Gemengd Nieuws. BELASTINGHERVORMING. De Telegraaf schrijft: Onlangs deelden wij mede, dat op het departement van Financiën hard werd gewerkt aan de ontwerpen tot belastinghervorming van minister Treub en dat verschillende daarvan reeds 'gereed waren. Thans wordt officieus bericht, dat een uitgebreid stel wets ontwerpen is gozonden naar den Raad van State. Het betreft hier do „geheele 'herziening van ons belastingstelsel", waaromtrent minister Treub in de vergadering der Tweede Kamer van 10 December i»l4, bij de behandeling van het leenings-voorstel, mededeelingon heeft gedaan.-De minister verklaarde toen, dat hij vóór het einde van het zittingjaar 1915/10 „een algemeen plan met verschillende ont werpen" bij de 'Tweede Kamer zou indienon. Ech ter, zoo voegde hij er aan toe, ,,de Eerste zoowel ais do Tweede Kamer zullen volle vrijheid behouden om elk dier ontwerpen afzonderlijk te behandelen en afzonderlijk te beoordeelen", hoewel het voordeel is, dat men „een algemeen debat van prlncipiëelen aurd over het stelsel" kan houden. De, minister herinnerde toeri aan den grootsten financier, die Ne derland in de 19e eeuw gehad heeft,'aan Gogel, dio in 1805 „onder veel moeilijker omstandigheden een geheel nieuw belastingstelsel heeft ingevoerd en do'orge,voord in één jaar." Tets dergelijks wil mr. Treub. Hij kondigde toen reeds eenige 'belastingen aan. die in zijn groote plan zouden voorkomen, zooals een belasting op tabak, een technische herziening van het tarief (zonder speciale verhooging van de oporengst), een nieuwe zegelbelastiing met 'n beurs- bolasting (waarvan de hoogere'opbrengst besteed zoui worden voor de ouderdonis-woorzieinng en de 'boe ten voor ontduiking voor inrichtingen tot herstel van zieken en invaliden), verder 'een ontwerp voor de registratie, een wijziging dér sucessie-belasting. een herziening van de personeole belasting (waarbij do belasting van winkelhuizen, koffiehuizen, hotels en kantoren zou verdwijnen], een wijziging van de grondbelasting, waabbij een belasting op het onge bouwd naar de waarde, met verplichte verzekering van aile onroerende gebouwde goederen.tegen brand schade. Bovendien zoo verklaarde de minister toen „znllon als-gevolg van'de noodzakelijk^ ver dediging van vaderland en koloniën, verschillende belastingen zeer speciaal het vermogen drukken." Ziedaar eenige, reeds ten vorigen jare aangekon digde, onderdeelen van het groote plan van den tweeden Gogel. Echter De minister deelde mede, dat hij het plan niet zal Indienen als er nog oorlog is. „Zoolang er oor- logs-toestand is, kom ik niet met 'een' algemeen plan van belastingen." DE LANDSTORM. Er is een Koninklijk Besluit'verschenen, dat aan geef^ dat de mannen die in 1892 geboren zijn vanaf 1 Octofcer tot den Landstorm zullen behooron. Dat wil zeggen, dat de regoering 'thans gemachtigd is do lichting 1912 van den Landstorm, d.w.z. de vrij- geloten 'en vrijgestelden van die lichting na 1 Oc- tober orider de wapenen tc 'roepen. Aangezien de lichting 1914 in October en de.'liqh- ting 1913 in November opkomt, bestaat de mogelijK- heid, dat de lichting "1912 in December zal worden opgeroepen. Spoedig zal hieromtrent wel -zekerheid komen, ANNA PAULOWNA. Zaterdag 11 September 'hield de •'Tuinbouwverce- nlgmg alhier een vergadering in de „Vlas- en Ko renbeurs". 