De Oorlog. Gemeenteraads verkiezingen. Uit en Voor de Pers. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Burgerlijke Stand. s nOTKREtVfL. Te Wieringerwaard is rotkreupel onder de scha pen uitgebroken bij den he«r Jb. K.; op Wieringea bij den heer E. L. 1 WIEKINGEN. Gisterenavond, ongeveer 5 uur, werden de bewoners van Ilippoly lus hoof en omstreken opgeschrikt door hot luiden der klok. Er bleek, dat een binnenbrand was ont staan in het magazijn van don heer D. MSiunes, slaande achter diens woning. Door tijdig toegesoholen hulp wist men de brand spoedig te blussohen, dooh werd belangrijke brand- en waterschade toegebracht aan de diverse goederen. "Verzekering bij de Ned. Mij. van Brandverz. te Tiel dekt de sdiade. WJERINGEN. Gisteren werd door den heer P. Kaan Cz. alhier per sleepkaan „Hoop en Vertrouwen", schipper Pols van Rotterdam, verzonden 2600 balen gevischt zeegras. Nog nimmer werd in eens zulk een groote aflevering op ons eiland gedaan. De lading is bestemd voor België. WIERINGEN. Algeme«n« vergadering van de Vereeniging tot be vordering van 'Getrouw Schoolbezoek te Wieringen, op Maandag 6 Juli, bij den he^r M. dn Haan. Aan wezig 12 leden.1 Na een 'welkomstwoord van den voorzitter, den heer H. J. Witkop, worden de notulen gelezen'door den heer Spaander.- Vervolgens neemt men de reglementsherzienlng ter hand. Hierbij wordt door een der leden voorge steld, het aantal bestuursleden van drie op vijf te brengen. Dit wordt aangenomen. Men besluit nu direct tot verkiezing van twee bestuursleden over te gaan, met het gevolg, dat de heer Tijim en mej. Berghuis worden gekozen en-die benoeming aanne men. Verschillende verbeteringen op 't oude reglement worden nu aangegeven, maar men gelooft toch, he denavond met de samenstelling-van 't nieuwe regle ment niet te kunnen klaar kompn. Derhalve wordt nu aan 't bestuur opgedragen, een conceptregle ment te maken en dit in de volgende Meivergade ring aan het oordeel der algemeene vergadering te onderwerpen.1 Thans is men genaderd "tot de bespreking van het tweede schoolfeest. Vroeger was besloten, dit op '31 Augustus a.s. te houden, maar met hpt oog op de vacantie, die voor Hippolytushoef misschien zal versteld worden, worden nu als datums genoemd 20 Juli en 23'Juli,' vaststelling gaat nog niet. Ge tracht zal worden, een poppenkast hier te krijgen, als het maximum van f <40, hetgeen de vergadering toestaat, niet wordt overschreden. Wijl nog meer zakpn regeling behoeven en het klokje al half 11 wijst, zoo besluit men a.s. Maan dag 12 Juli'opnieuw te vergaderen bij den heer M<. de Haan. Hiernasluit voorzitter deze vergadering. TOCH GESNAPT. Herhaaldelijk kramen er. vooral in den laats ten tijd, bij de Haagxehe politie klachten in. dat op marktdagen aan niarktbezoeksters op de Groote Markt of Prinsegrarbt, handtaschjes of mandjes, welke op een kraam waren gelegd of aan epn kin derwagen waren gehangen, waren ontstolen. Een apeciale politiedienst werd ingesteld, maar dit hielp niet. Gisteravond is echter een 47-Jarige ongehuwde vrouw op lieeterdaad betrapt door eenige burgers. De politie heeft in haar woning verscheidene dames- tasenjes, rieten mandjes, portemonnates, sleutels, enz. gevonden. Onder de taschjes was er één, dat epn uur vóór de aanhouding van de vrouw aan een marktbezoekster was ontfutseld. De aangehoudene is ter beschikking van de jus titie gesteld. MEISJEVERBRAND Te Heel (Limb.) is gisternacht de woning van den landbouwer Janssen afgebrand. 