Alltitti Nieiws- 1 MlBItllit- 8 LlldlMtlil DINSDAG 5 inir. I 7S! m - B H 9 UitgeversTRAPMAN Co. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER contn i n n n f| q n n ijo 5fi"71 UUUIU O U t li U SI Ut m'ji uvili Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgeus 9 ure wor- ea A-DVBRTENTIEN" in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHADEN, LAAN D 5. Int. Telepb. No. 20. Prijs per 8 maanden f086; por post f 1.-. Losse nummers ft cont ADYERTEUTIEN van 1 tot 5 regels met inbegrip van bewjjsno. f 0.85, iedore rogel meer <5 at. Groote lett. werden naar plaatsr. berek Bij het aftreden van den heer u. sieswerda te melwe niedorp, als Hoofd der School. Vrijdag 1 October 1915 is Meester Sieswerda to Nieuwe Niedorp feitelijk geworden, wat hij offi ciéél reeds enkele maanden was, „rustend hoofd eener school". Ik weet niet of hem op zijn laatsten schooldag op de een of andere wijze dank en. huldo is gebracht voor heigeen'hij in zijn bizonder werk zaam 'even voor het openhaar onderwijl speciaal te Nieuwe Niedorp is geweest, maar het allermin ste wat hij verdiend heeft 'is toch zeker wel een officiéele dankbetuiging van het gemeentebestuur voor zijn „langdurige, diensten 'ten bate van het onderwijs in de gemeente". 1 Een man van de kwaliteit van meester Sieswerd.i ik schrijf maar „meester", 'e>en andere term wil niet voegen bij mij die in, een rusteloozen arbeid van meer dan dertig jaren zijn stempel heeft ge drukt op het ouderwijs in zijn gemeente, mag er evenwel aanspraak op maken, dat 'ook buiten het gemeentebestuur, in 'het bijzonder onder zijn oud leerlingen niet onopgelmerkt 'blijft, dat hij den -staf heeft neergelegd. Elke professor, die na zijn 70ste Jaar uit den leerstoel treedt, vindt in blad of tijd schrift zijn waardeer end afscheidswoord, waarin zijn beteekenis voor het nageslacht wordt geresumeerd. Relatief is de beteekenis van 'meester Sieswerdu voor het lager onderwijs te Nieuwe "Niedorp niet minder groot en is er dus alle aanleiding zijn werk te gedenken in, het orgaan van Groot-Niedorp, de „Schager Courant". De vraag kan rijzen, z a 1 misschien rijzen, of van zijn oud-leerlingen ik het meest aangewezen ben om dat „afscheidswoord" te spreken. 'Ik vind er vrijheid toe, omdat ik hem „altijd" gekend heb, meegemaakt heb, als kind, en later, -van nabij en toch weer üp zoo'n afstand buiten eventuëele dorps- troebelen, als voor een objectieve beoordeling ge- wenscht is. Natuurlijk geef ik mijn woorden gaiarne voor beter. Zoolang een onderwijzer voor de klas staat, oor deelt bij over de leerlingen en 'zijn oordeel kan Tang niet altijd gunstig zijn. Maar de kinderen wor den gTOoter en er komt een tijd, dat"zij van hunne meening over „meester",doen (soms moeten doen) blijken, ik geloof "dat meester Sieswerda dit 'trou wens reeds heeft ondervonden. Maar hij kan ge rust dat oordeel afwachten, al weet „hij, dat hem op zijn beurt „fouten" zouden kunnen worden -ver weten. Zonder die, ware bij niet de 'markante fi guur geweest, die hij ^aar mijn opvatting is. Voor wie zich meester in zijn werk voor den geest haalt, dringen zich onmiddellijk zijn twee meest kenmerkende eigenschappen naar voren, eigen schappen, die -'zijn gan,'sche wezen beheerschten 'en hem tenslotte zelfs overheerschten, nl. een ijver die bergen verzette en een 'rechtvaardigheidszin die bergen wou verzetten. Ik ben nog 'niet onvriende lijk jegens het huidige geslacht van onderlwijzers als ik glimlach bij een vergelijking van hunne 'en