De Oorlog. OUDE NIEDORP. I to koopen, op Yporwearde, dat er boeren zijn,, die gra- l>e gemcento-tarwe wordt door B. en W. zoowel aanlis die lammeren ten voordoele der 'Hl B. S. willen de bakkers ais aan de particuliere ingezetenen, be- j weiden. Verschillende boeren hebben reeds gratis weidé schikbaar gesteld tegen een prijs van f 12 per 80 K.G. toegestaan. Enkelen gaven ïelis een lam bovendien. oudkarspel. oars1ngeruohn. Ten lokale van den heer H. A. Buckmann ver- {n do Woensdagavond gehouden vergadering van gaderde eergisteravond do afd. Vrijz.-Dem. Bond. de Vrijzinnige Kvcsvereoniging Barsingerhorn-Haring Na opening door den vico-voorzitter, den heer Dr. I huizen is tot, candiüaat voor lid van den-Gemetente- J. G. Vogelenzang, volgden notulen jaarverslag en fi- raad gestel^ de heer J. ,1. de Groot, in 'de vaca- ranciëel verslag van den secretaris-lo. penningmeestjer, den, heer F. Dutter. De rekening sloot met een klein voprd(5ölig saldo: schuld js er echter nog van l 25 renteloos voorschot Êeu-'ge modedeelingen werden en ingekomen stukkén voorgelezen. Tot bestuurleden werden in twee vacatures gekozen de heeren C. Eooen Az. en H. van Ree. Tot candidaat bij de a.s. Gemeenieraadsverkiezing werd gekozen do heer C. Eecen Az. (vacature Over). Voor do twee anderen liet men de leden vrij. De contributie werd bepaald op f 0.25 miriiintm. Verscheidene leden verhoogden hun contributie tot het dubbele Hierop sluiting. SCHAGEKIlRUG. van 'afgevaardigden der liberale kiesvereenigitngen gerbrug, St Maartensb:ug Schagerbrug en Oudesluis, werd besloten tot de oprichting van eeno centrale kies- vereeniging. Verder werd overgegaan tot het opmaken van een groslijst van 8 personen voor de verkiezing van 2 leden van den Raad der gemeente Zijpe (va cature <de Moor m Francis), vermeldende dc volgende namen: J. ErLks Jz., K. Kant. W. Klok, Jb. Kramer. Th. E. J. Odendaal, C. Smit Gz.. Jb. Zeeman Jbz. en A. L. Zuidseherwoude. Deze groslijst zal later in de vergaderingen win de verschillende kiesvereenigingetn wonden belia/ndeld om dan in eene vergadering van do centrale kiosvoreeniginj tot definitieve candidaatstel- ling over te gaan dirkshorn. Woensdagavond vergaderde alhier weder de commis- missie ter voorbereiding van het schoolfeest Op de ingeleverde lijsten was, als gewoonlijk, voldoende getce- kend, zoodat de rijtoer naar do Duinstreek op Woensdag 9. Juni kan doorgaan, als... er tenminste nog eenige rij tuigen worden bijgewonden. De oogst*'daarvan was vrij schraal, vooral de Schagerwaard was zeer slecht ver tegenwoordigd, zoodat reeds hel idéé werd geopperd, hulp te Kalverdijk te zoeken, waar de landbouwers zeer hulpvaardig zijn. Den heer Reuvers werd opgedragen i1~ i-wjij-, A "cmiftedaj'lr ture-ü, Sohoopl (aftreding 1917) Voor de periodieke ai'tregjng zijn de hoeren G. e» W. i^ooijmfta Jp, opnieuw candidaat ge stold. 1 De rekening werd, nagezien door de hoeren D. Blaau- boer en C. Smit Gz., die hjurbij constateerden, dat het batig saldo over het afgeloopva jaar bedrog de' som van f .7.08. Er werd besloten weder tot contribulio- lieiling over te gaan. In de plaats van, den heer K. Schoorl werd de heer J. de' Groot benoemd tot bestuurslid. reuring voor de militie. Lichting 1916. sint pangras. Kö. Snel, Joh. F. Dekker, At. Wever, Jn. Gootjes Tn do op 2 Juni^ 1915 alhier gehouden vergadering P/H lichaamsgebreken; 0. Kloosterboer lJz., broedër- -te Bur-J dienst; G. Kloosterboer Gz., eigen dieupt; G. Kossen, hog enkele landbouwers in Scha gen-waard scl uit te hoodigen, hun rijtuig beschikbaar to stellen. dirkshorn. