De Oorlog. Hetvaartyiigr, hoog getuigd, is naast voldoende ijzer ballast, voorzien van een 050 KG. middonziwaard, dat in een kast, die zich in de kajuit bevindt, kan worden opgedraaid en waarmee de diepgang kan geregeld worden van 4 tot 10 voét (plm. -"13 tot 33 d.M.); Behah de kajuit, bevindt zich daarachter 'n z«er mime cockpit, en daar voor, aan SB - en P-B, twee afzonderlijke hutjes, terwijl onder de plecht een aardig kcmbuisje, met.kachelpijp daarbovien uitste kend, de/3 kok tot werk- en slaapplaats kan die nen. Voor bestrijding der opknapkostien en voor aan koop van hot noodige- redding- en vlaggenmaheriaal, alsook voor onderhoud in de komende jaren, be hoeft de kas nog meerderen steun. ken benokmtngskwestïf. Id. de zitting van-den Almeloschen Gemeenteraad van lo April werd de jaarwedde van den administra teur van het grondbedrijf vastgesteld -op f 400. In «dezelfde 2itting werd tot administrateur benoemd de hoer K. Atema, secretaris dezer gemeente. Gedeputeerdo Staten achten dit in strijd met de wet. Immers volgens artikel 3 der verordening op het grondbedrijf wordt het beheer gevoerd door B. en\V., daarin bijgestaan door eene commissie van bijstand. Deze commissie is een -vaste commissie uit den Raad blijkens art. 1 der verordening, rege lende de samenstelling-en den werkkring dier com missie. Krachtens art. 101 der Gemeentewet moet de secretaris B. en W. en bedoelde commissie in alles behulpzaam zijn, wat het hun opgedragen be stuur aangaat, derhalve ook wat hunrup bemoeiing met het grondbedrijf betreft. Ter zake van het. grondbedrijf mag den secretaris dientengevolge geen belooning worden toegekend buiten zijn jaarwedde ais secretaris. Op grond van een en ander noodi- gen Gedeputeerde Staten den Raad uit hetzij -met intrekking van het besluit tot vaststeling der bezol diging te bepalen, dat-de administrateur van het grondbedrijf geen bezoldiging zal genieten, hetzij het besluit tot benoeming van den heer Atema tot genoemde betrekking in te trekken. Mocht d Raad onvrhoopt beide besluiten handhaven, dan zullen Ge- deputeerde S'aton den Minister van Binnenlandsche Zaken verzoeken, aan de Koningin 'n voordracht te doen tot vernietiging van het besluit, houdende be noeming van den heer K. Atema tot -'s^oretaris van het grondbdrijf. B. en W. stllen den Raad voor aan het verzook van Gedeputeerdo Staten niet-te voldoen. moordaanslag. Gisteravond heeft de 21-jarige'J. S., -uit IJssel- stein, na een twist met zijn meisje en haar moe der, 'te Jutphaas, zijn revolver getrokken en op beiden gevuurd, waardoor het meisje een schot wond in dr°n arm 'en de moeder een kogelwond on der het hartkrecg. Vervolgens richtte S. het wa pen op zichzelf. In de -rijksklinieken te Utrecht iu hij hedennacht overleden. De verwonding van het rneipjn is niet, die van de moeder wel ernstig. mond- en klauwzeer. Sedert de- vorige opgave dd. 16 Juni 1915 werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: In Zuid-Holland: 4 gevallen te Stompwijk; 2 ge vallen in elk der gemeenten Hof van Delft en Voor schoten; 1 geval in elk der gemeenten Zoeterwoude, Kethel -a SpaJana en Voorburg. In Limburg: 14 gevallen te Vaals; 7 gevallen te Wittern; 4 gevallen te'Ubach o. Worms; 2 gevallen te Bocholtz en 1 geval -in elk der gemeenten Gul pen, Kerkrade en Nieuwenhagen. st. maartensvlotbrug Door den heet P. Vfeuger te St. Maartensvlot- brug is een hooiworktüig .'uitgevonden, waardoor 't binnenhalen van het hooi veel gemakkelijker