Aluitii Mms- DINSDAG 13 JULI 1915. 58ste Jaargang^ No. 5623. De dingen om ons heen. SCHAOE COURANT. hit blad Terechgut viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den nVRRThJN" riR.NT in het eerst uijkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAÜEN, LAAN 0 5. Int. Telepb. No. 20. Prijs por jaar f 8.Por post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIES" van 1 tot 5 rogels f 0.25 iedere regel meer 5 ot Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. WETENSCHAP GEMOBILISEERD. Als het officiöele Duitschland medelijden met zieh zelf heeft dan wel dit bij adderen wil opwekken, heet tiet steeds „dat het alleen strijdt legen een we reld van vijanden". Dit heeft de Keizer gezegd, Bethmann Hollweg heeft het gezegd en vermoedelijk zegt elk politiseerena Duil- scfaer (als hij niet bezig is te wenschen „Gott strafe" den een pf a nder) hel deze beide illustere mannen na. Daarom verwonderde het ons buitengemeen in het bekende weekblad „Die Woche" een artikel aan te troöon. getiteld „Onze Derde .Bondgenoot". Dit was Iets nieuws, waar gewoonlijk bij dat vech ten tegen, de geheele wereld niet of met een half woord melding wordt gemaakt van. den eersten en twee den bondgenoot, die toch op militair gebied ten slotte ook wiel het een en "ander presteeren, al bleek dan de Oostenrijksche vechtmstallatie van minder kwali teit tc zijn dan de. Duitsche machinerie en al is het Turksche leger op don persoonlijken moed en do doodsverachting der soldaten na, niet met het Duit sche op één dag te noemen. Het artikel was dus, door den titel reeds, iets bij1- zonders. Het bleek te zijn een beschouwing over de wijze waarop Duitschland zich uit vele moeilijkheden gered had, dank zij' de hulp, die de wetenschap, scheikunde en techniek, haar had geboden. Het lijstje van wat deze „derde bondgenoot" voor Dui'.schland gedaan heeft is een wonder. En het moet elk land, dat op het gebied van chemische industrie bij Duitschland ten 'achter staat, wel met een soort wanhoop vervullen. Men oordeeie. Het Engelsdae plan, zegt de schrijver in „Die Woche". was eerst Duitschland uit te hongeren. Zoo het mei gelukte, door het aanwezigzijn van een voldoende hoe- \eelheid graan, Weef de mogelijkheid over do ko mende oogst j.o doen mislukken door de meststoffen vast te houden. Bovendien zou er wel spoedig gebrek komen aan rubber en benzine en ter loops konden ook genotmiddelen zooals kruiderijen aan de Duiischers worden onthouden. Van dit alles is niets bewaarheid, zegt de schrij ver. En ai is zijn artikel voor het eigen land bestemd csn dus met het oog op toestand en toekomst wel wat al te optimistisch, gekleurd, in hoofdzaak toah is het geen liij aanvoert zóó juist, dat er weinig tegen te /.eggen' valk Da graanvoorraad viel mee en door allerlei maat regelen kwam er geen gebrek. Maar in het welbe- staand tekort aan meststoffen, bijv. aan chilisalpeter, wist Duitschland zelf te voorzien. Hét Siemens-systeem stelde door een electrisohe behandeling van cokes, kalk en lucht kalkstikstof samen, die precies hetzelfde ef fect heeft op den bodem1 als de chilisalpeter. Waar in het geheel voor den landbouw noodig zijn: stikstof, phosfarzuur en kali, slaagde mor er in ook die drie stoffen ia voldoende mate te produoeeren. Met kali ging .hel allergemakkelijkst, want hiervan is Duitsch land de leverancier van de geheele wereld. Geen land bezit kaHmijuen, die de bewerking