Alumni Bidis- ZATERDAG 28 AÜGÜ8TÜS 1915. 58ste Jaargang. No, UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor- en ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Inf. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.—. Per post f 3.30. Losse nummers 5 cent AD VERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel moer 6 ei Gróote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaal uit 3 bladen. ziekte onder de legerpaahden. Wij lezen in de N. Ct.:- Door een abonné was onze aandacht gevestigd op het groot aantal sterfgevallen onder de leger- paarden, gevolg van een ziekte, welke, naar be weerd werd, veroorzaakt was door inspuiting met een serurm Naar aanleiding hiervan hebben we ons om inlichtingen gewend tot den militairen veteri- nairem dienst, waar men, ons bereidwillig inlichtin gen verstrekte, tevens over den algemeenen ■gezond heidstoestand der legerpaarden. Uit den aard der zaak toch zullen bij elk gemobiliseerd leger, ten gevolge van de bijzondere omstandigheden, waar onder dat leger komt te leven, besmettelijke ziek ten onder de paarden optreden omdat de omstandig heden meebrengen, dat contactebesfrnetting-volstrekt niet uitgesloten is, wil men de vereischte militaire maatregelen tenminste niet absoluut onmogelijk maken; een strenge isoleering -is bijyoorbeeld niet dooi- 'te voeren. Ook in de buitenlandscbe legers heeft men dan ook tol" moeten betalen, wat betreft sterfte onder de paarden ten gevolge van infecties en heerschende ziekten. Ten gevolge van de boven bedoelde omstandigheden zijn bij het leger onder de paarden diverse heerschende en besmettelijke ziokten voorgekomen. Hierbij dient intusschen in aanmerking genomen te worden, dat de overgroot© meerderheid der paarden gevorderde paaiden' zijn, waarbij later gebleken is, dat velen daarvan mei een, ziekte in latenten vorm in het leger 'gekomen zijn. Zoo had men in het begin der mobilisatie veel last van een besmettelijke puistachtige mondontsle- king bij do paarden, welke zich ook wel eens par tieel over het lichaam verbreidt. Door de onderzoekingen van prof. D. A. de Jong, buitengewoon hoogleeraar in de vergelijkende ziek tekunde te Leiden, is daaromtrent gebleken dat- de meening, steeds door "de Fransche deskundigen ver kondigd, oïs zou dit dó -paardepok zijn, juist is. Nu is het in het bijzonder bij een -gemobiliseerd leger vooral moeilijk maatregelen tegen een ziekte te nemen, wanneer mon do-smetstof cn do aard en de wijze van besmetting van de ziekte nog niet lsent. Dat geldt met name voor de besmettelijke long- jborstvliesontsteking van bet paard en-in bijzondere mate, omdat er andere ziekten zijn, welke klinisch eenige overeenkomst daarmede vertoonen. Voorts is er bij enkele troepenafdeelingen eene ziekte onder de paarden-geweest, welke tot ernstige verliezen heeft gclpid. Thans is deze ziekte zeer 6terk afgenomen, terwijl men in den laatsten tijd zoo ver is kunnen vorderen in de wijze van bestrij ding, dat men mag -aannemen op den goeden weg te zijn. Echter is men er nog-niet in geslaagd deze nieuwe ziekte, met name wat haar ontetaan betreft, voldoende te leeren kennen. De meening van onzen abonné, dat deze ziekte in -verband gobracht- zou moeten'worden met een serum, dat bij de paarden ingespoten werd, is, zoo verzekerde men ons, vol strekt niet bewezen. Gemakkelijk op -te lossen is dezo quaeslie overigens niet, omdat het onderzoek van 6erum zoo moeilijk is, aangezien men heden ten dage nog verschillende ultra-visibele lagere orga nen als ziekte-oorzaak heeft aan te nemen, welke door-de filters passeeren, -en ook op andere wijze onnaspeurlijk blijken. 