Raad op Vrijdagnamiddag, 28 Mei 1915. Voorzitter burgemeester A. Peereboom, secre taris de heer W. J. Bruut Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen der vorige, vergadering te lezen, welke worden goedgekeurd. Voorzitter doet de volgende mededeelingen1. dat door den rijksontvanger is gestort f 55.98, door den betaalmeester f 2118,65, f 162.40.. f 850 en f 1850. Goedgekeurd terug ontvangen van Gedeputeerde Sta ten s.uppletoirc begrooting dienst 1914 en 1915. Ook is goedgekeurd het besluit tot het aangaan eener geld- leening (inzake aankoop tarwe). Van de afd. Wieringen van het Witte Kruis is eene dankbetuiging ingekomen voor de verleende subsidie ad. f 100. Door B. en W. is 22 Maart LI kasopname bij den gemeenteontvan ger gedaan; de ontvangsten waren f 28329.37, de uil gaven f 26743,82. saldo in kas f 1585.55. Boeben en bescheiden werden in orde bevonden. Hierna worden de Zeegrasmaandstaten over Maart en April aangeboden en ingezien. Voorzitter deelt mee dat respectievelijk zijn verkocht f55 en 238 balen. De heer "Kuut informeert, of "er dit jaar nog zal worden gemaaid, waarop voorzitter antwoordt dat dil waarschijnlijk niet zal plaats hebben. B. en W. dach ten in de volgende vergadering daaromtrent met een voorstel te komen. Hondenbelasting. Aan de wed. C. de Wit wordt gedeeltelijke ontheffing verleend en de aanslag gebracht op f 4. Eveneens wordt gunstig beschikt op een ver zoek van L. de Haan en D. Tijsen Jbz. en aan beiden halve ontheffing hondenbelasting toegestaan. Een verzoek van M. Gorter te Den Oever om 3 vierk. M. gemeentegrond te mogen koopen, wordt goed gevonden, behoudens goedkeuring van Ged. Staten en de koopsom bepaald op f 10. Van het College van heeren Armvoogden is de reke ning en verantwoording over den dienst 1914 ingeko men, welke tot de volgende vergadering voor de raads leden der inzage zal liggen. Hierna wordt aan de orde gesteld het voorstel Van B. en W. om dit jaar met het oog op de omstandigheden, geen kermis te houden. Voorzitter deelt mode aat een paar dagen geleden een gelijkluidend adres is ingekomen van de Gereformeerde gemeente alhier, geteekénd door J. Schuurman, President en K. van Kalsbeek. Scriba, be vattende het verzoek om met het oog op de tegen woordige gebeurtenissen en de onzekerheid van Ne derlands toekomst, dit jaar geen kennis te houden. Waar dit adres dezelfde strekking heeft als het voor stel van B. en W., kan dit tegelijk worden behandeld. Wanneer de Raad er toe besluit geen kermis te hou den, zegt voorzitter toch een paar avonden danseii te willen geven op dien tijd. De heer Kuut: Dan deed ik heelemaal maar nict,s. Voorzitter betoogt; dat wij hier op een eiland zit ten en het bezwaarlijk is om het vermaak op hel vasteland tc zoeken. De heer Kuut: Wij moesten piet feestvieren Vach ten tot do soldaten weer thuis zijn en tot zoolang de kermis uitstellen. De heer Bosker kan zich hiermee vereenigen. Voorzitter: Wij kunnen .toch alle jongelui niet aan een touwtje houden. De heer D. Koorn: Ik zou voorstellen de ker mis een paar dagen te verkorten en dan evengoed te laten doorgaan. Op andere plaatsen is het soms altijd kermis en zié ik ér het kwaad niet van jn. De heer Kuut: Kwaad niet, maar je bent nu niet in stemming om pleizier te maken. De heer D. Koorn: De neringdoenden moeten ook hunne Tasten opbrengen en die verdienen dan ook iets, terwijl er anders toch heel wal op reis gaan en hun geld anders verteren. Hierover ontwikkelen zich nog vele discussien .en betoogt ook de heer De Vries in den breede dat hij, zoo üe burgemeester ecnige dansavonden wil geven, meer voor de kermis gevoelt, daar kan elk heengaan die er lust in heelL oud en jong, arm en rijk. Bij een kermis wordt de vertering ook meer gelijkelijk ver deeld, bij dansavonden wordt alleen de kastelein be voordeeld en de andere .neringdoenden niet Na nog eenige re- en dupliek, wordt met 9 stemmen voor cn 2 stemmen tegen besloten, dit jaar geen ker mis te houden. Vervolgens biedt voorzitter nog een tweetal sup- pletoire begrootingen aan, dienst 1914, groot f 348.03% cn f 11702.40, de laatste behoorende bij de Zeegras- exploitatie. Wordt goedgevonden. Ook een staat, af- en overschrijvingen op dezen dienst, tot een bedrag van f 230.311/2, wordt goedgekeurd. Met het oog op de nieuwe inkomstenbelasting, moe ten een viertal nieuwe leden voor do schattingscom missie worden benoemd. Voorzitter stelt voor, hier voor te benoemen de leden van het college van zet ters. Waarna als zoodanig met algemeene stemmen worden benoemd de heeren D. Duijnker, N. Hel lingman, a. Minnes en Joh. Takes Tz. De rondvraag niets opleverende, sluit de voorzitter de algemeene vergadering en gaat de Raad in co mité over. st. maartensbrug. Bij de „Hagepreek" alhier zal Zondag a.8. de Gemengde Zaagvereeniging „Zang en Vriendschap" van Sebagerbrug, directeur de beer G. l. Kroonen- burg, hare