hoorenden stoomtrawler „ryhiia" werd "bij binnen komst gerapporteerd, dat hij een nieuw soort van luchtschip gezien had. In den -vorm van een Zeppelin van het -bekende inudel gelijkend, was het van veel kleinerd-afmetin gen, hel had een gele kleur. Blijkbaar deed dit luchtschip als'verkenner dienst, want het werd op eeuigen afstand door een grooten Zeppelin gevolgd.1 ZIJl'E. De boerenplaateen, bewoond door de heeren K, Borst te St. Maartensbrug en G. -Kos te St. Maar- tensvlotbrug en in eigendom behoorende aan Gra vin Bentinck, zullen worden afgebroken en opnieuw wt-rden opgebouwd door den heer P. Wijte, timmer man te Spierdijk. EEN DEPUTATIE VAN VROUWEN NAAR AME RIKA. Het bestuur van het Internationale Comité -van vrouwen voor duurzamen vrede heeft te Amsterdam een vergadering gehouden, waarin verslag over de deputaties naai- de regeeringen van Engeland, -Oos- tenryk-Hongarije, DuitacULand, Italië, Frankrijk België, Rusland, Nederland, Zwitserland, Zweden Noorwegen en Denemarken werd uitgebracht, en verdere maatregelen voor de bijeenroeping van een conlerentie van de neutrale -staten werden bespro ken. Besloten werd voort te gaan met de uitvoering van de resoluties van het Haagsche congres, door een deputatie te zenden naar den president van de Yereemgd© Staten. Dr. 'Aletta Jacobs, Iste vice- pre&iaenle, is reeds vertrokken; mej. Macmillan en mevr. Rosika Schwimmer zullen 28 dézer met de Rijndam vertrekken. IJAGEPREEK ix HOLLANDS NOORDEN. Op een terrein achter de Ncd. Herv. kerk te Bchoorl, door zijn ligging onder lommerrijk ge boomte en ver verwijderd van het feestgedruisch der talrijke zomergasten, als het ware bestemd voor openlucht-bijeenkomsten, tverd Zondag 11. de Ge Uageprcek in Hollands Noorden gehouden. Honder den belangstellenden waren opgekomen en omring den huf spreekgestoelte, waarop na Ds. Boeke, pre dikant te Bchoorl, die als gastheer,de bijeenkomst opende, achtereenvolgend plaats namen de 'heeren Ds. Oterdoom te Warmenhuizen, onderwerp: „Let ter en Geest"; Ds. H. Huizinga te Zijpe, onderwerp: „Eenheid en Veelheid" en Ds. V. d. Kieboom te Bergen met het onderwerp: „Gij dan bidt". De toe spraken werden afgewisseld met gemeenschappelijk gezang en met het zingen van gewijde liederen door een meerstemmig vrouwenkoor onder leiding van Ds. Boeke. Ds. Haarg te Nieuwe Niedorp sprak 't slotwoord. De commissie van voorbereiding kan met voldoening terugzien, op het verloop van de Schoorlsche Hagepreek. hol hij gesnapt werd. ilci Hdbld. deed dezer dagen 'mededeeling van een inbreker tegen wien 1% jaar gevangenisstraf w-erd geëischt, terwijl er 'feitelijk geen ander be wijs was dan de gelijkenis der vingerafdrukken. We weten natuurlijk niet of er een veroordee ling zal volgen, maar een feit is het dat deze man reeds aan zijn vingerafdrukken een veroordeeling te pakken heeft. Men zal zich herinneren dat een tweetal jaren ge leden te Amsterdam verschillende inbraken plaats hadden. Successievelijk 'slaagde de recherche er in de dudors in te rekenen. Hun vingerafdrukken wer den genomen en vergeleken met de afdrukken die op do plaatsen waar ingebroken werd gephotogra- pheeid waren.... dat klopte. Maar -men had nog meer afdrukken govonden die nog maar niet thuis gebracht kondon worden.... een van de inbrekers moest nog vrij rondloopon. Kort daarop werd 'op den Amstel een man aan gehouden, die had getracht daar een perceel binnen te sluipen. Het bewijs was echter zwak en men moest den man weder vrij laten, niet echter voor dat zijn vingerafdrukken waren genomen. Men ging aan het vergelijken en zie, dat-waren inderdaad de beelden van de