viel. Later fts een vonk uit een tabakspijp, welke de schippersknecht had opgestoken, bij dit gevaarlijk goedje terecht gekomen, waardoor een ontploffing volgde en de kleeren van den schippersknecht in brand geraakten. Een opzichter en een werkman snelden te hulp en trok ken de brandende kleeren den man vau het lichaam. Deze had aan 't gelaat brandwonden bekomen en is naar het Stadsziekenhuis vervoerd. (Leeuw. Cl) 6CIIOORL. In vergelijking met andere jaren, wanneer de land bouwtentoonstelling veel bezoekers lokte, is het kermis bezoek op Zondag en Maandag niet groot geweest Ook de paardenmarkt beteekende niet veel. Er werden slechts acht viervoeters en nog niet eens van de beste hoedanigheid ten verkoop aangeboden. Er is dan ook niet gehandeld. Men hoopt, dat na de demobilisatie de kermis, tentoonstelling en paardenmarkt weer in eere zullen hersteld worden. DOOR DEN WIND. Gistermiddag daalden twee Nederlandsche officier- vliegers in een tweedekker op het strand te Zandvoort Terwijl zij zich naar liet dorp begeven hadden, om te gaan koffiedrinken, greep een rukwind de machine aan met zoo'n geweld, dat het vliegtuig onderstboven gesme ten op het strand terecht kwam, en er heel wat aan kromgcslagcn en vernield werd. Do machine moest ge heel uit elkaar genomen worden. Per spoor werden de onderdeden naar Soesterberg teruggebracht Hbld. EEN STRIJDBIJL OPGEGRAVEN. Zaterdag werd door den zoon van een landbouwer te Eoxloo bij het eggen in het veen een prachtige strijdbijl gevonden. Het steenen voorwerp is zoo goed als geheel gaaf en nog zoo glad, alsof het gepolijst was. De lengte Bedraagt 14 C.M. Óp de plaats, waar de steel bevestigd was, is 'n kogelvormige verdikking, waardoor 'n ope ning gaat met aan beide zijden 'n wijdte van 14 en 17 m.M. Op de snede is het voorwerp 5 c.M., terwijf aan 't andere eind, boven de verdikking, nog 'n nok uitsteekt. Do steel was eveneens nog aanwezig, doch deze werd uitgetrokken en kon later niet teruggevonden worden. VOOR VOEGZAME KLEEDING. In alle kath. kerken te Maastricht is Zondag namens de gezamenlijke pastoors de volgende waarschuwing van don kansel voorgelezen in de Nederlandsche en Fransche taal: Tot ons groot leedwezen blijft ondanks de ernstige vermaningen van Z. H. den Paus, van vele D. ft. de Bisschoppen en verdere kerkelijke autoriteiten, on danks de klaarblijkelijke afkeuring der goede katholieken, het verfoeilijk misbruik der ergernis gevende kleeder- draent tot in deze ernstige tijden toe, bij vele vrouwen en meisjes aanhouden. Niet alleen op straat, tot in het huis van God verschijnen zij in deze opzichtelijke klee ding; men ontziet zich zelfs niet, allen eerbied voor het H. Sacrament vergetend, in deze kleeding aan de Tafel des Heeren aan te zitten. De geestelijke herders dezer stad bidden u dan, christenvrouwen en meisjes, nadert niet tot de H. Tafel in een kleed, dat ergernis geeft én aan de ge- loovigen én aan den priester. Gij ontvangt den maagde- iijken Jezus der maagdelijke moeder Maria in uwe har ten. O, wij bidden het u, laat uwe wufte en lichtzinnige kleeding voor u niet worden een vloek en voor de ge- loovigen en den priester een schandelijke ergernis. Ziedaar onze eerste ernstige waarschuwing, die gij allen, hopen en vertrouwen wij, met liefde zult opvol gen. Mochten onverhoopt zich sommigen aan deze onze vermaning niet storen, dan zult gij ons in de noodzake lijkheid brengen, om u in eene tweede afkondiging mo de te deelen, dat wij de H. Communie zullen weigeren aan haar, die in zulke ergerlijke klceding het H. Lichaam en Bloed van J. C. willen ontvangen. L. K. WIERINGEN. Naar wij vernemen is er in het gezin van den beer P. Verfaille te De Haukes besmettelijke ziek te I'ebris Tiphoidea giecqnstateerd en wel bij -een kind van 2 jaar. SCHAGERBRUG. Tot tijdeljik onderwijzeres aan de openbare lagere lagere school alhier is benoemd mep \V. J. Koning stem te Helder. WIEIUNGEN. Vergadering der Vereeniging ter bevordering van Ge trouw Schoolbezoek op Maandag 14 Juni 1915, 'sav. half acht bij den heer J. Vroom te Oosterland. Aanwe zig 12 Ieden.