Alieicci Nieuws- -& S8sle Jaargang. No. 5629. UitgeversTRAPMAN Co. De dingen om ons heen. DONDERDAG 22 JULI 1915. SSHACEI COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weèkDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIE N in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAOEN, LAAN D 5. lol. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losso nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote lottere worden naar plaatsruimte berekend. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 'Dinsdag 20 Juli 1915. 1 een weerspannige in verzet. De ««rste beklaagde, die vandaag „opkwam" 'met «en verzetzaak, was zekerp Piet -Rempt, afkojnsftig van Aartswoud en wonende te Zuidscharwoude. een sinjeur, die al meer met de rechtbank in aanra king is 'gewpest Hij had zich op 16 October jl. in zeer beschonken toestand 'verzet tegen den Zuid- scharwouder gemeenteveldwachter -J. Boon. Dat verzet nam een zoodanigen 'omvang aan, dat er Wel drie burgers noodig waren om Piet, die niet met den veldwachter meo wilde, in het eacfootje te stoppen. Plet mocht'nu zeggen, dat hij er- zoo kwaad willig niet uitziet, maar de E.A. heeren wisten drom mels goed, dat hij al meer veroordeeld is wegens wederspannigheid. Piet verklaarde er tegen op 'te zien, om van de eene gevangenis in de andere te gaan en vroeg beleefd boete. Maar hij had op dien heillöozen Oc- toberdag Boon'zoo herhaaldelijk op zijn hoofd ge slagen, dat de O. v. J. volstrekt geen termen vond om wijziging te brengen in het vonnis (14 dagen gevangenisstraf), "zoodat Z.E.G. bevestiging daarvan vroeg. u1tge8tteld. Volgt Piet Riesling van, "Behagen, die ook als be klaagde present was. Zijn zaak werd inmiddels'tot 10 Augustus a.s. uitgesteld en 'na nog eenig niet zeer duidelijk gemompel 'van Piet, of hij nog nader kennisgeving zal krijgen, kregen we nummer 'drie. een ruitbreker. Dat was 'Engelhertüs Groen, visseher te Egmand aan Zee, die op den 2den Meijl. een glasruit, ver brijzelde bij Trijntje Oudes, weduwe van Jan Groot, winkelierster'te Egmond aan den Hoef. Trijntje was «r erg van geschrokken. Een'andere visseher K>es Dekker, had het gevalletje gezien en waargenomen, dat beklaagde met 'zijn arm door het glasruit -was geraakt. En zulks opzettelijk. Trijntje vroeg heden -f 15 schadevergoeding. Beklaagde had toegezegd, de'veroorzaakte schade te vergoeden. Daarvan is 'échter niets gekomen. De volgende getuige Pie.ter 'Groen behoefde niet te worden gehoord'en de O. v. J., het woord verkrij gende, 'eisehfcö 14 dagen gevangenisstraf tegen 'En- gelbërtus. 1 een onaangename tontmoeting. Hendrik Vuil, Klaas Zwart en-Leendert Blok, ïuid- Jes uit Egmond aan'Zee. kwamen öjdaar op 8 Mei jl. 'den onbezoldigden rijksveldwachter De Vries tegen, die'uit het jachtveld was gekomen.'Ze toon den zich geen vriendjes van De V., dien zij met een mes 'bedreigden. Ook smeten zé hem met 'stukken worst en met steenen in'hét gelaat en zwetsten zij, nog wei 'een tijdje gevangenisstraf voor De -V. over te hebben. De man, uitgescholden len mishandeld, deed natuurlijk een behoorlijk •proces-verhaaltje 't levenslicht zien. Do grondwerker Dekker "was van een en ander getuige.1 De eisch wss tegen Vuil '4 maanden, Zwart twee maanden en Blok 1 maand 'gevangenisstraf. een paai) ruziemakers. Kees Sijs en Everi 'Commandeur, arbeiders te Heerhugowaard, hadden den '19dea Mei een beetje kwestie met Kees "Korver aldaar over stomp enhak- kem Kees had de beste stompen er zoowat "uitge pikt en er kwamversphil tus&chen partijen. Sijs en Commandeur wisten Korver op 'dén grond te wer ken, wg&ar hij in een plas terechtkwam. Wegens mishandeling werd tegen elk 'der beide beklaagden f 3 boete of 8 dagen.'hechtenis geëischt deuren dicht. Volgen een drietal kinderwottenzfeakjes met 'ge sloten deuren. 