lliimi Nitiws- De Oorlog. ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1915. 58ste Ja er ga og. No. 5646. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. SCHA6ER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en ADVERTENTIEN in bet eerst uitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: TRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. Inl. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote lottere worden naar plaatsruimte berekend. PR nummc? bestaat uit 3 bladen, Coöperatieve Zuivelfabriek Door 'de vertegenwoordigers der voiorlooipig aange sloten kaasJjabiiieken, met het doel 'te komen tot do stichting van één© groote coöperatieve zuivelfabriek, wa ren drie bijeenkomsten uitgeschreven, welke deze week gehouden zijn, n.1. te Nieuwe Niedorp, te Winkel en te Baxsingorhorn.. Het doel dezer vergaderingen was, om de daartoe uitgenoodiigde veehouders met de werking van de coöpe ratie op zuivelgebied bekend te maken en hen voor te lichten omtrent alle onderwerpen, welke verband houden met de op touw gezette reorganisatie. Tol voorlichters waren uilgenoodigd de heeren Van der Meer, directeur van „Excelsior'' te Heerhugowaard en Dijkstra, directeur van „Aurora" te Opmeer. De leiding was aan de gemachtigden der /abrieken ter plaatse waar de vergadering gehouden werd, waaraan waren toegevoegd de heeren Jm. Blaauboer Kz. te Barsingerhorn als voorzitter en Jb. Spaans te Lutjewinkel als .secretaris. Telkens nadat de voorzitter de bijeenkomst geopend had, deelden de heeren adviseurs mee. wat betrekking had op de plannen en verbonden daaraan hunne erva ringen, opgedaan in de praktijk. Zij spraken hunne vreugde uit over het feit, dat deze voorgenomen reorga nisatie geheel was opgekomen uit de veehouders, die zelf de zaak hadden voorbereid en in handen gehouden, dit feit was voor de adviseurs het mooiste bewijs, dat de werking der groote fabrieken op zuiver coöperatief- ven grondslag het vooroordeel ertegen te boven begon te komen, en dat het voordeel ervan werd ingezien. In elke vergadering werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, bezworen te opperen, ön tenslotte tot het teekenen van eene voorloopige ledenlijst, waarop het aantal te melken koeien tegelijkertijd werd opgegeven. Het succes was op elke vergadering groot .Voor Nieuwe Niedorp werden genoteerd: 22 veehou ders met 290 koeien, voor Winkel 40 veehouders met 418 koeien, voor .Barsingerhorn 23 veehouders1 met 384 koeien, hetgeen met d.e nagekomen aangiften van Nieuwe Niedorp 4 met 34 koeien en Winkel 4 met 72 koeien, een. totaal maakt van 93 veehouders met 1198 koeien. In elke bijeenkomst werden «Me personen gekozen uit de toegetredenen. om: deel uit te maken van het voorloopig bestuur. Dit bestaat nu uit de heeren: D. v. ÖL Stok, J. B. Wijken. J. Stammes (voor N. Niedorp). S. Over, C. Meurs en Jb. Spaans (voor Winkel), Jm. Blaauboer Kz., S. Spaans Cz. en K. Blaauboer (voor Barsingerhorn en de Nes). De heer Dijkstra, feliciteerde degenen, die dit werk ter hand genomen hadden, met het behaalde resultaat, te meer een groot succes, daar hier met goed werkende kaasfabrieken rekening was te houden. De voorzitter dankte de heeren adviseurs hartelijk voor hunne bereidwilligheid, om drie avonden op te treden, en sprak de hoop uit, dat, bij al hetgeen te doen staat, hun steun nog dikwijls mag worden Engel- roepen en zij die aan de nieuwe vereenigmg met de zelfde animo zullen verlcenen. Gelegenheid