# De nieuwe voorzitter, de heer Ds. Witkop, opent met een kort inleidend woord de vergadering, waarna de heer Spaander de notulen leest. Vóór de vergadering had den de verschillende dames en heeren de gelden, die zij met de lijsten hadden opgeloopen, aan de penning- meesteres afgestaan. Het bedrag beliep f 272.80, een weinig minder dan andere jaren. Daar men nu financieel klaar is, wordt besloten, met 't oog op de circulaire der Directie van de H.S.M. het'schoolreisje maar Am sterdam, met 89 leerlingen en 15 geleiders, vast te stellen op Vrijdag 2 Juli a.s. Hierna wordt 't pro gramma van dien feestdag besproken, 's Morgens 6 uur zal men van 'de Haukes vertrekken. Met de boot van Kaan vaart men over, daarna de tram genomen en te Schagen den trein. Te 9.10 is men aan te Am sterdam. „Vroeg genoeg" zal men zeggen. Maar onze Wieringer kinderen moeien alweer te 3.38 de stad verlaten en men wil ze zoo gaarne veel laten zien. Dus de tijd is kostbaar. En een boottochtje van Zaan dam naar Amsterdam wil men er ook gaarne aan vaslknoopenl Minstens drie uur zal in „Arlis" en zoo mogelijk in Aquarium vertoefd worden; anders wordt het „dra ven". Ook zal hier 't middagmaal gebruikt worden. Na afloop zal een toertje per electrische tram door de stad gemaakt worden. Wie zullen als geleiders meegaan, buiten het perso neel der 2 scholen, dat uit 8 leden bestaat r Natuurlijk in de eerste plaats zij, .die als belangstellenden op do vergadering aanwezig zijn, of er om verzocht hebben. Gekozen worden nu door de vergadering de geleiders en cenige plaatsvervangers. Voor de noodige rijtuigen zul len dc heeren Tijm en Spaander zorgen. Ook anderen personen is 't geoorloofd mee te gaan, mits ze vóór de reis een som van vier gulden storten aan de penning- meesteres mej. Dondorff. De commissie acht 4 niet aanbevelenswaardig, dat hiervan veel gebruik wordt ges maakt. De heer Poel vraagt: „Is een kind van 12 a 13 jaar zittende in de 5de klas en nooit de school ongeoorloofd heeft verzuimd, ook gerecht tot' dit schoolreisje f Het is immers eene vereeniging, die zich ten doel stelt, getrouw schoolbezoek te bevorderen. Het kind wordt zoodoende geslraft voor iets, hetgeen het niet kan helpen". Er wordt geantwoord, dat dit kind aan 't plaatselijk schoolfeest kan deelnemen. Volgens 't tegenwoordig re glement mag -t niet worden toegestaan, dat 't kind t schoolreisje meedoet. Toch gevoelt ieder, dat hier iets niet in den haak is, cn zoo wordt besloten, in de vol gende vergadering, die op 6 Juli bij M. de Haan zal worden gehouden, 't 'geheele reglement te herzien. Hierna sluit voorzitter te ongeveer 12 uur de ver gadering. ZIJDEWIND. In de op gisteren- gehouden vergadering van het be stuur van den Slootgaardpolder, werd tot molenmeester herkozen de heeF D. Wijnker alhier. DAT MISLUKTE. Dezer dagen werd een bewoner der Oranje-Nas- eaulaan te Amsterdam opgescheld met de mededee- ItDS, dat hij sprak mét dien officier van justitie en dat geen .gevolg zou worden gegeven aan zekere zaak hot betrof het overrijden door den be trokkene van een jongen met zijn automobiel indien bij bereid was'een som van 500 gulden te storten. De bewoner begreep dadelijk met een -po ging tot chantage te doen te hebben, doch deed als of hij op de zaak inging en bood d.e helft. Zaterdag nu vervoegde zich aan zijn woning een DL jarige j ongen met 'n schrijven, waarin verklaard werd, dat de offieier van justitie geen gevolg aan do zaak zou geven als hij een bedrag van f 250 ontving. De politie die door den bewoner van de Oranje-N'assaulaan