1 een zwerver. Samuei Antonius Lares, schildersknecht, zwerven de, had onlangs te Helder 'in 1 openbaar gebedeld waarop hij betrapt werd 'door ögent De Glopper. Eisch: 8 dagen 'hechtenis en 8 jaar rijkswerkin richting. met het mes. D« 18-jarige Petrus Nieuweboer, arbeider te 'Wer- vershoof, was met vele anderen'naar circus Althoff te Medemblik geweest. Mooi "was 't in dat circus! En ook later'toen Petrus „slag leverde".-Hij kreeg onderweg naar buis namelijk ruzie'en werd zoo nij dig, dat hij 'd«n 17-jarigen Jaap Koomen een 'steek gaf met een mes, vlak onder 'den arm. Het mes verborg de dader in een boom, waar de'politie het later vond. Dien nacht heeft'Petrus zich,'beducht voor zijne vijanden, schuil gehouden in'een schuit, zoodat de anderen, hoe 'razend ook op hem, _hem toen 'niet hebben kunnen vinden. De O. v. J. eischto tegen Nieuweboer wegens deze ernstige mishandeling 3 maanden gevangenisstraf. een dure fiets. Gerardus 'Balk, een barbiertje uit Amsterdam, had zich 'den 23sten Mei op de kermis te Venhui zen een rijwiel toegeëigend -van een boerenjongen uit Grootebroek. Jaap de Groot genaamd. Dat kar retje heeft'Balk wederrechtelijk voor f 10 verkocht. Een 'onvoorzichtige daad, die Balk nu een1 eisch bezorgde tot een maand gevangenisstraf. dienstbode beleedigd. Volgt de Aikmaarsche kastelein Pieter "Hecker die zijn voormalige dienstbode Petronella -Groot heeft boleedigd. Zij was met haar 'galant, een koetsier, in café „De Rustende Jager" te Bergen alan 't dan sen,'toen Hecker den koetsier vertelde,'dat hij met een dievegge uit was. Ook later riep Hecker nog maals, 'dat zij gen dievegge was. Wegens eenvoudige beleediging-werd tegen Hecker f 10 boete of 5 dagen hechtenis geëischt. Uitspraken heden-over 8 dagen. Nieuwe zaken heden over 14 dagen.- Hoewel we tot dusverre, dank zij het beleid onzer Re geering, buiten den strijd zijn gebleven, die de halve wereld in lichtelaaie zet, is er toch in heel veel opzichten weinig verschil tusschen de gevolgen van een werkelijkeu oorlog en onze mobilisatie. Men bedenke slechts, hoevele onzer jonge en zeik ook oudere mannen nu al bijna een jaar aan hun gezin, huïi werkkring, hun maatschappelijke productivi teit zijn onttrokken en welke verhezen daardoor niet alleen zijzelf en hun gezin, doch ook de gemeenschap heeft geleden. In plaats van in kantoor, fabriek of werk plaats, in studeervertrek of laboratorium, te water of of op het platteland werkzaam te zijn, nutafwerpenden arbeid mei geldelijke verdienste beloond te zien, staan zij op schildwacht, maken marschea, jassen aardappels ot werpen verschansingen op.. Altemaai op hel moment ongetwijfeld zeer nuttige dingen, maar waarvan toch over een paar uur geen atoom nuttigheid voor het algemeen meer te bespeuren is. Geheel hun werkzaamheid van straks een vol jaar komt, als men de verkregen handigheid en oefening uitzondert, niemand ten goede en. is dus economisch een verlies, zoowel voor de personen zelf, als voor het geheeie volk. Als wij rekenen dat door elkaar elk dier pianncn, laag geschat in normale omstandigheden werk ver richt, dat met zeker niet te hoog, twaalf gulden per week betaald wordt, werk van