wordt gemaakt. Voor de boeren moet een dergelijk werk tuig in dezen drukken tijd zeker wel -veel waard zijn. noordscharwoude. Door den heer Verburg alhier, is toestemming aangevraagd voor do plaatsing van een 25 paarden kracht zuiggasmotor. noordscharwoude Het gaat op bet hulptelefoon- en telegraafkan toor alhier uitstekend. Dinsdag jl. werden 158 te legrammen behandeld en gesprekken gevoerd, een getal dat tot Tieden nog niet bereikt - was. Natuurlijk laat hier de nieuwe markt terdege haar invloed gelden. oudkarspel. "Woensdagmiddag raakte het tweejarig dochtertje van den heer H. Roos alhier onder oen hier pas- seerend draaiorgel. Bewusteloos werd het kind er onder vandaan gebaald, doch de gevolgen schijnen niet van ernstigen aard te zijn. raad van noordscharwoude. Vergadering van den -Raad der gemeente Nooraschar- wou-de, gehouden op Woensdagavond 23 Juni 1915. Voor zitter burgemeester Brinkman. Allen present Voorzitter opent de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgt Enkele mededeelingen volgen nu. De slaat van ingekomen telegrammen over Mei vermeld er 82 (geen dienst). De rijksontvanger heeft aan den gemeenteontvanger den 2den Juni f 128.93 uitgekeerd. Gel Staten hebben de verordening op too- neelvertooningen, enz., goedgekeurd De Commissie tot wering van schoolverzuim zond haar jaarverslag in. Yoorkennisgeving aangenomen. Vajn de Noordholl. Prop. Comm. der Vereen, tot afschaffing van Alcoholische dran ken was een rekest ingekomen betrekkelijk 'het aantal vergunningen alhier. De inhoud aan allen reeds bekend zijnde, wordt het niet gelezen." Allen zijn er -voor, om in dit opzicht aan het reeds genomen besluit te houden en iüt rekest thans voor kennisgeving aan to hemen. Aldus besloten. Valn «ene ingekomen zeer uitgebreide circulaire over ide manier en de kosten van het ontsmetten van' boeken, vindt men het doel best en is de Raad er voor, dit in gedachte te houden, om desgewenscht te zien of men er toe zal overgaan. Daarna komt in een schrijven van den heer 'P. Verborg, waarin deze verlaging van het keurloon van den gemeentelijken keuringsdienst verzoekt^ of, als dat niet kan, vrijstelling voor exportslachterij, aangezien alhier Hj hem geslacht vee niet in de gemeente wordt aangeboden voor consumptie. Voorzitter zegt, dal er bij de bespreking met de Gezondheidscommissie te Schagen bij de behandeling van den keuringsdienst niet zoo op gerekend is dat verburg het op zoo groote schaal zou ter hand nemen. De heer Vlug zegtIk heb er toen toch over gesproken en er wel degelijk op aangedrongen om 't keuringsloon te verlagen. De hee- ren wilden dat "joen echter niet, overwegende dat er meer ingesteld voor de gemeenten. En hu pirofiteereh wij va'n datgene, wat hij' "naar 't buitenland voert. Dat is hiet hot doel. De heer Slotemaker is wel er voor om het keurloon wat to verlagen. Voorzitter geeft toe, dat het niet dip bedoeling is dat zooals nu Ver burg alleen wel'den hulpkeurmeester betaalt door het groote bedrag nnn keurloon dat de heer V. moet opbrengen. En 'dat is toch niet het doeL Spreker zou echter eerst gaarne spoedig een vergadering van de Dag. Besturen van de bij den keuringsdienst betrok ken vier gemeenten Noord- en Zuidscliarwoude. Oud- k-.rspel en HarenkarspeT met de Gezondheidscommissie zien plaats vinden en tevens naar meer gegevens stre ven, té putten uit de administratie van den hulpkeur meester. Dat acht voorzitter beter dan nu zonder do gegevens over eene