De Oorlog. BERICHT. 10 cent per 3 maanden. Oo«t*»nrlJkscbd legers In Rusland. Slechts flauw kun nen we ons oen indruk vormen, over welke afstan den hot gaal, wanneer bijvoorbeeld Petersburg of Moskali als einddoel worden genoemd van dien opmareok. Maar zelfs indien dezo afstanden oilb in kilometers worden voorgerekend, maakt het nog weinig indruk op onze verbeelding. Nemen we den afstand tusschen Riga en Petro- grod, dan liggen daar 580 kilometer spoorweg, waar van er 160 kilometer koanea voor het eerste gedeel te van Riga tot Walk; van dit belangrijke verbin dingspunt tot Pskow (spreek uit: Pleskau), zijnde de hoofdstad van bet gouvernement van dien naam, zijn het 145 kilometer, een afstand als van Haarlem tot Deventer, terwijl er dan nog 275 kilometer voor het laatste stuk overblijven, ongeveer de afstand van Gronjngen naar Maastricht. De w.-g van Brest-Litowsk naar 'het noord-ooste lijk. Minsk, een afstand van 340kilometer, is on- Êeveer gelijk aan den afstand, wélke onze autolmo- ilistisohè groottoeristen rekenen van Amsterdam door do Ardennen, naar bet in Noord-Frankrijk ge legen Reima. Dan blijven er nog 730 kilometer over naar -Mos kou, een afstand, dien men zoo ongeveer kan ver gelijken met dien van Amsterdam over Berlijn naar de Russische grens Van Petersburg naar Moskau is het 630 kilometer, een lengte, gelijkstaande aan de luchtlijn van Parijs naar Marseille. Van Brest-Litowsk over Kowel (120 kilometer) naar Kieff is evenlang als de traditio- neele Rija-reie van Bazel tot de Nederlandsohe grons. Over don 'aard dezer verbindingswegen, vooral nu bet najaar zijn intrede in Rusland reeds gedaan heeft, spreek ik maar niet eens! EF.N NIEUW ZWART LEGER. Kngelsche bladen bevatten berichten over de a.s. indiening bij bet parlement door den afgevaardigde Pierro Masse van een wetsontwerp tot vorming van een nieuw zwart leger-van minstens'700.000 man. Volgens het ontwerp-Masse zullen alle onderda nen in de koloniën de voorrechten van de bewoners van bet moederland deelachtig worden. Zij zullen belastingen moeten betalen en dienstplichtig wor den. Het ontwerp voorziet de vorming van een goed geoefend, getraind leger, onder aanvoering Van de Franscho officieren, dat in Maart of April op de Europeesche slagvelden kan worden ingezet. Tevens bevat het ontwerp bepalingen over pensi- oen-vorleenjng aan de gezinnen van gesneuvelden. DE TSAAR ALS OPPERBEVELHEBBER. De „T&glicbe Rundschau" vertelt van de militaire opleiding van den Tsaar, die nu Jzelf het 'bevel van zijn troepen op zich genomen heeft. Van alle heer- schers in Europa, zegt het blad, is de Tsaar stel lig bot minst militair geziind en het minste csoldaat. Reeds de wijze waarop hij soldaat werd, is kentee- kenend. Van zijn geboorte af, behoorde hij tot -het garde-regiment der Preobrasjenski. Tot zijn negen tienden levensjaar echter had hij niets met het mili taire leven te doen. Eerst toen werd hij naar Kras- nojo Selo gecommandeerd, om daar dienst te doen. Wegens het groote gevaar Van nihilistische aansla gen, werd dit streng geheim gehouden. Zoodi a de kroonprins bij den troep aangekomen was, werd kolonel Kameuski, 'van de garde-gendarmerie aange wezen, om voor de veiligheid van-den jongen luite nant te zorgen. Overal werden in de huizen wach ten opgesteld om toe te zien, dat er niets gebeurde. I>e bataljon8-cc(mmaiidant richtte -bovendien nog een geheimen dienst onder zijn mannen in, zoodat ieder soldaat een spion was en zich door de ande ren bespionneerd gevoelde. Als de kroonprins nader de, waagde niemand het, zich te bewegen. Hij was mot een ongelooflijke weelde omringd. De regiments commandant was grootvorst Sergius, die later in Moskau vermoord is. 