Alieieei Nitms- Gemeenteraadsverkiezing IZIJPE. DE HOFDAME. WOENSDAG 14 JULI 1915. SCHAGEH 58ste Jaargang. No. 5624. EIUIAIT. pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag eu Zaterdag. Bij inzending tot 's morgeus 9 are wor deu ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. lal. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per post f 8.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ot Groote lotters worden naar plaatsruimte berekend. Bekendmakingen. Vordering van HONDEN ten baho*dvi* van het Leger. Do Burgemeester van Behagen brengt ter algo- meene kennis, dat op den'20en Juli a.s., des voor- middags te 8% uur een vordering van -'trekhonden zal worden gehouden ten behoeve van het leger. Eigenaars van trekhonden in deze gemeente wor den gelast zorg te dragen "dat op genoemden datnim alle in hun bezit of onder hun beheer zijnde trek honden ter vordering worden aangeboden op het terrein lder gemeente, gelegen'aan de Zijstraat van deLandbouwstraat. Rteehts trekhonden yan 'het' mannelijk geslacht met een 'sohoftSioogte van minstens 65 cM. zullen tor keuring moeten worden aangeboden. 1 Het niet voldoen aan dezen oproep tot vordering zal ingevolge artikel 41 der •Inkwartioring-swet wor den gestraft met een geldboete -van tenminste f 0.50 en ten1 hoogste f 75. De Burgemeester, J 'P. W. VAN DOORN. Ingezonden Stukken. Geachte Redaotie.0 Ik vraag beleefd enkele regels in 'Uw .blad be schikbaar te willen stellen voor'het volgende: Op Vrijdag a.s. zal in de gemeente Zijpe de'her stemming piaats hebben tusschen de heeren Kant en Odendaal, beiden vrijzinnig. De -heer" Kant is de candidaat drr R.-C. Kiesvereeniging te 't Zand, ter wijl de candidftenlijst voor den vorm ook door en kele ProtestUntech.- kiezers is geteekend. De heer Odendaal is de candidaat der drie liberale kiesver enigingen, terwijl, naar ik'hoor, ook de 4e liberale luesvereeniging dezen candidaat zal overnemen. De heer Kant stonld aanvankelijk ook fop het grostal, maar kon bij nadere stemming i-geen voet aan den grond krijgen. Hij1 probeert nu door een achterdeurtje in 'd°n Raad te komen, 'nu de voor deur voor hem gesloten blijft.'Het behoeft hier niet gozegd le worden, dat de handelwijze van dezen zich noemenden liberaal, werkelijk zeer "onliberaal is. Tn de advertentie in de ZijperCourant, geplaatst vóór de stemming, 'staat ter aanbeveling van den candidaat, dat de 'R.-C. Kiesvereeniging den heer Kant steunt. Dit is bezijden do waarlheid, omdat'dA waarheid deze is, dat de heer Kant de candidaat is der R--C. Kiesvereeniging en van enkele losse liberalen. 1 Gesteld nu'dat de heer Kant a.8. Vrijdag gekozen wordt, dan zit hij als "afgevaardigde der Roojmsch- Catholieken. 1 Maar het is te Zijpe algemeen bekend, 'koe, waar en door wien dat zaakje bekonkeld wordt en wij hopen, dat de kiezers a.s. Vrijdag zullen toonen, dat zij niet gediend zijn van 'dergelijk, ik durf gerust zeggen, gekonkeL, 1 Een gemeenteraadskiezer. Tweede Kamer. v 1 Don Haag, 13 Juli. Morgen-, Woensdagochtend, begint-het, groote toer nooi over de militaire ontwerpen: dat betreffende de vioolbouw ten bate der verdediging van dé Oost al lereerst. Minister Rambonnet had zich reeds aan de groene tafel wederom neergezet zijn ontwerp tot tijdelijke afwijking van 'de Bevorderings-wet. Zee macht was na korte discussie,-zonder stemming goed gekeurd maar 't "was reeds kwart voor vieren geworden. En praeses 'Borgesius begreep, dat dö FEUILLETON. „Glückstadt, 12 Februari. Het'is voorbij ik moet weg van hier, om nooit meer terug te 'keeren. God alleen wftet, wat ik onder deze gedachte lijd, maar het 'moet gebeuren, Ook al breekt mij daardoor het hart. Ik heb mijzelf