Nierlijders. rinrr v-"i» do nderwii/or». Da d^rde had lot opdracht oen orosehrijvjpg te msVen van de voorwaarden vooi cc snt sidiöermg 'van het bijzonder onderwijs. De vierde eindelijk wed uitgeooodigd-een formuleering to ontworpen van de regeling der opleiding van on derwijzers. In hoofdzaak betrof de -arbeid dezer sub-ioommis- 8i*s bet bger onderwijs. Aan ieder har er werd ech ter, voor zoover zij 'daarvoor in aanmerking kwa men, verzocht oók aan andere takken van het on der? lis en H-paaldPlljk ook aan het bowaar&chooi- Ollderwjja lmro eendacht te vrillen 'wijden. Op dit ocgonblik nu zijto, naar wij vernemen, al drie dezer sub-commissies, nl. de eerste, derde en vierde met baar taak gereed ^gekomen. De tweede sub-commissie, die voor haar financifiole bereke- niiigou oen zeer uitgebreid materiaal had te verza melen en vervolgens 4e bewerken,-zal vermoedelijk binnen oenjgö weken eveneens haar arbeid kunnen voleindigen. In de afgeloopen week kwam de'Staatscommissie weder eenige malen 'in algemeen© vergadering bij een oin de bij haar - ingediende rapporten der sub commissies te behandelen. In bet algemeen mag dus worden verwacht, dat binnen betrekkelijk korten tijd-het eindrapport dooi de commissie kan worden opgesteld. HOI.L. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. t De Holl, Maatschappij van Landbouw hield te 8-Gravenhage onder voorzitterschap van Jhr. mr. P. van Foreest h&ar 95ste algemeene vergadering. De voorzitter herinnerde er in zijn openingswoord a&L, dat teil tweeden male een 'aigemeene vergade- r.tig wordt gehouden onder zeer abnormale omstan digheden. Spr. acht het-bic-r niet de plaats op de Re- geermgsn mtregelen critiek uit te oefenen. De nood- zake.ijkii id tot ingrijpen erkennende, meende het Hoofdbestuur toch enkele malen een woord van pro test te moeten doen hooren, omdat niet de land bouwende ftaiid het loer-zou worden, waarvan voor anderen riemen wordt gesneden. Spr. wekt allen op, de iU'gcering zooveel mogelijk te steunen en slechts opbouwende critiek 'te do°n hooren. Ondanks of wellicht juist door de omstandigheden, beleeft de landbouw een- goeden tijd, al zijn de praatjes dien aangaande ook zeer overdreven. Spr. eindigt zijn rede met een warm woord van hulde aan de 'Re geering In zake 'de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Met de resultaten van het af-maaksys- teem wensoht spr. de Regeering geluk. (Applajus.) Het jaarverslag, dat in druk is verschenen, wordt zonder discussie goedgekeurd. Van de Onderlinge Brandverzekering zal het Jaar verslag in hot orgaan-der Maatschappij worden/'op- gciiumeu. De beer J. K Suermondt deelde mede^ dat het afgeloopen Jaar de tijdsomstandigheden in aan/mer king genomen, een vrij goed jaar was. Het reserve fonds groeide met 'f 6000 aan. De heer Van Gulik deed vervolgens'eenige mede- deelingen betreffende het boter- en kaascontrole- station in Zuid-Holland. De rekening over het jaar 1914 en de'begrooting voor het jaar 1916 werden goedgekeurd. Een voor stel van kring II 'Zuid-Holland om f 1000 voor de kringbesturen beschikbaar te stellen, dat als onvol doende toegelicht niet op de agenda kon worden geplaatst, lokte -nog eenige discussie! dit. Daarna kwamen aan de orde de voorstellen van het Hoofdbestuur betreffende wijziging van Artikel 15 der Wet en Art. 11 van bet Reglement van Orde betreffende het stemrecht in de kringvergaderingen. Na uitvoerige discussie worden deze voorstellen bij aeclamatie aangenomen. Daarna kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om het te machtigen met ingang van 1 Jan. 1916 een eenvoudiger boekhouding-in te voe ren. Zonder discussie aldus besloten. Een bespreking der aanhs.