L COilEN SCHAGEN. De Oorlog. Goedkoopste adres voor alle soorten WATERDICHTE DEKKLEEDEN en GRAANZAKKEN. De kwellingen van aambeien. Dultsclïe overheid hoeft er mee gedreigd ebt deze pa trouilles van hunne wapens gebruik zullen maken, mocht de bevolking weer tot nachtrumoer overslaan. Heel wat Brusselaars zijn, jdüat spreekt van zelf, Maan dagavond eens gaain kijken, wat er in die beide straten nu om zou gaan. Een sterke politiemacht versperde, na zeven uur, al de toegangen tot de gestrafte bevolking. Daar de maatregel pas laat in den avond was bekend gpmaakt zijn niet weinige bewoners van die straten gedwongen gewoed, elders een onderdak te zoeken. Zij mochten „hun'" straat 'niet meer betredenI Met het ge- vülg dat ar ook harde woorden vielen en dus enkele ïnannen en vrouwen werden opgeleid door de Belgi sche politie. Om te de Amigo onze bekende stads gevangenis to worden geherbergd, gratis. Een intermezzo, dat niet tragisch behoeft te ednoigenl Vliegende bliksemafleiders. Zooals bekend is, worden voor het doon van verkenningen des nachts magnesiumfakkels gebruikt pie uit oen speciaal kanon 200 tot 300 meter hoog geschoten worden en dan door een parachute gedragen, langzaam zakken en eenige minuten lang het landschap helder verlichten. lïe „Frankfurter Zeitunga deelt nu mede, dat de Franechen spaarzaam gaan worden en inplaats van nieuwe parachutes oude parapluie-overtrekken gebruiken. „Eenigen tijd goleden, schrijft het blad, hadden wjj 'e nachts drie of vier onweersbuien, waarbjj de bliksem haast niet van de lucht kwam Ofschoon de geheele streek bijna regelmatig in licht baadde, vonden de Franschen het toch nog noodig, Iicht- raketten af te schieten. Nu was het merkwaardig te zien hoe de magnesiumfakkels, als zij begonneD te dalen, dikwijls waaierbliksems zonder donder tot zich trokken. Vier of vijf maal greep zoo een eieotrische geestenhand uit de wolken naar den rustverstoordereens werd zelfs een raket, dat bijna den grpnd bereikt had, door een bliksemstraal getroffen. Misschien kan dit verschijnsel nog eens voor een uitvinder een wenk zijn, om in vredestijd het bliksemvuur onschadelijk te maken. De Kaliaansche sleden. p Aan de Yoss. Ztg. wordt uit Lugano gemeld, dat do vergadering der burgemeesters van de. 16 grootste steden van Italië in het Kap.itool, na een zitting van 2'dagen op 12 Augustus een memorie aan den minister van Landbouw heeft overhandigd. Daarin worden geen voorstellen gedaan, doch wel wordt van de Regeering gevraagd, maatregelen treffen om stijging van prijzen te verhinderen en uitbreiding der werkeloosheid tegen te gaan. FABRIEK VAN VALSCHE BANKBILJETTEN. Te Sint-Gilles bij Brussel is, volgens een telegram uit Terneuzen aan de Maasbode, door den hoofdcommis saris Bricoux op de Fonsnylaan een fabriek van val- sche bankbiljetten ontdekt De heer Bricoux, verge zeld van zijn adjunct Dossche en een twintigtal agen ten .deed een inval in het huis en ontdekte in een zeven tal kelders in volle werking zijnde machines, waar vab sche bankbiljetten van de Socaétz Générale van 1, 2, 5 en 20 franck vervaardigd werden In ld© kelders vond men teen pérs, de gravoerstee- nen en de stempels met handtekeningen van den gou verneur cn den bestuurder-schatbewaarder van de S.ot- cléló Générale, De in beslag genomen voorraad was zóó gróót, dat die met een wagen moest vervoerd worden In deze zaak zijn ruim 200 