'Deze had op den Tsaar een ontzaggelijken invloed,1 minder op militair gebied dan wel op politiek. Grootvorst Sergius was geen stren ge militaire opvoeder voor zijn luitenant. Als dag- marsehen van dertig kilometer gemaakt zouden wor den, was er steeds een wagen bij de band, waarin de kroonprins achteraan reed. 'Sergius echter meld de dan aan Tsaar Alexander, dat luitenant 'Nicol aak Aicxandrowitsj een groote militaire oefening meege maakt had i Tsaar Nicolaas woonde steeds de manoeuvres van zijn leger bij,'maar allen-hadden den indruk, dat hij er niet het geringste belang 'in, stelde. Ze duurden daarom slechts kort. DE RECRUTEERING. Uit Londen, 14 September. De „Daily Chroniole zegt dat lord Kitchener aan het kabinet mededeeliug heeft gedaan van 'het aantal 'soldaten, dat naar schatting, het volgende jaar op het vasteland noo- dig zal zijn. Die schatting is zeer veel hooger dan het aantal troepen dat nu te velde is. Maar hoe groot het aantal ook 'moge zijn, er is geen reden te twijfelen dat 'het vrijwil Iigersstelsel de noodige mannen zal kunnen leveren. 1 RUSSISCHE VLIEGERS. Thans is bekend 'geworden hoe Russische vliegers vaandels en documenten te Nowo Georgiewsk red den. De acht aëroplanes, bestuurd door officieren, aan welke deze taak was opgedragien, vertrokken1 bij het aanbreken van den dag. Het was een stormach tige ochtend, de wolken hingen laag en het sturen moest grootendeels op het kompas geschieden. Zoo dra de vliegtuigen gezien waren werd een hevig vuur op hen gericht. Toch vlogen alle ongedeerd over de linies van den vijand 'heen. Een vliegtuig werd 44 maai geraakt en andere weinig 'minder. Onder de vliegtuigen was ook een „Albatros» vroeger op de Duitschers veroverd Doordat zij te laag vlogen, moesten eenige vlie gers dalen in een Duitsch 'kamp, maar zij konden, dank zij den mist, weder tijdig opstijgen en 'ontko men. De aviateurs, waarvan sommige een of twee passagiers hadden, bereikten Brest-Litowsk, dat toen nog in handen der Russen was, in drie a vier uren. Luitenant Grinef vloog met zijn Farman-macnme direct naar het hoofdkwartier van den grootvorst, die hem warm geluk wenschte met zijn welgeslaag de, stoute vlucht. DE IJZEREN HINDENBURG. De Berlijnsche correspondent der Nieuwe Courant schrijft d.d. 4 September: Heden heeft Berlijn zijn ijzeren, 'of misschien juis ter gezegd zijn houten Hindenburg gekregen, die zoo lang met 'ijzeren, zilveren en gouden spijkers beslagen moet worden, totdat het beeld, het hoofd natuurlijk uitgezonderd, geheel uit metaal schijnt. Het reusachtige houten beeld, -dat men Mak voor de Siegessaule opgesteld heeft, is een werk van Kien kunstenaar Marschalk 'Het stelt den veldmaarschalk in de lange officiersjas voor. Het-hoofd is ontbloot, terwijl, de handen, waarvan de linker de platte veld- pet vasthoudt, op den knop van de sabel steunen- Het is moeilijk dit beeld-mooi te| noemen. De gehJ- kenia van bet hoofd laat ook b.v. veel te Venschen over. Merkwaardig is het beeld ongetwijfeld. Daar het 13 meter hoog is *kan Jmen zich voorstellen, welke reusachtige houtmassa voor dea, opbouw noo- dig was. Het "hoofd, het bovenlichaam en de romp zijn uit drie kolossale, 'vierkante blokken samenge steld, waarvan het lichtste nog meer dan 200 cen tenaar weegt. Voor de samenstelling van het geheel, was 26.000 