'De 17-Jarige dochter kwam in de vlffcrimen om. MOND- EN KLAUWZEER. Men meldt uit 's-Graverfliage dd. 6 Juli: Hedenmiddag werd onder voorzitterschap van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer Posthuma, in -de Lairessezaal van het gebouw der Grafelijke Zalen, een 'groote bijeenkomst ge leid in verband met het feit, dat, hoewel 9 provin cies van ons land en het overgroots deel van do provincie Zuid-Holland vrij -zijn van het heerschen van moDd- en klauwzeer, de ziekte toch nog-woedt In dat kleine deel bvan laatstbedoelde provincie en voorts nog in den 'uitersten hoek van lLimburg. Do vergadering werd bijgewoond door verschei dene ambtenaren ,^an den veeartsenijkundigen dienst en 'door tal van personen uit den landbouwenden stand, speciaal uit die kringen'van de landbouwers,, van wie bekend is, dat zij tegenstanders eijn van het'afmaken van 't aan mond- en klauwzeer lijden de vee. HET ONWEER. Tijdens het onweer, dat hedennacht woedde, is do toren van Haringhuizen getroffen. Er'ontbond een begin van brand op den omloop. Do spuit, die klaar stond om uit te rukken, behoefde geen water te geven. Bij den heer P. Grootes aan de 'Tin, zijn twee schapen doodgeslagen. LANGEPIJK. De afd. Langedijk' Van den A.N.G.O.B. vergaderde gisteravond met 10 leden. Uil de raededeelingen bleek, dat 1 nieuw lid was toegetreden en twee leden we gens vertrek hadden bedankt. Verslag werd uitgebracht van de door de afd. ge houden stemming voor Hoofdbestuursleden, waaruit bleek, dat op de aftredenden de meeste stemmen wa ren uitgebracht Tevens werd mededeeling gedaan, dat alle 4 hoofdbestuursleden met groote meerderheid van stemmen zijn herkozen. Het jaarverslag van den Secretaris, den heer Paarl- berg, stond in het toeken van een met kracht gevoerde propaganda. Er bleek uit dat 8 leden- en 5 bestuurs vergaderingen zijn gehouden; 1 jaarfeest- en 2 pro paganda-vergaderingen hebben plaats gehad. Er bleek «evens uit dat de Secretaris zijn in de Febr.-vergade- ring genomen besluit handhaafde om in zijn plaats een anderen Secretaris en bestuurslid benoemd te zien. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Uit de rekening van den penningmeester blijkt dat is ontvangen f 216.63Vs, is uitgegeven f 214.04 zoo-' dat er in kas is een; bedrag van f 2.59Vj. Ook de rekening kreeg de goedkeuring van de vergadering. Tot bestuursverkiezing overgaande, werden de af tredende leden, de heeren: Jb. Smit Tr., J. Joman en J. H. Geeven herkozen, terwijl in de tusschentijd- sche vacature, ontstaan door bedanken van den heer C. Paarlberg, werd voorzien door het kiezen van den heer K. Ekkers De boden Langedijk-Smit en De Jong werden bij acclamatie herbenoemd en hun vergoeding op het oude gelaten. Verslag word uitgebracht van de colportage, waaruit bleek een ontvangst van f 13.19, een uitgaaf van f 9.95. al zoo een saldo van 3.24, met een waarde aan bro chures van f 2.25. Bij de rondvraag wordt besloten, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de oprichting van een propaganda- lletsclub. Nadat 3e voorzitter rijn donk heeft betuigd aan den afgetreden secretaris voor hetgeen hij in 't belang der afdeeling heeft gedaan en de hoop heeft uitgesproken hem nog eens als' bestuurslid