vingerafdrukken welke men had ge vonden bij zoovele inbraken en welke 'nog niet thuis konden worden gebracht. Nu werd de man die het aanzijn aan deze vinger afdrukken wist te geven met meer dan gewone zorg bcwaukt, zijn gangen overal nagegaan. Zoo -werd hij ook gevolgd op een uitstapje naar-Haarlem, mot het resultaat dat hij daar op heeterdaad werd be trapt bij een poging tot inbreken. Zooals gezegd, zijn vonnis daarvoor heeft hij reeds-beet en rit dat uit in de strafgevangenis te Scheveningen. Eu inmiddels werd het photografisch materiaal van de vroeger hi§r gepleegde inbraken verzameld en op grond daarvan requireerde dö advocaat-gene raal bij het Gerechtshof opnieuw 1 M» jaar.... 'T ZAND.. Bij do Zondag alhier gehouden ringrijderij, waar aan 2o personen deelnamen, werden de prijzen ge wonnen door C. Johannes, 't Zand, f 7.50; J. Blank man, Koegras, f 5; K. Jongejan, Anna-Paulowna, 3, en J. Vj&sor, 't Zand, 'f 2.50. breezand. Zaterdagavond hield de Harddra,verijvereeniging „Vooruitgang zij ons streven", hare afrekenverga- dering in bet café Borst. De voorzitter, de heer G. van Rozelaar, opende met een woord van welkom en betreurde het, dat niet meerderen aanwezig kwaren. Vervolgens deed de penningmeester de hr. F. Blaau- boer rekening en verantwoording. Ontvangen was, het batig saldo inbegrepen, een bedrag van f 138.45, uitgegeven f 119.35, zoodat er een batig saldo was van f 19.10. De heeren C. v. d. Linden en M. Mulder, die de bescheiden nazagen, vonder» deze geheel in. orde, waarna de rekenirg werd goedgekeurd. Commissie en penningmeester kregen het gebrui kelijke bedankje voor de genomen moeite en het nauwkeurig gehouden beheer. Nadat nog enkele zaken besproken waren, werd de vergadering na rondvraag gesloten. hoogwoud. Wegens gezondheidsredenen heeft mej. M. Tim merman, onderwijzeres aan de O. L. School aan ae Langereis alhier, tegen 1 October a.s. ontslag aan gevraagd. hoogwoud. Door B. en W. dezer gemeente «is tot tijdelijk Hoofd der O. L. School in de Kerkelaan alhier, benoemd mej. S. J. M. Pronk, onderwijzeres alhier. waarland. Aangelokt door de hooge prijzen van het vorige seizoen. is dit jaar hier veel haver verbouwd. Lr een ter weinigen, die het zelf zullen dorsche i, want bijna alles is de vorige en deze week uit de hand en per snees voor flinken prijs verkocht. Dan heeft men er niets aap te doen, wat wel goed komt, want er is nog werk genoeg. warmenhuizen. Tot controleur van den groentenuitvoer is, namens den Minister van Landbouw, door den Directeur vin het Centraal Bureau voor de gróentendisLribulie, be noemd voor de laadplaats Warmenhuizen, de heer P. Tromp, secretaris van de Veilings- en van de Tuinbouw vereeniging „De Noord". 1 ST. MAARTENSBRUG. Zondagmiddag had voor het lokaal van den heer W. Sw ar th of een f ietswedstrijd met hindernissen plaats, waaraan 10 personen deelnamen. De Ie prijs weid gewonnen door den heer-C- Moo- ijes Cz. van N. Niedorp en de 2e prijs door dén heer C. Wit Gz. van Nieuwe Niedorp. De wedstrijd werd opgeluisterd dcor muziek van de Kleine Kapel te Noordscharwoude. alkmaar Alhier is overleden de heer Mr. EL Boelmans ter Spill, oud-wethouder der gemeente en agent van de Nederlandsche Bank. De heer Boelinans ter Spill was den 20 Septeniber 1855 te Sappemeer geboren. EEN ONGELUKKIG SCHOT. Men meldt uit Roermond: In het naburige Melick-Hertenbosch ontmoetten in den nacht van Vrijdag op -Zaterdag twee soldaten, dio van hun post naar do wacht terugkeerden, een patrouille. De commandant dif,r patrouille hield hen voor smokkelaars. Op het „halt", dat hun werd toe geroepen, bleef een van de twee