zijne opvatting van de taak van een onderwijzer. Zij en ik bedoel bier nog alleen de goeden kiezen zich uit de stapels geschriften over onder wijs en opvoeding een bepaald systeem en laten dot systeem met behulp van een zoo volledig mogelijke collectie leermiddelen op de kinderen inwerken. Lukt 't, „zijn, de resultaten bevredigend", dan, is het goed en lukt 't niet, dan ligt 't aan de kinde ren, of soms 'ook aan het systeem, in ieder geval, de onderwijzer kan 't niet helpen. Meester Sieswer da was zelf een systeem. Dei kinderen werden hem gezonden zonder kennis en hij was verplicht, ver plicht, om ze ;-.iles te leeren wat ze in 't leven zoU- den moeten kennen. Ei kon geen kwestie zijn -van niet gelukken, 't m e est eenvoudig. Hij kon 'niet eten, zoolang niet de domste i óók wist. Vacanties konden bif dat systeem slechts kort zijn, en 1 de schooluren, 6 per dag, waren, te weinig. Honderd maai 9chrok hij er zelf Van als de torenklok 12 uur sloeg, terwijl om half 12 de -(school 'al had be- hooren uit .te gaan. Onafgebroken was hij dan 'be zig geweest met leeren, onderrichten en uitlejggen, telkens en telkens opnieuw, meest, 'ja steeds aian de minst goeden, die 't naar'zijn meening zoo brood en'brood noodig hadden. Voeg bij die op 't sterkst gespannen actie, die de grootste oplettendheid (mocht vorderen, een woedenden afkeer van alles wat hij laf of slecht of flauw vond, wat niet' flink en' kloek en eerlijk was, dan is 't begrijpelijk, hoe zelden aan zijn eischen voldaan werd en hij dikwijls wel moest opsputteren tegen wat in zijn oogen lamlendig 'of slecht was. De vraag ia en 'meester heeft nu tijd om die te overwegen, al is het dan wat-laat of zooveel ijver niet wel eens te.'veel kan zijn. De invloed van het lager onderwijs op het verdere 'leven van elk kind afzonderlijk is veel minder groot dan men oc3 wil doen gelooven en veel Vriinder ook, dan meester S. blijkbaar verwachtte. Zeer weinigen zijn als vol wassenen in 't groot, wat zij als kinderen in 't klein waren en voor zooveel zij 't nog wel zijn heeft 't lager onderwijs daar m.i. een zeer geringen invloed op uitgeoefend. Ik herinner mij best een jongen iu de zesde klasse, die de oudste van de klasse was, maar t laagste "zat. Ik vereerde hem -hoog, want hij kon vliegers maken als geen 'ander en wist een kermispistooltje 'zoo te veranderen, dat je er met echt kruit mee schieten kon. JMaar dat waren ook al zijn deugden. De rest was alles gebreken en als hij zich dan ook alles nog herinnert wat meester hem naar 't 'hoofd geslingerd heeft, dan zal hij mij 't schrijven van dit artikeltje piet benijden. En ziek nauwelijks was te Niedorp de herinnering aan zijn streken verflauwd, toen de kranten meldden dat h'j diaken was geworden in de Groote -Kerk van de stad waar hij heengetrokken was en wie hem daar thans als de meest eerzame stadsuurwerkmaker kent, zal niet willen gelooven, dat hij -bovenbedoeld'» jongen is geweest. Meester had zich veel ergernis aan hem kunnen besparen.