1 Men heeft hier te doen met een eigenaardige ziek te, waarbij recidive optreedt, terwijl bij lijkschou wing zich verschijnselen voordoen van wat men sep- ticaemie 'noemt. Het spreekt van zelf, dat de onderzoekingen naar deze ziekte en die van het serum, aan de serum inrichtingen, alsook elders, met kracht worden voort gezet. 1 Dat overigens ziekten, als -de smetstof maar 'be kend is, afdoende bestreden kunnen worden, wanneei ze onder de paarden, van 'een gemobiliseerd léger voorkomen, bleek o. a. ten aanzien-van den kwaden droes. Bij een. opzettelijk daartoe ingesteld onder zoek had men nl. bevonden dat 'onder de paarden een enkel was dat reeds met-den gevreesden kwa-5 den droes besmet, in het leger gekomen was. Met gunstig gevolg is de bestrijding hiervan verlloopen. sciiagerbrug. Bij een koppel schapen van 'den heer g. van Scheijen alhier, is door den districtsveearts rotkreu- pel geconstateerd.' anna paulowna. Donderdag 2Augustus hield de Handeldrijvende en Industriëele MiddenstandBvereeniging - een verga dering in het lokaal van de firma Neuvel. Er waren 40 personen-aanwezig. De voorzitter, de heer Jac. Stins, -opende de bij eenkomst met een hartelijk welkom, zijn - tevreden heid te kennen "gevende over de goede opkomst der leden. Hierna werden -de notulen gelezen 'door den heer G. Slikker en onder dankzegging goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat de bespreking van het boetenStelsel uitgesteld was tot -een volgende vergadering, met het oog op de uitgebreide agenda van heden. Een'schrijven van de'Nederlandsche Ver- eeniging van IJzerhandelaren, om mede te werken tegen het geven, van lang 'crediet, werd voor ken nisgeving aangenotaen. Toen kwam in behandeling het voorstel van het bestuur, om de winkels des Zondags na 12 uur te sluiten. Van de 71 rondgezonden circulaires waren 30 stuks tot heden teruggekomen en daaruit was gebleken, dat 26 leden "vóór sluiting en 4 leden te gen sluiting waren. Over dit onderwerp ontspon zich een langdurig debat. Voor sommigen bleek de slui ting ondoenlijk: fietsenhandelaars en ^-reparateurs, banketbakkers, kleedermakers. De heer A. N. Kos- sen, die den stoot tot 'de beweging had gegeven, wees op den grooten omvang -van het werk, dien vele winkeliers hadden en achtte het beslist noo- dig, dat voor hen een "rusttijd zou worden vastge steld. Hij erkende wel de-bestaande bezwaren voor sommigen, doch bij algemeene medewerking kon de zaak wel marcheeren. -Ook elders deed 'men reeds lang zoo, en daar had bet geen nadeelige gevolgen. Indien natuurlijk'dringende omstandigheden beston den, dan kon men een enkele - maal afwijken: nood breekt wet. De heer J. van Nuland wees erop,-dat, als een winkel moedt gesloten worden gehouden, ook na 12 uur in een particulier huis bijv. door geen kleedermaker diensten mochten gedaan wor den. Anders toch zou de'zaak niet eerlijk zijn met het oog op de concurrentie. Voorzitter licht nog toe, dat het de bedoeling is, om op kosten -der vereeni- ging in verschillende bladen to adverteeren, terwijl dan de deelnemers hun namen onder de aüvertentie zouden moeten plaatsen. De beer H. Visser zegt reeds lang na 3 uur-te hebben gesloten en daarvan, hoewel hij in dezen alleen stond, geen nadeelige gevolgen te hebben ondervonden. Tenslotte werd het voorstel met 39 stemmen vóór (hieronder begrepen de niet-aanwezigen die de cir- ouiaire hadden ingezonden) en 9 stemmen tegen aangenomen. Aan het bestuur werd opgedragen door middel der bladen "hieraan ruchtbaarheid te geven. Ook zouden nog naar eenige-leden vooraf circulair res worden gestuurd. Ook werd bepaald, dat met St. Nicolaas twee Zondagen en'met kermis één Zon dag de winkel zou openblijven. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de-commis sie van voorbereiding- tot het in stand brengen van een cursus voor boekhouding, verleden Jaar 'noch dit jaar hare pogingen bekroond zag, om Rijkssub sidie te krijgen. Daarom werd voorgesteld enkel een cursus voor boekhouding op te-richten, de verdere uitbreiding zou later kunnen geschieden. Er hadden 'zioh 3 heeren als sollicitanten -aange meld om den cursus te leiden en nh ingewonnen be richten stelde het bestuur voor uit het volgende drietal een keus te doen, t. w.: 1. Van Dijk van Den Helder, 2. Van der Mei, -idem en" 3. Pisart van. Behagen. Met 38 stemmen vóór en 1 blanco 'werd de heer "Van'Dijk als zoodanig gekozen. De voorzitter deelde nog mode, 'dat het bezoeken van den cursus den rneergegoeden zou kosten'f 10, den mindergegoeden-f 5 en dat verder onvermogen- den gratis de lessen zouden kunnen volgen.'Het Ge meentebestuur zou om subsidie verzocht worden en verder, om een lokaal 'van één der scholen af te staan, met gebruik -van vuur en -licht, waarin de cursus zou worden gehouden. De deelneming -was voldoende. Daar de commissie van 'voorbereiding hare taak hiermede had volbracht, moest er een -commis&io van toezicht worden 'benoemd. Door het bestuur werd voorgesteld, hiervoor te vragen -de heeren C. Wijdengs Spaans, O. J. Reinders en G. Boomslra. Algemeen goedgevonden. Toen bracht de heer J. Stins, ook -namens zijne medeafgevaardigde, den heer Petersma, als afgevaar digde naar de gehouden algemeene vergadering van de Haarlemsche Handelsver eeniging, verslag dier ver gadering uit. Daar voor de -algemeene vergadering van den Middenstandersbond nog geen agenda was ontvangen, kon deze niet -in behandeling komen 'en de vergadering besloot, gèen afgevaardigde te be noemen. Bijmeerderheid van-stemmen werd besloten de vol gendo vergadering te houden in het lokaal van den heer Schuijt. Bij de rondvraag informeerdo dc heer N. Nap df de vereeniging niet bemiddelend kon optreden tegen over leveranciers, dio in'gebreke bleven, het ge kochte, waarvan bewijs aanwezig was, te leveren. De voorzitter raadde hem aan, zich in -dezen te wenden tot den rechtskundigen adviseur, den heer P..van der Kamp tc Schagen, Gratis kan dezo hein als lid van inlichtingen dienen. Nadat nog besloten werd, dat de vereeniging f 10 voor den cursus als subsidie zou uitkeeren, sloot dc voorzitter de vergadering met dank -aan de leden voor hun opkópist. Hierna werd een geheime bij eenkomst gehouden.- kolhorn. Voor de vacante betrekking van onderwijzer al hier, zijn 13 sollicitanten. burgerbrug Onze vroegere plaatsgenoot©, mej. A. Gorporaal, thans onderwijzeres te Helder, slaagde deze week voor de Hoofdakte. schagerbrug. Algemeene vergadering van'de afdeeling Zijpe van de Hollandfeche Maatschappij van Landbouw, 's avonds 7 uur in het lokaal van den heer A. Bak ker te Schagerbrug. Aanwezig veertien leden. Besloten is dit jaar te houden een concours-hip- pi(juo van éénspannen voor tsveewiejige rijtuigen op het tentoonstellingsterrein. Aanvang 12 ure, des Maandags tijdens de tentoonstelling. Tevens is besloten tot aankoop van een tent over te gaan voor de a.s. 