Schop Courant. Zaterdag 14 Augustus 1915. 58ste Jaargang No. 5642. DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Groofe inbraak. Eergisterennackt hebben inbrekers zich tijdens afwezigheid der bewoners toegang versohaft tot perceel Spoorlaan 18, hoek Kruislaan te De Bildt. Een brandkast werd geopender werd voor een bedrag van f 47.000 gestolen. De bestolene was verzekerd bij den Nederlandschen Lloyd. .Nader wordt gemeld, dat de diefstal is gepleegd tusschen Woensdag 11 Augustus v.m. 10 uur en den daarop volgenden nacht half één. Ontvreemd zijn 25 bankbiljetten van f 1000, 26 van f 300, 20 van f200, 12 van f100, 33 van f50, 14 van f40, 54 van f 10, 403 gouden tientjes, 80 rijksdaalders, 400 guldens, 10 gouden vijfguldenstukjes, 2 gouden vijfguldenstukken van Koning Willem (1827), 17 gouden rijders, 11 dukaten, 2 vreemde gouden munten. De dieven hadden zich toegang tot de villa vercchaft door een paneel uit een deur te zagen. Verder hadden zij de brandkast voorover in de kamer gelegd en den buitenwand geheel en den binnenwand gedeeltelijk vernield. Het U. D. meldt nog het volgende Toen de politie des nachts was gewaarsohnwd en ter plaateo een onderzoek had ingesteld,vertrok de inspecteur van politie te De Bildt des morgens reeds vroeg naar Amsterdam om aldaar een bekend chemicus van het geval in kennis te stellen die zich dadelijk naar de Bildt begaf, om een en ander nader op te nemen en vast te stellen. Ook het parket bij de Utreohtsche rechtbank was weldra aanwezig om een onderzoek in te stellen. Nader vernemen wij nog dat door den bestolene een som van f 1000 moet uitgeloofd zijn voor hen die nadere mededeelingen omtrent de dader of daders kunnen verschaffen of aanwijzingen kunnen geven die tot hun arrestatie zouden leiden. Gistermiddag braohten wij een bezoek aan de villa, waar in den afgeloopen nacht de diefstal-is gepleegd. De villa „Klara" geheeten is gelegen aan de Spoorlaan bij het station de Bildt. Zooals men begrijpt, is het een afgelegen hoekje. Vooral des avonds is er voor lieden van verdacht allooi een gunstige gelegenheid hun slag te slaan. De familie v. d. W. was gisteren den geheelen dag afwezig geweest en des nachts half één, toen de familie thuis kwam, bemerkte zij al spoedig, dat er tijdens hun afwezigheid ongewenscht bezoek was geweest. De inbrekers hadden zich toegang ver schaft door het uitzagen van een paneel nit de keukendeur. Door de keuken en de huiskamer hebben zij de werkkamer van den heer des huizes bereikt, waar zich twee brandkasten bevonden. De grootste en zwaarste bevatte effecten; deze hebben de dieven onaangeroerd gelaten. De kleinere en lichte brandkast bevatte baar geld. Zooals men weet hebben do inbrekers deze geforceerd en den inhoud meegenomen. Toen zij hun buit binnen hadden hebben zij deze kamer door het raam ver laten. In het raamkozijn waren bloedsporen ach tergebleven. Uitvoer yan paarden. Naar men verneemt zijn maatregelen in voor bereiding, waardoor uitvoer van hengsten en ruinen beneden den leeftijd van 20 maanden ongeveer 25 Augustus a.8. mogelijk wordt. Goede zaken. Men meldt aan de TeL Volgens matige berekening, gegrond op betrouw bare gegovens, keeren de gezamenlijke zuivelfa brieken in Friesland tegenwoordig per maand 6 millioen galden meer uit dan in normale jaren. Onderzoek naar ontwikkeling van jeugdige personen. Naar wij vernemen hebben op verzoek van den minister van binnenlandsohe zaken de heeren mr. Van Wijnbergen, Van der Molen en Gerhard, leden van de Tweede Kamer zioh vereenigd tot een commissie tot onderzoek naar de ontwikkeling der jeugdige personen, waaronder te verstaan allen van 1318-jarigen leeftijd. De commissie stelt