11(11111 Bitlis- ZATERDAG 5 JUNI 1915. 58ste Jaargang. No. 5602. Uitgevers TRAPMAN Co. SCHAGER EO DB AJIT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den AD VERTENTIEN in het eerst uitkomend nuuimer geplaatst. SCtlAGEN, LAAN O 5. - Int. Telepb. No. 20. Prijs per jaar f 3.Por post f 8.6(X Losse nummers 6 cent ADVEKTRNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. Uit en Voor de Pers. DE KATHOLIEKEN EN DE ALGEMEENE DIENST PLICHT. Ais een der voorname redenen die voor algemeenen dienstplieJU pleiten, geldt voor het dagblad ,.De Tijd oen w egnemen van de onbillijkheid, die 'hans tijdens de langdurige mobilisatie sterk uitkomt Hadden wij algemeenen dienstplicht, dan zouden meer dere jongeren enkele maanden, die allen aan hel va derland zouden liebben te geven, onder de wapenen zijl geweest, maar dan zouden wij, evenveel geoefende mannen onder de wapenen houdende als thans, een groot deel dei- ouderen aan hun gezin en aan hun werk kring kunnen teruggeven. Wij zouden daarbij het groote voordeel hebben, dat voor personen van één leeftijd de strijd om hel bestaan en om een plaats rn de maat schappij niet door den dienstplicht ongelijk werd. De mobilisatie zou dan ook, naar pnze stellige overtuiging, een minder zwaren druk op onze bevolking h$>bon gelegd, indien wij reeds vooraf eenige jaren den algemee nen dienstplicht hadden gehad. Dan is er een roden van koogeren aard. j,De Tijd' wijst op België wie onzer hoeft zich niet geërgerd, wanneer hij onaer de duizenden .Belgische vluchtelin gen ontelbaar gezonde, krachtige, flinke jonge mannen zag, die in niets doen buiten hun vaderland verble ven, in een tijd: dat het om| zijln bestaan den geweldig- sten strijd voerde, dien misschien ooit een land voor zijn onafhankelijkheid streed. .Welnu, hetzelfde zou men bij ons gezien hebben, indien wij, als België, dadelijk in oorlog waren geraakt Wij kunnen dan ook nog begrijpen, dat men van geen algemeenen dienstplicht wil weten, maar wij begrijpen met, hoo men -kan zeggen, dat het thans niet de tijd is om er over te .praten. Indien ooit dan is het nu tijd, althans indien de militaire overheid zich in staat acht, do meerdere jongelui voor opleiding te ontvangen. Wie durft zeggen hoe lang do oorlog nog duren zal? Het is bokend dat én in Duilschlatad én in Frankrijk men reeds alles gereed heeft voor de uitrusting der troepen m 'den aanstaanden winter. Wie gelooft dat een der hoofds (rijders do wapenen zal neerleggen, anders don gedwongen tn wanneer zal het oogenblik van dien dwang aanbreken? Dat Duitschlaind uit te hongeren is, gelooft vermoedelijk niemand! meer. Het kan dus nog wel twee, idiie jaren duren, het zal mtónschelijkerwijzo minstens nog een jaar vragen eer de. vrede komt. Wie durft bij alle verwikkelingen, waarvan wij nog dagelijks getuigen zijn en gedachtig dat de kat, die in hét nauw raakt, do dwaaste sprongen doetv zeggen, dat wij met m den oorlog zullen betrokken worden? En daarom wil jnen den algemeenen dienstplicht ooit, dan nu en niet later. Duurt $e oorlog lang, diaüi zal hij, ook wahneer wij erbuiten, "blijven en alleen behoeven ge mobiliseerd te zijn, ons in/ staat stellen de ouderen door jongeren te vervangen en worden wij nog in den1 krijg betrokken, Idaln zal hiji maken, dat wij ons althans met meer te verwijlen hebben dan thans. Wij zeggen dit a?les in de veronderstelling, dat de Regeering zich gedrongen ziét met een foorstel tot af schaffing van den bro<ed er dienst te komen. Indien zij, die beter dan wij de behoefen kent, den algemeenen dienst plicht niet Uoodig of niet gewehschf acht, dan willen wij het met beter wéten dan zij. ZWij zouden een en ander dan ook'niet hebben geschreven,indien niet van meerdere kanten reeds stemming werd gemaakt te- een êen voorstel tot invoering van den algemeenen dienstplicht Om do balatns in evenwicht te houden, hebben wij gemeend