llinm Klim- DINSDAG 24 AUGUSTUS 1915. 58ste Jaargang. 5647. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens' 9 ure wor- en ADVERTENTIEN in het eyst uitkomend 'nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHADEN, LAAN D 5. Inl. Telenh. No. 20. Prijs per jaar f 8.Per post f 3.60. Losse nummers 6 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wat er in de Russische Doema gezegd werd. Do Russische regeering heeft in de Doema aan scherp/? kritiek blootgestaan. De critici hebben wel iswaar bij het uiten van hun bezwaren moeten ge voelen, dat hun leven, 'vrijheid en toekomst gevaar liepen, maar niettemin hebben zij onversaagd ge zegd, wat zij meenden te moeten zeggen. Ken der laatste sprekers was de sociaal-democraat Tscheidze. Deze zeide, dat indien geen drastische \eranderingen werden ingevoerd, Rusland cp d n weg was naar een ran p c-n het volk op den weg naar du degeneratie. Blijkbaar waren, de staatslie den er enkel door rampen toe te krijgen, zich te bekommeren om de belangen der natie. Don vinger lichtende op de ministers riep T&oheidze openlijk dat zij verantwoordelijk wart-i voor do crisis, welke do natie doorn aak te. Op het oogehblik zelf, dat de oorlog verklaard was, werd de Russische arbeidende 'klasse door de regeering geterroriseerd. De leiders der arbeiders werden in de gevangenis geworpen, hun pers werd gemuilband. Tezelfder tijd, dat Masojedof en zijn kornuiten (hooggeplaatste ambtenaren) de militaire geheimen van Rusland aan den vijand verkwanselden, zoch ten do autoriteiten naar verraders in de rijen der werklieden. Op hetzelfde oogenblik dat de Masoje dof s en hun beschermers Rusland verkochten ach ter den rug van het leger om, veroordeelden zij vijf sociaal-democratische afgevaardigden tot levenslan ge verbanning naar Siberië. Werklieden die een ge ringe loonflverhooging vroegen zijn doodgeschoten. Op een dergelijke 'wijze zijn de Joden behandeld. Zes millioen Joden zijn in een toestand 'gebracht, waarin zij niets hebben te verliezen dan hun kete nen en het schavot. Ten slotte eischte 'Tscheidze het aftreden van de regeering. Hij diende een daartoe strekkende motie in, die echter niet in stemming kwam. Men mag aannemen "datode positie van Tscheidze op het oogenblik zeer gevaarlijk is, want do mili taire overheid heeft een straffe hand. Grootvorst Nicoluae heeft oen proclamatie uitgevaardigd, waar hij het aan de soldaten op zeer zware straffen ver boden wordt, te spreken over onbekwaamheid of verraad van hooggeplaatste militairen of beambten. Oeneraal Roesski, de militaire gouverneur van Bt. Petersburg, heeft bepaald, dat stakende werklieden zwaar gestraft zullen worden. Volgens do Norddeutcshe Allgenieine Zeitung heeft het Joodsche Doema-Ud, Friedmann, oen re devoering gehouden, die, evenals het door den Kau- kasischen Mohamedaan Dsjafarof gesprokenen, dooi de pers der entente voor -het Europeesclie publiek verzwegen is. Friedmann heeft eerst de vergaande opofferende liefde van do Joden voor hun Russische vaderland geschilderd, zooals zij daarvan in dozen oorlog blijk gegeven hebben -en daartegenover de schandelijke behandeling, waaraan zij in Rusland bliJVen bloot staan. Men -behoorde eindelijk rekening te houden, «-top hij uit, met het gevoel en den geest van de honderdduizenden Joden, die hun bloed vergieten op het slagveld. Maar integendeel zien wij van liet begin van den oorlog af, dat -do vervolging, waar het Joodsche