'tentoonstelling, voor bloomen en planten, enz. Bestuursverkiezing, aftredend de heeren Jb. Kra mer, K. Kant, J. Rampen, terwijl moest worden voorzien in de vacature ontstaan door het a.s. ver trek van den he-;r Do Bruin. Gekozen werden de heeren Jb. de Moor, J. Hazeu en Th. E. J. Oden- daal; voor de vacature De Bruin de heer W. Jim- mink Hz., zoomede ook lid-van het Kringbestuur. De'beschrijvingsbrief gaf geen aanleiding tot be noeming van afgevaardigden, -dus zal do afdeeling niet in Scheveningen vertegenwoordigd zijn Ten slotte is besloten dit'jaar de tentoonstelling ofioiëel te openen. st. maarten. Donderdag jl. werd de brandweer alhier opgeroe pen voor hooibroei bij den heer "G. B. alhier. Ge lukkig liep dit geval heel goed af en wist men het perceel, waarin het hooi was geborgen, te -behou den, doch toen'het hooi buiten op het erf was ge bracht ging dit door'toevoer van frissche lucht in den brand. 1 st. maarten. Voor de betrekking van onderwijzeres in de -nut tige handwerken, school Eenigenburg, hebben zich 2 sollicitanten aangemeld. st. maartensbrug. Tot assistent 'bij de zuivelfabriek „De Eensge zindheid" alhier, is benoemd de heer D. G. Minke- ma van Nijeveen. botsing tusschen tram en trein. Donderdagavond is do tram van de E.S.M. die te 10.45 uit Amsterdam naar Haarlem vertrekt, op den Amsterdamschen Vaartweg in botsing gekomen met den trein van Haarlem naar Hoofddorp, die ter hoog te van de Liede den straatweg-en dus ook de tram baan kruist. Toen de wagenvoerder den overweg naderde, had hij den stroom afgezet, hoewel hij nog geen onveilig sein had opgemerkt. Toen hij het licht bemerkte en pogingen deed om den wagen tot staan te brengen, was het reeds te laat om een botsing mët de locomotief van den trein, die uit Haarlem kwam, te vermijden. De tramwagen, waar in zich passagiers bevonden, botste tegen het voor- gedeelte van de locomotief, waardoor het voorge- deelte van het balcon ingedrukt werd en do tram- wogen ontspoorde. De wagenvoerdcr kreeg een wondje van geringe beteekenis boven een der -oogen. Do passagiers werden 'niet gedeerd. Van de trein- loeomotief werd een stuurstang -zoodanig ontzet, dat doorrijden niet mogelijk was. Uit Hoofddorp kwam een andere trein om de passagiers -over te nemen. De passagiers van den E.S.xM.-wagen en-van den volgenden treindienst 'uit Amsterdam werden door een hulptram uit Haarlem verder-vervoerd. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak va het ongeluk. De directie der E.S.M. verklaarde den correspondent van het Hdbld., dat aan het bedacht zaam rijden van den wagenvoerder is te dan&en dat geen ernstige ongelukken zijn voorgevallen.-De ma chinist van de locomotief zag het ongeval aanko men eh remde-zoo spoedig mogelijk. begrafenis aan de belgische grens. Men schrijft uit Koewacht: Donderdagsmorgen had hier»een eigenaardige plech tigheid plaats. Er was in het Belgisch gedeelte van Koewacht een vrouw gestorven, en daar hot kerk hof op Nederlandschen bodem ligt, moest bet lijk de grens passeeren. Nu mag geen Belg daar den Rollandschen bodem betreden en 'men moet naar Selzaete of Kemoeke cn van daar langs den guoo- ten weg naar Sas van Gent of Hulst. Geen der fa milieleden van do