de zaak eens van een anderen kant te moeten bezien, in de hoop dat door de zaak van alle zijden te bekijken, een onbevangen oordeel bïi Regeenng en Volksvertegenwoordiging en in he* biïzondor bïf do katholieke Staatspartij. ïn wélke wij alle vertrouwen stellen moge leiden tot een beslissing, die het meeste is ïn 's Iands belang. Binnenlandsch Nieuws. een adder. Te Enschedé werd Donderdagavond ten huize van dn familie De V. aan de Emm astraat, onder den stoel van een dor kinderen een adder ontdekt. Men mocht er in s'agen het dier onschadelijk te maken. Aangezien de straat wordt opgehoogd, is wellicht 't dier met het zand aangevoerd en alzoo het huis binnengeslopen 1 in- en uitval van het hdbld. Bijbelsche geschiedtenis. Waaide O. d. S. Ach ter de tuinschutting van mijn buurvrouw, een sta tige, vrome dame, luisterde ik het volgende ge sprek tusscben haar en haar tuinman af. De vrome dame: „Ik begrijp niet, Gijs, dat je niet in het huwelijk treedt; je hebt hier een goede betrekking, een aardig huisje, en bovendien weet je, dat de eerste tuinman, ons aller voor-vader Adam, toch ook gehuwd was met de eerste vrouw, die ooit leefde 1" Tuinman: ..Mevrouw heeft wel gelijk, maar kort nadat die eerkte tuinman z'n vrouw had gekregen, raakte hij door haar schuld z'n tuin kwijt!" WIERINGEN. Aan onze vroegere plaatsgenoot#, mej. H. C. Bie- ler, wed. A. C. Toet te Texel, is een jaarlijksch pensioen toegekend groot f 579. broek op lan'gen'duk. De omzet over de betaalkantoren voor den on- derhandscben verkoop der winterprodueten, bedroeg van September 1914 tot einde Mei 1915 de som van f 1.488.263.04. ZIJPE. Wij vernemen, dat de houders van de in deze ge meente ten behoeve van1 het jDepartement van Oor log gevorderde wol, op oen nader te bepalen dag hun wol bij den heer l de Vries te Schagen moe ten afleveren. De prijs, door de Regeering bepaald, is f 1.70 per KG. voor d© eerstof®, f 1.60 per KG. voor de tweede kwaliteit. ZIJPE. De heer C. D. Smit te St. Maartensbrug, is met ingang van l Juli a.s. benoemd tot 'tijdelijk onder wijzer aan do O. L, Sohool te Burgerbrug. SINT MAARTEN. Was per advertentie bekend gemaakt, dat alhierd op eiken Donderdagavond weer vischaf&lag zou ge houden WQrden, thans is deze afslag weer opgehe ven en wel door het niet, of te laat zenden der visch, zoodat de kooplustigen, die uit alle doelen der gemeente en ook nog wel van buiten af, -ter afslag kwamen, zonder visch en morrende naar huis terug konden gaan. Het is te begrijpen, dat zoowel beheer der als koopers geen lust meer hadden, zich op deze manier in 't ootje te laten nemen, zoodat men het bijltjo erbij neergelegd heeft. ST. MAARTEN Woensdag vergaderde de vereeniging Het Witte Kruis, afdeding SL Maarten, ten huize Rust en Lust, alhier. Bij de opening moest voorzitter zijn-teleurstelling uitspreken over de geringe opkomst (met het be stuur mee 7 personen). Hierna lezing en goedkeu ring der notulen. Van de directrice van „Heideheuvel" was een dank betuiging ingekomen voor het blijk van waardeering, door de verschillende afdeelingen haar betoond bij haar gehoudfen jubileum.'. Door den secretaris werd het jaarverslag -uitge bracht, waarvoor de voorzitter zijn dank betuigde. Rapport werd uitgebracht over den Jtoestand der dreggen, welke door de héeren met het nazien be last, (voor zoover zij dan aanwezig waren) in goede orde waren bevonden. Bij monde van den heer A. Groet Sr. 'werd ver slag over hert nazien der rekening uitgebracht. Zij was in orde bevonden en sloot met een ontvangst (inbegrepen saldo vorig jaar) f 718.06*, uitgaaf f 261.32, saldo f 456.74%. De begrooting voor het 'komende boekjaar werd eveneens vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter, die herkiesbaar was, bij acclamatie herkozen. Voor de wijk Groenveld werd gekozen de heer G. Dekker en voor de Stroet de heer L. Barten, die met hunne benoeming in kennis zullen worden gesteld. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergade ring worden gekozen de heeren A.'Klerk en K. van 't Veer, tot plaatsvervangers de heeren C. Grootes en Jb. Schermerhorn,'die allen deze benoeming aan3 namen. Bij de rondvraag werd do vraag gedaan of het bestuur nog 'kracht of macht heeft, eigenaars van stinkslooten aan den pufolieken weg, tot reiniging dier slooten aan te, manen. Daar dit niet het geval is, zal het bestuur die eigenaars, door vrager ge noemd, verzoeken of zij hierin verbetering willen aanbrengen door uitbaggeren. Hierna sluiting. i anna paulowna. "Vrijdag 4 Juni Eield do afdeeïing Anna Paulowna van de Rollandsche Maatschappij van Landbouw 'n vergadering in Veerburg. Er waren '20 leden aan- Na opening door den voorzitter, den beer .T. A. Waiboer, werd mededeéling gedaan van enkele in gekomen stukken, waaronder le. Een verslag over de van wege'het Rijk gesübsidiëerde landbouwproef- veldeu in N.-H. over 1914. Verscheidene loden wenscl ten dit'verslag om zijn belangrijkheid te lezen, zoo dat het onder de leden 'z&l circuleeren. 2e. Een verslag van de algemeene vergadering van koopen onder A.H.V., hetwelk door den secretaris werd voorgelezen. 5e. Een schrijven van het hoofdbestuur der vereeniging van koopers onder AH.V. met ver zoek, mededeeling te mogen ontvangen -van welke leveranciers voederartikelen, hulpmeststoffen en de zaaizaden waren betrokken en tegen .welke prijzen en garanties. Aan den secretaris werden opgaven verstrekt, vat betrof de maxima der prijzen. Op de vraag, of afwijkingen van de handelsvoorwaar- den waren voorgekomen, werd ontkennend geant woord. Door do periodieke aftreding der heeren P. Kaan Dz. en C. Blaauboer, die niet herkiesbaar wa ren, worden tot bestuursleden gekozen de heeren'G. van Balen Blanken en D. Schenk. Beiden namen de benoeming aan. De heer Jb. Bakker bracht verslag uit als afgevaardigde ter algemeene vergadering, destijds in de courant geplaatst, waarvoor hij den dank des voorzitters oogstte. De lezing, door den heer De Boer aldaar gehou den en in druk verschenen, zal bij de leden circu leeren. Aangenomen werd voor gezamenlijke reke ning zaadzakken aan te koopen tot een getal van tusschen 5009 en 10.000. De aanbesteding zou plaats hebben op 15 uni, terwijl de levering werd be paald op 15 Juin Tot leden der keurings-commissie werden door den voorzitter aangewezen de heeren Jn. Blaauboer, J- C. Geerligs en P. Kaan Dz., die zich bereid verklaarden. Ook karwijbalen zullen aangekocht worden. De heer C. Blaauboer wenschte den secretaris voor diens werk in deze zaak te be- loonen. Dit vond instemming. Op voorstel van den heer W. Komen zal voor alle aankoopen een zeker worden toegestaan. Het bestuur zou dit later bepalen. Ook pootaardappolen zouden langs coöpe ratieven weg aangeschaft worden, zoowel van vroe ge als van late aardappelen. Sommigen wenschten vooraf den prijs te weten, daar dit natuurlijk in vloed op de bestelling zou hebben. Deze kon ech ter niet gegeven worden. Wat dê late poters betrof, werd hiervan de prijs door de Fricsche Maatschap pij vastgesteld. Ten slotte werd door een voldoend aantal leden besloten, deel te nemen «aan een ex cursie, die dit jaar zou plaats hebben naar Zuid- Brabant en een of twee der Zuid-Hollandsche ei landen. Daar de rondvraag-niete opleverde, werd de vergadering onder dankzegging voor de opkomst gesloten. 1 oudkarspel. it In de vergadering der Zangverecniging „uiecilia be sloot men den Burgemeester bet beschermheerschap aan zuidscharwoude. In de eergisteren alhier door de Bouwvereeniging gehouden vergadering is scherp gccritiseerd de handel wijze van den Raad bij !iet weigeren san een voorschol voor het bouwen van een 15-tal woningen. Een motie van afkeuring tégen den Raad werd aangenomen en zal aan dit college worden gezonden. zuidscharwoude. Alhier weid een 70-jarige vrouw door eon fietser aangereden, met het noodlottig gevolg, dat zij een been brak. langeduk. De Broekor veiling is vanaf heden eiken dag geopend. De nieuwe producten zijn er dus vroeg. ZL-lDSl HARWOUDE. De R.