1 r waren J25 leden aanwezig. De heer T. 1'ranger drukte in zijn openingswoord spijt uit ov-^r de geringe opkomst, doch hoopte, dat de be sprekingen evengoed nut 'voor de vereeniging zou den afwerpen. Hierna werden de notulen gelezen door den -heer CL Smit -Jr. en onder dankzegging goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat 'deze vergadering was belegd, omdat zoowel in het bestuur als daar buiten stemmen waren opgegaan,'de wenschelijkheid betoogendc, om voor export te telen. Land was er genoeg en werd de zaak goed aangepakt, dan twij felde spr. niet, of 'men zou 'met succes tegen den Langedijk kunnen concurreeren. Ongeveer 4 H.A. was reeds voor 'het doel beschikbaar. Voor den teelt van aardappelen raadde voorzitter-aan vroege muizen, Julia;muizen en Schoolmeesters. Vooral de laatste soort had veel voordeel afgeworpen. Op een vraag, of de schoolmeesters' ook aan ziek te onderhevig waren, werd 'geantwoord, dat ze in den regel vóór dien tijd al weg waren.'De heer Smit vroeg naar den prijs. De voorzitter zeide, te Lange dijk geweest te zijn. Hij had daar geïnfonmeerd en een goed adres gevonden. Een-schrijv. n werd voor- g Mezen, waaruit bleek dat poters van vroege mui/en f 2.25, dio van Juliamuiiien f 2.10 en de Schoolmees ters f 2 per zak kostten. Ze 'werden onder rem - bours geleverd en de zakken moesten teruggezon den worden. Op dit oogenblik waren er 50 zak dis- punibe1, ma<m waarschijnlijk kon er nog meer ge leverd worden. De vergadering besloot monsterzakken te laten komen. In rondvraag gebracht, hoeveel land met aardappelen zou" worden beplant, bleek de uitslag te zijn 13 H.A. Door propaganda en eendrachtige sa menwerking achtte men het best mogelijk, dit aan tal il.A. tot 20 te brengen. Na klachten over het wegraken van zakken, beloofde het bestuur te zul len trachten, hierin verbetering te brengen. •Hierna sloot voorzitter de vergadering. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag werd te Zuidscharwc\ide een openlucht- meeting gehouden, uitgaande van de afdeeling Zuid- scharwoude-Broek op Langendijk van den Bond voor Staatspensionneering. Op de bekende gronden toonde de heer Ds. -Darnsté de 'billijkheid en nood zakelijkheid van staatspensioen aan. Het schitte rende resultaat was, dat'50 nieuwe leden tot de^af- deeling toetraden. 1 Reeds 7 gevallen Ven diphtheritis doen zich te Zuidscharwoudo voor. SCHAGERBRUG. Onder begunstiging van prachtig zomerweer word Maandag 13 September jl. de jaarlijksche tentoon stelling door de afdeelinig „Zijpe" 'van de Holland- 8che Maatschappij van Landbouw te -Schagerbrug gehouden. Op het tentoonstellingsterrein waren zeer veel be zoekers aanwezig, fcoö'dat gezegd kan worden, dat-de belangstelling weer zeer groot is geweest. Evenals voorgaande jaren' verleende het fanfare corps „Goneordia" van Oudesluis weer zijne mede werking en zorgde voor jde -'.feestelijke stemming. Do inzendingen waren'vele, en, naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, zeer goed, zoodat de jury soms een moeilijke taak had deze goed te ver vullen. 't Is natuurlijk ondoenlijk om iedere rubriek af zonderlijk te bespreken, 'zoodat we kunnen volstaan met hel bekendmaken van den uitslag van de be kroningen. Deze is: No. 1. Paarden van'4 jaar en ouder: le prijs f 10, K. Zijp Kz., Wieritigerw&ard, 5-jarige bruine ruin; 2e prijs f 5, II. de Gr?af, Schagerbrug, bruine mer rie; 3e prijs f 2.50, D. A. Blom, Sint Maarten, 7- Jarige zwarte merrie; eerv. vermelding J. Brak, 't Zand, 4-jarige zwarte bles merrie. Ns 3-jarige Paarden: le prijs f 10, A. J. Swaerts. Koegrus, donker-bruine merrie; 2e prijs f 5. J. Stroo per, 't Zand, bruine merrie met witte voeten; 3e prijs f 2.50, C. Kant, Koeferas, zwarte witvoet. Ns 3. 2-jarige Paarden: le prijs f 7.50. W. Jim- mink Hz., 't Zand, brtiin© ruin; 2de prijs f 5. D. Schermerhorn, St. Maarten, bruine bles merrie; 3e prijs f 2.50, C. Wit Dz., Nieuwe Niedorp. Np -1. 