Alieseei Nieuws- WOENSDAG 21 JULI 1915. 58ste Jaargang. Nn. 5628. UitgeversTRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. DE HOFDAME. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN 0 5. - Int. Tclepb. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per post f 8.60. Losso nummers 6 cent ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BAAD VAN iNOOBDSCnAmvOLDE. Vergadering van den Raad, gehouden op Maandag 19 Juli 191a. 'snamiddags 4 uur. Voorzitter Burge meester Brinkman. Allen present. Na opening dooi voorzitter volgt lezing en goedkeuring der notulen. Volgt mededeeling, dat er zya verstrakt 123 brood kaarten en 8 meelkaarten. ingekomen: staat van behandelde telegrammen over Juni, aangevende 474, waaronder 3 dienst Van den rijksontvanger is eene missive ontvangen, dat op 2 Juli door hem aan den gemeente-ontvanger is uitbetaald f 178.16. De langste kasverificatie, op 28 Juni i-L gehouden, bij: den gemeenteontvanger gaf conform, de Bescheiden 2005.31Va kasgeld aan. Voor houdende mededeeiiing. dat de ga&commissie noodig vindt de aanschaffing van 3 nieuwe groot ere zuiveringskisten on van eea ammoafiakwasscheriji. Voorzitter vraagt voor B. en W. machtiging, om hiervoor f 6000 te leenen. Die aan te schaffen zuiveringskisten zullen. In drieën kunnen worden verdeeld. Dat is het nieuwe systeem. De bestaande zuiveringskisten gijn te klein. De heer Slotemaker zegt, dat de constructie onzer zuiverings kisten niet doelmatig fe, om ze op de manier van die nieuw-systeem kisten in te richten. Voorzitter zegt, zooals nu de inrichting is, moet de zuiv^ringsstof te gauw verwerkt worden. De heer Heman vraagt of datgene, wat we nu hebben, af is? Voorzitter zegt neen, af is 't niet, maar te kLein en daarom hebben wo er niet meer aan. Men is er algemeen wel voor om bij gelegenheid do nu te vervangen zuiverings kisten aan een "kleinere gasfabriek te verkoop en. De Raad vindt algemeen goed f 6000 voor dit zaakje ie leencu en mede wordt goedgevonden het maken van de 3 zuiveringskisten in totaal voor f 2700 te gunnen aan li. Burgemeester te Heerlen (Limburg) en het ma liën van een ammoniakwasscher voor f'2715 aan de Maatschappij; ter vervaardiging van gasmeters te Dor drecht op te dragen. Hoog ere goedkeuring van GécL Staten zal hierop worden aangevraagd. Voorzitter stelt aan de orde het nazien der geloofs brieven yam de 3 aftredende en herbenoemde raads leden, de heeren Hernam, Barten en ZuL Deze heerén verwijderen zich op 's voorzitters verzoek, waarna eene commissie de geloofsbrieven naziet. Een en ander wordt volkomen in orde bevonden volgens liet rapport, uit gebracht door den heer Koeman, die dan ook namens de commissie tot toelating der drie raadsleden adviseert. De Raad neemt dit advies over en volgt algemeene feli citatie door voorzitter en leden. Nog komt in bespreking de verstrekking van brood en moei. Voorzitter is het er niet mede eens, dat kaarten daarvoor ook aangevraagd worden door de meer- gegoeden in de gemeente. Zijns inziens worden daar door de uitgaven, door de regeeting te dezer zake te doen, hooger. De heer Vlug plaatst zich niet op hetzelfde standpunt en verschilt met voorzitter van meening hieromtrent Iedereen kan locb het recht la ten gelden om de kaarten aan te vragen; bovendien is het niet gemakkelijk, om aan te geven, waar de schei ding is tusschen meergegoeden on anderen. Ook is het nog de aanleiding geweest, dat de inlandsche tarwe reeds belangrijk in prijs is gedaald. Van Ged. Staten 'is oenige opmerking "ingekomen op de jongste administratieve handelingen van den Raad in zake eene af- en. overschrijving, een suppletoire bo- grooting, enz. Voorzitter stelt na oenige toelichting aan den Rand voor het advies van Geldt. Staten in deze over te nemen en overeenkomstig de wenschen van dit college een on ander te wijzigen. Wat de centen be treft, blijft het overigens hetzelfde. De Raad kan er zich algemeen moe vereenigen, om in den zin, ais door Ged. Stalen gewenscht, opnieuw1 een besluit te nemen. Aisnu wordt besloten tot af- en overschrijving tot een totaal van f 1424.67, lot een suppletoire begrooLing, 41. 