volk aan blootstaat, niet slechts niet verminderd, ;naar wel toegenomen is. Joden zoowel als Jodinnen, wier kinderen, mannen en broeders hun bloed voor het vaderland vergoten hehben, die beeft" men verbannen. Friedmann sprak dan over do onderdrukking van de geheele Joodsche pers, waardoor de Joodsche volksmassa van de mogelijkheid beroofd is-om van de gebeurtenissen op de hoogte gebracht te worden. Het hoofd der regcering, zeide Friedmann, hoeft zelf gezegd, dat. het retiht op rechtvaardigheid al - leen voor de Polen in uitzicht gesteld wordt. De overige nationaliteiten, die hun -bloed op het slag veld vergoten hebben, is slechts een welwillende houding toegezegd. En wat. oen welwillende hcruding in een politiestaat beteekenl, dat weten wij, 'zeide Friedmann. In Polen is ook hot bloed van andere nationaliteiten gevloeid, er is ook Joudsch bloed ver goten, maar ongelukkigerwijze niet slechts door den vijand, zoo riep -Friedmann uit. Hij kwaon vervol gens op tegen den laster van met den vijand te heulen, die er tegen de Joden met hulp van de re- geuriDg verspreid is, omdat men een zondebok wil de hehben voor de-tegenslagen in dezen oorlog. En tegen do slachtoffers van dezen laöter zijn een reeks maatregelen genomen, die wat verschrikkelijkheid en monsterachtigheid betreft, in de geschiedenis der men.schheid ongehoord on nooit eerder voorgekomen zijn. Deze maatregelen, die voor de oogen der be volking toegepast werden, hebben deze zoowel als hot leger den indruk gegeven, dat de" Joden door de regcering als vijanden behandeld werden, dat het Joodsche volk huiten de wet g-esteld wordt. Deze maatregelen bestouden in de eerste plaats in ver banning van alle Joden in massa uit vele plaatsen. In liet geheel zijn er bijna een half millioen men schen tot zwerven veroordeeld. Vrouwen, grijsaards, kinderen en zieken werden mee verdreven. Zelfs de krankzinnigen werden uit gestichten gejaagd en do Joden gedwongen hen mee te 'nemen. In Mogilnitea worden 5000 menschen op één dag verblannen; hun weg ging :ging naar Warschau, maar men dwong hen naar hot gouvernement Lublin to trekken en belette hun hun eigendom mee te nemen. Soms wer den de Joden als vee in goederenwagens vervoerd met vrachtbrieven. Op zulk een vrachtbrief stond: „Goederen, nl. 450 Joden, worden daar en daarheen verzonden." Friedmann zette zijn aanklacht tegen do treurige vervolging, waar de Joden aan bloot staan, nog geruïmen tijd voort en hing een afschu welijk tafereel op van het gijzelaars-systeem, waar in natuurlijk de Joden als gijzelaars genomen wer den; van pogroms en rooverijen, waar de Joden'het slachtoffer van zijn. Wij Joden, zeide Friedmann neg aan het einde van'zijn redevoering, wij Joden zijn recht!oo.8; wij worden vervolgd, ons gaat het slecht, maar wij kennen de bron van het 'kwaad. Hot gaat van deze banken uit. (Friedmann wees 1 ij deze woorden op de ministoriëele banken.) Ons vorvolgt do llusisiScho regeering, niet het Russi- solie volk en voor hot gehoele 'land, voor hot aan gezicht van do gehcelo bcsohaafde wereld vorklaar ik, dat de laster tegen do Joden eon 'weerzinwek kende leugen is en een uitvinding van dezelfde lie den, die hun misdaad iroosten boeten en do men- solien, die hun medeburgers van verraad beschul digen, begaan zelf een verraderlijke daad. RAAI» VAN CALLANTSOOG. (Roods als extranummer bij een-deel der oplaag van Zaterdag verzonden.) Vergadering op heden Zaterdag 21 Augustus 