loonen, dan juist Duitschland. Over de stikstofverbindingen werd reeds gesproken en phosfaten waren evenmin moeilijk te krijgen, daar het thomasslakkenmeel een bijproduct van de hoogovens is. In dit opzicht was Duitschland dus gedekt Rubber was reeds vroeger chemisch vervaardigd. Wel b waar was dit product van kooi-, zuur- en waterstof nog te duur voor het gebruik in normale tijden, doch het was er eu het procedee is voor vereenvoudiging vatbaar. .Mocht het gelukken synthetische rubber tegen een behoorlijken prijs samen te stellen, dan blijven, de 250 millioeh mark, die nu jaarlijks in het buitenland aan rubber bestoed worden, binnenslands, precies zoo- als de kalkstikstof een besparing van ongeveer 150 millioen mark op de handelsbalans uitmaakt. In steenkolentoer, dien grooten vriend van de che- mikus, vindt men "niet alleen de ingrediënten voor die samenstelling van kleurstoffen, yam parfums, van na maak-kruiderijen als vanilline, doch ook de stoffen waar uit benzine bestaat Slaagt men er in de molecule zoo te breken, dat die van benzine vrijkomt iels waar aan niet getwijfeld wordt, dan is .ook dit vraagstuk van de 'baan. Ziedaar in het kort wat Duitschland's derde bond genoot de chemische Industrie heeft bereikt of spoe dig zal bereiken en, zooals wij reeds zeiden, het lijstje komt ons belangrijk genoeg voor om andere landen jaloerech te maken. Speciaal een klein land als het onze, dat voor zooveel artikelen afhankelijk is van Invoer van elders, kan hieruit een goede leer trekken. Niet dat we zooveel reden hebben aan al aardig heden uit steenkool en steenkool teer een groote waar- do to hechten. Een roos in dentuin geplukt ruikt ten islotte toch nog onders dan een zijden bloem kunstmatig van kleur en geur voorzien en echte va nille verdient die voorkeur boven vanilline of valinnol of. hoe het spul heetcn mag. Helaas mogen wij reeds lang tijd niet meer twijfe len aan het beslaan van' kunstboter, kunstwijln, kunst suiker (en zooveel meetr „kunsf'-artikelen. Dat alles Is wat goedkooper en precies npt zoo goed". Wat tengevolge heeft dat het werkelijke, natuur lijke product verdrongen wordt bij" de groote menigte en dal dus de voortbrengers daarvan hoe langer hoe meer in het gedrang raken. Het is er mee als met germanismen in de taal Een woord als „da arst ellen", dat gebruikt kan worden in oen reeks van gevallen, leidt er natuurlijk toe bij lieden, dia op hun gemak gesteld of minvermogend naar den geest zijn, dit zij de goede Nederlandsche woorden gaan verontadhtzamen. Wie zal voor een goed natuurlijk product moeite of geld besteden als hij een namaaksel, dlat ,jeven goed" is, gemakkelijk voor het grijpen heeft? Dit is een gewaar dat niet onderschat mag worden. Doch daartegenover staat toch, dat men oer bied moet hebben voor de wijze waarop hier labo ratorium en fabriek to hulp zijn gekomen. En dat men "wenschen mocht, dat ook in ons land, waar toch zooveele ontdekkingen gedaan zijn en wor den, de kapitalisten eens zouden gaan inzien welk een bron van algemeene welvaart er vaak' met een klein financieel slootje tc qpenen is. Wenschen ook dat een uilvinder zich hïet bijtna J altoos aan het buitenland hoeft te wenden voor steun bij zijn proefnemingen on dus zijh uitvindingen dat buitenland in de eerste plaats ten goede komen. Een begrootingspost van ,'n millioten tot onderzoek en. beproieving van uitvindingen en ontdekkingen zou ons