-K. kiesvereeniging aan den Langedijk heelt caudldaal ges.eld voor den gemeenteraad van Zuidsehar- woude den heer W. Goudsblom. De liberale candidaat zal worden gesteund, als de liberale kiesvereeniging dien caudidaut overneemt. ZUIDSCHARWOUDE. Aan den heer Jb. Kramer, sedert 17 jaar penning meester van. het ziekenfonds Helpt elkander alhier, js gisteren door de leden in een daartoe belegde vergade ring een gouden horloge mot ketting aangeboden voor l de belangrijke diensten jp die betrekking aan het fonds kolhorn. Het alhier bekende café „Schippas Welvaren" se dert bijna een eeuw door dezelfde familie gedreven, gaat thans over op den heer Jonker van Zijpe. KOLHORN'. Met de ansjovisvangst gaat het hier dit jaar slecht, al ruim een maand is men visschende en nog slechts een paar dagen rijn loonend te noemen. Er rijn dan ook recders, die er in de nieuwe week het bijltje bij willen neerleggen. Dat het voor het dorpje van beteekems is, of deze visscherij goed of slecht gaat, zal men begrijpen, als tnen weet dat toch ook dit jaar 'dagelijks 35 booten ter vangst uitzeilen. kolhorn. In een deze week gehouden vergadering van de vereeniging „Denk en Doei" alhier, in vereeniging met het personeel der school, werd besloten hel schoolfeest fe honden op 16 Juni en met de laagste klasse naar Bergen te gaan, en met de hoogste een bezoek te bren gen pan Haarlem en omstreken. Behalve geleiders, wer den ook geleidsters gékozen uit de echtgenooten der leden Man genoemde vereeniging. st. maartensbrug. In de gehouden vergadering van de Schoolfeestoom- missie alhier werd besloten Woensdag 9 Juni een reisje te ranken fciaar Amsterdam met de kinderen van de twee hoogste klassen en rij die met Mei van school rijn gegaan. De reis gaat per spoor tot Zaandam en vervolgens per boot naar Amsterdam voor een bezoek aan Artis en het Rijksmuseum. Met de overige 4 klassen zal Woensdag 16 dezer een reisje gemaakt worden per rijtuig naar Bergen en vervolgens per tram baar Bergen aan Zee. aanbouw voor de vloot. Naar het Vad. meldt, zal zeer spoedig een wets ontwerp van den minister van marine de Kamer bereiken, waarbij twee kruisers én vier duikbooten worden aangevraagd. nekkramp. Te Amersfoort is een kind ten gevolge van nek kramp overleden. 1 naar aalsmeer. Do heer R. Bos, chef bij de stoomtram Schagen- Alkmaar te Schagerbrug, wordt overgeplaatst naar Aalsmeer. nadere uitbreiding van den landstorm, enz. Het volgende wetsontwerp 'is ingediend: Artikel 1. 1. Door Ons kan worden bepaald, dat tot den land storm behoort: ieder yoor zoover hij niet reeds tot den land storm behoort die vóór het in werking treden van de Landstormwet is komen te verkeeren ineen der gevallen, bedoeld in art. 2, eerste lid, onder lo. en 20., dier wet, dan wel'van den dienst der militie is vrijgesteld als eenige wettige zoon en niet vóór 1916 het 40ste levensjaar heeft volbracht. 2. Het vorige 'lid is niet van toepassing, ten aanzien van personen, als bedoeld in art. 2, tweede lid, der Landstormwet. Artikel 2. De dienstplicht bü den landstorm vangt Voor de in art. 1, eerste lid, bedoelden aan met den dag, waarop zij volgens Ons daartoe strekkend besluit tot den landstorm komen te behooren. Artikel 3. Het tweede lid van art. 4 der Landstormwet is tot eon nader door Ons te bepalen tijdstip niet van kracht Artikel 4. Deze wet treedt in werking óp den dag, volgende op dien, waarop zij is afgekondigd. De Memorie van Toelichting luidt als -volgt* Sinds de tegenwoordige oorlog woedt, is steens duidelijker gebleken, dat 'een volk zich niet mag veroorloven voor de Iandtsverdfediging geschilde krachten onbenut te laten. Er zijn