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school te Kerkbuurt, mej. W. J. Blad aldaar. «MOKKELEN. Wen schrijft uit Limburg aan het Hdbld.: Bet koffiesmokkelen naar Duitschland verschaft tegenwoordig aan menige arbeidersvrouw een aar dige verdienste. De qualiteit, welke in Holland ge kocht wordt voor 1.70 Mark per KG., kan in Duitsch land van de hand gezeit worden voor 2.80 Mark -per KCr. ZQodat er dus een winst te maken is van 1.10 Mark of ongeveer 60 cents op het kilogram. Rekent men dat een middelmatig sterke -vrouw 15 KG. draagt, dan zou zij 9 gulden kunnen verdienen op elk van haar smokkeltochten. Gewoonlijk ech ter durven zij het risico niet op zich -te nemen, om mét een bekeuring tevens de smokkelwaar verbeurd verklaard te zien en stellen zij zich tevreden met een draaggeld van 40 cent per KG. De geldschie ter blijft achter de schermen en verdient zijn 3 gulden per 15 KG. met 'een beetje angst voor de verbeurte van zijn partijtje koopwaar. EEN SMOKKELAAR. Men meldt uit Ossendrecbt, ,dd.-1 Juni: Hedennacht is door de grenswacht een Belg, deel uitmakende van een -smokkelaarstroepjo van 5 per sonen, toen hij geen gevolg gaf aan het -bevel stil te blijven staan, doodgeschoten. De smokkelaars ver voerden elk 50 KG. meel. Moge bet een ernstig voorbeeld zijn aan de velen, die zich in den laatslen tijd met den smokkelhan del bezighouden. Niet minder dan 'duizenden KG. bloem; rijst, om van andere voedingsartikelen niet te spreken, worden op de grensplaatsen Putte-Os- Bendrecht over den -draad gesmokkeld. LIJKVERBRANDING. De Minister van Justitie heeft in antwoord -op de vragen van den heer Beumer betrekkelijk het ver branden van lijken, in verband met de Begrafenis wet, medegedeeld, in de eerste plaats, dat bij, nu door het arrest van den Hoogen Raad van 1 Maart jl. de rechterlijke macht in hoogsten aanleg een uitspraak beeft gegeven omtrent de beteekenis Jvan de Begrafeniswet ten opzichte van het verbranden van lijkon, meent zich van het nader uitspreken van zijn persoonlijk oordeel te moeten onthouden. Verder deelt do Minister mede. dat inderdaad om trent de vaststelling van de redactie van verschil lende formulieren, die bij een lijkverbranding in hot crematorium Westerveld door belanghebben den moeten worden ingevuld, overleg met hem (Mi nister) is gepleegd. Aangezien do Minister van Binnenlandsohe Za ken, bij wien in de eerste plaats de uitvoering der Begrafeniswet berust, het niet gewenscht oordeelde na het bovengenoemde arrest van -den Hoogen Raad thans nieuwe maatregelen te nemen tot het tegen gaan van het verbranden van lijken van de zijde der „Vereeniging voor facultatieve Lijkverbranding", achtte de Minister van Justitie zich verplicht.in het belang der justitie zorg te dragen, dat lijkver branding alleen dan zal plaats vinden, indien gee nerlei gevaar bestaat, dat door de crematie de spo ren van een eeventuëel tegen den overledene ge pleegd misdrijf zullen verdwijnen. Van daar zijn bemoeiing met do bovenbedoelde formulieren. Wijziging der Begrafeniswet zou moeten worden ter hand genomen door den Minister van Bnrnen- landscbe Zaken. Voor den Minister van Justitie bestond geen re den om daarop aan te dringen, waar thans voldoend waarborgen .aanwezig z«jn tegen een uit justitieel oogpunt ongewenschte lijkverbranding. VLIEGTUIG GELAND. l Bij de marine-autoriteit te 's-Gravenhage is be richt ontvangen, dat Woensdagochtend-in Zeeuwsch- Vlaanderen een vliegtuig is geland. De twee zich daarin bevindende personen-zijn geïnterneerd en het vliegtuig is in beslag genomen.1 Het was een Fransch vliegtuig, bemand met fle twee Engelscbc officieren F. H. Brichard en A. D. Gaye. De landing geschiedde in de buurt van Cad- zand wegens e«n motordefect. Beide officieren wa ren niet gewond.