bedrogen. Ik bemerktp, dat de erf prins mij liefhad, maar ik 'wilde het niet weten anders /noest ik weg. En 'ik. bleef toch Jzoo graag o, zoo graag. De afwisselende stemmingen dor erfprins =8 schoof ik op ''uitingen van haar kinder lijk humeur, thans weet ik, dat het ijverzucht te genover mij is, zorg over de steedë grooter-worden de onverschilligheid van 'den erfprins ten opzichte van haar was, wat haar 'zoo prikkelbaar maakte. O die dagen en weken in Italië met hem! - Aan zijn hand mocht, ik dit rijk der kunst en schoonheid be treden. Het waren dagen van sprookjesgeluk, vol genietingen. De nachten waren zwoel van heete, za lige droomen. Voorbij, ook dat droomen moet voorbij zijn! Li Glückstadt 'begon de jaar- lijksche tredmolen der hoffeesten wedpr. Op het bal bij den erfprins verklaarde., hij mij in den schemerigr-n wintertuin zijn liefde, ik 'stopte mijn ooren dicht en vlood voor zijn warme woorden en toch vond alles een weerklank in mijn hart! Ik geloof, dat wij beluisterd werdenI De hertog «n d° hertogin trokken ontstemde gezichten, 1 de erfprinsps brak in tranen uit. Zij zag over mij heen. Gij kleine, hekrompeh zieL hoe kon hij "bij u ge noegen vinden!Diep in den morgen zat ik, nog in mijn l.alkle°d, in den erker van mijn kamer. D° maan scheen 'helder. De erfprins liep op de onder de sneeuw liggende paden in den tuin op ftn neer. Hij zag mij en kwam naar boven, bij 'mij. Wij waren beiden alleen, in den helderen, wonderschoo- neii winternacht.. alleen met onze groote liefde, ons gestolen geluk. Onvergetelijke uren zij blij ven mijn eigendom, do herinnering daaraan doet mij nu nog van geluk beven. 1 Hij wil zich van zijn vrouw laten scheiden en mij nuwen. Wij zullen teruggetrokken leven als eenvoudige burgèrs. Wij te zamen! JZou Zulk een geluk voor mij weggelegd zijn? Geliefde ik 'lig voor u, 'ik kus uw handen, ik hesr-in 'mFfc „frisch hoofd1* aan de Vlootwet moes ten 1 beginne-a. Dat het Parlement vóór 't uiterste eind vani 'dezo maand door de agenda zal komen, 't lijkt uitge sloten. En sommigen achten een termijn van nog drie werkweken volstrekt met overdreven geschat. Inlusschen 't kan 'meevallen. Dat de Kamer hedpn in een kleine twee uurtjes zou afdoen: de straks genoemde wet betreffende de Bevordering bij do Zeemacht; de ontwerpen tot uitvoering van wer ken door Waterstaat in verband met de werkloos heid; de verhooging der Indische Begrooting-1915, nbrnede die tot verhooging van Hoofdstuk VII 'B- 1915; niemand zal 't hebben gedacht. Toen het-laatst genoemde wetsvoorstel op 't tapijt kwam, moest miniBter Troub worden getelefoneerd. Verbaasd ijlde Z.Exc. 'de zaal binnen, ging zijn stukken uitpak ken, en.... kon ze :weer inpakken. De zaak was in twe» minuten aan kant gedaan. Zulke1 dingen wijzen er wel op, dat de heeren toch nog een brokje zo- mer-reces hopen te genieten? Van het heden beprate stip 'ik slechts aan, dat minister Rambonnet naar aanleiding van eeno op merking des -oud-ministers J. C. Jansen verklaarde do'examens bij promotie van zee-officieren nog niet gaarne te missen, maar hervorming dier examens is in voorbereiding. Mnister Lely zei bij de werkloosheid-onüwer- pen dat de toestand bij de,'bouwbedrijven iets minder somber is dan de heeren Albarda en De Mi- ralt hadden geschetst. Dat de particuliere bouwbe drijven Staatssteun noodig hebben, geeft Z.Exc. grif toe. Plannen in die richting worden overwogen. En voorts' deelde de heer Lely mede, dat bij Bin- n-:nlandsche Zaken maatregelen -in voorbereiding zijn om den bouw van arbeiderswoningen door het particulier bedrijf te bevorderen. Ten slotte teeken ik nog aan, hoo minister Pleyte de hperen. Bogaerdt, Scheurer en De Visser