Alpmeei Nieuws- Alurtntit- LuéIiitIUL DINSDAG 28 SEPTEMBER 1915. 58ste Jaargaoq. No. 5667. SEIAEII COURANT. Dit blad verschijnt viermaal pér week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: TRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. lol. Teleph. No. 20. Trijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Lobsc nummers 5 cei.t ADVERT&NTJLEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bekendmakingen. LANDSTORM. Opkomst in werkelijken diénst dor Jaarklasse 1914. De Burgemeester van Schagen brengt ter open bare konnis, dat de in de registers voor den land storm ingeschrevenen der jaarklasse 1914 bij dezen worden opgeroepen om op -'den dag, het uur en de plaats hieronder 'vermeld, aanwezig te zijn, ten emde bij het leger in werkelijken dienst te worden gesteld. Ook de vrijwilligers van den landstorm der aan- geduido Jaarklasse en behoorende tot landstorniaf- deeJingen, voor zoover 'deze vrijwilligers zonder de aangegane verbintenis landstonmplicbtig zpuden zijn, zijn in deze oproeping 'beigrepen; de door hen aan gegane vrijwillige verbintenis 'zal vóór den vastge- stelden datum van opkomst worden verbroken. De niet-Israëlieten op Vrijdag l October 1915, des voormiddags 11 uur, te Haarlem, in het gebouw „dei Doelen" aan de Gasthuisstraat N° 32. De Israëlieten bp Maandag 4 October 1915, des voormiddags 11 uur, te Haarletm in bet gebouw „den Doelen" aan de Gasthuisstraat Ns 32. Aan eiken landstormplichtige, die ingevolge deze oproeping in werkelijken dienst moet komen, zal, voor zoover diens adres ter gemeente-secretarie be kend is, nader een brief'van oproeping worden be zorgd, uitgereikt of toegezonden. Schagen, '24 September 1915. De Burgemeester, J. P. W. VAN DÖORN. Binnenlandsch Nieuws. MIERINGEN. Met 1 October a.s. zijn van de lichting 1914 de volgende landstorjnplichtigen opgeroepen om te Haarlem te worden ingedeeld: Hendrik Bais Ja- cobuszoon, Simon Kaan Pz., Evert Klein Sw., Jan Mulder Sz. en Dirk Metselaar Jz. wiBMNem Voor rekening van 65 leden onder onderafdeeling der VP.N. werden jL Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 6658 kipeieren, 19 eendéieren en 47 stuks jpluimyee. De hiervoor verkregen prij zen varieerden voor do kipeieren van f 7.20 tot on met i 8.95 pér 100 stuks, voor de eendeieren f 6.90 per 100 stuks en voor het pluiimvee van f 0.44 tot en met 1' 1.30 per st.uk. Aan schoon geld zullen dé' leden voor de kipeieren por kilo ontvangen f 1.17 en voor de eendeieren f 6.38 per 100 stuks. Handel trekkend en lusteloos. MIER1NGEM Onder presidium van den heer Dr. J. W. de Goejie bield onze afdeeling van Het Witte Kruis dl. Vrij dag 24 September in 't lokaal van den heer Jb. Bruul een algemeene vergadering. De opkomst was bijster slecht, 23 leden en belangstellenden waren aanwezig. r Met een welkom aan allen 'opende voorzitter de vergadering en deelde mede, dat zuster Admiraal 1 December a.s. 