tot aangifte voor toetreding bestaat nog tot Zondag 22 Aug. Later in te komen aangiften wor den afzonderlijk in de ledonsvergadering behandeld WEERINGEN. Door di-. J. W'. do Goeje fe bij den heer J. Russel- man aan den Poelweg diphteritis geconstateerd. Dit is Sin'korten tijd reeds het deiide geval op ons eiland. wieringen. Bij vele varkenshouders doen' zich onder de varkens ziekteverschijnselen voor, vermoedelijk vlekziekte, zoo idat vele boeren hum varkens opnieuw door den Rijks- veearts Wouter van Schngon laten finentón. burgerkrijg. De dorpsjeugd alhier, voor het grootste deel leer lingen dei lagere klassen van de school, maakte Don der cag een-rijtoertje naar Bergen,. Schoor! en Egmond in gezelschap van fcestcommlssjcLedcn, oudera en ge- noodigden Het weer werkte nu juist, niet ma?, om de feestvreugde te verkoogen; toch wiet meni zich vrij goed te vermaken in de speeltuinen en aan het zee strand. Tegen den avond keerde het jonge volkje op gewekt terug, opgetogen over het genoegen, dat het dien dig had "beleefd. schoorl. De zesde„Hageprcek Sn ons Noorderkwartier zal hier gehouden worden op Zondag 22 Augustus. Als sprekers zullen optreden de Heeren J. H. Oterdoom te Wannen- huizen. onderwero „Letter en Geest"; M. Huizing» te Schagdbrug, onderwerp: en ds. v. d Kieboom te Bergen, onderwerp „Gij, die bidt". Een zangkoor zat eenige liederen ten gehoor© brengen. koegras. Gistermorgen brak er brand uit in de boerderij van den heer P. Glas te Koegras, gem. Callantsoog. In oen korten tijd lagen de boerderij en de daarachter 9taando koel.oel aan den grond. Het woonhuis bleef alleen go spaaid Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Oorzaak was hooibroet broek op langendijk. De heer J. Zaal alhier, die benoemd was tot hoofd der openbare school to Egmond aan Zee, heeft voor die benoeming bedankt zudscharwoude. De heer C. Hartog, ouderwijzer alhier, thans gemobili seerd te Diemen, slaagde voor de acte Handteokcuen broek op langendïjk. Iu beginsel, heeft Ide gemeenteraad alhier besloten, voor rekening van de gemeente een hoofdpostkantoor to slich ten, met steun van het Rijk. De kosten wonden op f 30000 geraamd. koliiorn. Is Sn andere jèren alhi'er Iandbouwverlof zoo goed als onbekend, dit jaar £s zulks anders, daar voor aren- zoeken dit verlof wordt aangevraagd, en met het oog op den abnormalen toestand, zonder uitzondering wordt toegestaan. Menig arbeidersgezin gaat, door liet gezamen lijk zoeken van tarwe, erwten en gerst voor de kippen, den winter met minder zorg tegemoet koleorn. Eenige jaren geleden werd alïiier bij dien ingang d^r zeehaven, een steiger gemaakt van gemeentewege ten bé- hoeve van de ansjovisvisscher, waarvoor die visschtus eene jaarlijksche belasting werd opgelegd van 50 cent voor slke boot Nu voor de binnenschfpperij van maentewege twee stdgora wonden gemankt ven minder kosten en waaraan zeïL von jaarlijksche huur is verbonden en van deze belanghebbenden geca snkoi geldelijk offer wordt gevraagd, vragen de anstoWYÏisschert zich af: Waarom woadit van oeno dusdanige belast geheven en waarom worden onderen vrijgesteld?. hoogwoud. Woensdagmiddag ontstond een begin van brand in de woning bewoond dooft* J. Kaijer, in de Weerc in eigendom toebéhoorendü gan^l'en heer S. Glas. Geluk kig was die brand spoedlig gebluscht door de bewoners en bum-mannon. De aangerukte brandspuit behoefde geen water te geven. W1ERINGER WAARD. Onze vroegere plantsgenoote, mei. G. Kater, is te