beloof de, de oprichting -van cursussen in den trant der Rogeerings-cursussen, welke de kennis van en -do liefde voor Insulinde in onderwijzerskringen willen bevorderen, 'daar het bijtzonder onderwijs1 gaarne, te willen steunen. Deze aangelegenheid zal mr. Pley te met zijn ambtgenoot van het op 15 dezer weer bewoonde Torentje behandelen. Dat dr. L«ly's werk loosheid-voorstellen zóó gauw en zóó gemakkelijk rijp voor den Senaat werden gemaakt: ''t was, na al wat daarover gesproken en geschreven is, werke lijk verbazingwekkend! Mr. ANTONIO. Binnenlandsch Nieuws. RAAD VAN ZIJPE. Vergadering op Dinsdag 13 Juli 1915, 'des morgens 10 uur. Afwezig de heer Brak met kennisgeving we gens ongesteldheid. Voorzitter dA heer Jb. de Moor, burgemeester; secretaris -de heer K. Slot. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. Wordt meegedeeld dat bij "enkele candïdaatstel- ling tot leden van den Raad zijn gekozen de heeren G. Hooij, J. Kreijger en J. Zeeman. 1 Ged. Staten hebben bezwaar'om aan het Weeshuis een andere bestemming te1 geven, dat achten zij'in strijd met den stichtingsbrief. Wel kunnen <3edep. Staten 'er zich mee vereenigen 'in beginsel, dat de categorie der verpleegde personen 'wat wordt uit gebreid en dat ook half-weezen en voogdijkinderen worden opgenomen. Daarover 'kon met regenten in overleg worden getreden. Ged. Staten hebben de 'verschillende finantiëele besluiten in dé vorige zitting genomen,'goedgekeurd. Het bekende adres van de Noordhollandsche Propa ben de uwe, ook als ik'nooit den naam'mag dragen, dien gij mij geven wilt u behoort mijn "ziel toe voor eeuwig! Natuurlijk kan 'ik niet te Glückstadt blijven. Hij zag dat ook in. Ik zal naar mijn moeder 'gaan, een lang verlof verzoeken en op hem wachten. Och, 'met zulke verwachtingen te'moeten wachten dat is niet moeilijkl 1 t Den vclgenlden morgen verzocht ik de erfprinses om verlof. 'Zij zag er 'ziek en ellendig uit het dAed mij leed. Bij mijn troostende woorden'brak zij in tranen uit. Zij zal een f kind krijgen zijn' kind 1 Ik mag het kind den vader niet ontrooven 1ik mag liet niet! Zij geloofde 'mij niet, toen. 'ik de gevoelens van den erfprins voor mij, als 'een oppervlakkige hof makerij 'voorstelde. Ik wist geen ander middel, om haar van do geloofwaardigheid mijner woorden te overtuigen, dan dat ik haar verklaarde mijnheer Von Krochert lief te hebben. Dat was een gelukkige inval! Krochert had de erfprinses indertijd reeds te St. Moritz van zijn'genegenheid voor mij verteld. Nu geloofde zij mij of 'deed tenminste zoo. Mijn leugen heeft succes gehad. Zij hield op met weeDen. Zij zal wel aan Krochert schrijven. Mijn God, reken mij die leugen niet' als zonde, toe! Ik heb hem nooit liefgehad, zal hem nooit liefhebben. Maar er zijn ook thans nog heilige leugens, en mijn leugen is er ook een. Want zij richt een an der leven weer op, verbreekt -alleen mijn eigen leven. 1 Gelsheim, 23 Maart. Regen en 'wind voorjaarsstlormenalles is nat, koud en winderig. Troosteloos! 3 Had ik slechts een moederhart, waar ik al mijn kommer eens kon uitschreien! Maar 'ik heb nie mand. Mama babbelt met de andere dames over mijn ervaringen uit Glückstadt. Ik verander haar klee deren. Het is het eenige nut, dat'zij van mij heeft, anders stoor ik haar maar in heur welbehagelijke rust. Ik ben haar in den weg, neem te-veel ruimte in beslag. Maar waar moet ik heen? Een brief yan den erfprins! Hoe werpen zijr vurige beden, zijn hartstóchtelijke verklaringen al les in mij omver. Doe ik er goed aan,- als ik dezen prachtigen man, die het hoogste nastreeft, weer terugstoot in zijn enge'omgeving, alleen omdat-de klein-burgerlijke moraal het gebiedt? Wat is er aan mij gelegen? Zij mogen'mij richten, aanklagen gandA-commiag'a van tig Vat, 'tot afesbsffing van alcoholhoudende dranken, om vermindering van het maximum aantal vergunningen, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Mejuffrouw Yan 'Gorkom heeft haar benoeming tot onderwijzeres te Burgerbrug aangenomen. De laatste kasverificatie 'wees aan dat in kas was en moest zijn f 142.49%. 