jaar-budget toiet te zwaar drukken en van zéér, zee vee! belang kunnen rijn voor de algemoene wel vaart UITKIJK. Binnenlandsch Nieuws. BREEZAND Vrijdagavond vergaderde in het café van mej. wed. Van Ekeren de Harddravprij-Vorwniging „Vooruit gang zij ons streven". Wegens afwezigheid 'van den voorzitter, den heer H. van Haaften, di als bestuurslid hepft bpdankt, óp»nt de bee- G. van Rozelaar met het gebruike lijke welkom de vergadering.r Voor er tot d° bestuursverkiezing wordt over- gegaan, dpplt dp heer A. Buij mede, dat hij 'door do omstandigheden genoodzaakt is, voor zijn func tie als penningmeester tp bedanken, Gekozen wor den nu: tot voorzitter de heer G. van Rozelaar, tot secretaris de heer C. Smit en tot penningmeester de heer F. Blaauboer, die'alle hun benoeming aan nemen. Tot commissarissen worden'benoemd de hee ren C. 'Ambuul, D. Blaauboer, B. J. Boelsums, C. v. d. Linden, M. Mulder, C.'Schilderman en L. TJittes, die voorzooverre ze aanwezig 'zijn, zich die keuze laten'welgevallen. Den niet aanwezigen zal van hun benoeming kennis worden gegeven. Bij de verdere besprekingen wordt op de wen- schelijkheid gewezen, om een eigen kprmis te heb ben, daar nu, 'na afloop van handdraverij en ring- rijdprij alles naar de Kleine Sluis 'trékt. Besloten wordt op Maandag'26 Juli een harddraverij te hou den met paard en kar. Deelnemen mogen alle paar den, die nog geen hooger prijs dan f 30 hebben ge wonnen. 'Men acht het beter, ook paarden buiten den Polder toe te laten, omdat men dan grooter deelname en meer belangstelling verwacht. Verreden zullen worden drie prijzen en 2 troost prijzen. Het bedrag dier prijzen zal op een Dinsdag 20 Juli te houden vergadering worden vastgesteld. Daar de rondvraag niets 'oplevert, volgt hierna sluiting. 1 f Wegens to late ontvangst op Zaterdagjl„ eerst heden geplaatst.) WÏERINGEN. Gemeenteraadsverkiezing op Zaterdag jl. Aftredend de heeren A. Peereboom,# P. Koorn Jz-, D. Koorn, S. de Vries 'Pz. Uitgebrachte geldige, steïnmen 299 Jb. Brouwer (Anti-Rev.) 32 J. W. de'Goeje (Vrijz.) 104 P. Iïeijzer Jz. (R.-K.) 34 D. Koorn (Vrijz.) 182 P. 'Koorn Jz. (Vrijz.) 117 W. F. Lub (S.D.A.P.) 129 G. -Maars (Vrijz.) 30 D. Oden (S.DA.P.) 1 58 J. Rotgans Sr. (Vrijz.) 104 S. 'de Vries Pz. (S.D.A.P.) 234 Gekozen 'de heeren D. KOORN 'en S. DE VRIES Pz. 1 Herstemming tusschen de heeren -De Goeje, P. Koorn Jz., Lub en Rotgans. NIEUWE NIEDORP. Zondagavond 11 Juli werd alhier in de Nen. Herv. kerk een concert gegeven, gevormd door zang, viool, cello en orgel. Het was iets goed -wat we te hoo- ren kregen en de 10 nummers van h»t'programma, In kiein anderhalf uur afgewerkt, waren waardig de onverdeelde aandacht waarmee er naar werd ge luisterd. Van den zang beviel ons vooral do mooie sopraanstem van mevr. Ruijgh-Krens, die zeer goed op dreef was. Trouwens ook de 'tenor Hogervorst blèek berekend te zijn voor zijn taak. En wegslepend mooi speelde do cellist Adriaanse (soTto-vioiotnceliiBt te Leipzig, thans ten onzent onder de wapenen >en ten voordeele van wien de balten Van het door een paar schatting'160-tal hoorders bijgewoonde concert zijn). 'Heerlijk smolten die cello- 'en orgelklanken samen; soms mengde zich daar nog de viool bij, om deze klankenweel do nog te 'verhoogen. Ook z*ang, strijkmuziek en orgel, 'zooals we die m toonzettin gen van Cherubini 'Giordani en Mendelssohn hoor den'vertolken, konden in hooge mat bekoren. 