ildiiti Itimis- BERICHT. eersxërlad! 10 cent per 3 maanden. NIEUWE ABONNE's D1N S D A G 14 SEPTEMBER 1915. SCHAKER Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ore wor- en ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. 5Rste Jsargann. Ko. 5859. COURANT. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN 0 5. Int. Telepb. No. 20. Prüs per jaar f 8.Per post f 8.60. Losse nummors 6 cent ADVERTENTIEJST van 1 tot 8 regels f 0.25 iedere regel moor 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit Hummer bestaat uit twee bladen. Hiermede maken wij bekend, dat we genoodzaakt zijn om na 1 October as. den abonnementsprijs der Schla ger Courant te vcrhoogea met De prijs aal dan bedragen voor Scfoagea aan huls bezorgd f 0.85 en franco per post f 1. De buitengewone duurt® van allerlei grondstoffen, nis papier, inkt. olie. gas. 'materialen ftaz., maakt dezen maatregel dringend noodzakelijk. Redcls sintdls vele maan den Ss desse (duurte ingelreiden Ha tot dfusver ljlebfbdn we otnze oude prijzen geteadhaafö, maar nu zida we ons toch verplicht do varlbooging in te vieren, te meer daar deze booge prijacn ven grondstoffen tria. wal aSst spoe dig eenige verandering zullen ondergaan. Tevens zal de regelprijs onzer advertenties deze wij ziging ondergaan, dat na 1 October berekend zal worden voor 1—5 regels mei inbegrip van bewijsnummer 35 cent en eiken regel meer 6 cent. In den loop der jaren is het lezerstal der Sdhager Courant enorm gestegen, het heeft zich verbreid over geheel Hollands Noorderkwartier en is natuurlijk daar mee het succes der advertenties eveneens gestegen en blijft ondanks deze kleine prijsverliooging de Schager Courant het goedkoopste en doeltreffendste reclame- middel. We meenen er nog even de aandacht op te moeten vestigen, dat deze prijsverhoogimg de eerste is. die sinds jaren is ingevoerd. In dat tijdperk heeft de Schager Courant een heeie uitbreiding en verbetering ondergaan. Het aantal verschijndagen is verdubbeld, wat voor de Uitgevers ook een verdubbeling van frankeerkosten be- teekende, verschillende andere kosten zija aan de uitgave onzer Courant besteed. En nooit hebben wij door eenige verhooging deze uitbreiding der kosten op onze lezers verhaald. Hetzelfde geldt voor den advertentieprijs maar thans (dwingt ide enorme stijging der exploitatiekosten ons tot deze kleine prijsverliooging en "wij vertrouwen, dat onze lezers en adverteerders (de billijkheid hiervan zullen inzien en oins zullen blijven steunen. Wij van onzen kant geven gaarne de verzekering dat we onze krachten zullen blijven, inspannen, om ons blad aller vertrouwen waardig te doen blijven. DE UITGEVERS. N.B. De verhooging gaat in na 1 October, dat wil dus zeggen, dat de eerste verhoogde quitantie voor abonnementsgeld met 1 Januari 1916 zal moeten worden betaald. op dit blad ontvangen de num mers tot 1 OCTOBER -GRATIS.- Bekendmakingen. MILITIE. Vrijstelling van di»n dienst. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt hot navolgende ter algemeeno kennis. Huewe1 de inlijving van de ingoschrevenen voor do lichting van 1916 vermoedelijk zal geschieden in dezellde tijdvakken als onder gewone omstandighe den, maken de hcerschenüe buitengewone omstandig heden het evenwel mogelijk, dat met die inlijving vroegen dan gewoonlijk zal moeten worden aange vangen. Ten einde niettemin op ''alsnog bestaande redenen van vrijstelling, die oanders 'in deii loop van No vember moeten worden ingebracht, het verkrijgen van een tijdige beslissing te bevorderen, is het wenschelijk deze redenen van vrijstelling thans reeds in den loop van October 'a.s. in te brengen. De hier bedoelde redenen van vrijstelling zijn al- leen