Marktberichten. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. TWEE WERKLIEDEN VERPLETTERD In de steengangen tusschen de Oranje-Nassau-mij- nen te Heerlen en Heerlerheide had een instorting plaats. De werklieden De Leeuw 'en Koervers wer den verpletterd. RAAD VAN WINKEL. Openbare vergadering Van den Gemeenteraad op 31 Augustus 1915. Tegenwoordig de hf-eron Wit, "Van- Hol the, Over, Breebaart en de voorzitter; afwezig de heeren Meurs en Spaans. De voorzitter heet de aanwezigen welkom en opent de vergadering, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd goedere - keurd. Ingekomen 'stukken: Een verzoek van den weg werker J. Korver om loonsverhooging met het oog op de dure tijden. Een verzoek van den Bond van Gemeente-Politiebeambten, 'om de jaarwedden te brengen in overeenstemming imt de tijdsomstandig heden. Een verzoek 'van den heer A. Keus, om op onn vaste jaarwedde als gemeentegeneesheer te wor den benoemd. Een verzdek van de Vereeniging' tot bevordering van het Vakonderwijs in Westfric&'land, om i' 10 subsidie voor '1916. Een verzoek van Win- kel's Harmonie om subsidie. Al deze verzoeken worden gesteld in handen van B. en W, om te behandelen bij de 'begrooting voor 1916. Een verzoek van den hr.-T. W. H. van den Abeele om 9/12 gedeelte ontheffing -van zijn aanslag in den Hocfdelijkên Omslag over 1915, wegens vertrek uit do gemeente. Wordt toegestaan. Van lied. Staten ontvangen berichten, houdende goedkeuring yan een suppletoire begrooting 1914, een besluit tot het doen van af- 'en overschrijving dienst 1914, en een verzoek tot het doen van beta lingen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1914. Worden voor kennisgeving aangenomen. Voorloopige vaststelling gemeenterekening. De commissie van onderzoek dier rekening stelt voor om de rekening over 1914, nadat die met de daarbij behoorende bescheiden is onderzocht en in orde be vonden, voorloopig vast te stellen in ontvang op f 86087.55, in uitgaaf op f 37241.58, batig saldo al- eoo f 846.17. Aldus wordt besloten. Goedkeuring rekening Algemeen Burgerlijk Arm bestuur. Dezelfde commi9sio heeft ook onderzochten In orde bevonden de rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over 1914, en stelt1 voor, bij monde van den heer Wit, die rekening goed to keuren, in ontvang op f 6863.98%, in uitgaaf op f 6744 69, batig saldo f 119.29%. Aldus wordt be sloten. Begrcoiing 1916. Door den voorzitter wordt aange boden de bogrooting der gemeente voor het jaar 1916, aanwijzende in ontvang en uitgaaf f33621.52- Politieverordening. In overeenstemming met het verlangen van den Minister van Binnenlandsche Za ken, is door B. en W. een verordening ontworpen, waarbij het verboden wordt aan een ieder, rogge of roggebrood als veevoeder te gebruiken en 'overtre ding van dit verbod gestraft zal worden met een geldboete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen. De verordening wordt 'vastgesteld, zooals die U aangebeden Rondvraag. De heer Wit vestigt 'er de aandacht op. dat bij de brug in den Lutjewinkeler weg, knip pen ontstaan die hinderlijk zijn. Daarna worden nog verschillende wegen genoemd, waarin ook knippen zijn. Dc voorzitter zegt toe, don wegwerker er op te zullen wijzen en acht het wonschelijk, -om op ver schillende plaatsen langs de -wegen keislag neer te leggen, om op gemakkelijke wijze de knippen te kunnen bijvullen. Niemand meer het woord 'verlangende, sluit de voorzitter met een woord van dank voor de op komst deze vergadering. PAARDENHANDEL. Welk een omvang de uitvoer van paarden geno men beeft, blijkt uit het 'feit, dat gisteren door één handelaar in den omtrek van Tiel 860 -stuks zijn gekocht. 