zich als het eene deel harer taak voor een overzicht te erlangen van alle per sonen van dien leeftijd, die eenigerlei inrichting van onderwijs bezoeken, waartoe de medewerking van alle burgemeesters is ingeroepen. Het andere deel harer taak is van grooten omvang. De com missie wil een overzicht samenstellen van alles wat er ter. lichamelijke en geestelijke verzorging der andere jeugd geschiedt. Daarvoor zal zij de hulp behoeven van alle godsdienstige en maatschap pelijke organisaties op wier medewerking zij te gelegener tijd een beroep zal doen. Het ingestelde onderzoek betreft een nog bijna geheel onbetreden terrein waarvan de gegevens zoo goed als geheel ontbreken de zorg voor die andere jeugd is van onbetwistbaar groot belang. Daar zat ie. Even buiten het dorp Erichem (gem. Buren) was iemand in een boom geklommen en bij ongeluk binnen in den hollen stam gevallen. Men riep een timmerman te hulp, die den gevangene na geruimen tijd bevrijdde, door een groote opening in den boom te maken. Van Kol terug. Het Volk meldt dat de partijgenoot Van Kol 21 Augustus via Siberië naar Nederland zal terug- keeren uit Tokio. Weerbelasting. Nader vernemen wij omtrent het aan den Raad vao State toegezonden ontwerp-weerbelaating op te leggen aan degenen, die persoonlijk geon dienst plicht vervuilen (dus ook aan vrouwen-gezins hoofden of dsarmee gelijkgestelden) dat dezo be lasting zeer matig zal zijn en de totaalopbrengst daarvan dan oak wel uiet meer dan een half mil- lineu zal bedragen. In- en Uitval van bat Handelsblad. Bij den houdenkoopman. Wat is er van uw dienst, dame P Hebt n een hond voor me, zoo'n soort, ik weet niet precies hoe het heet. Hij heeft een kop zoowat als een bulldog eii de rest i8 net als van een terrier, maar met nogal lang haar en grappig geteekend. Hebt n zulke honden P Neen, dame. Zulke honden verdrinken we gewoonlijk. Arme meid. Uit Alteveer wordt aan de N. Veend Ct. ge meld Nog 20 jaar slechts is ze, en thans reeds een tverleden", zooals dat bij vrouwen heet. En vrelk een verleden P Tweemaal was ze reods in ondertrouw opgenomen, doch telkens was het voor haar niet weggelegd het ambtelijk zegel op do verbintenis des harten te verkrijgen. Missohien wel omdat zij dit thans begeerde zegel vroeger had geminacht. Op den ondertrouw volgde telkenB ontrouw. Voor de derde maal zag zij de poorten van het echtelijk geluk in het verschiet. Voor de derde maal was ze in den ondertrouw opgenomen en Zaterdag zou de bruiloft zijn. Edoch, het heeft niet zoo mogen zijn.... de poorten bleven gesloten. Alles wasvoor- bereid en de krentonstoeten wachtten op het mes om aangesneden te worden. De voorstelling zou 9chter niet doorgaan, daar een der executanten zich terugtrok. De post bracht de treurmare. Nog één kans werd gewaagdpersoonlijk bezoek. In ïllerijl toog de teleurgestelde bruid naar Oude Pekela, doch geheel ontmoedigd kwam ze terug. 3erend'8 neen bleef neen. De bruiloftsstoeten noesten maar weer terug. 't Was dezo keer mis, doch laat zo niet deses pereeien. Nog maar eens weer probeeren I Een soldaat gewond- Van de Noord-Brabantsche grens De gisteren door eon verdwaalden kogel gewonde soldaat heet B. Ghristiaanse uit Horst. Golukkig is de wond niet zoo gevaarlijk als men in den beginne gedaoht had. Er bestaat alle hoop op een, spoedige genezing. O. zat in zijn wachthuisje aan tafel toen het schot hem trof. De kogol bleek een Russische kogel te zijn. Een Uuitsche patrouille die het schot loste, heeft later verklaard op een fazant te hebben geschoten. Een ieuadige tippelaar. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat dezer dagen de heer B. S., met zijn 11-jarig zoon tje de reis van Enschede naar Amsterdam geheel te voet aflegde. Over den afstand van ongeveer 190 K.M. werd 4 dagen gedaan, op den laatste n dag werden zelfs 55 K.M. geloopentoch kwam de jeugdige globe-trotter in uitstekende conditie in de hoofdstad aan. IUTJEWINKEL. De heer J. Porte. hoofd der school te Lutiewinkel, Voorzitter van de afdeeling Schagen van het N.O.G. en oud-hoofdbestuurslid van het N.O.G., werd op de te Zwolle gehouden algemeene vergadering van het N.O.G. tot honorair-lid van het Genootschap benoemd. Een welverdiende Onderscheiding! RAAD VAN WARMENHU1ZEN. Vergadering van don Raad der gemeente Warman- huizen, gehouden op Donderdag 12 Augustus 1915. Voor zitter Burgemeester Blom. Tegenwoordig allen. Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. De heer Swan merkt óp, dat het verslag over den toestand der gemeente over 1914, dat zou circuleeren, lang onderweg is. Voorzitter zegt de doorzending te zul len bespoedigen. Ingekomen: schrijven van Ged. Staten, waarin zij de ontvangst berichten van de instructie voor de gemeente lijke vroedvrouw, onder mededeel ing, dat dit college met deze instructie accoord mat Voorts deelen Gede puteerden mede, dat op de reclame Hoofdelijken Omslag van P. Slot door hen afwijzend is beschikt; dat de 3e suppl. begrooting is goedgekeurd, alsmede hot besluit tot f 50 betaling uit den post voor „onvoorzien'" en af- en overschrijvingen dienst 1914 Gedeputeerden be richten te hebben verdaagd de beslissing over de leening groot f 15000, alsmede die over wijziging van den rentevoet en op de leen mg van f 1300. B. en W. zijn hierover correspondeerende. Wordt medegedeeld, dat door B. en W. als toegevoegd ambtenaar voor de verstrekking van broodkaarten is aan gesteld de (b eer K. da Geus. Den 27sten Juli is met het verstrekken dier kaarten aangevangen. Thans zijn reeds 250 broodkaarten verstrekt aan een aantal gezinnen, vormende te zamen 1125 personen, (is ongeveer 2/3 der bevolking dezer gemeente). Voorts ïs van den deskundige bij den sluisbouw me- dedeeling ontvangen, dat jd>e bestaande Noordwest muur bij de in aanbouw zijnde nieuwe sluis, niet voldoen(de sterk is gebleken en oan doorzetten onderhevig is. redenen waarom jdio muur moet worden afgebroken. Op dracht daartoe is aan den aannemer gegeven en men is er reeds mee bezig. Het wórdt dus hu gohed nieuw, wordt opgemerkt Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Voor onderzoek geloofsbrieven benoemde raadsleden, worden als commissie aangewezen de heeren Bierste ker, Stadegaard en De Groot De heeren Swan en Blan- kendaal (beiden herbenoemd) verwijderen zich. Nieuw benoemd raadslid is do heer W. Gutker Jbz. (in plaats van Burgemeester Blom die als raadslid bedankt noch) De geloofsbrieven dier drie heeren worden nagezien en in órde bevonden, zoodat bij monde van den heer De Groot tot toelating wordt geadviseerd, welk advies de Raad Overneemt, onder 's voorzitters dank. voor het door de commissie uitgebrachte advies. De heer Kraakman zegt: Nu kunnen wo do he*> ren felicitoeren met de betrekking, waartoe voorzitter én raadsleden Overgaan. In verband met do verdaging (der beslissing van Ged Staten Op financieele voorstellen van den Raad, word door B. en W. voorgesteld voor de uitbreiding der gasfabriek eene kasleeaing aan te gaan groot f 30.000 en uit den post voor „onvoorzien''' f 40 to betalen. Ged Stalen hadden betrekkelijk do leeniing bezwaar tegen den koers van minstons 96 pet., wal bij een rentevoet van 5 pet te zwaar is, aangezien het gemeentebestuur wel op gunstiger voorwaarden leening kan sluiten. B. en en W. hébben overwogen, dat tijdelijk' geld lemen niet zoo duur komt als op langen termijn. Zij