Staatsloterij. Tweede Kamer. Eerste Kamer. Predikbeurten. Marktberichten. ZUID-ZTJPE. Op de 'aatstgehouden vergadering der liberale kiesvereeniging alhier zijn tot candidaten voor de a.s. gemeen ter aadsver kiezing definitief gekozen de beeren Odendaal en J. Zeeman, respectievelijk met 17 en 18 stemmen. Tot bestuursleden der vereeni- ging werden herbenoemd de heeren H.;G. Tb.Mann en J. Eriks. ANNA PAULOWNA. Donderdag 10 Juni had in Voorburg een verga^ dering plaats van de Vrijzinnige Kiesveceeniging al hier. De opkomst was niet groot. Na opening door den voorzitter, den heer C. Tij- Ben, werden de notiulen gelezen en goedgekeurd. Hierna deed de penningmeester, de heer R. Blanke voort, rekening, en verantwoording van zijn be heer. Er was ontvangen f 15.50 en uitgegeven een bedrag van f 22.39. Op 'verzoek van den voorzitter belastten zich de heeren 0. Slikker en K. L. van Gorkom met het nazien en door laatstgenoemde werd een gunstig rapport uitgebracht. De voorzit ter dankte de commissie en inzonderheid den heer R. Blankevoort'voor diens aocuraat beheer. De heeren N. Raap en R. 'Blankevoort hadden als bestuursleden bedankt, zoodat andere moesten geT kozen worden. Hiertoe werd gekozen de heer Jb. Bakker. Doordat de heer Blankevoort zich liet over halen, zijn functie opnieuw te vervullen, behoefde goen nieuw bestuurslid verder gekozen te worden. De heer Jb. Bakker was niet'ter vergadering aan wezig, daarom zal hij schriftelijk met zijn benoe ming in kennis worden gesteld. Nadat de voorzitter den uitgetreden secretaris, den heer N. Raap, dank had gebracht voor diens beiangloczen arbeid, ten bate der vereeniging ver richt, volgde sluiting. GESTOORDE VREUGDE. Eën droevig ongeval had Donderdagmiddag te Nij megen plaats. Voor ontspanning brachten de ate liersmeisjes van een firma haar vrije uurtje door op het platte dak van het hcoge gebouw. Een Larer had daarbij het 'ongeluk naar beneden to storten; voor dood werd de ongelukkige weggedra gen. DE 7AANDAMSGHE KERMIS. Bij den gemeenteraad is een voorstel ingediend van 6 raadsleden, om dit jaar wegens de bijzondere tijdsomstandigheden do kermis niet te laten door gaan. 1 Het voorstel is ondortteekend door de heeren K. Baas (A.-R.}, Gerard -Beumer (R.-K.), H. Foisser (Vrljz.-Dem.), J. G. Francken (Iib.), S. Wagenaar (S.-D.) en Vön Bohemen (S.-D.). Wordt dit voorstel aangenomen,'dan derft de gemeentekas oen bedrag van ongeveer f 14.000, als opbrengst van de kermis. DE VERMISTE IJMUIDER TRAWLERS. Mön bericht uit IJmuiden: De ongerustheid over "de vermiste stoomtrawlers wordt steeds grooter. Do stoomtrawlers „Rijnland", „Texel I" en „Irene", zijn nu resp. 15, 14 eu 13 da gen onderweg "en niét met voldoende proviand cn steenkolen voorzien om zoolang to kunnen wegblij ven, Geruchten liepen, dat de „Texel I" in het begin dc-zcr -week zou gezien zijn door een te IJmuiden binnengekomen stoomtrawler, doch deze berusten slechts op .gissingen; definitief kon dit niet beves tigd worden. 1 Met de drie reeds genoemde schepen 'mede> is het aantal vaartuigen, waarover ongerustheid nu hoerscht onder de IJmuider bevolking -tot zee ge klommen. 