staan, doch de an der stoorde zich niet aan de aanmaning en liep door. De manschappen der patrouille werd gelast te vuren, waardoor de soldaat, die een ingezetene van Bocholtz is, doodclijk getroffen werd. een duistere geschiedenis. Zaterdag is uit de Koningshaven te-Rotterdam op gehaald bet lijk "van een 22-jarigen koksfmaat van het stoomschip „Noordam". Sporen van geweld wer den niet op het lijk gevonden, doch omdat'de man geen schoenen aan had, werd er dadelijk aan ge dacht, dat dit vermoedelijk de man 'kon zijn, die in don nacht van Vrijdag op Zaterdag op de -Wil lemsbrug te Rotterdam beroofd is. In verband met die 'berooving had zich reeds bij de politic gemeld de kleermaker H. Goebel, verblijf houdende in een logement van het Leger des Heils in den Oppert. Deze kleermaker heeft uit wraak, omdat hem van den buit niets werd 'medegedeeld, ter kennis van de politie gebracht, dat hij met nog twee andere personen don koksmaat, toen deze be schonken in de Boompjes liep, was gevolgd de Wil lemsbrug c-p. Op die brug hebben zij hem met "bun drieen beroofd van een rijksdaalder, waartoe zijn vest met een zakmesje werd opengesneden, en van zijn verlakte schoenen. Die schoenen zijn later in de Schildersteeg beleend. Uit verklaringen van ver schillende personen sedert 'dien gehoord, bleek, dat de verdronken koksmaat verlakte schoenen heeft aangehad, dat men hem gevolgd door drie'mannen in de Boompjes heeft zien loopen en 'dat men hem ook met drie mannen in een nis op de Willems-« brug heeft zien zitten. Ingevolge deze verklarlngep is nog aangehouden epn recidivist, in hetzelfde logement in den Oppert verblijf houdend. Hij en de kleermaker H G., zijn herkend als twee vrn de drie-mannen, die de koks maat in de Boompjes volgden. i N. R. Ct. inbraak te rotsterhaule. Op aanwijzing van Veenstra, -die bekend heeft de dader te zijn van de inbraak en manslag-op Buiten- veld te Rotsterfcaule, zijn door de politie opge - vischt in een sloot, op 20 miputen afstand van B.'s woning, het geldbeursje, dat B. hom op zijn eisch „Je geld of je leven" overhandigde en het pistool, waarmee hij dreigde. Het mes is nog niet gevon den. Het bebloede vest, dat hij onder den vloer ver stopt had, was reeds door zijn moeder verbrand. in- en uitval van het hpbli). Overtroefd! In -de vroegtram van 's morgens vijf uur tot aanvang van de dagtaak een 'gesprek over den oorlog. Een strateeg 'legt aan eenigo ka meraden uit, cat de terugtocht der Russen een „reuzentruc" is, dat het voor de Duitschers een ..Napoleonstocht" zal worden en dat-de Duitcshors in elk geval op hun b....m zullen krijgen. Een goe dige oude werkman luistert met instemming en -be langstelling, wachtend op de gelegenheid 'oim ook een« iets te kunnen opmerken. Eindelijk komt die gelegenheid. „Wacht nog nrnar een beetje'', zegt de strateeg, „het wordt in Rusland gauw winter." „Nou," wmerkt de goedige nu op,-„dan zal jo wat be'even. As do Duitscher9 bevriezen, dan zweeten de Russen nog." Het gezelschap is paf'en als ik ceni- gon tijd later do tram verlaat, heorscht nog Btoode diepo stilte, door deze vermetolo uitspraak -veroor zaakt. Do strateeg was overtroefd. ontslagen. Honderden mannen en vrouwen uit Twentscho ge meenten, werkzaam in de 'textielfabrieken te Gro- nau, Nordhorn en Rheine, -is het werk opgezegd. Weldra zullen zeer waarschijnlijk ook de andere Nederlandsche werklieden -aldaar worden ontslagen.. Wat dit voor sommige N,ederlands)c,he grensgemeen ten beteekent, moge hieruit -blijken, dat. alleen uit de gemeente Losser ongeveer 2000 mannen en vrou- won in de textielfabrieken aan de overzijde van do grens werkzaam zijn. Te-Nordhorn zijn Zaterdag jl. de aldaar wonende Nedorl&nidisehe arbeiders van een 50 tal huisgezinnen ontslagen.