1 Aan een tweetal personen wordt wegens vertrek uit de gemeente afschrijving verleend van Hoofde- 1 ij ken'omslag. 1 Voorzitter deelt mee, dat de levering van drukwerken én bureaubehoeften is gggund aan de firma Trapman en Co. te Scbageh. 1 Voor onderwijzer aan'de school te St. Maartens brug hebben zich '32 sollicitanten aangemeld. Uit'hot proces-verbaal van het Hoofdstembureau blijkt, dat herstemming 'pioet plaats hebben tus- sohen'de heeren Kant en Odendaal. Deze herstem ming zal 16' Juli plaats 'hebben, in plaats van 20 Juli, zooals eerst 'was aangegeven. Dat, omdat 'het 20 Juli kermis is te Oudeslüis. 1 Yan den uitgever der Zijper Courant was 'n'adres ingekomen met het verzoek om "voor de officiëele rnededeelingen der gemeente, die tot 'dusver gratis in zijn blad werden opgenomen, voortaan een door den Raad te bepalen vergoeding te öiogen'ontvan gen. In handen gesteld-van B. en W. De rekeningen van de gemeente, armbestuur en weeshuis worden aangeboden. De-heeren Groot, Raat en Appel vormen de commissie om deze rekeningen na te zien. 1 De Vereeniging Hulp in Nood te Burgerbrug vraagt subsidie. 'B. en W. adviseeren afwijzend, omdat deze vereeniging pas is opgericht in het jaar 1915 en nog nergens uit is gebleken dat finantiëele steun noodig is. De heer Hooij informeert wat voor 'een vereeni ging dit toch''i8. 1 Voorzitter licht toe, dat 'het een vereeniging is, die uitkeering geeft bij - ziekte en daarvoor conjtri- buëeren de leden 10 cent Per week. De heer Hooij ver ouders telt, dat het ongeveer zal zijn als te 't Zand. Daar is ook een vereeniging die aangesloten is bij het doktersfonds ten nu wordt er door donateurs voor gezorgd dat bij ziekte een ondersteuning wordt verstrekt. Dat wordt uit eigen middelen der vereeniging bekostigd en dat is-25 jaar lang uitmuntend gegaan. De heer Mann'meent, dat het niet 'precies is zoo als de heer Hooij veronderstelt1 dat het is. De'ver eeniging Hulp in Nood zal misschien wel aangeslo ten'zijn bij het Zijper Ziekenfonds. Maar de men- schen die lid van dit fonds zijn, ontvangen'alleen doktershulp en medicijnen. Maar als het hoofd van het gpzm ziek wordt, lijden daar de inkomsten on der en geeft Hulp in Nood :een zeker bedrag als wekelijksche uitkeering om dat tekort aan te vullen. In verschillende plaatsen heeft men zulke vereeni- gingpn en deze werken uitmuntend, look wat hett financiëele betreft. Zij kunnen zichzelf gewoonlijk bedruipen en daarom juist 'achten B. en W. 't niet gewenscht 'vooralsnog' op het verzoek in te gaan, maar'perst eehs wat te 'wachten. En bovendien, als we dpze vereeniging gaven, -waar is dan de 'grens? Dan zouden de mensehen vftn 't Zand ook Bpoedig vragen. Laat dus deze 'vereeniging eerst eens pro- heeren donateurs te krijgen'en zichzelf trachten te helpen. Allen zijn Voor afwijzing van het verzoek. Voorzitter deelt mee, 'dat door hem in de vergade ring van B. en W. 13 voorgesteld 'aan den ambte naar ter secretarie f 50, en aan elk der veldwach ters 'f 25 gratificatie te geven Voor de zeer vele extra-werkzaamheden die de mobilisatie 'met zich heeft gebracht. Zooals bekend is de secretarie hier tot twee uur geopend en nu is'door de mobilisatie en verdoemenl Wat weten de menschen van een hoogere wet, die mij naar hem hpen trekt! Niet alteen mijn arme hart, dat'zoo smartelijk naar hem verlangt neen, een innerlijke stem zegt, lokten roept: „Gij behoort hem toe hij is de uwe-.... Liefde is'de hoogste wet, het hoogste gebod." 