4 'Mei. De 3e April was de geboortedag van mijn kleinen zoon. Moge.zijn leven alleen zonneschijn, ge«n re genvlagen hebben, zooals de maand, waarin zijn ge boortedag valt, zoo dikwijls brengt Ik houd van h»t kleine hulpeliooze wezen mei zijn w»eko ledematen, de groote donkerblauwe oo gen en de enkele zwarte haartjes. Hoe 'moet men echter van een kind houden, als iedere ontluiken de gelijkenis met den vader, den hartslag van blij geluk verdubbelt! Men ia als meisje toch blinjd en -dwaas, men gaat rond tusschen wonderen en raadselen, en wanneer wij ze mogen oplossen is het te laat. Mijn moeder is bij ons zij is niet veranderd. Zij kwelt mij door haar tactlooze opmerkingen. Als of het voor "mij hier niet *goed genoeg was en ik bijzondere aanspraken kon doen gelden. Wie ben-ik? Een onvermogende, onpractisohe, ziekelijke vrouw. En voor al mijn gebreken 'kan ik niet eens liefde tot vergoeding geven. Het is waar Hans Henning wist dit niet. Een genadige beschikking, misschien ook gebrek aan teeder voelen, liet hem den dwaDg dien ik mij aan deed, nooit bemerken. Ik rno^t gedurig neerschrijven wat mij door de ziel gaat. Ik heb niemand dien ik het zeggen kan. Mama zou de'laatste zijn, die ik in vertrouwen wil de nemen. Haar onophoudelijk praten over mijn „ellendig uiterlijk" prikkelt mij. Ik wil niet le«- lijk worden, want ik ben aan mijn schoonheid go- woon als aan een zeker, onbetwistbaar 'bezit. 14 Juni. De erfprins wil bij ons komen! Ik meende te zullen neerstorten, toen Hans Henning het mij in volle gemoedsrust meedeeldp. Ik zal hem wèderzten! Hoe zal ik hem vinden? Gelukkig bemantelde mijn schrik over dé ver - meerdering van werkzaamheden den eigenlijke re den van mijn verbazing. Ik hen zoo aan het liegen gewoon, dat ik daar nauwelijks Berouw over heb! sluitende op f 361.20, tot betaling uit „onvoorzien' van f 21169. terwijl de oerde suppl. begrooting dienst 1915 ecnigszins gewijrigd wordt cn opgemaakt op een eind cijfer van f 569J0. Voorzitter brengt in bespreking den geldclijketi steun, die door het gemeentebestuur aan het steuncomité wordt verstrekt en waarmede dat comité sommige ingezelcnen tegemoetkoming in de huishuur verstrekt, 't Steunco mité adviseerde om door te gaan. Wat deukt de Raad er over? Algemeen is de Raad er voor, om aan het steuncomité die gelden nog te blijven verstrekken, waar toe besloten wondt. Men vindL met lijsten ioopen levert toch geen goed resultaat op. Dan geven de verkeerden, of liever de verkeerden geven doorgaans niet Rondvraag. De heer Verbuig vraagt, of er ai wat over de keurloonen van den gomeöately'iken keuringsdienst is te zeggen. Voorzitter zegL dat dit punt op de volgende vergadering' in behandeling zal komen. De heer Hemen vraagt of we eens over de kermis bespreking zullen houden, 't Wordt zoo langzamerhand wel tijd daarvoor. Voorzitter wou dat aanhouden tol we weldra de rekening behandelen. De heer Vlug ver wacht toch geen nieuwe gezichtspunten aangaande de kormis en meent dat nu dat onderwerp wei behan deld kan worden. De heer Slotemaker vindt even als de heer Heman, dat 't tijd wordt, er over te spreken. Voorzitter is er niet voor, om nu over de kermis le spreken. Bovendien staat 't niet op de convocatie^ De heer Barten meent wel, dat rechtens zou zijn le eischen, dat 't wel op de convocatie staat. Beslo ten wordt in élk geval in deze maand nog op eene raads vergadering over het al of niet houden der kennis te beslissen. Hierna sluiting. BROEK OP langendltk. In de week van 1217 Juli werd aan de veiling aangevoerd 53100 bloemkool, 31100 roode kool. 205000 bos wortelen, 53600 zak aardappelen, 5 baal zilvernep. 