economisch belang, dan is er in dit iaar reeds f 180.000.000, bijna tweehondeifcj millioen gulden aan arbeid verloren gegaan voor ons land. Bij "dit verlies blijft het niet, want er is bijna geert artikel denkbaar, dat niet in prijs geslegen is en dus door de' verbruikers duurder moet worden betaald. Zoo het een artikel geldt, dat uit het buitenland moet worden ingevoerd, is de geheeie prijsstijging voor ons land eeai verlies en, zoo het goederen beli-eft van bin nenlands ch.en oorsprong, ontvangt wel de verkoop er meer dan voorheen, doch zal in de meeste gevallen het opslaan ook zijin toe te schrijven aan hoogere pro ductiekosten jein gevolge van duurdere grondstoffen en steenkolen, van mindere productiviteit als gevolg van minder geoefend tijdelijk personeel, enz. Ook hier is dus de hoogere prijs voor een groot deel een verlies voor heel het land. Andere bedrijven zien hun afzetgebied gesloten. Zij produceeren evenveel als vroeger, doch de klanten hier te lande zijn minder in getal geworden en die in het buitenland ontbreken Zoo goed als geheel. Gevolg is stilstand van het bedrijf als het niet loonend is en op ruiming tegen veel te lage prijzen van het in voorraad zijindo artikel. Weer andere bedrijven missen hun handelsartikel of grondstoffen en zijn daardoor tot stilstand gebracht Zelfs hij benadering Sa niet aan te geven hoeveel irfll- lioenen door de laatst genoemde rubrieken zijn verlo ren gegaan en nog steeds is het lijstje der verliezen niet compleet. Want de Staat heeft voor velerlei doeleinden geltd noodig gehad: voor wapens en munitie, voor schadever goedingen, voor [huisvesting, kLeeding cn onderhoud der soldaten, voor gereqnireecde auto's, wagens, paarden, voor hulp en ondersteuning aan vluchtelingen, voor-de geïnterneerde militairen, voor uiltkeering Ram de gezinnen der gemobillseerden, voor salarissen en tractementen van buitengewoon Sn dienst zijnde soldaten en officieren, kortom voor allerlei posten, die alweer niet-productiief zifn. Het goedkoop verstrekken van verschillende levens middelen is daarbij zeker niet het minst belangrijke. Al deze uitgaven tezamen waren het wel, die de eerste 275-millioenenleening noodig maakten, die straks weer de 90 te leeman millioenen zullen opslokken, waarvan rente en aflossing nog lange jaren op ons budget zullen drukken. Het spreekt van zelf, dat de Staat bedacht moet zijln op Versterking van inkomsten, dus op nieuwe 'belas tingen en dat juist in een periode, waarin, gelijk wij zagen, een zeer groot deel van het volk aanmerkelijke verliezen leed, inkomsten moest derven, bezit in waarde zag dalen, waarin de noodzakelijke uitgaven stijgen en het geld noodig tot het drijven of ondernemen van zaken moeilijk en alleen' tegen hooge rente verkrijg baar is. Dit probleem fs zeker 'moeilijk op te lossen, zelfs voor een Minister van Financiën met zooveel durf als Mr. Treuh. En toch moet een oplossing gevonden worden, Hce eer. hoe beter, want hooge-ienledragendq leeningen mogen vrij gemakkelijk te plaatsen zijn en zoodoende in de behoefte aan kasgeld voorzien, een ideaal-middel is het aangaan van zulk een kostbare en langdurige verplichting allesbehalve. Twee wegen zijn er open: verhooging van inkomsten en vermindering van uitgaven. Bezuinigen op verkregen rechten (zooals pensioen; is natuurlijk onmogelijk. Eveneens hel besnoeien van Uitgaven voor of hel uitstellen van werken van algemeen nut, zooals spoor Wegen, kanalen en dergelijke, of van allerlei maatrege len