-Zoo zijn er anderen, die altijd wisten wat hen of haar gevrahgd werd en die 't meester dus zeer naar den zin maakten. Toch behoeven zij, volwassen nu, van 't onderwijs zich piet meer te herinneren, dan noodig is 'om „Hou- dijk" bij te houden. Met andere woorden, meester zal, als hij later zag wat er van zijn leerlingen ondanks alteg terec' 1 kwam, menigmaal gedacht hebben, dat het met »n in- der zorg en moeite en minder harde woorden sou t ook wel -gekund had. 1 IJver en rechtvaardigheidszin alleen maken iemand nog niet tot een persoonlijkheid wiens levensarbeid verdient te worden gememoreerd. Maar "t ligt we. voor do hand, dat iemand met zoodanige eigen schappen de leerstof zal behandelen op een eigen wijze, die wellicht niet volmaakk maar zeer goed is. Nog niet lang geleden vertelde -mijt een bekend schoolhoofd hier in den Haag, -van drie onderwij zers, die onderling veel verschilden in de methode- van onderwijs 'geven, maar die hij -toch alle drie zeer waardeerde. De eerste werkte uiterst accu raat, verzorgde alles tot in de fijnste puntjes en leerde de kinderen om niets te verwaarloozen. De- tweede wist zijn teerlingen ie bezielen voor hei- onderwerp. Zij hingen aan zijn lippen en door hun grootere belangstelling 'vorderden zij snel. De der de leerde de kinderen denken. Ik dacht 'bij dit laatste type dadelijk aan meester Sieswerda. Zeker, dat was zijn methode. Hij leerde ons denken, waar mede natuurlijk niet gezegd wil worden, dat wij denkers werden. Met pijnlijke nauwgezetheid streef de hij er altijd weer naar om elke begripsverwar ring te voorkomen, door de zaak waar 't over ging zuiver te 'stellen. Gangbare uitdrukkingen, die an 't zuiver bëgrip konden schaden, werden niet geduld. B.v.-men kan. een, halven appel opeten, maar men kan niet een half maal een appel opeten. Een uitdrukking als de 'laatste, die bij 't rekenonderwijs (zij 't met andere cijfers en andere zaken) maar al te vaak voorkomt^ was Jdus bij meester uit den booze. De zaak zuiver stellen en zuiver redeneeren, dat was schering en inslag bij 't onderwijs in het rekenen. Middeltjes, trucjes, Mie zoo vaak toepas sing vinden voor 't gemak, werden veronachtzaamd, maar naar. mij voorkoimt moeten alle leerlingen, ook op later leeftijd, het vermogen hebben 'behoiu- den, om elke berekening te ontleden en weer op te bouwen, die hun in 't dagelijksch leven kan wor den gesteld. Bij 't onderwijs in stellen en de Nederlandsche taal ging 't al net eender. Hoe tallooze malen heb ik later niet de menschen Meele heeren soms, hoorI uitdrukkingen zien bezigen, waarvan ons de onjuistheid op school al was voorgehouden- Na tuurlijk dacht ik altijd, jélui hebt meester Sies werda oók niet gehad! 't Bestek 'van dit artikeltje laa.t niet toe om 'nog verder in bijzonderheden te 'treden. Ook was niet alles volmaakt. Aan, meesler'k afkeer van middeltjes en zijn ai te groote angst om voor den schijn bet wezen te verliezen, schrijf ik toe, dat hij geen of althans veel te weipig waapde hechtte: le. aan uit 't hoofd leeren; 2o. aan mooi schrijven. M. i. zeer ten oprechte. Wat men als kind goed uit bet hoofd leert, blijft Jin den regel haast le venslang in de herinnering en daarbij kan veel nut tigs (aardrijkskunde) en aardigs (versjes enz.) zijn, dat zonder moeite geleerd -en ongelmerkt meegeno men wordt. En wat het schrijven aangaat, aan al lerlei sollicitanten wordt zoo vaak de eisch van een mooi handschrift gesteld, dat-met (duidelijk" sckrij>- ven op school niet kan worden volstaan. Maar in 't algemeen was 't onderwijs dat wij1-on der meester Sieswerda kregen, naar mijn gevoelen en ik geloof, dat mijp vroegere en latere-'„mede leerlingen" er evenzoo over denken van uitste kend gehalte. Op 't gebied-van leermiddelen en niet minder op dat van hygiëne ep aesthetica k walmen wij vermoedelijk te kort, 'althans mijn in dat op zicht zoo verwende'kinderen lachep mij helder uit, als ik daarvan vertel. Maar ik heb 'nooit gemerkt, dat wij deswege aun lijf óf ziel schade hebben ge leden en ik blijf dus dankbaar voor en trotsch op mijn degelijk onderwijs Van meester Sieswerda. Als er ooit sprake zal zijn van „welverdiende rust", dan is het van de rust die hij thans tegemoet gaat. Moge hij 'er te midden der zijnen en in goede gezondheid nog lange Jarep 'van genieten. W. KUILMAN. 