personen betrokken. Verschillende Oorlogsberichten. DE PAUS EN DE VREDE. Volgens do „Ilama"' zou de Paus, meer dan ooit. besloten zijn om mot allo middelen, die bami ten dienste atnan, in het belang van den vrede werkzaam to zijn. Hij zou zelfs voor goon mislukkingen terugdeinzen ea zich nogmuals tot de verschillende staatshoofden in het bijzonder tot de keizers van Oostenrijk en Duits chland, wenden. Zelfs zou hij, zoo noodig, op straffe van excom municatie, den geloovigen der oorlogvoerende landen wil len verbieden, God de overwinning of te smooken; ver- dor zou het zegenen der strijders wouden verboden, ter wijl hum, Jdle verantwoordelijk zouden zijn voor hot voortzetten van den oorlog, zelfs do biecht niet zou mogen worden afgenomen, noch hot Avondmaal war den bediend Hetzelfde blad meldt, |Öat de Paus een persoonlijk beroep heeft gedaan op de presidenten Üer Amerikaan- sche republieken en van den Zwitserschen Bondsraad, op den koning van Spanje en op de Scandinavische vor sten, teneinde een wapenstilstand te bewerken, welke het aanknoop en van vredesonderhandelingen mogelijk zou maken. EEN LUCHTAANVAL OP DE ENGELSCHE KUST. Uit LONDEN, 13 Aug. Het Persbureau meldt, dat twee Zeppelins in den afgeloopen nacht de Oostkust bezochten en bommen wierpen. Gedood werden vier mannen en twee vrouyen; gewond drie mannen, elf vrouwen, negen kinderen, allen burgers. .^VLOEIBAAR VUUR Een jong Engelsch officier gaf aan een vertegen woordiger van de „Liverpool Daily Post" het volgend relaas van de gevechten in de door de vlammen omring de loopgraven ten Oosten van Yperen: „De nieuwe Duitsche list was een verrassing voor ons. Alles, wat meters in den omtrek maar kon bran den, scheen door vlammen bedekt te zijn; 'behalve de intense hitte, die ons roosterde, voelden wij een brandend gevoel in onze kelen en werden wij zoo dorstig, dat wij de geheele zee hadden kunnen leeg drinken. Onze soldaten weken langzamerhand lenig, daar de hitte ondragelijk werd en toen begrepen wij pas wat die verschrikking beleekende, want wij kon den de erbarmelijke kreten hooren van de gewonden, die tussehen de vlammen lagen. Een compagnie was zoo moedig om terug te keeren en haar getroffen kameraden te helpen. Zij vielen regelrecht de aanvallende Duitschers in de flank. Het terrein waaruit wij verdreven waren was nu een en al vuur evenals of iemand daarover va ten met spiritus (af olie uitgegoten en die aangestoken had Onze mannen drongen door tot de gewonden doch werden voortdurend geblakerd; van sommigen geraak ten de kleeren in binnd. Toch hielden zij vol en brachten alle gewonden terug, voordat zij een nieu wen aanval bepipeften. De aanblik' van sommigen the uit de vlammen waren gered, was vreeselijker dan wat ik ooit gedurende dien (oorlog zag. Hun gezichten waren onherkenbaar ge schroeid en pinkelen waren, geheel gedekt mol blaren van 't hoofd tot de voeten. Een arme kerel, hier en daar geheel zwart gebrand, smeekte om gedood te wor den, daar hij zulke pijnen leed. Het schouwspel zal niet gemakkelijk door ons vergeten worden,'2. TOCH GELUKT. Twee jonge Duitsche officieren. Carl Moriang ttj, Alphonso Grein, zijn uit het Engelsche krijgsgevangen kamp te Oldeastle ontsnapt. Engelsche bladen verbazen er zich üvor hoe zij konden uitbreken, daar het kamp dioor een hooge en breede .prikkel draadvereperring is omringd. Woensdagavond heeft mm ontdekt