1 Gistermorgen vertrokken uit Tiol een extra-trein van 40 waggons uitsluitend voor het vervoer van paarden naar Duitschland bestemd. DE DRIEDÜRBELE MOORD TJË KOEKANGF. De Avondpost moldt: Eenigo weken geleden beeft, zich iemand, zekere H. K., schriftelijk gewend -tot don burgemeester van de gemoonte-do Wijk, waar hij hij verklaarde 'in staat te zijn aanwijzingen te kunnen geven in deze moordgeschiedenis, die 'zooal8 bekend een paar jaar geleden is gepleegd. Van dit. schrijven is mededeoling gedaan aan den officier van Justitie te Assen, die daarna 'n onderzoek heeft bevolen. Dc schrijver van dien brief, 'B. G. H. K.. is diuuna op 24 Augustus vanwege den officier-van justitie to Assen gehoord. Wij vernemen thans, dat naar aanleiding van deze mededeelingen het onderzoek is voortgezet, waarbij gebleken moet zijn, dat een persoon, 'H. D., tegen woordig is geweeöt bij den gepleegden moord., Deze H. was in den bewusten pacht in den omtrek van Koekange verdwaald, had onderdak gevonden in de woning van den vermoorden schaapherder, waar door hij geheel toevallig getuige werd van het drama, dat aldaar dien nacht -is afgespeeld. .Naar men beweert, moet de moord zijn geschied door 4 personen, onder -wie een vrouw (die inmid dels overleden is). Als hoofdschuldige wordt ge noemd zekere E. V., die 'reeds lang verdacht werd en in die buurt woonachtig is. VAN EEN VERWISSELD BORSTBEELD. In een artikel in de „O. H. Ct." over de Groote of St. Bavokerk te Haarlem wordt, het volgende vertéld: J ln een der muren, in een marmeren mis, staat een borstbeeld van Koning Willem I, en op een zwart gepolijsten steen er onder leest men: „Aan Willem den Eersten, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau, Groothertog van Luxemburg, enz., enz., Beschermer der kunst en wetenschappen; -het dankbaar Noord-Hollandter gelegenheid van de Openbare Tentoonstelling te Haarlem in de maand Juli 1825, onder het bestuur van den Staatsraad- gouverneur, van Tets van -Goudriaan." Aan dil monument is eene geschiedenis verhonden, die een eigenaardig slot heeft. In 1825 werd te Haarlem de eerste tentoonstel ling gehouden van Nationale Nijverheid, en onder de tentoongestelde voorwerpen was 'ook een wit marmeren borstbeeld van Koning Willem I, vervaar digd door den 'beeldhouwer Sigaut, te Amsterdam. Hij bood dit 'borstbeeld der gemeente aan, opdat de nakomelingschap zich steeds den vorst zou kun nen herinneren, die zich ook als een beschermer der kunsten en wetenschappen "had doen kennen. De koston van plaa,t£rog namb hij voor zijn reke ning. De stadsregeering aanvaardde het 'geschenk zeer gaarne en zij verzocht aan heeren kerkmeesters daarvoor een plaats aan te wijzen in de Groote Kerk. En alzoo is dit ook .-geschied. Maar of er toentertijd reeds een rrystificat'e heeft plaats gehad, of dat in latere jaren het mai meren beeld voor een ander -werd verwisseld, er is nie mand, die bei weet uit te maken, maar een feit is het, dat de buste, die er nu staat, niet yan marmer is, doch van gips, en dat alleen het witte marme ren plaatje, waarop het borstbeeld rust, do marmer groeven heeft gekend. De marmeren nis -en de steen met het -opschrift zijn echter ongerept gebleven. DE DKOMMEDARIS. Men schrijft aan de N. R. Ct.: -1 Bij het restaureeren van den hoogst merkwaardi ger Dronimedaris is gebleken, dat de stevigheid en het historisch-architectonisch karakter van 't bouw werk in ioop der tijden heel wat schade heb ben geleden, niet alleen door natuurlijke invloeden, maiv vooral w* door 'fc werk van menschen, die