terug te mogen zien. sluit de voorzitter met dank voor de opkomst de vergadering. Daar de reductie van LV Standaard, in de dries tar- ronreeks, die hiermede sluit, zich uiet kon onthouden van critiek ook -op personen, rij het mij vergund in deze laatste asterisk ook zelf persoonlijk te spreken. Dat de politieke verhoudingen in onze Antirevolu tionaire partij sinds 1907 steeds meer in het onge reed e rijn geraakt, acht ik niet voor tegenspraak vat baar. Er heeft zich, onder voorgang van den sinds 1908 destijds opgetreden Ministerpresident, almeer een streven geopenbaard, om mijn leiderschap te onder mijnen, en feitelijk te niet te doen, en de Rotterdam mer heeft, bedoeld of niet bedoeld, hierbij feitelijk dienst gedaan als orgaan. Mag nu als bekena verondersteld, wat ik sinds 1870 gedaan heb, om onze Antirevolutionnaire partij te or- gamsceren en tot parlementaire krachtsuiting te be kwamen; alsmede hoe ik steeds het mijne deed, om een 'Antirevolutionnaire pers te helpen scheppen, die thans een kracht In 't land bleek; en daarenboven hoe ik voor de hoogere leiding een Universiteit in het leven hielp roepen, en voor de juridische faculteit dier stichting den. effect us civillis wist te veroveren. die zal 't verstaan, wat bittere teleurstelling het mij be rokkende. toen ik ontwaarde hoe dit nooit onderbro ken werk van bijna een halve eeuw, thans in ge vaar geraakte Eerst heb ik 'toen gepoogd, zonder namen te noe men, tegen dit dreigend 'gevaar te waken en te waar schuwen, maar niets hielp. Dit noodzaakte mij tenslotte namen te noemen eo op feiten te wijzen. Hiertoe ben ik dan ook in deze driestarrenreeks overgegaan, en wel gelijk van meet af duidelijk werd uitgesproken, mei het eënig doel om voor wat achter ons ligt verzoening te zoeken, en uitsluitend op waar borg voor dd toekomst bedacht te zijn. Zekere groep in onze partijl heeft blijkbaar tegen mijn optreden als leider allerlei grief. Welnu, dat men die grieven aan noeme, duidelijk omschrijve en precieselijk aangeve, hoe men de roe ping van een leider in onze partij wenscht te ver staan. Gepaard zal hiermede moeten gaan de pogmg, om ten deele een reorganisatie van onze partij in het leven te roepen. Zelf wees Ik in de Standaard reeds op deze noodzakelijkheid. Ook ons program zal zekere revisie moeien onder gaan. Èn vermoedelijk zal het den weg op moeien, dat we een raad van advies instellen, waarin de ver schillende elementen telken jare over de hangende vraagstukken en opkomende geschilpunten van. ge dachten 'kunnen wisselen. Tot elke schikking in "dien trant, die onze partij ten goede kan komen, ben ik niet alleen van harte bereid, maar ik wil er zelf het initiatief toe nemen. Laat men klaar en duidelijk zeggen, wat men ais plicht en roeping van den leider in onze partij "be schouwt Zooveel lk voor God geoorloófd acht, ben ik bereid hierin toe te geven. Maar ook, mocht men bedingen stellen, die naar mijne innige overtuiging, met het oog op het beginsel èn de toekomst van on ze partij, niet door mij mogen aanvaard worden, dain zal ik niet aarzolen, ae Deputatenvergadering in do gelegenheid te stellen, mij te vervangen. De keuze staat tusschen vertrouwen of ontslag. Is men in de Antirevolutionnaire partij van oordeel, dat een ander Staatsman de verkorene moet rijn, aan wien thans de leiding zal zijn toe te vertrouwen, dan ben