gewaarschuwd was, rekende den Jongen in. Hij verklaarde, dat twee onbekende mannen heim vijf gulden haddon gegeven voor -het bezorgen van den brief. Als er gevraagd werd, van wien het schrijven "kwam, had de jongen moeten antwoorden: van den officier van justitie. ZELDZAME AANGIFTE. De L. K. schrijft: Op het Bureau van den Bur gerlijken Stand te Echt, vervoegde zich dezer da gen iemand, die aangifte kwam doen van -een over lijden. Op de vraag wie dan dood was, werd geant woord;'„ik zelf." Do ambtenaar van don Burg. Stand maakte hier op do aanmerking, dat zulks toch niet het geval was, doch dat aangeefster er nog zeer gezond uit zag. „Ja," was het wederantwoord, „dat kan wel zijn, maar bet is toch zeker, dat ik nu ga sterven, en wijl ik geen naastbes taanden heb, die met ge noegzame zorg mijn overlijden zullen ter -harte ne men, vermeende ik maar zelf dit zaakje te moeten beredderen, dan heb ik de zekerheid, dat het goed is. Dq ambtenaar in goede stefhming, verzekerde haar dan ook dat de 'zaak naar haar verlangen zoude geregeld worden en zij gerust kon sterven. Met 'een verlicht hart en een hartelijk „dank uch, cn einon goojen daag," -koorde de aspirant- doode weder huiswaarts. IIEERIIUGOYVAARD. Door de Prol. Kiesvereeniging „Burgerplicht' werd vergaderd ter afdoeuing der zaken in het reglement voor geschreven voor de jaarvergadering en ter bespreking van de candidaatstelling voor dc a.s. gemeenteraadsver kiezing. Na opening dezer vergadering en dc lezing der notulen van de vorige, wordt door den voorzitter ge wezen op hel feit,, dat dc herdenking van het 40-jarig bestaan op 24 September 1914 achterwege in gebleven tengevolge van den oorlog; het bestuur achtte de lijden niet geschikt voor een feestelijke bijeenkomst' Tengevolge het vertrek van den penningmeester, den heer C. de Boerv wordt door den heer Met rekening en verantwoording gedaan. De rekening door de heeren C. Langedijk en-Tb. Blom nagezien en in orde bevon den, sloot met een nadeelig saldo van f 9.69; zè werd' door de vergadering goedgekeurd én onder warme in stemming der vergadering brengt de voorzitter hulde en dank aan den heer De Boer voor al hetgeen hij jaren achtereen voor „Burgerplicht" is geweest en er voor heeft gedaan. Door den secretaris zal deze dank aan den vertrokken penningmeester worden overgebracht Als bestuursleden worden herkozen de heeren K, Molenaar als voorzitter, H. Reijne D. Hartcnberg en C. Langedijk. Voor de vacature De Boer wordt gekozen de heer M. Krap. Tot penningmeester werd vervol gens aangewezen de heer J. Akkerman. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat het ledeutaT vrijwel gelijk bleef, dat de finantiëele toestand iels was verbetera. Voorts wordt in dit verslag een terugblik geworpen op de 40 jaren, welke de vereeniging heeft be-' staan. Een kort uittreksel uit de notulen dei- vergadering van 24 Sept. 1874 stelt de vergadering in kennis met de oprichters en het eerste bestuur. Vervolgens geeft 'de secretaris een overizcht van hen, die in dit tijdperk fungeerden als voorzitter, secretaris en penningmeester en wijst op het vele, dat door „Burgerplicht" is gedaan. Met de beste wenscnen voor de vereeniging eindigt spr. zijn verslag, waarvoor hem een hartelijk woord van dank der vergadering gewordt Bij de bespreking van het laatste punt -der agenda candidnalstelling,'dat door den voorzitter -wordt inge leid. wordt er op gewezen, dat door de R.