's-Gravönhage, 1 OctobeT 1915. (Wij ontvingen dit artikel te laat om het nog in het nummer van Zaterdag op te hetaien.) wier in gen. De bande1 m gevischt zeegras leverde in de afge- loopen week weinig op, terwijl die in gemaiaid zee gras even levendiger was. werden nl. door dc gemeentelijke exploitatie ruim 500 balen verbonden, zijnde 300 van hier'en 200 van Texel. wier in gen. Voor rekening van 63 leden onzer onderafdeeMng der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdam- sche eierenveiling geveild 5320 kipeieren, 24 eend eieren, 35 stuks pluimvee en 6 konijnen. De hier voor verkregen prijzen waren zeer goed en vari eerden voor de kipeieren 'van f 7.95 tot en met f 10 per 100, voor de eendeieren f 7.20 -per 100. voor 't pluimvee van f 0.43 tot en met f 1 per stuk en voor de konijnen van f 0.94 tot en met f 1.05 per stuk. Handel vlug. Aan schoon geld zullen de 1eden 'voor de kipeie ren per kilo ontvangen f 1-30 en voor de eendeieren r 6.66 per. 100 stuks. Veel vraag naar eieren, pluim vee en wild van 'allerlei 'slag. w beringen. Vrijdagavond werd te de Haukes, door den heer A. Zomerdijk, voórzitter vap het Visschersfonds, met een toepasselijk woord de nieuwe vischafslag 'ge opend. De nieuwe afslag ziet er dan ook keurig uit, zei de voorzitter, 'zoodat ontwerper en uitvoer der eer van 't werk hadden. Dat er van het gebouw evenals van 't vorige wederom een druk gebruik zal worden gemaakt en 'de verstandhouding tus- schen visschers en kooplieden goed moge zijn, hoopt voorzitter van harte, en verklaarde daarop den af slag geopend voor den dienst. Na opening werd terstond overgegaan tot het afslaan van een partijtje aangevoerde wulken, wel ke van f 3.50 tct f 4 per baal''opbrachten. uier1ngen iu 't lokaal van den heer M. de Haan, -concertzaal „De witte Zwaan", hield de jongelingsclub van de vereeniging „Omhoog" Zaterdagavond 2 October een feestavond 'voor leden en genoodigden. De zaal was stampvol. De voorzitter der 'club, 'de heer J. C. de Haan, opende de feestelijke bijeenkomst met een hartelijk welkoln en zei dat de groote opkomst tot tevredenheid stemde. Ook den "heer Ds. J. M. Leen- dertz, voorzitter van „Omhoog", deed het genoegen zooveel belangstelling voor dezen feestavond te kun nen coijstateeren. waarna het programma werd- af gewerkt. Behalve zang en muziek bevatte het twee tooneelstukjes, getiteld „Flik en Flok in de klem", blijspel met zang in éen bedrijf door "VV. Mets en „De rechte Jozef", blijspel met zang in éen bedrijf, ook van'W. Mets, en een voordracht door den heei J. C. de Haan, getiteld „Arme Visschers" door P. A de Génestet. Zang, muziek, tooneel en voordracht werden goed vertolkt en vielen zeer in den smaak- V'X)ral de zang van jongejuffrouw Pietje Harder en den heer L. Op de Beek -een Belgische jon geling), vonden enorm veel bijval. Het is een mooie en onvergetelijke avond 'ge weest welken „De Glub" van -„Omhoog" "ons heeft bezorgd. Zeven; nietuwe leden traden hierna tot „De Club" toe. Wegens bedanken van dep heer J. C. Duijnker ale secretaris van de jongelingsclub „De Club", werd als zoodanig gekozen Me heer Roelof Post, welke zijn benoeming aannam. postfraude. Over de arrestatie