lk aanstonds bereid om plaats te maken. Vertrouwen Is voor een leider volstrek l onmisbaar. Heb Ik dit verbeurd, laat men van mij dan geen hin der voor de toekomst duchten. Dan trek ik mij met mün blad op particulier erf terug. Opbouwende cri tiek zal dan mijn taak worden. En slaagt mijn op volger er dan „beter in, de eenheid, en door de edn- heid de kracht van onoze partijl te sterken, zoo reke- ne hij vastelijk op mijn steun, mits hij nimmer de grens overschrijde, welke door de lijn die van ons beginsel uitgaat, om heel ons partijleven moet getrok ken blijven. ki yper en heemskerk. De Standaard driestart: 1 Nog op ééne ons gedane vraag verzuimden we het bescheid. 1 Waarom, zoo luidt de'vraag, spraakt ge wel van conflict met den gewezen Minister-president, en niet van gelijk conflict met zijn topnmalige ambtgenoo- ten van Landbouw en Koloniën. Hierop'zij gpanlwoorü, dat we voor Deoemberl907 evenmin ooit met Mr. Heemskerk in 'conflict ge raakten. Veeleer was onze samenwerking van 1874 af steeds aangenaam en hartelijk. Eerët na Decem ber 1947 ontstond er verwijdering, niet alleen in de politiek, maar, tot ons leedwezen, ook persoonlijk. Niettegenstaande we beiden in dezelfde stad en vlak bij elkaar woonden, bracht ik mijn laatste bezoek aan Mr.'Heemskerk reeds op 9 November, en wacht te ik van 9 November tot heden 4 Juli nog steeds op nadele ontmoeting. Ook gedurende de''5% jaar van het vorige bewind moest ik mij spenen aan schier elke samenspreking over politieke aangele genheden. Dit nu was'in die mate noch met den heer Talma, noch met den heer De WaalMalefijt het geval. Met den laatste had ik het geding, dat „Afgeperst" uite lokte, maar het gewone verkeer herstelde zich toch. Niet anders was het met'mijn vriend Talma. Juist dit maakte, dat ik mij onthouden kon. van alle speciale bespreking ten bunnen opzichte. De heer Talma 'onthield zich zelfs wan 't zoeken van een onderkomen in „De Rotterdammer". Hadden] ook, do heide andere'heeren dit maar gedaan. Wie iets tegen „Da Stand." had; moest wat hij had. „aan ons blad hebben ingezonden" en niet aan een i I 1 rr_i vertrouwd, of ontslagen. In leen reeks van 52 driesterren heeft De (a.-r.) Stan daard de politieke geschiedenis van de laatste jaren beschreven, gelijk dat blad die geschiedenis zag; po litieke geschiedenis, maar \ooraI ook geschiedenis van de anti-revolutiomiairo partij. Zie hier het slotartikel, door Dr. Kuyper onderteekend: „acili vuj» JJIOU iv blad in ide stad aan 3a Maas. Zoo doet men op (de hoogere sport van 't leven niet. Ook had de „RotL" zich hiertoe nimmer moeten Leenen. Juist in dien samenhang van de proclamatie, met de „Rotterd.". en dan in de „Rotterd." met< de ju ridische faculteit, broeide het kwaad. Het was geen complot, noch coospiralïe, maar het naderde soms den "schijn" ervan. Van daar dat ook nu de vraag niet was te ontwijken: Zoo de heeren op scheuring en afscheiding mochten aansturen, moest dan niet ook de juridische faculteit met de anti-revo- lutionnaire partij breken. Gelukkig schijnt 'tnu daarop ,<nlet" te zullen uit- loopen, en daarvoor zal niemand aankbaarden rijn dan schrijver dezes. De Vrije Universiteit is nu eenmaal rijn „enfeint chéri". Zij, die hebben beweert^ dat de positie der Russi sche Iqgers verre van schitterend was, 'dreigen gelijk te krijgen. Steeds meer kans krijgen de