Amsterdam geslaagd voor Stenografie-ma chineschrijven en heeft tevens mploma verworven voor Handelscor respondentie in Duitsch en Engelschl oudesluis Naar wij vernemen zal de j'aarlijksche harddraverij al hier, die door de tijdsomstandigheden het vorige jaar niet plaats had, gehouden worden op 5 Sept. a.s. oudesluis. Vrijdagmiddag warden alhier de bewoners opgeschrikt door liet kleppen, der brandklok. Oud en jong snelde naar buiten om te zien waar de brand was, waarvan echter niets was te bespeuren. Wat toch was bet ge val. Bij den heer H. Grm ban de Groote Sloot broeide liet hooi zoo erg, dat er reeds vuur in aanwezig was, zoodat hij, om erger te voorkomen, de hulp der brand weer inriep, wien het 'gelukte het pand te behouden. st. maarten Op Donderdag 19 Aug. vergaderde de tuinbouwvereeni- ahtg „St Maarten'', alhier, in het café van den heer A. Zwak man. Door voorzitter werd de vergadering, die met het bestuur 23 bezoekers telde, met een gepast woord ge opend, hierbij de teleurstelling uitsprekende, dat deze voreeniging haar dienstplichtige leden nog steeds onder de wapenen zag, wat nog geen einde van de .verschrik kelijke wereldramp beteokende en tevens de tijd van thans schetsende, dat deze voor land- en tuinbouwer een rijke, aan geldelijke inkomsten, was. Hierna lezing der notulen. Naar aanleiding der notulen werd door voorzitter aan het dn de vorige vergadering benoemde plaatselijke lid der TuinbouwonderliUge gevraagd, of ach. bij deze nog moeilijkheden hebben voorgedaan, waardoor hij de be noeming niet kon aanvaarden, waar toen door hem werd medegedeeld oen schrijven te hebben ontvangen van den heer Kroon, burgemeester van Oudkarspel, dat een miet-lid geen plaatselijk lid dier vereeniging kon zijn, dus is voor St Maarten nog steeds geen plaatse lijk lid aanwezig. Bij monde van den heer L. Barton werd de rekening voor dit jaar £n goede orde verklaart Behandeld werd een ingekomen stuk van de Pr oef en Schooltuin „Kennemerland" te Alkmaar, waarin steun verzocht werd. Na eenige bespreking werd be sloten lid van genoemde vereeniging te worden, 't welk f 10 per jaar kostte. De heer G. Bijpost brengt verslag uit van de te Alkmaar gehouden federatievercadering. Door deze werd duidelijk net aldaar behandelde uiteengezet, wat door de tuinbouwvereenigingen boven het IJ was besproken en dat la hoofdzaak neerkwam op het uitvoerverbod der groente. Om dit zooveel mogelijk te voorkomen, zou een vooretel aan de rcgecring worden gedaan om van de dagelijks door de tuinbouwvereen. ter veiling ge brachte groenten een tiende voor een vastgestelden prijs ter beschikking -van de groote steden m Nederland te houden, wat ook door tde leiden dezer vereeniging werd toegejuicht Bij bespreking van punt 4: aankoop kunstmest, werd door het bestuur medegedeeld dat de voor 1916 be- noodigde kunstmest door tusschenkomst der handelaars dan voor 1 Sept e.k. op speciaal daarvoor aangewezen van Rogeciingswege Sb to verkrijgen, doch men moet op modelkaarten ae benoodigde hoeveelheid invullen en naar Dsn Haag opzenden. Op voorstel van den heer G. Bijpost zal aan don han delaar Krol de benoodigde kaarten worden aangevraagd, om deze bij elk lid Idezer vereeniging te doen be zorgen, zoodat elk zijn hoeveelheid kan invullen. Daar voor dit artikel, In tegenstelling met zooveel ander, een minnnumprijs is vastgesteld, meende de vereeniging goed te doen geen pressie tot koopen op de leden uit to oefenen, daar 't wel eens ongekend