1915, des n-ergons 'Z uur. Voorzitter de heer Jhr. De Beijer, secretaris de heer De Rijke. .Naopening worden de notulen gelezen van-de ver gadering van U Augustus, die ungewijfcigd worden goedgekeurd. Van deze vergadering is mij nooit een verslag ge zonden, dus hebben we van 'deze zitting geen mel ding kunnen maken. Allen waren present, behalve do heer Rampen. Aan de orde komt nu hot eenig ingekomen* stuk, het aanvragen van eervol ontslag door den ge meente-secretaris, den heer De Rijke, tegen 15-Sep tember a.s. Tevens vraagt hij eervol ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken stand en directeur van de begraafplaats. B. en W. stellen voor bet ontslag eervol te ver- Leenon tegen den gevraagden datum. De heer De Heer is er 'voor om het ontslag te verleenen. Maar spr. wil het praedicaat eervol daar aan nog niet verbinden. Spr. weet niet direct welke motieven of den heer De Rijke er toe hebben ge bracht, om zijn ontslag te vragen, -maar- spr. weet toch wel zooveel, dat de gemeente-administratie hier achter is en zeer slordig. De heer De Rijke z.iet er nu togen op. om alles weer in orde te maken en vraagt daarom maar ontslag aan. Zooals gezegd, spr. is niet direct voor een eervol ontslag, omdat hij eerst wil henben, dat is gebleken dat dit eer vol is verdiend. Eerst moet blijken of de gemeente door de verregaande slordigheid en nonchalance van den gemeente-secretaris geen schade heeft ge leden. Voor en al eer dut niet is gebleken, is -spr. tegen een eervol ontslag. De heer Den Das zegt dat, we hier als secretaris hebben een jeugdig persoon, van wien het allang be kend was, aat hij zijn zaken niet in -orde had en die nu gedwongen is feeworden om zijn ontslag aun to wagen.'Spr. i3 hot'met den heer De Heer eens, om eerst eens te laten onderzoekon, hoe 'het hier met do administratie staat. We weten alleen, dat die erg slordig is. Voorzitter acht het 't best deze zaak in geheime zitting te behandelen. De hoer De Heer is daar niet voor. Voorzitter acht dit prettiger voor den betrokken per soon. 1 De heer De Heer zegt er voor te zijn, dat een des kundig persoon wopit benoemd, jiie de^ geheele ad ministratie eens nagaat om to zien of olies in orde is en daarvan verslag uitbrengt nan den Raadi. Het is 6pr. gebleken, dat verschillende zaken zeer ten achter zijn. Spr. noemt alleen maar het suppletoir kohier Hoofde- lijkeai Omslag over 1914. Nog steeds heet het hier. als daar navraag (door mij over wordt gedaau, dat dit nog niet is goedgekeurd. Dit kan spir. niet goloovcn. De schuld (daarvan kan onmogelijk aa» Geu. Staten gedaan onderzoek oen beslissing nemen. Volgt do behandeling van het punt waarover in do vorige zitting de stemmen staakten, n.L of goedkoop brood zal worgden verstrekt of niet. De hoer Den Das blijft tegan het verstrekken van rcgeeiingsbrood. De gemeente heeft nog tarwe, die vol strekt niet te duur is en dat kunnen de mensdien Kef heer De Heer zegt, in de vorige zitting, toen hij liet voorstel deed, reeds te hebben gezegd dat hij meende dat allen van dit regeeringsbrood moesten kun nen profiteeren. Allen toch zullen er aan moeten bij dragen in den vorm eener belasting, want dit brood kost de regeering geld. Hier, in Callantsoog, zullen de burgers er aan moeten betalen, waarom zullen ze er dan ook niet van profiteeren. De wethouder Den Das beeft gezegd dat allen van de tarwe kunnen profi teeren. Spr. gelooft, dat dit in hoofdzaak de 3 bak kers