^%^ reorganisatie van het Centraal Bureau dit het Neö Landb. Comité te Enschedé volgde nu. De beer Van Genderen Stort •gaf een uitvoerige toelichting. De heer G. Kruseman deed vervolgens eenige mededeelingen over de ku ns'me3tvoorzienimg. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de Ivun©tmestcommissi-e de -opdracht gegeven om zorg te dragen- Hat de aan te voeren en hier aan te koopen ku1*-'mest rechtstreeks bij 'de landbou wers wordt géjf'V.erd en dat zoo weinig mogelijk verandering worde gebracht 'in den gewonen gang frouw moest wat gebruiken, meende zij. Hse nam een kop thee dm rust te hebben. „Mijnheer had al eenige malen naar de juffrouw gevraagd," vertelde het meisje verder. „Zeg hem, dat ik een poosje wil gaan liggen," wees zij haar kort af. „Mijnheer rijdt naar Steenveld. om mevrouw Lan gen den dood van onze mevrouw te melden. Tegen den avond komt hij terug." Ilse herademde. Goddank, dan was er-ook geen gevaar, dat hij haar vertrek zou bemerken. Zij wachtte ongeduldig tot liet rijtuig'wegrolde. Zoodra dit geluid verstomde sloop zij het huis uit. -Weg, zoo snel mogelijk weg. Niemand lette op Jhaar. Het park was zij spoedig doorgesneld, maar nu kwam de lange weg, de een zame weg door het donkere boscb. Zij was bang. Zij huiverde bij "ieder geruisch in de Doornen. Als er een tak kraakte, zag "zij schuw om. Het z^eet stond op haar voorhoofd, ondanks de koude. Dikwijls struikelde zij. Doodop was zij van de vele doorwaakte en doorweende -'nachten en -maar langzaam kwam zij vooruit. Haar jange rok bleef gedurig in 'de struiken 'haken. Telkens gilde zij van angst. In de verte ratelde -'een rijtuig. Hse herademde. Toch een menschelijk wezen! Het ratelen 'kwam nader. De paarden schenen lustig te draven da delijk zouden zij bet punt passeeren, diè het "bosch doorsneed. Buiten 'adem stond zij tegen een boom. Zij wist niet wat zij hoopte.... 'Misschien het zien van een bekend gezicht, onverschillig wie het Jook was. De paarden gingen plotseling stapvoets. Hier was de weg versch omgewoeld. Het rijtuig stootte en kraakte. „Yervonscht slechte Veg!" mopperde een stem. Hse luisterde scherper. De stem kwam haar be kend voor. 'Een menagewagen met een huzaar op' den bok, en achter hem een officier met een grijzen mantel om, kwam den boek om. „Axel!" gilde Ilse. Het was een luide, hulpvra gende angstkreet. „Stoppen, Karsten direct stoppen!" Ort/in sprong op den grond. „Hse. jij? Alleen hier in bet bosch en op dit uur?" '/.ij ontwi> rtide niet;-baar krachten waren op. Zij kie'- de zich aan hem vast en smeekte in afgebro ken klanken: „Verlaat mij niet blijf om godswil bij mij." Hij sloeg den arm 'vast om haar heen. „Voor al tijd, Ilse! Vergeef het me, dat ik je indertijd verliet." Zonder zich om aen huzaar te hekommeren, die van zijn hoogen zetel met ddjfrootste verbazing naar het paar bonedon hem zag,riiield Ortzin lise's hoofd tegen zijn borst en wachtte geduldig,-tot baar snik ken wat verminderde. „Moet ik je naai- Glockenburg terugbrengen. Il se?" vroeg bij eindelijk zacht. „Uk was op weg naai* je toe. Ik heb de toestemming van-je voogd''bij me. Nu kan niemand meer tusschefn ons