nebben aojn een eommissionnair te Alkmaar opdracht gegeven, dc lee rling te plaatsen. Daing op antwoord moeten wachten, dat eindelijk bleek te bevatten aanbieding op 96 pet. en 97 'pet. B. en "W. hebben gemeend zelfstandig te trachten een voordeeliger aanbieding te verkrijgen. En nu zal 17 Aug. tts. door eene serieuze instelling deze lecv ning opnieuw in behandeling worden genomen. Alge meen goedgevonden. B. en W. stellen voor, den gemoenteopzichter P. Dek ker voor vast to benoemen en hem op zijn verzoek, in verband met de pensioenregeling f 10 verhooging van salaris toe te kennen (dat dan van f 150 op f 160 Wórdt gebracht). Allen voor. De rekening van 't Burgerlijk Armbestuur wordt ver volgens aangeboden in ontv. op f 8066.34y8, in uit gas! f 4413.99, ctlzóo batig slot f 3652.351/s- Mot aller instemming goedgekeurd. Voorzitter brengt aan den heet Swan, administrateur, dank voor diens nauwkeurige boekhouding en beveelt de zaak opnieuw bij hem aan. De heer Swan geeft nog «enige toelichting op enkek cijfers. Volgt aanbieding gemeenterekening dienst 1911 Ont vangsten f 77419.10$, uitgaven f 72w0.54Vj, batig saldo f 5358.56. Op deze cijfers algemeen goedgevonden de rekening ter visie te leggen. Als commissieleden voor het nazien dezer rekeningen worden benoemd de hee ren Swan en Blaukcndaal cn, daar met het oog op eventueels stemmingen twee wat weinig wordt geacht, wordt de heer Stadcgaand als derde toegevoegd. Die ech ter bedankt. Waarna de heer Biersteker wordt aange wezen, die 't aanneemt Volgt bespreking kennis. Medegedeeld wondt, dat door het raadslid Stadegaard bij God. Staten een bezwaarschrift is ingediend tegen de wijze waarop ter vorige vergadering over de kennis is gestemd ,met verzoek aan Ged. Staten om dat raadsbesluit te vernietigen en de kermis niet te down doorgaan. Ged. Staten vinden, jh verband met de toe passelijke art. 50 cn 52 der Gemeentewet het besluit on geldig en kan het buiten beschouwing worden gelaten en het besluit over het voorstel De Groot (om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan), als niet geno men worden beschouwd. Terwijl alsnog door Gód. Sta ten wordt verzocht, dat het opnieuw nemen van een besluit over het voorstel De Groot worde bevorderd. Voorzitter -stelt nu aan de orde het voorstel Do Groot, om geen k«-mis te houden dit jaar cn wil maar direct tot stemming daarover overgaan. De heer Swan merkt eerst echter nog op, dat het nu drie dagen voor .den tijd is en de kermis feitelijk zou zijn doorgegaan als wè vandaag niet haddon ver gaderd. 't. Zou toch wat kinderachtig zijn, nu de ker mis nog to gaan schorsen. Dat.gaat toch niet aan. .De tegenstanders van kermis hadden dan wel eender kun nen zijn. De heer Biersteker vraagt naar den datum, waarop het schrijven van Ged Staten is ingekomen, waarop toe lichting door Voorzitter en secretaris volgt, waaruit blijkt dat men al niet veel vroeger kon zijn. De heer .tadegaard heeft 12 Juli zijn bewaarschrift ingediend en na de gevolgen daarvan was het voornemen om Maandagavond j.L B. en W.-vergadering te houden, wat door omstandigheden niet kom, zoodat het Dinsdag morgen werd. Toen werd besloten, heden, Donderdag, raadsvergadering te houden. Dö heer Swan zegt: we wisten zdf wel dfet het go- nomen besluit onwettig was. De heer De Groot zegt, onder de omstandigheden van heden zijn voorstel wel te willen intrekken. Nu zou ik, negt spr.. waar .mijn idéé thans niet tegen kermis is, zelve tegen mijn voorstel stemmen, als het in be handeling genomen wordt. We zijn Jiu in geheel andere on slandi^ieden als toen. Ook staat er ai een kraam He* zou nu revolutie verwekken, als de kermis niet door ging De heer Biersteker