overledene mocht dan ook de doode naar het kerkhof volgen. Na 'do kerkelijke diensten werd het stoffelijk overschot door do fa milie naar de grens gebracht, waar het door de Duitsche militairen onder leiding van een 'officier aan eenige Hollandsche ingezetenen werd overhan digd, die het grafwaarts droegen. Van verre ston den de kinderen door de draadversperring den -stoet na te staren. een valk verschalkt. rJ'e Barneveld bemerkte een jachtopziener in zijn jachtveld een buitengewoon grooten valk, dien hij evenwel niet onder schot -kon krijgen. De 'beambte kwam echter op het denkbeeld eens op zijn -,,ha- zenklager", een instrument, dat bet angstgeschrei van een haas nabootst, te blazen, -en nauwelijks had de roofvogel dit geluid gehoord, of bij vloog naar de plek, waar de jachtopziener zich verdekt had op gesteld. Een welgericht schot-maakte nu aanstonds een einde aan het leven van den „wilddief". De vogel bleek een vlucht te hebben van 1.33 Meter. daar zijn ze het eens. De Eindh'ovensche bladen bevatten sedert eenige dagen een advertentie, dat het gemeentebestuur van Leende den bouw eener openbare school zou aan besteden op 31 Augustus. In de „Meierijscbe Crt." van gisteren, kondigt de burgemeester van Leende aan, dat die „vanwege de wethouders geannonceerde" aanbesteding niet zal plaats hebben, terwijl er onder deze adverten tie eene voorkomt, waarin de wethouders bekend maken, dat de aanbesteding wel zal doorgaan, „wanneer de burgemceeter bestek en teekeningen verkrijgbaar stelt". roofdieren bet aantal roofdieren ontzettend toeneemt In dat gedeelte van ons land, waar de wapenen zijn in genomen, is bekend; maor dat een lid van deze bende zoo brutaal optreedt als een vos, Donderdag middag t© ZuideSdbmarko, komt zelden voor. De landbouwer J. H. Spiele had zijn kippen loo- pen in 'n weide en Reintje kwam tot driemaal toe er een van rooven. Wegens gebrek aan wapenen stond de boer tegenover zoo'n daadi machteloos. betooging voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Het hoofdbestuur der vereeniging voor Vrouwen kiesrecht heeft aan 'alle, yakvereenigingen, vrouwen- yereenigingen en politieke partijen in het land een uitvoerige circulaire verzonden, houdende'uitnoodi- ging om deel tc nemen aan een in-Den/Haag te hou- denbetoogiog voor het opnemen van het algemeen kiesrecht ren mannen -en vrouwen in 'de Grondwet. w. ii. vliegen. Het bestuur der afd. Amsterdam IX der S.D-A.P. heeft, na een conferentie 'met den heer Vliegen, waarin deze dc onvereenbaarbeiü van zijn Kamer lidmaatschap met'de wethoudersfunctie uiteenzette, besloten, de afdeeling in een huidbouaélijko verga dering bijeen te roepen tegen a.s. Maandag, om haar meening in deze aan het beslufur dor S.D-A.P. kenbaar te maken. In bot afdeelingsbeaUiur staat een meerderheid, die van 'oordeel is. dat de heer Vliegen reeds nu als Kamerlid bedanken moet, -te genover een minderheid, die wil. dat hij lid zal blijven tot de 'periodieke verkiezingen in 1917. in- en uitval van het hdbld. Uit de kinderkamer. (Een moeder schrijft ons) „Waarde O. d. S. Uit do kinderkamer dringt een vervaarlijk geschrei tot mee door; ik ijl er -heen en vind den oudste van m'n twee kinderen, 'n dreumes van vier jaar, terwijl de - jongste, 'n baby van anderfhalf jaar, hem met z'n vuistjes bij de krullen heeft gegrepen, en kraaiend van dc pret niet wil loslaten. Ik weet het tweetal te scheiden, en om den oudste te