ae drie volgende: lo. het bekleeden van een geestelijk of -een gees- telijk-menschlievend ambt of het in opleiding zijn voor zoodanig ambt; 2o. wegens kostwinnerschap; 3o. wegens woonplaats of toekomstige woonplaats in i ndië. Voor bet doen gelden van de redenen van vrij stelling, biervoren onder io. en 3o. genoemd, moe ten de bewijsstukken worden overgelegd ter gemeen tesecretarie; voor het doen gelden van de redenen van vrijstelling, biervoren onder 2o. genoemd, be hoeft ter gemeentesecretarie enkel aanvraag te worden gedaan tot het opmaken van een staat van inlichtingen. Van gedane inlevering zoowel-als van.gedane aan vraag 'wordt eeft bewijs uitgereikt. Ingeschrevenen voor -'de lichting 1916, die ver- meenen cp grond van een derhiervoren vermelde redenen aanspraak te kennen maken'op vrijstelling van tieu dienst, worden bij-dezen uitgeuoodigd hiei- van, hetzij door'het inleveren van de vereisrhte be wijsstukken, 'hetzij door het doen van de noodige aanvraag, van hun aanspraak te doen blijken tor gemeentesecretarie, bij voorkeur op Dinsdag, den 12 October 1915, des voormiddags tusschen 9 en 12 Uur. Behagen, 7 September 1915. De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. Binnenlandsch Nieuws. WIE RINGEN. Zondagmorgen ongeveer 5 uur vloog een Zeppe lin-luchtschip over ons eiland. Soms was zij zeer hoog en soms zeer laag, zoodat men het er onder hangende schuitje best kon waarnemen en de ma chine duidelijk hoorde sjorren. Zij kwam uit Zuid westelijke richting en ging in Noordoostelijke rich ting. Vele landlieden, die hun koeien gingen melken, sloegen 't gevaarte gade. 1YIERINGEN Voor rekening .van 65 leden onzer 'onderafdeeling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdam- sche eierenveilmg geveild 7439 kipeieren, 39 eend- eieren en 9 stuks pluimvee. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kip eieren van f 7.10 tot en met f 9 per 100 stuks, voor de eendeieren f 7.25 per 100 stuks en voor 't pluim vee van f 0.42 tot en met f 1.29 per stuk. Aan schoon geld. zullen de leden voor de kipeieren per- kilo ontvangen 'f 1.17 en 'voor de eendeieren f 6.71 per 100 stuks. Per stuk berekend'gelden dë kipeie ren van 15 in een kilo 7.8 cent, 16 in een kilo 7.31 cent, 17 in een kilo 6.88 cent en van 18 in een kilo 6.5 cent of gemiddeld per 100 stuks 7.13. Handel vlug met hooge en 'vaste prijzen. VAN EWIJCKSLUIS. Aangevoerd aan den vi9chafslag op Zaterdag 11 September: 326 pond "bot, prijs per pond 13% tot 15 cent; 93 pond aal, prijs Tper pond 36 cent. ZUINIGHEID BIJ HET LEGER. De minister van Oorlog 'heeft de aandacht van den opperbevelhebber gevestigd op het feit, dat bij •en der regimenten infanterie voor het gebruik van een buis met-een huul-waardel van ten hoogste f 150 per jaar, van begin Augustus 1914 tot 1 Juni 1915 niet n inder dan ruim f 800 is betaald. De minister verzoekt den commandeerenden offi cieren kenbaar te rhaken, om bij het bepalen van .prijzen voor het gebruik van gevorderde kwartieren, 's Ri jks financieel belang niet - in die mate uit het mg te verliezen, als blijkbaar zelfs nu nog hier en daar voorkomt. Avp WRAAKNEMINGEN. Te Xieuw-Buinen (Dr.), waar werkstaking onder de landarbeiders heerscht. nemen de ongeregeldhe den toe. Zaterdagnacht werd een drietal koeien in iet water gedreven De toeren koopen aardappel- roeimachines en helpen elkaar om de vruchten uit don grond te halen. De burgemeester heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarbij samenscholingen van meer dan vier personen zijn verboden. ONDER EEN MILITAIRE AUTO. Zaterdagavond te 6 uur 'werd een 7-jarig meisje door een militaire auto op den Kanaal weg te Hel3 der overreden, waarbij het kind ernstig aan het hoofd verwond werd. Bij-'aankomst in'het Gemeen te-Ziekenhuis tleek het kind reeds te zijn overleden. VAN HET OOSTELIJK PLATTELAND. Men schrijft uit het Oosten, des lands aan het Handelsblad: De landbouwers hebben een goed Jaar. De rogge, het hoofdproduct in deze streken, is over 't algemeei goed gelukt: er is veel stroo en de zaadopbrengst an de roggeakkers, waar de nachtvorsten in den voorzomer geen schade aanrichtten, is meer dan middelmatig. 