- MOND- EN KLAUWZEERX. Sedert de vorige opgave d-d. 26 Mei j.1. werden ge vallen van mond- en klauwzeer geconstateerdin Lim burg 5 gevallen te Vaals en 4 gevallen te Ubach over Worms; in Noord-Brabant 14'gevallen te Borfcel en Schaft; in Zukl-Holland 3 gevallen te Leiderdorp, fn elk der '.gemeenten Hof van Delft, Woubrugge en Wateringen 2 gevallen en in elk de gemeenten De Lier, Voorschoten, Vrijenban, Oegstgeest, Nootdorp. Aarlanderveen. Maas land. Ouderkerk. Stompwijk en Veur 1 geval; in Noord-Hol!an3 1 geval te Schoten; in Utrecht in elk der gemeenten Achttienhoven en Maartensdijk 2 gevallen. GROOTE FAMILIE. r Te Bergen op Zoom zal, naar „..De Avondster me dedeelt, een echtpaar. dat 100 kleinkinderen heeft, oj> 22 Juni zijn gouden bruiloft vieren. De lïen kinderen uit het huwelijk teven namelijk nog allen', zijn allen getrouwd en hebben ieder 10 kinderen. LAMMEREN VOOR HET CHRISTELIJK ONDER- Temaod, die onbekend wenscht te blijven, heeft, meldt /dc ,.Ned?' aan de Chr. Hoogere Burgerschool te 1 jaar vrijstelling, kostwinnerschap; S. -Duif Jnz., Jb. de Viies, Ja. Elbrïnk, W. F. Liauwen, goedge keurd. WINKEL. Appel Pieter Nicolaas, goedgekeurdBlaauboer Pie- ter, "id.: Brugman Jacob, afgekeurd; Dekker Pieter, goed gekeurd; Grocncwoud Hendrik Jan, broed er dienst (vrij gesteld): Kuiper Gijsbertus id.; Krap Arie, afgekeurd; Leijen Klaas, goedgekeurd; Nobel Aldert, afgekeurd; Oostwoud Wijdenes Jan, goedgekeurd; Porie Willem Arie, afgekeurd; Peetoom Jan Jacob. goedgekeurd; Re- ïiooij Pieter, i|d.; Schoen Coirnelis, broodendlienst (vrij gesteld)» Simger Klaas, heeft aan de oproeping geen gevolg gegeven; Wit Connelis, goedgekeurd; Zeeman Klaas, id.; Dol Jacob', j<L; Sluis Pieter. broederdienst (vrijgesteld). HOOGWOUD. Bakker Jan, afgekeurd; Bel S-an der Jan, goedgekeurd; Bleeker Pieter, kostwinner; Diepen van Bernandus, goed gekeurd; Jong de Simon, id.; Jonker Lucas Jan. afge keurd; Groot 'Pieter .Cornelis, id.Klaver Hillebrand, goedgekeurd; Klaver Petrus, geestelijke; Klomp Lou- ris, afgekeurd; Kuiper Comelis, goedgekeurdOud Ger- rit, id-; Poland Tam.es, broederdienst; Porlegjes Pieter. afgekeurd; Rempt Dirk, eigen dienst; Schilder Petrus Adrianus, goedgekeurd; Sdhimnied 'Gerairdus, geestelijke; Schriekea Jacob, afgekeurd; Silver Klaas goedgekeurd; Soeien van Cornelis, id.; Ursem Klaas, id.,; Wagexnaker Johannes, broederdienst W BERINGEN. Bakker J., goedgekeurd; Bakker R.. broederdienst Doves C., id.; Engel D.. coedgekeurd; Haan G. K. de. id. Koorn V., id.; Kooij P. Mz., broederdienst; Kooij P. Sz., goedgekeurd; Koster J.. gebreken; Kraak P.. goed gekeurd; Kraan A., broederdienst; Kuut C.. gebreken; Kuut J., broederdienst; Lont A.. id.; Lont Jh.. ,goed- gekeuridj Lont S., broederdienst; Mulder M. goedgekeurd; Omls N., broederdienst; Peeroboom P. J.. .goedgekeurd; Rotgans P., broederdienst: Scheltus J., goedgekeurd!; Tijsen S., id.Veerdig D., id.; Vries K. do. broederdienst; Vroone R., gebreke®,; Wagemaker C.. goedgekeurd; Wa- gemoker