troosten, zeg ik: „Je moet maar niet boos zijn op Je kleine broertje, want die weet "nog niet, dat het pijn doet, wanneer hij iemand -aan zijn haren trekt." Eenige minuten later moet ik weer naar -de kin derkamer ijlen, "nu omdat een droevig gekrijt uit de wieg van den jongste klinkt. „Waarom huilt baby zoo?" vraag ik aan den oudste, die zelfvoldaan naast de wieg van z'n- jong ste broertje staat. „Mammie," krijg ik ten -antwoord, „broertje weet 't nu ook." rijwielenvervoer op de lijn alkmaar— schagen. Wanneer men van een halteplaats aan den Noor derstoomtramweg met zijn rijwiel als bagage - te Schagen of te Alkmaar aankomt cn vandaar per Hol Spoor verder wil reizen, dan moet men zijn fiets opnieuw bevrachten. Schijnt dit vreemd, omdat men langs de lijnen van eenzelfde maatschappij reed; vreemder is het, dat men op do terugreis op som mige stations zijn rijwiel met één bevrachting tot de halteplaats kan meevoeren, terwijl op andere de dubbele bevrachting wordt geëischt. Fietsrijders vragen zich af, waarom men zoc verschillend to werk gaat. Ze zouden zeer gebaat zijn met do „en kele" bevrachting hunner voertuigen, ook op de halleplaatsen, te meer daar zij dan te Alkmaar -be vrijd zouden zijn van den last, zelf buono rijwie len over do brug naar den trein to brengen. t zand.. In een bijeenkomst 'van melkleveranciers van Hol- landia, v. d. Bos e. a., alhier 1.1. Woensdag gehou den, waarbij als spreker optrad de heer Brinkman, secretaris van den Bond ren Melkveehouders, ge vestigd to Amsterdam, is besloten een afdeeling van dien bond to stichten. Den leveranciers werd in een zeer duidelijke'rede uiteengezet, waarom organisatie goed is, en vooral op éen plaats als hier, waar zoo zeer do druk gevoeld wordt van de groot© specula tieve fabrieken, waaraan thans -een enorme rboe- veelheid melk geleverd wordt. Steeds hebben we hier door onvoldoende samenwerking machteloos gestaan tegenover onze tegenwoordige afnemers. En dat dit anders kan, toondo de heer Brinkman ons aan met voorhanden zijnde bewijzen. In Zuid-Hol land, waar men ook een bond heeft, bedingen do leveranciers, die lid zijn van den bond, vec-l hoogero prijzen van o.a. Hollandia, als hier, terwijl do melk toch voor dezelfde doeleinden gebruikt wordt. Zoo betaalt'Hollandia ook in Friesland, dat prachtig ge organiseerd is, veel meer voor de rnelk. Wel een aansporing voor ons, om hun voorbeeld te volgen en onze pas opgerichte vereeniging zoo krachtig moge lijk te maken, teneinde desnoods een strijd te kun nen aanvaarden, teneinde onze afnemers voor do keus te'zetten: mei1' tegen redelijken prijs, in overeen stemming met do prijzen der producten van omlig gende zuivelfabrieken, of geen melk en een eigen stoomzuivelfabriek. Dit kunnen wo bereiken, daar zijn de bewijzen van, als we maar als één man aan eensluiten. Do kosten van het lidmaatschap van den bond zijn 25 cents per koe en per jaar. De leden die leveren aan een kleine kaasfabriek betalen de halve contributie. Iedereen kan lid zijn, men behoeft dus niet juist leverancier van Hollandia, v. cL Bos e. a. te zijn. Do prijs, die voor-een nieuw contract'be dongen zal worden, wordt niet bepaald door 't hoofd bestuur to Amsterdam, maar door den kring ren do afdeelingen in de omgeving. 