hoog in prijs kon worden. Punt 5: Bespreking om alles te veilen, maakte de tongen los. Bijna een ieder was er wel van doordron gen dat dit voor den groentebouwer de aangewezen weg was en ook, dat mettertijd alles wel zal worden geveild, maar om pressie op de leden uit te oefenen en hen te verplichten tot alles veilen, zou wel niet opgaan en was niet in het vereenigkigsbclang, zoodat een elk hierin werd vrijgelaten. Tot afgevaardigden naar de vergaderingen v. d. Noor- dormarktbond worden benoemd 'de heeren P. Gootjes, P. Slot, D. Kuiper en L. Barten. De twee laatstgenoem den ter vergadering aanwezig, nemen hunne benoeming aan. Op voorstel van den heer C. de Geus zal aan den secretaiis eene vergoeding worden gegeven voor de vele extra werkzaamheden door hem, in verband met de gemobiliseerde leden verricht, De hoegrootheid hier van zal op voorstel van het bestuur door de vergadering worden aangewezen. Op èen vraag van den heer Kuiper naar de contributie- storting aan den Nederl. Tuinbon\vraad, werd medege deeld van tlians 10 cent per lid en met SepL els. 30 cent per lid! en dit om reden deze Raad geen Rijks subsidie meer zal ontvangen. Besloten werd hiervan Jid lè blijven. Aan heöreh afgevaardigden naar den Noord ermarkt- boiul wordt opgedragen aan de commissieleden, die in Juli na veel moeite van den Minister hebben ver kregen om de grens voor den uitvoer van aardappelen langer open te stellen, een woord: van waardeeiiing voor deze werkzaamheden te brengen. Hierna sluiting AUTO-ONGELUK. Men meldt uit 's-Hertogenboseh Gistermiddag is een militaire auto, op weg naar Nij megen, door een tot nu toe onbekend defect even -voor Hees tegen ottn boom ge.-eden en totaal verbrijzeld. Den c.iaut'feui 'J. Wasseaberg u-t Haarlem weiden de borst kast en ae kin ingedrukt en drie ribben gebroken. H:j is naar het ziekenhuis te 's-Herlogenbusch. vervoerd' Zijn toestand is zeer zorgwekkend Van de vijf officie ren, die in de auto zaten, heeft de kapitein Dudok van Heel beide beenen gebróken. Hij werd onmiddellijk naar Breda vervoerd, de anderen bekwamen allen min of meer kwetsuren en werden naar het ziekenhuis te 's-Hertogcnboocb. getransporteerd, nadat bun door drie c^rocdiKoroa cn «m verpletter iet pleattó ao eérsté Euip wend verleend. 3UITENLANDSC" SCHE PASSEN. Als gevolg van de verscherpte bepalingen bij het grens- verkeer, zijn alleen in de provincie Gelderland gedurende het afgeloopen oorlogsjaar niet minder dan 10.000 bui- tienlarnsche passen uitgereikt In normale tijden varieert het aantal buitenlandsehe passen tusscbén 50 etn 60. OP EEN MIJN GELOOPEN. Men seinde van Schiermonnikoog aan het Hdbld!.: Gistermiddag één uur landde aan het strand tegen over het Strandhotel eea sloep met de geheele beman ning van den trawler „IJmuiüen 49". De trawler was Dinsdag uit IJmuldca vertrokken en stootte Dander- dagvoormiddog 11 uur op een mijn ten N.W. van Ameland. Des namiddags te 4 uur werd de zinkende trawler verlaten; bijna 24 uur had de bemanning ge roeid. Doornat cn uitgeput kwam zij aan en word in het Strandhotel liefderijk verzorgd en van het noo- dige voorzien. EEN NIEUWE TRUC. Gistennorgcn werd er gebeld ten huize van den heer B. J. B. aan den Terwenakker te Rotterdam. Do dienst bode, die open deed, zag twee net gekloode jongelui op den stoep staan, van wie er een haar een brief geeft Op de mededeeling van de dienstbode, dat mijneer nog niet bij de hand Ss, zegt dit jongmensch, dat dc brief niet