in de gemeente doen, niet de ingezetenen van Cal lantsoog. Spr. beredeneert, dat het brood van de bak-* kers in de Zijpe en in Callantsoog hetzelfde kost, en even zwaar weegt, en toch hebben 'de bakkers in de Zijpe geen goedkoope tarwe der gemeente, die van Zioorzittor zou dan wel wilton voorstellen omj al- Vorens tot het ontslag over te gaan, da secretaris eerst gelegenheid had alles weer in orde te brengen en cén persoon, die deskundig is, dan alles controleert. De heer Dc Heer is er beslist tegen om het pnt- slag-verleenen uit te stellen. Hqa eer dit geschiedt, hoe beter voor de gemeente. Voorzitter wijst ct op dat er een persoon kan worden benoemd die in olie opzichten deskundig is en die olies kan nakijken. Do beer De Heer 'wil een volsflagen onderzoek, oma te zien of do gemeente ook schade lijdt door het optreden van den secretaris. De heer Den Das wil dit ook cn spr. wijst er op, dat er nog veel meer is on noemt bijv. -het geld voor don schoolbouw. 'Spr. vraagt waar of dat blijft. Voorzitter zegt, dat het 't bost is, dat de Iluud dan besluit, dat een deskundig persoon zal worden genomen, om alles'na te zien. B, en W. zullen wol oen geschikt persoon aanwijzen. De heer De Heer acht 'dat niet voldoende. Spr. wil liet verzoek richten tot God. Staten om iemand te belasten me' dat onderzoek. De voorzitter mëent, dat een gemeente-secretaris dat ook wel zal kunnen doen. Den heer. De Heer "is dat niet voldoende. Spr. wil in alle opzichten een bevoegd on onpartijdig per soon. Dat collega tegenover collega, acht -spr. ver keerd. In een persoon door Ged. Staten benoemd, stolt spr. vertrouwen. J De heer Den Das acht dit ook het best. Spr. wijst er op, boe hier door hem steeds gevraagd is om tuftschenkomst van Ged. Staten, maar daarop is nooit ingegaan. Dat word steeds maar van del hand gewe zen, en tooh wist men, dat-de zaak hier niet in orde was. Uet voorstel van den hoor De lieer om dit ver zoek. tet Ged. Staten te riuhten, wordt met alge- meone stemmen aangenomen. V oorzitter zegt, dat nu bet ontslag zoo lang wordt aangehouden. De heer Thomasz wil deze zaak afwerken on helt ontslag vandaag-verleenen. 1 Voorzitterwe moeten toch. wachten tot alles is onder zocht De heer Den Das zegt er op te staan, dat de datum van ontslag moet blijven 15 September, geen dag lan ger. Kan mies dan voor dien lijd in orde gebracht en onderzocht1?. Voorzitter meent van wel. Do Jieer De Heer is het niet met voorzitter ééns. Er is niets op tegen om den hoor De Rijke op 15 ScpL a-s. te ontslaan. Blijkt alles in orde, dan kan er eer vol op volgen. De hoer Den Das dringt nogmaals aan m> het geven van ontslag, dat mag niet worden uitgesteld. Dat zou tegen het gemeentebelang zijn. Het heeft hier nu al lang genoeg geduurd. De hoer Do Heer wijst er nogmaals op, dat het ont slag verleend moet wouden. Met nlgemeene stommen wordt liet gevraagd cesrvoil ontslag verleend in dien rin dat het niet eervol ver leend wordt Dvfifl Jket eervol zal diei Raad later na Callantsoog wel. Dus, zegt spr., geloof ik te mogen concludeeren, dat hier de bakkers profiteeren. De heer Den Das wijst er op, dat er toch' Veel tarwe is verkocht Als dan niemand profiteert, waar is-die tarwe dan gebleven? De heer Visser meent, dat de bakkers profitee ren, maar de burgers eveneens. Zij kunnen de tarwe toch ook buiten de bakkers om bestellen en hun eigen brood bakken. En dat doen er heel wat. Spr. wijst er op, dat de bereiding van het regee ringsbrood voor de bakkers heel duur is. De heer De Heer zegt, dat volgens gemaakte be paling, alleen de menschen uit-de twee laagste klas sen van den hoofdelijken Omslag tarwe kunnen krij gen. Maar er zijn nog zooveel anderen die het re geeringsbrood zouden kunnen gebruiken. Het brood is goed en in den prijs i seen aanmerkelijk her- schil. Waarom dit profijt -voor do gemeentenaren te doen verloren gaan? De hoer Don Das noemt het brood niet best, men moet hel dn-ect opeten. 