1 Deze zijn de Rijnland, Texel I. Irene, een trawler waarvan de naam nog onbekend is, die in de lucht moot zijn gevlogen volgens een 'rapport van een andoren te IJmuiden gearriveerden stoomtrawler, en dan nog twee die Jzeer over tijd zijn. Waarschijnlijk hebben de schepen gevischt in water, wat 'pas in de laatste dagen door mijnen onveilig gemaakt was, daar volgens de bewering van een schipper, deze daar sedert maanden had ge visoht zonder ooit'een mijn gezien te hebben. Van de geheele IJmuider vloot is thans nog een 20-tal schepen op zeo, medfegerekend de vermiste en de drie trawlers die 'ter haringvangst uit zijn, benevens de booten die paar IJsland zijn. Sedert Maandag zijn sleohts drie vaartuigen naar roe gegaan, die dicht onder do kust in het gezicht van IJmuiden visschen. SCFIEPEN VOOR INDIA Vrijdag zijn bij de Tweede Kamer ingediend twee 'ontwerpen van wet tot verhooging respectievelijk van Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting en van Hoofdstuk I der begrooting van uitgaven van Ned.- Indiê, beide voor het loopendo dienstjaar. Do voorgestelde verhoogingen komen neer op oen verhooging van eerstgenoemde hegrooting met 3 xnillioen en een verhooging van gelijk bedirag ten laste van de Indische begrooling, welk totaal be drag van 6 millioen strekt als eerste termijn van betaling van de kosten van den -aanbouw van vier onderzeebooten en twee kruisers voor de defensie van Jndië. 1 Do onderzeebooten zulten zijn 'van het type der than9 in aanbouw zijnde K2 en K3, terwijl de krui sers ongeveer 6000 ton groot zullen zijn, een 'proef- enelheid hebben van 30 mijlen, en een hoofdhewa- pening van 10 kanonnen van 15 cM. ANNA PAULOHNA. Op Maandag els. wordt hier verwacht de le zen ding varkens van regeeringswege. Zij zullen per trein te Helder aankomen en per schipper vervoerd worden. De consumptieprijzen zullen daardoor met }0 ets. per half K.G. verlaagd worden. CALLANTSOOG. Men deelt ons jnbdo, (dat hij "3e op 9 Juni j.L go- hoeden verkiezing van Heemraad van den polder 't Hoekje (wegens periodieke aftreding van den heer R. Kaan, is gekozen de hoer G. Belles, alhier. ZIJPE. We vernemen, dat indien noodig de stem mingen en hers lemmingen ter vervulling van 1 en 3 plaatsen in den Rand, dezer gemeente zullen worden ge houden respectievelijk op 9 en 20 Juli 1915. 7.XJPE. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben besloten tot hetajanslellen van eene tijdelijke omder- wijzores aan de O. L. School, te Schagerbrug, wegens ongesteldheidi van mei. E. Burk. ZIJPE. Naar men ons .mededeelt, bestaat,bij het Gemeento- bestuur alhier het voornemen in deze gemeente goed koop roggebrood te doen verkrijgbaar stellen. ZLJDSCÏIARWOUDE. Door de tuinbouwvereeniging De Toekomst" alhier is .indertijd besloten serum te gebruiken voor het uit roeien van de ratten, die voor de tuinbouwers een ware plaag zijn. De resultaten er van zijn reeds merk baar: verscheidene doode en versufte ratten zijn reeds gevonden. ZUIDSCHARWOUDE. De Bouwvereeniging „De Volharding" alhier^ heeft zich tct den Naticnalen Woningraad met het verzoek om advies, wat te .doen. nu de Raad haar voorschot- aanvraag heeft verworpen. De plannen, om een Coöpe ratieve Bouwvereaniging op te richten, zullen worden losgelaten, omdat er moeilijk het noodige kapitaal Ss te verkrijgen. - LAGERE RENTEVOET. Do Coop. Centrale Roitfeisenbahk, waarbij zoo good als alle Boerenleenbanken in Hollands Noorderkwar tier zijn aangesloten, toeft de rente van voorschotten van pk pet. op 4*4 pet gebracht, van deposito^ van 3% op 31/4' pet RREEZAML Vrijdagavond yorgodoPdo in het lokaal van Eke- reu do melkleveranciersvereeniging 'Gelijkheid en Eendracht zij ons stroven. Overtalrijk was het be zoek niet De voorzitter, de