't'Was een mooi concert én het wakkere groep jé Alkmaarders, dat den heer Adriaanse deze mede werking heeft'bewezen (de heeren G. E. en W. H. Slinger speelden respectievelijk viool en orgel), kan op een sucesvollen avond terugzien.1 HOOGWOUD. Naar we vernemen zal do eerste levering'van var- kensvleesch vanwege do Regeering voor deze ge meente deze week plaats hebben, li deze aangelegen heid is overleg gepleegd met da naburige gemeen ten Opmeer'en Spanbroek. HOOGWOUD. Onvoorwaardelijk Is van de le 'naar do 2e klasse van'het gymnasium te Alkmaar overgegaan do jon geheer C. N: C. de Boer alhier. TWEE PERSONEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag heeft'op het U bij het Noord-Hol- landsch Kanaal'een treurig ongeluk plaatsgehad, dat aan twèe personen het leven kostte. De'passagiers- on vrachtboot „De Eensgezindheid",'die op Purmer- end vaart, is met het berghout'op een bootje geloo- pen, waarin 4 personen gezeten waren. Het ongeluk, dat in de nabijheid van dé'Veerpont gebeurde, ver oorzaakte op deze pont een'groote ontsteltenis. On- middelijk sprongen eenige personen te water öin te redden. Het mocht echter niet baten. 'Twee perso nen, een he en een jongen, 'waren in het bijzon der diepe wal er verdwenen en konden niet gevon den worden. ERNSTIGE BRAND TE GROLLOO. Te Grolloo in Drente, is Zaterdag een ernstige brand uitgebroken, waardoor 14 woningen in deasch zijn gelegd, terwijl een 64-jarige vrouw in de Vlam men'is omgekomen. 1 Wegens gebrek aan rwater tracht men den brand met zand te blusschen. Een groot'aantal Jong veo kwam in de vlammen om. De'oorzlaak is waarschijn lijk het spelen met lucifers door kinderen. Later wordt gemeld, dat veertien woningen zijn afgebrand. De brand moet 'ontstaan zijn door de kinderen, die alleen thuis waren en met lucifers -in de schuur gespeeld hadden. Veel hooi was reeds binnen. Weipig van de inboedels kon worden gered. Een aantal varkens en koeien kwamen in de vlam men om. Een oude vrouw, me. Wolting, die nog wat beddegoed wild» 'redden, viel en kreeg brandwon den, Verzekering dokt grootendeels de schade. j£EN VREEJID VERSCHIJNSEL. Maandag jl. kwam een vrouw, bewoonster 'van den Oostkousdijk te Rotterdam, de politie verwitti gen, dat men haar en'haar gezin vermoedelijk had willen vergiftigen, want alle restanten van haar ge kookte etenswaren hadden een roode kleur aange nomen. Men achtte het een ernstig geval, te meer daar er'wel eens twist met de buren geweest was, zooals het meer gaat.' De vrouw kr»eg opdracht om, zoodra 'zich bij iemand van haar gezin verschijnselen voordeden, die op vergiftiging wezen, onmiddellijk de politie te waarschuwen. Er deed zich evenwel niets voor, hoe wel de restanten van aardappelen, vleesch, melk al rooder werden 'en ten slotie met 'een roode. saus overgoten schenen. 1 Men nam proeven, omdat men dacht, dat het aan hët kookgerij kon liggen. De vrouw werd aan het koken van aardappelen 'gezet en zoodra zij klaar was, nam men eenigo aardappelen mede en hield deze bij da politie onder toezicht. Enkele uren daarna meldde de vrouw reeds: mijn aardaupelen worden al rood, terwijl de aardappe len, dte men medenam en onder toezicht hield, niet van kleur veranderden. Tot dusverre hepft niemand er leed van onder vonden, maar he* gekke van het geval Is, dat zich Vrijdag in een zeer zindelijk'en goed bekend staand gezin op den Schiedamschenweg precies hetzelfde heeft voorgedaan. Tot zelfs kaas, die aangesneden onder een stolp stond, -werd besmet. Men vermoedt, dat men te doen heeft met een zwakken, maar zich zeer snel voortplantenden bacil, uit Jtalië herkomstig. Daar -te lande moet 't reeds voorgekomen zijn, dat geheele dorpen door dezen bacil besmet w'erdrn. In hoofdzaak-op gekookte spij zen en vloeistoffen schijnt de. bacil vat to hebben. Tot dusvrre beperken de gevallen zich tot oud- Delfshaven. 