N. Sz., gebreken; Wagemaker S., kostwiinr nerschap. OUDE NIEDORP. Bijwaard Adrianus Johannes, afgekeurd; Glas Jacob. broederdienst; Hoogland Roen, vermoedelijk broeder dienst, nog niet uitgemaakt: Jong Jan, goedgekeurd; Jong de Simon Petrus, afgekeurd; Ligtliart Jacobus. goedgekeurd;- Moras Cornelis. ld.; Rlgter Simon Hen- drlcus, afgekeurd; Schiebroek Theodorus Hubertus, goed gekeurd; Tam Is Theodorus, goedgekeurd: Wal van dier Gerrit, is te Friesland gekeurd, vermoedelijk afgo- loeurd'; Wit Pieter, goedgekeurd. HARENKARSPEL. Pieter öe Vries, Arie Grin. Wilhelmus Zweekhord. voor één jaa. vrijgesteld wegens kostwinnerschap; Pie ter Kleijer, Jacob Adrianus Levendig. Pieter Boekei. Frederik van Schagen. Pieter Rens Tromp. Adrianus Boekei, broederdienst; Cornelis Vader. Klaas Roos Hen drik Rijs, Gerrit Pankras. Arie Goedhart Jacob Schoen, afgekeurd (echter nog niet officiéél bekend); Nicolaas Kistomaker, Dirk Bruin, Arend Johannes Klaver. Harm Jacobus Sinninghe Damsté, Dirk Bakker. Jacobus Blee ker, Jan Bruin, Adrianus Jongkind. Johannes Zutt. Jacobus Stroop, Pieter Doodeman, Jan Dekker, Jan Sfieekes, Petrus Johannes Tijm Willem1 Tesselaar, goed gekeurd. Predikbeurten. ZONDAG 6 JUNI. NEDERI ANDSC.II HERVORMDE GEMEENTE tc: Behagen. Geen dienst. Petten, voorm. 40 uur, Ds. Niéuwburg. St. Maartensbrug, nam. 1.30 uur, Ds. Nieuwburg. Doop. Nieuwe Niedorp, 's av. 7 uur, Ds. Schermerhorn. Wieringerwaard, voorm. 9.30 uur, de heer J. -H. Barnouw, Candidaat te Leiden. Sint Maarten, voorm. 9.30 uur, D».'Tinholt. Huisduinen. Geen dienst. Julianadorp. Geen dienst. Dirkshorn, v.m. 9.30 uur. Ds. Damste. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Waterland, nam. 2 uur, Ds. Witkop. 1 Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. De Graaff. Den Oever. Geen dienst. Callanlsoog. Geen dienst. Oudkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. 'De Leeuw, lleerhugowaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Broekema. Oudcsluis, v.m. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. Veenhuizen, voorm. 9.30 uur, Ds. Kars. Ivolborn, voorm. 9.30 uur, Ds. Theesing. Onder werp: Van God's geslacht? Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Anna Paulowna. Geen dienst. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND Breezand, voorm. 10 uur, Ds. Reinders. DOOPSGEZINDE GEMEENTE t»: Nieuwe Niedorp, voorm: 9.30 uur. Ds. Haars. - Burgervlotbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Huizinga. Hippolytushoef. Geen dienst. SLroe. Geen dienst. Barsingerhorn, v.m. 10 uur, Ds. Van der Veen. EVANGELISATIE te: Sohagen, 's av. 5.45 uur, Ds.' De Borst. Breezand, voorm. 10 uur, de heer-H. Wolfman van Nieuwer oord. Iii het Westen eigenlijk geern nieuws. De Duitschers melden, dat 2ij de suikertobriek bij Souchez heroverd hebben. Bij Atrecht hebben, de Fnauschen opnieuw vorderin gen" gemaakt en zij -hielden op hun beurt dat zij de Duitschers opnieuw uit de suikerfabriek bij Souche^ hebben gejaagd en zich daar nu hebben gehandhaafd. De Franschen erkennen het hernemen door de Duit schers van eenige loopgraven in het Priesterbosch. Verder niets. Er komen nu officieels "berichten over de verovering van Ablain en St. Nazaire door de Franschen. De verovering van dat dorp duurde van 12 tot 29 Mei. In het dorp, dat bestaat uil afzonderlijke groepen hui zen, die .krachtig wa ren vers terktv heeft een scherpe worsteling plaats gehad). De Duitschers beweren uit