heer'IA. BuiJ, opent de vergade ring, beet de aanwezigen welkom en deelt 'mee, dat deze vergaidering alteen belegd is voor de leve ranciers uit dien Polder, daar het in hoofdzaak be treft do besprekingen over den melkwagen 'alhier. Vervolgens las de secretaris, de heer C. Smit Jz., do notulen, welke'onveranderd werden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt de voorzitter mee, dat de te Helder gehouden vergadering uit stekend is geslaagd, en dat er >van Texel ruim twintig leden zijn toegetreden. Daar de penningmeester, de heer P. Meiner, be dankt heeft, stelt de voorzitter voor -tot de volgen- do algcmeene ledenvergadering den heer F. Blaau- boer als waarnemend penningmeester te benoemen en vraagt daarover de meening der vergadering. De heer A. Kiel Gz. is van meening, dat het be stuur, in deze de voorzitter, buiten zijn boekje is gegaan en gehandeld heeft in strijd met het'regle ment. De penningmeester toch wordt uit en door de leden benoemd. Voorzitter 'antwoordt dat dit wel mogejijk is, doch hij wilde gaarne hulp hebben. Thans'volgt de bespreking over den melktoestand. Er zijn bij den voorzitter leveranciers geweest, die aandrongen op verhooging van den melkprijs, om en er dus aan de fabrieken zooveel meer uitbetaald ener dus aan de fabrieken zooveel meer uitbetaald werd. Voorzitter meende daartoe zoo maar niet to mogen overgaan. 1 Kort daarop kwam de melkrijder Ambuul hij hem, met de klacht, dat 'hij veel melk overhield en dus gaarne de vergoeding wilde hebben. Dat was tegen strijdig en sommige leveranciers hebben er tegen gemopperd. Ook hadden ze tegen de vergoeding van hei pontgeld. Dit was onbillijk, daar bet be schreven is. Vèrde^ deelt de heer Buij 'mee, dat er melk met den wagen meëgaat van personen, die geen lid of steunend lid van de yereeniging zijn. Dit mag niet, omdat het in strijd is met het reglement. Hierover en over het al of niet leveren tweemaal per dag ontstaat een langdurig en onverkwikkelijk debat, 't Resultaat is, dat voortaan ieder tweemaal daags leveren moet en dat hij, wiens melk meegaat met den melkwagen, lid moet worden. Daaraan zal de hand gehouden worden. Nadat de heer Blaauboer tot tijdelik penningmees ter is benoemd en bij die rondvraag nog een paar persoonlijke kwesties besproken zijn, vraagt 'de hr. Tiel, hoe het gaat meit het heffen van de boeten wegens het niet bezoeken van de vergadering. Besloten wordt ze per postkwitantie te innen. Hierna sluit de voorzitter. TRAMSTORING TE ARNHEM. Tijdens het hevige onweder dat Donderdagmiddag woedde, heeft de Gemeentetram een* belangrijke be drijfsstoring ondervonden. Een de ijzeren masten aan den Velperweg nabij1 Bronbeek wad door den bliksem getroffen, waardoor het verkeer op den Velperweg stil stond. Bovendien waxen door de groote massa's zand, welke door den regen op de tramhaan kwamen, de rails onbruikbaar geworden. Omstreeks vijf uur was men met het herstellingswerk zoo var dat tot de Ernsl Casimierlaan gereden kon worden, terwijl te half zeven de geheele lijn naar Vtlp weer bereden kon worden. DE RONDE STUIVER. De Minister van Financiën breidt in herinnering, dat de gelegenheid tot inwisseling van de ronde nikkelen stuivers op 1 Juli wordt gesloten. Tot dezen datum kunnen .bedoelde munten worden ingewisseld aan de kantoren der betaalmeesters cn van de ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Ter voorkoming van geldelijk verlies zal het publick derhalve goed