KG. populierenhout noodig. Wanneer men dus geen direct schoonen of machtigen indruk krijgt kan men toch door de massa geïmponeerd worden. Misschien, zal het beeld er ook nog-op vooruitgaan, wanneer het hout eenmaal met spijkers bedekt zal zijn. Over het meer of minder aeslhetische van hét Bpijkerproces breekt 'men zich hier niet meer het hoofd, sedert de veldmaarschalk zelf verklaard dff hïI er niets op tegen'had op den Königs- platz te Berlijn bespijkerd te worden, - wanneer het maar tot nut van zijn soldaten strekte. In die rich ting is het succes stellig verzekerd. De lust ijze ren, gouden en zilveren-spijkers te slaan was heden zoo groot, dat een deel zelfs nog niet aan de beurt kon komen. Het totaalgewicht der spijkers, waarvan er twee millioen vervaardigd zouden zijn, moet meer dan 30.000 kilo bedragen. De onthullingsplechtigheld, die door zonnig herfst weer begunstigd, ondor grooten toeloop plaats ge vonden heeft, duurde slechts kort. De keizerlijke fa milie was vertegenwoordigd door een der prinsessen, nl. de gemalin van prins August-Wilhelm. Na de redevoering van den rijkskanselier en de daaropvolgende onthulling,-nam de opperburgemees ter het standbeeld in de bescherming van de stad Cerlijn over. Dan volgde de plechtigheid van het slaan der eerste spijkers. De-eerste, der gouden spij ker van de Keizerin werd door 'de jonge prinses en wel bij het begin van de letter Hindenburg gesla gen. De tweede werd als taak voor de echtgenoote van den veldmaarschalk beschouwd, een eenigszins oude dame, in een grijs zijden toilet. Het werk ging haar eohterniet zoo vlug af, als bij de jonge prin ses h A geval was geweest. Na haar kwam de rijks kanselier in generaalsuniform, de opperburgemees ter, dan de eeregasten, 'waaronder ook de broeder, zuster en dochter van den veldmaarschalk Tijdens de plechtigheid hield een afdeeling van het tweede Masürischo regiment, -no. 147, dat sedert kort den naam van Hindenburg draagt, do wacht. Ch het monument 'waren verder een aantal Russische kanonnen opgesteld, in den slag -van Tannenberg veroverd. Zoo heeft Berlijn dus zijn ijzeren herinnering aan ijzeren tijden gekregen. Is het gedenkteeken mis schien niet schoon, daar, voor de slecht gepropor tioneerde „Siegess&ule", 'met het 'gezicht naar de vele als soldaten op een rij staande monumenten der Siegesallee, zal het njet storend werken. Overigens hoort stellig een 'standbeeld van den overwirmenden veldmaarschalk in, deze omgeving ge heel thuis. KUNST-OOGEN. Heel wat soldaten hebben in dezen oorlog een van of beide hun oogen verloren en zullen dus in vele gevallen kunst-oogen krijgen. 'De Matin ver telt, dat totdusver 'Duitschland eigenlijk het eenige land was, waar de kunstoogeai geeinaakt werden. In Frankrijk werden ze niet gemaakt. Thans is daar verandering in gebracht; -en er wordt reeds een vol doend aantal kunst-oogen gefabriceerd om in de treurige behoefte, die er aan bestaat, te voorzi'en. DUITSCHE TROEPEN NAAR HET ITALIAAN - SLHE FRONT. bit Zurich, 14 September. Voortdurend trekken er talrijke Duitsche troepenmachten 'in de richting van de Italiaansche grens. Tien regimenten Duitsche infanterie zijn nu 'in Vorarlberg, waar zij Bpeciaal geoefeno worden in den bergoorlog. BR1TSCHE VERLIEZEN. In liet Lagerhuis deelde de onderstaatssecretaris van oorlog mede, dat de totale verliezen tot 21 "Au gustus bedroegen 381.983 officieren en manschap pen, aldus verdeeld: Gedood 4965 officieren, 70.992 man; gewond 9973 officieren en 241.068 man; ver