onmiskenbare teekenen, dat dit besef ook tot het Nederlandsche volk is doorgedrongen. De Itegeering, overtuigd van de noodzakelijkheid om geleidelijk onze weermacht te versterken, is van oordeel, dat thans de mogelijkheid moet worden geopend om tot den krijgsdienst te verplichten dat deel van ons volk, hetwelk, ofschoon wel daartoe in staat, nog niet tot gewapenden dienst kan worden geroepen. Zij meent dit op de meest doeltreffende wijze te kunnen hreeiken door de Landstormwet te nemen als punt van uitgang voor de nader vast te stellen maatregelen. Immers door uitbreiding van den landstorm kan onder de tegenwoordige omstan digheden op uit een oogpunt van wetgeving - weinig omslachtige wijze worden bereikt, dat ook aan hen die als ingeschrevenen voor vroegere lichtingen der militie van den dienst waren vrijgesteld of vrij geloot, de verplichting kunne worden opgelegd, aan de landsverdediging met de wapenen mede te werken. 1 Het ligt nu in het voornemen der Regeer mg om, indien het aangeboden ontwerp tot wet wordt ver heven, achtereenvolgend, naarmate de verschillende daarop van inyloed zijnde omstandigheden dat rul len mogelijk maken, ingeschrevenen, die van den dienst bij d# militie werden vrijgesteld of-zi jn vrij geloot, voor zoover zij niet reeds in militairen dienst zijn of tot den landstorm behooren, tot den landstorm te doen toetreden, te beginnen met de genen die zijn ingeschreven yooj de jongste der lich tingen, waarvan de dienstplichtigen thans onder de wapenen zijn. In gelijke volgorde zullen zij, voor zoover zij niet lichamelijk ongeschikt worden bevonden, bij ploe gen tot den werkelijken dienet worden opgeroepen, ter. einde te worden geoefend. Daarna zullen rij plaats nemen in de militie- of laudwoerbataljoos en compagnieën, waardoor het mogelijk zal zijn om, naarmate de omstandigheden dit zullen toelaten, ach tereenvolgens, landweerplichtigen, beginnende met do oudste der onder de wapenen zijwie, met verlof te zenden. Om dit denkbeeld le kunnen verwezenlijken, zou de beschikking voor den landstorm over vrijgestelde en vrij gelote nuliiieplichtigen niet behoeven te reiken tot alle lichtingen, waarvan de dienstplichtigen zich thans in wor- kehjken dienst bevinden. Zooals uit het wetsontwerp blijkt, meent de Regeering niettemin verder te moeten gum. Zij is n.1. van oordeel, dat waar het ontwerp, in zoover het uitbreiding van de sterkte van den landstorm beoogt, neerkomt op gelei delijke opheffing van de Overgangsbepaling der Land stormwet, het wenscheUik moet heeten de bevoegdheid daartoe thans ten volle te scheppen,' opdat, mocht de noodzakelijkheid er toe dringen, dé Rc-geering zon der verwijl zal kunnen doorgaan met het voegen bij den landstorm e® het m wcrkelijkcn dienst oproepen vun oudere groepen vrijgestelden ai vrijgelaten én rij mede zal kunnen beschikken over al degenen die gediend heb ben en die ten gevolge van bedoelde Overgangsbepaling thans nog buiten den landstormplicht vallen. -"Art 1. Het artikel sluit ach, wat betreft de categorie van personen die in den landslormplicht kunnen wor den betrokken, geheel aan bij art. 2 der Landstormwet. In dat artikel wordt echter niet gesproken van hem die van den müitiedjenst is vrijgesteld 'op grond van te rijn eenige zoon, wat wel geen andere réden zal heb ben dan deze, dat hij het m het leven roepen van .do Landstormwet dc bedoeling voorzat den landstorm- plicht niet te leggen op vóór de invoering dier wet vrij gestelde militieplichtigen. Indien de toepassing van de thans ontworpen wet ach evenwel zou uitstrekken tot personen ingeschreven voor een vroegere lichting dan die van 1903, nnn zou er geen reden rijn om de eemge zoons van die toepassing uit te zonderen. Uit dien hoofde rijn rij uitdrukkelijk In het eerste lid vermeld Het ligt in het yooraemen om bijzondere bepalingen ter uitvoering van Êfl 16, eerste lid, 2o. der