zonder den minsten eerbied voor het eigenaardige van dit monumentale brok, er aan hebhen geknoeid. Het steigerwerk is thans verdwenen, en de hechte wachtpost (oudtijds gevangenis) aan -de Enkhuizer haven vertoont zich nu weder in den uirlen trant. Oudtijds werd-de wacht aan de poorten betrokken door een korps van 54 man, waarvan 6 in den zomertijd en 8 in de wintermaanden voor den Dro'in- medaris waron aangewezen. Eerst in do 19e eeuw zijn de wachtdiensten voor goed verva'len -en van de gevangeniscellen is steeds minder 'gebruik ge maakt. In tijden, dat -Enkhuizen to kampen had met financiëele moeilijkheden is er dan ook wel eens sprake geweest, hem voor afbraak te verkoc- pen. Gelukkig is het zoo -ver niet gekomen. Naar aanleiding van een 'voorloopig rapport, opgemaakt door den gemeente-architect, is een onderzoek in gesteld door don 'rijks-architect voor historische monumenten, den heer -A. Mulder. Nadat een over eenkomst tusschen Rijk, Provincie en Gemeente ge troffen was om elk gedeelte der restauratiekos ten te betalen, is 6 - Juli 1914 met hot herstellings werk begonpen. Bij 't voorafgaand onderzoek was men. tot de ont dekking gekomen, dat de bovenbouw niet gesteld was op een 'paaTfundeering, maar op een degelijk en neg gaaf roosterwerk van kespen en sloven, zoodat de afwijking van het half rondeel niet toegeschre ven kon w-orden aan de verzakking van palen, maar het gevolg was van wegdringen van den ondergrond naar de nabijliggende havenkom. Hierdoor was het ftcodzakelijk dat het schoeiingswerk te dier plaatse onk vernieuwd en versterkt werd. Het ondergrond sche gewelf met gang kon helaas niet nieer gerestaureerd worden en is thans weder met water gevuld, dat rijst -en daalt met het ni veau in de haven. Ter hoogte -van de zolderingen der eerste en tweed° verdieping zijn, wegens de uitwijking van den oostelijken muur tal van zware ijzeren stangen en beugels aangebracht. Voor de verzwaring van den bovenlast moesten reusachtige eiken steunbal ken worden gesteld. Na het openbreken van den poortdoorgang in het halfrodeel, die ruim 40 jaar geleden aan heide zij den werd dichtgemetseld, blijkt het, dat de nieuwe weg door de poort bij voorkeur door het publiek wrdt gebruikt in plaats 'van de oude, die langs den havenkant loopt. Mede ter bescherming van het nu geheel gerestaureerde portiek heeft -men hier thans op de hoeken een viertal oude kanonnen ge plaatst. Het beeldhouwwerk (oorlogsattributen, vrucht festoenen, maskers en andere versieringsnriotieven) van de beide portieken aan zee- en landzijde had door verwering wel geleden, zoodat het grooten- deels moest opgehaald en er veel -nieuwe steen in gebracht moest worden. Het eerste 'portiek bevat een schild met het wapen van Enkhuizen en hierbij het jaartal 1540. Alle ramen aan de buitenzijde zijn thans vernieuw boven met glas in lood, onder met, eiken houten luiken voorzien van sierlijk smeedwerk. .De pjmt- afdekking met zandsteen volgens profiel, die op ver schillend© plaatóen was gebroken 'en beschadigd, is vernieuwd en doorgetrokken over de heele ronding. De schietgaten zijn w^er opengemaakt, groote muurlragmenten zijn opnieuw ingemetseb' en om de ramen zijn nieuwe zandsteenkozijnen aangebracht. Ook heeft men don cordonband met deklijst, waar stukken van gehouwen steen waren vervallen, weer aangevuld. Het restaureeren van het inwendige van 'het ge bouw is nog niet aifgeloopen en zeer waarschijnlijk zal men hier spoedig den arbeid moeten staken, omdat alfiê beschikbaar gestelde gelden gebruikt zijn. De groote hal gelijkvloers is ontruimd. Rondom zijn diepe nissen en