't eiland gaat verlaten. Maandag 27 dezer komt er een 'sollicitante, dus in de vacature zal spoedig worden voorzien. De gehouden baker- cursus met 22 deelneemsters is 'goed geslaagd en voorzitter drukt de menschen op 't hart, dat de baker geroepen 'wordt voor de bevalling, om ,dan reeds assistentie te verleenen. Hierna worden door den heer Berghuis de notulen der vorige vergadering gelezen en onder dankzeg ging goedgekeurd. Ingekomen was een verzoek om lid te worden van de Vereeniging tegen Kwakzalverij. De afdeeling ontvangt dan 10 exemplaren van het maandblad waa in de kwakzalverij bestreden wordt. Besloten, wordt lid to worden. Tot commissieleden Voor 't nazien der rekening, worden benoemd de heer en, Th. \an der Laar, 'Jac. P.oppen en A. J. van Kelckhoven. welke zich allen bereid verklaren. Nu volgde bespreking'der agentia voor do alge meene vergadering op 28 September te Amsterdam te houden. Besloten, werd den afgevaardigde te 1&- ton tegenstemmen bij de behandeling -van punt 9, het yoorstel van de afdeeling» Haarlemmermeer, lui- ldonde: „De algemeene vergadering besluit een ge deelte van do in de toekomst vrijkomende gelden der -vereeniging als subsidie voor de wijkverpleging to bestemmen en jaarlijks zal in de algemeene ver gadering bij de begrooting worden bepaald, hoe grool het bedrag zal zijn, dat voor genoemd doel beschik- Laar kan worden gesteld." l>en afgevaardigde te laten stemmen vóór de pun ten 1(> en 11, nl. twee voorstellen, van het Hoofdbe stuur, om artikel 22 der statuten te wijzigen en om den inhoud van het 'magazijn van verplegingsarti- kelen, tot nu toe opgeborgen 'te Alkmaar, ter be schikking te stellen van het herstellingsoord Bosch en Heide. Voor 't overige kreeg de afgevaardigde vrij mandaat. Tot afgevaardigde werd ben,oemd de hoer P. Kaan en tot diens plaatsvervanger de heer W. J. Bruul, die beiden aannemen. Rondvraag. De heer Stavinga zegt, dat er zoo wei nig animo voor de algemeene vergadering is; zou 't daarom niet wenschelijk zijn, door een stukje in de Wieringer Crt. de menschen eens wat op te wek ken? Voorzitter zegt: er heeft een bericht van in de Wieringer Crt. gestaan en ieder krijgt een convo- catiebiJjet thuis, spr. zou,' 'dus niet weten, wat hier voor meer te doen. Tegen lauwheid is weinig te doen. Voorzitter betreurt dit ook, een 100-tal leden konden en moesten er zijn. Er is ook al 'gesproken over vergaderingen met lichtbeelden, doch dat gaat niet zoo gemakkelijk. De heer Stavinga: als er eens gcscbriftjes werden verspreid? Voorzitter: dat heb ben we ook al geprobeerd, maar ze worden niet ge lezen en is ook nogal kostbaar, 't Bestuut houdt zich voor goed omlijnde voorstellen van den heer Sta vinga aanbevolen. Verder levert de rondvraag niets op en gaat voor zitter over tot het houden van een voordracht* over „Diphtheritis". De bacil, de verschijnselen, wat moet men doen, de verklaring van het serum, enz. enz., worden door spreker "behandeld en door allen 'met aandacht gevolgd. Ds. Witkop dankt voorzitter voor zijn gehouden rede, 't was een leerzame en voor ieder bevattelijke causerie.. Hierna geeft voorzitter nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan geen gebruik wordt ge- maakt, waarna de vergadering wordt gesli ten 1 MIERINGLRMAARD. Vanwege de Rundveefokvereeniging Wieringer - waard zal de gewone najaarskeuring plaats hebben den oden October aan de Grootebuurt op het ge wone terrein. De keuring zal verdeeld zijn in 9 ru- Lrieken, nl. a. stierkah eren met de moederdieren; b. kuikalveren;'c. hokkelingep.; d. vaarzen; e. inge schreven twinters; f. oudere koeien; g. 