zichzelf het dorp to heb ben ontruimd, wat door de Franschen wordt geloo chend. Na een nauwkeurige voorbereiding door de artillerie, «v; «u.x uc v,u. .IP» - liepen de Frai^-hetroepem ^ogevu»*d door het vroe- Leeuwarden f 1000 geschonken, om èr lammeren voorge-e succes en verlangend hun oyerwinnfng te vol tooien, met zoodanige geestdrift en vastberadenheid storm, dat de vijanden plotseling hun stellingen ver lieten en met de handen m de hoogte op de onzen toe liepen en in onze schansen een schuilplaats zochten, buusschea zetten onze troepen hun stormloop soort en namen ook een naburig veldwerk, waar zij zich in het bezit stelden van oorlogstuig en schietvoorraad. Wij' maakten 4 machinegeweren buit en namen 493 man en 7 officieren gevangen. Die verklaren iiun tegenstand, daar hij vorder doelloos was, te hebben opgegeven. Honderden lijken van Duitschers liggen in de puln- hoopen. van Ablain en het feit da-t er gevangenen zijn genomen, weerlegt de valsche voorstelling van den ge neraled staf des vijands op welsprekende wijze, In het Oosten geen nadere berichten, als dat twee nieuwe, bij Dun- powiczci gelegen werken van de vesting Przemys! zijn bestormd en genomen en dat na de inname van Stryj do verbonden troepen zijn opgetrokken in de richting van Medenizo. Het Russische legerbericht méldt ons eveneens geen bijzonders, va®, een erkenning vam liet geleden ver lies is natuurlijk geen spraka Uit d.e aanval door de verbondenen op PrzemysI is gebleken, dat liun omtrekkende beweging niet is gelukt en dat zjj de stad nu in stormaanval villen, nemen. Zooals we gisteren reeds hebben beweerd, is de inname van Przemysl voor de verbondenen van geen groot belang e® "al is het niet direct hiermee in .verband, toch vooral het succes bij Stryj. Hierdoor is 'zekere waarschijnlijkheid ontstaan, dat de Russen zich in Zuid- oost-Gaück- niet aan gindsche zijde van den Dnjestr zul len kunnen handhaven. Moeten zij ten Noordoosten van Stryj over dien stroom terug, dan is hel te voo-rzien, dat zji ook verder naar het Oo-sten niet aan de Hon gaarsdie zijde van die rivier zullen kunnen standhou den. Ee® bericht, dezer, dagen uit het Oostenrijksch- Hongaarschn 'oorlogsperskwame verzonden, meldde, dat de Russen troepen aan het Dnjestrfront hadden ont trokken. om hun tegenaanvallen aan de San meer kracht te kunnen bijzetten. De veronderstelling ligt voor de hand, dal dit bericht juist was en daaraan jhet verlies van Strvj moet worden geweten. Een opmarsc-h wan Stryj naar het Noorden, over den Dnjestr heen, 'zou Lemberg bedreigen. D.e Russen kullen hier dus wel weer nieuwe strijdkrachten noodig hebben om dien opmarsch te verijdelen. Dat alles doet het geenszins onmogelijk séhijhen', dat zij ook verder achter den Dnjestr zullen moeten teruggaan. Mocht dit gebeuren, dan zou dat ongetwijfeld op den lust yen de Balkan-sta ten tin het bizonder van Roemenië om zich bij de entente aan le sluiten, een verkoelende® invloed kunnen hebben. Ook aan de Vossische Zeitung wordt uit Galicië een en ander gemeld omtrent de verovering van Stryj. Het bezit dezer stad, aldus de correspondent der Vossische, snijdt in Zuidéost-Galicië de daar strijdende Russische troepen van een der beide, laat ste spoorverbindingen met Lemberg af, waardoor hun aanyullings- en verplegingsdienst buitengewoon is bemoeilijkt. Ook de strategische uitwerking de zer overwinning is van beteekenis, omdat de breede vlakte ten Noorden van Stryj een krachtige verde diging van den aftrekkenden vijand niet mogelijk maakt. Het naaste gevolg zal dan ook zijn het terug trekken van den vijand op de Dnjestr-linie bijRoz- wadow. Dit gevechtsgebied wordt gevormd door moe rasland. Gelukt het den Russen niet de Dnjestr te houden, dan blijft voor de verdediging van Lem berg nog slechts het meergebied ten Zuiden van do stad over. Do verovering van Stryj is voorafge gaan doortal van hevige gevechten. 