gaan staan." „Neen, niet naar 'Glockenburg," stiet ïlse uit. „Daar niet meer heien.... Irma is dood." „Mijn arme schat:." Hij streelde» zacht haar natte gezicht. „Je bent tot het laatste oogenbHk bij haar gebleven beeft haar •'zelfopofferend verpleegd. Het zal Je lot troost zijn. Ik had ongelijk, toen ik vn zeken. Ten eerste moet de grootst mogelijke zekerheid v erkregen wordm, dat de landbouwers den te verdoelen kunstmest werkelijk krijger, zonder dat de handelaren handel kunnen drijven en ten tweede mag aan de handelaren 'hun inkomen niet worden benemen. Voorts moest zekerheid worden verkregen, dat de mest inderdaad op het land gebruikt wordt. Daarom werd bepaald, Jdat de landbouwers 'een verklaring afgeven aan do commissie en oen zeker heid slel'-en.. Dit rysteem-blijkt tot goede resultaten te leiden, en de oorlogsvoerende -mogendheden blij ken vertrouwen te hebben in de uitvoering. Don han del wordt voor zijn arbeid een provisie toegekend. Het ligt niet In de bedoeling -meer mest te laten' komen dan strikt noodzakelijk is en de prijzen da- ter hooger te, stellen. Ook voor een mogelijke twee de campagne is deze wijlze van optreden noodzake lijk. -> Eenige aanwezigen vroegen nog inlichtingen. Tot lid van het hoofdbestuur uit 'Noord-Holland werd in de plaats van den heer K.-de Boer Gzn.,'die niet herkiesbaar is, gekozen de heer K. Breebaart Jz. te Winkel en uit Zuid-Hollan)d in de plaats van den heer J. M. Vas Visser (niet herkiesbaar) de heer P. S. Overwater te Strijensas. De lieer Van der Koogh deed daarna eenige mede deelingen 'betreffende de zaaizaden 'en de controle daarop. Voor Noord-Holland is geplombeerd 2000 Ml, voor Zuid-Holland 4(300 H.L. en waarschijnlijk reeds verkoéht. De voorzitter deed daarna eenige mededeelingen betreffende de vee-arbitrage. Spr. betreurt, dat de nutt'ge zaak met vlot tot stand kwam. In 'Noord- Holland heeft zich 'een commissie gevorn d en i gewerkt, echter met weinig ^resultaat. Algemeene toetreding acht'spr. wenschelijk. LDe beer Van der Molen deed •'eenige mededee lingen betreffende de commissies van waakzaamheid in zake het mond- en'klauwzeer. Met deze commis sies staat het er, zei Jspr. aan het -slot van zijn overzicht, npg maar pover bij. Besloten werd de volgende jaarlijksche algemeene vergadering te houden te Amsterdam. De voorzitter sprak nog zijn voldoening uit over de aanwezigheid van den heer Broekema, adviseur en den heer Löhnis, inspecteur van den-landbouw. Op dit oogenblik 'verscheen ter vergadering de heer Van Iloek, directeur-generaal van den Landbouw, die door spr. hartelijk w-erd\welkom geheeten. Tot den beer Löhnis richtte spr. nog waardeerentie woor den, waar deze zich in het ainbtelooze leven terug trekt. Daarna herdacht spr. nog de verdiensten der aftredende bestuursleden. Bij de rondvraag besprak de 'heer Keesom het uit voerverbod van schapenvleesch, dat hij van Minis ter I'osthuma niet kon -begrijpen. Voor Texel is dit verbod zeer noodlottig. Motieven voor het verbod kan spr. niet vinden. De'Hollanders eten toch geen schapenvleesch en men kan ze 'toch er niet toe dwingen. Waarom zijn vooraf geen inlichtingen in gewonnen en kan de Maatschappij in deze geen stap pen doen? De voorzitter antwoordde, dat onmiddellijk een hoofdbestuursvergadering is gehouden en een ge motiveerd protest aan den Minister is gezonden waarop nog 'geen antwoord werd -ontvangen. Vol gens geruchten zou het verbod worden ingetrokken. De afgevaardigde van Alphen dringt aan,'dat er stappen zullen worden gedaan tot ■'openstelling vóór alle vee, althans voor stieren, ossen en graskalve ren. 1 -' De voorzitter belooft dat 'het hoofdbestuur zal doon - wat mogelijk is. De heer Jochem wijst o.a. Jop het groote nadeel van de musschen, die als 'nuttige vogels beschermd worden. De musschen moesten mogen worden uit geroeid. Voorts zou spr.