1 N. R. Ct. Later wordt bericht: Hpt geheimzinnige gevalde roodkleuring van spijzen is al niet geheimzinnig meer. Prof. dr. Poels te Rotterdam, die overigens nog niet in de gelegenheid geweest is, 'de besmette spijzen bac teriologisch te onderzoeken, en die dus geen defini tief oordeel wil uitspreken acht het vrij waar schijnlijk dat men hier met den bekenden bacillus prodigiosus te doen heeft. Gevallen van roodkleu ring door 'dezen bacil kompn h. t. 1. wel meer voor. De bacil is aan de Rijksserum-inrichting in cultu res aanwezig; zijn eigenschappen zijn uitstekend be kend. 1 Hetzelde vermoeden wordt geopperd door prof. dr. A. Pulle, te Utrecht, die ons o.m. schrift: „De roode sous, die den Oostkousdijk in rep en roer brengt, is vrij zeker te danken aan een zeer veel voorkomende bacterie, bacillus prodigiosus ge naamd. Dezelfde bacil kleurt de hostie in de Katho lieke kerk rood, vandaar de naam „prodigiosus", die met 'dat „wonder"' in verband 'staat. Vermoe delijk is er een kast o het'vaatwerk van de bewo ners met de bacterie bestmet, zoodat de roode kleur volop gelegenheid heeft zich overal te vertoonen, mede m verband met- de zomersche 'warmte- Wat ik in het berichtje (in de. N. R. Ct.) niet vermeld vond, is de eigenaardige vischluchV dia de gekleurde spij zen levens verspreiden." ZEILEN 1EGEN DEN WIND IN. De heer G. S. Vlioger schrijt in Schuttevaer: Daar schijnt iemand uit de school te hebben ge klapt. De. Bergumer Courant is begonnen met het nieuwtje te vertellen, dat het geheim '„zeilen tegen den wind in" van geen waarde was; dat ik zulks zou 'hebben geconstateerd. 't Is zoo; ik ben 24 'April, bij kouden Noorden wind, in schemerdonker, op een agelegen plekje, met het geheim ingewijd geworden. Echten werd ikz«er teleurgesteld in mijn verwachtingen. 'fc Ding liep, ging althans, tégen den wind in; ongeveer stapvoets. En'zonder andere drijfkracht da- die'van den wind. Niettemin was ik teleurgesteld. Ik heb de-inrichting zeer'goed in mij opgenomen, de 1 werking volkomen begrepen. Maar wat ik zag, 'had ik ruim 40 jaar geleden, minder 'goed ge steld ook reeds gezien. Van z e il e. n 'is geen sprake. Voor de praktijk, voor gebruik op onze binnenschepen acht ik de vinding absoluut onbruikbaar,'zóó gelijk ik z» toen zag. Niettemin zweeg ik; op herhaald en'dringend ver zoek van den 'uitvinder. Hij beweerde nog verbete ringen te kunnen'aanbrengen. Er kunnen verbeteringen worden aangebracht; maar de grondgedachte deugt niet, ik'voorspel de vinding niet dminste toekomst. Toch zal ik'nog een wijle zwijgen omtrent de in richting zelf; de uitvindpr hééft 'mij een verbeter den proeftocht toegezegd. Misschien, misschien voldoet die meer aan mijn'verwachtingen, voorzOo- verre daar nog iets van is overgebleven. DIEFSTAL MET BRAAK. Vrijdagnacht is in de Brugstraat fte Maastricht een brutale inbraak gepleegd. Door verbrijzeling van het étalage-raam heeft men kans ''gezipn een ver moedelijk groote hoeveelheid gouden voorwerpen mf-erendeels ringen te "ontvreemden uit dc winkelkast van bet goud- en zilvermagazijn van J. Martens. Eerst'gisifrenochtend vroeg kwam de eige naar tot de ontdekking van den diefstal. De politie is toen terstond met een uitgebreid onderzoek -be gonnen, terwijl inusschen de hoeveelheid van het ontvreemde werd nagegaan. 