kazematten mot gelegenheid voor het plaatsen van kanonnen, die naar alle zij den het terrein konden bestrijken. De muren zijn hier bijna tweo meter dik. De schilden van het gewelf worden opnieuw gepleisterd; de «ribben, rus tende op gebeeldhouwde kiaagsteenen naar verschil lend motief, worden hersteld. VALKKOOG. J.l. Maandagavond had alhier ter gelegenheid dei- kermis'een uitvoering plaato in het lokaal van den lieer G. van Bodegraven. Door eenige dames en heeren der Zangvoreeniging van Haringbuizen werd, met medewerking van hun directeur, opgevoerd: %.De gevolgen van een leugen", blijspel 'in 4 bedrij- von. Deze uitvoering werd door een volle zaal aan dachtig publiek bijgewoond; een echt leuk stukje, wuar hartelijk om is gelachen, een bewijs dat de verschillende rollen uitstekend vervuld werden. Een daverend applaus en een tot weerziens was hot loon. Na afloop werd er echt kermis gevierd op gezellige en opgewekto manier. RROEK OI» LANGENDIJK. Van 23-28 Augtostus werd aan de -veiling aange voerd: 411001 bloemkool, 302910 roode kool, 80900 gole kool, 57900 witte -kool, 18400 bos en 299 baal wortelen, T691 zak aardappelen, 6265 KG. -slaboo- nen, 1330 baal nep, 3761 baa' uien en 105'J KG. aju- gurken. VVARMENHUIZEN, 31 Augustus. Gewone uien: f 3.40 a f 3.80 per baal. Gewone nep f 4.30 a f 4.90 per baal. Schoolmeesters f 1.40 a f 1.45 per zak. Roode kool f 8 per 100. Slaboonen f 3.40 per '50 KG. I NOORDSCHARYVOUDE, 31 AwguStus. Bloemkool 1 11.40 a f 15, roode kool f 8 50 tot f 12.2u, gele kooi f 9 a f il.70 per 100. witte kool f 12 a f 17.50 per 100. Wortelen f 3 a f 3.80 'per 100 bos. Schoolmeesters f 1.40 a f 1.50, eigenheimers f 1.40, blauwe f 1.55 per 35 KG. Gele nep f 5 a f 5-5C drielingen f 3.80 a f 4, grove uien f 3.50 a f 4 per 50 KG. RROEK OP LANGENDIJK, 31 Augustus. Bloemkool f 10.40 a f 17.20, 2e soort f 2.80 a f 4.50, roode kool f 7 a f 13.10, -gele kool f 7-80 a f 13.60, witte kool f 11.60 a f 20.70 per 100. Wortelen f 3.60 a 1' 4.6U. Schoolmeesters f 1.45 a f 1.65, eigenheimers f 1.55 a f 1.65, blauwe f 1.70 a f 1 80, drielingen 80 a 90 cent per zak. Slaboonen f 3.70 a f 4.30. Gele nep f .480 a f 5.20, drielingen f 3.70 a f 4, uien f 3 a f 3.90 per 50 KG. Wortelen f 2.05 a f 2.30. Ramenas f 12.60. Augurken f 5.80 a f 24. GEMEENTE YYARMENHUIZEN. Ingeschreven van 131 Augustus. Geboren: Johannes Nicolaas, zoon van Hillébrand Swan en Antje Kroon. Caifjharina Tëcla, dochter van Martinus Pronk en Neeltje Quant. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Overleden: Nicolaas Mekken, 14 maanden, zoon van Johannes Mekken -en Trijntje Elswijk. Grietje Nieuwland, 15 jaar, 'dochter van Arie Nieuwland en Jansje Bos. Levenloos aangegeven kind van J. Schrijver en Dieuwertje Mocij. TELEGRAFISCH YVEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den 1 September 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut to De Bilt. Hoogste barometerstand 764.7 te -Munchen, laag ste barometerstand 750.5 te Memel. Verwachting tot -den avond van 2 September. Meest matige, tijdelijk krachtige Z.W. tot N.W. wind, betrokken tot zwaarbewolkt, aanvankelijk nog kans op regen, later opklaring. Zelfde tempe ratuur. 