- wenschen, dat slechts in geente varkens zouden mogen worden verkocht. De afgevaardigde van Ouder-Amstel 'deelde mede, dat er veel lijnkoeken over Rotterdam naar Duitsch- land gaan en •'vestigde daarop de aandacht. De secretaris achtte een schriftelijke behande ling dezer 'quaestie meer gewenscht. De afgevaardigde van-Dordrecht riep de mede werking in van het Hoofdbestuur in zake den -uit voer van aardappelen. Z. i. dienden stappen bij de Ilegeering te worden gedaan. Do voorzitter zei dat deze zaak niet aan de aan dacht van het hoofdbestuur zlal ontgaan. De beer D. de'Boer betreurde mede het uitvoer verbod van schapenvleesch. Een -audiëntie bij den Minister is aangevraagd, waarbij een gunstige af- Demobilisatie? Uit bet Volk (s.-d.): Er dringt zich wederom met versterkte kracht de vraag op, of het ook uit financieel opzicht aangaat, om de volledige mobilisatie van ons leger op de» duur Ln stand te houden. Wij hebben gisteren eenige pers-stemmen weergegeven, waaruit ongerustheid spreekt over de slagvaardigheid der troepen, die steeds langer in ontzenuwende ledigheid van huis en haard verwijderd gehouden worden. Uit de beschouwingen, die de dag bladen over de troonrede gepubliceerd hebben, is ver der gebleken, dat menigeen uit het feit, dat de regeering met de verklaring, dat, „zoolang de buitengewone om standigheden zich niet te onzen nadeele wijzigen, de gewone wetgevende arbeid weder kan worden ter hand genomen", het „bestand" beëindigt, afleidt dat het oor logsgevaar dan ook niet meer zoo dreigend is, dat de geheelc legermacht onafgebroken op de been gehouden zou moeten worden. Daar komt nu nog de financieele overweging als zeer gewichtig element bij. Uit het overzicht van 1914 blijkt, dat van de ruim 99Va milioen gulden, die in dat jaar aan uitgaven iu verband met de oorlogskrisis sedaan zijn, niet min der dan 86 millioen 01 meer aan 85 pet. rechtstreeks verband houden met de mobilisatie: „krisis-uitgaven voor de landmacht" worden ze genoemd Daaruit volgt, dat van de ruim 300 millioen gulden, die de oorlog tot het einde van het loopende jaar aan de schatkist zal bezorgd hebben, waarschijnlijk meer dan 250 millioen zuivere mobilisatie-uitgaven zijn Het staat wel vast, dat zulk een geweldig bedrag, dat, op welke wijze dan ook gedekt, in de toekomst nog jaren lang zijn zwarte schaduw op onze gansche staathuishouding zal werpen en een hinderpaal voor tal van meer dan ooit noodig wordende hervormingen zal zijn, niet maar steeds voortgezet en opgedreven mag worden, tenzij het volstrekt zeker is, dat elke vermindering een roekdoos oproepen van nog erger gevaren _zou beleekenen De overtuiging, dat dit zoo is, leeft thans niet het volk. Integendeel, zooals ook blijkt uit de uitin gen van bladen van zeer verschillende richting die wij weergaven, heerscht er een algemeen gevoelen, dat zonder eenig gevaar, ja zelfs met voordeel, een belangrijk deel der weermacht naar huis gezonden zou kunnen worden, gereed natuurlijk om op het