1 Men heeft htec inderdaad met een zeer brutaal dievenstuk te doen, daar in de 'Brugstraat odk des nachts een vrij drukke passage -is. Het schijnt, dat d - inbrekers een gunstig oogenblik hebben afge wacht, om hun slag te slaan.' L. Kr. GOEDKOOPE Y1SCH. Men meldt uit IJmuiden aan de N. R. Ct„ dat tus schen de IJmuider Vischhandelvereeniging, als ver tegenwoordigster van den binnenlandschen vischhan- d°ï en bet Centraal Bureau voor den afzet van Vis- scherijproducten een conflict is ontstaan, dat -groo te afmetingen dreigt aan te nemen. D» actie van den visch handel gaat tegen -de wijze, waarop genoemd bureau meent zijn taak te moeten opvatten en -uit voeren. Nadat verschillende pogingen, om visch te gen een vasten, gereduceerden prijs rechtstreeks van dc ctoooriricfldhcrijsohepén, te Uzmiidon binnenko mende, te verkrijgen of vóór den publieke» -afslag uit dc hal ta bekomen, zijn mislukt, heeft het Cen- trtud Bureau -te IJmuiden een vasten vischkooper voor zich aangesteld, die de visch dan-inkoopt, wan neer de prijzen niet te hoog loopen, om zo als -goed koop» visch aan gemeenten, het leger, enz. van de hand te kunnen doen. Het Centraal Bureau verhoogt den inkoopprijs slechts met de noodzakelijke onkos ten van'verpakking, verzending en administratie, be rekent dus geen winst Het Centraal Bureau treedt daarbij op als concur rent tegen den handel, die natuurlijk niet zonder winst kan perken. Gevolg van een en ander is ge weest, dat onderscheidene viscfahandelaren ernstig» schade hebben geleden en 'zieh op vele plaatsen hun cliënte!» zagen ontgaan. Met kracht en klem is de IJmuider Viachhandelvereeniging bij Tiet Centraal Bureau tegen dezen door haar als'„ongeoorloofd con currentie" gequalifice»rden handel in "verzet geko men en heeft ze met den-meesten aandrang verzocht dat hët Centraal Bureau de levering, Aitjiarm op dié wijze, zou staken. Naar het inzicht van de hande laren behoord> hot Centraal 'Bureau alleen als advi- seerend en propageerend lichaam op te treden. De pogingen, h- t'Centraal Bureau te doen ophouden een handeldrijvend lichaam te zijn, hebben evenwel niet tot'het b'oogde doel geleid, en nu heeft de Umüi- der Vischbandelvereeniging besloten, -zich met dez- aangelegenheid tot de regeering te wenden. Ook in de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Kam-r van Koophandel en Fabrieken voor Vel- sen, is 'deze zaak een ernsüg ipunt van behandeling geweest De Kamer heeft besloten, -zich in deze te wenden 'tot alle Kamers van Koophandel in den lande en tot het Bureau 'voor den Handeldrijven- den Middenstand. MET DUBBELEN BODEM. Të Dinxperlo bepft de militair» grenswacht naar de Arnh. Ct mededeelt 'oen vrouw eangohouden we gens smokkelarij van meel, welke haar bedrijf op listige wijze uitvoerde. Ze gebruikte een kruiwa gen, welk» schijnbaar ledig was, doch bij onderzoek een dubbelen bodem bleek te bevatten, waarin pen partij meel was opgeborgen. De 'grenswacht geeft nu meer acht op de kruiwagens. EEN BRUTALE OPLICHTING. Te Amsterdam is een brutale -Jicbting ge pleegd. Het M. v. d. D. deelt er hen. -olgende van mede: 1 Een goede