-Kath. kiesver eeniging zijn candidaat gesteld de heeren: II. Overtoom, C. Poland -en Gbr. Krom en van Anti-Rev. zijde de heer C. den Hartigh, De vergadering besluit bii accla matie die aftrei nae raadsleden de heeren: N. Pool, :K. Molenaar en P. Blauw, allen vrijzinnig, opnieuw candidaat te stellen en voor de vacature De Boer even eens een vrijzinnigen candidaat te stellen. Na opmaking van een groslijst en bespreking van eenige, daarop voorkomende personen, wordt 'tot stem ming overgegaan, waarbij met bijna algumccne stemmen de heer J. Akkerman wordt gekozen. Deze verklaart onder warm applaus der vergadering, dat, waar onder de gegeven omstandigheden wellicht moeilijk iemand te vin den zou rijn, die een candidatuur van „Burgerplicht" zou willen aanvaarden, hij die candidatuur aanneemt. De voorzitter verheugt zich ten zeerste in dit besluit, omdat hij zich overtuigdhoudt, dat, indien de heer Akkerman mocht worden gekozen, het zou blijken, dat deze zou rijn de rechte man op dc rechte plaats. De regeling der propaganda wordt aan het bestuur opgedragen. Na eenige besprekingen van huishoudelijken aard, wordt de vergadering door den voorzitter geslotea RAAD VAN HARENKARSPEL. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 15 dezer des namiddfura half drie. Aanwe zig alle leden. De voorzitter opent do vergadering met welkom, waarna de secretaris de notulen •leest, die worden goedgekeurd1. Mede waren ter vergadering aanwe zig de heeren Kistemaker -'.en Baas, leden van het Burgerlijk Armbestuur, om rekening en verant - woording te doen over hun gehouden beheer. Do heeren Doekes en Groot worden aangewezen om de bescheidten na te zien. Uit de cijfers bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 4294.71, waaronder een saldo vorig jaar groot f 453.66% en een post gemeentesubsidie van f 2000. De uitgaven bedroegen in totaal f 3716.44°, waaronder f 1025 afgedragen aan het parochiaal armbestuur. Het saldo was dus f 578.26%. Er is een post onbetaalde lanidhuur groot f 38. De lieer Groot vraagt, of er nog kans is, dat deze post betaald wordt. De heer Kisteonaker ant woordt, dat dé betrokken persoon beloofd had met Mei de helft te komen betalen. Hieraan is echter niet voldaan, waarom spreker er 'de borgen mee in kennis heeft gesteld. 1 Nadat alle bescheiden zijn nagezien deelt de hr. Groot mee, dat de rekening in orde is daarom tot goedkeuring adviseert. De voorzitter dankt den armmeester voor zijn gehouden beheer en beveelt dc armen van Haren- karspel wederom in zijn weldadigheid aan. Hierna dee.lt de voorzitter mede, dat als keur meester is bènoemd de heer Muijs -'te Schagien. Door den heer Schut, tijdelijk onderwijzer te Kerkebuurt is met ingang van 1 Juni eervol ont slag als zoodanig gevraagd, wegens benoeming te Wieringerwaard. Het ontslag wordt eervol Ver - leend, waarna do voorzitter meedeelt, dat mej. Blad als tijdelijk onderwijzeres is aangesteld. Van öp heeren Strooper, Krabman en Spaans is bericht ingekpmen, -dat ze hun benoeming als leden in de commissie tot wering van schoolverzuim aan nemen. Van de heeren, gekozen als leden van het stembureau dito, 'en van het personeel benoemd voor bel herhahngsonderwijs dito. Van Ged. Statpn is goedgekeurd terugontvangen het suppletoir kohier H. O. 1915 en -het besluit om den hulpkeurmeester to belasten met de in ning der keurloonen. De voorzatter doet mededeeling, Jdat over April 5418 en over Mei 4704 kub. me,ter gas is'verbruikt, v°rder dat in de gemeente de gelegenheid is open gesteld tot het verkrijgen'van goedkoop brood, en meel. Hiervan is tot hedten nog weinig gebruik ges maakt, doch do publicatie dateert pas van enkele, dagen terug. De Gezondheids-commissie zond do begrooting in, waaruit bleek een ontvangst .en uitgaaf van fl 480, waarvan deze gemeente heeft te betalen f 30.85, welk bedrag de voorzitter in vergelijking met an dere jaren zeor laag -vindt. De rekening van de straatverlichting geeft aan oen ontvangst '.groot f 227.40%, een uitgaaf van f 200.12, alzoo eon saldo van f 27.28%, waarvan f 20 wordt gereserveerd voor uitloting van aandeelen. Hierna vraagt de voorzitter machtiging enkele posten oninba: tc verklaren, welke posten in hoofd