1 POLITIE. JTETER BUISMAN, geboren te Spanga, 'den 8 September 1871, wordt verzocht ter Secretarie te verschijnen, teneinde inlichtingen voor de Bevol kingsregisters te vérstrekken. YERBODEN BOEKEN EN GESCHRIFTEN. Toen de Russen YVarschau begonnen te ontrui men, vertelt de Tagliche Rundschau, besloten zij alle verboden boeken -en geschriften, die zich in den loop der jaren in de bureaux-van de Russische censuur hadden opgehoopt, te vernietigen. Zij moes ten don vuurdood sterven, maar de ambtenaar, aan wien uit was opgedragen, heeft er de 'voorkeur aan gegeven, het papier te vorkoopen. Reeds spoedig za) men het een en ander vernemen uit den inhoud van deze drukwerken, die niet in de wereld hadden mo gen komen. Reeds vroeger, juist tachtig jaar gele den, heeft de wereld allerlei vernomen over de mid delen van de Russische politiek, uit papieren, die men in Warschau gevonden had, Bij den Podschen opstand vau 1S30 hadden de Polen hot paleis van grootvorst Kopstantijn, den onderkoning van Polen tf Warschau, geplunderd. Daarbij waren hun aller lei geheime aanteekeningen, breichten van gezan ten, opdrachten der regeering te St. 1 etersburg, enz in handen gevallen. Polen die de waarde van deze p..pieren konden Leoordeelen, brachten ze naar hel, buitenland. Vijf -jaar later, in November 1835, begon een Schot, David Urqliart, in een tijdschrift, dal den naam droeg de Portfolio, de geheime bescheiden te publiceeren. De onthullingen wokten in geheel Eu ■ropa het grootste opzien. Ze gaven een voorstelling van de bedenkelijke middelen, waarmee de Russischr diplomatie werkte, om de zelfstandigheid van regee- ringen en de vrijheid van nationaliteiten te onder drukken. VOOR HET VADERLAND. De bandiet Musolino, die tot dertig jaren -gevan genisstraf werd veroordeeld, omdat hij Calabrië had geterroriseerd moet een verzoekschrift tot den -Ko ning hebben gericht» om te mogen sterven voor zijn vaderland. Hij beloofde als hij bleef leven, in de gevangenis te zullen terugkeeron, zelfs, als -hij da den van dapperheid had verricht. OOK CHINA. I Ook China gaat zich duikhooten aanschaffen. Het Centra' News-agentsschap verneemt uit New-York dat e- een honderdtal is besteld. Ze zijn van gioo- ter afmeting dan de D.uitache. HINDENBURG VEREEKING. De ijzeren Hindenburg te Berlijn zal ondanks het protest van een deel der pers toch worden go- plaatst. De onthulling is bepaald 'op Zaterdag den 4den September en -do hoogste stedelijke en mili taire ovorheidspersonen 'zijn voor de plechtigheid uitgenoodigd. Het 3de garderegiment, waarbij Hin denburg a la suite 'staat, zendt o.a. een deputatie. Hèt gedenkteeken komt op den ■Konigsptatz en word*, omgeven door 4 bij Tannehberg veroverde Russische kanonnen. Op vele plaatsen in Berlijn worden reeds vooruit bons verkocht, waarop men het recht heeft spijkers-in het beeld te slaan. EEN DAPPERE ZUSTER. Een dappere Franscho zustor van barmhartigheid is gedecoreerd met 't Croix de guerre, tegelijkertijd niet twee onderofficieren van de infanterie en van de Zouaven,. Zij was tijdens het bombardement van St. Dié in do stad gebleven. Zelfs toon de autori teiten met de troepen vertrokken en do stad -ver laten was, bleef zij op haar post in het hospitaal tusscben de doktoren van de Duitschers. Toen deze de slad moesten ontruimen, wist -zij 65 van de 80 gewonden, die zij dachten mede to nemen, voor Frankrijk te behouden."" 1 DHANKBESTIRJDING. Do beperkende bepalingen omtrent den drankver koop, die in de voornaamste plaatsen waar munitie wordt vervaardigd of vervoerd zijn ingevoerd, heb ben volgens do .„Times" groot succes gehad. Er is grooto vermindering-in het aantal vervolgingen on veroordeclingon wegens 'dronkenschap. Terwijl bijv. de vier weken voor den oorlog hot aantal veroor deelingen wegens dronkonschtip gemiddeld bedroeg te Nf-wcastle 70, te Gaterhcad 28, te South Shields 19 en te Middlesbrougb 45, waren deze cijfers in de eerste week dat de nieuwe verordening van kracht was iesp. 36. .9, 12 en 14 en in de tweede week 43. 