veertien dagen geleden kwam opeen ochtend iemand in den'bakkerswinkel van den heer C. Götte, Nes boek 'Grimburgwal en kocht voor ongeveer'een dubbeltje broodjes. Dat ging zoo een dag of 'tien door toen do man niet met contant geld, 'maar met een bankje 'van f 25 betaalde. De bakkeê riep zijn vrouw -tpe éven het geldkistje aan te geven om het biljet tie kunnen wisselen. Zoo geschiedde. Den volgenden dag bleek het 'pen vaïsch bankbil jet te zijn. Daarvan werd natuurlijk mededeeling gedaan aan de politie. Vrijdagmiddag ontving de bakker over 'de post een schrijven, waarin hij werd uitgenoodigd, nog dienzplföen avond op het paleis van Justitie, kamer 6, te komen, aangpzipn, zoo luidde het stuk de vermoedelijke uitgever van het valsche bankbil jet gearresteerd was, en de -heer Götte, die hem herhaalde malen gezien had, zeer zeker zou kun nen constateren, of men in dien persoon den rech ten te pakken bad. Er stond bij, dat'het tijdsver- zuim vanwege de justitie vergoed zou worden. De heer Götte, blijde dat pr misschien nog iets van het zaakje terecht zou komen, begaf zich tégen den opgegeven tijd, '8 uur, naar de Prinsengracht,* maar hoorde aldaar van den conciërge dat er van een ontbieding op dien tijd geen sprake kon zijn, omdat het justitiegebouw des avonds gesloten is. Inmiddels'had zich bij de vrouw van den'bakker iemand vervoegd met do'mededeeling, dat hij bode was aan het Pateis 'van Justitie, dat do 'officier en da rechter-commissaris In pen auto op 'het Spui wachtten en dat do vrouw het ijzeren geldkistje moest medegevén, aangezien dejustitie, den inhoud in verband met het valsche bankbiljet verifieerea moest. De man vertoonde een schrijven van'den minister van Buitenlandscho Zaken, door den rechter-com- missaris voor gezien geteekend. 1 De vrouw, geen kwaad vermoedende, gaf 't kistje, dat behalve'familiepapieren en quitanties, ongeveer f 250 aan bankpapier bevatte, mede. En d» „bode" verwijderd» zich er mede, tegen achterlating van den „ministcriëelen" brief, die, zoo verklaard»1 hij, als re?u kon gelden.' Toen'de bakker thuis kwam begreep'men natuur lijk onmiddellijk op een brutale wijze'te zijn beet genomen, waarschijnlijk door éen en dénzelfden per soon, eerst met het valsche bankbiljet en thans door de ontfutseling van het geldkistje. Den volgenden morgen zijn eenige van de quitan ties in de Frans 'Halsstraat teruggevonden. Een leerling van'de openbare school aldaar vond ze op de straat liggen. Overigens noch van den'verderen inhoud van hot kistje, 'noch van den dader of de daders -eenig spoor. barstngerhorn. D. Breebaart is onvoorwaardelijk bevorderd van de 2» naar 'de 3e klasse van 'het Gymnasium te NIEUWE NIEDORP. P. K. 'Haars is onvoorwaardelijk bevorderd van de 4e na» do 5e klasse van het Gymnasium te HEERHUGO WAARD. A. Broekema en E. M. Broèkema 'zijn onvoor waardelijk bevorderd van 'de le naar de 2e klasse van het'Gymnasium te Alkmaar; J. 'Broekema van de 4e naar de 6e klasse.' ST. MAARTEN Door de tweede bestelling voor 'de buitenwijken de-zer gemeente is het noodig geworden, een tweed» postbode aan te stellen, waar dan ook binnenkort sollicitanten voor zulten worden opgeroepen. SINT MAARTEN. Evenals 'in ander» gemeenten is ook hier de gele genheid opengesteld ter verkrijging 'van goedkoop meel en brood. De gelegenheid ter aanvrage eener z^.n. meel- of broodkaart'is nu al ruim een week

Schager Courant | 1915 | | pagina 1