vap een conducteur der brie venmalen, v. d. B. wordt gemeld: De bij herhaling voorkomende vermissingen van geldswaarde uit brieven, -we hoorden van een waar uit twee biljetten van f 100 waren ontvreemd en waarbij ook de conducteur der posterijen G. J. v. d. B. moot zij'n- betrokken 'geweest, gaf die postadmi nistratie aanleiding een proef te nemen met dezen beambte, die reeds geruimen 'tijd 'onder verdenking stond, zich schuldig te maken aan kwade praktij ken. 1 Daartoe werd Woensdagavond een -brief aan een niet bestaand persoon in Enschede verzonden, inhou dende een biljet van f 10 en een zilverbon van f 2.50. De verzending had plaats met -een trein waarin v. d, B. werkzaam was. Bij aankomst te Enschede wa ren de inspecteur, der posterijen, uit Utrecht en nog eenige postambtenaren aanwezig. Een paar ambte naren gingen het postrijtuig binnen en vroegen den brief van dep 'postcopducteur 'op. De brief bleek aap.wezig te zijn, doch bij nadere beschouwing iefziji ge-opend. Al ras kwam men tot de ontdekking dat de inhoud 'was 'verdwenen, zoodat onmiddellijk de aanwezige politie werd gewaarschuwd, die den be ambte nader 'ondervroeg. Van, d. B. ontkende den brief te hebben, geopend ep zich den inhoud te heb ben toegeëigend- Bij fouilleering werd niets op hejm bevonden en Mok niet in dep postwagen die mede werd onderzocht. Daar niettemin de politie aan de daad van dezen beambte twijfelde, werd hij in hechtenis genomen en op het 'politiebureau te Enschede nogmaals aan een gestreng verhoor onderworpen. Hij bleef -ont kennen 'iets van het geld af te weten. Donderdagmorgen werd het 'onderzoek 'voortgezet, met het resultaat, dat in het drinkbusje van den beambte bet papieren'geld werd gevopden. Ecn volledige bekentenis vólgde toen. Dienzelfden 'dag is hij naar Arnhem vervoerd om nader te worden verhoord. N. A. Ct. bhanp bij amsterdam. In d.v Nederlandsche Tricotfabriek van Valton en Zo,. nan den Amsteldijk,-te Nieuwer-Amstel, heeft een hevige brand gewoed. Het geheele nieuwe fabrieksgebouw is nèerge - brand, nadat de' Amsterdamsche brandweer uren lang een zwaren strijd met de snel om zich heen gi'ij pende vlammep had gevoerd. Tusschen 4 uur en half vijf was de -brand 1 het felst. Een zware, onüioorzichtbare rook steeg naar boven, zoodat het voor de Mrandweer uiterst moei lijk werd haar stralen té richten. Intusschen sloe gen de vlammen paar alle kanten uit en het vuur tastte ook de 'weverij en spoelerij aan. Eesnigeai tijd was een aantal werklieden bezig -'geweest 'dein voorraad goederen zooveel mogelijk naar buiten te brengeD, maar de steeds dikker wordende rookzuii maakte weldra alle reddingswerk onmogelijk. Met geweldige watermassa's, die de 'Amsterdalm- sche brandweer onafgebroken in de kelders wierp, mocht het gelukken het Aan 'de fabriek grenzende machinegebouwtje te sparen, maar de groote ma chines, die ip de fabriek zelve waren geplaatst, zijn óf vernield, óf ernstig beschadigd. Van hervatting van het bedrijf kan dan ook voor eerst geen sprake zijp te meer, daar het in ver band met dep oorlogstoestand, uiterst moeilijk is, nieuwe machines uit Duitschland te krijgen. Van een van 'de onmisbaarste onderdeelen voor het be drijf, nl. naaldep is de uitvoer uit Duitschland ver boden. Ruim 3000 arbeiders zullen voorloopig tot werkloosheid gedoemd zijn. Het schijnt, dat de fabriek uiterst ondoelmatig-ge bouwd was, wat betreft de beperking van het brandgevaar. Wel was de fabriek "bijna geheel uit beton opgetrokkep maar waar