1-jarige Paarden, behoorende aan leden var. de afdaling: le prijs f 7.50, J. Brak, 't Zand, vo»-b!es merrjo: 2e prijs f 5, G. Nieuwland, Bur- gerb^ug; 3e prijs f 2.50, H. de Graaf, Sohagenhrug, bruine merrie. Ns 5. Merries met veulen: le prijs f 7.50, C. Fran- cis, 't Zand, ijzer schimmel; '2e prijs f 5, C. van der CMrd, Barsingerhorn, bruin; 3e prijs f 2.50, 'J. Rampen, Schagerbrug, bruine bles; eerv. vermel ding M. Huiberts, Anna Paulowna, zwarte witvoet. Ns C. Veulens: le prijs f 7.50, J. Slikker, Koegras; 2e prijs 1 5, P. Baken, Callantsoog, bruine merrie; 3e prijs f 2.50, G. van 'der Oord, 'Barsingerhorn, bl. hengst; eerv. vermelding G. Francis, 't Zand, mer rie jjzer schimmel. Ns 7. Melkkoeien, met 'een betrouwbaren melk- staat, gekalfd hebbende tusschen 1 Januari en 31 Mei 1915: le prijs f 10, K. Slik, Barsingerhorn, met Klaasje J11, geboren -1912; 2e 'prijs f 5, de Erven Schenk, Behagen; 3e prijs f 2.50, G. Bruin, Schager brug, Stamboekn. 12180. Na 8. Melkkoeien, gekalfd hebbende tusschen 1 Ja- nuari en 31 Mei 1915: le prijs f 7.00, C. Kooij, Ha renkarspel, „Bloem"; 2o prijs f 5, 1J. Grootes Mz., Barsingerhorn; bestuursprijs, dezelfde; eerv. ver melding, P. y&n der Oord, HoiOgebiero, Barsinger horn. 1 Ns 9. Melkkoeien, gekalfd hebbende 'tusschen 1 Januari en 31 Mei 1916. behoorende aan leden van de afdeeling: le prijs f 10, J. Vries, Oudesluis; 2e prijs f 6, dezelfde; 3e prijs 'f 2.50, G. de Moor, Ou- dosluis. Na 10. Twinters, gekalfd hebbende tusschen 1 Januari en 31 MM 1915: le prijs f 7.50, P. Grootes Mz., Barsingerhorn; 2e prijs f 5, Jb. Jimmink, Scha gerbrug; bestuursprijs, J. Raat Dz., Burgerbrug. Nj 11. Melkvaarzen, gekalfd hel bende tusschen 1 Janpari en 31 Mei 1915: le prijs f 7.50, W. N. Veer man, Behagen; 2e prijs f 5, dezelfde; bestuursprijs, de/elfde; een', vermelding, R, Kaan, Wteringer waard. N» 12. Vaarzen, geboren in 1914: le prijs f 7.50, Jb. Jimmink, Schagerbrug- 2e prijs f 5, P. van der Oord, Barsingerhorn: bestuursprijs, G. Plevier te Schagen: eerv. vermelding, P. van der Oord, Hooge- biere, Barsingerhorn. Na 14. Stieren, geboren in 1914: le prijs f 10, Jb. Jimmink, Schagerbrug; 2e prijs f 5, G. Bruin c.s., stamboek 1868, Fokv. Wieringerwaurd 245. Na 15. Stierkalveren, geboren -in 1915, en inge - schreven in een fokregister: le prijs f 5, K. Slik, Barsingerhorn, Jonge Max VII. geboren 22 Febr. 19l5;-2e prijs f 2.50, W. N. Veerman, Schagen; eerv. vermelding, S. Groot, Schagerbrug. Na 16. Stierkalveren (Graskalf), geboren in 1915: le prijs 1" 5, G. Bellis, Koegras; 2e prijs f 2.50, A- Brak, Schagerbrug; bestuursprijs, dezelfde. Na 17. Kuikalveren (Graskalf), geboren in 1915: le prijs f 5, D.Q Smit, Oudendijk, Schagen; 2e prijs f 2.50, K. Slik, Barsingerhorn; bestuursprijs, A. Brak, Schagerbrug; eerv. vermolding, A. Brak en K. Kant, Schagerbrug. Na 18. Vier fokschapen (gekruist ras): le prijs I' 5, \V. N. Veerman, Schagen; 2e prijs f 2.50, Alb. Kaan, Oudesluis; bestuursprijs, P.'Grootes Mz., Bar- singprhorn. Na 19. Vier Overhouders: le prijs f 5, P. Grootes Mz., Barsingerhorn; 2e prijs'f 2.50, G. Stuij, Weere, Winkel; 3e prijs f 1.50, A. Brak, Schagerbrug. Na 20. Vier Overhouders, behoorende aan leden van de afdeeling: le prijs f 5, W. Gfutker, Burger- brug; 2e prijs f 2.50, Alb. Kaan, Oudesluis; 3e prijs f 1.50, J. Vries, Oudesluis. Na 21. Een gekruiste Ram, geboren in 1914 of eer der: lo prijs f 5,-W. N. Veerman, Schagen; 2e prijs 1' 2.50, D. P. Timmerman, Schagon; bestuursprijs, G. de Moor, Oudeslüïs; eerv. vermelding, A. Brak, Schagerbrug. Na 22. en Ram, geboren in 1915,-in Nederland ge fokt: le prijs f 5, P. Grootes Mz., Barsingerhorn; 2e prijc f 2.50, W. N. Veerman, Schagen; 3e prijs f 1.50, P. van der Oord, Barsingerhorn. Na 23. Een Ram, geboren in 1915, behoorende aan leden van de afdeeling: le prijs f 5, J. Bruin, Bur gerbrug; 2e prijs f 2.50, dezelfde; 3e prijs f 1.00, K. Kant, Schagerbrug. Na 24. Voor de mooiste inzending Overhouders, behoorende aan leden-van de afdeeling: le prijs f 5, G. de Moor, Oudesluis; 2e prijs f 2.50,-A. Brak, te Schagerbrug; 3e prijs f 1.50, H. de Graaf, Schager brug; bestuursprijs, Alb. Kaan, Oudesluis. Na £5. Voor de mooiste inzending -Fokschapen: le.prijs f 5, A. Brak, Schagerbrug; 2e prijs f 2,50, J. Bruin, Burgerbrug; bestuursprijs, P. Grootes Mz., Barsingerhorn. Na 26. De beste Dekbeer: le prijs f 2.50, 'H. Oos terman, St. Maartensbrug; 2e prijs f 1.50. A. Brak, Schagerbrug; bestuursprijs, H. 'de Graaf, 'Schager brug. Na 27..'Do beste Zeug, mei of zonder biggen: le prijs l' ï.50, H. de Graaf, Schagerbrug; 2e prijs f 5, G. de Moor, Oudesluis. Na 28. Inlandsche Kippen: le prijs f 2.5f\ J. Vader, Schagen en P. van Buren, 'Stolpen; 2de prijs f 1.50, J. Vader, Schagen en J. Pijper, St. .Maartensbrug; •erv. vermelding, T. Blokland, Callantsoog. Na 21. Voor den schoonsten toom-andere vreemde of tRaskippen, niet in het programma vermeld: 2e prijs f 1.50, KI. Brak, Schagerbrug. Na 32. De mooiste toom Loopeendcn: 1e prijs 2-50 gld., A. Schrijver, Schagerbrug. Na 33. De-mooiste inzending Eenden (Hollandsche) le prijs f 2.50, D. de Graaf Hz., Schagerbrug; -2e prijs 1 1.50, KL Brak, Schagerbrug. Na 34. De mooiste inzending Ganzen: le prijs f2.50 II. de Graaf, Schagerbrug. Ne 35. Voor de twee zwaarste Konijnen in -geza menlijk gewicht: le prijs f 1.50, D. de Boer, Barsin gerhorn. Na 36. De mooiste verzameling Konijnen van één eigenaar: le prijs f 1.50, Alb. de Vries, Oucbsluis; 2e prijs 'f 1, D. de Beurs, Barsingerhorn en Alb Kaan en J. Waiboer, Wieringerwaard; eerv. vermel ding, D. Nap, Schagerbrug. Na 37. Voor de mooiste collectie Bloemen in pot- cultuur: le prijs f 3, IJ. Bakker, Schagen: 2e prijs f 2, mej. Groen,Marees; 3e prijs f 1, inej. Nap Kos, Schagerbrug. Ne 38. Voor de mooiste collectie Planten: le prijs f 3, IJ. Bakker, Schagen; 2e -'prijs f 2, mej. Nap Kos, Schagerbrug. Na 39. De mooiste en volledigste inzending Slin ger- en Raathonig: -le prijstf 3, P. Flens, St. Maar tensbrug; 2e prijs f 1.50, T. 'Blokland, Callantsoog; bestuursprijs, 'P. van Buuren, Zijpe. Na 42. Boerenkaas, Edammer voum: le prijs f 5. P. Baken, Callantsoog; 2e prijs f 2.50, C. van dei Oord, Barsingerhorn. Na 43. Fabrieksboter: le 'prijs f 5, Zuivelfabriek „De Eensgezindheid", St. Maartensbrug; 2e prijs f 2.50, Zuivelfabriek „De Dageraad", Burgerbrug. Ne 444. Boerenboter: le prijs f 5, W. N. Veerman, Schagen; 2e prijs f 2.5(J, Jb. Boonacker. Schager brug; bestuursprijs, W. S'.ijkerman. Stolpen; eerv. vermelding, D. Jimmink Jbz., Oudesluis. Ter Opluistering: eerv. vermelding, K. Kant, Scha gerbrug, loopeenden; idem, P. Cz. Boekei, Schagen, 3 koeien, 3 twinters, 3 vaarzen, 3 pinken, 3 kal veren. Orn 12 uur 's middags werd begonnen met het concours-hippique voor één-spannen met tweewie lige rijtuigen. Ook hier was de belangstelling zeer groot. Het aantal deelnemers was 35. De le prijs (schemerlamp op standaard) werd behaald door G. W. Waiboer te Anna Paulowna met de donkerbruine 4-jarige merrie „Itskia"; 2e prijs (beeld 'op piëde stal) D. Jimmink te Oudesluis met de zwarte •„Veld man"; 3e prijs (klokkenstel) door J. P. Kraaktrian t eAkcrsloot met de 6-jarige zwarte merrie „Alida"; 4e prijs (inktstel) -'door C. Nieuwland Kz. te Scha gerbrug met de 5-jarige vos-merrie EE. 