zegt op dit ongunstige, ongeluk kige oogenblik het voorstot van De Groot niet to kun nen overnemen, wat spreken anders wel bad wilton doen. De heear De Groot zflgt nogmaals, zijn voorstel wel te willen intrekken. Voorzitter zegt, dat zou ik liever niet doen. liever zie ik nu, dat over het voorstel De Groot wordt gestemd. De heer De Groot zegt dan tegen zijn eigen voorstel te zullen stemmen. Aan Üe orde wordt gesteld stemming over yoorstd- De Groot De heer Blankendaal zegt daarbij cr voor te stemmen, dat de kermis zal doorgaan. De heeren Stadegaard en Biersteker stemmen beiden tegen. De De heer Swan zegt: Tegen het voorstel De Groot De heeren De Groot, Kraakman en Voorzitter stemmen eveneens tegen het voorstel-De Groot De secretaris zegt: Dan zijn ze er allem^d tegen. De Ijeer Biersteker zegt dat dit eigenlijk nietrde bedoeling is waar spr. en de heer Stadegaard tegen doorgaan der kermis zijn. Echter omdat toch met meerderheid is beslist, vaar 5 stemmen tegen het voorstel De Groot zijn, wil spre ker zich er bij neerlegen. Algemeen keurt de Raad goed de door R. en W. ontworpen verordening It'ot verbod van voederen van rogge aan vee. Overtreding zal gestraft worden met hoogstens 6 dagen hechtenis, te vervangön door een maximum van f 25 boete. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een adres, ingekomen van hoofden van scholen en onder wijzers in ideze gemeente, waarin is Vervat het verzoek om herziening van huia salaris'ten dienste van hooge- ren pensioengrondslag. Met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1915. B. en W. merken bij hun advies tol afwijzende beschikking op, dat inwhligiiig een belangrijke uitgave uit de gemeentekas zou veroorzaken. De heer Swan vraagt nog of het doel is om na 40-jarigen dienst te verhoogen. Voorzitter zegt, dat B en W. idéé is, heelemaal niet te verhoogen. Heit doel is het geheel te laten zooals .biet is en afwijzend te beschikken. Allen voor. Rondvraag. De heer Stadegaard merkt op, dat de slangen der brandspuit niet in prde zyn én kapot wa rén. Worden ze wél goed onderhouden? Ze schenen aan verrotten onderhevig. Voorzitter weet 'niet waar 'l van komt 't Brandspuithuisje is wel vochtig en zal niet voldoende gelucht worden en 't staat onbeheerd. De heer Stadegaard dringt aan op meer luchten. De hear Kraakman zegt: Er zijn toch roosters in. Voorzitter: Ja, maar ilio zijn te klein. De heer De Groot: Als ge lucht wordt moest er politie bij. Voorzitter vindt dit ook. Anders komen de jongens ér bij. De heer De Groot zegt: We hebben toch een politiebeambte, die kan er dan toch bij zijn. De heer Kraakman geeft in overweging, in de West voorschotten roostere Ier doorstraling te maken. Dan heeft de wind vrije speling. Voorzitter zegt toe, dat ver betering óverwogen zal worden. De heer Slade-gaard vraagt en verkrijgt nog eenige inlichting óver wolinlcveriog en -betaling. Verder zegt de heer Stadegaard, 'de raadsvergade ringen niet moer te zullen bijwonen. Spreker zegt als raadslid te bedanken. De heer Biersteker bespreekt een lantaarn te Krab bendam, om die ook van gas te voorzien. De buizen leiding reikt wel n^et geheel tpt die lantaarn, maar zou kunnen worden doorgetrokken. Voorzitter zegtWe moe ten nu toch ook dien lantaarn bekostigen en is wel voor doortrekken der leiding. De beer De Groot zou willen onderzoekon of dc II.IJ.S.M. hot .doortrekken der gasbuizenleiding naar dien lantaarn zou willen bekostigen. Goedgevonden dit te onderzoeken. De beer Swan bespreekt de wenschelijkbeid van hel inner, van gemeentewege van eenige grondlasten van landerijen. Toegelicht wordt, dat dit terechtkomt Dan zou de heer Swan graag toezicht willen, daar reods