dat -ze verdwenen waren. Daar zij 'dón dag tevoren - bezoek hadden van twee dames uit Dublin, vermoedt mm,1 dat die hun de moedige aanwijzingen hebben 'gegeven voor een 'ontsnapping. Het heet, dat zy reeds de zee hebben bereikt Nagekomen Berichten. ZELDZAME V1SSCHEN. Door den haringlogger IJ.M. 65 „Ena" zijn op do Noordzee twee tonijnen gevangen, die ruim vier met ier lang, en van grooten omvang waren. Zelden komen deze visschen in de Noordzee voor, daar ze in de Mld- dcllandsche Zee thuis hooren. GESLACHTE KALVEREN. Naar men uit bevoegde bron verneemt, is een verbod van .uitvoer van geslachte kalveren dezer dagen te wach ten. WAT MEN AL NIET STEELT. Een rijwielhandelaar te Haarlem verhuurde aan een jongen een fiets, 's Avonds kreeg hij de fiets met le digen band terug. Een lelt, docht hij. Maar later bleek hem, dat de geheele binnenband verdwenen was. De politie stelt een onderzoek in. TRAMBOTSING. Donderdagavond omstreeks half negen heeft onüei de gemeente Oegstgeest een bqtsing plaats gehad tus sehen twee stoomtrams der N. Z. T. M. Door het tc laat zijn van een der trams was de kruising naar War- monderdam verlegd, hetgeen echter idoor den conducteui van de van Haarlem komende tram niet aan den machinist was medegedeeld, waahdoor deze doorreed. Bij een bocht van den weg had de botsing van de uit Leiden en Haarlem komende tram plaats. De materieele schade is zeer aanzienlijk, persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Door glas scherven werden enkele reizigers licht gewond. De dienst ondervond vertraging. Plaatselijk Nieuws. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den 14 Augustus 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te -De Bilt. Hoogste barometerstand 766.6 te Haparanda, laagste barometerstand 756.2 to Hamburg. Verwachting tot den avond van 15 Augustus. 5 Zwakke tot matige wind meest uit W. richtingen. -7u. Zwaarbewolkt met nog plaatselijke onwi jke opklaringen. Waarschijnlijk 'mien. "Zelfde temperatuur. Marktberichten. ALKMAAR, 13 Aug. 1915. Fabriekskoas. Kleine f 52, kleine boerenkaas f 53.50, commissie fabriokskaas f 48, .commissie boerenkaas f 51.50, middelbare boerenkaas f 51. Aangevoerd 300 stapels, wegende 212000 K.G. Handel kleine matig. Graanmarkt Aangevoerd 602 H.A. Tarwe f 12.50, gerst f 9.50, haver f 7.25 a 8.30. karweizaad f 18, groene erwten f 18, vale f 19 ai 21, gerst chev. f 10 a 10.50. WARMENHUIZEN, 13 Aug. 1915. Zilveruien: nop f 5.20 oj 5.80, drielingen f 3.50 ai 4. groote f 1.60 ia 1.00 por baal, gewone uien, f 3.80 a 4 per baal. gewone nop f 4.50 a 5.40 per baal, aardappe len: muizen f 1.05, schoolmeesters f 1 a 1.05 per zuk. NOORDSCHARWOUDE, 12 Aug. 1915. Bloemkool f 10 a 13, roode kool f 8.90 a 10, cole kool l 8.70 a 9.90, witte kool f 15 a 17.10 per 100 wortelen f 3.50 a 4.20 por 100 bos. Schoolmeesters fl.10 a 1.50, eigenheimers f 1.10 a 1.10 per K.G.. zilver- uien f 5.20 a 6.30, drielingen f 4 bi 4.40, gele nep 4.40 a 5, drielingen t 4.10 n 4.40, grove uien f 4 a 4.40 per 50 K.G. 13 AUGUSTUS. Bloemkool f 14 a 17.20, troode kóól f 8.20 a 10.20 elo kool f 7.70 a .8.40, witte kool f 13.50 a 16.60 per _00, wortelen f 3.50 a 4.30 per 100 bos, schoolmeesters f 1 a 1.60, eigenheimers f 1.a 1.15 per 35 K.G.. zil veruien f 3.40 a 6.80, drielingen f 4.10 a 430. gele nep f 5 a 5.70, drielingen, f 3.70 a 4, grove uien 3.80 a 410 per 50 K.G. MEDEMBLIK, 13 Aug. 1915. Aardappelen: groote muizen f 1.35, kleine muizen, f 0.50 a 0.70, bonte f 1.25 a 1.35, blauwe f 1.25 a a 1.35, blauwe f 1.25 a 1.30 per H.L. Aanvoer 500 manden of zakken. Snijboonen f 1, sperctoboonen f 1 per 15 KXj. WARMENHUIZEN, 12 Aug. 1915. Zilveruien nep f 4.80 a 5.30, drielingen f 3,50 a 3.90, groote f 1.80 a 1.90 per baal gewone uien: nep f 4.50 a 5, drielingen f 3.50 a 3.80, groote I 3.50 a 3.80 per .baal. aardappelen: muizen f 1.10 a 1.20, Schoolmeester f 1 a 1.25 per zak. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Aug. 1915. Gewone muizen f 1 a 1.75, Julia muizen f 1.20 a 2.20, Schoolmeesters 1.25 a 1.70,T Graafjes f 1.85 a 2.65; blauwe 'f 1.25 a 1.70, drielingen f 0.80 a 0.90, slaboo- cen f 3.50 a 3.70, zilvernep f 5.70 a 6. gewone men f 440 a 5.30, drielingen f 3.70 a 3.90v baal uien f 3.40 a 3.80, augurken: basterd f4 5, grof f-4 a 5, bloemkool f 9 a 14.60, 2e soort f 2.50 a 4. roode kool f 7.30 a 11.20, gele kool f 7 a 12 80, witte kool f 1430 a 16.80, bos wortelen f 3.50 a 4.60. WINKEL, 13 Aug. 1915. Appelen f 1 a 6.15, peren f 1 a 6.60 per pmnd, kool f 475 a 12, komkommers f 1.50 a 8 kropsla 'f 1.25 a 1.50 per 100, snijboonen f 1.30 a 2 per 1000, sla- boonen f 2.50 a 3.50, aalbessen f 7.50 a 15, kruisbes sen f 6.50, -Snmbozen 16 a 18.50% tomaten f 9.50 per 100 pond, aardappelen f 1 a 1.50 per zak. GEMEENTE SCIÏAGEN. Overleden: Jan Tuinman, 50 jaren. Gehuwd: Cornelis Dekker ion Elisabeth WenzeHne Catbarine Stejnkamp. N.O.G. In de vergadering van do aWeeïing Schagen vtmt het N.O.G., Donderdag alhier gehouden, weid met groote ingenomenheid de medejdeellng aangehoord van net besluit van den Raad der gemeente Schagen om het salaris van gemobiliseerde onderwijzers niet te ver lagen. Men hoopte algemeen dat dit goéde voorbeeld navolging zou vinden. Gemobiliseerde onderwijzers toch missen veel. Langen tijd'staat hun studie stil en be halen ze geen acten. Ooik kunlaen zei niiet solliciteereni naar betere betrekkingen of lessen gaan geven en gaan hun in veel dingen do niet gemobiliseerde collega's voor. Zijn ze gehuwd en hebben ze een gezin te onder houden dan wordt het gemis van lesgelden, dubbel ge voeld, vooral nu alle levensbehoeften zoo in prijs zijn' gestegen. Van het verleenen van oen duurte-toeslag aan den karig bezoldigden onderwijzersstand hoort men nog nergens. De kans op verhoogLng van salaris van de on derwijzers, die het vorige jaar zoo mooi stond, is waar schijnlijk voor jaren vorkeken, terwijl belas liing-veriiooi- ging. ook voor hen, wol niet uit zal bliiven. Werkmenschen, neringdoenden en ambtenaren zullen tegenwoordig heel wat stuurmanskunst in^de huishou ding moeten aanwenden, om hun .scheepje boven wa ter te houden. Voor hen in het bijzonder kan slechts een spoedig ainde Yan den oorlog uitkomst brengen. WESTFRIESCHE KANAALVEREENIGING. Vrijdagmiddag is er ten lokale van den heer C. Boontjes alhier een bestuursvergadering gehouden van de 'Westfriesche Kanaalvereeniging. Tot secretaris werd gekozen de heer Mr. W. C. Bosman te Alkmaar en toit penningmeester tde heer P. Buis Jz. Beiden niet ter vergadering aanwezig, zal hen van "hun benoeming kennis worden gegeven. Verschillende kanaalplamnen werden besproken, w.o. ook drie plannen van belang ,woor Schagen en onze omgeving, n.1. het plan KolhornSchagen, Stolpen- Schagen en binnen door naar Alkmaar. In een a.s. Zaterdag