'De hooiopbrengst was bij het eerste snit niet groot, doch nu komt! de nazomer met zoo veel gras, als er in geen, Jaren 'geweest is. Ook haver, gerst, suikerbieten, enz. leveren een flink beschot. Daarbij maken 'de boeren 'hooge prijzen voor bun paarden, koeien, varkens, kippen, eieren, enz. enz. De prijzen'der paarden en koeien zijn meer dan verdubbeld. Een varken-van circa) 200 pond b.v. brengt zooveel op als voor een paar - jaar een, mooie, jonge koe. Biggen kosten zelfs 3 it 4 gld. per weck ouderdom. Ook kippen en jonge hanen doen eon f linken prijs en de kippeneieren,-die hier in gewone tijden voor dezen tijd van 't jaar 3 ct. por stuk kostten, worden'thans betaald met 6 ct. en hooger. Do opbrengst van den -'fruitoogst is 'gewoonXveg enorm. Tal van appelhoomen konden hun last van mooie vruchten niet dragen'en staan met gebroken takken. Peren zijn er wel minder, doch ook in vol doende mate. En de prijzen zijn dientengevolge zeer laag. Voor 20 cent per D.L. koopt men mooie ap pels en peren. In geen jaren is het ooit hier zoo goedkoop geweest. De markten worden-dan ook als 't ware met fruit overstroomd. Met één gewas 'een hoofdproduct der oostelijke provinciën de aardappelen, staat het 'er minder goed voor. Veel aardappelvelden hebben te zeer van de nachtvorsten in Juni geleden, zoodat daar die knollen erg klein zijn gebleven. En thans -richt de aardappelziekte op vele akkers reeds groote ver woestingen aan. Qualiteit en quantiteit van'dit ge was, laten dan ook veel te wenschen over. De wei landen staan prachtig; er is thans gras als in geen jaren te voren. De'melkopbrengst is dan ook over vloedig, zoodat in de zuivelfabrieken heel wat melk, verwerkt wordt 't Is dus een gulden tijd voor de plattelanders. En toch, 'ze klagen! Alles heet even duur; er kan geen. winst worden gesmaakt èn dan komen ze je ook nog op 't dak vallen met de bil jetten voor de inkomsten-belasting. Alsof de boeren er nu zoo goed voor staan! "Zoo kan men ze dage lijks hoeren klagen en we kunnen wei'met zeker heid zeggen, dat die ..klachten"in cijfers zijn uitgedrukt op genoemde "biljetten. Als de fiscus er nu -maar rekening mee gajat Jhouden. DE BOEHI NPLAAG. Wie thans de omstreken van Amsterdam bezoekt, ontwaart overal op alle slooten en vaarten een dikke laag kroos, en als de polders loozen op den Amstcï- boe/om', krijgen ook onze stadsgrachten er haar deel van. Deze plant, de „Azolla Caroliana", -is voor eenige jaren waarschijnlijk herwaarts cyérgel racht en blijk* onuitroeibaar. Zij ontsiert het landschap in niet geringe mate en belemmert zeer de 'vaart door onze polderwegen, Te Aalsmeer beeft de Gemeenteraad besloten en B. en W. geven ër uitvoering aan: 'do ingezetenen uit te noodigen, op Woemsdag 15 September a.s., den geheelen dag'te besteden aan het met vereende krachten opvisschn van het -kroos „Azolla 'Carolia na" uit de slooten en wateren der gemeente B. en W. voegen erbij, dat het hier een gemeen schappelijk belang geldt, dat -de slooten behoorlijk bevaren kunnen worden en het water gebruikt kan worden, zoodat op iedereen de zedelijke verplich ting rust, voor zooveel in zijn vermogen-is, mede te werken om het kwaad te bestrijden. Tijd. BADEN LN ZEE. Dit jaar zijn er bijzonder -Veel ongelukken ge beurd bij het baden in de Noordzee. De baders zijn te stoutmoedig geweest of'de zee was gevaarlijker dan anders. Gevaarlijk is ze altijd; van oudsher is iiet „trekken" of „zuigen" van een onderzeeschen stroom langs de kust bekend en •'gevreesd, hoewel bijzonder krachtige en geoefende zwemmers ook daar niet bang 'voor zijn. 