mist 1501 officieren en 53.466 man. GROOTE FABRIEKSBRAND TE GEI8ENHEIM. Naar aan de Berlijnsche bladen wordt geseind, is te Geisenheim, aan den Rijn, -Zaterdag 1.1. wegens nog onbekende oorzaak brand ontstaan in de -groote machinefabriek van Vallentin Waas. Binnen twee uren .was de fabriek zoo goed-als geheel'in de asch jelegd. Eengroot gedeolte der gebouwen was pas -wee jaren geleden 'opgetrokken. Van den grooten inetaalvcorraad en de machines kon slechts weinig gered worden.' Van het Westelijk oorlogstooneel hooren we steeds maar geen bijzonder 'nieuws. De beide legers liggen daar maar tegenover elkaar en de berichten her halen steeds met tergende troosteloosheid, dat de toestand blijft -zooals hij is. En ook in het Oosten is er thans al heel weinig nieuwB. De"grootste actile wordt nog maar steeds in het Noorden gevoerd, met Riga als doel. En het is daar, dat de Russen zich hardnekkig blijven verdedigen. De Duitschers wil len de Dwina en de spoorlijn WilnaRiga bereiken, maar tö.t dusver lukt het bun nog niet. De Russen zijn tot nu toe nog 'niet in staat geweest de Duit schers terug te slaan. -De strijd; wordt gevoerd met schommelende kansen. Toch spreekt het Duitsche legerbericht van het crp enkele •plaatsen bereiken van bedoelden spoorweg. Do Russen spreken van het doorsnijden van dezbn spoorweg door den vij and. Bij Jacobstadt en Friedriohstadt aan déDwina duurt de strijd ook nog steeds voort; veel verande ring is er nog niet gekomen. In Oost-Galicië aan de Sereih 'houden de Russen den strijd nog steeds -vol. Het Oostenrijksche be richt vertelt, dat in Wolhynië de Russen nieuwe- troepen in het vuur brachten en op tal van punten tot den aanval overgingen. 1 Een Keulsch bericht spreekt van een verbetering van den toestand in Oost-Galicië. Het doel der Rus sen heet te zijn mislukt. 1 Zooals onze lezers zien, niet voel bijzonders valt er te melden. Wel typisch is een'bericht uitjJZurich, dat meldt: In strijd met berichten, die in Duitschland de ron do doen, verneemt men hier, dat geen troepen wor den teruggebracht van het'oostelijke front. Het Rus sische offensief heeft nl. zulk een -onverwachte kracht ontwikkeld, dat de Duitschers hun troepen zelf9 niet op geringe schaal durven verminderen. Dit wijst er wel op, dat de Russen thans den Duitschers de handen vol werk geven. Na een poos van rust wordt 'er thans weer het een en ander gemeld over den toestand op den Bal kan en het is thans Roemenië weer, dat het voor werp van de algemeene belangstelling is. Uit Engelsche bron wordt gemeld: De betrekkingen tusschen Roemenië en de Oos tenrijkers en Duitscheré'zijn kritiek. Een Duitsche nota \roeg kortgeleden verlof voor den doortocht van Oostenrijksche en Duitsche troepen door Roe menië en ook dat een 'Roemeensche onderneming voorraden benzine en andore behoeften tot eene waarde van 8 millioen ponjd 'sterling zou -mogen le veren Meer dan 2000 Duitsche wagens met oorlogsma teriaal wachten aan de Roemeensche grens. De Russische gezant heet met nieuwe voorstellen te zijn gekomen over afstand van Bessarabisch ge bied maar dan moest Roemenië Oostenrijk dade lijk aanvallen. Wat geruststellender is, dat de Roe meensche pers met ingenomenheid meedeelt/ dat de Oostenrijksch-Hongaarsche gezant, graaf Gzernin, 'n bezoek heeft gebracht aam, 'minister-president Bra- tianu en dezen offioiëel mededeelde, dat de militaire maatregelen, die op het oogehblik genomen worden, afsluiting van sommige punten van verkeer, zoo wel aan'de Zwitsersche als