'De prijs voor het schoonste geheel (twee bloemvazen,) be haalde Jb. Kooij te Schagen met de 9-jarige zwartte ruin „Adriaan". SCHAGERBRUG. Op de paardenmarkt te Schagerbrug van Maan dag jl„ waren 150 paarden 'aangevoerd. Besteed werd voor veulens van f 175 tot f 250; i -jarigen f 300 tot f 450, rijtuigpaarden f 600 tot f 700, ketten f 200 tot f 400, werkpaarden f 200-tot f 300. De handel was trekkend, de prijzen hoog, -de afzet middelmatig. VERKEER STOPGEZET. Men deelt aan de N. 'R. Ct. 'mede, dat de Neder landers in het vervolg niet meer naar-en van België heen en weer mogen reizen. Onze zegsman kreeg bericht, dat hij in België dan wel in Nederland moes blijven. Ook aan vele 'anderen werd dat medege deeld. VECHTPARTIJ. I)e werkman Snel uit Gouda en zijn belde zoons, j' ngelieden van 24 en 22 'Jaar, waren Zondag voor hun pleizier in Amsterdam. Dos avonds omstreeks negen uur belandden zij in het café van Meulstoe, Zeedijk 28. Daar schijnt twist-te zijia ontstaan met hot drietal: plotseling knalden revolverschoten, waai door de oudste zoon, eveneens werkiman, ctoor niet -minder dan vij'f schoten in het hoofd word getrof fen, De andere zoon, korporaal dor veldartillerie, kreeg een kogel door deai eenen, arm en oen schamp schot aan den anderen, De vader 'kwam er, ho- trekkelijkerwljs gesproken, neg bet beste af. Een kogel nam een knoop van 'zijn jas n ee, doch hij kroeg tevens met een stuk hout een gevoeligen slag op het hoofd. 1 De oudste zoon werd in bedenkelijken toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. 'De behandelen de geneesheer achtte het nctdiig een ..oostelijke te waarschuwen. Als verd&jcht van het lossen der schoten werd de 51-jarige caféhouder gearresteerd. De n.an ver klaarde onschuldig te zijn, doch-verschillende getui gen legden bezwarende verklaringen voor hem af. Maar liet wapen, waarmede geschoten was, werd Zondagavond tevergeefs gezc cht. Hbld. M- ÜRD- EN ZELFMOORD. F,en man, die in den afgeloopen nacht -omstreeks één uur door het Haagsche. Bosch naar Wassenaar ging, mg dpr.r op een brnk op een laantje bij den straatweg, die naar de Laan van Nieuw-Oost-Indiö leidt, een paartje, over elkaar liggend, schijnbaar in slaap. Hij ging naar hen toe -en trachtte, den ji ngeman overeind te zetten, doch bemerkte tot zijn schrik, dat hij Hoed aan de handen kreng lij de aanraking van het lichaam. De man ging toen iJHngs de politie halen, die constateerde, dat beiden docd waren. Het bleken te zijn een 20-jarige bewoner van do Koningstraat en de 23-jarige dochter 'van een we duwe uit de Jacob Catsstraal. Op ben werd een brief aan de politie gevonden, waaruit 'valt af te leiden, dat de jongeman 't meisje door een schot in 'de hartstreek heeft gedood en daarna zelfmoord pleegde door zichzelf een revolver schot in het hart toe te brengen, omdat de weder- zijdscbe familie weigerde toestemming te geven tot een engagement. In dezen brief werd tevens ver zocht, eenige brieven, die nog op de lijken werden bevonden aan de geadresseerden te bezorgen."Er wer tevens in te kennen gegeven, dat het beider stellige wensch was, te sterven. Nog in den loop van den nacht werden de ouders van den jongeman en de -moeder van het meisje van het gebeurde in kennis gesteld. IN DE TOBBE VERDRONKEN. Te Winschoten is op 'noodlottige wijze het eeni'g kindje van den heer M. Ojm het 'leven gekomen. 