'Als men oude j'aargangen van bet Haagsche Dagblad uit den-tijd van'„Damas" (Baron van Hogendorp) opslaat» zal men daar een artikel vinden, waarin, hij'met geestdrift beschrijft hoe hij met nog een paar goede zwemmers onder leiding van een badmeester, allen bewust van het gevaar, ver in zee ging en dan vaak eerst na een uur zwemmens het strand weer "bereikten, ver van het punt van uitgang ten gevolge van de „zuiging". Maar zoo zijn er slechts weinigen. De meeste baders-riiet-zwemmers, en ook zelfs gewone zweni- iners, raken overstuur door de onverwachte zuig kracht van het water en moeten met'moeite gered worden of verdrinken. Over die trekkracht van het kustwater is al heel wat gezegd en geschreven. Het Jongste nieuws ver gaarde Het Vaderland, door er over te-gaan spreken met dr. Blink. Uit diens mededeelingen volgt hier het een en ander, dat meer bijzonder-het strand te Schevenin- gen 1,-etreft. Dr. Blink wees er op, dat de stroomen op de Nederlandsche kust zijn getijde-stroomen. Deze hou den echter vermoedelijk geen verband met de on gevallen. Deze getijde-strooimen loopen m ver band met den pauwen toegang tot de Noordzee doo!r het banaal in hoofdzaak ongeveer parallel met de Nederlandsche ITust. De eigenlijke vloed en eb in zee is een golf, die op zichzelf geen belangrijke verplaatsing van water veroorzaakt; zij zijn eenigs- zins te vergelijken met de golven in een kanaal, veroorzaakt door een voorbijvarend schip en de klingen in het water, ontstaan bij het daarin wer pen van bijv. een steen. Epn klein voorwerp in de nabijheid van die kringen gaat op en neer, doch verplaatst zich horizontaal slechts weinig, aanmer kelijk minder bijv. dan de golven zelf. Waar de vloedgolf op ondiepe plaatsen komt, kan de lood rechte beweging van 't water zich in een horizon tale omzetten en dan ziet men de heen-en-weer rol lende golfjes ontstaan. Behalve de getijde-stroomen is er door baders en zwemmers aan de kust nog rekening te houden met iets anders, nl. de onderstroomingen, speciaal bij zekere winden en wel voornamelijk bij winden van de zee naar het land waaiend. En in 'Ion zomer.zijn de westelijke winden juist de meest voorkomende. De wind toch veroorzaakt dan d?t de zeespiegel eigenlijk geen zuiver horizon taal vlak meer vormt, doch dat het water wordt opgestuwd naar de landzijde en daar 'dus hooger staat. Het heeft dan de neiging onder de oppervlakte terug te vloeien en zoo ontstaat het z.g. zuigen of trekken der zee. Bij een oosten- of landwind doet zich het tegen overgestelde verschijnsel voor; de wind drijft het water van het land zeewaarts, en er ontstaat dan juist een onder strooming naar het land toe. Dat weten ook de schclpenvisschers zeer goed, die dan hun 1-este zaken maken. De'zee heeft toch bij land wind juist de neiging zwaardere gezonken voorwer pen op den wal te zetten. De heer Thonus, hoofdinspecteur 'te Schevenm- C bleek geheel de meening van dr. Blink'te dee- dat niet eb cn vloed, doch de z.g. onderstroo mingen hot gevaar veroorzaken. Hij oordeelde naar de ervaring, door hem opgedaan bij het onderzoek van tal van gevallen en dus naar gegevens, ontleend aan do praktijk. Ook voor goede zwemmers acht hij het gevaarlijk zich ver in zee te wagen. Hij'vertelde van een ervaren zwemmer, op zekeren dag te water gegaan bij de kanonnen