doen tijdig na te gaan of nog ronde nikkelen stuivers in zijn bezit zijin en, zoo ja, deze munten vóór 1 Juli bij,een der bovengenoemde kan toren in to wisselen. Aangeteekend woerdt ïxog, dat reeds thans niemand verplicht is ronde nikkelen stuivers in betaling aan te nemen. st Ct. Verschillende Oorlogsberichten. DE UKTEEKEMS DER ZEPPELIN-RAIDS. De „Matin" publiceert een opgave van het aan tal bommen, die bij de verschil! nde Zeppelin-raidö op EngelscL*» steden en dorpen geworpen zijn en vergelijkt d ze cijfers met het aantal slachtoffers, die bij deze aanvallen uit do lucht het leven ver lor n. Het staatje van het Parijsche blad ziet er als volgt uit: Districten.1 Bom- Go- Bovol- men. dood. king. Colchester 4 i 43.500 Dov r 1 43.500 Tpswich 25 74.000 Favereham 8 10.500 Lowestoft 14 34.000 Ramsgate 20 2 29.500 Southend (tweemaal) 200 3 62.500 TynGSide 84 750.000 Yarmouth 12 4 66.000 Londen 90 6 7.250.000. Totaal 408 16 8.353.500 Te wijzen op het geringe eucc' s der Zeppelins overbodig. STORMENDERHAND GENOMEN. 1 Uit Parijs, 10 Juni. -Een mededeeling van het front verhaalt de verovering van het vooruitsprin gende gedeelte van het front bij Quehnevières, een sterke stelling over een breedte van 1200 meter, die stormenderhand genomen is. Een stelselmatige beschieting had den 6en de bijkomstige verdedi gingswerken verwoest en nadat de beschieting her vat was verliet de 'infanterie haar loopgraven. De aanval werd gedaan door vier bataljons zouaven, tirailleurs en 'Bretagners. Ondanks de beschieting rukten de Duitsche com pagnieën voorwaarts, maar het vuur van de 75 mm. kanonnen decimeerde hen 'en joeg hen uiteen. De zouaven gingen over de loopgraaf heen en storm den een ravijn in, waar ze drie door een prikkel draadversperring beschermde kanonnen vonden waar ze zich meester van maakten. De vijand, die eerst slechts met zijn artillerie geantwoord had, zond zijn reserven af, maar de tirailleurs-linies waren 'in enkele 0,ogenblikken neergemaaid. Nieuwe Pruisi sche versterkingen rukten met auto's uit Hoye aan en deden 's nachts achtmaal een aanval, die tel kens afgeslagen werd. Een hernieuwde poging om in den morgen van den 7en in de~loopgraven bin- non te dringen is verhinderd. Er zijn op het slag veld 2(100 lijken 'gevonden; do verliezen van den vijand worden op drieduizend man geschat, behal ve de gekwetsten. Wij hadden 250 do oden en 1500 gekwotsten, die bijna allen slechts licht gewond waren. 1 Wij hebben 20 machinegeweren en veel materiaal buit gemaakt. Aan de aanvoerders van onze batal jons is cp plechtige wijze het oorlogskruis uitge reikt ei de bataljons zijn eervol vermeld. LUXEMBURGERS IN HET FRANSCHE LEGER. Volgens een telegram aan de National Zeitung deelt de Luxemburger Zeitung mede, dat thans 8678 Luxemburgers in het Fransche leger dienen. Zij had den zioh aangemeld als ^vrijwilligers en werden ge oefend te Bayonne. ACHT INWONERS VAN LUIK TERDOODGE- RRACHT. Het Duitsche gouvernement beeft haar Uit Luik aan de Tel. wordt gemellld, "den 7den d.ezer het volk in kennis gestold, door de volgende publicatie, van het fusilleeren van 8 Luikenaars: „Ingevolgd het vonnis van het krijgsgerecht zijn op 5 dezer gefusilleerd: Louis 'Frenay, geb. Deracho, koopman te Luik; J. V. Boureeaux, koopman te LuUé; J. Descheuler, koopman, Liers; P. Pfeiffer, arbeider, Haut-Pré; O. Lelarge, spoorweg-employé, Statte; J. Leaders, in stallateur, Luik; F. Barthélémy, koopman, Griveg- néo; Charles