- een opzienbarende mededeeling. Het rlagbiad de Tolegraaf wordt bet volgende'tele gram uit Genève gezonden: Voor de opening van den Rijksdag hoeft do Duit- sche rijkskanselier een gewichtige, '^geheime con ferentie gehouden met ministers, politieke leider? en invloedrijke personen, om hun de situatie-'uitoen te zotten en aan te sporen een verstandige bezadigd heid ann den dag te leggen. De conferentie was druk bezocht; tot de afwezigen, bekoorden Basserfnan en von Tirpilz. De minister van Financiën zette den-genoodigdmi uiteen, dat de nieuwe binnenlandSche leening de Duitsche financiëele bronnen nbsoluut zal uitputten en dat een vermeerdering na de uitgifte van schat kistbiljetten 'door de Reichsbank een volledig fail liet za' ten-gevolge hebben, dat het daarom-nooüig is een eervollen vrede voor 'te bereiden. De kanselier constateerde het grooter worden van de verschillende moeilijkheden en gaf den genoodig- den den raad om hun invloed aan te wenden, ten einde in den Rijksdag-en het land de oorlogzuchtige neigingen en de expansie-politiek tegen te gaan en zorgvuldig vredesvoorwaarden voor te bereiden, die voor den Vierbond aannemelijk zouden zijn. Een diepen indruk maakte op de aanwezigen het rapport van Dernburg over de-stemming in Amerika en an dere neutrale staten Generaal von Moltke verklaarde, dafhij het vol komen met den rijkskanselier -eens was en voegde hieraan toe, dat. alleen zij, die niet op -de hoogte van den toestand waren, konden hopen op de moge lijkheid, dat Rusland volkomen verslagen zou wor den. Niettegenstaande deze zoo gezaghebbende verkla ringen, wenschte de conferentie geen motie aan te nemen, waarbij in den Rijksdag geadviseerd -werd, gematigdheid en bezadigdheid te betrachten. De rijkskanselier verklaarde hierop, dat -wanneer de meerderheid van den Rijksdag een onverzoen lijke en chauvinistische houding zou -aannemen, hij zijn ontslag zou moeten nemen, daar hij niet de ver antwoordelijkheid voor het noodlot van Duitechland wilde deelen. Of we dit geheel en al als waarheid kunnen-aan nemen, betwijfelen wee wel». beproeving van greppelploegen. Op nader te bepalen dag in October e.k. zal van wege de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Nollands Noorderkwartier een beproeving worden gehouden van greppelploegen, geschikt om in grasland bestaande greppels weer in een voor een goede afwatering vereischten toestand te brén gen. Daar twee Jaar geleden bij een dergelijke beproe ving bleek, dat de toestellen, die aan de beproeving deelnamen, niet geheel voldeden aan alle eisclien, dk men aan zulk een werktuig -meende te moeten stel len. werd tot een herhaling van deze beproeving besloten, te meer daar aan zulk een werktuig groole behoefte wordt gevoeld. Vaklieden, die willen trachten zoodanig werktuig te construeeren, hebben dus dien dag -opnieuw de gelegenheid te toonen, wat »j in dit opzicht vei- mogen, terwijl het voor de belanghebbende veehoe ders een goede gelegenheid is. te komen 'zien, wat in die richting met een werktuig is te bereiken. Aangiften tol deelname moeten vóór 1 October a.s. bil den secretaris der vereeniging. den heer G. No- bol te Lutjewinkel, worden ingezonden. mr. troelstra. De toestand van mr. Troelstra blijft-vooruitgaan de. Mr. Troelstra gaat in begin van September tot verder herstel naar Zwitserland. wieringerwaard. .11. Zondag had alhier een kolf- en biljartwedstrijd plaats bij de familie Boon. Voor het kolven waren 1-, liefhebbers (we hadden er-meer verwacht). lè prijs de heer C. Kaper, Kol'horn, H2-punten; 2e prijs de heer P. 