753 pond slaboonen, 200 pond peulen en 335 gele kooL warmenhuizen. Naar wij vernemen komen de Wilsons op Maandag 10 Augustus B.S. alhier ia het lokaal van den heer C. Üe Geus Az. een uitvoering geven met het nieuwe suc cesstuk „Onder één Dak" van Jan Fabricus. Met dit stuk behaalden de Wilsons dootr het geheele land het grootste succes. Ongetwijfeld zullen velen gebruik maken van de gelegenheid^ om het ook hier zoo gunstig be kende gezelschap, dit successtuk to den opvoeren. Overal waar de Wilsons „Onder één Dak" gaven, was de zaal uitverkocht WIERINGEN. Wegens bet schrikken van een voorbij snellende on beheerde ket, geraakte de landman P. J. L. ji. Maan- <iig met paard en kar aan de hoL Van twee zijner zoontjes kwam een zoodanig van de kar te Vallen, dat hy zyn aangezicht nogal verwondde en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gelukkig deden zich geen ergere ongelukken voor, zoodat bet ongeval een vrij goed verloop had. ARRGNDISSEMENTS-KECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 20 Juli 1915. Uitspraken: H. v. Doorn, P. Manshanie, Medemblik, verzelzaak (vonnis bevestigd elk f 14 of 7 d. gev. J. Posthumus, Enkhuizetij miste. 7 dagen gev. J. Kater, Helder, dierenmxsluancleüng, 1 mnd. gev. Jacob Ilendrikse, Hoorn, diefstal, 14 d. gev. C. v. Velde, T. v. d. Velde, Huiswaard, gem. Koedijk, misliaiideling, elk f 10 of 10 d. h. K. Roos, Alkmaar eenv. Beleed., f 10 of 5 d. h. D. V. Stipriaan, Alkmaar, wederspann., 1 mnd. gev. F. C. M. Diedemans, Schageh, diefstal, 2 mnd. gev. N. Hulst, Alkmaar, poging tot diefstal, f 14 of 10d. li. C. de Gooier, Hoorn openb. schennis der eerbaarheid f 10 of 10 d. te J. Prins, Egmotnd aan Zee, Kinderwéttenzaak, ter be schikking van de regeering gesteld. „Hij" komt hierheen in ons huis! Wat wil hij mij aeggea? Kan hij het leven zonder mij niet meer ver dragen? Weet hij het, voelt hij het, dat de liefde oppermachtig is, en alle banden kan verbreken? Onder mijn uiterlijke rustige zachtmoedigheid loeit een vulkaan van hartstocht... Dat weet ik zelf het beste!....' 1 Hij is gekomen. Het komt mij voor dat hij veran derd is, sterker, mannelijker geworden. De ideale blik dpr oogen ging in rustige vastheid over. Zijn blik dwaalt niet'meer in nevelachtige verten, maar heeft, zich vast op een bepaald, bereikbaar doel ge richt. Ik las een vluchtig schrikken over de verandering van mijn gezicht, en mijne gestalte in «zijn oogen het eerste oogenblik reeds. God vergeef het mij, maar 'ik had op dat moment alles alles willen geven, om nog zoo schoon als vroeger voor hom te zijn. Ons kind-is gedoopt. De erfprins hield het in zijn armen. Bij het diner sprak de erfprins af en toe met 'mij, koel, vriendelijk, beleefd. Wij voerden gesprekken, als uit een doodenrijk. Hij heeft mij niet meer lief hij 'heeft alles overwonnen 1 Hij is door de smart versterkt, ik ben erdoor gebroken. Ik trok mij spoedig terug. Dat-conventioneele-on derhoud tusschen ons beiden hield ik niet uit. Maar'misschien'is het alleen moeilijk bedwongen zelfbeheersching, die hem zoo gelaten doet schijran. Ik moet hem eens alleen spreken. Mijn kind! Ik'lig op de knieën voor je wiegje en bid je om vergeving, dat jij vandaag niet al mijn gedachten hebt vervuld. Vergeef het Je ongelukkige moeder! Het gelukte mij den erfprins alleen te treffen. Ik ging met hem door het heete zand naar het •den- nenboech. Een weg naar Golgotha! Mijn hart is ook aan het kruis gn&b.gen geworden, niet mét spijkers, maar met koele, beleefde dankwoorden. Hij dankte mij, dat ik hem indertijd verliet! Hij is tevreden, vindt -'voldoening in zijn omge ving en werkkring. Hij vertelde mij van den -goe den schouwburg te Glückstadt, bood