Voornaamste Inrichting voor Heeren- en Kinderkleeding met speciale afdeeling vonr Kleeding np Maat. asjjysia HCUI ClrUVUI ijasdClh Goede kwaliteiten. - Groote sorteering. - Billijke prijzen. - Nieuwe modellen. Voor KLEEDING OP MAAT een ruime keuze STOFFEN in het Magazijn. h. s. cloeck, hanfan_nvprè«l6qpn s- cloeck, Opgericht 15 Maart 1865. Opgericht 15 Maart 1865. ZgnÉgstoü'ónrgeopend KinUCf"!)VCfpSSBIl» Zmdapliltargeopenil Op zijn vrea hierheen deed spr. de aangename ontdek king, dat do burgerij ongevraagd zeer zuinig was met het gebruik vgn gas. Dat deed spr. groot genoegen, blijk als het gaf Bij de burgerij van een groote wel willendheid. Alles wordt in het werk gesteld om met harddraverijdag over voldoende gas te beschikken en do mogelijkheid bestaat, dat daarvoor in deze dagen gedurende enkele uren geen gas verkrijgbaar zal wor den gesteld. De heer Roggeveen vraagt of uit wat voorzitter zoo even zegt, mag worden geconcludeerd dat men verzekerd is dat er op harddraverijdag gas zal zijn, dat er dus op de fabriek geen stoornis zal zijn? Voorzitter zegt, dat alles zal worden gedaan om gas te kunnen leveren. Garandeeren kan spr. het evenwel niet. Zooals gezegd, zal op de burgerij een beroep worden gedaan, om gedurende eenige uren geen gas op to steken, mede vooral met het oog op den hard draverij dag, dan moet over een grooten voorraad kun nen worden beschikt De heer Roggeveen: dus is het de bedoeling om geen gas te leveren? Voorzitter meende, dat de resultaten van het bedrijf van heden moesten worden afgewacht, alvorens daarin een beslissing werd genomen. De heer Trapman wenscht naar aanleiding van de mcdedeelingen van Voorzitter, één vraag te doen, zon der verder op de kwestie in te gaan. Wij kunnen con- stateeren, zegt spr., dat de oorzaak van het niet le veren van gas daarin gelegen is, dat de oude ovens, waarmee nog steeds gewerkt wordt, niet in staat-zijn datgene te verrichten, wat noodig is voor zekerheid van het bedrijf, welke toch van een zaak als een ge meentegasfabriek met recht moet worden geëischt Waar er nu oestaat een nieuwe 8-retorts oven, die door de zorgen van den Raad daar gebouwd is, en die aan do behoeften kan voldoen, en de noodige zekerheid kan geven, daar richt spr. deze vraag tot B. en W. in hun qualiteit als gascommissieof vanaf dit oogen- blik alle mogelijke spoed zal worden betracht (tevens gelet op de eischen van soliditeit), dat die nieuwe oven in werking zal worden gesteld, opdat de gasfabriek die bedrijfszekerheid biede. waarop de gasverbruikers alle recht kunnen doen gelden. Spr. zal zich tot deze vraag bepalen en geen verdere beschouwingen houden over het gebeurde, daarmee toch niet meer kunnen de goedmaken wat misdreven is. Voorzitter antwoordt, dat het vuUr onder den oven reeds is aangelegd, om hem droog en warm te stoken. Dat is u bekend, maar we weten ook, dat dit sto ken zeer behoedzaam, oordeelkundig en deskundig moet geschieden, om de deugdelijkheid niet in gevaar te brengen. Ér zal worden getracht den oven zoo gauw mogtdijk bedrijfsklaar te maken, maar overijling zou ons later opbreken, het stoken zal nog wel eenigen tijd duren. De heer Trapman meent, dat voorzitter zijn antwoord zoo eigenaardig en voorzichtig heeft ingekleed, dat het aan duidelijkheid voel tc wenschen overlaat, er toch do conclusie uit te mogen trekkem dat met allen mogelijken spoed gewerkt zal worden. Met deze toe zegging verklaart spr. zich tevreden. De neer Trapman zegt verder, dat hem ter oore gekomen is, dat a.s. Dinsdag kooplieden van buiten, die gewend zijn hier hun waren te koop aan te bicden, niet in d£ gelegenheid worden gesteld hun stalletjes en kraampjes te plaatsen, doordat B. en W. alleen aan plaatsgenooten die vergunning willen geven. Als dat juist is, dan betreurt spr. dat ten zeerste. Niet omdat het een zoo'n ingrijpende zaak is, maar uit het oogpunt van principe acht spr. het een heel ver- koerd standpunt. Zoowel gemeente als burgers van Scha- gen zetten dien dag allen hun deuren en armen open, om de, bezoekers van buiten te ontvangen en zooveel mogelijk aan hen te verdienen, gaat het nu op, de deuren Je sluiten voor een andere categorie van enkele buitenmenschen, n.1. die nu eens niet komen om iets te brengen, maar komen om iets te verdienen? Spr. keurt sterk af een zoodanig beschermend stelsel ten behoeve van de burgers van onze plaats, die toch al zoo in elk opzicht proliteeren van een der- gelijken gewichtigen dag. Voorts acht hij 't zoo klein, om die kleine zaken- menschen te weren. Ook voor 't eigenaardig aanzien van het ieest, acht spr. 