zaak betreffen afschrijving en 'vermindering. Dit is op den Hoofdelijken Omslag f 219.81% en aan schoolgeld t 7.30. Van de inwoners van den Schagerwaard -is een verzoek ingekomen om adhaesie to betuigen aan 'n adres door hen aan den heer Inspecteur der Pos terijen te zenden, met verzoek een tweede postbe- stlling in te voeren. Adressanten meenen, ait ver zoek zeer billijk te kunnen achten, daar dit nog. bet eenige buurtschap van Earenkarspel is, waar gem tweede bestelling is ingevoerd en ze ook zeer veel- belang bij do tweede bestelling hebben. Dp Leer Doekee, er niet tegen zijnde adhaesie te bo.tulgpn, vreest toch, dat dit niet zonder -kosten gepaard zal gaan, daar het postkantoor veel te klein zal worden. Dp voorzitter zegt van oordeel te zijn, dat het allen welbekend is, dat het postkan toor grooter moest zijn 'dan het is, doch het in voeren van een tweede bestelling in den Schager waard kan daarop niet van invloed zijn. De heer Doekes: Er zal toch een postbode bij komen. De voorzitter: Of 'dit een vaste zal zijn, weet ik niet, dooh in elk geval zal er een ander» verdeeling komen. Mogelijk zal dit voor de gemeen te eenig financiëel nadeel opleveren, doch dit maar op ons bosluit niet van invloed zijn. Allen zijn er voor adhaesie op het adros te be tuigen. De vergunninghouders hebben het verzoek inge diend, de kermissen te laten doorgaan, doch dit komt in behandeling tegelijk met een voorstel van B. en W. van gelijke strekking. 1 Van don districts-schoolopziener is een schrijven ingekomen in verband met de verplichte verbete ringen -aan de school. De voorzitter licht deze zaak nader tce en zegt, dat besloten was pen afwachten de houding aan te nemen'in verband met de kos ten en in de stille hoop dat d^ -zaak wel wat zou doodbloeden. Het regeeringSbesluit dateert reeds van 24 November 1912. Na deze kennisname heeft dp gemeente-opzichter een teekening en begrooting gemaakt, waarvan dp kosten zouden zijn f 2400. De schoolopziener kan echter dit niet goedkeuren, als zijnde niet in overeenstemming met het regcerings- besluit, welk gevóélen 'wij echter niet dieelden. Toen hebben we den gemeente-opzichter 'n plan netje laten uitwerken, waarvan de kosten f 4000 waren. Dit was nog vóór de algeheele prijsverhoo- ging. Ook dit was nog niet naar dein zin van den schoolopziener, waarom de Raad besloot een af wachtend© houding aan te nemen. In het Waarland zijn op het oogenblik 145 146 leerlingen. Is dit op 15 Januari 1916 nog zoo. dan moet tot het aan stellen van een 4e leerkracht worden overgegaan en een lokaal worden bijgebouwd. Bréngen we hier de verplichte verbetering nog vóór dien tijd aan, dan zal dit geld in 't water gegooid zijn. B. <jn W. hebben daarom uitstel gevraagd, op welk verzoek de schoolopziener geantwoord heeft, dat uitstel niet verleend wordt en in overweging geeft het werk nog dezen zomer in overeenstemming met het re geeringSbesluit uit te vooren. Zoo -hiertoe niet wordt overgegaan, zal de tusschenkomst van "Ged. Staten worden ingeroeppn. Dit is feitelijk een ultimatum, zegt de voorzitter. B. en W. hebben geen defini tief voorstel, zoodat we onze houding moeten be palen. We verschillen nog steeds *van meening met den schoolopziener, wij meenen dat ons plan in overeenstemming isjmet het regeeringsbesluit en hij zegt van niet. Spr. gelooft niet, dat de Raad het zoo erg zal vinden, als bet bij Ged. Staten komt. We kunnen Ged. Staten op onze meening wijzen en hen meetfieeten, dat het -toch te Waar land bezwaarlijk is uitvoering aan het besluit te geven. Te Dirkshorn zal natuurlijk wat moeten ge beuren. Al£ we van de veronderstelling-uitgaan, dat ons plan goed is, moeien we het niet prijsgeven en zoo niet, dan moeten we een ander plan maken. Besloten wordt aan dbn schoolopziener-te berich ten, dat ten opzichte van Dirkshorn het reeds eer der ontworpen plan gehandhaafd wordt en ten op zichte. van Waarland op bovengenoemde gronden uitstel wordt gevraagd tot 15 Januari 1916. Thans komt aan de orde een voorstel van B. en W., om do kermis te laten doorgaan, behoudens verslechtering dpr tegenwoordige omstandigheden. De voorzitter licht toe, dat B. en W.