aan de Roemeensche gren zen, noodig maken, maar dat deze maatregelen, in geen enkel opzioht tegen Roemenië zijn gericht. In Amerika zijn de gemoederen tegenover Duitsch land c-ok nog niet bedaard. De toestand is daar nog zeer critiek, en wat de gevolgen zullen zijn, is nog zeer moeilijk te zeggen. Het schijnt van Duitsch land af te hangen of het tot een breuk zal komen of niet. Zijn de geruchten juist, dan wil Amerika een beslissing in den duikbootenoorlog. Er wordt aan Duitschlands eerlijke ETedoelingen getwijfeld. Olie op bet vuur zijn de voortgezette onthullingen van het blad The World. Het blad meldt nu, dat Oos tenrijksche en Duitsche agenten onlangs moeite heb ben gedaan om een staking van bootwerkers in de havens van den Atlantischen Oceaan uit te'lokken. Duitschland was yan plan er een millioen, dollars aan ten koste te leggen. Het opzet mislukte tenge volge van de vaderlandsliefde van de beambten der bootwerkersver eenigingen. DE; LUCHTAANVALLEN OP DE ENGELSCHE KUST. Uit Londen, 14 September. Het persbureau deelt mede, dat toen een Zeppelin in den nacht van 13 op 14 September de Oostkust bezocht, de afweer- kanonnen, zoowel die op een vaste plaats zijn opge steld, als de bewegelijke, in werking waren. Voor zoover .is na te gaan, zijn 'geen ongevallen te be treuren en is er geen schade aangericht. Er vonden pog drie ongelukken plaats door de aeroplaan, die de kust van -Kent bezocht» waarvan gisteren melding is gemaakt. In het geheel werden één man en zes vrouwen gewond, van wie twee-ernstig. EEN LUCHTRAID OP DE GOLF VAN RIGA. Uit Berlijn, 14 September. Officiéél. Op 12 Septem ber ondernamen Duitsche watefvliegtnachjnes een aanval op Russische oorlogsschepen in de Golf van Kiga en tegen Riga-Dunainünde. Eon der vliegma chines kreeg voor de Golf een vijandelijk vlieger- statidhscbip in 'het oog en wierp er met succes bommen op, daar brand werd waargenomen. Een tweede vliegmachine viel een torpedojager aan, waarvan er een trof. Een derde ontdekte in de Arensburger Bocht een tweede vliegerstationschip 'en raakte het twéémaal met ee,n bom. Een vierde machine, die bij Zerel- een gevecht met twee Russische vliegers moest aunbinden, slaagde er in een torpedoboot te -naderen en haar eenmaal met een bo'm te raken. Eon vijfde vliegmachine ontdekte twee vijandelijke duikbooten, die onder water voeren, en wierp 'er hommen naar. De uitwerking kon niet worden na gegaan. De zesde en laatste vliegmachine wierp zes bom men op de werf te Dünamünde, waar -torpedobooten gebouwd worden, benevens op de werkplaatsen. Do oommen troffen doel. De werf geraakte in brand. Een onzer vliegmachines ontmoette in de Golf van Riga een Russisch zeilschip, -hetwelk tot zinken ge bracht werd, nadat, de bemanning gered was. Plaatselijk Nieuws. MET PENSIOEN. De heer G. Oukes, wegwachter op post 21- bij de II. IJ. S M; in onze gemeente, gaat den dienst met pensioen verlaten. GEMEENTE Z1JPE. Ingeschreven van 1114 September. Geboren: Abraham, zoon van Jaoob Manneveld en .Jannetje van Dok. Simon, zoon van Hendrik Smit en Aafje Slikker. Jannetje, dochter van Gornelis Dek ker en Catharina de Waard. Getrouwd: Leonardus Cornelis van Wel, oud 28. jaren, timmerman, wonende te-Nieuwer-Amstel. en Geertruida Kooijiman. oud 26 jaren, wonende te Zijpe. Marktberichten. WARMENHUIZEN, 14 S^ptismbier. Gewone uien: f 3.90 a f 4.10 per baal. Gewone drie lingen f 3.90 a f 4 per baal. Gewone nep f 3.80 a f 3.90 per baal. Roode kool f 7.30 a f 10.60 per 100'. Slaboonen f 3.90 a f 