'De moeder had den kleinen Jongen van ruim negen maanden een 'bad gegeven en daarna teh bed ge legd. Voor het bed stond do 'tobbe en toen de moeder zich even had verwijderd, vi,el. de beweeg lijke kleine van zijn bed in de tobbe en bleek eon oogenblik later verdronken. TREURIG ONGELUK. Mon meldt uit Hoek van Holland aan do N. C.: De familie Haak, wonende Be-rg-schelaan te Rot terdam, maakte Zondagmorgen per trein een uit stapje naar den Hoek. Kort bij het station aldaar sprong de deur van de coupé open en. viel het vijf jarig dochtertje uit den trein. In deerniswekkenden toestand werd de kleine op genomen en bij den rangeerder Haas binnengedragen waar spoedig dr. Rijken, benevens twee leden der Ileddingbrigade verschenen. Nadat de dokter de klei ne, die een schedelbreuk en een samengestelde arm- bruk had bekomen, had verbonden, word zij onder zijn leiding naar de ouderlijke woning vervoerd. Naar do oorzaak van het ongeval wordt een on derzoek ingesteld. KNOEIERIJEN MET SPEK EN VLF.FSCH Het gebeurt in 't Zuiden des lande op groote Schaal, dat de slagers bel door de regeering gele verde spek en 'vleesch niet verkoopen aan de cli ënten, doch inzlouten om het later duurder le ver koopen en aldus de winsten grooter te maken, ver neemt de Telegraaf. Er wordt thans door verschillende arbeidei s-orga- nisaties een strafactie gevoerd tegen deze ontdui king der voorschriften van het Rijk. OVERREDEN DOOR DEN TREIN. Maandagmiddag ongeveer '6 uur werd "nabij het station Naarden-Bussum de 19-jarige timmerman D. door een trein van Amsterdam 'overreden en ge dood. Het slachtoffer wilde achter een trein, van Bussum komende, de spoorbaan oversteken, toen oen trein van de tegenovergestelde richting kor .eb de. juist passeerde en hem greep. VERBOD VAN UITVOER VAN ZUURKOOL, GE ZOUTEN GROENTEN EN GEDROOGDE SNIJ- EN SI'ERSIEBOONEN. Het Stbl. IS'? 390 bevat een Kon. besluit van den 11 den dezer, houdende verbod van uitvoer van zuur kool, van gezouten groenten, van -gedroogde snijbbo- nen en van gedroogde spersieboonen. ONBRUIKBAAR RF.GEERINGSMEEL. De medewerker uit vakkringen van het Hdbld. schrijft; Sedert «enigen tijd gingen bier eri daar klachten op onder de bakkerij over het haar geleverde meel, bestemd voor het bakken vian goedkoop bruin brood. Voor de meelfabrikanten is deze zaak te onaange namer, omdat zij voor hun product sedert verleden laar Augustus aangewezen zijn, op de hun vanwege de Regeering verstrekte tarwe. Verleden week ech ter verkeerden sommige leveranties Regeeringsmeel in zoe'n ondougdelijken toestand, dat het velen bakkers eenvoudig onimogeüjk was, daarvan behoor lijk broed te bakken. De betrokken meelfabrikant, op de ondeugdelijke qualiteit opmerkzaam geblaakt, verklaarde, dat hem vanwege de Regeering eon par tijtje bruikbare tarwe was toegezonden. Dergelijke afwijkingen zijn natuurlijk altijd mogelijk, doch de meelfabrikant knoopte aan zijn verklaring de mededeeling vast, dat de minister van Landbouw. Nijverheid en Handel in antwoord op een desbe treffende klacht gezegd zou hebben „dat die partij er maar doorheen gedraaid moest worden." Inmiddels hebben de 'meesl-belanghebbenden bij dozo auaestie, de brordfabrikanten en hakkers, ook niet stilgezeten. Nadat de 'minister ook van laatst genoemde zijde met een en ander in kennis was gesteld, is door de directies der Broodfabriek v/h. Wed. de Jonge, der 'Tol's Electr. Bakkerij en der Bakkerij „De Wetering" aan de Amstordamscbo bakkers een rondschrijven verzonden, 'met verzoek te willen opgeven, wie hunner te klagen heeft-over het gole^rtie Regee^inge^';cf:,., UneL.de --.enlijk stappen te doen, >r.) een 'betere qualiteit meel te verkrijgen. 