5, 8 en 17. Ook te Liverpool is groote vermin dering waargenop en. DE GEEST IN ENGELAND. Yoor de politierechtbank 'te Londen kwam een Juffrouw, die zich bekluagde beleedigd te zijn door een andere vrouw. „Het is zeer be'leedigend op straat voor een Duit- sche te worden uitgescholden," zeide do juffrouw. Maar bij do ondervraging bleek zij gehuwd te zijn me' een Duitscher, die sedert dertig jaren in Engeland woont. Rechter Fordhan: „Dan is het toch waar dat een Duitsche is." De juffrouw: „Ja maar het is toch zeer be- leedigend. Vooral nu. Iedereen behoeft toch niet te weten, dat je met een Duitscher getrouwd bent!" De rechter: „Neen; maar je hadt hom niet moe ten trouwen. Ik kan uw klacht niet aanvaarden. Het was geen beleediging. Het was de zuivere waai - beid." Do juffrouw verhaalde, dat het toch zeer belee- digend is. waarop de-rechter zeide: Ja. onpleizië- rig is het,- maar dat is de waarheid dikwijls." D-TREINEN BERL1JN-YVARSCHAU. Binnenkort zullen doorlooperde D-treinen tusschei Berlijn en Warschau worden ingelegd. Onmiddellijk na de inneming van Warschau heeft de Duitsche spoorwegdirectie onderhandelingen geopend, om 'n mei treinverbinding lusschen de hoofdstad van Polen en Berlijn te verkrijgen. De voorbereidende werk zaamheden zijn reeds zoover gevorderd, dat de Mi nster van Openbare Werken Zaterdag jl. het plan tot inleggen dier treinen kon goedkeuren. -Het uit zicht bestaat, dat er van.'15 September a.s. af da gelijks sneltreinen zullen rijden tusscben de stads- baan te Berlijn en Warschau. Die-treinen zuller. ov< eon nieuwen en korteren 'weg dan voorheen langs Kalisch en Lodz loopen. Die wog is ongeveer 13 uren korter dan die, waarlangs vd^r den oorlog de sneltreinverbinding tusschen genoemde steden tot stand kwam. De nieuwe -sneltreinen zullen reizi gers voor alle drie klassen 2e. de en -4e (de le klasse is in DuitócJHand afgeschaft) opnemm en ook stoppen te KaJish, Lodz en Lowitsch in Polen. Tusschen Berlijn en Posen zal de bestaande Speise- wagen hrijden,terwijl tusschen Posen en Warschau een nieuwe Speisewagen zai worden -ingetogd. De nieuwe verbinding zal veel beter zijn dan de vroe gere: toen toch reed er wekelijks slechts één'een- klassige sneltrein, de Noordexpress, met hijbetaling over Thora en Alexandrowo, tusschen Berlijn en Warschau. BALFOUB OVER ZEPPELIN-AANVALLEN. Uit Londen, 29 Augustus. De Admiraliteit maakt een brief van Balfour over Zeppelin-aanvallen open baar. Omtrent de bereikte resultaten schrijft hij: Vau het ministerie van binnonlandsche zaken heb ik vernomen dat de laatste 12 maanden 71 voUwapse- nen en 18 kinderen zijn -gedood, 189 volwassenen on 31 kinderen gekwetst. Wij mogen wel de vraag-stol len, welk militair voordeel er is behaald ten koste van zooveel onschuldig bloed? Het antwoord is ge makkelijk gegeven. 'Er is geen enkele zeeman ge dood, zeven zijn er gewond en slechts bij één ge legenheid is schade toegebracht, die men, door aan het begrip geweld aan te doen, als van eenige, luttele, militaire betoekenis kan 'beschouwen. De andere Zeppelinaanvallen waren onmenschelijke on dernemingen, doordat ze geen enkel vijandelijk do« 1, hetzij zedelijk of stoffelijk, hel.ben 'gediend. OORLOGVOEREN IN RLSLAND. De Weensche correspondent van de N. R. Crt. schrijft dd. 22 Augustus: Uit het perskwartier wordt -geschreven dat het oorlogvoeren in het land tusschen Weichsel en Boeg voor Duitsclhland 'en Oostenrijk wegens het gebrek aan wegen en communicatiomiddelens zeer moeilijk is. Toch 'beeft men den toevoer weten te regelen en de taktiek van de Russen om, evenals in de tijden van Napoleon, Rusland tot een