Simon, schotser. Namen (geboren En- gelscbman). De terdoodgebrachten maakten deel uit van een organisatie, die den vijand mededeelingen deed over d© troepenbewegingen omtrent-den militairen dienst van onze spoorwegen. Zij zijn terdoodgebracht wegens spionnage." ENGEESCJIE KRUISER GETORPEDEERD. Uit WEEN EN, 10 Juni. De onderzeeboot No. 4. commandant de liniescliipl ui tenant Suiguele, torpedeer de gisterenvoormiddag bij San Giovanni di Medua een Engelschen kruiser type „Liverpool" die. beschermd door zes torpedojagers, daar voer en deed dat schip zinken. TWEE ENGELSCHE TORPEDOBOOTEN GETOR PEDEERD. Uit Londen. 10 Juni. De admiraliteit meldt: De torpedojagers 10 en 12 zijn vanochtend door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De torpe)dobooten waren voor de kust aan het opereeren. De overlevenden zijn te Londen aan wal gezet. 11 DE ZEEL VAN DE NEGOTIE. Het Engelsólio blad de Times heeft een campagne op touw gezet om. de Engelsche natie te doordringen van den ernst na dezen oorlog voor Engeland. Zij' behandelt in haar jongste artikel de geldkwestie,.Het blad schrijft: „Het fmancieelo vraagstuk heeft voor ons twee zij'- den. 'Daar is de door allen gemakkelijk te begrijpen kwestie, hoe in dit land het noodige geld voor de eigen behoeften der regeering is op te brengen. Door leeningen en schatkistbons hebben wy reeds ongeveer 550.000.000 bijeengebracht Er zal echter nog veel meer moeten zijn. Een jaar oorlogvoeren wil zeggen: ongeveer 800.000000 ge.voegd bij onze openbare schuld. Zooals mr. Lloyd George reeds heeft verklaard, is de eenige bron waaruit deze ontzaglijke sommen te putten zijn, de vroegere en tegenwoordige spaarpen ningen van ons volk. Wij besteden gewooulijk per jaar oogeveer 200.000.000 van onze spaarpenningen aan openbare leoningen, voor namelijk buitenlands che of koloniale. Thans moeten wij van onze spaarduiten, of die nu een deel van ons vermogen of van ons inkomen uitmaken, 600.000.000 per jaar méér afnemen. Het is dus dui delijk, dat strenge zuinigheid van noode is. De tweede kant van de kwestie, iets ingewikkelder, is deze: hoe "moéten regeering en volk de schulden quder de knie krijgen, die de natie in andere landen aan gaat. In normale omstandigheden balanoeeren wij: de schulden voor onzen invoer door oinzein uitvoer en dóór de rente en commissieloonen, ons verschuldigd door onze crediteuren in het buitenland. Maar onze balaos- paglna is leelijk in de war geraakt door den oorlog. Onze invoer wordt veel grooter, onze uitvoer veel kleiner, en bovendien moeten wij; zeer veel geld aan onze geallieerden voorschieten, Kortom: in den loopi van dit jaar zullen wijl aan andere landen ruim 400.000.000 méér moeten betalen dan zij ons schul-> dig zijn. De betaling van het geweldig bedrag zal van onze hulpmiddelen en ons krediet het uiterste vergen. Wij zullen een zeer groot deel onzer ■Amerikaaosche papieren moeten verkoopen en onze goud-reserve zal duchtig moeten worden aangesproken. Maar betalen moeten wij, hoe dan ook. Het op te lossen vraagstuk "is dus aldus samen p* vattenwij moeten als fatsoenlijke menschen onze schul den betalen, al onze geallieerden blyven helpen en toch onze vrije goudmarkt handhaven en onze Beurs op normaal peil (hjouden. Nu is er althans een manier waarop iedereen kan helpen. Daar wij" wel dingen moeten invoeren, die wijl voor de oorlogvoering nóó- hebben, zooals munitie en wapens^ zoo moesten ij' besluiten