'stierkalve ren van in onderzoek zijnde, niet ingeschreven koei en, zonder moeders; h. stierkalveren, geboren na 1 Mei 1915, met modeerdieren; i. vee ter opluistering. Deelname is wel vrijgelaten, doch natuurlijk zeer gowenbcht. ZIJPERSI.UIS. De bouw van een nieuwe boerderij voor rekening van inej. Wed. J. Hoedjes is opgedragen aan den heer A. Buur te Burgerfcrug. VAN E WIJ CK SLUIS. Aangevoerd aan den vischafslag, op Zaterdag den 125 September: 294 pond bot, prijs per pond 12% k 113 cent. OUDESLUIS I In bet lokaal van den heer 'C. K. Slik'ier alhier I werd op Zaterdag 25 September een propaganda- j vergadering gehouden 'door de afdeeling ,,'t Zand j en Omstreken" van den Bond van melkveehouders. i Het doel was voornamelijk om de leveranciers van v. d. Bos uit Wieringer'waard tot'toetreden tot den Bond te bewegen. Van deze leveranciers was slechts een zestal 'aanwezig, de overige aanwezigen (24) waren bijna allen reeds aangesloten. De voorzitter, de beer Boekei, maakte duidelijk, waarom wij ons moeten vereenigen, organiseeren, om macht tegenover mlacht 'te stellen. Onze afne mers, de syndicaatfabrieken, op zichzelf reeds mach tig, doch door hun ouderlingen bond nog machtiger, moeten met macht, door eendracht verkregen, be streden worden; daartoe worden wij gedwongen, het geen ons blijkt uit andere streken, -waar door orga niseeren hocgere prijzen bedongen worden 'dan hier. Dat verschil in prijzen voor dezelfde melk, gebe zigd voor dezelfde doeleinden, Jmag niet plaats heb ben, daarvoor moeten en kunnen we zorgen als 'we slechts als één man optieden. Herzien moeien we de contracten, waarin slechts 'verplichtingen opgelegd worden aan den verkooper, doch niet aan den koo- per. Nadat 'de voorzitter nog enkele vragen beant woord bad, gaven zich acht nieuwe leden op, waar onder de zes vertegenwoordigers uit Wieringerwaard Daar de afwezigheid der andere Wieriugerw&ar- ders hoofdzakelijk toegeschreven 'werd aan drukke bezigheden, werd besloten om op'a.s. Donderdag nog maals een 'propaganda-vergadering te houden te Wieringetiwaard en wel des avonds 7 uur in het lokaal van de Erven Boon, om dan'meteen, te be sluiten of er een nieuwe afdeeling opgericht zal worden, of wel dat de Wieringerwaarders zich bij de afdeeling ,,'t Zand en Omstreken" zullen voe gen. INBRAAK IN EEN KLOOSTER. Te Ileithuijsen is 1 Zaterdagnacht inbraak ge pleegd in het klooster van de zlusters Franciscanis- sen. Een der dieven kwam in de slaapkamer van een der knechts, die direct'alarm maakte. De dief vlucht te naar buiten, gevolgd door den hoofdknecht, 'die hem te pakken wist 'te krijgen. Er ontstond eeh worsteling, waarbij den 'hoofdknecht een levensge vaarlijke. messteek in den. rug werd toegebracht. De dief wist 'toen te ontkomen. 1 EEN ROOVERSBENDE. Men schrijft uit Harskamp aan de „Avp.": In den laatsten tijd worden de omstreken van. HaTs kamp, vooral des avonds, -onveilig gemaakt door een bende van ongeveer zeven individuén, die alle al leen passeerende personen aanhouden en berooven van eeld, horloge, ringen, euz. Het is de 'laatste dagen al meermalen voorgeko men, dat van verlof terugkeerende militairen, die gelegerd zijn in de barakken te Harskamp, tusschen het stal ion Stroe en het kamp (ongeveer 2 uur af stand) werden beroofd van alles wat zij bij zich hadden, terwijl Vrijdag wederom een militair -werd uitgeschud tusschen Hoehderlod en Otterloo. Vooral die streken, waar zeer veel 'bosch is, bie den een prachtige gelegenheid voor deze straalroo- vers om te ontkomen. Reeds wordt van militaire zijde duuk gepatrouilleerd, doch tot heden zonder succes. 