te Hoorn te houden bestuurs vergadering, zal een definitieve keus uit de verschillen de plannen worden gedaan, en (deze aan de algemeen© vergadering worden voorgelegd, waarna zij aan Ged. Stalen dezer provincie zullen worden opgezonden. Zonder nu te willen beweren dat we eerstdaags al de eerste graaf, in den .grond zullen zetten om een ka naal voor Schagen eh omgeving te graven, geloöven we och wel te mogen beweren, dat er op dit oogenblik een gunstige stroonüng is, die dergelijke plannen bevor derd. We willen dus vooral in onze gemeente en om geving allen .opwekken nu toch voord do noodige be langstelling te toonen. Het behoort volstrekt niet tot de onmogelijkheden, dat we later eens spijt konden heb ben van onze foKsbfti'd GESLAAGD. J. Roggeveen, leerling aan de Kweekschool voor On derwijzers te Haarlem, afkomstig uit onze gemeente, is geslaagd voor de akte Teekenon. GESLAAGD. Bij de gehouden examens is als Meester in het Sme}- den geslaagd onze vroegere plaatsgenoot de heer W. Raap, leeraar aan de Tweede Ambachtsschool 'te Am sterdam. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer Johs. Overtoom van Alkmaar, is geslaagd voor het Middelbaar Teeken examen akte M.d. VLEESCHLEVERANTIE. Aan den heer J. Heddes c.s. alhier is wejdieroimi jdJo vleeschloverantie voor de stelling Helder gegund. GESLAAGD. Do heer P. Ruiter, onderwijzer alhier slaagde vóór ide acte schoonschrijven (Middelbaar Onderwijs). GESLAAGD. De heer I. Tjalken», onderwij zee alhier, is geslaagd voor de acte teekenen. dit verzoek ook geteekend was door Keizer Frans Jq- iXl. Wat nu te gclooven. We lezen ook, dat de Duitsche sociaal-democraat Liebknecht ew vraag heeft gericht lot den Duiitschen Rijksdag. Hij vroeg, of de Duitsche regeoring als de andere oorlogvoerenden desgelijks doen, liereid zal zijn te treden in vredesonderhandelingen op den grond slag: onthouding van annexatie© vun welken aard ook. En nu krijgen we weer oen nieuw beticht ovor .dó tusscheiikomst van don Paus. Deze heet het, wil alle middelen aanwenden om tot den vrede te komen. Zelfs kerkelijke straffen zullen te baat worden genomen om het doel te bereiken. Do hulp van andere neutrale landen is ireeds ingeroepen. We vermelden dit alles, niet omdat we er direct zoo veel van verwachten, maar toch als een teekenénq verschijnsel van den tijd. 't Is natuurlijk vooral van Engelsche zijde, dat al deze vredespogingen verdacht worden gemaakt, als zoo veel pogingen van Duitschlahd om tot het gowenschte doel te komen. Het wordt ernstig beseft, dat het Duitsch- land is, die het meest zou profiteeren als er thans vredd werd gesloten. Duitschland toch heeft op het oorlogsveld het krachtigste figuur geslagen, het succes behaald en dit moet natuurlijk in don een of onderen vorm betaald wórden. En voorshands is Engeland vooral daarvoor niet te vmden. Ewfloliand en zijn bondgehoolem/ verwachten blijkbaar voor ,de toekomst wat beters dan hen op dit oogenblik nog gelukt fcs te bereiken. Ook op de Balkanstaten is hun hoop nog steeds gevestigd. Een hulp van Roemenië of Bulgarije of van. beiden zou Burgerlijke Stand. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven vun 11 tot 13 Augustus '1915. Geboren: Jannetje, d. v. Alis Nahuis ien Neeltje Mee- reboor. Ondertrouwd: Jacob Houtenbos. 