4.30 per 50 KG. BROEK OP LANGENDIJK. Van 611 September werd aan de veiling aange voerd 101200 bloemkool, -'192000 roode 'kool, 95000 gele kool, 48900 witte kool, 6750 bos en -233 baal wortelen, '1610 zak aardappelen, 12764 KG. slaboo nen, 2266 baal nep, '3898 baal uien, 650 KG. augur ken en 500 bieten. MEDEMBLIK, 17 S-qrtumb*. Aardappelen: bonte f 1.40, blauwe f 1.25 per HL. Peren f 1.25 per HL. Spersieboonen f 1.35 per 15 KG. NOORDSCHARWOUDE, 14 9*ptumfojr. Bloemkool f 6 a f7, roode kool f 10 a f 19.90, gele kool f 7.90 a f 12.90, witte kool 'f 11.20 a f 20 )er 100. Wortelen f 4.80 a f 5.10 per 100 bos. Wor telen f 2 al 2.15 per baal. Schoolmeesters f 1.20 a f 1.30, eigenheimers f 1.20 n f 1-35, blauwe J 1.30 a f 1.50 per 35"KG. Gele nep f 3.90 u f 4.30, drielin gen f 4 a f 4.30, grove 'uien f 4 a i 4.30 per 50 KG. BROEK OP LANGENDIJK, 14 S'ptlfinbur. Bloemkool f 7.10 a f 13-50, 2e soort f 2.50 a f 4.60, roode kool f 7.04 a f 20.70, gele kool f 6.50 a f 13.50, witte kool f 10.60 a f 22.50 per 100. Wortelen f 4.80 a I 5.10 per 100 bos. Julia muizen f 1.20 a f 1.30, bravo's f 1.30 a f 1.35, schoolmeesters f 1.55 tot f 1.60, eigenheimers f 1.40 a f 1.50, blauwe f 1-50 a f J.60, drielingen f 0.90 a f-0.95 per zak. Slaboonen f 4.50 a 5. Gele nep f 3.90 a f 4.30,- drielingen 3.80 gld. a f 4.30, uien f 4 a f 4.40, wortelen f 2 a f £.15 per baai. Augurken f 6.20 a f 17.15. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den 15 September 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.6 te Karlsruhe, laag ste barometerstand 757.3-te Skagen. Verwachting tot den avond van 16 September. Zwakke tot matige Z. tot W. wind, half- tot zwaar bewolkt, mogelijk enkele "regenbuien met kans op onweer. Iets warmer. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 14 September 1915. MET EEN MES. De eerste beklaagde G. -Th. Meester, 'een boeren jongen onder den rook van Medemblik, kreeg daar onlangs twist met een arbeider, thans te Nieuwen- datn wonende, Moerkops genaamd, 'die bedenkelijke capriolen begon te maken mét een soort van me talen ploertepdooder. Meester meende hierin aanlei ding te moeten zien, om zijn zakmes te trekken en bracht Moerkops hiermee een por in zijn rug toe. Deze ernstige vechtpartij gal' den Officier aanlei ding om 14 dagen gevangenisstraf te eischen. EEN RAAR WAPEN. Nummer twee was schipper N. v. d. 'Steen uit Alkmaar, die te Rustenburg op de kennis kwestie kreeg mei W. Yven, die van den schipper „opslag" kreeg met een sigarenaansteker. Eisoh J4 dagen gevangenisstraf. EEN TESSELSCHE TWIST. Volgt beklaagde J. Kiljan -te- Texel, die de over- zeesehe reis zich getroost heeft om de eventuëele lichtpunten in zijn zaakje nog aan te toonen. Ken 14-jarig meisje Magdalena Boot, dat nogal be nijd werd door plaatsgenootjes uit Den Burg, om haar witte kousjes en haar deelname aan 'n dans- cursus werd geplaagd, toen zij op kinderen van haar zuster moest passen. Eerst waarschuwde zij, uit te schelden en toen dat niet bleek te helpen, nam zij een zweep en rosto hare vijandinnen daarmee af. Daarbij werd een kind van Kiljan geraakt.-Achter eenvolgens trachtten vader en moeder Kiljan en een buurman de zweep aan de handen van de ver toornde i 4-jarige deern te ontrukken, doch tever geefs. Tenslotte brak de zweep bij al dat gemartel n tweeën. Kiljan driftig gewerden dooi- de mishan deling zijn kind aangedaan door Magdalena, kon zich nie' bi houden en maakte zich schuldig aan mishan deling van mej. Boot, door haar te -slaan, in borst en keel te grijpen on tegen den muur te gooien. DeO. v. J. eischte tegen Kiljan f 25 of 10 dagen hechtenis. Mr. Offers, verdediger, achtte het bewijs niet geleverd en -concludeerde tot vrijspraak. DEUREN DICHT. De zaak tegen den Alkmaar9chen schoenmaker J. G. Druiven werd. met het oog op de zeden, met gesloten deuren behandeld. 