1 Naar ons verzekerd werd, zijn reeds tal van klach ten ingekomen.' WEERINGEN. Men seint ons van Wmringen, dat hedenmorgen half 6 twee Zeppelins achter elkaar zeer laag boven het eiland dreven, richting Noord-Oost, dus naar Duitschland toe. VAN EEN HELD. Ds Maitn vertelt van het heldhaftige gedrag Van e*n jongen Franschen officier, wiens naam het blad te gelegener tijd bekend'zal maken. Hij had in een der slagen rond Atrecht zijn compagnie ver voor uit gevoerd in de Duitsche loopgraven, waar zij zich nestelde. Er kwam een oogenblik verademing. Dadelijk daarop sloeg er een granaat in, die de kaken van den officier wegrukte. Ondunka de vi'tee- seiijke wonde had hij 'de geestkracht om een pot lood te vragen, en met dat potlood, 'dat met bloed bevlekt werd, ook do tong was afgerukt, schreef hij op zijn aanteokenboek, dat hij zelf uit zijn zak haalde: lk beveel de 'oompagnio tot aan het uiterste toe stand te houden. Ik 'schenk 600 frank aan mijn ordannans, het overige geld, dat ik bij mij heb, is voor 'mijn manschappon, de sergeant moet al rojjm papieren aan mijn'familie zonden, 'en er bijvoegen, dat ik gelukkig sterf. Vive la Fr De bladzijden, waar deze woorden op geschreven staan, zijn gedrenkt, mét bloed. EEN REINIGINGSWEEK TE PHILADELPHIA. Het stadsbestuur van Philadelphia houdt nu on d.tn opruiü ing van vuil, waarbij versohillende com missiesr; edewerking verleen,en. Het schijnt dut 'n ed georganiseerde vuilverzan eling te. 1-hiladeJphia ontl reekt en men nu en dan eens radicale schoon maak-houdt. Men doet zoo iets echter niet ten halve. In het tijdschrift Gemeentelijke Reiniging vinden we op- eson d wat aan zoo'n reinigingsweek vooraf gaat. We ontleenen daaraan het volgende: De directeur van arbeid zond 3400 persoonlijke erichten aan: le. alle «dvertentiebureaux en bun agenten, aan de leveranciers van bor9tols. bezems, schriblers. vacuürr reinigers en andc* reinigingsn a- teriaul; 2e. alle vrouwelijke orgflnissties; 3e. alie vervenigingen cp het gebied van koophandel; 4e. alle rigenaren van schouwburgen; 5e. alle bioscopen; 6e. alle 1 ouwgrond-agenten; 7e. alle banken en 8e. alle grondeigenaren. 'Jv.ee groote aankondigingen der reinigingsweek werden cp de ruiten van eiken 'tramwagen aange plakt. Datzelfde plakkaat werd aan scholen, biblio theken, clubs, loges, handelszaken 'en stations toe gezonden, met '1 'verzoek, het op een gunstige plaats te bevestigen. 150.000 3luitzogels voor brieven on .pakketten wer den over alle bureaux zoowel voor openbare dien sten als van alle mogelijke instellingen en zaken vei'deeld. 1 200.000 circulaires van 4 bladzijden werden door do politiebeambten aan de huizen bezorgd, 20.000 aanplakbiljetten worden verdoold over groo te en Üein,e zaken ten einde'in do winkelkasten te worden opgehangen. 1 750 vlaggen van 2 bij 3 voet -met de opdruk „Rei nigingsweek van 2025 April", worden aan verschil lende zaken uitgereikt om op het tuig van; de paar den te bevestigen. Een niillioen vouwbeenen van geel karton werden bedrukt en verdeeld over winkeliers, bureaux, loges, clubs, vereenjgingen, enz. met het verzoek bij el- ken te verzenden brief of pakket een vouwbeen, bij te doen. 300.000 bladwijzers en vloeipapieren met een ver melding van de reinigingsweek, worden op alle scho len rondgedeeld. 