'Het meest verbitterde gevecht is geleverd rondom Lisowice. De Russen waren daar achter drievoudige hinder nissen verschanst, eerst een met stekeldraad omge ven aterka 'loopgraaf, daarachter een bevestigde spoordijk en eindelijk bet dorp zelf. Al deze ver dedigingswerken moesten achter elkaar bestormd worden. Voor do Russen heet dorp ontruimden, sta ken ze het in brand. Rondom de brandende huizen ontspon zich een vreeselijk nachtelijk gevecht van man tegen man met bajonet en geweerkolf. Vluch tend trokken de Russen daarop door de bosschen van Stryj af. Voor de stad boden de Russen nog maals een verbitterden tegenstand, .steeds nieuwe krachten werden aangevoerd, tegenaanval volgde op aanval, doch het leger van Linsingen, vooral 't rechtstreeks tegen de stad opereerende korps on der Bothner, dat indertijd ook Dezwinin veroverdo, werkte zich krachtig vooruit. Reeds Zondag- won men veel terrein. Een algemeene stormaanval be sliste toen het lot der stad. De 'troepen trokken daarop onmiddellijk de rivier over en staan thans ongeveer midden tusschen Ptryj en de, Dnjeetr. Roemenië. Nu Italië het oorlogstooneel is betreden,, is het Roemenië dat de algemeene belangstelling vraagt. En we zien bier ook hetzelfde spelletje als mot Italië: Roemenië doet mee, Roemenië doet niet mee. Allerlei beriohten komen over den stand der par tijen in. De onderhandelingen tusschen Roeme nië en Engeland, Frankrijk en Rusland zijn afgebro ken, zoo heet het. Mis,'zeggen de Franscne bladen: er is etp overeenkomst tusschen Roemenië en Bul garije ges'oten en tusschen Roemenië en Rusland, dusHet beste zal zijn het maar af te wachten en ons in niet te veel bespiegelingen te wagen. dlirmo b'atwB f 43 per 400 boa. Wortelen f 6 a 12 per-TOO hos. Bloemkool lo soort f 19.75 a f 23-50, 2e 'soort f 13 a f 15, 3e soort f 10 per 100. i Komkommers f 15 per 100. Plaatselijk Nieuws. SCHAGEfl HUNDVEEFOKVEHfciaV'IGING. Gisteren ha® bier de keuring plaats voor liet fokregister ider vereeniging, Aangebeden werden 41 koeien. Goed gekeurd, 34, afgekeurd 3 en aangehouden 4. Goedgekeurd: 3 van den heer Jb. Stammes te Scha gen, ,1 van den heer D. Timmerman te Schagen, 4 yun den heer P. v. d. Oord te Haringhuizen, 3 van deïi heer W. Kooiman te Haringhuizen, 3 van den heer A. Schenk te Haringhuizen, 3 ven dcai heer N. de Graaf te Schagen, 3 van den heer G. v. d. Ooid te Barsingerhorn, 2 van de Erven Schenk le Schagen, 4 van den heer J. P. ie Wit le Schagen. 3 wan den heer Jm. Blaauhoer te Schagen, 2 van den heer K. Blaauboer te Schagen cox 3 van den heer C. Kooij te Harenkarspel. marktoverzicht. Duur, duur in climax. Daar was niets aangevoerd!, of het kon legen een goeden prijs verkocht worden. Vette koeien ,waren heel graag, zelfs hij veel üu'erieuré kwaliteit. De prima waar wérd gescliat op f 1.15 per K.G. Een prijs van f 550 kwam op nnam van aca heer D. Groot te Barsingerhorn, Melkkoeien waren prijshoudend vast Nuchtere kalveren, waren vlug, hetgeen wegens den vrijen uitvoer niet te