voor mijnheer, maar voor liaar bestemd is, zoodat zij hem gerust kan openen. Zij doet dit cn leest, dat zij hedenmorgen op den Noords:ngel moet karnen, op het bureau, met f 20. zegge twintig gulden, artikel 134 Wetboek v. Strafrecht De dienstbode loopt met hel getypte briefje naar mevrouw want zij is zich geen kwaad bewust; mevrouw zegt, dat zij haar niet heeft aangeklaagd cn van niets weet, doch mijnheer, die er ook aan te nas komt, zegt 'als bij ingeving tegen ide dienstbode: loop spoedig naar beneden en kijk naar mijn fiets. Toen de dienstbode beneden kwam, waren de jonge lui verdwenen en ook de fiets van mijnheer ,die in do gang achter een deur gestaan had. Het was den fiet sendieven natuurlijk te doen oan de dienstbode uit het portaal weg te hebben, nu ze toegang verkregen had den. Dit Sis wel de nieuwste truc, die zij bij het stelen van fietsen uitgehaald hebben. N. R. Cl Wat wil Duitschland? Ds Rijkskanselier Betihmann Rol'lweg hooft in den Duitschen Rijksdag een redevoering gehouden en elders in d't blad hebben we reeds melding ge maakt van zijn vriendelijke woorden aan het adres van Nederland. De kanselier heeft ook gesproken over do voorgeschiedenis van den oorlog, maar ook wat of Iraitscliland nu wik En dat is van hot groot ste belang. Terwijl de Duitsche legers het 'Russische leger zware nederlagen toebrengen, heeft de Duitsche kan selier verklaard, wat bet -Duitsche oorlogsdoel Is. iiij Jieeft ouder meer het volgende gezegd: „Een nieuwe toestand moet geboren worden. Wil Europa tot rust komen, dan kan dat alleen door een ciiaantastbaar sterke positie van Duitschland geschieden (toejuichingen)." t „De Engelfcche politiek der „balance of power" moet verdwijnen, want zij ris, zooals de Engel se he dichter Shaw onlangs zeide, een broeikas voor oorlogen." „Duitschland moet zijn positie zoo uithouwen,, bevestigen en versterken, dat andore mogendheden hooit moer aan een insluitingspdlitiek zullen den ken. (Stormachtige bijval van alle zijden.)" „Wij zu"on den strijd voortzetten.... tot-de baan vrij v oi dt voor een nieuw, van Franschè ran- i'i ne en lUuskuwitiaiche -veroveringszucht en En- gelsche voogdijschap 'bevrijd, Europa." We lê/,en hieruit dat bet de bedoeling is Frankrijk een dusdanige positie te geven, dat haar rancune- denkbeoldeii geen gevaar meer 'opleveren, flus een Frankrijk zonder invloed. Engeland zal evenmin 'n invloed mogen hebben van cenig belang en Ru6la7ti moet eveneens geknot.» Nu dit zóó duidelijk door den Rijkskanselier is srezëgd, zal ieder voelen dat Duitschland in Europa wil de volstrekte oppermacht. Maar nu zal de strijd ook zooveel te hardnekkiger, bitterder en langdu riger werden, want het is te begrijpen, dat de an dere machthebbers niet spoedig het hoofd onder -de f ijl zullen leggen. Zal Duitjschland ldit doel weten te I ereiken, ook al blijft het in Ru&lami één Duit sche zegetocht? Maar hoe het ook zij, het zal een strijd worden, die nog vreoselijker offers zal vra gen. De mcnschenjmoord zal op nog grooter Behaal worden voortgezet. Is niet tc wenschen, dat Duitschland tot deze hooge machtspositie kan komen, verkeerd als dit zal zijn ook voor ons land. Een buurman met zulk een oppermachtige positie, zal ook op ons land zijn geducliten invloed doen gelden en ons econojniscn, zoowel als ons staatkundig leven zal staan onder zijn machtigen druk. 