't ls te hopen dat deze bende spoedig onschade lijk wordt gemaakt, of aan de militairen wordt ver. gund om desnoods gewapend met verlof te gaan." Deze toestand is onhoudbaar. MET SCHERP GELADEN. Te Velsen liepen eenjge heeren 'in een tuin van een te huur staand huis, toen één hunner tegen een omichtbaren draad schopte. Daar ging een kanon netje af, welks lading hem zóódanig in het boven been trof, dat bij' 'per ziekenwagen naar Haarlem moest vervoerd worden. Waairdoor het kwam, dat het wapen 'nu met Scherp geladen ■'was, moet nog uitgemaakt worden. N. v. d. D. SCIIAPENVLEESCH. Naar het '„Nederlandsch Landbouwweekblad" uit goede bron verneemt, zal in hot begin van October weder gelegenheid worden gegeven voor-uitvoer van schapenvleesch, afkomstig van rammen en weren. Het komt het „Ned. Landbouwweekblad" -niet on- waarscl ijnlijk voor, dat nog eenige uitbreiding aan de gelegenheid tot uitvoer zal worden gegeven. DE VERLIEZEN DER DUITSCHERS, OOSTENRIJ KERS EN TURKEN. De „Temps" schat op grond van de jongste do cumenten de totale verliezen van Duitschers, Oos tenrijkers en Turken op 6.500.000 man, waarvan 4 millioen dooden en vermisten en verder invaliden, die niet weder naar het front zullen terugkoeren. EEN SPECIALE HEFFING VAN OORLOGSWIN STEN. Naar verluidt is de instelling in voorbereiding van _>n staatscommissie 'die met bekwamen spood het vruagsluk zal hebben te bestuderen in hoeverre 't mr gelijk zal zijn docr een speciale heffing de oor logswinsten te treffen. Het lid der Tweede Kalmer dr. Bos, moet zich reeds 1 ereid hebben verklaard het voorzitterschap dier commissie te aanvaarden. DUITSCHLAND EN DE ANTI-OORLOGSRAAD. De Irankf. Ztg. wendt zich bovenal tegen de sa menwerking van Duitsche mannen met den Neder- landscben Anti-oorlogsraad, welks houding men vol gens het blad dikwijls bezwaarlijk van 1 een dan Duitschland vijandige heeft kunnen onderscheiden. Tn de/e vereeniging bevinden zich volgens de Fbanjk- furter leden, die vijanden van Duitschland zijn en daarom komt het niet te pas, dat Duitschers met dezulken gezamenlijk den toekomstigen toestand van Europa hespreken, terwijl Duitschland nog zwaar om zijn bestaan heeft te kampen. EEN VROEGE WINTER. In Friesland ziet men reeds groote scharen wilde ganzen. Ook de bonte 'kraaien zijn er al. Bovendien zijn er vele eikels. Allemaal, voorteekenen van ején vroegen, strengen winter, zoo beweert men. FIETSEN OP ZONDAG? In de op 7 October te Schoontiijke te houden ver gadering van de Classis Axel der Geref.'Kerken zgl o.a. behandeld worden 'de volgende vraag van de Geref. Kerk te Terneuzen: „Wat moeten de kerken doen om bet fietsrijden Uegen té gaan na den dienst op Zondag?" MATER-ELLENDE. Men schrijft uit Oosterhout (N. Br.) aan de N. Courant: Een treuriger toestand dan in onze gemeente hefeft zich wellicht nog nooit'in ons land voorgedaan. Er is hier nl. absoluut aan geen water meeri te komen. Het is zoo erg, dat* de directie der N. V. Verschu- re's Margarinefabrieken op oen half pond van haar fabricaat twee emmers water cadeau 'geeft. Het ge meentebestuur schijnt, -ten einde raad, althans er worden van die 'zijde tot hiertoe geen maatregelen, genomen om in den nijpenden nood te'voorzien. Alle stadspompen zijn leeg of gesloten. Tal van gezinnen moeten van den nood een deugd zmakend, vuil sloot water gebruiken en men vreest, dat epidemische ziekten niet zullen uitblijven. Met angst zien de be woners de mogelijkheid tegemoet van een brand, waartegen men absoluut machteloos zou staan. Van alle kanten roept men om uitkomst in deze ellende, doch tot hiertoe zonder resultaat Thanjs heeft zich een particulier, de heer Linser, over helt lot van zijn buurt ontfermd door hét slaan van een Nortonpomp. 