lot verhooging der algemeene welvaart, waarbij wij ook het onderwijs van allerlei aard mbcgnjpen. Van bezuiniging op de defensie-uitgaven is in het geheel geen sprake, zoomin als van het inkrimpen van ondersleuning aan hulpbehoevenden. Doch misschien is er een middel, dal er toe kan strekken in enkele opzichten te bezuinigen en tevens de Staatskas direct te versterken. Dat middel is het heffen van uitvoerrechten op verschillende artikelen, die het buitenland van ons betrekL Van ons betrekken moet omdat wij de eenigen zijn, die het kunnen of willen leveren. Gelijk bekend is strekt de instelling van „regeerings- varkens" (om de dagelijks gebruikte term te nemen) er toe te zorgen, dat de voorraad varkens hier te lande niet te veel afneemt en dat slechts een bepaald deel van wat ter slachtbank bestemd is naar hel buitenland gaat, terwijl het overige voor eigen consumptie beschik baar blijft. Zoo deze maatregel niet.bestond, zou de hooge prijs, die men buitenslands voor varkensvleeseh wil besteden, meebrengen, dat ongeveer alles daar heen zou gaan en dus de Nederlandsche verbruiker dienzelfden uiterst hoogen prijs zou hebben te betalen of misschien heete- maal niets zou kunnen krijgen. Indien do Regeering nu op den uitvoer van varkens vleesch een vrij hoog recht zou leggen., bijv. 10 a 20 procent, zou natuurlijk automatisch die export dalen en zou dus een grooter deel beschikbaar blijven voor het Linnenlandsch gebruik. De verkoopers zouden vrij, zijn om zooveel zij konden naar het buitenland te zen den en zouden dus geen reden tot beklag hebben, indien de Regeering hen dwong het hier te lande blijvend doei van den voorraad tegen lager prijs af te staan cn zoo doende van de behaalde extrawinsten een deel op te offeren ten bate der inlandsche consumenten. Dit systeem toegepast op de geheeie reeks der artike len van dagelijks che behoefte, die thans worden ui- gevoerd of waaromtrent met het oog op de binnenlar. I- sche behoefte een uitvoerverbod is gelegd, zou een bate van groot belang kunnen opleveren voor do Schatkist, zou het binnentandsche aanbod vergemakke lijken en toch terzelfdertijd de algemeene winsten onaan getast laten van hen die zouden willen exporteeren, doch zich door prijszetting of gedwongen levéring aan den Staat zich beperkt zien in net verdienen van oor locs ex traties. Natuurlijk weten wij, dat uitvoerrechten een groote economische ketterij zijn, die door ongeveer geen en kel staathuishoudkundige in bescherming genomen wordt. Doch hun afkeurend oordeel heeft betrekking op gewone tijden en omstandigheden, niet op die waar in wij thans heiaas leven. Groote kwalen eischea krachtige geneesmiddelen, zelfs ai zou door die remedie gezondigd tegen het zooveelste gebod der Staathuishoudkunde. Zulk een uitvoerrecht, hoewel anders bijna in elk opzicht af te keuren, zou er thans toe kunnen strekken om geld in het landje te brengen, waar er menschdtt zijn, die moeten koopen, om het even hoe hoog de prijs is. Daarvan te profiteereii moge niet idealistisch zijn, Kaufmannisch is het zeker. En waar ai de moeilijkheden waarin Staat en volk verkoeren te wijten zijn aan omstandigheden die ons nu inderdaad I zijn „opgevergd' tegen onzen wil. zouden wij er geen bezwaar in zien dit middel aan te grijpen om heter te voorzien in de behoeften ook van den kleinen man en levens den Slaat financieel in de gelegenheid te stellën ook óp ander gebied werkzaam te zijn, waar dit nu door schaarschte aan geld onmoge- Ziedaar waarom wij ineenen, dat de heffing van uitvoerrechten in deze omstandigheden zeer zeker over weging waard zou rij!Q~. JIITKIJK. Binnenlandsch Nieuws. van de belgische grens. Men schrijft uit Koewacht aan de N.R.Ct: In deze grensgemeente staat de R.