't Is, zooals het Hdbid. het gisteravond schreef: De volstrekte oppermacht -van één staat, die 'met geen „rancune", geen eischen en wenschen en-rech ten van andersleten rekening behoeft te hou- jdt-n, zou- beicekcnen, dalt dc onafhankelijkheid van ons land slechts zoolang en in zooverre bleef he- staan ais de l elangen van het oppermachtige land dat toeuelen. Beter gezegd: zoolang en in zooverre als do regeerders van ons land meenen dat de belanèen van dat land gedoogen. Ook zonder dat ons .and tot cenig verbond gedwongen wordt, hoeft zulk een oppermachtige positie invloed: wij denken, om een voorbeeld te noemen, aan onze vrije Rijnvaart. Er kan geen twijfel aan bestaan: bet bereikon van het oorlogsdoel zooals dat. door de Duitsche regee- rirg is'gelörnuileerd, is in lijnrechten strijd met de Neaerlardsohe belangen. V/ij bheooren niet tot eenige „oorlogspartij" én wij vragen niet dat Nederland thans zal gaan slrij- dr ct. ren ror!o®£dopl ttgni ue we* ke.i, «hl oe ondergang van onze werkelijke (maflittcJcelijfcheid z'-u Let» cVrnrn. Zeifs al meenden wij dat dit poii- t ek gezien tirar.a v. enachelijk zou zijn wat wij zeker n i t meenen— dan nog zou zulk een agitatie weinig nut hebben in ons'door en door pa cifistische land, waar men van niets zoo houdt als van „de kat uit den Loom kijken", -niet gaarne door eigen kracht den weg vormt die men gaan wil. Zulk een agitatie zou geen de minst# kans op slagen heb« hen on onze international© apositie dus slechts nog zwakker maken dan zij reeds is. Doch wij moeten er de aandacht op vestigen, dat, wat de Rijkskanselier als het' Duitswie oorlogsdoel heeft openbaar gemaakt, onze Nederlandsche belan gen ten nauwste raakt en in-den weg staat. Dfe zegetocht der Duitschers, mochten we hier wel boven zetten, want het nieuws over de inname van Kovno is nog nauwelijks koud of daar bereikt ons weer een nieuw Duitsdi succes: do inname van de vesting Nowo-Georgiewsk. Dit succes is voor de Duit?chcrs niet van zooveel heteekenis als Kovno, oir.dat do vesting reeds geheel omsingeld was en de opmarsch er niet door weid opgehouden. Toch was het ook met groote vreugde, 'dat deze inname werd vernomen. Het is voor een Duitscher ook ver heugend, om te zien dat voor de zware kanonnen elke vesting het moet -afleggen, 't Is waar, wat de Duitsche rijkskanselier zeide, we schieten de ves tingen als aarden potten ineen. Een ware triomf is het. voor de Duitsch ers, -'det het geheele garnizoen met een grooten oorlogwuit in hun handen is-ge vallen:. 85090 man, w.o. 6 generaals zijn gevangen genomen en niet minder dan 700 kanonnen buitge maakt. Geen wonder, dat de Duitsche keizer zich naar Nowo-Georgiewsk-heeft begeven, om zijn-troe pen te dftDken. Voor de Russeü is deze inname van Nowo-Geor giewsk een groote slag. Zij hadden deze vesiting laten insluiten in de hoop, dat zij het lang zou uithouden en zoodoende ettelijke Duitsche troepen zou vasthouden. Als de kansen keerden, had deze bezetting door uitvallen-een goed werk voor de Russen kunnen doen. Maar helaas, aJ- les is opgeofferd met niet het minste resultaat. De Duitsche troepen, die nu weer vrij komen, kun nen thans weer worden gebruikt in den beslissings- strijd om de tweede Russische verdedigingslinie. En het is deze strijd, die er voor de Russen steeds slechter begint uit te zien. Niet zonder eenige 'verboaing zal men hebben ge lezen, dat de Russen ook boven- en benedenstrooms Wloaawa den rechteroever van de Boeg ontruimen.. Hiermede geven zij stellingen op, waarvan men met reden verwachten kon, dat zij ze tot het uiterste