Land stormwet m het leven te roepen, ten einde de nog niet geoefende landstormmannen in do gelegenheid te stel len vóór thunne opkomst m werkelijken dienst een onder zoek omtrent hunne geschiktheid te ondergaan. st. maartensvlotbrug Vrijdagavond hield de coop. vereeniging tot aankoop vai\ veevoeder enz. „Do Goede Verwachting" een ver gadering in het lokaal van den heer G. Veuger voor het definitief benoemen van een bestuur. Gekozen wer den de volgende heeren: K. Kant, voorzitter. H. Eriks. Vioö-voorzitter, A. Brak, secretaris en P-. Kraakman en L. JL Vader, leden noordscuarwoude Beroepen tot predikant bij de Gerei Kerk te Scroos- kerke, de Weleerw. heer Dr. Haxrenstein alhier. noordscharwoude. De Bond van Diletlantcn-tooneelvereen zal op 4 Juli a.s. haar algenx. vergadering houden ten lokale van den heer D. Stam alhier. De avond van dezen dag zal een feestelijk; karakter hebben Een bal zal cr rijd, voordrachten worden gegeven en het Symphomegezel- schap Sexnpre Crescendo heeft hare medewerking toege4 zegd. noordscharwoude. Uitslag van de gisteren, Vrijdagavond gehouden aan besteding van een Koffiehuis, voor rekening van de N.V. Spoorlijn Station-Dorp Noojtkcharwoude Bóuwkundige Joh. Oosterlee. Begrooting timmferwerk f 4280, metsel werk f 2820, schilderwerk 580. .totaal f 7660. Inschrijvingen waren ingekomen van: C. Klinkert te Oudkarspel, totaal f 9287; timmerwerk f 5416; J. H. ter Burg te Anna Paulowna, metselwerk f 2990; J. R. Vlaming fe Behagen, totaal f 7336; S, Overtoom 1e Schagen, totaal f 7549; C. Blaauboer te Schagen. to taal f 6278; C. 'Mastenbroek cn Laan te Amsterdam, totaal f 7566; C. Rutsen te Nieuwe Ntedorp. metselwerk f 2624; Joh. Azn. v. Eerde te Oude Nredorp, totaal f 7485, timmerwerk f 4314; Jn. Leegwater te Hcerhugo- waard, totaal f 7419; C. Langedijk te Noordscharwoude. totaal f 8-184; Jb. de Vries te Zuidscharwoude. totaal .f 7888L. v. Rijswijk te Zuidscharwoude. totaal f 7310. timmerwerk f 4127: Jb. Smit en D. Oddcr te Noord- scharwoude en Oudkarspel. to<aal f 8180. metselwerk f 2613: P. Zuidscherwoude te Noordscharwoude, timmer werk f 5000; C. Koppel te Noordscharwoude, timmer werk f 5287. totaal I 8172; S Vl< fe OudkarspeL fotnal f 6500; P. Kamp te Heerhugowaard schilderwerk 549: J. Tromp te Oudkarspel, metselwerk f 3120: A. Breed te Heerhueownand. schilderwerk f 657: M. Smit te Zuid scharwoude. idem f 723; Ide Zijp te Noordscharwouda idem, f 567. Gegund aan den langden inschrijver, C. Blaauboer te Schagen. noordscharwoude. De heer P. Pranger alhier zal in den loop van dezen zomer te Noord- of Zuidscharwoude een conoert geven met de zes rouziekverecnïglngen waarvan hij directeur is. n.1. Noord- en Zuidscharwoude. Oude Nïedorp. Heer- hugowaard. Oosfwoud en Schdlmgwouda BROMVLIEGEN. Men sehrijft uit Limburg aan het Hdhld. Ala we 'voorspellende geesten mogen gelooven, dan zullen we dit jaar omzwermd worden door bui tengewoon veel groote zwarte bromvliegen. In den vorigen zomer reeds vertoonden zij 'zich in groot aantal in Zuid-Lmiburg. De oteneming in aantal werd toen toegeschreven ;aan het groot getal onbe graven cadavers van paarden en vee, een Morado voor onze zwarte brommers. We zullen afwachten of bet oorlogswee ook in 'dezen yorm over het •menschdom kan komen. Een feit ia het in tusschen, dat we reeds sedert drie weken, dus terwijl er nog rauwelijks wat versufte muggen'en slappe ka- mervliegen waren, een dhuk gegons ln kamers en gangen hooren van deze gevaarlijke Vleescbliefheb- bers. EEN BURGEMEESTEELUKE BEKENDMAKING- De Burgemeester van een klein plaatsje ergens in ons land heeft eén biljet laten drukken, waarop het volgende fraais te lezen stond: Bekentmaking! Op Zondage en gebode feesdagen worden door mij burgemeester geen werkzaamheden meer gedaan, hetzij door aangifte of afmelden van paarden enz.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1