6 Mei. Ik heb den 'erfprins verzocht mij 'niet meer te schrijven. Zijn brieven heb ik verbrand; zij zullen nooit door'nieuwsgierige oogen gelezen, voor andere döeten uitgebuit worden. 1 Bij is aan de zee. In zijn mantel'gehuld, staat hij aan het eenzame strand, de golven ruischen, boven hem fonkelen de -sterren. Iedere ster richt haar gouden speer naar de moede, slapende aarde.» 's Nachts hoor 'ik de golven, ook ruischen zij roepen mij. 1 Er is nog een hoogere wetdan die der'liefde het is do wet dér plicht. Na harden strijd hen ik tot die overtuiging gekomen. Thans weet ik mijn weg. Ik ga hem met bloedende -voeten, in het stof maar ik ga hem. r 14 Mei. Ook 'hter is het lente, aUes groent en bloeit. De oude dames dragen een -hoofddoek minder een ohbedriegelijk teeken. Wie op reis kon gaan, ver ver wegl Maar-waar toe? Men sleept zijn ellende mee de woestijn in, naar het strand, de hoogste bergen;-op. Eenzaamheid, de diepste stilte zou -ik om mij heen willen hebben, geen andere dan natuurklan ken hooren! Hier ben ik steeds omgeven door gram storige, twistzieke stemmen omgeven. Boven de deur van Gelsheim had Dante 'ook zijn spreuk kunnen schrijven: „Gij die hier binnentreedt, laat alle hoop varen!" In ieder geval de hoop op geestesgemeen schap, begrepen te worden, den blik 'op een hoog, verheven doel dat moet men hier opgeven. Ontzettende gedachte,'dat ook mij eenmaal 't over den hekel halen van anderen,"koffied'rinken gn klet sen zal bevredigen. 1 Vandaag kwam er een brief van Krochert. Hij vraagt mij ten huwelijk. Zijn verminderd geldelijk vermogen was tot nu toe een hindernis, schrijft hij. De erfprinses heeft hier zéker de hand in het spel gehad, en hem „mijn groote liefde voor hem" mee>- urec overgewerkt 't Zelfde lgeldt voor de Mwüchters. 'Do v/aüioiJdeA konden eich met dit voorstel vero.icJgao-1 De Hooij: u zegt 'dat de mobilisatie veel werk heeft gebracht, dat zal wel zoo zijn. Maar ik herinner mij, dat toen mijn broer nog ambtenaar was op deze 'secretarie, cr uren extra-werk is ge daan, zonder dat er één cent'voor is bptaald. Spr. ziet dan ook green enkele reden, waarom 'dat nu wel zou gebeuren. 'We hebben niet te wagen: wie zal dit'loon genieten, maar wel degelijk en in de eerste plaats, wie zal 'het moeten betalen! En dan gaat het niet op, om de neringdoende burgpi's, die het heu.tch nipt 'zoo voorspoedig gaat, ook hun deel daaraan te laten bijdragen. Het is 'geen tijd om *co marr roekeloos met den Hoofd^lijken -Omslag om te springen. Algemeen 'zegt spr., lijden wij allen onder de mobilisatie'en dan is het'ook niet erg dat én een ambtenaar, èn'de politie ook hefc'hunne bij dragen in deze lasten, en spr. ziet1 geen enkel motief waarom dat aan hen'direct extra zou moeten'wor den betaald. Ik ben er tegen. Voorzitter is het met den 'heer Hooij eens, dat veten onder de mobilisatie lijden, maar hpt kan nu eenmaal niet, dat de gemeente die personen helpt. En dat mag ons 'er niet toe brengen, -om meeraer gedarwn arbeid cnbetaald te laten. Uren -en uren is c-r- door den ambtenaar ter secretarie overgewerkt c-n 6pr. kan het niet goedkeuren, dat 'al dit werk onbetaald blijft. Bovendien levert deze ambtenaar steeds zulk keurig werk, 'dat er nooit éen aanmer king op behoeft te worden gemaakt. Ook watdo politie betrpft is er veel extrawerk en het mag toch niet verlangd worden, dat dit alles onbeloond ge daan wordt. De heer Hooij meent; dat het niet1 vergeten mag worden, dat dit meerdere werk gedaan wordt niöt voor de gemeente, 'maar voor het algemeen'belang van het Rijk en nietwaar, wij hebben allen on der deze Tijden te lijden, pn spr. ziet geen enkel motief, waarom cf ambtenaar'en politie hi°r extra betaling zouden verdienen. 