'Schenk Dz., Wieringerwaard, 139 punten; 3e prijs de heer Jb. Kaan Kz., Wieringe) waard, en de heer C. Bijpost Jbz., Schagen, ieder met 135 punten, alzoo onbeslist gebleven. Serieprijs de heer K. van Duuren, Barsingerhorn, met 51 punten. Biljarten, 19 deelnemers. Ie prijs de heer J. Schenk Az.. Barsingerhorn; 2e prijs de heer P. J. V'isscher, Wieringerwaard; 3e prijs de heer rut- ger Kaan, Wieringerwaard. Prijzen en premiën bestonden in contanten. WIERINGERWAARD. Alhier worden pogingen in het werk gesteld dit jaar weer een harddraverij te doen houden. Men is e«ig een commissie bij elkander te 'krijgen. Er moeten altijd een vier of vijftal personen zijn, die zich er voor willen inspannen. Waarom in onze gemeentee, waar toch nog al liefhebberij -is voor paardensport, niet een Harddraverijvereeniging op gericht? I.ANGEDIJK. Wij vernemen, dat de kool weer „graag" wordt. Voor den inmaak van zuurkool heeft men aanstonds weer „witte" noodig. Voor sneezenkool bood -men reeds f 30. Op sommige plaatsen schijnt men 't met de draai- hartigheid vrijwel te hebben; planten, die eerst gin gen kwijnen 'fleuren nu'weer op en doen een flin ken groei verwachten oudkarspel. De vereeniging tot -ondersteuning bij ziekte en ongesteldheid „Hulp in Nood", vergaderde jl. Maan dagavond ten lokale van den heer C. Kroon Cz. De opkomst was gering. De voorzitter, de heer J. Jo- man I'z., oponde de vergadering iret een welgeko zen woord, waarna de heer Ruis als secretaris de notulen der vorige vergadering las; deze werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer Jn. van Exter, bracht hierop' het terslag uit over -het financieel beheer gedurende het tweede 'kwartaal 1915. Deze, voor de vergadering nagezien door een commissie, bestaan de uit de heeren J. Admiraal en L. 'Wuister, was in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen aan con tributie f 357.60. De uitgaven bedroegen aan 88 uit- keerihgen f 353.60, bodeloon en diversen 1' 42.91, te zanien f 39fi.pl. Het tekort in dit kwartaal bedraagt f 38.91, waardoor bet bezit daalde-tot f 1174.81 'A- Aan commissie en aan penningmeester wordt dank' gebracht. J Tot commissie voor het nazien der volgende rekor, ning worücn gekozen de heeren C. Slooves en F. Butter, met als plaatevervanger de heer Jn. Ad- niraal. Het verslag van de algemeene vergadering van den Bond van Z.ekenfondsen in Noordholland, wordt uit gebracht door den heer F. Butler, die nnar aanlei ding daarvan tevens spreekt over het afgeven van verhuisbilletten door -do vereeniging alhier. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting vol6t. RAAD VAN NIEUWE NIEDORP. Vergadering von dien Raad van Nieuwe Niedorp, t>p 23 Augustus 1915. Voorzitter Burgemeester Koopman. Allen aanwezig. Voorzitter opent met het gebruikelijke wolkom da ver gadering, waarna de secretaris de heer J. Kuilman, de notulen leest, die worden goedgekeurd. Aan de ome wordt gestold benoeming yan een hoord dor met Hoogwoud gemeenschappelijke scliool aan de La namis. Do alphabctisdhe voordracht is: 1. J. M. Linaan, li sl s. te Nieuw-Schoonebec-ko, 2. A. Tim mer, onderwijzer te Giessendam, 3. B. Verhoeven, om- der-wijzer le spanbroek. Na korte bespreking volgt .sLurn- indng, waarbij met algemeene stemmen wordt benoemd de Keer Verhoeven van Spanbroek. Van dezen uitslag wordt onruiddtilijk bericht gedaan aan de gemeente Hoogwoud. Verder woMt mat algemeene stommen goedgekeurd .n vastgesteld een siippJetabv begrooting voor lvet dienst jaar 1915, in ontvangst en uitgaaf tot oen bedrag