woestenij» te maken, is fit islukt. Ten eerste heeft men het aantal trekpaarden vermeerderd. Waar vroeger twee voor een kar het werk moesten doen, worden nu i of G paarden vereischt. Alle wegen in Polen zijn vol mei wagens en karren van den tros. Daarnaast komen dé veldsp'oorwegen die zeer veel verrichten. Waar nocdig, worden militaire spoorwegen gelegd en het werk gaat vlug. Er zijn veldspoorwegen voor paarden 'en met stoomkracht. Over de dalen worden viadukten gebouwd en op bepaalde afstan den zijn practische blokhuizen opgericht. -Na de paarden en spoorwegen komen de auto's, de grond- liegers aan de beurt, maar zij zijn niet van Yoo groo» gewicht als de stoom- en trekkracht wegens de slechte wegen. Waar 'gelegenheid voor vracht auto's bestaat, daar slaan zij alle andere vervoer middelen uit het veld. Bij de Boeg-zijn groote repa ratieplaatsen, stallen en garages. Van alles kan men daar laten maken. Even zoo goed een nieuw venster als een motor. Er zijn meer dan 500 men schen bezig om 'de 2000 personen- en vrachtauto's te repareeren en af to werken. Het terrein'is elec- trisch verlicht en van draadlooze telegrafie voor zien. Den heelen boel kan men in 24 uren in beweging' zetten en het is met auto's, paarden en veldspo-i- wogen, dat de Oostenrijkers en Duitschers alle bir- derpalen in Polen trachten 'te overwinnen. Zoo la g als de ocrlcg in Polen duurt, heeft het 'hun sol- dat. n aan weinig onjbroken. Zij hebben haast nooit gebrek aan eten ton aan munitie gehad. Daarmede fs de taktiek, die men een 'eeuw geleden tegen Na poleon aanwendde, mislukt. EEN MERKYVAARDIGE RECHTSZITTING. Te London is een jonge Nederlander voor aldermai sir John Knill in Mansion House verschenen, be schuldigd een poging tot, -zelfmoord te hebben ge daan. De beschuldigde had bij deze poging zijn been gebroken en hij kon dus niet 'in de rechtzaal ko men. Daarom werd hij nu in een taxi naar Mansion House gebracht. De taxi -'hield stil voor een dei- deuren van het gebouw en sir John-Knill begaf zich naar het portaal,'waar bet verhoor plaats had met open deur opdt de beschuldigde in de 'taxi de behandeling van zijn zaak zou kunnen volgen. Na de verhooren begaf de alderman zich naar de taxi on deelde den beschuldigde mede, dat. hij in afwach ting van zijn terugkeer npar Nederland in een hospitaal zou 'worden verpleegd. Overigens werd hij ontslagen van rechtsvervolging. YVAT VROUWEN DOEN KUNNEN. De Nationale Vrouwen-Liga, die bij den aanvang van den oorlog overal in het Duitsche Rijk was ge organiseerd, heeft rapport uitgebracht over hetgeen le Berlijn gedurende» het eer9te oorlogsjaar -is ver richt. Daaruit blijkt, hoe een aanzienlijke rol de Duitsche vrouwen hebben -gespeeld en ook over een hoe- grooi organisatietalent die vrouwen bosohik- ken. 1 Dank zij do werkkracht en bekwaamheid der vro,u won konden verscheiden maatregelen worden geno men. Er moesten vier vraagstukken worden opge lost: le. het geven van raad aan wie hulp -noodig hadden; 2e. het helpen van hen, die eon beroep de den op de publieke fondsen; 3e. het scheppen 'van nieuwe instollingcn met het oog -op door den oor- leg in het leven geroepen omstandigheden; 4e. het voorlichten en adviseeren van de bevoïking op het punt der voeding. Het hoofdbeginsel - waarop de veieeniging gebaseerc wed is, dat er wederkeerige medewerking zal zijn van lieden van allerlei partijen en-stroomingeu. Het werk i n Berlijn is verdeeld over 28 commis sies, elk onder leiding van een vrouw uit de mid delklasse en één sociaail-demot-ralto. - ln den loop 'van hot eerste oorlogsjaar hebben 1100 vrijwillige werksters