eerste sein hun plaatsen weer in te nemen. De ontzetlende financieele lasten, waarmee de mobi lisatie het land bezwaart, maken de zeer ernstige overdenking van dit vraagstuk nog te meer noodzake lijk. verlangde, dat je haar moest verlaten. Ik heb dat ingezten." c „Neen, je hadt gelijk!" Ilse richtte zich -op. Haar wijdgeopende oogen hem met zenuwoverspannende strakheid in het gelaat. „Je hadt gelijkGeldern... Kurt....!" Zij kon niet verder gaan. Zij-"huiverde. Ofschoon hem duizend -vragen op de lippen-brand den, vroeg hij toch niets. „Neen, neen, je gaat er ook niet meer heen," zeide hij rustig. ,.Je blijm bij mij. Wij rijden terug. Ik zal 'je naar mevrouw Rosen brengen. Is dat goed?" Ilse was volkomen willoos. Zij liet zich op den wagen tillen als een kind. Hij wierp haar zijn man tel om, want zij Huiverde steeds. Het was bijna donker, toen zij bij Rosen stilhielden. „Ik houd u aan uw woord, mevrouw," zeide Ort zin, toen mevrouw Rosen ben 'in de vestibule ont ving. „Mevrouw Geldern is gestorven. Ilse kon niet meer op Glockenburg blijven. Ik breng u mijne bruid." 5 Hij liet Hse's Tiand niet Tos, als een angstig kind klemde zij zich aan hcjn 'vast. „Blijf jij ook hier?" verzocht zij. „Yoorloopig ja, liefste. Daarna weet ik, dat je onder .goede 'hoede zijt." Mevrouw Rosen omhelsde Hse 'teeder. „Arme, klei ne ziel! Wij zullen u weer spoedig gezond -maken. Wat hebt u 'al njet doorgemaakt, mijh arme kind!" Ilse's mond trilde. Haar -oogen vulden zich met dikke tranen. Niet meer schreien, mijh schat," smeekte Ortzin. „Wij zullen onze lieve Tlse op mijn iigstoel leg gen," babbelde mevrouw Rosen. „U blijft alleen-bij haar, Ortzin dat is het beste. Gelukkig zijn wij vanayond alleen. Mijn 'logeerkamer is in orde. Mijn drie bandelooze nichten zijn weg. Het zal een heeie ontspanning voor mij zijn, zulk een lieve, zachte, kleine gast te mogen-verplegen." Langzamerhand vernam Ortzin de heele geschiede nis. Zijn geruststellende woorden, brachten Ilse tot rust en verminderden de eerste smart over de ver lóren-zuster. Het was laat in den avond toen hij haai verliet. Mevrouw Rosen, beloofde hem, het kamer meisje bij Ilse te laten slapen, daar het jonge meisje oogenscbijnlijk zeer koortsig was. Den volgenden morgen zou dadelijk de dokter geroepen worden, die in ieder geval-moest verbieden dat Ilse bij de begrafenis tegenwoordig was. Ilse streefde niet tegen, toen dit 'verbod kwam. Zij voelde zich zeer ellendig. Yoor alles vreesde-zij een ontmoeting 'met Kurt. Ortzin reed alleen 'naar Glockenburg. 'Hij kwam wat vroeger dan de overigen en wist Geldern, die hem ontweek, toch een oogenblik vast te houden. Hij verklaarde helm kort - en bondig, dat juffrouw Han- stein, met toestemming van den voogd, tfijn verloof de was en onder zijn bescherming stond. Voor het oog-enblik hield zij zich -op in het huis van z'ijn c-ommandant. Zij zou dit huis alleen 'verlaten, om, onder -zijn geleide, naar zijn ouders te gaan. Daar zou binnen enkele 'weken, de bruiloft plaats vinden, 'edere poging van Geldern, om zich nog eens met Ilse in verbinding te stellen, zou hij als een per soonlijke beleediging beschouwen, -en daarvoor op de gebruikelijke wijze genoegdoening vorderen. Kurt gaf geen woord 'terug. Hij boog zwijgend. loop *v«rd in uitzicht gesteld. D*. heer Vrijland betoogde dat de Regeering de tarwe prijzen te 'laag houdt in verband met de pro- du ctiek<-sten. D-» heer Koogh