1 HET MIJNENGEVAAR. Te Ijmuiden is aangekomen de stoomtrawler Me&- dows, die een mijn in het net had opgehaald. Hef} vaartuig mag de haven niet binnenloop en voor dait de mijn van boord is gebracht. GEBREK AAN VERFSTOFFEN. Het bestuur der Vereei$ging van TilbuTgsche fa brikanten van wollen stoffon meldt, dat in de alge- meene vergadering der Vereenjging van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen op 25 September jl. gehouden, is overwegen om aanhangende 7 October a.s. de fabrieken voorloopig1 met 2 dagen en vervol gens met 3 dagen stop te zetten in verband met het gebrek aan verfstoffen. Een dfeinitieve beslis sing zal dezer dagen 'volgen. J TWEE MENSCHEN VERRRAND. Gisternacht verbrandden twee schuren 'van de boerderij van den heer Vloedgraven te Heeten. Twee arbeiders, de 26-jarige Th. Veldhuis uit Hel- lendoorn en de 17-jarige G. W. Senkeldam uit "Wier- den, kwamen in de vlammen öm. Oorzaak! onbekend. ZELFS DE WAAKHOND GESTOLEN! In eer. aacht van de 'vorige week hebhon eenige pers- ..n de peren van een boom, staande bij het huis van den landbduwer 'Hootsen aan dén Dwars weg nabij Wageningen, gestolen. Met de peren niet alleen tevreden, hebben zij den. waakhond meteen maar medegenomen. 'Door de bemoeiingen van 'de marechaussees is het gelukt de daders op te spo ren en tevens 'den gestolen hond in beslag te ne men. De dader6 waren allen boerenknechts uit tie buurtschap de Haar. De Wageninger. OUDKARSPEL. Lang heeft hét al of niet houden van de zooge naamde luizeknipper kermis, de kermis van het Noordeinde dezer gemeente, tusschen hémel en aar de gezweefd (de geschiedenis kan onzen lezers 'vol komen bekend zijn), doch 'toen, het een voldongen feit v/as, dat de kermis niet zou doorgaan, werden alle pogingen in het werk gesteld dezen dag toch met onopgemerkt te laten voorbijgaan. Immers, de Raad voelt meer voor volksfeiösten dan voor kermis; wanneer dus een volksfeest werd georganiseerd, zou zeer zeker de toestemming niet worden geweigerd. De Hai'ddraverijvereeniging De Roskam was aan het kwijnen, mogelijk zou hier een nieuwe vereeni ging kunnen worden opgericht* waar de Woudmeer zoo n prachtige gelegenheid biedt om wedstrijden te houden. Veel tijd was er niet meer, doch door heit krach tig optreden van enkele personen, was men er zeer spoedig in geslaagd een vereeniging op te richten in het lokaal van A. Swager, reeds direct met 60 leden. De vereeniging moest den naam dragen van Ons Genoegen. Een wedstrijd werd uitgeschreven, waarvoor zich 14 personen aanmeldden. Toestem ming werd gevraagd en verkregen. De caféhouders vroegen en, verkregen toestemming voor bal, J. de Ruiter tevens om 'een ringrijderij op fietsen te houden en spoedig was men dan ook ■'overtuigd, dat 28 September een drukke dag zou worden. De uitslag van de gehouden harddraverij was als volgt: le Prijs Trijni, eigenaar J. Pranger, berijder P. Kostelijk; 2o prijs Moro, eigenaar T. Kostelijk Sr., berijder W. Kooïj; 3e 'prijs Martinus, eigenaar C. Vriesman, berijder dezelfde; le troostprijs Harten Zes, eigenaar T. Kostelijk Tz., berijder dezelfde; 2e troostprijs Jan, eigenaar C. Butter, berijder IJ. 