ook niets anders dan dat in te voeren. Laten wij zuinig zijn, onze genotmiddelen inkrimpen, vooral de geïmporteerde, minder brood en vlees cl 1 eten, minder tabak rooken, minder petroleum verbrui ken. Dat zijn maar Oen paar voorbeelden van hoe ieder onzer kan bezuinigen. Het gaat rijken zoowel als minder bemiddelden aan. Wij' weten van de betrokken fabrikanten van luxe artikelen zalven b.v. van zeer dure auto's dat de bestellingen hunner klanten door den oorlog zeer weinig of met zijn ingekrompen. Dat is het gevolg van dat onnadenkende „gewone ieven'\ dat al zooveel heeft gedaan om de natie te beletten, de dingen te zien zoo als ze werkelijk zyn. En al te velen nieenen, dat de resultaten van hun zuinigheid „er toch niet toe doen". Men kan zich bezwaarlijk erger vergissen. Zelfs de geringste bezui niging van 45.000.000 menschen moet, als men ze bijeen voegt. een geweldig bedrag opleveren. Duitschlands in voer bedroeg vroeger ruim 500.000.000 per jaar. Thans is de import feitelijk tot nul gedaald en toch vindt het de middelen om den oorlog voort te zotten, door do strenge zuinigheid zijher bevolking. Wy beschouwen 't daarom als den heiligen plicht der regeering, dat" zijl aan het volk doet weten, hoe de toestand is en dat zij stellig rekent op den steun van alle Engelschen, onverschillig van welken stand. Daartoe spore zij met alle middelen tot sparen cn tot spaar zaamheid aan, met name onder degenen die hurt land niet met de wapenen in dé hand kunnen dienen. ben, „een beroep'te doen op alle kapitaal-krachti- gen". Ten slotte wees de minister erop, /met welke moeilijkheden hij te worstelen had, en hoe hem tot 24 Maart toe feitelijk de mond gesnoerd was, waar 't gold volledige opening van zaken te 'doen met betrrkking tot het consortium. De heer Van Vuuren zag in 's ministers rede eene hem sympathieke erkenning van het feit, dat ier anders gehandeld had kunnen zijn. En hij gaf toe, dat minister Pleyte met buitengewoon ongun stige factoren te strijden heeft gehad. Gelijk straks gemeld, stelde hij dé pertinente vraag: „Zal 'fcaiet meer gebeuren?" De heeren Patijn en Nierstrasz hebben den mi nister en het consortium verdedigd. Do gezagheb bende financiSele specialiteit der Liberale Unie-man nen, door Zierikze« afgevaardigd, protesteerde met kracht en verontwaardiging tegen de wijze, waar op nier ten nadeele van Nederland's hoog to houden goeden naam kritiek is geoefend op 's ministers beleid. Door artikelen als „Aan den strijk stok blijven hangen" en platen, waarop een man ais Van Aalst op zeer grievende wijze werd beje gend; alsof onbehoorlijk groote winsten door parti culier n zijn opgestreken, met misleidende praktij en, en met hulp van minister Pleyte.., De hoor Pa tijn sohetsle hoe algemeen gewanhoopt werd aan het welslagen dezer Indische Leoning, voor de al lereerste maal zelfstandig door Insulinde onderno men, en in een tijd, toen de 275-millioen leening alle kassen had uitgeput. Dat de toegekende bro- yisie i e. te hoog zou- zijn, mr. Patijn betwist t ten stelligste gn licht dat met vele cijfers toe. De heer Nierstrasz is yam dezelfde meening. Zei, dat minister ontijdig mededeeling had gedaan van het syndicaat, alles zou misgeloopen -zijn. Noch de Regeermg, noch het syndicaat houdt hij vol, kan hier eenige blaam treffen. De „haute finance" verdient slechts hulde. Van gansch ander gevoelen is de heer Vliegen, die glimlacht over "het „bespelen van de patriotisohe