1 De heer Dc Heer acht dit zeer overdreven.' Voorzitter deelt mee, dat nog 81 HL. tarwe over zijn eii de hakkers hun brood zoo verkoopen, dat een tarweorood van 8 pond 20 cen,t koslt. Do heer De Hoor zegt, dat do tarwobrooden van do bakkers geen 3 pond wogen. Ja, als deeg wol misschien, maar gaar oven meer dan twee pond. En liet re.geeringsbrotd kost'3 pond gaar 18 cent, een aanmerkelijk verschil. Na nog enkele discussie wordt het voorstel -nog maals in stemming gebracht. 'Nogmaals staken de stemmen en is het voorstel -verworpen. Tegen de hoeren Govers, Den Das en Visser. Vóór de heeren Kruisveld, Thomasz en De Heer. J Bij de rondvraag zsjgt de -heer De Heer, dat 'hem gebleken is, dat gemeentegeld gebruikt is voor de Belgische vluchtelingen. Spr. vraagt -of dit zoo is on of er ooit een raadsbesluit is geweest, waarin dit werd goedgekeurd. Voorzitter: Belgische vluchtelingen???- IJe heer De Heer: zeker, er -moet gemeentegeld gebruikt zijn voor do Belgische vluchtelingen. Do Raad moet dat hebben -goedgekeurd. Hebben B. oic W. dat nu maar op eigen houtje gedaan? De beer Den Das: -En als ik u nu zeg, dat den wiethouders -ook nooit iets is 'gevraagd! De heer De Heer: Dat-is een zaak van:het Dage- lijksch Bestuur onderling. Voorzitter: er is nooit een raadsbesluit geweest De heer De Hoer: -had daarvoor dan gemconte- gel.i bestoet mogen worden? Voorzitter* dat moest worden gedaan. We konden het van het Rijk terugkrijgen. -Het is een voor schot geweest. Het was misschien boter geweest, als het aan den Raad gevraagd was. Het was toen echter oen zoo lastige t,ild en ik heb -er niet aan gedacht. De gomeente krijgt het van hot Rijk te rug. De hoer De Heer: 'is het geld dan al tcrug7. Voorzitter: er is con declaratie ingezonden.' Do lieor De Heer: denkt u dan dat -hot terug komt? Voorzitter: zeker.' De heer De Heer: mij is na onderzoek gebleken, dat noch te Zijpe, noch te Behagen geld voor do Bel gische vluchtelingen 'uit de gemeentekas is betaald. Hoe kon dat 'dan hier? Voorzitter: in verschillende gemeenten is - ver schillend gedaan. Het is mij later eerst gebleken, dal we het van -het Rijk konden terugkrijgen. ;Ik heb een telegrafisch verzoek gezonden of ik het geld terug kon krijgen. Daurop is geantwoord, dat ik declaratie moest inzenden. -Dat is febeurd, en nooit is aanmerking op deze declaratie gemaakt. Daaruit heb ik do conclusie getrokken, dat het geld zou komen. De heer Den Das: hoe groot is dat bedrag? Ik heb hier wel een bedrag onder het oog gehad, maar later is weer gebleken, dat'het nog1-! 