verdedigen zouden, en het is juist de omstandigheid, dat men telkens de Russen ziet terugtrekken uit stellingen, die oogenschijnlijk sterk en voordeelig zijn, en dat wel telkens zoo boven verwachting spoe dig, die d'>et veronderstellen dat zij wel 'degelijk met een tekort aan munitie te worstelen hebben, althans dat de gevechferwaardo van het leger er op achteruitgegaan is. liefde voor hun meerderen. De correspondent van het Hdbld. te Rome schrijft- De -meest karakteristieken trek van dezen Itali- aanschen oorlog zijn de episoden, die getuigen van de liefde van de officieren voor hun soldaten en om gekeerd. Ook in vredestijd al hadden de manschap pen hun leiders lief ale vaderen en gaven van die toegenegenheid de meest'roerende bewijzen. Ik weet van een heele compagnie, die, toen ze merkte, 'dat het gezicht van haar jongen kapitein achteruitging, veinsde ook niet te onderscheiden wat hij niet meer zien kon! Een officier ging uit alleen op een gevaarlijke expeditie en gaf ook zijn opposeer hevel achter te blijven. Hij raakte gewond en schrijft nu uit hpt hospitaal aan een vriend: „Wat zijn onze soldaten toch'brave kerels. De goeie Giovanni (dc oppasser) höeft-aan mijn vader een 'roerenden brief geschre ven: bij gevoelt zich een -beetje veranliwoordelijk voor mijn wond en is erg bedroefd, omdat hij me niet heeft kunnen sparen. Maar hij zweert, daï hij me wreken wil en dat-zal bij doen." Het Kamerlid De Felico Giuffrida, dat actieven dienst doet aan het front, 'meldt: ,,'s Avonds na den slag ga ik bij 'de ambulance voorbij om een paar gewonden de-band te drukken. „Eerst komt een alpino aan met een zware wond aan 'den rechterarm. „De dokters kleeden hem met spoed uit en leg gen hem het eerste verband aan. Maar de -alpino stelt zich krachtig te weer, rukt zich los uit de han den van de dokters en roept: „Neen, dokter, ik wil niet. Mijn luitenant *komt vlak achter me 'a;.a en die is zwaarder gewond dan ik. Zorgt u dus. alsjeblieft, eerst voor bem:"' En werkelijk komt op dat cogenblik een draagbaar aan met den offi cier. Hij is Jong, met heldere oogen -en een fijn gezicht, ferm en vriendelijk tegelijk. Een kogel heeft hem de kaak gebroken. Het is een 'zware wond, maar de toestand is niet hopeloos. De art sen opereeren hein zorgvuldig en nsel zonder dat hij het geringste teeken van zwakte of smart geeft. „Na de operatie druk ik hem geroerd de hand en zeg hem, dat met zulke mannen Italië zeker zijn "kan haar zending \an bevrijding te vervullen. Hij glim lacht, voorzoover hij kan, en beduidt, dat hij schrij ven wil. Men geeft hem een potlood en een stuk pa pier en hij, de wond, ja den dreigenden dood verge tend, schrijft letterlijk: „Ik zou willen weten of de berg genomen is." „En als ik liem verzeker, dat de berg zegevierend bezet is en ook nog prachtige posities op twee an dere toppen, schitteren zijn oogen en breidt zich over zijn jong gelaat een uitdrukking wan kalme vreugde en ontroering.' „De arts merkt op: „De tijding, die u hem daar meegedeeld beeft, werkt sterker dan onze hulp. u zult zien, dat hij morgen zich beter gevoelt en misschien genezen zal!" „En werkelijk, toen ik den volgenden niort-en v-.- t- mijn vertrek weer a2n zijn leger trad," had hij geen koorts." nederland en duitschland. In de gister gehouden zitting van den Duitschen Rijksdag heeft de Rijkskanselier een redevoering gehouden. Toen hij gesproken had over het Duit-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1