zotte van -de bestuurstafel het standpunt-van de Regeering uiteen. D© beer Verwey wekte'op tot steun aan het Nat. Steuncomité in verband-met den oproep* van IJ. M. de Koningin. Met eenige plichtplegingen werd de vergadering gesloten. De algemeene vergadering werd besloten met een gemoenschappelijken maaitijd -'waaraan Z. Iv. H. de Frins der Nederlanden deelnam. - De Vorstelijke gast werd ontvangen door den voor zitter, jhr. mr. Van Foreest, den vice-vooraltor don heer Koogli, den, secretaris 'den heer Oly 011 het eerelid den heer Korteweg. Ook de burgemeester van 's-Gravenhage, jhr. mr. dr. U. A. van Karnebeek, had aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Later op den avond verscheen ook de JMinister van Landbouw, Nijverheid*en Handel, de heer I'ost huma. Hdlld Uit en Voor de Pers. Voorzitlefe der afdeelingen ziin geworden de heeren De Beaufort, Bos, Sacse v. Ysselt. Van de Velde en De Meester. 't Zal eene zeer drukke wintercampagne worden, waar bij de afkeer der Kamer van avcndzliïingcn herhaaldelijk zal moeten zwichten, wil men bijtijds gereed komen. Wat dit betreft, zullen de heeren nog wel eens met weemoed terugdenken aan den winter van 1914. toen slechts een enkele maal des avonds werd vergaderd! Eerste Kamer. Het senatoriale Adres van Antwoord was heden in een paar minuten vastgesteld, 't Is een „gansch neutrale cclio en sommiger vermoeden, dat in de Haagsche Kanaalstraat 't plan bestond om reeds nu een poli tiek debatje .uit te lokken, werd niet bewaarheid. Nadat fe't ontwerpje betreffende aankoop van den tol der Haagsche Schouw van het senatoriale zegel was voorzien, is ook het I-Ioogerhuis tot nadere bijeen roeping gescheiden. Mr. ANTONIO. Staatsloterij. 5e KLASSE. 3c TREKKING, f 100000: 11421 1 1500: 6979 14139 f 1000: 1720 f 400: 1532 3641 16699 18726 19233 19972 f 200 2616 5855 12513 16081 1 100 2291 2567 5152 5213 5664 9168 14431 18469 18547 18853 18925 PRIJZEN VAN f 70.-. 170 2577 6155 8524 10967 13808 16142 20234 455 514 202 787 978 986 183 248 543 734 241 890 11183 14014 295 250 635 3115 676 901 245- 82 351 434 756 164 824 992 302 282 379 613 862 285 937 9318 307 581 624 623 942 677 974 329 469 681 710 686 1046 689 7009 437 690 692 815 760 211 896 760 525 778 849 17005 839 252 4369 223 635 842 15188 49 857 294 395 384 645 12151 235 148 969 320 603 467 681 286 301 373 345 683 636 923 680 377 489 409 724 639 10186 894 381 514 446 5066 724 204 895 393 907 569 690 796 420 964 490 18146 724 710 825 428 13037 505 483 772 912 832 613 170 547 574 862 986 835 662 310 659 948 980 6101 933 718 355 737 19514 2009 117 8199 762 806 896 554 110 145 377 823 739 16029 972 Tweede Kamer. Den Haag, 23 Sept. Wij ziin de periode van het Sectie-onaerzoek inge treden. A.s. Woensdag besliste heden de Centrale Sectie begint het Parlement met de Indische Be grooting. Vervolgens doch niet oerder dan 5 Oc- ober komt het Eedswetteke aan de beurt. En daarna de Staatsbegrooting voor 1916, met een reeks van ontwerpen, daarbij behoorend, alsook andere „legislatieve materie'', door de nii weer in vollen gang gebrachte Staatsmachine te verwerken. Dat met een en ander de October-maand gemoeid zal zijn, ligt voo rde hand. Hij zag er bleek en vervallen -"uit. Ilse was voor hem verloren. Kina's dood was vergeiffl gekoïnen. Hij zag tce, hoe de dragers de kist opnanïeii, naar beneden brachten en naar een eenzame phats in het park droegen, waar zij