22 jaar, metselaar cn Geertruida Jojhnnna Maria Look, 21 jaar, bedden te ^'ijvcrlcdcnNicolaas Petrus Stuijt, oud 2 jaron, z. v. Adrionus Job onnes Stuijt en Trijntje Schilder. GEMEENTE ANNA PAULÓWNA. Geboren: Barbara, dochter van Johanhcs Dekker etn Jansjo Bakker. Anna Camelia. dochter van Jacobus de Brau cn Maria Vlaar. Jansje, dochter van Jacob Meilink eu Trijntje van Duim. Gijsbertus Andries, zoon van Jo- sephus Petrus Ruitenburg cn Cornolia Toes. Theodo- rus Itetrus, zoon van Gerardus Konijn oa Amna Marlu de Wit Ondertrouwd: Jan West, 23 jaren te Schoten en Maria Cornelia Dekker, 21 jaren, alhier. Réclames. in. het begin niet zoo hevig, zijin ten slotte onuitstaan baar. De verschrikkelijke jeuk en stekende pijn zijn niet tot bedaren te brengen, of men kit, staat of loopt Zij. komen meer voor bij vrouwen dan bij mannen en worden vaak veroorzaakt door verstopping, een zit tende levenswijze enz. Bloedende zoowel als droge, in- zoowel als uitwen dige aambeien kunnen volkomen genezen worden door Foster's Zalf. Menigmaal werdJ de patiënt door aan wending van één doos van zijn lijdén verlost. Foster's Zalf (let op den juisten naajm) is te Soha- w n verkrijgb. Bij' J. Rotgans, Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel £1.75 per doos. Vrede? neen, vrede zal er nog wiel niet spoedig zijn, maar er wordt nog steeds over vrede gesproken. We hebben nu eerst gehad -e^n tegenspraak van Duit sche zyde alsof de Deensche koning in den arm was genomen om een apartón vrede met Rusland te ver krijgen. maar uit Londen kwam juist een ander be richt dat niet alleen 'het bericht aangaande de Deenscho koning bevestigde, "maar er nog aan toevoegde, dat de weegschaal kunnen doen omslaan. En door den aanmaak van ammunitie zou de oorlogskans kunnen doen 'keeren en 't is met aller energie "dat g(j zich daarop toeleggen. We hebben gelezen hoe Jgpam In deze Ruslana wil te hulp komen met de levering van liet noodige schietvoorraad. En 't is met het oog op dit alles, dat Engeland en zijn bondgenooten nog van geen vrede willen hooren, óf de oorlogskansen moeten er nog leelijker voor gaan jitaan. En met de gedachte daaraan, wendt zich aller oog naar wat in Rusland gebeurd. Al» de Duitschers daar volkomen slagen, de Russische legers goed in de knel krijgen, dan kon het wel zijn dat ook Engeland lot aiidere gedachten kwam en maar door den zuren appel zou heenbij ten. En schitterend ziet het er voor de Russen lang niet uit Ook zij komen nu tot de overtuiging, dal er een heel verschil is tussehen den terugtochtte 1812 voor Napoleon en nu. De Times heeft een artikel overgeno men uit het Russische blad Nowoje Wremija, en het is een schrijver, de heer MenssikoJ, die er miet na druk op wijst," dat de Duitschers al op al zeiten om naar Petersburg te komen. Hij schrijft: „Dit is geen herhaling van den oorlog van 1812. doch iets veel ernstigers, en dat moet men zich dui delijk voorstellen. Voor de Duitschers is „het zaak den veldtocht tegen Rusland zoo spoedig mogelijk ten einde to brengen, ten einde zich dan naar het westen te kun nen koeren. Eu. daarom pogen zij niet naar Moskou te gaan, doch naar Pelersburg. Het verlies van deze stad zou, meer dan dat van Moskou, de gelegenheid beuan deelen om munitie aan te maken, en bovendien Rusland afsnijden van de Oostzee." En het is op dit doel dat Ide Duitschers met kracht aansturen. We lezen tegenwoordig in de Duitsche Iegerberioh,- ten _steeds van drie legergroepen: in het noordelijk gebied van