80 meer was. Wo weten niet of het nog niet veel meer-is. Voorzitter: dat komt, omdat later gebleken is, dat verschillende menschen hun nota's nog niet had den ingediend. De secretaris zou dio opvragen, maar dat is nie' geschied. Zij zijn nu opgevraagd en nu zullen we probccren of we dit bedrag nog per sup- pletoire declaratie mogen indienen. We hadden dat deze week willen doen, maar het is -niet gebeurd. Het was zoo druk op het secretarie. De secretaris had naar den kwartiermeester in Den Helder moe ten gaan over deze zaak, maar dat is ook niet 'ge beurd. We zullen nu voor de volgende vergadering alles in orde maken. Het begint op den duur voor mij cok vervelend te worden. De 'zaak moet nu mot speed aan kant. 1 De heer Den DasHet is mij goed, als 't dan nu mnar eens afloopt De secretaris zegt hier dat hij is geweest bij do menschen en later blijkt dat hij niet is geweest Voorzatter: Zeker, de secretaris fe nog niet bij den Kwartiermeester geweest Maar nu komt net met spoed in orde. We zullen ook informeeren naar de decla ratie over den schoolbouw. De heer Den Das: En hoe is het nu met de f260 van den onderwijzer, f*} dit nu al terecht? We zien hier alleen uitgaven, maar-verantwoorden of vangen doen ze hier nooit Voorzitter: Alles komt in orde Spr. heeft 14 da gen of een maand geleden geschreven, niets gehoord. maar zal nu zelf heengaan. Voor mij is hot ook hoogst onaangenaam^ zegt spr. De heer De Heer: Dat is zoo. Maar wat is gauw In orde, is ;<lat binnen oen week. Want die toezegging van u is tamelijk rekbaar. Voorzitter: Ik hoop van binnen ccn week, ik zal do moeite doen om er zelf hoen te gaan. Het ligt niet aan mij. Ik begrijp het zelf niet hoe het in elkaar zit We moeten hier maar betalen en krijgen nooit ieta terug, het is onbegrijpelijk. De heer Den DasMaar zijn die zaken wel opgegeven? Voorzitter weet het niet De heer De Heer hoopt dan, 'dat de zaak nu vlug in orde komt Spr. heeft er over gedacht om zich per soonlijk te wenden tot Ged. Staten en een audiëntie nan te vragen bij den Commissaris der Koningin. Er moet hier een eind komen. Alias wordt maar slee- pende gehouden. Voorzitter: Ik verzeker u, ca* zal nu spoed worden gemaakt De heer De Heer: Ik zal dan hier qvct een woek terugkeeren om te informeeren hoe de zaken staan. Is 'het dan niet in orde, dan gaaf, spr. zijn eigen weg. Voorzitterft Zal mij aangenaam zijn. Hierna sluiting. VERLAAT. Ter gelegenheid van de kermis bij den heer 'J.0 Meereboer werd con ringstekerij gehouden op fiet sen. Van de 21 deelnemers werd de lë prijs gewon nen door Jb. Glas van O. Niedorp, de 2e door J. Meereboer Jz. te Heerhugowaard, de 3c door K. Heruke te Noordscharwoude en de 4e'prijs door D. Bakker van O. Niedorp. De prijzenbestonden ln contanten. WIERINGEN. Voor rekening van 67 leden onzer onderafdeeling der V.P.N. werden jl./Vrijdag op de Amsterdamsche oierenveiling geveild 8577 kipeieren en 139 eend eieren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en variëerden voor de kipeieren van f 6.15 tot en inet f 7.70 per 100 stuks en voor de eendeieren f 6.35 per 100 stuks. 'Aan schoon geld zullen 'de loden voor de kipeieren per kilo ontvangen f 0.95.. Dat is voor eieren van 15 in een ki'Lo 6.33 cent, 16 in een kilo 5.93 cent, 17 in 'een kilo 5.6 cent en van 18 in een kilo 5.32 cent of gemiddeld f 5.75 per 100 stuks.g Voor eendeieren wordt Bchoon uitbetaald f 5.9d per 10Ó stuks. Ook werden nog 21 stuks pluim vee (oude kippen) geveild, welker prijzen varteer den van f 0.53 tot en met 'f 0.68 per stuk. Handel vlug met vaste prijzen. UIT DE GELDWERELD. In de N. Fin. en K. schrijft-de heer Van Oss o.m.: Men kan er moeilijk om heen de "vraag te stellen wal de toestand der geldmarkten zal zijn, wanneer de oorlog nog eens een jaar duurt. Bevoegde beoor deelaars vreezen dat daar veel -kans op is, niet alleen