deze bouwwijze aan den eenen kant het gevaar voor uitbreken van brand beperkt, heeft zij aan den anderen-kant het nadeel, dat, als er tóch brand is ontstaan, de basis van het ■vuur uiterst (moeilijk is te bereiken. Zooals reeds 'gezegd, 'is de fabriek even buiten Amsterdam gelegen. De Amsterdamsche brandweer was door de 'assuradeuren te hulp geroepen. De directie stelde zich borg voor de kosten van het blusschingswerk. De Amsterdamsche politie verleende ook haar hulp om de talrijke nieuwsgierigep die den brand gadesloegen, op een afstand te houden.-En haar taak was niet gemakkelijk, daar het niet mogelijk was, het verkeer op een zoo drukke verbindingsweg als den Amsteldijk geheel af te sluiten. Met deze fabriek verliest het Rootie Kruis een hospitaal, daar zij 'was 'ingericht om in tijd van oorlog voor de verpleging van gewonden -te dienen. De fabriek was, zooals reeds gemeld, op beurs- polis verzekerd. De 'schade is nog niet met zeker heid vast te stellen. Grooter echter 'dan het directe verlies door de vernieling ontstaap is het nadeel,-dai de directie zal ondervinden door den maandenlan- geu stiistand, waartoe het bedrijf 'gedoeimd zal zijp in alles drijven ze handel. Men schrijft "uit Limburg: Sedert een paar weken is het opvallend zoo wei nig pasmunt er circuleert Toch zijn er ten tijde van de onttrekking van Duitscbe munten aan de circulatie, in 'Januari van dit jaar, honderden 10 guldens-zakken aan centen in omloop gebracht. En ook in de volgende maanden is steeds van rijks wege gevolg gegeven aan aanvragen om pasgeld. Waar 't dan alles gebleven is. Het gerucht gaat, dat ook bronzen pasmunt tegenwoordig een gewild handelsartikel is voor export naar Duitschland. Als het waar is, moeten opkoopers hier te lande voor 14 gulden aan centen gaarne 15 gulden betalen. verontschuldigingen. Naar vij vernemen heeft do Britsche regeerir.^- aan de Nederlandsche 'haar leedwezen betuigd en verontschuldigingen aangeboden naai* aanleiding van het feit, dat een 'Britsch vliegtuig; zich vergissende in de plaats waar het zich bevond, den-9den~Augus tus des pachts bommen heeft geworpen in en in de nabijheid van de haven van Cadzand. De Britsche regeering heeft 'verklaard 'de berok kende schade te zullen vergoeden. de gezondheidstoestand. in de October-aflevering van het Tijdschrift voor socialp hygiëne wordt medegedeeld: Do gezondheidstoestand blijft hier te lande steeds bevredigend, ofschoon in 'de laatste maanden wel eenige vermeerdering van het aantal besmettelijke ziekten werd waargenomen. In do rnaand Augustus werden aangegeven 211 gevallen van'typhus, 536 van roodvonk, 324 van diphtherie, 4 van dysenterie en-2 van meningitis ce- rebro-spinalis; daarvan overleden 27 lijders aan ty phus, r 24 aan roodvonk,'16 aan diphtherie en 1 aan meningitis cerebro-spinalis. Ook in de maand September bleef de toestand bevredigend. Wel kwamen 'ook 'toen gevallen van bovengenoemde besmettelijke ziekten voor, niaar nergens werd epidemische) uitbreiding waargenomen. Het aaptal gevallea van meningitis cerebro-spina lis wordt gaandeweg "weer 'minder, was althans de laatste maanden geringer dan in den voorzomer. Opmerkelijk 'is het groote aantal gevallen van vleeschvergiftiging te Goripchem, Utrecht en Bar- noveld. een unicum. Ten kantore van den gemeente-ontvanger -te'Apel- doorp vervoegde zich Zaterdagmorgen iemand, die vermeende, voor 200 guldep te laag 'in den Hóófde- lijken Omslag te zijn aangeslagen, welk bedrag hij meteen wenschtefle storten. Tel. diefstal van militaire goederen. Ongeveer een week geleden, werd te Delft door een agent vap politie eep "werkmap aangehouden in hot bezit van eep 20-tal nieuwe militaire hemden. 