-tot het voor stel zijn gekomen, omdat ook in andere gemeenten de kermis doorgaat en het dan toch beter ls, dat de centen hïer besteed wordien'dan ze naar andere gemeenten gébracht. Beter was, dat geen kermis werd gpvierd, doch dit keereo we niet. In de oor logvoerende landen zelfs zijn schouwburgen, cinp- ma's enz. tot den nok toe gevuld, terwijl we nog moeten constoteeren, dat in onze grensplaatsen dc kermissen niet doorgaan en in Duitschland zelf wel. Da hoor Doekes merkt op, dat wat het kormis- vieren betreft, dat in strijd is mot zijn beginsel, doch dit er buiten gelaten, wordt toch met d« ker mis het zedelijk peil niet verhoogd, doch verlaagd, wat voor spr. reeds voldoende is, om voor te stel len de kermis niet alleen dit jaar, doch geheel af te schaffen. We zijn dan meteen van-dat gewik en geweeg af. Het is thans werkelijk de tijd een dus danig bosluit te nemen en hetzelfde motief van het vorig jaar bestaat nog -terdege De beer Groot vindt het voorstel van -den heer Doekes wel radicaal, doch men ontneemt aan vele burgers een genoegen en aan de belanghebbenden hun brood. Spr. gaat met het voorstel van B. en W mee. De heer Hoogland zou zich er wel mee kunnen vereenigen, als er wat anders voor in de plaats gegeven werd. Öntspanning en uitspanning moet er nu eenmaal weden. De beer Doekes zegt: we zijn toch geen college om de burgers uitspanning te geven. Verder gaat het niet aan, enkele ingezetenen -voor te trekken ten koste van het zedelijk belang van velen. Moe ten we dan de deur openzetten voor verkwisting, vloeken en drankgebruik. De voorzitter: Het is hier eenigszins een begin selkwestie en dan komt men niet licht gbij el kaar. Verkwisting is niet te keer en. Als in 'andere gemeenten de kermis niet doorging, zouden B. en W. geen voorstel hebben ingediend. Ik ken, zegt voorzitter, voldoende de bezwaren, doch er zijn toch ook een macht van menschen, die zich er aan genaam aróuseeren. De buitensporigheden bepalen zich toch meestal slechts tot enkelen, en als die op een kermis de gelegenheid niet hebben, gaan ze op een andere manier. 1 De heer Doekes wijst nog eens op het zedelijk gebied en zegt niet alleen te staan. In Sneek is ook besloten de kermis niet te laten 'doorgaan en hier stemden ook de socialisten 'en vrijzinnigen er voor. Do burgemeester van Sneek noemde net kermisvieren in dezen tijd dan sen Op een kruidmijn. Laten wij nu niet de deur open zetten voor dingen waarmee we met ons zeiven in strijd rijn. Voorzitter zegt,' dat cr wel meer gemeenten zijn waar de kermis niet gehouden wordt, doch als er kennis gevierd wordt voor ontspanning, is er niets tegen, (doch als het misbruik bestreden moet worden, moet alles op dit gebied, dus ook allo bals, weg. De heer Zut zou er in verband met de Zondagsrust en het zedelijk belang wel voor rijn, de kermissen op Zondag af te schaffen, daar de bakkers en winkeliers geen tijd hebben, naar de kerk te gaan. Het is niet) sprekers bedoeling om dit dit jaar reeds door te voe ren, doch het kan in 't geheugen gehouden worden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in stemming gebracht en met de stemmen van de heeren Bakker en Doekes tegen, aangenomen. De kermis gaat dus door. Op voorstel van 'B. en W. wordt besloten de pen sioengrondslagen van den keurmeester en hulpkcur- mccster, respectievelijk vast te stellen op f 12.50 en f 225. De heer Doekes vraagt of de kosten voor elke ge meente dezelfde rijn. De voorzitter zegt, dat dat 'voor den