350.000 circulaires werden aan-do polishouders der Metropolitan Life Insurance Gie. gezonden, met ver zoek om steun bij de te houden reinigingsweek. Do plm. 250 bioscopen ontvingen olie -een ge kleurde transparant, waarop tevens eenige wenken, om bij elke voorstelling to vertoonon. "Vele vereenigingen zonden op eigen kosten circu laires onder hunne deden rond. Bovendien was riog een uitgebreide perspropagan- da begonnen, die het hoogtepunt bereikte in het Zon. daganurnmer van 19 April, tius onmiddellijk aan de reinigingsweek voorafgaande. Zondags, den 19en April, spraken de geestelijken in het verloop van do godsdienstoefening den wensoh uit, dat allen de groote reinigingsweek zouden on- dorsteuenen door de stad uiterst zuiver en spiegel- blank te maken. Do ijver van de burgers overtrof hierbij alle ver wachtingen. Er scheen geen kiasse-onderscheid ondei de aan dit Modsw rk mede arbeidende burgers te zijn. Overal waren ontzettende bergen vuil en rom mel opgehoopt. Oude zakken, welke gedurende den winter op zolders en in kelders in hoeken en gaten geborgen waren, zooais oude bedden, ramen, gebro ken llesschen, glas en porselein, eebroken 'stoelen, talels, lessenaars, waschtafols. wiegen, enz. enz., evenals een groot aantal kerstboomen. die gewoon lijk tot het voorjaar buiten gelegen -hadden, - let terlijk alles, van de tinkan tot de oude vervallen piano werd door de verzamelwagens weggevoerd. Het reinigingswerk nam op deze manier zulk oen ongekenden omvang, dat het onmogelijk was ze in eene week te beëindigen en moest 'gedurende de daaropvolgende week voortgezet worden. Er werd vastgesteld, dat meer dan 135.000 kubieke yards vuil weggevoerd werd. Als men deze massa op oen vlak te van 300 bij 300 voet opstapelde, zou zij eene hoogte, van 40 voet bereiken. DE VERLIEZEN IN' DEN ZEE-OORLOG. Uit Londen, 11 Sept. Uit do cijfers, betreffende de verliezen van Britsche schepen e>n ladingen, ten gevolge van 'den oorlog blijkt: dat gedurende de twaalf maanden, eindigende 31-Juli. de geheele waar de van verloren ladingen in Britsche stoomschepen door de gevaren van 'den oorlog bedroeg 7.240.000 Poni Sterling. liet geheele'bedrag van de waarde der n erladen goederen was 1.502.0:0000 Pond Ster ling. Het verlies bedroeg -dus ongeveer 'een half procent van de geheele waarde. Gedurende dezelfde periode was het aantal verlo ren schepen gelijk aan -vier procent 'van het aantal in de vaart zijnde schepen. 4' KEN AANVAL UIT DE LUCHT. Aan de Times wordt uit Parijs gemeld: Het hel dere kalme weer stelt do Franscho 'vliegtuigen in staat met goed gevolg de uiteinden der Duitsche Sfonrwegen naar het frent op verschillende punten te bombardeeren. Het nut van zulke aanvallen wordt wel 1 ewezen door het verhaal in de Liherté van een onlangs door zestig 'vliegtuigen ondernomen tocht naar het bosch van Houthulst, dat tusschen. Dixmuiden en Yperen 'gelegen Is. Het bosch ligt beschut tegen de artillerie der bondgenooten en z"oo is bet in een garnizoensdistrict herschapen met ka zernes vol troepen, opslagplaatsen van munitie en het gebeele kamp is electrisch verlicht. Dank 'zij uitstekende foto's van vliegtuigen uit genomen, was er nauwkeurig bekend, .waar de voornaamste mili taire gebopwsQ lagen Avonds om tien uur vlo gen de zestig 'Fransche, Belgische en Engelsche vliegtuigen uit in bet heldere maanlicht. Zoodra de vliegtuigen verschenen, ontstond 'er groote opwin ding in het kamp. Alle lichten werden gedoofd en do kanonnen kwamen in actie. Maar de vliegers, die door bet maanlicht ten'zeerste gebaat weren wier pen meer dan vierhonderd ton brisant granaten en brandverwekkende 'bommen op de kampen en op slagplaatsen. Sommige vliegtuigen keerden in den loop van den nacht niet minder dan driemaal terug om nieuwen hommen-voorraad te halen. BIJ't licht van branden, zagen de vliegers groepen T-'dat.m in grocte wanorde vluchten «n de aanhoudende ont ploffingen in de minitic-orslagp'-fteen veroorzaak ten een hevige paniek. Om-half twaalf stonden het geheele bosch en de gebouwen in brand.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2