bijgezet zou worden. Hij klemde de 'tanden op elkander. Wat gaf liet, om nu nog berouw te hebben of bedroefd to zijn? De doode baatte het niet meer, en de 'levende was even onbereikbaar voor hem, als wanneer ook - haar teeder gezicht verborgen Vas onder een zwarten deksel. „Maak 'Ilse gelukkig," 'fluisterde hij vlug den erhaasd opzienden officier toe. Toen ging hij ach ter de kist aan, die op de schouders der dragers tusschen het groene loof werd doorgedragen. - i aü .t-L _ur HOOFDSTUK 12. Het aardigste huisje van de garnizoensstad werd bewoond door het echtpaar 'Ortzin, een kleine, ge witte, lichtgebouwde villa. Rozen omgaven de 'duur. Groene druivenranken klommen tegen de vensters op. En daarbinnen, svas het even zonnig- en vroolijk als buiten. De kamers waren alle vriendelijk en friseh, met de nieuwe mdubelen, blinkend van rein heid, want Ilse was een. voortreffelijke huisvrouw geworden, die maar voor één doel leefde, het' den geliefden man behagelijk-te maken. - De zon lachte buiten -en binnen- Het was'een heer lijke Junimorgen. De jonge vrouw rouwde nog bver de zuster, maar haar oogen straalden'van geluk. Zij zaten'bij elkaar in ilse's salon. De deur naar de veranda stond open. Ieder zuchtje van den wind joeg bloemengeuren naar binnen. Ortzin zag in het betooverende, gelukkig lachende gezicht zijner jonge rouw. Hij aarzelde of hij haar den brief zou geven, dien hij vanmorgen ontvangen'had. Hij zag zoo ongaarne een treurende uitdrukking in haar oogen. „Tlse!" Zij zag op van haar ijverige bezigheid. Het water mg in den kleinen zilveren ketel. De koffie moest ge/et worden. „Ik heb van Geldem een brief gekregen. Hij gaat ook jou aan,. Wil je hem lezen?" Werkelijk zij werd dadelijk 'bleek en ernstig. Hij trok haar naar zich toe en-'zkuste haar zoo lang tot zij weer ben kleurtje op haar wangen had geki-egen. „Zoo, ga nu maar lezen." Hij hield den arm om haar been en samen lazen zij nu den brief, die licht 'in haar hand beefde. Over hot vormelijke begin was zij spoedig heen gegleden, dan las zij halfluid lang-zaam verder: „Het is mij gelukt in Weenen een betrekking 'aan de keizerlijke stallen te krijgen. Dit werk lacht mij toe en ik 'heb het vooruitzicht een goede carrière te maken. Ik vermoed, dat uw vrouw, ondanks-al les wat gepasseerd is, n,og zooveel belang in mij stelt, dat deze wending van mijn lot haar zal in teresseeren. Of vergi's ik mij? Doch dit was niet het eigenlijke doel van mijh schrijven. Daar mijn vroluw zonder testament pa te laten en ook zonder 'erfgenamen stierf, want me vrouw Ortzin is volgens de wet niet haar zuster, is do nalatenschap ,van Irma's veder, zijn biblio theek op mij overgegaan. Ik wilde, nadat Glocken burg definitief in handen van Reitzenstein is over Reclames. Het komt voor, dat lijders aan een nieraandoening een betrekkelijk uitstekende gezondheid schijnen te ge nieten. Niettemin wordl hun bloed armer, hun krachten nemen af, doordat het eiwit ongehoord het lichaam kan verlaten, en de gevaarlijke vergiften, die door de nieren niet verwijderd worden, ondermijnen onver dacht het organisme. Hu&Pfljfrk hoofdlijn, een onverklaarbarevermoeidhteid!. jeuking der huid zonder sporen, een gevoel van koude in de ledematen, krampen in de beenen (vooral 's nachts), plotseling wakker schrikken, suizingen in de ooren, duizeligheid, abnormaal gekleurde urine, schuimend.' voortdurende aandrang, zwellingen rond de oogen en in de enkels, kunnen de voortwoekerende kwaal aandui den. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genomen vanaf het optreden der eerste verschijnselen, tasten de kwaal in haar oorsprong aan en voorkomen noodlótfige ge volgen als waterzucht, niersteen, nierontsteking, uremie (uiinezuurvergiftiging), enz. Te Schagen verkrijgbaar bü J Rotgans, Drogisterij «Het Witte Kruis". Molenstraat 6 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangstvan postwissel a fl.TBvoor één, of f 10,voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug piin Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. gegaan, die boeken aan uw echtgenoote hebben ge- ge-en. maar vrees dat dit geschenk voor u beiden een gi'oote las* zou zijn geweest. Duarorn geloof ik geheel te handelen in den geest van u en Irma, als ik de bibliotheek schenk aan de universiteit, waaraan Irma's vader eens gewerkt heeft, ander voorwaarde, dat zij kosteloos ter be schikking moet staan van alle studenten. Dit wilde ik u graag mededeelen. Een verzoek, om voor Irma's graf in het park van Glockenburg 'te willen zorgen, behoef ik hier niet bij te voegen. Ik weet hoe trouw Ilse haar zus ter verpleegde. Zij zal ook de doode niet vergeten." Ilso gaf den brief aan haar man terug. „Hij was toch niet slecht," zeide zij zacht. „Hm meende Ortzin 'twijfelend. „Maar wees nu weer opgewekt, liefste." Hij legde zijn hand on der haar kin en draaide het hoofdje naar zich toe. „Zullen wij vandaag eens 'naar Glockenburg rij den?" vroeg Ilse. „Ik heb zulke mooie rozen m den tuin. Ik wilde die op Irma's graf neerleggen. Reitzenstein en zijn vrouw 'zijn nog niet van hun reis terug 'en we worden dus niet gestoord. Jfa?" „Zeker 1 Jij lieve, trouwe, kleine ziel,"- zeide'hij. 's Namiddags reden zij in haar kleine dogcar haar Glockïnburg. 'Het huis 'zag ,er reeds vriendelijk uit- noodigend en versierd uit. Het-jonge paar werd ei ken dag verwacht. Maar Hse wilde de nieuw behangen en gemeubi leerde kamers niet betreden. Zij was schuw voor de smartelijke herinneringen. Zij sloeg aan 'den arm van haar man den welbe kenden weg naar het park in.. 'De vogels zongen. Bijen gonsden in de linden. Alles bloeide en jubelde. Hse knielde op het graf neer. Met bevende hand legde zij de rozen op den inanmeren steen. Zij kun Let niet verhinderen dat een paar dikke tranen daarop vielen. Haar eigen geluk het treurige 'even harer zuster, 'de tegenstelling was te groot. „Waarom heb ik het zonlicht 'en zij niets dan schaduw en eenzaamheid?" zeide zij zacht. „Het is vandaag zoo'n verrukkelijke dag. 'Alles bloeit en geurt zij slaapt beneden in het -'donkerzij merkt Diets van al die pracht." Zij boog zich over de treurroos, die haar takken naar het graaf toe boog. en kuste een der knoppen. J„Zij wilde steeds een bloem worden." Haar vochtige oogen zagen met een glimlachje tot Ortzin op, die met een teederen blik haar gade sloeg. „Een mooie bloem of liever nog een vimder. Een mooie, bonte pauwenoog haa zich pp de rozen neergelaten. Zij bewoog de fijne, 'kleurige vleugels, als wilde zij dadelijk weer wegvliegen. „Irma!'"' fluisterde Ilse half 'verschrikt, „lieve Irma.' De vlinder ontplooide haar kleurige vleugels. Zij fladderde van bloem tot bloem,'als scheen zij over gelukkig in de stralende schoonheid van den zomer dagzonder aardsclie beslommeringen, vrij en blij de zon tegemoet. EINDE.

Schager Courant | 1915 | | pagina 6