-K. kerk' en de pastorie, die door Nederlands che geestelijken bewoond wordt, op Belgisch grondgebied. Toen de Duitschers begonnen met de grens af te sluiten, kwam zij lot de ontdekking, dat op die wijze de Nederlandsche Kathoc tieken niet meer in de kerk konden komen, die hun eigendom was, en dat de Nederlandsche geestelijken 'afgesloten wierden van hunne Hollandscbe parochia nen. Daar moest wat op gevonden worden. Na lang durige besprekingen en onderzoek ter plaatse werd eindelijk toegestaan, dat de Nederlandsche Katholie ken op bepaalde dagen en uren godsdienstoefeningen in (de kerk mochten houden, .doch onder verplichting, dat geen boek, geeh -prentje^ ja zeJfs geen snippertje papier door hen mocht worden achtergelaten, en dat er geen gemeenschap mocht zijn tusschen de Belgen en ae Nederlanders.Voor |dit laatste zorgden de Duit schers zelf. Zoodra was het uur niet aangebroken, dat de grensaisluiting voor de Nederlanders geopend' werd, of van alle Belgische huizen in de Kerkstraat moesten deuren en vensters gesloten worden. Voor elke deur werd een wacht geplaatst Alle straten en wegen, die naar de kerk leiden, werden bewaakt En terwijl de Nederlanders in de kerk waren, mocht geen Belg uit zijn wpning komen. De Belgen moch ten ter kerke gaan, als alle Nederlanders weer op Hollands ch grondgebied waren, teruggekeerd. De oeesfcelijken kregen verlof éénmaal per dag op Ne derlands oh grondgebied te komen om humie parochi anen te bezoeken. Bij het aanleggen van de electri- sdlie afsluiting moest natuurlijk met dezen toestand rclcening worden gehouden. Na veel onderhandelin gen en besprekingen, pok met de Nederlandsche mili taire overheid, werd eindelijk de afsluiting zoo aan gelegd, dat de pastorie buiten het bezette gebied viel; maar de kerk er binnen. Toch werd aan de Nederlan ders verlof gegeven op Zon- en feestdagen van hunne kerk op de vroeger bepaalde wijze gebruik te waken, doch de Belgen mogen deze Nederlandsche kerk niet meer binnentreden. Voor hen wordt des Zondags de openbare school van de gemeente Moerbeke ais kerk ingericht, terwijl aan den pastoor verlof is verleend dc godsdienstoefeningen aldaar te verrichten. Op die wijze beslaat er zeker geen gevaar meer, dat een of ander bericht, door een Nederlander in de kerk achtergelaten, in handen dór Belgen komL meel- en broodprijzen. Naar van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, is de regeering voornemens, tegen het begin vhn de vol gende week de prijzen van bloem en meel le verlagen. In verband hiermede zullen ook de maximum-prij zen voor brood een verlaging ondergaan. N.R.CL inlandsche tarwe. De firma Gebrs. Hoefnagels, graanhandel te Nijme gen, heeft het volgende adres aan den minister van landbouw gericht: dat zij sedert meer dan 50 jaren handel drijft in inlandsche tarwe. dat zij deze inlandsche tarwe, koopt direct van de landbouwers, dat zij thans nog eigenares is van eene groote partij inlandsche tarwe, dat zij deze tarwe verkoopt tegen prijzen, waarvoor ook regeerings tarwe verkocht wordt, dat de handel in inlandsche tarwe zoo goed als ge heel stil ligt, door den -regeeringsmaatregef van het „goedkoop, ongebuild tarwemeel en brood" doordat zoowel vermogenden als onvermogenden gebruik