verlaging te besluiten. De Raad spreekt zich algemeen in beginsel voor verlaging uit cn kan met 's Voorzitters idee meegaan, zoodat bin nenkort de Dag. Besturen en de Gezondheidscommissie van Schagen zullen vergaderen. Ingekomen leen rekest van don heer w. Dorsman, hoofd der school, om| mot -1' Nov. a.s. eervol óntslag als zoodanig te mogen ontvangen, daar hij datt de leef tijd heeft bereikt omi voor pensioen in aanmerking tè' komen en ook als oprichter van de begraafplaats te gen dien datum eervol to mogen worden ontslagen. Voor- rit'er stelt voor liet gevraagde ontslag uit die beide betrek kingen óp do meest eervolle wijze te verlecnon. De Raad kan zich hier algemeen mee vereenigen en -wordt den heer Dorsman het ontslag op de meest eervolle wijze tegen 1 Nov. toegekend. voorzitter wijdt den heer Dorsman waardeerende woorden. Slechts eenmaal in de 40 jaren die hij hier is heeft de heer D. één middag in de school verzuimd Dat is wél een bijzonderheid. Op de salarisregeling, zooals de verordening die thans aangeeft, is een oproeping gedaan voor sollicitanten Nu is hel aanvangssalaris, dus van 0 tot5 dienstj., f 900 en van 5 tot 10 dienstjaren f 950, 1015 d.j, f 1000, 15—20 dj. f 1050, 20 en meer d.j. f 1300 plus vrije woning en tuin. 3 sollicitatiën zijn ingeko men en wel van A. Nawijh te Lulkewinim (Fr,), J. Reynders te Appingedarai (Gr.) en J. C. Visser te Ha- ringnuizen, resp. 57) 40 en 54 -jaren oud. De heeren 5vinden de keuze zoo niet groot en algemeen is men wel voor wijziging van de salarisregeiing, die op den be- slaanden voet is ingcriéht met het oog op den heer Dorsman, doch dié nu dat wordt algemeen ingezien, wijziging behoeft. De Raad zou ook wel liever wat jon gere sollicitanten er bij hebben. Na eenige bespreking ko men voorstellen in .n.1. van den heer Vlug om de sa larisregeling te maken als volgt: 05 <Lj. f 1100, 5—10 d.j. f 1150, 10—15 d j. f 1200, 15—20 dj. f 1250. 20 en meer d.j. f 1300 en dat van den heer Slotemaker luidt als volgt: 05 Ü.j. f 1050, 510 d.j. f HOU. 10—15 dj. f 1150, 15—20 dj. f 1200, 20 en meer d.j. f 1300. Deze voorstellen worden tegelijk' tegen elkaar in stemming gebracht, waarbij' het voorsiel- Slol'emaker met vier stemmen voor wordt aangenomen Vóór stemden behalve de voorsteller zelve nog de "hec- reti Barton, Zut, en Oppendoes. Voor 't voorstel-Vlug waren de heeren Vlug, Leeman en Beman. De noodiige goedkeuring van Gëd. Staten zal worden aangevraagd om daarna een hernieuwde oproeping van sollicitanten le doen. Goedgevonden wordt betaling uit den post voor on voorziene uitgaven, tot een totaal van f 1054.58Vï, door B. en W. voorgesteld Mede vindt de Raad algemeen goed de af- en over schrijving, te doen tot een totaal van f 1482.83. Bij de rondvraag die nu volgt, vraagt de heer Vlug naar de verschaffing van bruin brood, of die in werking is getreden. Voorzitter antwoordt bevestigend Publi catie aan de borden heeft plaats gehad en er zijn reeds een aanlal broodkaarten ingekomen. De heer Vlug achtte adverteenen beter _,dan wordt het meer algemeen bekend. Voorzitter dacht dat allen wel al wisten. De hoer Herman zegt van niet, heeft er gesproken, die er nog niets yan vylstenj en wou wel een advertdntiö er over in 't Weekblad voor de Winkeliers plaatsen De Raad vindt omroepen nog beter. Waartoe wordt be sloten. Hierna sluiting onder dank. Predikbeurten. zondag 27 juni. nederlandsch hervormde gemeente te: t?chagen. Geen dienst. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Theesing. Onder werp: Zaaien en maaifen. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Westerland, nam. 2 uur, Ds. «Wftkop. Den Oever. Geen dienst. Oosterland. Geen dienst. Nieuwe Niedorp, 'b av. 7 uur, Ds. j. Kars uit Winkel. ïïarenkarspel. Geen dienst. Barsingerhorn. Geem dienst. Veenhuizen, voorin. 9.30 'uur, Ds. Staal. Burgerbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Petten. Geen dienst. Oudesluis, v.m. 9.30 uur, Ds. Groemeveld. Iteerhugowaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Broekema. Oudkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. De Leeuw. Winkel, voorm. 9.30 uur, Ds. Kars. Anna Paulowna. Geen dienst. Sint Maarten, voorm. 9.30 uur. Ds. Tinholt. doopsgezlnde gemeente te: Hippolytushoef, voor». 10 uur ,Da. Leendertz. Slroe. Geen dienst. Nieuwe Niedorp, voorm. 9.80 uur. Ds. Haars. Oudesluis, voorm, 10 uur, Mej. a. van dT Vlies van Schiedam. 1 Barsingerhorn. Geen dienst. evangelisatie te: Scbager Geen dienst. uit een bericht over den strijd op de Manshoogten. Het Fransche bericht meldt ojls daarover: Op de Maashoogtou zijn de Duitschers b\j Tran- chée-Calonne in de late nachtelijke uren van Maan dag op Dinsdag tot een hevigen a-mval overgegaan met heit doel om de verloren stellingen te herove ren. Zij zijn cr slechts in geslaagd' een deel van bun vroegere t weledel linie 'te bezetten. Twee tegen aanvallen idcr Fransehen Stelde het bijna geheel weer Ln onze handen. Sedert 5 Juni zijn in deze streek 220 krijgsgevangenen gemaakt, waaronder 3 officieren. Hetzelfde leert ons het volgende: In de Vogezen hebben do Duitschers gisteravond bij Fontcnclle in de streek van Bandesapl, na eenige uren lang een Fransch veldwerk met 4000 granaten te hebben beschoten, een voorwaartsche beweging uitgevoerd over een front van 200 meter en zijn zij er in geslaagd om vasten voet in onze stelling te krijgen. Tezelfder tijd vielen zij Üe naburige loopgraven aan. Het offfensicf is terstond gestuit door een schitterend uitgevoerden Fransehen tegenaanval. De Fransehen hebben het ver loren terrein bijna geheel heroverd. De Duiischers kon den zich slechts in het uiterste gedéelte van het Fransche veldwerk handhaven. Wij maakten 142 gevangenen, waar onder 3 officieren. Het is een strijd zonder eind, maar daarom niet minder, moorddadig en vooral voor do Fransehen zijn de verhezen zeer groot. Mogen we de Duitsche be richten daaromtrent geloovcn, dan is alleen in den slag in .Champagne het Fransche verlies 40000 Zulk oen ondergeschikt gevecht, met geen resultaat eischt. zulk een reuzenoffer.Het is zoo treurig, o- deze oorlog maakt van 'Europa één reuzenkerkhof. Wanneer het einde f? In het Zuiden nog steeds w-inig nieuws. De Oostenrijksclie ge neraal Von Iloeffer, constateert dat in-de le maand van den oorlog met Italië, de Italianen geen voor deel'hebben behaald. De Oostnirijksclm troepen heb ben zich in hun steliingien gehandhaafd, -de pogin gen der vijanden om voorwaarts to dringen zijn mislukt. Aan de Dardanellen óok nog maar steeds g**en nieuws van -beteekenis. Hot Engelsche persbureau maakt melding van do verovering van 550 M. loopgraaf -en noemt, dit een aanmerkelijk succes. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. In het Oosten draait al het nieuws dat er is, nog-steeds om do in name van Lemberg en steods duidelijker wordt het uil de berichten, dat hel verlies van Lemberg voor de Russen beteekent hun geheel terugtrekken uit Zuid en Oost-Galicië. Uit de Russische berichten blijkt, dat de Russische legers nog steeds stoute aanvallen op de verbondenen troepen hebben gedaan en hier en daar niet zonder succes. En we mo^en gerust de conclusie mhken, dat waar de Russen nog zoo konden optre den, van demoraliseering geen sprake is. En het is dan ook uiterst moeilijk nu reeds gevolgtrekkingen le maken over dc gevolgen. Gister hebben we de beide heersciiende meeningen daaromtrent tegenover elkaar gesteld en het is nu het Engelsche blad de Times, dat ons meldt, dat het D uitschei front aan den boog van de Weichsel geducht wordt versterkt door nieuwe troe pen vanuit het Westen. Eein Pelersburgscli bericht spreekt .zelfs van een 30 pet. en de Times beaamt dit ten deele. Als deze berichten waar blijken te zijin, dian is Warschau het doel, en kan een omliheikkiende beweging der Jegers in Galicië daar ook op wijzen. Wat het einddoel van Duitschland in dezen oorlog is, vertelt ons eveneens de Times. Het moet een offi cier van den Duitschen generalen staf zijn, die deze meerling heeft uitgesproken. Hij zegt dan „Wij moeten de Russen verslaan, niet alleen ze terugdrijven, zoo dat zij zich kunnen herstellen en terugkomen, maar ze ter dege verslaan. Wij moeten ze in het Zuiden terug drijven tot in het hart van Klein-Rusland, Bessarabië bevrijden en het Roeme nië aanbieden voor oogenblikkelijke bezetting, ten einde vrede le houden met de Balkanstaten, en ver der doordringen, desnoods tot Odessa. In het Noor den zullen de Oostzee-provïncies gemakkelijk van don vijand worden gezuiverd. De Duitschgerinjd- heid in Zweden, zal ons in dien hoek voor gevaar vrijwaren. Vervolgens zullen wij; vrij rijn om onze aandacht aan het Westen te wijden en don "inval in Engeland te ondernemen." De Times zegt dan verder, diat de Duitschers inderdaad nog plan hebben op verovering van Calais uit to gaain. De Duitscho imperialisten verlangen inlijving niet allecin van België, maar van Fransch Vlaanderen lot aan Berckj ren oud Vlaamsch visschersdorp en hadplaats, een 2o K,M. ten Zuidwesten van Boulogne. Ais ide Duitschers van Calais uit met hnn nieuwe geschut Dover hebben verwoest, gaan zij onder dek king va Ti idat geschut op den inval van Engeland uit. .De aluminiumbootenworden er ai voor klaar gehouden. Zoo het nog noodig is, ziften duikboóten ze beschermen. Voorafgegaan door een geweldige luchtvloot, «die schrik en ontsteltenis verspreidt zal het landingsleger dan op Londen aanrukken. De Times vindt dat plan volstrekt niet onmogelijk. Van het 'oorlogsveld in het Oosten komt vanuit Duit sche bron, dat de Russen ook in het San-Weichselgebicd en aan den Boven-Weicltsei beginnen te wijken. We këb'- ben hierboven er reeds op gewezen dat het een het noodzakelijk gevolg is van het ander. In het Westen dezelfde toestand. Duinkerken wordt nog steeds door ver dragend Duilsch geschut gebombardeerd. Het blijft hier ecu strijd met wisselend geluk. Het best blijkt dit weer aangenomen. De heer P. de Borst, evangelist alhier, heeft -hot beroep naar dé Ned. Herv. Gemeente te Blittterswijk (gemeente Meerlo, Limburg), aangenomen. bonardon. Het 'is een groot genot geweest, de voorstelling in bet Noordhollandsch Koffiehuis van -Bonardon, door d<* Jollandsche Tooneelvereeniging van Am sterdam, met Hubert Laroche in den -titelrol. Deze laatste toevoeging i3 eigenlijk de hoofdzaak, want zonder Laroche kon Bonardon niet zijji wat bet gisteravond is geweest. Het is Laroche die-dit