vanwege den militairen toestand en het be slissende belang der politieke kwesties waarom het gaat, maar ook omdat elk land zal streven naar een schadeloosstelling die zijn financiën recht zet on zijn economisch déclassement verhoedt En, als het. geen schadeloosstelling kan krijgen, zal elk land zeker pogen te omgaan dat het-er eon moet betalen; want dat zoude het voor goed „nokken". Vandaar dat do evenementen op do -slagvelden ook een diepe finahciëelo beteekenis bebben.... Een -an der gevolg van nog een jaar oorlog moet de ge heele ontreddering uer beleggingsmarkt zijn. In óns land zien wij dat zoo niet, omdat-wij zelf gelukkig buiten den oorlog staan,k en omdat het normale beleggingsverkcer met -hot buitenland door de 'om standigheden vrij wel is stopgezet. Doch na één Jaar oorlog zien wij 'de Timc-s reeds van oen 5 pet be.lastingvrijo Engelsche dollarleening praten. Nég een jaar oorlog, cn wie zegt ons dat wij geen 0 of 7 pet. leeningen 'der groote Mogendheden zul len zien? En geen kldino leeningen; want de oorlog heeft het eerste Jaar vijftig mlHiard guldens ver slonden, en zal in het tweede wel niet minder geld kosten. Na den oorlog kunnen die groote leeningen onmogelijk spoedig hoog agio doen, want-het beleg gingsvermogen der wereld zal, afgezien van Ame rika, geheel uitgeput zijn. Er zal dus oen reuzen voorraad leeningen van groote staten zijn dio -5, 6, misschien 7 pet. netto rente geven; Russen en Oos tenrijkers geven dit nu -al: De belegger zal 'natuur lijk fondsen "die minder geven ruilen tegen-deze, te meer omdat hoogere 'belastingen hem zullen dwin gen naar hooger rendement voor zijn kapitaal uit te zien. Hoe onder die omstandigheden oen alge- meeno daling in prima fondsen zal kunnen uiUiiij- ven is mij, zooals ik reeds -meer zeide, niet duide lijk. Het probleem is ook van 'belang voor onze hy potheekbanken. Derzelver pandbrieven zijn -de laat ste weken doorgaans vaster; maar wanneer wij een algemeene readjusteering van het -rendementspeil krijgen, moet dit natuurlijk ook inwerken op de koersen onzer pandbrieven. De readjusteering zal van internationalen aard zojn, en ook de beste onzer lo kale waarden zullen zich niet aan haren invloed kunnen onttrekken. 1 OORLOGSTRAGEDIE Op aanraden van haar familie was ze van haar woonplaats in een Duit» ebt stadje vertrokken naar Amsterdam, zoo meldt het Hdbld. Ginds in haar „Ha mat" wei het meisje steeds zwaarmoediger. Ieder huls, iectere boom, herinnerde aan haar broers, met wie ze had gespeeld en geravot en van wie thans reeds twee waren gesneuveld, gevallen ergens in de wijde vlakten -van het Oosten. ln Amsterdam knapte het meisje weder eenigszins op. De familie deed al het mogelijke om haar af leiding te bezorgen. Een 'lichte blos begon weder haar wangen te kleuren. Tot eenige weken geleden. Toen ontving -ke een brief van haar jongsten broer waarin deze mede deelde da* ook hij was opgeroepen om naar het front te vertrekken. En, nietwaar, hij -rekende er vast en zeker op gezond terug te keeren, doch men kon niet weten. Van dat oogenblik -af verviel het meisje 'weder in haar vroegere zwaarmoedigheid ep in een van die buien sprong zij het venster uit. Zieltogend werd de arme vrouw opgenomen. Neen, nief alleen op de -slagvelden vallen de of fers van den verschrikkelijken krijg.... EEN NIEUW SOORT LUCHTSCHIP. Door den schipper van den in IJmuiden thuisbe-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1