ma ken van het goedkoop regeeringstarwebrood" .waar door de bakkerij zoo goed als geen inlandsche tarwe meer verbruiken kan, dat zij meent, dat het geenszins in de bedoeling van Uwe Excellentie kan gelegen hebben den handel in inlandsche tarwe le verlammen, dat door dezen toestand ook de landbouwer getrof fen wordt. Reden, waarom zij Uwe Excellentie in overweging geeft, maatregelen 'te treffen, dat gemeentebesturen zoowel van de regeering bui- tenlanasche tarwe, als van de handelaars inlandsche tarwe kunnen betrekken, dat de prijzen, waarvoor van handelaars inlandsche tarwe gekocht kan worden, niet hooger mogen zijn. ft.nn de prijzen, waarvoor de regeering hare tarwe distribueert. dat aan gemeenten, die inlandsche tarwe van de handelaren koopen, ook het eventueel geldelijk ver lies, geleden door den regeringsmaatregel van het „goedkoop ongebuild tarwemeel en brood', uit rijks schatkist vergoed wordt. aardappelen. Naar aanleiding van dc buitengewone stijging van de prijzen der aardappelen heeft de Kotterdanischo Combinatie in de aardappelen-, groenten- en fruit handel telegrafisch dm "minister van landbouw ver zocht, den uitvoer van aardappelen stop te doen zetten. en'oei«sche tweedekker geland. Dinsdagmorgen zes uur is wegens motordefect onder de gemeente Hoek (Zeeland) een Engelsche tweédék- ker geland, Na 678, met twee officieren bemand. Overeenkomstig hel den vliegers gegeven algemeen bevel staken zij onmiddellijk het vliegtuig in brand. De vliegers werden geïnterneerd. Het vliegtuig was te halfvier dien morgen op gestegen t© St. Omer '(Frankrijk). D© inzittenden waren R. 'E. B. Hunt; kapitein, en F. H. 'Jackaon, luitenant van het vliegerkorps. De mitraiüeustt in de'vliegmachine, die bijna niet beschadigd was, is Daar Philippino vervoerd. Van da Yliegmaobin/vbleef niets dan het'ijzerwerk over. wier ing en. 't Zag er eerst naar uit, of 't schoolfeest to Wcstcar- land biet slagen zou van „Harmonie die ieder jaar het feest opluistert, won dit jaar verhinderd, zoodot er geen muziek zou zijn. 's Morgens begon het tot overmaat van ramp nog te regenen. Gelukkig was hot tegen den middag weer droog. Om twee uur kwamen de rijtuigen voor. Cn een tiental wagens werd een rijtoer gemaakt Op de Hau- kes werden de kinderen door de bewoners aldaar op een glas melk onthaald. Vandaar ging het weer naar de school, waar door eenige dames het noodige werd' rondgediend. AI spoedig ging het naar de ,JBoIIen" waar de vlag gen in. den wind wapperden. Daar zouden de wed strijden gehouden worden. Een groote verrassing was het, dat daar twee groote gramophones opgesteld waren. Twee kindervrienden hadden den kleinen die verrassing bereid. Met veel animo werden do wedstrijden, waar van sommige groote vroolijkheid bij de toeschouwers 'verwekten, gehouden. Ten slotte werden do kinderen in do school weer onthaald, waarna de tombola zonder nieten een aanvang nam. Opgeruimd en tevreden keerde leder huiswaarts. Een woord van dank aan dfa gevers, die de cxxax- missïe^ In staat stelden ho tfeest te geven, en art* allen, 'dieop eenigerlei wijze tot hot welslagen daarvan hebben bijgedragen, is zeker niet misplaatst. w1eringerwaard. Woensdagavond vergaderde do alhier gevestigde com missie van (den A.O.R., londer leiding van den heer H. Limpers, <dSe in rijn openingswoord rijn leedwezen be tuigt, Idat Üe pogingen óm 'hier een flink aantal leden te krijgen, geen schitterend' resultaat hébben gehad. Slechts oen 20-taf hadden zich opgegeven