1 Beklaagde J. Koseon uit 8t. Pancras stond, -mel toepassing dor Kinderwetten, met gesloten deuren terecht. i TWEE TEGELIJK. Nu krijgen we twee beklaagden tegelijk en wel: G. A. van Ewijk en P. J. Verzijlberg, een zwer vende smid, een paar ^gehaaide" jongens, die op een zwerftocht in de vorige maand bij hoer Klaver onder Alkmaar een koperen aker met ketting in pikten en verkochten en van de opbrengst goeden sier maakten, totdat zijzelf werden ingepikt. De lieer Officier vond dat vooral Verzijlberg met zijn „reuzeportie" in dezo geschiedenis, een ferme straf moest hebben en eischte tegen hem 8 imam- den en tegen zijn collega in de boosheid 3 maanden. Mr. Moens, raadsman, concludeordo aftrek voor- NOG TWEE VRIENDEN. J. B. Mulder en Gijs Buter, ook gezworen kame raden, hadden zich daarna te verantwoorden: Mul der, smid te Helder, wegens het opmaken van een valscbe verklaring ten behoeve van Buter (waaruit nadeel voor derden kon ontstaan) en Butor wegens het gebruik maken van dat-stuk. Er was wel eenig over- en weergopraat over den inhoud van dat stuk, dienende tot toe'ating voor een examen, door Buter af te leggen en de O. v. J. vond tenslotte het bewijs geleverd en eicohte tegen den meest schuldige Bu ter een maand gevangenisstraf en tegen Mulder 8 dagen gevangenisstraf. - Mr. Offers en Mr. Prins, pleiters, concludeerden tot vrijspraak, subsidiair lichtere straf. WEEK TWEE TEGELIJK. Volgen A. J. de Wit, landbouwer «ai N. Kieft sven- <*?us beoefenaar der practische aardrijkskunde, heiden geboortig eü wonende ie Sint Paacrasj gemeente Koedijk. Zij hadden den 19den Juli te Huiswaard onder die gemeente kwestie met een Alkmaarsch meisje de 26- jarige Aaltje Denneman, die tegen hun wil bij hen „op den akker werkte. Hun tegenzin in Aaltje werd zoo onmetelijk groot, dat zij haar in de sloot duwden, tot tweemaal toe. Die niet zeer galante handeling had be halve een strafzaakje tegen de twee arbeiders, nog tenge volge, dat Aaltje later m zwijm viel. Nu was ze echter weer best bijgekomen. Daarvan getuigde haar vinnig: „Toon. je liegt 't" wel! Tegen beklaagden werd geëischt: De Wit t 15 subs. 3 dagen hechtenis en tegen Kieft f 15 ibs. 1 week tuchtschool. DAT 'MAG NIET. N. Mi v. d .Stok, een rondtrekkend Alkmaarsch koop man, was afwezig. Den 21sten Juli. midden op den dag. kwam hij bij een zenuwachtig, eenvoudig Enkhuizer jiurger, Klaas Quaks. bood daar zeer vrijmoedig zijn Koopwaar aan, verkocht iets en wist ten slotte een kame raad, zekere Pielt» ook binnen le loodsen. Quaks. apg- itig en hunne bedoelingen niet vertrouwende, Yiep luide, dat ze zijn woning moesten verlaten en werd nog on rustiger toen zij dat niet gauw genoeg deden. De man maakt egeen heïdhaftigen indruk vandaag en maakte met zijn onrustig gegil, dat de buren aandacht aan de zon derlinge historie begonnen te schenken. Nu had Klaas, toen hij werk van de zaak gemaakt wenschte te hebben, meteen getuigen. Pi els had 'm tijdig gesmeerd, maar d. Stok liep er in en liep een eisen tot 14 dagen ge vangenisstraf op. EEN TE LANGE TONG. Neeltje Alida Petronella de Liefde, een Bloemstraat- sche dame uit Alkmaar, had aldaar den 26sten Juni j.L haar buurman