mijn man een betrekking aan het hof 'aan.1 Dat is het beste teeken zijner volkomen genezing. Hij -zou mij dus rustig alle dagen kunnen zien verplegïngsdiploma*8 zonder waarde. De Amsterdamsche arts J. v. d. Hoeven Leonliard schreef san het T, v. G.s „Een juffrouw, mij persoonlijk bekend, dragende het verpleegsterscostuum* aoch niet gediplomeerd, heeft de zer dagen, na drie maanden „studie' in enkele verlo ren avonduren en na betaling van de somma van f 15, bij een verloskundige te dezer stede „examen" afge legd en is thans in het bezit van het volgende, op mooi papier gedrukte en van een fraai gouden randje voor ziene Getuigschrift. Ondergeteekende verklaart, dat Mejuffrouw N. geschikt is voor kraamverzorgster, zoowel praktisch als theoretisch toegelicht, dus aan alle gewenschte eischen voldoen zaL Mevr. N. N. (naam gedrukt) gedipL verloskundige. Amsterdam.... 191... „De bedoelde juffrouw, wier gemis van de meest ele mentaire verstandelijke vermogens ik herhaaldelijk kon vaststellen, zal thans gaan concurreeren met de officieel gediplomeerde kraamverzorgsters, terwijl haar deskundige r-xamenafneemster weten moet, dat haar gediplomeer de niet anders dan volmaakt onvoldoende gevormd kan zijn. Vrije concurrentie is voorzeker toe te juichen, doch m.i. niet zulk een waarvan, zooals in dit geval, kraam vrouwen zeker vroeg of laat het slachtoffer zullen worden. Naar ik van een bekend huisarts verneem, ko men genoemde „getuigschriften" meer voor en reken ik het mij daarom tot plicht het bovenstaande ter kennis der collegae te brengen. Misschien bestaat er kans, aan een dergelijk, door een deskundige gesanctioneerd mis- binik op de een of andere wijze een einde te makeSn; althans zooveel mogelijk te beperken". een allesbehalve peizierige zeerfi& Het „Bat. Nieuwsblad" geeft de volgende beschrijving van de reis, welke hel schip achter zich heeft Aan de kade te Tandjoeng Priok ligt, na een veelbe wogen reis, thans het 6.s. „Lombok" van de Maatschappij „Nederland". 2 Januari uit Holland vertrokken begon de poppenkast in het Kanaal, waar eetn aantal Britsdie oorlogsbodems rondvoeren, wier gezagvoerders zich het denkbeeld in het hoofd gezet hadden, dat de brave Amsterdammer een Duitsche mijnenlegger was. Officieren en Jantjes klauterden aan boord en vingen een ijverig onderzoek aan naar de lading. Nu, wat dat betreft, waren ze drommels gauw klaar, aangezien er heelemaai geen lading aan boord was. Het schip voer namelijk in ballast Zwaar teleurgesteld verlieten de blue-jackets de „Lom bok", die daarop koers zette naar Port Talbot om ko len te laden. Dit geschied zijnde, voer het schip naar New-York, alwaar petroleum en stukgoederen werden geladen. Het plan was via Kaapstad en Durban naar Jévé le sloomen. Dit is ten slotte ook oeschied, maar eerst nadat de equipage het schip en zichzelf reeds had afge schreven. Den eerstan dag was het mooi weer, doch 's avonds begon het op te briesen, en gedurende den nacht kwam er een hoop slecht weer, een hoop zoo groot dat den volgenden ochtend moest worden bijgodraaid om het sclup met 'den kop in den wind te leggen. Draadloc» werd verbinding gekregen met de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerikal ijn, maar wat die te rapporteeren Jiad, was al evenmin geschikt, om eene optimistische verwachting lielreffende het weer te recht va.tr digen. Steeds heviger werd de orkaan en steeds onbehagc!ijker het verblijf aan boord. Ieder oogenblik stak de „Lom bok" den neus In de golven en dan kwam er een bonk water over, die weer het een of ander onprettigs te weeg bracht Eerst gingen de kippen en koeien en al wat er verder zonder pijn of begeerte.' Dpzp aanbieding was niet anders 'dan het gevolg van medelijden en welwillendheid geen verlan gen naar mij. 1 Hij handelt zeer correct! Ik bnpt mij de lippen «tok. om bet niet uit te schreeuwen of te lachen.... Dat is dus het einde van mijn "groote, wondervolle liefdp, waardoor mijn leven gebroken is? Hij houdt mijn kind 'ten doop, voert banale gesprekken met mij en biedt ons ten slotte een bptreklrirg 'aan bet hof aan. Het schijnt bijna^het slot van een-kluchtspel, dat men aaneen drama toegevoegd heeft. Een tragisch begin pot sierlijk einde If Was het de moeite waard, daarom zoo-gruwelijk te lijden, zich ten doode toe te kwellen? De zon'brandde de kruinen der boomen donker rood, liet zand glopide. Ik ging van hem weg, lang zaam, zielsmoede den langen weg terug. Thuis ge komen'gaf'ik bij het hoesten veel bloed op. Hans Henning liet den dokter halen. Ik moet-stil liggan. Ik zal den erfprins voor zijn vertrek niet meer zien. Goed zoo... het is ten einde. De dokter, die mij onderzocht, wist zijn schrik moeilijk te verbergen. Thans zijn allen zeer bezorgd voor mij. De ang stige gezichten verontrusten mij. Waarom bemerk ten zij niet eerder, dat ik reeds lang ziek ben, hoe zwaar mij alles vipl?.... Dwaas offerdier der plichts vervulling, gij hebt toch maar één'leven! Waar om....." Hier brak het schrift af. Hans Henning sloeg me chanisch de laatste onbeschreven bladzijden om neen, niets mep"! Met een onbeantwoordde vraag, een wanklank besloten deze aanteekeningen van 'n verscheurd hart. Hij deed het boek dicht en legde zijn hand zwaar op den band. In diepe gedachten zag hij er op neer. Als hof niet het hem zoo welbekende schrift van Sitta geweest was, hij zou nooit'geloofd hebben, dat zij die hartstochtelijk harde woorden, deze zeld zame gedachten, wanhopige klachten '"had kunnen schrijven. Zijn Sitta, zijn lieve, zachte vrouw, was zij het werkelijk, die zoo hartstochtelijk bitter over een verloren geluk treurde? Met de herinnering aan de levende kon hij dit dagboek niet in overeenstemming-brengen, maar do stervende, met den bitter vertrokken mond, de af werende honden, die geen liefdeswoord mepr beant woordde die, ja die paste bij deze schrille aan- aasi dek was te vinden, mee overboord. Toen sloeg de kombuis vol water, wat icnlge stagnatie in den ge regelden gang der maaltijden tengevolge had. Vervolgen» rammeiden de golven stKceasJeveRJk niet minder dan 13 deuren aan spdntere, rukten de sloepen uit de klampen en smeten een sloep met zulk een go- weid tegen een klamp dat deze dwars door den romp van de sloep heenschoot Veel hoop, dat men het er levend af zou brengen, was cr niet, want met ieder uur wies de storm aan. 19 Februari was het begonnen. 21 Februari viel het eerste slachtoffer. Een stuurmansleerling werd door een golf gegrepen en overboord gesleurd. Aan hulp verleo- nen viel met te denken, daarvoor was de zee veel te ruw. 22 Februari Aindelijk bpdaardo -bet weer en al stond er'nog .een zware zee, zoo kon'men tooh den koers hervatten en de schade - opnemen. Bij de reeds 'vermelde rampen, kwam nog dat telkens weer do pressennings-zefien van do luiken werden 'geslagen, terwijl geen enkele luchtkoker me«r een kap had. Ook beneden'zag alles er troosteloos uit. De 'kolenbunkers waren gedeeltelijk onder water en met zulk een kracht had dé'zee de bunker-deu ren gebeukt, dat'de roeetplaten aan den binnenkant op de'kolen lagen als waren zij er keurig afgebikt. Doordat het water een'meter hoog door de hut ten'en het volks-logies geslagen was, dag pn nacht door, telkens weer aan, gedurende drie etmalen. Ia? onkelo dagen later bijna de helft van de bemanning ziek met zware rheumatiek. en men besloot op Ber muda aan to "honden, om de schade voorloopig te herstellen en de bemanning d« gelegenheid'te geven intuRschen wat op te knappen. Weer kwam'er een hevige storm opzetten, waar door de werkzaamheden slechts langzaam opscho ten'en men niet minder dan 14 dagen aldaar bleef vertoeven. r Vervolgens werd zee gekozen; 28 stoomdagen la ter was dft „Lombok" voor Kaapstad en nog 23 da gen later bereikte bet 'schip Java, na genoeg avon turen voor een heel menschenleven te hebben mee gemaakt. f ZIJPE. De dezer dagen 'gehouden collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van d*n 'gpwapenden dienst heeft in deze gemeente f 23.60 cpgpbracbt. 