eenige malen iemand 's Zaterdagsavonds zoor laat uit een café hier !s gehaald. Reedsdriemaal, 't Is een rommeltje. Voorzitter doet toezegging veldwach ter Kam opdracht tot toezicht te zullen geven. Hierna sluiting. Gemengd Nieuws. Turksche begrafenis aan hef fronf. Een correspondent van het „Journal" beschrijft eon dor tr.llooze Turksche begrafenissen die hij op Gallipoli zag. Eerst is er een gehamer on een gezaag. Men maakt eenige dozijnen doodkisten. Voor vandaag zijn 't maar drie begrafenissen een Turksche, eon Éngclsche en een Fransche. De eerste is van een Tnrksch officier die te St. Cyr studeerde, maar wiens naam niet duidelijk bleek. 'Hij wordt met alle eer begraven 60 Turk sche gevangenen, 60 Fransche soldaten en vijf officieren met getrokken sabels zullen hem de laatste eer bewijzen. De gevangenen worden voor die gelegenheid beschouwd vrij te zijn. Zij hebben geen bewaking on do Zouaven dragen hun gewe ren met de kolf omboog Vier Anatolische ser geanten dragen het lijk. Een hoornblazer doet een signaal hooren en een der Zouavou slaat op een trom die bedekt is met een jas. Daar dit tweetal dit eiken dag doet hebben zij een soort van marsoh bedioht die zeor aangrijpend is. Het eindigt met drie noten, scherp 611 doordringend. Er is mets t.eurigw dnu die drie laatste tonen van den hoorn- b'ezer. In de loopgraaf hebben de Turken een kuil ge graven en langzaam wordt het ljjk daarin gedragen en ia een zittende houding geplaatst, het gelaat naar het Oosten, naar Mekka. Met enkele woorden huldigt een Fransoh kapitein den vyand die op iet veld van eer gevallen is. Het pik*t presenteert io goworon en dan heft Iman, een oude gevangene die op den rand van de kist zit, gezangen nit den Koran aan. Nu en dan vallen do anderen met «raartelyko kreten in„Haji Haji". Dat zingen duurt eon kwartier, waarna tot verbazing van de genen die het voor het eerst zien, de 60 Turken in een gebedshouding staan met uitgespreide armen en opgeheven handpalmen stijf als standbeelden en in sttl gopoins verzonken. Zij hebben voor een oogenblik hun gevangen schap vergeton evenals hun ellende, hun lot en de geheele wereld. Een hapsobe kreet van den ouden man doet allen ontwaken en schijnbaar in groote haast gaan ay hun handen vullen met aarde en werpen daar mede het graf dicht. Dan gaan zij met treurige gezichten, maar als fatalisten terug naar het kamp en naar hun werk. Een sprinkhanenplaag. Men schrijft uit Buenos Aires aan Het Volk Toen ik voor het eerst in Argentinië kwam las ik dikwijls telegrammen in de dagbladen, dat een wolk sprinkhanen, hier noemt men ze „Langostas- over een of meer dorpen gedreven had. Wat dit eigenlijk betaekende, kon ik niet begrijpen. Ik heb cr met Argentijnen over gesproken, die mij vreese- lijke dingen er van vertelden, echter geloofde ik dat alles bar overdreven was. Maar later heb ik de gevolgen van die plaag van nabij gade geslagen. Ik ging per trein van Buenos-Aires naar Santa Fé, eon reisje dat onder normale omstandigheden 10 uur duurt. De trein loopt bijna doorloopend 70 kilometer per uur. Wij vertrokken in volle vaart, maar na «enige uron verminderde de vaart zichtbaar, totdat de trein plotseling stil bleef staan. Iedereen dacht aan een of ander ongeluk aan de raachiné, totdat de conducteur ons mededeelde, dat <ie trein niet verder kon vanwege de langostas. Met millioenen en millioenen kwamen zij aandrij ven. Het werd ons verboden deuren en vensters open te maken, daar reeds dnizenden insekten in de compartimenten binnendrongen. Toen eerst begon ik te gelooven aan al wat ik gehoord had. Deze vliegende sprinkhanen komen in zwermen van 40 tot 50 kilometer lang en ette lijke kilometers breed aandrijven. Gewoonlijk vliegen zij op 10 tot 15 meter hoogte, echter dezen keer zeer dicht.bi} den grond. Ze waren in zulke dichte massa, dat de machinist niet durfde doorrijden, daar het onmogelijk was signalen te onderscheiden en uit vrees, dat de trein dérailleeren, door het glibberig worden dei* rails. Na eenige uren ge wacht te hebben, 'tot dat het grootste gedeelte voorbij gedreven was, zyn wij doorgereden en zijn met 6 uur vertraging op de plaats der bestemming aangekomen. 