P. v. d. Brink, een doove sigarenma ker, toegesproken met woorden, lang niet zoo mooi als haar welklinkende naam. Brinkje achtte zich dan ook in vrij hevige mate beleedigd en ging op hooge bee- nen zijn recht zoeken, met dit gevolg, dat tegen Neeltje f 15 of 10 dagen hechtenis wera geëischt En nu moest het tevens „uit"' zijn» vonden de getabbaarde heeren. OM EEN KIP. Gerardus Beentjes en Bankeres Johannes Langedijk, een paar tuinders uit de omgeving van Uitgeest, hadden zich te verantwoorden wegens wederrechtelijke toeëige- ning van een kip ran Piet Besse, aldaar. De verschij ning van politie in dien nacht, (20 op 21 Juli) maakte, dat de twee hoender dieven het beestje neersmeten, zoo dat het even daarna dood, maar nog. warm door Bessé en een buurman werd gevonden. Tegen Beentjes en Langedijk ieder werd f 25 of 10 dagen hechtenis ge- requireerd. TE HARDHANDIG. De laatste om liet dozijn vei te maken was Johan- ncs Bolle te Oester-Blokker, die een 13-}ari@e Jongen als pleegkind van ,JPro Juventute" onder zijne hoede had ge nomen. De jongen, hoewei gewillig, scheen nogal „wat mans' te zijn en werd op 1/ Juli zeer hardhandig door Bolle mishandeld. Wat aoor eenige baren werd gezien en gehoord. Want de jongen gilde het uit, verklaarde men. Familie heeft het kind later naar aanleiding van dien bij „pleegvader'- vandaan gehaald. Tegen Bolte werd f 30 of 10 dagen hechtenis geëischt. A.s. Dinsdag uitspraken. Hiermede maken wij bekend, idat we genoodzaakt zijn om na 1 October a-.s. den abonnementsprijs der Schla ger Courant te verhoogen met De prijs zal dan bedragen voor Schageq, aan huls bezorgd f 0.85 en franco per post f 1. De buitengewone duurte van allerlei grondstoffen, als papier, inkt» olie. gas. materialen enz., maakt dezen maatregel dringend noodzakelijk. Reeds sinds vele maan den is deze duurte ingetreden en tot dusver hebben we onze oude prijzen geliandhaafid, maar nu zien we ons toch verplicht de verhooging in te voeren, te meer daar deze hooge prijzen van grondstoften enz. wel niet spoe dig eenige verandering zullen ondergaan. Tevens zal de rcgelprijs onzer advertenties déze wij1- ziging ondergaan, dat na 1 October berekend zal worden voor 1—5 regels met inbegrip van bewiisnummer 35 cent en eiken regel meer 6 cent. DE UITGEVERS. N.B. De verhooging gaat in na 1 October, dat wil dus zeggen, dat eerste verhoogde quitantje voor abonnementsgeld met 1 Januari 1916 zal moeten worden betaald. Binnenlandsch Nieuws. ST. MAARTEN Tot postbode is benoemd de heer R. Slot alhfer voor den ^dienst St Maarten en wel met ingang van 18 September e.k. WIERNGERWIAARD. Maandagavond vergaderde het bestuur der afdeeling van "den Bond voor Staatspensionneering ter bespre king propaganda onz. Van de Propaganda-Tooneelclub was bericht ingekomen dat zij weer bereid was In den a.s. winter voor do afdeeling op te treden en gaarne hare eerste uitvoeringen wilde geven op 8 en 12 De cember. In verband met het steeds duurder worden der levensbehoeften en brandstoffen, werd voorgesteld de netto-opbrengst dezer uitvoeringen te besteden ten bate van de behoeftige ouden van dogen; tevens werd in over weging gegeven de geMen af te dragen «on de vereeni- ging (Vrije Liefdadigheid". Dit aanbod werd dankbaar aanvaard en met 4 tegen 1 stem bealoten de gelden dan aan Vrije Liefdadigheid aan te bieden met verzoek voor deze gelden een extra uitdeeling aan de arme ouden van dagen te willen verstrekken. Waar de Pro-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2