Oostenrijk- rijkers, om de Russische strijdkrachten In tweeën te splitsen De Oostenrijksche aartshertog Jozef Ferdi-" nand, die de San overtrok en bij: Krafltniik de Russein' voor zich uitdreef, is door het Russische front heön- gebroken en heeft de Russen die vluchtten, £u noor delijke richting gedreven Kan de aartshertog dit voor- loopig succes bestendigen, dan hebben de Russen'alle kans afgesneden te worden en is jer geen sprake van, dat generaal Iwanof zich kan vereenigen met het Russische leger, dat bij Warschau staat, en dan wordt de Russische positie bij Warschau ook zeer verzwakt Hot wordt voor den Russischon opperbevelhebber steeds moeilijker om er zonder groote kleerscheuren uit te komen Dat de Duitschers en Oostenrijkers hier groot voordeel behalen, bewijst wel de uitdrukking in de Times, waar deze zegtW$ moeten onzen vijand recht laten wedervaren door de getuigenis dat zyn bewe- jen in goeden samenhang worden uitgevoerd. Jet plan dat de Duitschers en "Oostenrijkers voor oogen staat is grootsch. Zij willen vanaf de Boeg door dringen tot 5de moerassen ten Zuiden en ten Oosten van BrestLitowsk en daarmee zou de scheiding der Russische legers rijn volbracht en 73e vernietiging er van moeten volgen. DU plan is. zooals gezegd, grootsch. maar ook niet minder gevaarlijk. Wat* cr van dit alles zal terecht komen, we kunnen het moeilijk voorspellen. In de hierboven vermelde succesvolle gevechten der Oostenrijkers bij Wyznica werd de buit ver groot tot 41 offioieren'en 11500 manschappen en 17 machinegeweren. Tn het'Westen is nog steeds maar geen verander ring. F-r wordt wel vinnig gevochten en uit allés blijkt,dat de Duitschers ook op dit oorlogstoonecl versterkingen hebben gekregen. Er is gejuich in de Engelsche pers over het mislukken van 'de door braak der Duitschers in do Argonnen. Nieuws van eenige 'beteekenis is er niet. De afgeloopen nacht is op verscheidene punten van het front in België zeer bewogen geweest. En gelsche troepen, ondersteund door Fransohe artil lerie, hebben zich van eenige 'Duitsche loopgraven ten Z.W. 'van Pilkem op den Oostelijken kanaal- oever meester gemaakt. 'Een levendig gevecht jont- stond rondom het station van, Souchez, dat óndanks de herhaalde pogingen van 'den vijand in de handen der Franschen bleef. Atrecht'is den goheeléü nacht beschoten. 575 mi EIT m m U i I Een Weensch bericht'meldt ons, dat de Italianen in de omgeving van Görz een algemeenen1 aanval heb ben gedaan, die in een slag veranderde. 'Ongeveer vier Italiaansche korpsen rukten, ondersteund door oen hevig artillerievuur, op tegen het 'Oostenrijk* sche front van het bruggenhoofd bij Görz tot aan de zee, doch werden geheel en al teruggeslagen. Zij leden ontzettend» verliezen. Verschillende Oorlogsberichten twee episoden. Een medewerker van le Figaro verhaalt het volgende Mijn eerste episode heb ik uit den mond van een, officier, eenige malen gewond en zoo juist van Tiet front teruggekeerd. Drie van rijn mannen hadden, beschermd door een donkeren nacht, een draad gelegd om in de nabijheid van een vijandelijke loopgraaf een mijn te doen sprin gen. Ongelukkig brak een zoo geweldig onweer loe, aat de gevaarlijke karrewei den volgenden dag, maar nu in 'l volle daglicht overgedaan moest worden. De officier vraagt wie van zijn mannen er zich voor aanbiedt Het werk, gevaarlijk in den donker is