elk negen uur daags aan de verschillende afdeolingen der vereeniglngen ge- I)e opperste leiding is in handen van een be kende figuur uit de Duitsche vrouwenbeweging, dr. Gortrude Baumer. De vrouw van den eerste-bur- gemc°ster van ZBerlijn -is eere-presidente. De 1 ocdschappendienst wordt verricht door pad- vinrlsters. Tot einde Juni 1915, waren 128.259 ge vallen afgedaan, w.o. hel systematisch hulpverlee- nen aan gezinnen bvan soldaten, het verstrekken van voedsel, het n eehelpen aan het betalen van 'de huur. Het Bcrlijnlsche gemeentebestuur droeg aan de vereeniging de taak over van -het voeien dei onderhandelingen tusschen huurders en 'huislieden. Een uitgebreid veld. yan arbeid ts ook het onder steunen van werkloozen. Niettegenstaande er uilkee- ringen waren van de vakvureenigüigen en de arbeiders- verzekeringskassen, was die hulp dikwijls onvoldoende. In zulke gevallen k.wam de vrouwenvereeniging te hulp. Ook verstrekt die vereeniging steenkool en klee ding: zij heeft 70 naaiwinkels georganiseerd, waar bij wijze van werkverschaffing, door vrouwin kleeren voor militairen worden vervaardigd De vereeniging heeft' voor dat doel "san loonon 550.000 M. uitbetaald. Sedert is de werkloosheid aan zienlijk gedaald en zijn de naaiwinkels gesloten, maar zij waren een zoo groot succes, 'dat men voornemans is ze na den oorlog te heropenen. HET BOSCH VAN BIALOWESK. In het „Berliner thgebln.lt" geeft een kenner van het Polesische woudgebied een beschrijving daarvan. In het noorden heefl het duizenden van meren, in het Zuiden tallooae stroomen en stroompjes, die alle tot het geweldige stroomgebied van de Dnjepr en zijn grooten zijstroom de Ptripet behoor en. Meer dan een eeuw is de bijl ühar echter aan het werk. Sn te heviger naarmate het hout duurder wordt. Overal is een waterweg om de houtvlotten naar de Ooslzee- havens te brengen. Als men berekent wat sedert een oeuw aan hout de Memel en de Weichsel afgedreven is, dan verwondert men zich dat er van het bos oh. nog wat over is. Al te veel is het pok niet meer. -Iin het noordelijk gedeelte heeft men nog zes groote bosch- gebicden, die verscheidene vierkante mijlen groot zijn en daarom alleen nog overeind staan, omdat zij geen waterweg hebben. In het Zuiden is nog één oerwoud overgebleven, het keizerlijke boschdomein van Bialo- wiesja. Het 'is 1224 vierkante kilometer groot en nog j groot genoeg om een volmaakt beeld van oerwoud te vertoonen. De hoornen blijven staan tot zif van ouderdom ster-» ven. Daarom vindt men nergens In Euiropa zoo getwel- dige stamïnen als daar. Er zijn niet alleen eiken en beuken, maar ook dennen., die n<Jg die jachthorens van de Poolsche koningen hebben geheord. Als de storm oudgeworden reuzen velt, is er voor eenige jaren een open plek. Maar spoedig verheft zich weer daarboven een chaos van nakomelingen. Geslachten van hoo rnen heeft de tijd omgeworpen en in molm veranderd, die 's nachts met fosförizeereml licht spookachtig glimt, zoodra de bodem nat wordt. En eigenlijk is hij altijd nat, want het geheele terrein ligt in een laagvlakte, die zich' slechts hier en daar boven den grondwaterstand verhieft. Op vele (plekken slechts zoo weinig dat een stortregen duizowtem hectaren olnder water zet. Daardoor lubben zich' in hel Noordelijk gedeelte, dat voornamelijk uit loofboomen bestaat, groote moe rassen gevormd. Göen mensch kan daar binnendrin gen, omdat er een vloeibare veenlaag van eenige meters dik staat Er rijn echter vele plekken, waar het moeras slechts uit een voetdikte, verweerde humuslaag bestaat, die op vast zand ligt

Schager Courant | 1915 | | pagina 2