onder Wassenaar, die go- voelde niet tegen den stroom op te kunnen en zich, den raad herinnerende, hem vroeger door dezen hoofdinspecteur gegeven, eenvoudig liet meedrijven. Behouden kwam hij toen bij den vuurtoren weder aan wal. De seinwachter aan de Schevenmfesche haven, die daar den schepen, welke wenschen binnen te val len, de diepte van de haven van het oogenhlik aan geeft, een man, die de zee door en door kent, was het eveneens geheel eens met de opvatting van dr. Blink. Uij wees er nog op, dat z. i. het gevaar voor lieden, die zich te ver in zee wagen, het grootst is bij den z.g. ac-htervloed, die 3% uur na hoog water naar den wal en de achtereb, die 3% uur na de eb uit den wal loopt en de kentering van den atroefcr geeft. Zelfs de beste zwemmers kunnen het dan te kwaad krijgen. Aan het Volksbad had men met alle theorie al heel weinig op, maar dat was waar: voor wind van zee naar het land: „wat drijft gaat weg, 'wat zinkt komt aan." Men achtte hier den vloed nog gevaarlijker dan de eb. Aan de hadgelegenheid voor het Oranje-Hotel acht men ook eb nog minder gevaarlijk dan vloed, en in het algemeen de getijde-stroomingen onschuldiger dan bet ..trekken der zee", speciaal bij wind "van zee naar het land. VALSCHE BANKBILJETTEN. Sedert eenigen tijd waren te Amsterdam valsche bankbiljetten van vijf-en-twintig gulden 'in omloop. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en Zaterdagavond mocht het aan de recherche van de Nieuwe Tolstraat gelukken, de hand te leggen bp den vervaardiger cn uitgever van deze biljetten. Het is een zekere .1. G. F., boekbinder van ben ep. Bij een huiszoeking in zijn wuning werden alle ingre diënten gevonden, die noodig zijn voor het vervaar digen van valech bankpapier. De man, die alleen „werkte" en reeds vele biljetten had uitgegeven, heeft een'volledige bekentenis afgelegd. DE UITVOER VAN VARKENS. Zooals bekend is, werd medio Augustus door den <rninister van Landbouw, Nijverheid en Handel be paald, dat voor het tijdvak van 19 Augustus tot en niet 18 September geen uitvoerconsenten voor varkens zouden worden afgegeven. Daarbij wecT tevens medegedeeld, dat de vol strekte sluiting der grenzen voor den uitvoer van varkensvleescb een maatregel van tijdelijken aard was.'Zoodra er voldoende aanwijzingen zouden zijn, dat er overproductie is van slachtrijpe varkens, zou wederom een regeling ingevoerd worden, waarbij een beperkte uitvoer wordt toegestaan. Naar wij thans vernemen, bestaat bij den minis ter het plan, de grenzen voor den uitvoer voorloo- pig nog niet te heropenen. Uit niets toch blijkt, dat er op dit oogenblik overproductie 'van varkens is. De prijzen zijn nog uitermate hoog en aan do Am- sterdamsche markt-b.v. was de aanvoer de laatste weken buitengewoon gering, zóó gering, dat - bijna uitsluitend regeeringsvarkens geslacht worden. Hdbl. TREURIG. Te Aalsmeer, eyen bulten het dorp, in den West- plas, is Vrijdag een treurig ongeluk gebeurd. Een schipper, die daar lag met een schip met bouw materialen, verdronk voor de oogen van zijn vrouw en kinderen. Een 4-jarig kind was overhoord geval len. Do vader sprong het na en redde het, duch toen de vrouw het kind had-aangepakt, zonk bij van uitputting in de diepte en verdronk. N. v. d. D. ER VAN DOOR. Zaterdag werd een gedetineerde per trein en on der bewaking nasr Den Bosch vervoerd om er te recht te 6taan. Tusschen Boxtel en Den Bosch vroeg de man aan zijn geleiders even gebruik te mogen maken van de W. C„ wat hem werd toegestaan, llij bleef lang weg en was bij aankomst van den trein te Den Bosch nog niet terug. Het bleek, 'dat hij ontsnapt was door een raampje, dat hij had door gedrukt. Van den ontsnapte 'is