in het volle licht vermetel. Wat nietbelette dat ae drie mannen van deh vorigen nacht opnieuw vragen het te mogen ondernemen. Neen! zegt de officier. Niet gij, gij hebt u reeds genoeg opgeofferd. Het heldhaftige drietal verzet zich ,een van de drie wordt zelfs boos. Maar, luitenant, het is ons recht En de officier eindigde met den mannen hun zin te geven. Ik bezocht een hospitaal rondgeleid door den direc teur, die bij eiken zieke stil stond ön eenige hartelijke woorden sprak. Bijl een van de gekwetsten bleef hij wat langer en zedde mij: Dat is een dappere kereL Hij verloor een arm, maar nimmer hoorde men van hem een klacht. Integendeel, de man is altijd vroolijk en opgewekt En toen de directeur was heengegaan, feliciteerde Ik op mijn beurt den soldaat en vroeg in welken slag hij rijn verschrikkelijk kwetsuur had opgeloopen- De gekwetste boog zich naar mij 'toe, blijkbaar om mij iets zeer vertrouwelijks te zeggen dat niet iedereen mocht welen: .Mijn kanon deed het. dat te vroeg is afgegaan!" _in met rijn hand, zoo droevig eenzaam overgebleven, maakte hij een beweging alsof hij het kanon wilde ver ontschuldigen. de engelsche oorlogsleening. Uit LONDEN, 6 Juli De groote werkgevers in het geheele land vergemakkelijken voor hunne arbeiders op alle wjjzen het inschrijven op de leening. Sommi gen koopen aandeeltjes voor hunne werklieden, die deze aan bij kleine sommen afbetalen. Men verwacht, dat op deze wijze groote sommen bijeengebracht zullen worden. De uitreiking van 'kleine aandeelen aan personen uit de minvermogende klassen veroorzaakt heel wat werk aan de postkantoren. Verbazend groote sommen aan aandeelen worden geplaatst in de armere wijken, een blijk van spaar zaamheid, waar men dit niet verwacht zou hebben. De laatste groote inschrijving is die van een millioen p.st door de „Imperial Tobacco Company. een avontuurlijke vlucht in het óós ten. De waarnemer van een vliegtuig, Barth, vertelt in het'„Berliner TagebïattP': Om tien uur vlogen wij in oostelijke richting weg en waren spoedig duizend meter'hoog. In 1500 me ter hoogte kruisten wij boven Szezercow en tee kenden de loopgraven en 'de veldbevestigingen in on/e kaart. We vlogen toen verder zuidoostelijk tot Loeszanowice en'naar Belchatow. Bij Loeblien, noor delijk van de brug'over de Mica, kregen wij artil lerievuur. Plotseling staakte de'machine. In plaats van haar gewone 1400'wentelingen daalt zij tot 1200. Wat mag de reden zijn? Alle pompen worden nagezien. De teller gaat weer omhoog om echter onmiddellijk te verslappen. Hij wijst 10Q0, '900 wentelingen, spoedig is het 700. Do luchtdrukking slingert ons water van het'koeltoestel in het gezicht en leert ons daardoor waar de fout schuilt. Een kogel beeft de koeling of een waterpijp getroffen. We zijn 1500'meter hoog. En ten minste dertig kilometer van de Duitsche li nie. Ondër 'onn vijandëlijke troepen, 'die voortgaan ons te beschieten. Uit een hoogte van '1500 meter zou het 'toestel in zweefvlucht nog 12 kilometer afleggen en daarbij kwam dan nog da rest van de kracht van den motor. Waarheen? roept de loods, en onmiddellijk wijs ik op de zuidwestelijk 'van ons liggende bosschen. Ondpr de zweefvlucht bereiden wij ons voor op 'de verrassingen, die ons -beneden wachten. Wij trek ken de., zware vilten schoenen 'uit, steken 1de -kaar ten, den chronometer, den barometer en het kompas in den zak. Den zak, een kleinen rugzak, binden wij toe. Wij nemen 'de loopbeschermers van 1 onze karabijn en leggen stormlucifers gereed, want het is onze eerste plicht het-toestel niet in handen van den vijand te laten vallen.' 