'Kos ter; 3e troostprijs Prins Hendrik, eigenaar P. Dek ker, berijder M. Borst Az. 's Avonds om acht uur had de uitreiking van de prijzen plaats, waarbij de voorzitter, de heer leeg water van Heerhugowaard allen hartelijk welkom wenschte, onder dankzegging voor de krachtige me dewerking, waardoor deze eerste wedstrijd zoo goed geslaagd is. Een woord van hulde werd gébracht aan den heer W. Kooij, thans penningmeester, voor de prachtige en 'doeltreffende manier waarop deze is opgetreden en waardoor de vereeniging rtoo spoedig kon worden in elkaar gezet. Na de uitspreking van den \ven8ch dat de vereeniging in bloei mag toene men, wordt tot'bekendmaking der prijswinners over gegaan. Hierna werd een woord van dank gebracht aan T bestuur, de deelnemers, de leden, de piceurs, van welke laatste enkelen nog zeer jonge krachten zijn. Voornamelijk kwam een 'woord van dank toe aan de heeren Biersteker en Stam?, die geheel belangeloos hun land aan weerszijden van den weg'beschikbaar stelden voor berging van publiek en muzikanten. Ook werd een woord Van warmen dank gebracht aan het Gemeentebestuur voor de verleende toestem ming, terwijl 'tevens de hoop werd uitgesproken, dat de oude Luizeknip opnieuw zal worden'geboren, en waardoor het volgend-Jaar Zondags kermis en Maan dags harddraverij aou 'kunnen worden gehouden. Het volgend jaar zal zoo mogelijk onder handicap worden gereden. Van de gehouden "ringrijderij op fietsen bij café De Olifant, is de uitslag als volgt: Er waren 37 deelnemers, le Prijs E. Weeland; 2e prijs K. Hemke; 3e prijs K. -'Hemke; 4e prijs C. Huiberts (gereden door S. 'Kuiper); 5o prijs W. Jonker. De prijken bestonden uit contanten. Van de gelegenheid voor bal -werd een zeer drtik gebruik gemaakt, enkele stalletjes stoffeerden den weg, zoodat de Noordeinders dezen dag zeer zeker als hun kermis'zullen bettoen beschouwd. De afloop van dezen dag was echter niet van dien aard, dat kan worden gesproken van een vreedza- men en gezelligen afloop. Na een ongehoorde zwelgpartij moet er gevochten zijn, dat de haren er afstoven niet alleen, doch de schedel van enkele personen zoodanig met behulp van bierfleschjes is bewerkt* dat een kist met ver- bandstoffen hier onmetelijke diensten zou kunnen hebben bewezen. Intusschen is de zaak in'onderzoek en zal de-justi tie hebben uit te maken, wie hier 'de oorzaak zijn, dat de beide balzalen in oorlogsterreinen werden herschapen. RAAD VAN OUD KARSPEL. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maan dagavond 7 uur. 'Aanwezig alle leden. Do voorzitter opent de 'vergadering, waarna de secretaris de notulen leest die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: kasverificatie bij den gemeen te-ontvanger; overeenkomstig de boeken was in -kas een bedrag van f 25.80%. Van Ged. Staten: Médedeeüng, dat de laatste me- dedeeling betreffende 'het voorloopig opschorten van de goedkeuring op het besluit geldleening gasfabriek op een misverstand berustte. De Raad kan zich dus houden aan het eerste bericiit, waarbij do, goedkeu ring wus gegeven. Van de afdeeling Heerhugowaard van den Bond va Ned. Onderwijzers een atires,'waarin wordt gewezen op de te lage salarissen