stuk niet alleen draagt, maar het hcog opvoert. Zijn spel brengt ons de diepe ontroering, sleept mee. Den gebeelen avond volgt het oog, volgt -onze belang stelling hem Hij brengt ons tot meeleven, tot mee voelen. Wat ''ons bij nuchter nadenken misschien onwaarschijnlijk _£ou schijnen, niet zou geaccep teerd worden in zijn wat vreemde consequentie, 't wordt als een waarheid ontvangen, Laroche hoMt ons vast en we volgen bom in zijn prachtige op gewektheid, in zijn heeflijk geluk, maar ook in zijn groote en diep aangrijpendie smart. -Wat een kracht van uitbeelden, wat een temperament I Het was echt W°neen mensch van vloesch en. bloed, die Bonardon met al zijn kleine gebre ken, maar ook groote hoedanigheden met zijn alles omvattende liefde. En do anderen, het heele1 clubje stond hoog en als we dan 't eerst denken aan Cor Smjts -als Parjollier, dan zullen die met ons present waren, dit begrijpen hem nog voor zich zien, zoo vlak naast Bonardon. Zijn sp«l aanpassend, we zouden haast zeggen ondergeschikt makend aan dat van zijn partner, maar juist daardoor -zoo bij uitstek meewerkend tot het schoppen van een zuiver beeld van dien „ouden sukkel" met het goudeji hart. En ook Marianne (mevr. Math. Kiehl) -ien Mamette (me vrouw ï.ena Kl'eij) waren perfeot, zij hebben zoo als reeds gezegd het eehö&l op zeer hoog peil we ten te bonden. 1 Zaterdagavond spepjt Laroche in „Een ontaard va der". r -k. kiesvereeniging. Inde jl. vergadering der R.-K. Kiesvcreeniging is besloten om, gelet op do bijzondere tijdsomstan digheden de katholieke kiezers uit te noodigen bij de a.s. periodieke geineonteraadsvierkiezlng, hun stem te willen uitbrengen op do aftredende raads leden, de heeren Buis, Boekei en Trapman, en 2e. om in de vacature-Smit den heer K. Blaauboer to steunen. Tot voorzitter der vereniging werd gekozen de he^r P. Henneman, in wiens plaats -tot penning meester werd v°rkozen die heer G. Dorbeck. marktoverzicht. Bij. ide groote aanvoeren op andere markten en daar mee gepaard, gaanden lageren prijs met stuggen handel, bestond er alte kans dat onze markt in deze depressie zou deolen. En deze verwachting is niet uitgebleven Herkauwende diorèn, waren algemeen minder: op vette schapen was het verschil 3 glid, per stuk, op vette koeien 3 cent per pond. Vctlo schapen met grooten aanvoer, konden 38.50 gld, gelden. Voor dien prijs verkocht de heer R. Swaan van SL Maarten aan den lieer W. Zuidmeer te Rot terdam. Voor de markt was hot een geluk, dat deze bekende koopman "aanwezig was, anders zou de prijs verlaging zekér nog groóter zijn geweest. Oude scha pen en lammeren waren prijshoudend, stug. Bij vette koeien overtrof de aanvoer de vraag, een deel keerde weer huiswaarts. De prijs voor eerste kwa liteit was 50 cent Een -prijs van 425 gld. ontving de heer C. Baars alhier. Melk- en kalfkoeien waren ook al trekkend. Vette varkens verkeerden in de beste conditie. Be steed werd 46 cent Door aankoopen voor de Regeering en de Marino was de handeL wulig. Eieren kwamen weer op 7 cent. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Wouter, z. v. GerritVerhoog en van Ma ria Antonia van Ee. politie. Gevonden: een portemonnaiie, een zilveren horloge Vermist: oen leghorn-kip. Inlichtingen der Gemeente-Secretarie. Bekendmakingen. De Burgemeester der Gemeente Schagen, brengt b\j .deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat 'het kohier der Belasting op Bedrijfs- en andere Inkom sten, No. 4^ op den 19 Juni door den heer Directeur der Directe Belastingen le Amsterdam is executoir ver klaard en op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze gemeente ter .invordering is overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij ""belang heeft, wordt alzoo vermaand op 'de voldocnihg van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten cindo alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit 'nalaliglDeid zonden voortvloeien, to ontgaan. Schagen, dén 21 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, J. R W. VAIN DOORN. SCHAGEN, 21 Juni. 4 Stieren f 190 a f 250. 22 Magere geldekoeien f 180 a f 230 trekkendv 115 Vette 'geldekoeien f 200 a f 425 trekknd. 30 Kalikoeten f 200 ra f 310 trekhond. 9 Pinken 'f 90 a f 130. 00 Nuchtere heiveren f 14. a f 26. i 950 Schapen (vette) f 30 a f 38.50. 200 Lammeren f l i n f 21.50.' 28 Vette varkens f 0.76 a f 0.92 per KG, 1 100 Biggen f 10 a f 16. 40 Kippen f 0.30 a f 0.80 per stuk.' 900 KG. boter f 1.25 a f 1.45. 50 KG. kaas f 0.60 a f 0.80. 4500 Kipeieren f 6 a f 7 per 100. 300 Eendeiere" f 6.50 per 100. I WINKEL, 23 Juni. Aardappelen f 3.20 per zak. Aardbofen 9 cent per mandje. Eieren, f 6.00 per-100. IIELDFR, 23 Juni. Spinazie f 3 a f 4 per 100 mandjes. Wortelen f 3 a f 6 per 100 bos. Raapstelen f 0.80 a f 1 per 100 bos.1 ItabarLer f 3 a f 5 per 100 bos. Uien f 4 a f 6 per 100 bos. Aardbeien f 8 a f 9 per 100 mand. Salad- f C.30 a f 1.20 pér 100 krop.i Kersen f 12 a f 15 per 100 pond. Peterselie f 3 o f 4 pér 100 bos. Selderij 2 a f 3 per 100 bos. Postelein f 3 a f 5.50 per 100 bos. Bloemkool le soort f 12, 2e soort f 8, 3e soort f 5 per 100 stuks. Rapen f f a f 6 pér 100 bos. Komkommers f 8 a f 10 per 100-stuks. Slaboonen 20 cent per 100. Peulen f S a f L per 100 pond. MEDEMRL1K, 23 Juni. Aardappelen: Croote muizen f 3.20 a f 3.30, klei ne muizen f 1 a f 1.15 per halve HL. Aanvoer 1000 manden of zakken. NOORDSCHARWOUDE, 23 Juni. Groote muizen f 4.40 a f 4.60, scholsche muizen f 4.40 a f 4.75 per 50 KG. Drielingen f 1.35 a f 1.75 per' 35 KG. Aan/voer 1320 zak. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Juni. Wortelen f 3.70 a f 5.20, rabarber f 2.60 a f 3.70 per 100 bos. Muizen f 3.15 a f 3.25, schot'sche mui zen f 2.35 a f 3.25, gladblaadjes 'f 3.10 a f 3.40, en schoolmeesters f 2.50 a f 2.70 per zak. Drielingen f 0.90 a f 1.55. 1 TELEGRAFISCH WEERBERICHT, kaar waarnemingen verricht in don morgen van don 24 Juni 1915, modegedeeld door hot Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogte barometerstand 768.5 te Christiaansund, laag ste barometerstand 758.9 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van 25 Juni. Zwakke tot matige winden uit Z. richtingen. Meest zwaarbewolkt. Waarschijnlijk' regen of onweersbuien. Zelfde temperatuur. Nagekomen Berichten. deeriiugowaard. De kermis in den NoordooSthopk van -onzen pol ster. de zgn. Vorlater kermis, behoort weer tot het verleden. Dit volksvermaak, sinds jaren hier een kwijncDd bestaan vindiendle, kon nu weer bogen op een zeer ruim bezoek. Hot kaD verkeeren, zei eens Brodro, ëu zoo was het ook bier. Eon ander kaste lein, dp zaak gehoel verbouwd, flinke 'ruime dans zaal met spiegel gladden vloer en do Kleine Kapel van NoordscharwouÜP als -orkest, hfct kon ook nifet anders, die moest zijn invloed wel doen gelden. Daarbij een niouw aangebouwd lokaal, waarin nu met de kermis twee keurig uitziende biljarts, die je als vanzelf tot een spelletje uitnoodigden en waar