'De aangehoudene 'gaf een zeer aannemelijke verklaring van de herkomst daarvap en daar -van 'vermissing dezer goederen niets bekend was, moest men hem weer op vrije voetep stollen. Inmiddels werd hij niet uit het oog verlorep terwijl een zeer opivangrijk onderzoek werd ingesteld. Het resultaat daarvan was dat men ontdekte, dat 'het 'centraalmagagijn voor militaire kleeding en uitrusting te1 Amsterdalm per pakschuit geregeld militaire 'goederen verzond naar Delft. Dit gaf aanleiding bij do recherche tot het doen van huiszoekingen, zoowel te Delft als te Am sterdam, bij den knecht H'an een expediteur. Een wagenvracht militaire hemdep onderbroeken, nieu we schoenep sokken en Jandere kleedingstukken werd gevonden en in b©3lag genomen. Op enkele uit zonderingen pa-bleek het geheel© personeel van den expediteur zich aan diefstal dezer goederen te heb ben schuldig gemaakt. In bet geheel werden 9 personen gearresteerd. Te Delft werd steeds aan het magazijn te Am sterdam kennis gegevep dat er goederen tekort kwa- mèp doch hier bracht men maar steeds de factuur in overeenstemming met hetgeen te Delft ontvangen was. petten. Naar wij vernemen is de Gemeenteraad terugge komen op zijn besluit, de kermis tijt'jaar niet te laten doorgaan. Met 5 tegen 1 stem besloot hij nu wel kermis te vieren en wel een week later dan gewoonlijk het geval is. 'De kermis zal nu gevierd worden tegelijk met het feest der 40-jarige ambts vervulling van den burgemeester. burgervlotbrug. Tot koster bij de Doopsgezinde Kerk alhier is door het kerkbestuur aangesteld de heer R. Struijf al daar. - warmenhuizen. Zondagmiddag opder het Jongensspel, liep een 10- jarige knaap met flinken gang van een 'erf op de straat, en geraakte onder een juist aankomende kar en paard. Naar huis gebracht, bleek bij onderzoek dat het been boven de knie 'gebroken, was. wierüsgen. Met ingang Van 'den lsten October jl. zijn voor den landstorm, jaar klasse 1912, alhier-ingeschreven: W. S. Bakker Pz., J. Dekker Jz., S. Dekker Sz„ D. Doves »Jz., E. Everts Jz., C. de Haan P.Mz„ M. de Haan Wz„ M. Kok, L. Tromp, C. Tijsen Rz., P. Tijsen Jz, P. Tijsen Dz„ "N. C. de Vries Sz. en R. Windsma. waarland. Me T. Jongsma, onderwijzeres alhier, is in ge lijke betrekking benoemd te Landsmeer. waarland. Evenals in het „Amhacht" zijn ook Verscheidene van onze polderslooten bedekt met een laag nieuw soort kroos. Aangezien het Vaarwater hier nog niet kan bogen op een flinke breedte en dit kroos zich zeer snel ontwikkelt, is het wel gewenscht, om dit goedje zooveel mogelijk op den wal te halen. zuidsgharwoude. Alhier is een Vereeniging van Nederlandsche Zuur koolfabrikanten opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren P. Verburg, Noordscharwoude, voorzitter, CL Berkhouwer, Zuidscharwoude, secretaris en M. Hart te Oudkarspel, penningmeester. zu1d8charwoude. Alhier is op advies van den Inspecteur van de Volksgezondheid, de school weer geopend, die we gens het heerschen der diphtheritis ongeveer 3 we ken gesloten 'is geweest. De ziekte heeft een heel gunstig verloop. De vrouw, die hier plotseling over leden is, is niet aan diphtheritis gestorven. - schagerbrcg. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zal het Alkmaar's Dubbel mannen-kwartet in 't laatst

Schager Courant | 1915 | | pagina 1