der onderwijzers, die niet meer aan beecheiden eischen voldoen; de verhoogin gen eijn te gering en de terfnijnen zijn te lang, re denen, waarom heralemng der verordening wordt gevraagd. De voorzitter stelt namens B. en W. voor, dit adres voor kennisgeving aan fe nemen. De heer Van Exter dacht, dat het vorig jaar de regeling goed getroffen was. De heer Kalverdijk vraagt, waarom de <"<ndrewij- zers zelve niet komen? Waarofei moet dit juist erver de vereeniging? t De heer van der Toom zegt reeds eerder over tuigd geweest te zijn, dat iets voor de-onderwijzers moet worden gedaan. Er -'is In het adres verzuimd op de tijdsomstandigheden,-te wijzen. Sprekre zon e voor eijn voor dit jaar aan alle'gemeente-ambtena ren een duurtetoeslag toe -te staan. Wat wordt <r door de gemeente aan het onderwijs betaald? De zes onderwijzers kosten de gemeente slechts f 1170 per jaar, dat is 3% van de begrootang of f 195 per onderwijzer. Daar huurt 'men nog niet eens een schoonmaakster voor. Ze moeten tegenwoordig door veel overleg zich trachten op de-been te houtten. Ze hebben heusch geen Eldorado. De belangen van de neringdoenden-gaan Ook den Raad ter harte. Laat men nu ook aan de ambtenaren denken. We zouden de gehuwden van de ongehuwden kunnen scheiden, hoewel deze 'laatsten ook steeds meer behoeften hebben. Zoo geen verhooging van salaris werd toe gestaan, zou spreker gaarne willen, dat een voor stel in den geest 'van het gesprokene werd inge diend, zoo niet dan is spreker bereid 'het zelf te doen. Do voorzitter zegt, een onderzoek te hebben in gesteld te Noord- en Zuidscharwoude 'en Broek op langend ijk. We steken daar gunstig bij af, of staan soms vrijwel gelijk. Bovendien vergoeden we ook de helft in de pensioenbijdragen. De heer Van der Toom is van oordeel, dat men zich niet aan een ander moet spiegelen, doch na moeten gaan of ze'op een fatsoenlijke manier rond kunnen komen. In de meeste gevallen lijden 'ze fat soenlijke armoede. Het-is een dure tijd, die wel is waar de bouwers ook meemaken, doch -"die hebben hun ontvangsten ér ook naar. De heer Kroon zegt, dat dit slechts een deel der bouwers geldt en er ook niet voor de houwers ge zorgd wordt, 'als ze f 1000 te kort komen. De heer Van Exter is van oordeel, dat de heer Van der Tooto over zaken spreekt, waar hij geen verstand van "heeft. De heer Van der Toom zegt, dat do gemeente er voor te zorgen heeft, dat zijn ambtenaren fatsoen lijk door de wereld komen. De heer Van 'Exter: We willen allen fatsoenlijk •door de wereld. De heer Bouwens vindt 'een duurtetoeslag niet overbodig, doch -b,v. de neringdoenden, die meestal een vermindering van inkomsten eonstateeren, zul len er ook aan hebben te betalen. Spreker meent, dat 'men zich op moielijk terrein gaat begeven- Het adres van den Bond wprdt hierna in stem ming gebracht en met op één na algemeene stem men besluit men er afwijzend op te beschikken. Hierna komt de begrooting aan de orde, die aan geeft een ontvangst en uitgaaf van f 31103.93, met een post onvoorzien-groot f 628.53%. Vaa mej. Wed. 'Deutekom is bericht ingekomen, dat ze haar benoeming als telegraonbestelster slechts tot 1 October kan aanvaarden en verzoekt-haar met ingang van dien datum eervol ontslag te verleenen. Wordt op de meest eervolle wijze verleenti- De heer Heertjes, telefoonhouder, solliciteert

Schager Courant | 1915 | | pagina 1