medewerking verlaenen. st. maartensbrug. In de op den 28stcn dezer gehouden vergadering van de Liberale Kiesvereeniging alhier, ten lokale van den lieer W. Swarthof, werden op de groslijst voor de as. vacaturen m den Gemeenteraad ge plaatst de volgende heeren: Jn. Zeeman, Pettemerkluft, en Jb. Breed Wz. :te SL Maartensvlclbrug (va©. De Moor); Jl). Gramer, St. Maartensbrug, en Jn. Eriks, Bur- gervlotbrug tvae. Francis). plattelandstoestanden in limburg. Te Baexem Limb.)zijn de burgemeester en het hoofd (Ier cpenbare school, vroeger zeer intieme vrienden, sedert gerumien tijd danig gebrouilleerd. Het schoolhoofd is voorzitter van de dorpsfanfare, wi do variatie brengt daar mee, dat telken jare in den voormiddag van den Nieuwjaarsdag aan het hoofd der gemeente èen aubade wordt gebracht. Bij do laatste gelegenheid, toen ook het hoofd van de school als voorzitter van de fanfare meende niet to mogen ontbreken, gebeurde het* dat hij op last van den met muziek gehuldigden burgervader door een rijksveldwachter werd verwijderd. Dit geschied- do op do wijze, die processen-verbaal en een justi tieel onderzoek ten gevolge had. Het hoofd der school is ongehuwd, doch maakt ambtshalve aanspraak op de aan de school gren zende woning voor het schoolhoofd, hetgeen hem meermalen door den burgemeester werd betwist. Ondanks dit wcont hij er en heeft hij de woning gemeubileerd. Enkele dagen geleden kwam hij even wel tot de minder aangename ontdekking, dat tij dens de schooluren op last "van den burgemeester al zijn meubels en verder huisraad door den ge meenteveldwachter naar buiten waren gedragen en op het speelplein vóór het schoolgebouw in wan orde waren neergezet. Protest van* den eigenaar mocht niet baten; zelfs werd hem verboden de leeg staande woning binnen te treden. Na verloop van een viertal dagen, gedurende welke de meubels steeds zonder eenige bedekking buiten stonden ston den, werden deze, ook "weef op last van den burge meester, Daar hun plaatsen in de onderwijzersv/o- ning teruggebracht. De justitie heeft, de zaak in handen, teneinde haar van juiste vooricihting te dienen, heeft het-school hoofd van een en ander foto's gemaakt. heerhugo waard. Door de Vereeniging ter bevordering van go- trouw Schoolbezoek, werd in haar gisteren gehou den vergadering, door den voorzitter het feit her dacht, dat mej. Kraijenbagen 25.jaar als onderwij zeres te Hu go waard en te Yeenhuizen werkzaam was geweest en werden haar neg vele jaren van aangenomen en iluttigen arbeid toegewenscht Nadat uit de ingekomen en nog te verwachten 'in- teekenlijsten een raming van ontvangsten was ge maakt, werd besloten tot gewone schoolfeestvie- rign. Hieraan zullen mogen deelnemen 276 kinderen, waaronder 44 nieuwe leerlingen en *218, die minder dan 2 onwettige verzuimen hebbende, recht hebben, op een prijsje. 1 Het bestuur voor wijk 3 werd aangevuld met den heer H. Rcijne. Daar vele ouders van schoolgaan de kinderen nog geen lid zijn, zullen ze daartoe door do bestuursleden worden aangezocht. De leerlingen van scholen i en 2 zullen 8 Juni een rijtoer maken van Egmond en Bergen, die van scholen 3 en 4 op 3 Juni een rijtoer naar Egmond en Schoorl. cali.antsoog. Hedenmorgen had alhier een oefening plaats met de reddingboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-Mij., afdeeling Gallantsoog. In tegenstelling met de laatste oefeningen liep ditmaal alles zonder on aangenaamheden met de voerlieden goed van sta pel. De zee was tamelijk ruw. De oefening werd medegemaakt door de bestuursleden de heeren Braam en de Rijke, welke achter in de boot zitten de, tengevolge van een overslaande golf -druipnat thuis kwamen, zulks tot'groote vreugde van de roeiers. resroej1ng met bordeauxsche pap. Van den beer C. Nobel, rijkslandbouwleeraar t© Schagen ontvingen we een overzicht van de uitkom sten der sedert 1901 genomen proeven omtrent be sproeiing wan aardappelen met Bordeauxsche pap. Daarbij wordt -opgemerkt, dat zich in 1914 op verschillende proefvelden het verschijnsel heeft voorgedaan, dat de besproeiing geldelijk nadeel ver oorzaakte. Wat daarvan de oorzaak is geweest, is niet duidelijk, daar op andere proefvelden belang rijk voordeel door de besproeiing werd verkregen* Neemt men echter allo betrouwbare proefnemin gen sedert het jaar 1901 in beschouwing, dan blijkt dat bij do gedurende dien tijd genomén 104 be- sproeiingsproeven een Winst is gemaakt ten op zichte van de niet-besproeide veldjes, van f 11525 of van f 110.82 per HA. Stellen we-dp kosten voor het bespuiten voor al deze proevee dooreengeno- men op f 20'per HA. en per keer, dan blijkt dus ge middeld een zuivere winst te zijn behaald van ruim f 20. In 1913 en 1914 werd op vele proefvelden de pap bereid uit normaal pappoeder, terwijl voor dientvjd de pap werd bereid uit kopervitriool en geblusch- tfi kallr.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1