vah f 10943.64. De begrooting van het hcsnstel van den gemcmtotorai van de stormschade einde December j.L veroorzaakt :n opgemaakt door den gemeen teopzichtcr) bddraagl 300. B. cn W. worden gemachtigd, voor de uit voering te zorgen. Ingekomen is het beri-ciht, dat de benoemde: Armen - vader en -moeder, de heer K. de Boer en echtgenoot te IlnrenkarspeJ. de benoeming aannemen. Van do vorceitiging IJs- en Volksvermaak is ingekomen een adres om subsidie voor do op Dinsdag 31 Aug ft.ji, te houden Harddraverij: en Vuurwerk. Voorzitter stolt de vraag of er subsidie zal wortien gegeven. Dit wordt met op een aa algemeene stammen aangenomen Daarna rijst de vraag hoeveel subsidie er zal worden gegeven. De beer Wit stelt voor f 25 te geven. De lieer Wil ken zou f 50 willen geven. In stemrainc gebracht, ver klaren zich vier der raadsleden voor f 25 en is hel voorstel "Wit alaoo aangenomen. Hot voorstel Wilkeai verwierf 3 stemmen. Mej. M. Timmerman, onderwijzeres aan de Lange- reizcr school, vraagt om gezondheidsredenen tegen 1 October a.s. eervol ontslag uit die betrekking. Mot al gemeene stemmen toegestaan. Besloten wordt nog, met de straatverlichting met de seerstkomende donkere maan aan te vangen. Aan B. en W. wordt nog verzocht te trachten, maat regelen te nemen, dat de verlichting geregelder caal óp™ hot vorig jaar. Het klokjesstel scheen le Winkel en te Oude Niedorp, goed! te werken. Hier liet het veel te wenschon over. Aan de orde is het rapport van 'de commissie, be last geweest met het onderzoek der gemeenterekéning over 1914 De commissie heeft bestaan uit de heeren Wit, Stammes. Bunt en v. d. Stok. De heer Wit brengl rapport uit omtrent dit onderzoek en rapporteert dut de rekening in alle opzichten accoord was bevonden, met eene ontvangst van f 38994.67 en eene uitgaaf van f 37163.32, batig saldo f 1831.35. Na dit rapport en overeenkomstig het voorstel van de commissie, wordt de rekening nu onveranderd goedgekeurd ei vastge steld Naar aanleiding van de besprekingen over sommige posten van uitgaaf, stelt de heer Wit voor, om zoo mogelijk een betere en gelijkmatige belooning toe te kennen bij' het beproeven der brandspuiten. Dit schijnl voor de Langereis en de Moerbeek en voor de kom nogal verschalend. B. en W. zullen trachten hierin meer gelijkheid te brengen. De heer Stammes vindt het wenschelijk. om niet te zuinig te zijn op het aanschaffen van nieuwe linnen persslangen. Lekke slangen doen veel afbreuk, aan de goede werking. Bij He nu gevolgde rondvraag informeert de heer Bunt, uf de aangeschafte schrijfmachine niet evengoed bij den boekhandel alhier had kunnen worden be steld B. en W. verklaarden, na machtiging door den Raad, die machine regelrecht bij den fabrikant te heb ben besteld en niet geweten te hebben dat dit vak werd thuisgebracht bij den boekhandel. Voor het vervolg kan er om gedacht worden. Verder informeert de heer Bunt waarom er een be langrijke bestelling van schoolbehoeften en leermidde len was opgedragen aan de firma Trapman cn Co.. in plaats van aan de frima Groot Burgemeester licht den lieer Bunt in, dat er door verandering van school hoofd een belangrijk bedrag aan schoolboeken en leer middelen in eens noodig bleek. Om het nogal belangrijk bedrag meenden B. en W., dat het wenschelijk was. om van ben paar firma's prijsopgaaf te vragen. De opgaaf werd gevraagd van de firma Gebr. Groot en yan de firma Trapman en Co. De beer Groot had zich hierover zeer boos getoond tegen één of meer perso nen en eenvoudig geen prijsopgaaf gedaan. De handelwijze van B. en W. worat door den Raad met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna sluiting der openbare vergadering, om te comité-geutvaal nog eCn paar reclames Hoofdei. Om slag te behandelen. PASSEN-VEERVALSCHING TE ROTTERDAM. „De Maasbode" schrijft: „Sinds weken "was bet ons bekend, dat in Rotter dam valsche passen voor België en andere landen werden uitgegeven door personen, {iie. naar men zeide, een soort bende van valsche pass en makers vormden. Hun, of beter gezegd: zijn -— want er schijnt 66a hoofdpersoon le Zijft w tv*dsv«4d lag in de café s vun de Bauuitivek. Dtior werd er In den laatatcn tijd publiek over ge sproken en geregelde bezoekers yan deze koffiehuizen zullen bij het lezen van dit bericht dan ook wellicht zeggen: dat wisten wii al lang. Inderdaad het valsche pa.-^cinschandaal heeft in de café-wereld zoo langaunerhund een algemeene berucht heid gekregen. Het was titans in breede kringen geen geheim meer, dat men in bedoelde café's een persoon of personen kan treffen, die u tegen een prijs wisselend van 50 tot 100 gulden oen vnlschen pis bezorgt. Zijt ge En- cel sch man en ge wilt naar België om mken, van wol ken aard ook te doen, dan kunt ge daar tegen ge noemden priis oen .pas bekomen, waarop b.v. ver meld staat, aat gij Amerikaan zijt en woont te Rot terdam. Omgekeerd kon natuurlijk een Duitscher, die eens naar zijn aartsvh'anden wilde, ook terecht Een Rus, die naar Duitscluaifc moest voor „zaken", word even eens tegen contant geld coulant behandeld. Ongelooflijke verhalen werden in deze café's gedaan. Een persoon zou in kort tijdsverloop verschjUendd valsche passen hebben ontvangen csn personen, die nog nooit Rotterdam hadden gezien, kregen bewijzen als wa ren zij van ouden Rotterdamschen naam. Het passen-schandaal nam gevaarlijke verhoudingen aan, want, wie zegt ons hoeveel verkeerde individuen van deze gelegenheid hebben gebruik gemaakt om te komen, waar wij hen als neutrale Nederlanders niet heen mochten helpen? De politie, sinds maanden van de zaak op de hoogte, was dim ook op haar hoede. Ofschoon zij Sedert lang verdenking had op oen der ambtenaren van lvet bo- volkingsbureau te Rotterdam, bezat zij geen voldoende bewijzen oin tegen dezen persoon op te treden. De valsche passenmakors ware* slimme vervalschesrs. Toch zouden zij cr ten slotte inloopen en wel door een paar journalisten. De beer dr. Hugo Schmidt, correspon dent van het Deensche blad „Politiken". en do heer C. A. D., journalist te Rotterdam, in de café s van ictó Beurss treek de valsdic-passen-verhalen gehooid hebber» de, waren nieuwsgierig geworden, wat cr waar was van deze verhalen. Des te moer werden zij, wat journalisten eigen is, nieuwsgierig, wijl dr. Schmidt meendo een spoor gevonden te hebben van de valsche passetnma- ken. Deze en bovengenoemde journalist besloten dit spoor te volgen om materieel te verzamelen en een enndé te maken aan dit schandaal, waarmee zij het land meenden te dienen. Toen bekte journalisten zekerheid haddon dat er workelijk een persoon was, die een valscfaen pas oi boter gezegd een valsch insohrijvtegsbiljol van dm Bur gerlijken Stand kon verstrekken, was het voor hen slechts zaak een onderhoud met dezen persoon te heb- bea Dit onderhoud kwam tot stond door oen vierden mom in een caIé van de Beurss treek Het had plaats Vrijtkignamiddog. De bedde journalisten vonden op de afgesproken plek den pereoon, die Sin alle café's reeds bekend was ais do vftlscho-póssenmo- ker", doch die door zijn slimmigheid telkens aan do politie wist te ontsnappen. Dr. Schmidt had! geld <!h halen in Brussel, doch wijj hij op dit moment zelf niet naar België wilde gaan, zou hij zijn vrouw, een Deonsche, naar