1 Hoogte 500 meter. De vastgevrpten motor ratelt sterk en is 'aan het einde 'van zijn kracht. Achter ons aan galoppecren ruiters, die op ons schieten. Achter 'het bosch, waarover wij vliegen, ligt een stuk grond met jonge boompjes, waardoor een stroompje loopt. Dan volgt weer bosch. Ik zeg den loods, dat hij aan den anderen kant van het water landen moet,'en de machine'zet zich vast in de lage, jonge boompjes. Onder de zweefvlucht hadden wij beeds afgesproken, dat de loods onmiddellijk na d'e landing zijn bajo net in den bènziinehouder zou steken. Rugzak, pelsjas en karabijnen werpen we er snel uit en voor wyT naar beneden springen zet een lucifer het vliegtuig in vlam men. De looos neemt zijn karabijn, ik mijn revol ver en voorbij eenige boeren springen tvij over den weg in het bosch, tot we een kuil vinden. Het is twee uur 's middags geworden.' We eten en drinken van onzen voorraad. Wij bestudeeren de kaart en weten vrij nauwkeurig waar wij zyn. Naar de eerste Duitsche stellingen is "het 28 kilo meter hemelsbreedte. Wif besluiten het donker af 'te wachten. Toen de schemering Inviel, verlieten wij 'onze schuilplaats. Wij liepen met behulp vah heit kompas nauwkeurig westelijk." Onder het gedonder van het ge schut liepen wij; door eindelooize bosschen. Uur na uur verliep. Lichten doken voor ons op. Links en rechts van den hoog gelegen weg waren moerassen. Een Russische wegwijzer wees naar de stad "Szezerkof, waar wii 's morgens overheen gevlogen waren. Plotseling zien wij In het donker een slagboom voor ons, geflankeerd door twee kozakken. Nu kalmte! WIJ hadden le voren reeds basehliks opgezet en onze epauletten afgenomen. Kalm doorloopend, kwamen wij aan den slagboom, klommen er óver heen. evenzoo over een tweeden, vijf meter verder, terwijl wij de schildwachten salu- eerend groetten. Wij waren verbaasd niet aangehouden te worden. Wij kwamen op het marktplein. Alles lag in diepen slaap. Wij liepen dicht langs de huizen. Daar wij Vermoedden, dat dewestelijke uitgang van de stad sterker bezet zou rijn, sloegen wijl" naar net zuiden af. Doot een zijstraat gaande, zagen' wij een 'brug voor ons. Pp de rechterzijde een schildwacht. Wij hielden links en ringen kalm voorbij zonder aangehouden te worden. Nauwelijks waren wy weer in het donker of we zetten het op een loopen, wij wilden van de loop graven weg komen. Een kwartier later waren wij uit dit gevaar. Wij wilden naar Roesietsf, waar wij 's morgens de laatste Duitsche afdeeling gezien hadden. Weer liepen wij uren lang door moerassen, over welden en vel den, door donkere bosschen en lange dorpen. Tem slotte kwamen wij in <eon hoeve, waar wij door een bezwaarlijke conversatie vernamen waar wiPvvaren. Het was nog slechts e,en half uur van RoesietsJ. Wij "huurden een Pool als gids ,en een half uur na ons vertrek kwamen wij bij onze voorposten aan. Tot onze vreugde hoorden wij, dat onze vlucht nog van groot voordeel was geweest, omdat de Russen door ons te beschieten hun stellingen verraden had den. Den volgenden dag kwamen wij bij onze afdeo- lin^ terug, waar men ons reeds als vermist opgegeven