1 De heer Kreijger wijst, op hun klein 'salaris en op öa dure tijden. i De heer Appel 'ziet wel het billijke van extra- betaling in 'voor den ambtenaar, evenwél "niet voor de po'itie. Hun extra-werk acht mr. 'niet van zoo veel beteekenis. Voorzitter: 'er is veel meer werk 'q t de mobili satie, ook voor de politie. De heer Hooij: Ja, veel meer 'werk, maar het Is anders hier 'toch zulk een stille secretarie, laat er nu op het oogenblik wat meer werk zijn. We heb ben op andere plaatsen 'zaken die hier niet 'voor komen, b.v. een markt, straatgelden, havengelden, middelbar© school, 'mix. enz. 1 Voorzitter: Daar zullen wel meer 'ambtenaren zijn. 1 De'beer Hooij: Dat is nog'de vraag. Voorzitter: Dan zou ik 'niet weten, hoo zé daar klaar komen. Op verzoek des'heeren Appel wordt het voorstel van B. en 'W. gesplitst en eerst "gestemd over de f 50 gratificatie voor den ambtenaar 'ter secretarie. Dit wordt aangenomen met tegen de heeren Raat, Hooij en Groot. 'Toen volgde f 25 gratificatie poli tie, dat werd aangenomen met 'tegen de heeren Raat, Appel, Hooij en Groot. Aan'den heer C. Rentenaar'wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als'onderwijzer te St. Maar tensbrug. tegen 1 Augustus. Aan mejuffrouw E. Burk wordt zeer eervol'ontjslag verleend tegen 15 Augus tus. Voorzitter wijst er op, dat mejuffrouw Burk zeer 'vete jaren met grooten "ijver haar plicht als onderwijzeres heeft gedaan, dat is algemeen bekpnd en zij is'verplicht om nu wegens ongesteldheid haar ontslag t©'vragen. D« Raad verleent'met algemeen© gedeeld. Er wordt spoedig antwoord op'den brief verwacht Mama bespreekt de zaak op haar gewone manier. rJe krijgt toch geen betere'partij meer!" zeide zij. Deze onbegrepenheid I Mijn moeder staat 'verder van mij af'dan de meeste andere menschen. Het is treurig 'maar waar. Een tweede Brief van rden erfprins beslistover snijn lot. Hij wil van den zomer, als -zijn kind ge boren-is, zijn huwelijk ontbinden. Dat mag niet ge schieden. Ik 'moet uit zijn 'leven verdwijnen, mij onder de bescherming van een anderen-man redden. Ecnter geeft hij de hoop niet op. Ik zal Krochert husven. 'Jk doe hem onrecht aan, maar de erfprinses en het land brengt het iets goeds. 'Wie -zal beslis sen wat het beste is? En ik? Over -mijzelf mag ik niet nadenken. Ik zal een plichtgetrouwe vrouw zijn, alleen voor mijn Tnan teven en zorgen. Ik wil steeds zoo bandelen, of ik hem liefhad.... Maak ik daardoor mijn zonde'tégen hem goed? Hoeveel leugens zal ik moeten zeggen en doen? Die eene leugen trekt mij aan onzichtbare kettin gen, met zich mee, die „heilige leugen" en-haar gevolgen zijn zoo'zwaar. 18 MeL Ik ben Kroehert's bruid. Mama :ïs tevreden. Zij vindt dat hij er elegant uitziet en ons toekomstig, bescheiden woonhuis op Hinrichshagen groeit bij haar beschrijvingen tot 'n statig landgoed. Ik b°n bijna blij, dat onze" positie bijna armoedig zal zijn. Het is niet gemakkelijk, altijd maar te moeten ontvangen vooral in de liefde. In dat opzicht ben ik epn slechte schuldenares. Toen mijn verloofde mij vandaag kuste, had ik moeite om niet luid te weenen en hem af te stooten. Ik moest aan dè kussen in dien helderen sprookjes- nacht d°nken. Mijn lippen zijn niet ontwijd. Zij blijven thans ijzig koud. Ook straks, als ik zijn vrouw'zal zijn aan u zal ik denken bij 'iederen kus, mijn'eenig ge liefde. 1 Genoeg - ik mag niet verder 'schrijven. Menig maal is het mij, alsof ik het -verstand zou verlie- zem— 1 Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1