's Middags kon men in de kranten telegrammen lezen, waarin vermeld werd, over welke dorpen de langostas gevlogen hadden en waar zij waren neder- ge%allen. Dat beteekent voor de landbouwers ver nietiging van d<>D gehnelen oogst, in vele gevallen totalen ondergang. In één nacht knagen zij den elen koren-, inais- of anderen oogst weg. Ik een streek bezooht, waar de langostas slechts eenige uren verbleven hebben, alles was vernietigd, de geheele oogst verdwenen, de bladoren van de boomen zelfs de boomschors. Als zij zich te goed gedaan en flink uitgerust hebben, verdwijnen zij om hun verwoestendwerk ergens anders te her vatten De regeering heeft tevergeefs ettelijke malen middelen beraamd om de langostas te bestrijden. Ik hoorde dat een natuurkundige aan de Argen- tijnsche regeering voorgesteld heeft de sprinkhanen geheel te vernietigen. Er is n.1. een insect, ge naamd Champi, dat de doodsvijand van den sprink haan is. De ohampis volgen de langostas op hun groote reizen en voeden zich met de eieren door de sprinkhanen gelegd en onder den grond bewaard. Dezo natuurkundige wil nu de champis in groote massa's kweeken, maar daar is geld voor noodig. En geld is er nn niet aanwezig. De regeering heeft een wet gemaakt waardoor aan ieder die 40 kilo's langostas brengt 80 centavos (ongeveer 85 cents) uitbetaald zal worden. Op verschillende plaateen beeft men in één dag 10 tot 30 duizend zakken, ieder van 60 kilo's bijeen gebracht, totdat het budget overschreden was en niet meer uitbetaald kon worden. De landbouwers hun eigen voordeel niet beseffende, zijn toen met het bijeengaren van de langostas opgehouden. "Wel wordt aan een ieder, die er om vraagt, creoline, zwavel en andere drogerijen gratis gegeven tot bestrijding van de plaagechter wordt er zeer weinig gebruik van gomaakt. EEN KUNSTMATIGE ZIEKE. Een in Duitsdh BoQiemen met verlof zich ophoudende officier van gezondheid, die tot hét garnizoen van Ptrze- mysl heeft behoord, verbelt, hoe hij door de slimheid van zijn oppasser qpn Russische gevangenschap ontsnapte Toen ae verbonden legers reeds voor Przemysl stonden, zouden de officieren van gezondheid nog snel naar "het binnenland van Rusland gebracht worden. De oppas ser zei tot hem: laat mij maar begoon, en ik verzeker u, dat wij hier in Przemysl blijven, tot onze troepen hierbinnen getrokken zijn. De officier Het hem zijn gang gaan. De oppasser bespikkelde nu het lichaam van den officier door middel van afgebrande lucifers, om de typische zwarte vlekken van den vlektyphus na te bootsen. Vervolgens legde hij hem op een brits. Toen de Russen kwamen, öm hen af te halen, vertelde de oppasser hen met ontzetting, dat zijn meester de vlek typhus gekregen had De Russen trokken zich haastig terug en hadden niet den minsten lust moer de beide mannen mee te nemen. Zoo kwamen ze weer in vrij heid. EEN NIÉUW SOORT DRUKPAPIER. Het „Berliner Tageblatt'- meldt, dat het na jarenlange proeven gelukt is, drukpapier te vervaardigen, uitsluitend uit celstof zonder toevoeging van cellulose. Het papier moet zich zeer goed voor het bedrukken leenen en men hoopt, dat de papierprijzen lager zullen worden.

Schager Courant | 1915 | | pagina 9