1 schagerbrug. Voor de vacant 'komende betrekking van onder wijzeres aan de openbare lagere school alhier, heb ben zich 43 sollicitanten aangemeld. zijpe. Wij vernemen, dat het verzoek van de hoofden der openbare lagere scholen in deze gemeente, om d« vp-'rtiendaagsche'zomervacantie te veranderen in eene van 3 weken, door de bevoegde autoriteiten is toegestaan.' warmenhuizen. Met het uitoefonpn van controle bij het laden van veldvruchten en het afsluiten daarna, der wagens, aan het tramstation alhier, werd belast de gemeente veldwachter N. Ham. 1 wieringen. Na eerst feen hevige woordenwisseling over de gemeenteraadsstemmingen te hebben gehouden, die daarna op bijzonderheden van anderen aard over ging, geraakten jl. 'Zondag te Df»n Oever de vis- Bchers P. K. en M. J. handgemeen, 'zoodat door M. J. B. aangifte bij 'de rijkspolitie werd gedaan. hagepreek. De 6« Hageprepk, openjuchtsamenkotast van Vrij- zinnig-Godsdienstigen, in Hollands Noorden, zal op Zondag 25 Juli te Heerhugowaard worden' gehouden. Als sprekers zulten optreden: Ds. J. A. Tertet ▼an Zuidscharwoude, onderwerp: „Vooruitgang en Menscbwording". Ds. D. Haars van'Nieuwe Niedorp, teekeningen. In den dood houdt de zelfoverwinning, h«t bedrog'op, de dood trekt alle sluiers weg. Ja, Sitta op haar sterfbed, met de groote, klagen de, van haat vervulde oogen die had zijn teeder- heden slechts geduld, overigen» had zij verlangens gekoesterd, zich gekweld en-gepijnigd, dit verschrik kelijke dagboek gevoerd en eerst rust in 't graf gevonden. De andere, die hij liefhad, dat was zeker slechts een sprookjesbeeld zijner verhitte 'verbeel ding, zljnpr hartstochtelijke, onbeantwoordde liefde. Die beiden liéten zich niet in'overeenstemming bren gen. 'Een gevoel van brandende schaamte steeg in hem op, dat hij zijn groote liefde over haar had uitgestort* in goed vertrouwen dat zij deze beant woordde, terwijl nu bleek dat zij aan haar verzwen deld was, haar had tegengestaan. Dwaas, die hij wasl Waarom nam 'hij 'haar zachte toegevendheid voor wederliefde, haar vriendelijke zorgvuldigheid voor teederheid niets dan 'plichtsgetrouwheid was het eenige motief voor haar handelingen ge weest. In naakte, onverschoonende woorden, die bij het lezen'in zijn geheugen werden gebrand, had hij het eerst moeten zien, om'dat te begrijpen. Het gevoel van schaamte, waarmee hij op dezen eenzamen avond iederen gegeven kus ongedaan had willen ma ken, ging tenslotte in toorn tegen Sitta over. Zij had verlangd naar harde* inplaats van liefdevolle woor den 'Jammer,'dat hij haar wensch niet meer kon vervullen!. Maar dooden zijn onaantastbaar ieder boos woord,'dat'men over hen spreekt* is een nuttelooze ruwheid. 1 Waarom had zij hem haar vertrouwen 'niet ge schonken? Hij zou haar zijn naam, zijn bescher ming hebben gegeven, 'en -gewacht op den tijd dat haar gewond hart geheeld was. Wie droeg de schuld van haar lijden? Zijzelf alleen door haar leugen! Neen, 'deze leugen kon hij niet heilig noe men, want zij stempelde zijn teedere liefde tot bru- ttaliteit, omdat hij deze leugen geloofd had. Alles was nu vergiftigd, iedere gedachte aan haar, elke herinnering. Zelfs zijn rouw 'om 'haar dood werd vergald door de wetenschap harer gevoelens tegenover hem. Niets bleef hem. over. Zijn geluk was een leugen geweest, zijn huwelijksleven een dommi onbegrepenheid zijnerzijds, zijn liefde een nooit meer goed te maken gruwel. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1