verwonderen valt. De slachtschapen zijn reeds grootendeels geknipt De heer Appel van Nieuwe Niedorp kon voor zijne kale waar f 42 .70 bedingen. Lammeren liepen tot 22 gld. Deze laatste priis 'gold een koppeltje uitgezochte waar. Gewone goede lammeren noteerden 18 a 19 gld. De kwaliteit varkens Was hijzonder goed. Dè aanvoeg was Wel wat groot, zoodat de prijs deze of gene wel iels tegengevallen is. Toch' werd er nog 44 cent be* sleed. Biggen waren bijzonder graag. Eieren prijsden f 6.75 tegen f 5.75 verleden week. Dus ook al weer h'oogér. En loch staat Schagen niet' bijzonder hoog. Van 15 voorname eierennoteerlngorr verleden week, stond Schagen onderaan. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Nicolaas, zoon van Jan Wel en Bregtje Nieuwelioer. 11 telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 3 Juni 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 765.5 te Swinemunde, laagste barometerstand 750.9 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 4 Juni. Zwakke tot matige veranderlijke wind, -later uit Z. .richtingen, half tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of onwéersbuien, later koeler. Marktberichten. SCHAGEN, 3 Juni. 14 Paarden f 140 a f 450. 1 6 Stieren f 80 a f 445. 1 32 Magere geldekoeien f 175 a f 260 matig. 65 Vette geldekoeien f 200 a f 505 vlug. 40.Kalfkoeien f 180 a f 315. 23 l inken f 110 a -f 145. 50 Nuchtere kalveren f 15 a f. 24 1 280 Vette schapen f 34 a f 42.50. 340 Overhouders f 45 a f 51. 1110 Lammeren f 12 a f 19. 1 56 Vette varkens f 0.72 a f 0.88 per KG 120 Biggen f 12 a f 20. 20 Kippén f 0.15 a f 1.25. 525 KG. boter f 1.40 a f 1.50, 50 KG. kaas f 0.60 a f 0.80. 5000 Kipeieren f 5.75 a f 6.75 per 100 HELDER, 2 Juni. Spinazie f 6.80 a f 7 per 100 mandjes. Radijs f 1 a f 1.10 per 100 bos. Raapstelen f 1 per 100:bos. Rabarber f 2 a f 4 per 100'bos. Salade f 1 per 100 krop. Peterselie f 4 a f 5 per 100 bos. Selderij f 4 a f 5 per 100 bos. Porselein f 7 a f 9.50 per 100 bos. Bloemkool le soort f 22, 2e soort f 10, 3e soort f 10 per 100. 1 Asperges wit f 28, blauw f 18, dun f 12 per 100 bos. Wortelen f 12.50 per 100 bos. Uien f 3 a f 4. 1 BROEK OP LANGEND!JK, 2 Juni. Rabarber f 1.10 a f 2.80 per 100 1)08. VAN EWIJCKS! UIS. Aangevoeld aan den Vischafslag, op Woensdag, den Juni225 pond bot, f O.lli/a a 0.12, 109 pond schol f 0.071/s a 0.08. 367 pond aal f 0.25 a 0.30 per pond. HELDER, 3 JunL Spinazie f 7.40 a f 8.50 per 100 Tnandjos. 1 Radijs i l al 4.40 per 100 bos. Raapstelen f 1 a f 1.60 per 100 bos. Rabarber f 3 a f5 por 100 'bos. Sla f 1 a f 1.70 per 100 krop. l Uien f 4 per 100 bos. - Peterselie f 4 per 100 bos. Solderjj f 4 a f 6 per 100 bos PosAe^i" f 7 50 a f 9.20 po- 100 bmandjes. Asperges wit f 26, blauw 1 18, dumso witte f 14, Gemengd Nieuws. MET PAPIER. De Temps verneemt van baar correspondent te St. Petersburg Idat de Duitschers in den -loop der twee laatste maanden in Roemenië alle.en aan in voerrechten voor propaganda-vlugschriften 70.000 francs hebben betaald. Het land wordt door deze lco- tuur dan ook letterlijk overstroomd. De geschrif ten zijn in 't Roemeensch gesteld en in Duitsch land gedrukt. AARDAPPELLOF. De „Berliner Morgenpost" waarschuwt er tegen het aardappellof, dat na 'het rooien on den akker blijft to verbranden, zooals dat gebruikelijk is. Het aardappellof is namelijk een der boste voedermid delen, waarmode men juist onder deze lomstandig- heden zeer spaarzaam zou moeten