Hindenburg, te het centrum prins Leopold van Beieren, en te het zuidelijk gebied von Mackensen. Von Hindenburg zou dan de taak hebben, den te rugtocht der Russische legers uit de linie Brest-Litowsk naar Petersburg to beletten, en tevens met de uitvoering van het plan, Riga en Petersburg te veroveren, belast rijn Leopoïd van Beieren moet de terugwijkende Russische legermacht, in hot gebied: tussehen Naref en WJepr, In oostelijke richting vervolgen. En von Mackensen. opdringende uit hot zuiden, langs do oevers van den Boog, moet de positie van Brest Litowsk onlioudbaar maken, eii zoo mogelijk de val voor de Russische legers sluiten. En zoo oppervlakkig bekeken, hebben de Duitsohers allo kans van slagen, al zullen de moeilijkheden niet gering rijn. Juist nu loch, heeft het Russische leger een nljpeiidj gpórek aan ammunitie en niet minder aun officieren en liet dis dit .zegt do correspondent |dler N. R. Ct., die Jian het Oostelijk1 front is, wat de Russen dwingt tot terugtrekken. In Riga. is de geest zeer gedrukt en de alsemeene ont ruiming Is geschiedt, men bereidt zïch Haar op het erastc voor. In tegenstelling ztjn daarmee do Russische belichten, dio de toestand in dit doel van hot oorlogsveld juist gun stig noemen. Zelfs de u:invallen der Duitschers op Kowno heelen mislukt Of dit alles precies zoo is ,L' mocïlljlc tc controloeren, En verder? \Ve golooveu verstandig te doen hof. laatste Duitsche legerbcriehl op te nemim. Do laatste vorderingen staan daarin ver-meld: De troepen van do legergroep-Hindenburg, dio tegen Kowno oporeeren, hnbbon in den Dawina-sector vorde ringen gemankt. Herhaalde tegenaanvallen der Russen zijn alle mislukt Ook tussehen Narew en Boeg zijn onze troepen ver der vooruitgekomen^ ofschoon de vijand op dit fromt telkens nieuwe strijdkrachten in het vuur bracht en zijn tegenstand te de achter elkaar gelegen stellingen telkens opnieuw moest worden gebroken. Het leger van Soholtz heeft gisteren 900 gevangenen gemaakt, 3 kanonnen en 2 machinegeweren vermeös- terd. Het leger van Von Gallwitz heeft sedert den lOm dezer 65o0 Russen, o. \v. 18 officieren, gevangen ge nomen, 9 machinegeweren en een pioniersdepot buit gemaakt De legergroep van prins Leopold van Beieren heeft bij de vervolging van den vijand door boschachtig terrein al vechtend te streek van Sokoiow (ten noorden van Siedlce) bereikt en, nadat zij gisteren de stad Siedlce had gepomen, de Liwiec (linker zijrivier van.de Boeg, die er bij Wyszkow invalt) ten zuidemvan Mordy (ten. O.N.O. van Siedlce) bereikt. De verbonden troepen der legergroep vah Von Macketn- sen zijn op het geheele front met de vervolging van den vijand bezig. Bij hun op mars ch stooten de Duitsche kolormes allerwegen op de terugkeerende arme Pool- sche plattelandsbevolking, die door de Russen op hun terugtocht was meegevoerd, doch thans, daar rij de overnaaste bewegingen der Russische troepen natuur lijk niet meer kon bijhouden, aan de diepste ellende is prijsgegeven. Aan het Westelijk front geen nieuws. We lazen dezer dagen dat door |de verbondenen te de laatste twee maan den een voordeel was behaald van ten hoogste 100 vier kante K.M. En in dien tijd zijn er ruim 100000 man gevallen. Dus op iederen vierkanten M. éen man, be halve nog die aan hun wonden sterven. Wel een succes we bedoelen te 't menschenmoordfin.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2