snaar" bij deze zaak, waarbij z.i. de minister van Koloniën veel te slap, to weinig-stevig stond tegen over de eischen dor 'groot-financiers. Tot dusver krijgt men den indruk, dat de loop dezer zaak stellig niet gansohelijk normaal is ge weest, maar dat de 'zeer buitengewone, uiterst moeilijke omstandigheden, waaronder minister Pley te deze leening had te sluiten, tot bijzondere toe gevendheid dienen te stemmen. In deze dagen, waar op zooveel „op z'n 'kop" is gezet, heeft men al zooveel gedoogd, laten passeeron, wat in normale omstandigheden 'nooit ofte nimmer zou „geslikt" zijn, dat minister Plieyte ook in deze recht heeftop het in aanmerking nemen van al dat buitengewone. Dat er nu nog „tal van sprekers" zijn ingeschreven, geeft echter te denken. Doet inderdaad de -vraag rijzen, cl de interpellatie-Van Vuuren niet nog „sur prises" zou kunnen baren?' 5de KLASSE, 17de TREKKING HOOGÏÏ 'PRIJZEN, f 3000: 5477. Prijzen van f 70. 808 1097 1197 1417 1542 3437 3890 4322 6183 6237 6750 1 6282 7420 7896 7899 7995 9111 9864 10108 12848 12805 14181 14979 15370 15950 16502 16650 17533 Den Haag, 11 Juni. Wij zijn voorloopig nog niet van de interpellatie over de 'Indische Leenjng der 62% millioen gulden af. Van-middag, toen, na den minister in het twee de gedeelte van zijn -antwoord en de repliek des heeren Van Vuuren, nog de heeren Patijn, Nier strasz en Vliegen het woord hadden gevoerd, deelde de voorzitter mede, dat 'er „nog tal van sprekers zijn ingeschreven". Hoe het verloop dér interpel latie 'zal zijn is nog niet met zekerheid uit te ma ken. De rede'van minister Plieyte gaf den heer Van Vuuren aanleiding om van Z.Exo.'de pertinente ver zekering te vragen, dat dingen, als zich bij deze leening hebben voorgedaan, „niet meer zullen voor komen". In dkt geval zou de'heer Van Vuuren, be seffend, met hoe groote moeilijkheden de minister te worstelen had en „medelijden gevoelend" met dezen bewindsman, geen motie voorstellen, maar „verzachtende omstandigheden" -in aanmerking ne men. Waarop de heer Pleyte,, rood van booze ver ontwaardiging, 'met heftig gebaar van-neen schudde. Zal er dus toch eene motie volgen? 't Lijkt niet waarschijnlijk, maar er kunnen nog verrassingen volgen. schoon zij, die van deze „perkara" mr. Pleyte s ministeriëelen dood het onvermijdelijk ge volg zagen, nu wel zullen inzien, zich aan overdrij ving te hebben bezondigd. De minister van Koloniën heeft het verloop der zaak zeer uitvoerig geschetst. Aanvankelijk scheen er geen kans op slagen, en mr. Vissering gaf -hem den raad, toch vooral niet to schriel te zijn bij het bepalc-n der provisie. Allerminst had men de bedoe ling de Vertegenwoordiging het noodige licht te onthouden. En do minister beriep zioh op zijne ver klaring bij de 'behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer afgelegd, hoe hij „verschillende''af spraken" had gemaakt met personen uit de krin gen der „haute finance". 'Den dag na dé aanneming had hij bericht kunn.cn ontvangen, dat pien.' van de zaak afzag. Ware zij misgeloopen, dan zou het crediet van Indië oen knak hebben gekregen. Dat moebt in geen geval. De leening m0est slagen. En daarom meende de minister het recht te heb Met overgroote meerderheid (32 legen 9) heeft do Se- el gehecht aan het ontwerp betreffende de voorwaardelijke veroordeeling. Gelijk vrii algemeen verwacht werd. Ook de Maas-kanalisatie In Limburg is er nude finitief door. Dit zonder stemming. De heer