zijn. Omdat er zulke groote massa's van te.r beschikking staan, hebben in de afgeloopen maanden de physiologen dr. Vóltz, dr. Baudrexel en dr. Deotschland grondigo proeven- genomen met de voedingswaarde van het aardappellof. Uit voederingsproeven op schapen is gebleken, dat de voedingswaarde van gedroogd aard-r appellof ongeveer gelijk is met die van goed hooi. Het is ook even verteerbaar 'en de dieren, die er mee gevodrd zijn, hebbene het goed verdragen. Men heeft ook proeven genomen met melkgevend vee. Hier bleek eveneens, dat het aardappellof-bij eer ste qualiteiet hooi niet ten achter stond "en geen enkele ongunstige uitwerking had op de melk. Verschillende Oorlogsberichten. DUITSCHLAND EN DE VER. STATEN. Uit Londen, 2 Juni. Aan de Times uit Washing ton: De ministerraad heeft zich gisteren meer dan 2 uren met do'Duitsche antwoordnota bezig gehouden, doch er Is niot uitgelekt, wat het antwoord zal zijn. Men stelt veel belang ln hot onderhoud, dat president Wilson met graaf -Bernstorff, den Duit- r-chen gezant, zal hebben. De president weet niet. wat bet doel van het bezoek is. Bernstorff heeft hekend gemaakt, dat deze eenigszins ongewone stap oji zijn eigen initiatief genomeD is en niet op last van zijn regeering. PRUISISCHE VERLIEZEN. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de laatste ze ventien Pruisische verlieslijsten de namen van 74433 officieren en manschappen bevatten. Onder dezen zijn drie gesneuvelde generaals. Het totaal van de verliezen van het 'Pruisische leger stijgt daardoor tot 1.338.006. Bovendien zijn nog verschenen 151 Saksische, 190 Wurtembergsche, 185 Beiersche verlieslijsten en 31 Hjsten van de rijksmarine. Op de laatste vijf lijsten staan de namen van 11 ge.doode, 35 gewonde; 10 vermiste en een gevangen genomen luchtvaarder. 1 Voor zoover wij weten, worden deze verlieslijs ten niet meer in de Duitsche kranten openbaar ge maakt. maar verschijnen zij als afzonderlijke 'pu blicaties van het ministerie van oorlog. EEN OORLOGSDRAMA IN DE LUCHT. Men schrijft aan dee N. R. Crt.: De literatuur van den huldigen oorlog is vol van daden van moed en zelfopoffering en niet minder van waaghalzerij. Geen vermocht" me echter dieper te roeren, geen gaf m* een aanschouwelijker beeld van de ver schrikkingen van dezen modernen oorlog, dan het volgende verhaal, afkomstig van het Belgische front. Er was oen sergeant-vlieger met een luitenant- waarnemer opgestegen om de vijandelijke linies te verkennen, ^an de plaats waar wij stonden, kon den wij al de bewegingen van bet vliegtuig nauw keurig gadeslaan en wij deden het mat gespannen aandacht. Plotseling zien 'wij het vliegtuig pijlrecht omlaag schieten, weer horizontaal komen en met schokken een eind van ons weg strijken. De schok ken worden geweldiger, nu hangt hei tuig op den linkervleugel, het zwenkt weer naar on3 toe, het keert, het wentelt geheel om en als een doode vogel stuikt het den'grond op. 'Wij locpen toe en vinden den luitenant dood op zijn zitbank. De bestuurder geeft nog teeken van leven, wij dragen hem met de grootste voorzich tigheid naar een ambulance. 1 Daar bekomt hij en verhaalt hij, haast alsof hij co® drpom verhaalt die geen werkelijkheid zou kupnen worden: „Gauw hadden wij onze verkenning gedaan en we keerden reeds terug. "Wij vlogen door een hagel van kogels en boven, naast en onder «ons, barstten de granaten uileen. ik tag niete meer dan den kruür*

Schager Courant | 1915 | | pagina 2