Brussel zen den om dot gek! te hhlen. Dit gaf hij als reden op, wahrom hij een valse]ion pas voor zijn vrouw wilde hebben. De valschc-pösscnmaker verklaarde dat hij aan me vrouw Schmidt ecu valsdh inschrijvingsbiljol van dun Burgerlijken Stand zou leveren, waarmee zij dan haar het poHlie-buroau on stadthuis kon gaan, om verder den vnlschen pas in oitte lo laten maken. Voor hel vcrschuffca) van het stuk moest zij; ham 100 gulden betalen Wanneer zij Zaterdagmorgen tus- schen 912 uur op hot bavolkingsburenu aan die Hoogstraat aan loket 14 kwam dim zou mevrouw Schmidt een valscih inschrijivlngsMljd oaflvamgcin. De journalisten, hadden thans materiaal genoeg m besloten, gezien de 'hooge belangen die hier op het spel stonden, do politic te waarschuwen en niets te pubiiccercn. Het hoofd.der recherche, hoofd-lnspeeteur J. J. Soer Jr. en zijn collega Van Zanten, die de zaak der passcn- vorvulsehing in handen fafldrién, grepen dadelijk krach tig te. Ofschoon do beide Journalisten meenden, dat er reeds materiaal genoeg was, oordeelde de politic dat zij ver der moeslim gaan om een goed resultaat tö krijgen cn hun rol tot het einde toe te spelen. Wetende, welke belangen or mee gemoeid waren, stemde, mevrouw Schmidt cr ook, ofschoon noade nar tuutHJk, in toe. haar hulp te verleencn. Zooals afgesproken was. begaf mevrouw Schmidt zich Zaterdagmorgen naar het nevo lkingsbu reau aan de Hoog straat om daar aan loket 11 een valscll inschrijving- biljet van don Burgerlijken Stand te bekomen. De amb- lenaor-vervalscher gaf ao Deensche dame een bewijs dat zij heette Smit van Sevdnter, Nederlandsche was, en geboren werd den 2 April 1874 te Amsterdam. In liet bevolkingsregister schroef hij te dat genoemde dame zioh |h,eden te Rotterdam liad gevestigd en geboren was in een plaatsje uit Zuid-Amerika. Zoodoende kon de politie, wanneer zij de bevolkingsregister controleerde nimmer een fout vinden en niet bewijzen, dat een in schrijvingsbiljet, waarop men dan verder een pas kreeg, In dit geval was echter de politie op haar hoede. Toen de neer Schmidt dp verlangde 100 gulden had betaald voor het valsche inschrijvingsbiljet, was het einde gekomen van het passeaschandaal. Een rechercheur nam het inschrijvrógsbiliet van den heer Schmidt en een ander ging het -bevolkingsbureau binnen en arresteerde daar den gemeente-ambtenaar A. A. en een anderen gemeente-ambtenaar aan het be volkingsbureau P. v., die van medeplichtigheid wordt rdacht üp het hoofdbureau van politie legden beiden een, volledige bekentenis af. De leiders der valsche-passen-bcnde zijn wellicht hier* mee onschadelijk gemaakt en wij kunnen den heer Schmidt niet genoeg dankbaar zijn voor zijn optreden, waardoor een eind gemaakt werd aan een toestand, die voor ons land, speciaal voor de stad Rotterdam» zeer onaangenaam had kunnen worden. De heer Schmidt had dan ook den dank der politie) autoriteiten in ontvangst te nemen". Staatsloterij. 3e KLASSE. lc TREEKKING. HOOGE PRUZEN. I 1500 6533 f 1000 80, 1126 9234 f 100 626o 13993 14749 16016 f 100: 6510, 15-198 4 3021 5765 8406 11015 13438 15508 18264 100 51 840 107 20 525 621 284 123 61 891 472 47 578 554 301 145 107 907 561 79 596 574 307 217 211 945 500 167 618 604 312 223 218 978 572 209 637 743 533 290 221 994 658 235 681 784 553 347 305 999 059 328 704 854 568 430 447 14 085 435 710 891 0-11 542 484 98 797 526 700 922 688 706 192 127 846 GOS 791 932 699 810 294 140 881 612 797 937 700 818 546 187 903 707 929 940 713 846 551 206 924 715 918 957 732 1020 583 322 937 765 955 962 768 -14 585 341 938 869 14018 964 779

Schager Courant | 1915 | | pagina 2