pensioengrondslag gemakshalve is gedaan, doch dat fblke gemeente betaald, naar gelang er beuringen plaats hebben. Rondvraag. De heor Doekes vraagt hoeveel kinde ren er van de Stroet te Dirkshorn schoolgaan. Do voorzitter zegt van 10. De- heer Doekes: Is dat niet erg. Is dat zoo noodig. Wanneer die kinderen anders van onderwijs verstoken zouden rijn, zou het wat anders wezen, doch nu dat toch niet het geval is, zou ik toch zeggen, neem ze niet aan. Het is een zedelijk nadeel voor net'onderwijs, daar toch oen onderwijzer beter onderwijs kan geven naar gelang hij minder kinderen heeft. De voorzitter zegt, dat hem door een drietal ouders gevraagd is naar zijn meening op een tuinbouwvergadering, doch toen natuur lijk niet de minste toezegging kon doen. B. en W. waren van oordeel, dat er niets tegen, doch voel voor te zeggen was. Ze moeten het maximumbedrag aan schoolgeld betalen, dit is 60 ets. per maand per kind en bovendien ontvangen we Rijksvergoeding voor 3 on derwijskrachten als er 90 leerlingen rijn en zonder die 10 zouden we er ver beneden zijn. Een kind kost aan onderwijsmiddelen ongeveer f 2 per jaar, dus was dit voor de gemeente een tamelijk finantieel voordeel, waar om B. en W. dan ook tot toelating besloten. Toen cr 84 a 85 leerlingen waren, was de school dun bevolkt cn spreker gelooft niet, dat het onderwijs er minder door geworden is. Bovendien werd tegemoet gekomen aan den wensch van verschillende ouders, Do heer Doe- kes dankt den voorzitter voor zijn inlichtingen en zegt tevreden to zijn, nu hem blijkt, dat het was om boven het getal van 90 to komen. Verder wijst de heer Doekes er op, dat do straat in slechten toestand is. De voorzitter antwoordt, dat 'het onderhoud van de wegen bij de banne berust. Deze verwerkt jaarlijks 6000 a 10000 steenen, waarmee ze waarschijnlijk dit jaar nog wel niet aan Dirkshorn toe zullen komen, daar er andere gedeelten, b.v. te Tuitjen- horn, rijn waar de straat nog veel slechter is. Het ban- be,stuur is wel terdege van den slechten toestand der straat overtuigd. Hierna volgt sluiting der vergadering. Gemengd Nieuws. EEN DIENSTDOEND RITMEESTER MET EEN KUNSTBEEN. In het „Zentralblatt für chirurgische und mecha nische Orthopadie" schrijft prof. El Hoeftmann over een ritmeester met één been die dezer dagen, weer in actieven dienst getreden is. In het Hindenburg- ziekenhuis te Koningsbergen-werd in November een kapitein opgenomen, die in September mij Vitry ie Frangois door een granaatechot in het kniegeNvricht was gewond. Midden October was het-been halver wege de linkerdij afgezet. Men maakte een kunst been voor den patiënt, waarmede hij reeds den 30 November de eerste pogingen tot loopen deed. -Den 9 December kon de ritmeester al beproeven te rijden op het rijtoostel in 'het Zandcrinstituut en drie dagen later zette men hem reeds op eèn 'mak paard. Den 23 December kon hij de inrichting ver laten en den-28 December meldde hij zioh aan voor den dienst. Het komt er maar op aaD, zoo betoogt professor Hoeftmann, dat men zoo vroeg mogelijk met het maken van kunst-ledematen begint en -den patiënt dan aan het verstand brengt, dat hij meer er mee kan doen, dan hij gelooft. Meestal kunnen do lie den onmiddellijk, nadat het kunstbeen aangezet -is, trappen loopen. Maar men moet ze de trappen niet eerst af, maar' op laten loopen. Want anders krijgt de patiënt een gevoel van-duizeligheid en kan men hem er moeilijk toe brengen de poging te herha len. ls het trappenklimmen echter onmiddellijk goed gelukt, dan geeft dit den zieke veel moed en komt hij er toe ook aan moeilijker proefnemingen met moed te beginnen. Tweede Kamer. Dcn.