Rego-ut acht minister Lelv's kos ten-berekening ad honderd mil lioen meer dan de nelft te koog. Dr. Lely houdt zijn „bestek" vol. Qui'vivra vcrral.... De toekomst zal moe iten leeren, wie 't hier bij het rechte eind liecff. Ook de veriiooging van Hoofdstuk IX voor 1914 (Eco nomische Maatregelen, waarbij; de broodkaarten-geschie denis aan de orde kwam) is goedgekeurd. Dc hoer Van Lanschot verwijt minister Posthunia, waar 'l het uit geven der Rijks-nummi betreft, gemis aam bedachtzaam heid. De heer Henri Polak pleit voor witbrood en inii- dere hulp door de Steun-Comité';. Minister Posthunia heeft vele weken met hoogst-cigen mond het Rijks- bruinbrood gegeten en vindt t een heerlijk; een „pracht- voedsel". De volgende week komt het Eedswetje aa,n de orde. Of er aan beide zijden van het Binnenhof dit jaar nog iets van zomer-recés komt, wordt steeds meer twijfelachtig. Mr. ANTONfO. ZONDAG 13 JUNI. NEDERLANDSCF HERVORMDE GEMEENTE te: julianadorp, nam. 2 uur, Ds. Van Griethuljsen. Huisduinen. Geen dienst. EVANGELISATIE to: Bohagon, voorna. 9% uur, Ds. Dö Borst. HELDER, 10 Juni. Spinazie f 3 a f 4.60 per 100 mandjes. Radijs f 1.40 a f 1.90 per 100 bos. Raapstelen f 1.10 a'f 1.50 per 100 bos. Rabarber f 2 a f 5 per 100' bos. Uien f 2 a f 3 per 100 bos. Wortelen f 8 a f 10 per 100 bos. Salade f 0.30 a f 1.50 per 100 krop. Meirapen f 6 a f 9 per 100 hos. Peterselie f 6 a f 6 per 100 hos. Selderij f 3 a f 4 per 100 bos. Postelein f 4 a f 5.50 per 100 mandjes. Bloemkool le soort f 17.75, l2e soort f 15, Se soort f 10 per 100 stuks Asperges wit f 40, blauw f 28, dun f 20. HELDER. 11 Juni. Spinazie f 5 a f 5.50 por 100 mandjes. Radijs f 0.50 a f 1.80 per 100 bos. Raapstelen f 1 a f 1.20 per 100 bos. Rabarber f 2.75 a f 3.50 per 100 boa. Dien f 2 a f 3 p r 100 bos. Wortelen f 6 a f 10 per 100 bos. Salade f 1 a f 1.20 per 100 krop. Komkommers geel f 10, 2e soort f 6 per 100. Peterselie f 2 a f 4 'per 100 bos. Selderij f 2 a f 4 per 100 'bos. Postelein f 5 a f 5.50 per 100 mandjes. Bloemkool le soort f 17.75, 2e soort f 12, 3e Boort f 7 per 100 stuks. Meirapen f 3 a f7 per '100 boa. VAN EWWCKSLUIS. Aangevoerd aan den vischafslag, 'op Woensdag, den 9 Juni: 246 pon'd bot, prijs per pond II a 11% cent; 20 pond schol, prijs per pond 8 cent; 449 pond aal, prijs per pond 25 a 37 cent. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Juni. Aardappelen f 4.60 a f 6.10, drielingen f 2.05 a f 3.55 per zak. Wortelen f 3.20 a f 4.30 per 100 bos. 11 Juni. Aardappelen: schotsche muizen f 5.20 a f 5.70 schoolmeesters f 4.20, gladblaadjes f 5.40, drielin gen f 2 a f 3.20 per zak. Wortelen f 3.10 a f 4.20 per 100 bos. Rabarber f 2 a f 3.20 per 100 bos. ALKMAAR, 11 Juni. Fabrieksbaas. Kleine f 43, kleine boerenkaas f 15. commissie fabrieksbaas f 40.50. commissie boerenkaas f 42, middelbare boerenkaas f 44.50. Handel kleine ma tig. Aangev. 350 stapels, wegende 260000 K.G. Graanmarkt. Aangevoerd 220 H.L. Tarwe f 12 a 13.75, haver I 7.60 a; 8, bruine boonen f 22 a 25. citroenboonw 17 a 22, witte hoonen f 22.5Q a 25. groene erwten f 25 a 28. grauwe erwten t 25. ALKMAAR, 12 Juni. •13 Paarden f 100 a f 400, 44 koeien f 100 a f 340, 61 magere schapen f 25 a f 40, 52 nuchtere kalve ren f 12 a f 25, 29 magere varkens f 21 n f 39, 221 biggen f 12 a f 17 per stuk. Kipeieren 6% a 7 cent. Boter 67% 80 cent per halve KG. 160 Lammeren t 12 a X 18 per stok.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2