als lfd. De heer H. Kok doet als secretaris-penningmeester mededeeling van rijn gehouden correspondentie met het hoofdbestuur en van. den stand dier kas. De reke ning, welke wordt nagezien door de heeren EL Sijbrands en M. Wonder, geeft een nadeelig saldo aan vnn f 3.95V3. Na eenige discussie wordt besloten, dit beding door de commissieleden onderling maar aan te zuiveren, dit schijnt de gemakkelijkste oplossing te zijn. De meeste werkzaamheden rijn hiermede afgeloopen. De commissie alhier zal blijven bestaan, zoodat de ge legenheid steeds opeai staat bij 'een dezer heeren zich 'als lid op te geven, bij Voorkeur bij ühn secretaris, den heer H. Kok. anna paulowna. Alhier is bericht ontvangen van hét Rijks Centraal Bureau lot regeling vaJn don nfzet van varkens en var kens vleesch, dat in do eerstkomende week door tus- schenkomst van. dat bureau geen varkens geleverd kun nen worden, en misschien ook nog niet in de daaropvol gende weck, hetgeen tot gevolg heeft opheffing der ver laagde prijzen voor Hten tijd. wieringerwaard. Do hp»r H. J. BarnJouJw, candidaat ta Leiden heeft het beroep naar do Ned. Hexy. berk alhier aangenomen. rmd van wiehixgfn Vergadering van den Raad op'Woensdag 21 Jnli 1915. Afwezig rde heer Van der Spèck Obreen. we géns ziekte. Voorzitter de heer rA. Peereboom, bur gemeester. Secretaris de heer W. 'Bruul. Na opening'door den voorzitter worden de notulen gelezen en 'onveranderd goedgekeurd. Hierna deelt voorzitter mede, dat een schrijven :is ingekomen van den heer Obreen, waarin deze mede deelt door ziekte genoodzaakt 'to zijn, ontslag to nemen als voorzitter der Zeegrasexploitatie, als Wet houder en 'als lid van den -'Gemeenteraad. Naar aanleiding van dit schrijven memoreert voor- rilier den heer 'Obreen als een verdienstelijk raads lid, wiens heengaan door allen wordt betreurd -'en zegt verder, dat de hoer Obreen 28 "jaar lid van den Raad is geweest, waarvan ongeveer 25 jaar wethou der en 13 jaar voorzitter der'Zeegrasexploitatie. Met algemeene stemmen wordt besloten namens den Raad den hper Obreen een schrijven 'te zenden, waarin dpn beer Obreen dank zal worden gebracht voor al les 'wat deze voor de Gemeente en Zeegrasexploi tatie heeft gedaan. r Ingekomen'Btukkgn: Van den heer -m. Tijsen is be richt ingekonjen, dat hij 'zijn benoeming als lid van de scbattingscommissie heeft aangenomen en van don heer 'S. Russelman, dat deze'zijn benoeming als armvoogd aanneemt. Van do Sèhoolfeestcommissie te Westerland een dankbetuiging voorfde verleende subsidie. Y r Wordt aangeboden een maandstaat der Zoegras- exploitatio over'Juni; do verkoop heeft-bedragen in die maand 356 pak. 1 i N Op een reclame H. O. van'den heer P. S.:Wage- maker wordt afwijzend beschikt, die van den heer ds. Witkop wordt gesteld in'handen van B. en W. De hoer Dr. J. W. de Goeje, arts alhier, verzoekt wegens zijn benoeming tol raadslid, met'ingang van i Augustus eervol ontslag'als gemeonte-geneesbper. Wordt met algemeene stemmen verleend. Verder deelt voorzitter mede, 'dat de rekening over 1914 met de bijlagen der Acetyleeogasfabrie.k en Zee grasexploitatie, gedurende 14 dagen ter algemeene inzage zal liggen. Met het nazien dezer tekeningen zullen zich belasten de hoeren P. Kunt, 'S. Bakker en N. J. Pool. De rondvraag levert niets 'op, waarop sluiting volgt. wïertngen. Door schipper'J. M. is alhier bij den burgemeester aangebracht «en'blauw glazen bol, middellijn longe-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1