't jammer als ze geweigerd worden, aie kleine kraampjes en stalletjes van ap pelen en peren,, paling en poonen die zijn het, die ook op hun wijze het feest illustreeren. Om al die redenen richt spr. tot B. en W. het beleefde verzoek, op hun besluit terug te komen, den ouden toestand te bestendigen en voor die menschen, die ieder jaar hier komen, hun plaatsje weer disponibel te steRen. Voorzitter bevestigt, dat B. en W. de menschen van bulten die een plaats hebben aangevraagd, heeft aan geschreven dat er voor hen geen gelegenheid is. Een der motieven is, dat tot het welslagen van dien dag, die geen kennisdag as, door de ingezetenen zelf finan- ciëel wordt bijgedragen, zoodat B. en W. die concur rentie van buiten niet wenschelijk achtten. Een 2e motief is, dat elk jaar de stroom van stalletjes groo- ter wordt, moeilijkheden medebrengt voor de plaatsing, zoodat B. en W. nu den knoop maar hebben door gehakt. Als de Raad echter meent, dat B. en W. verkeerd hebben gedaan, dan moet de Raad dat uit spreken. De heer Trapman maakt er dan een voorstel van om den ouden toestand te bestendigen. De heer Koster wenscht ten volle het gesprokene van den heer Trapman te .onderschrijven en betreurt het dat B. en W. dien weg opgegaan zijn. Bewezen is, dat h arddraverijdag een oelangrijke dag is, allen zetten hun armen wijd open om de tallooze buitenmenschen te ontvangen, nu is het zeer onbillijk kooplieden van buiten, misschien mede-ingezetenen der bezoekers, hun verdiensten te ontnemen. Tot stemming overgaande, wordt het voorstel van den heer „Trapman aangenomen met 9 tegen 2 stem men (die van de Wethouders Buis en Hopman). De heer Koster komt terug op de gasfabriek-zaak. Als oud-lid der Gascommissie, is ook hij Donderdag avond met groote stappen naar de fabriek gegaan en zyn le vraag aan den directeur was: Hoe is 't mogelijk, dat de nieuwe oven nog niet ln bedrijf is? waar dat had gekund, zegt spr. De heer Koster gelooft, als voorzitter in dit opzicht den heer Trapman had inge licht, voorzitters antwoord van meer waarde was ge weest. Als voorzitter dit nu alsnog zou willen doen. zou hij én den heer Trapman én de burgerij een be ter inricht in de zaak geven Voorzitter zegt dan, ebt een open kluis ingebouwd moet worden door de Dordtsche fabriek naast den 8-retorts oven DU had vóór 1 Sept al gereed moeten zijn. maar de Dordtsche fabriek kwam maar niet. De casdirecteur heeft gewacht en geschreven, en is met korte woorden aan 't lijntje gehouden. Ten slotte heeft hij den 8-retorts oven aan in den brand gedaan, daar niet langer gewacht kón worden. De heer Trapman zegt, dat hfj na deze wending der besprekingen moet terug komen op zijn eerste plan om niet over de oorzaken van. het malheur te spreken. Maar nu hier jn het openbaar door den voorzitter dingen verteld worden die moeten dienen als veront schuldiging voor den directeur, een mededeeling die absoluut niet als een reden voor het gebeurde mag dienen en ingang vinden, nu meent spr. de zaak even te moeten recht zetten. Dat de 8-retorts oven niet in bedrii f is, is niet het gevolg van het niet nakomen der verplichtingen van de Dordtsche fabriek. Deze 8-retorts oven had heel goed in bedrijf gesteld kunnen en had dat moeten worden. Dat is niet een oordeel van mij, maar van den deskundige, die door de heeren Donder dagavond zelf aan de fabriek is geroepen. Deze heeft n.L gezegd, dat een handeling als hier is gevolgd, waar men zulke hoogst onzekere ovens in gebruik houdt, terwijl er een 8-retorts nieuwe is, onverantwoordelijk is. Voorzitter: Hoe bedoelt u dat? De heer Trapman: Welnu, dan zal ik het duidelijker zeggen: de heer Rijkes van Den Helder heeft van nacht gezegd, dat de heer Blaeser onverantwoordelijk had gehandeld met niet te zorgen dat de'nieuwe oven bedrijfsklaar was. Verder, zegt spr., geloof ik dat 't verstandiger zal rijn niet dieper op de zaak in te gaan. Hierna sluiting. Eigen werkplaatsen aan W.y# dThk 0 Eigen werkplaatsen aan Firma H. S. CLOECK. Kleedermakers

Schager Courant | 1915 | | pagina 14