nog geen spoor ont dekt. N. G. EEN WATERQUAESTIE. Men schrijft u«t Goes: Een eigenaardig conflict doet ''zich voor tusschen de Waterleiding-Maatschappij „Zuid-Beveland" en de afdeeling Goes van Het Groene Kruis. Een der 1-epaltogeu der maatschappij houdt in, dat geen wa ter aan derden door particulieren mag verstrekt worden. Nu bezit evenwel de Groene-Kruisafdeeling een regenbak op in gebruik afgestanen grond, waar uit aan verschillende personen water verstrekt wordt dat dus geen leidingwater is. De directeur der wa terleiding-maatschappij heeft aan B. en W. een schrijven gericht, waarin hij verzoekt, maatregelen te nemen om hieraan een einde te maken, daar hij anders yan zijn bevoegdheid zal gebruik maken. In een vergadering van het Groene Kruis is over wogen, dat in 1905 door bet gemeentebestuur toe stemming is ver'eend tot het in, gebruik nemen van den noodigen grond en het daarop plaatsen van be doelden bak, onder bepalingen, die ook door Ged. Staten zijn goedgekeurd. De afdeeling besloot daar om haar verkregen rechten uiet prijs tc geven en den verderen loop der zaak af te wachten. OUD MAL, ENZ. In do gemeente Smallingerland zijn in onder trouw opgenomen een 70-jarige bruid en een 78- jarige bruigom. DIEFSTAL VAN f 50.000. Men meldt uit Tiel: In verband met het aanhouden enz. der twee vrouwen, verdacht van diefstal te 's-Gravenhage, vernemen wij het volgende: Het vorig Jaar woonde te 's-Gravenhage, 'aan het Oranjeplein, een rijk ingezetene, oud 84 Jaar, hij wien als huishoudster in dienst Vas de 25-jarige Van B. Als werkvrouw 'kwam er over den vloer de te Tie' aangehouden 58-jarigo Alida van B., wed. W„ geboren te Tiel. Bij het overlijden van den bedoelden ingezetene werd de'werkvrouw door'de huishoudster (die zich meesteres over do geldmiddelen maakte) aanvanke lijk toegezegd een lijfrente van f 5 per week, doch de zoon van de werkvrouw (een berucht persoon, die thans in preventieve hechtenis zit, verdacht van diefstal bU de firma Pcek on Cloppenburg te 's-Gra- vouhage) nam hiermede geen genoegen en wist te bewerken,-dat zijn moeder een som van 1 f0.000 ont ving. 1 r Bij het verhoor inzake bovengenoemden diefstal van den zoon, verried deze dit „schenken" van geld, waardoor men op het -spoor kwam van een reeds vermoeden diefstal van ruim f 50.000 door de be wuste huishoudster, met medeweten der werk vrouw en haar zoon, welke laatste verkeering had met de huishoudster en van 'deze alles Vist. Bij de in Utrecht aangehouden huishoudster werd een groot 'bedrag aan effecten gevonden. Bij de wed. W., Maandag te Tiel aangehouden, werd niets ontdekt. Zij beweerde, dat de haar geschonken tien duizend gulden waren gestolen door "haar zoon. Nadat de vrouw op bet politiebureau te Tiel door de Haagsche recherche was verhoord, werd zij naar Den Haag overgebracht. 1 AARDAPPELEN. Van verschillende'zijden verneemt het Ned. Land- bouw-Weekblad, uit betrouwbare bron. dat de spe culatieve aardappel fabrikanten, die zich Jegens den minister bereid hebben verklaard voor de in de a s. campagne door hen tenoodigde fabrieksaardappelen aan de landbouwers een 'minimumprijs te 'betelen van f 1.80 per HL. van 61 KG., dien prijs op dit oogenblik niet willen besteden. Blijkens do ons bereikte mededeelingen juist te zijn, dan zegt het blad „is de vraag gewet tigd, of men van die zijde wellicht eerst eens wil afwachten 'of de aardappelverbouwers straks hun aardappelen niet voor een appel en een ei willen wegdoen, om dan van hun verlegenheid te profi- teeren." tiet blad meent daarom goed te doen, tot voor zichtigheid aan .te manen bij het verkoopen van fa brieksaardappelen.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1