-Haag, 15 Juni 1915. De interpellatie-Van Vuuren is achter den rug. Over de Indische Leening der 62>/s miliioen. is inen einde lijk uitgepraat geraakt. Dc heeren Van Deventer en Fock hebben het beleid en de houding van minister Pleyte nog eens verdedigd, zonder nieuwe argumenten bij te brengen. Eerstgenoemde onderstreepte nog eens het groote, nationale belang (z.i. te zeer uit liet oog ver loren), hofrokken bij vestiging van een stevig, zelf standig Indisch krediet; de heer Fock deed uitkomen, dat 't niet slechts verstandig van den minister was, het contract met het Consortium te sluiten, maar plicht Indien 't in hot Nederlandsche Parlement gebruikelijk ware geweest, eene motie van goedkeuring voor te stol len in -oen geval als 't thans voorkomende feelijk in hel Palais-Bourbon), mr. Fock zou 't zeker gedaan hebben... Iets, wat de heer Van Vuuren blijkens zijne dupliek (of „tripliek") nog niet zoo héél zeker acht. De inlcrpellant; over net moreel effect van ziju optreden voldaan, zinspeelde et" op, dat rijn doelen op eene mo- gelijk-komende motie van vertrouwen als „verkenner"" van de stemming der Kamer „uitstekende diensten" hoeft gedaan. Minister Pleyte verzekerde nogmaals, dat van misleiding van Kamer of volk hier geen sprake is geweest Evenmin van de bedoeling om „ae Kamer iets tc ont houden". Niemand is cr dan ook, die van „corruptie", of iets daarmee verband "houdend, wenscht te reppen. Geen blaam rust op minister, syndicaat-'of wien ook in deze. Maar toch.... mr. Pleyte heeft erkend, toegegeven, dat hij wederom voor do taak der voorbereiding van eene Leening staande - gelijk men in dei uitgevers-wereld zegt: „eene vermeerderde en verbeterde editié" zou gé ven. Óok (gelijk de heer Vliegen wenscht) met meer kracht, stevigheidv tegenover het groot-kapitaal f..... Bespiegelen wij èr niet verder over. Zonder harde of krenkende woorden waarvoor heden ook geen aanleiding bestond -- heeft de interpellatie-Van Vuuren dan toch effect gehad, dat minister Pleyte het nict- ontsierende boetekleed aantrekkend op menig punt erkend heeft, dat 't anders had kunnen, en in de toekomst zal wezen. Dal woord siert dezen bewinds man, maar loont tevens aan, hoe de heer Van Vuuren hij moge dan niet het gezag van mr. Patijn hebben als financier. zeker niet vruchteloos zijne krachten aan deze zaak, 't recht-zetten dezer dingen, heeft gegeven. Waarbij „jacht op succes" men mag 't gaarne aanne men nem niet leidde. En daarna heeft de Kamer een lange, lange lijst van ontwerpen en conclusiën afgedaan. O.a. de wijziging van het Indisch Reg.-reglement, den Gouv.-Generaal be voegdheid gevend om benoeming erf ontslag van ambte naren aan anderen over te dragen, waarbij door min. Pleyte werd overgenomen een amehd-Rutgers, strekkend om* te bepalen dat ontslag van tijdelijk buiten Indië ver toevende ambtenaren aan de Kroon blijft. Voortsont eigening voor bouw van een post- eri telegraafkantoor te Utrecht; wijziging van de Méeldauwwet-1912wijzi ging opleiding aaspirant-machinistenVerbod 'om som mige artikelen te laden in of te vervoeren met visschers- vaarluigcn. De Kamer is op recès. Dat wil zeggen: tot in dcil loop van Juli. Echt, normaal zomer-recès krijgen we ditmaal niet. De ontwerpen-Landslorra, alsmede de voorstellen- Rambonnet (verdediging van Indië) wachten. 't Wordt, dit jaar, geen echt, normaal recès. Edoch: wat is, in "deze benarde tijden, nog normaal r... Eerste Kamer. Het senatoriaal debat over het Eeds-vraagstuk is be gonnen. En 't staat er gevoelt ieder slecht bij. De a.-revolut heer Van den Berg en zijn coalitie genoot Reekers hebben het ontwerp bestreden. Laatst genoemde noemde 't demoraliseerend't een echt stui vertje voor een valsch, of te wel ..ITaacsch" kwartje wisselen. Voor een „rond stuivertje1... De zaak staat er in het Hoogerhuis uitermate zwak voor. Edoch, wij moeten afwachten... Morgen, Woensdag, zullen de heeren Senatoren zich' verder openbaren! Mr. ANTONIO.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2