1 Van een dertigtal aanwezigen gaven zich onmid dellijk 24 als lid op, terwijl van vele anderen toe zegging van lidmaatschap te verwachten is. Als voorloopig bestuur werden gekozen de beo- ren I». Gz. Boekei te'Behagen, voorzitter; W. Jim- mfnk Hz. te 't Zand, secretaris; W. de Wit te Callanlsoog, penningmeester; 7000 kg. kaas in beslag genomen. Bij een kaashandelaar te Amsterdam is eergiste ren en gisteren op grond van de levensmiddelenwet niet minder dan 7000 KG. 'kaas in beslag genqmea. De aanleiding hiertoe was, dat -men reden had om aan te nemen dal de kaas zonder consent-zou wor-j den uitgevoerd. De in beslag genomen voorraad is opgeslagen in het oude Entrepót. Hdbld. REGLEHINGSVARKENS. De Minister van Landbouw Leeft het volgende-aan de Burgemeesters bekend gemaakt: „Ik heb de eer U mede te deelen, dat de go - vornxte reserves 'het mogelijk maken, gedurende de maand September varkens beschikbaar -te stellen: a. voor do gemoenten, dio ze reeds nu ontvan gen'; b. voor de gemeenten,-die, hetzij afzonderlijk, het zij te zamen inet andere, per week minstens 20 stuks kunnen ontvangen. de toestand van mr. troelstra. Van den beer Troelstra komen goede berichten, schrijft „Het Volk". De 'heer Schaper ontving van hem dezer dagen c©n eigenhandig geschreven brief kaart, waarop o.m. voorkomt: „'Nu knap ik aardig op, kan reeds langer dan 1 uur wandelen en vertrok-met machtiging van dr. H. begin September naar Vevey, waai' we 6 maanden hopen -te blijven." Bij de redactie van genoemd blad kwam een kaart in van Troelstra's hand, waarop o.a. deze zinnen: „A.s. week naar Zwitserland. Ik ga vooruit en hoop daar mijn kracht'en weerstjandBvertnogen terug te krijgen." drama uit jaloezie. Donderdagavond half twaalf heeft een 'jeugdige schildereknecht uit jaloezie een tweetal revolver schoten gelost op een 16-jarig Schevenlngsch meisje in de Badhuisstraat te Scheveningen. Het'meisje kreeg een schampschot aan het gelaat en een schotwond aan de borst. Geen der beidé ko gels drong in het lichaam door. Naar men vprneemt, moet het meisje, behalve met den dader ook nog met een ander jongmenscb om gang hebben gehad. De verliefde-jongeling zou haar hebben gedreigd, haar dood te schieten, als hij haar nog'eens met dien ander zag. Deze bedreiging maak te echter weinig indruk op haar, maar Donderdag avond voerde hij zc uit. Op de hulpkreten yan- het meisje snelden burgers toe en brachten haar in een magazijn, waar om den eersten hulpdienst werd ge telefoneerd. De wonden bleken echter niet van ern- stigen aard. zoodat ze na verbonden te zijn, naar huis kon terugkeeren. In den winkel werd een revobverkcgel gevonden, die uit do kleeren van het meisje was gevallen. De dader werd gearresteerd. raad "tan harenkarspel. Vergadering van den Raad der gemeente Harenkarspei op Donderdag 26 Augustus 1915, 's namiddags 2 uur. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter opent met ccn welkom de vergadering, waarna de notulen worden Van den heer J. Borst is bericht ingekomen, dat hjj rijn benoeming als hooïsteker niet heeft aangenomen. Efc voorzitter heeft rich in verbinding gesteld met den hoofcteker Rijs, die nu ook dat gedeelte op rich beeft Als antwoörd op het adres, door de bewoners van dc Schagerwnard gericht tot den Inspecteur der Poste rijen, met verzoek in dat deel der gemeente eón twéé de postbestelling in te voeren, aan welk adres de Raad hceftbetuigd, is bericht ingekomen, dat nog niet aan het verzoek kan worden voldaan Wanneer de toestand weer normaal is, kan er op, worden terug-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1