van dan ook een druk gebruik is gemaakt. De po gingen van den kastelein Moreboer, om van niets, weer iets te maken, zijn dan ook wel -met succes bekroond. waarland. Brand in een broodkar zal wel lot do zeldzaamhe den behooren en toch gebeurde dit hior deze weck met het hondenkarrotje van bakker IC. to Verlaat. Toen de bestuurder eens ,al rijdende omkeek, ontdekte hi) tol. zijn schrik een begin van brand in zijn broodmand, waarvan hot blussohen natuurlijk hel jverft Van eon ©ogenblik' avas. Een kleine brandschade aan het eon on ander kon worden geconstateerd. Oorzaak oiribek'md. Gemengd Nieuws. jtalië en het vaticaan.0 In het tweede gedeelte van zijn gesprek «met den medewerker van do Liberté (zie nummer van gis ter) verklaarde de Paus, dat hij alles gedaan heeft om Italië van meedoen aan den oorlog terug te houden. Hij maakte er geen geheim van, dat hij hierbij ook aan de belangen van den Heiligen Stoel had gedacht, die door den oorlogstoestand gevaar 'loopen. De positie van het Vaticaan is onzeker. De Italiaanscbe r egeering hoeft weliswaar haar goe den wil getoond en de betrekkingen tusschen het Vaticaan en het Quirinaal waren beter geworden, doch alles is nog niet tot zijn volle bevreuiging ge regeld. De Paus betreurt het, dat een deel van zijn garde bij het leger is ingelijfd, wiolko hij noodig heeft voor dn. bescherming van zijn persoon'en van de kunstschatten in. het Vaticaan. Vooral ernstig is dn misstand, dat hij niet meer direct met alle ge- loovigen kan correspondeeren. De Italiaansche re- igeering heeft weliswaar een geheim cijferschrift voor den Heiligen Stoel aangeboden, maar -het Va ticaan. be^ft dit niet aangenomen, omdat het te ge vaarlijk geweest zou zijn, daar men het van onbe scheidenheid in militaire aangelegenheden had kun nen beschuldigen. Helaas werd ook de censuur-vrijheid, welke hem door de italiaansche regoering -was gewaarborgd, niet nageleefd. Zijn correspondentie wordt geopend. Alle verbindingen me.t de vijanden van Italië zijn ook voor het Vaticaan verbroken. De Paus uitte vervolgens zijn bezorgdheid met het .oog op de terugwerking van den oorlog op Italië, Hij weet niet hoe bet volk zich gedragen zal m geval van overwinning of in geval van ne derlaag. Hij voelde zich niet veilig. Op bezorgden toon eindigde de Pnua, zeggende dat dn toekomst hari denker is, en dat hij mot vreugd do eerste hand zóu aangrijpen, die hem wordt toe gestoken met de bedoleling hem als •vredesbemid- delaar uit to noodigen. touw van papier. Een der correspondenten van het-Hbl. schrijft: Het gebruik in Duitschland van zakken van papie ren weefsel ter vervanging van jute-zakkon, waar aan gebrek bestaat, wordt thans gevolgd door louw, eveneens van papier vervaardigd, dat eersjt geperst en daarna gedraaid wordt. We zagvsn gisteren dit touw, gespannen over de zware dekkleeden van bé-. laden open spoorwagons. -Het is zoo dik en sterk, dat men bet met moeite zelfs met ©en schaar kan doorknippen. de wederopbouw in oost-pruisen. De Pruisische Staatregcering hoeft voor den weder opbouw vau. Oost-Pruisen ccn som van 400 millioen mérk bestemd. Van deze som is reeds moer dan do helft uitgekeerd: 125 millioen zijn ten minste noodig voor herstel van. 'de schade aan do gebouwen19 millioiein taark' worden besteed tol onderhoud dér 350000 tot 400000 vluchtelingen uit die provincie, waarvan thans het grootste gedeelte naar bun haardsteden Is terugge-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2