personeel gasfabriek. De heer C. Dekker, stoker aan de gasfabriek te Duis burg In Duitschland, is aangesteld tot stoker de gas fabriek alhier. dat liep best af. De schilder was bezig, om met een steeklamp de verf af te branden van de kozijnen'van het dokters huis.. Daar dit gemeente-eigendom niet van de so liedste is, bleef het g°volg'van deze manoeuvre niet uit en brak er namelijk brand uit, eerst'op de bo ven- en later in een benedenkamer. Het 'vuur had namelijk voedspl gevonden achter het behangsel- en schofwerk en het had bij het eerste ontdekken van den brand allpn schijn of de .spuit hier aan den arbeid zou moet.en. Spoedige hulp, waaronder onjze burgemeester met een zelfblusscher, wist evenwel erger te voorkomen en met wat waterschade liep de geschiedenis af. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, aaar waarnemingen verricht in den morgen van den 7 Juli 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste 'barometerstand 763.9 te 'Munchen, laag ste barometerstand 754.7 te Heidér. Verwachting tot den 'avond van 8 Mei. Meest matige Z.W. 'tolt Z.O. wind, 'mepst zwaarbe wolkt, waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Koe lere ochtend.1 t MEDEMBL1K, 6 Juli. AardappelenGroote muizen f 235 a 245, kleine muizen fl a 1.25, groote ronde I 240 a 250. bonte f 2.40 per H.L. Aanvoer 2280 manden of zakken. NOORDSCHABWOUDE, 6 JulL Gewone muizen f 3.10 a f 3.70, schotsohe muizen f 8.10 a f 3.80, juliamuizen f 3.20 a f 3.50 per 50 KG. Drielingen f 1.15 e f 1.50, schoolmeesters 1.90 a f 2.30 per 35 KG. Aanvoer 5213 zak. Wortelen f 3.70 a f 4.60 per 100 bos. Aanvoer 10000 bos. Roo- do kool f 15.20 ppr 100. r WARMENHUIZEN, 6 Juli. Aardappelen: scbotscbemuizen f 2.65 a f 2.80, ge wone muizen f 2.35 a f 2.75, schoolmeesters f 2.05 a f 2J25, gladblaadjes f 3.40, drielingen f 1.15 tot f 1.45 per zak. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Juli. Bloemkool f 9.90 a >1 12.60, roode kool f 14.90 per 100. Wortelen f 3.70 a f 6.30 -'per 100 bos. -"Muizen f 2.35 a f 2.90, schotsche (muizen f 2.45 a f 2.80 gladblaadjes f 2.90 a f 3.30, 'schoolmeesters f 1.95 a f 2.65, 'Drielingen f 0.60 a f 1.45 per zak. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Cathartna Anno, d. v. Gornelïs Wester en Johanna Burger. Pieter Jan. z. v. Pietcr Kapitein en Mijntje de Jong. Geertruida Maria, d. v. Petrus de Wit en Maria Alida Roskam. Schagen. Vier Vacatures. Aantal kiezers: '627. Uitgebracht: 326 Stammen. Van onwaarde: 1 1 12 Volstrekte meerderheid: 158 Uitgebracht op de heeren: K. Blaauboer Jmz. 258 stemmen. P. Boekei 'Cz. (aftredend) 271 P. Buis Jz. (aftredend) 278 G. Rempt 1 78 P. Trapman (aftredend) 273 AIzoo gekozen de heeren BLAAUBOER, BOEKEL, BUIS en TRAPMAN. Callantsoog. Twee Vacatures. Aantal kiezers: plm.r160. Uitgebracht: 125 stemmern. Van onwaarde: 3 Volstrekte meerderheid: 62 Uitgebraoht op de heeren: Jb. den Das Cz. (aftredend) 67 stemmen. H.'de Groot 49 H A. Kos 'i 83 P. Vos Jbz. (8.DA.P.) 45 C. WelJ1 (S.D.A.P.) i 89 Dus gekozen de heer DEN DAS en herstemming tusschen'de heeren jH. de Groot en P. Vos Jbz. o Barsingerborn. Vacature C. SCH00RL* Barslngerhorn Kolhorn 1 Haringhulzen '126 110 29 12 40 a 54 29 20 103 107 Totaal 1 1 271 61 Volstrekte meerderheid: 136. Alzoo Herstemming tusschen Jde heeren De Groot fin fipapna

Schager Courant | 1915 | | pagina 2