STALVOEDERING. J, n Nijpeis Co Thee E. BRANDSMA. Oroot CONCERT E CREDIET- 4 EFFECTENBANK, NAJAARSKERMIS Een flink Boerenhuis een flinke Qienstbode. WIERINGERWAARD. pl.in. 35 lipenboomen, II Kippen met 3 Hanen, f 4000. MO TO REN Heerenstraat. Schagen. AMSTERDAM, ALKMAAR. Kassiers en Commissionnairs in Effecten. Credietyereeniging. Donderdags zitting te Schagen bl| l^er J. IGESZ, Rotel „Vredelost", Hollandsche Sociëteit van Levensverzekering. Dal 8, te HOORN. Hypotheken, Credieten, Assuran tiën, Deposito's, Effecten, Coupons, Prolongatiën. Ringsteken op Fietsen en Biljarten N. DE JONG. FINKE SLAGERSIONGEN HONDEN, Dubbel Mannenkwartet „Harmonie" van Alkmaar, Zondag 17 October a.s, Schagerbrug. Spoed, TE KOOP, Spoed. pl.m. 40 IEPENSTAMMEN V. P. N. begeleid door torpedobootremjelers, kwamen Dinsdag- morgen om acht uur do hoven binnen, terwijl oorlogs- 80h«pen^ttriMM~ Sm tfj M om neg bewaarden. Op kolonel, twee Fransche kolonels en twee Servische stafofficieren. Aan de andere kaden lagen geankerd Grieksche transportschepen met gemobiliseerde troepen uit de Pireaus. Toen ae eerste Fransche troepen aan land kwamen, heette de Fransche gezant hun welkom in een hartelijke toespraak. Het eerste stuk geschut werd om halmen geaebarkeerd. De compagnies met trommelslagers en troinpetlors voorop, marcheerden naar mp, dat reeds in gereedheid was gebracht De in woners bewonderden in stilte cn. als belangstellende toe schouwers de prachtige uitrusting der troepen. Vier Engelscne stafofficieren wachtten de troepen in het kamp op. De transportschepen hadden talrijke batterijen ni\ 75 in.M. aan boord, benevens mitrailleurs, munitie aarden. Do straten van Salonikl zwn vol Fransche en ingelsche officieren jen soldaten die zich mengen onder de Grieksche militairen. 'Als we zoo het een en ander over de landiqg der Entente-troepen lezen, komt onwillekeurig de vraag naar voren: „Maar wat zal Griekenland nu doen?" Venizelos is heengegaan. Zaimis in zijn plaats gekomen, zal dit nu ten gevolge hebben dat de invloed van den koning van Griekenland zoo groot is, dat hij gewapend het landen der Entenlo-troepen zal verhinderen, of zal dat stilzwijgend worden gedoogd? Hoe ver gaat de Duitsche invloed in Athene? Dat zijn vragen, die nog niet zijn te beantwoorden, ten minste niet met cenige zekerheid. Het cenige bericht dat hierover is ingekomen is uit Londen en dat vertelt ons, dat het Grieksche ministe rie besloot om te verklaren, dat Griekenland tegen Engeland en Frankrijk, de Entente mogendheden dus, een welwillende neutraliteit zal in acht nemen. Uit Parijs komt het bericht, dat de koning van Grie kenland een stipte onzijdigheid zal in acht nemen en met geen enkele mogendheid in conflict wil komen. Hij oordeelde, dat het Servisch-Grieksch verdrag niet noopte om Servië te helpen. Uit Athene komt het gerucht, dat het nieuwe Griek sche ministerie nogmaals zal protesteeren tegen de ont scheping van troepen to Saloniki. De Bulgaarsche minister-president heeft te Athene geprotesteerd tegen het toelaten dezer ontscheping en er op gewezen, dat de welwillende openbare meening daardoor zal omslaan. Wel typisch is, dat Diiitschland Griekenland de ver klaring heeft afgelegd, dat Bulgarije noch Griekenland noch berviö zou aanvallen. Voor Servië zouden Duitsch- land en Oostenrijk wel zorgen. Griekenland was dus ook niet verplicht Servië te helpen. Een v/el wat vreemde voorstelling van zaken geven is dit, meenen wij en wij gelooven ook niet dat Bulgarije werkeloos zal bbjven. Maar misschien zal het dan eerst optreden als zijn doodsvijand een geduchte klap heeft gekregen. De gezanten van Engeland, Frankrijk enz. hebben Zaimis een bezoek gebracht en gevraagd welke politiek hij denkt te volgen. Hierop is nog geen positief ant woord ontvangen. We laten deze verschillende berichten hierboven vol gen, de lezer krijgt daardoor het duidelijkste idee, hoe verward en duister de toestand nog te. De toon die enkele Franscho bladen legen Grieken land aanslaan is nu juist niet direct vriendelijk. Wie niet voor ons is, Is tégen ons, ziedaar de stelregel die men wil huldigen. Punk en krachtig handelen acht men hier de boodschap. Roemenië behoudt nog steeds zijn stilzwijgende hou ding. De toekomst zal wel weer uitwijzen, dat Roemenië handelt als het juiste oogenblik dóór is. Wel typisch is, dat de berichten over het deserteeren van Bulgaren maar steeds aanhouden. Tegen Rusland te snoeten vechten, doen 'do {Bulgaren blijkbaar niet We lezen tenminste, dat Turksche troepen in Bu zijn aangekomen, die naar Bourgas en Varna vervoerd, ingeval van een ontscheping door de Russen. Op het Westelijk oorlogsveld is het zeer rumoerig feweest, er is vinnig gevochten en het zijn vooral de 'ranschen geweest, die het den Duitschers heel lastig hebben gemaakt, liet was weer in Champagne dat eenig succes werd behaald en wel bij den heuvel van Tahure. Een 800 M. terrein werd op de Duitschers veroverd, zoodat hun linio iets werd ingedrukt. Tegenaanvallen der Duitschers hadden geen succes. Elders ondernomen Fransche aanvallen hadden geen succes. 't Is wel typisch, dat over dit Franscho succes de Engelsche bladen het meeste mededeeleo. De Times schrijft: Dit zijn successen van beteekenis, deze verovering van het diorp Tahure en heuvel 192, waarmede onze dap pere bondgenooten hartelijk moeten worden gelukge»- wenscht De heuvel van Tahure maakte deel uit van de tweede Duitsche verdedigingslinie aan het front in Champagne; en allo Duitsche oorlogscorrespondente!} waren overtuigd van de onneembaarheid van dien heu vel. De pocherij, dat de Duitsche loopgraaflinie in Frankrijk niet kan worden veroverd, wordt in Duitsch- land door iedereen nagepraat; maar thans maakt die bewering geen indruk meer, omdat de onjuistheid ervan; bij verscheiden gelegenheden is gebleken. Thans is weer eens opnieuw gebleken, dat wat door menschenhand kan worden opgebouwd, ook weer door menschenhand kan worden vernield. Deze voel-opgehemelde, tweede verdedigingslinie, heeft een van haar sterkste schakels verloren: en dat is ongetwijfeld het geval geweest, om dat de Fransche artiirerio-Yoorbereiaing en de inder daad prachtige samenwerking* tusschen de Fransche infanterie met de artillerie de Duitschers klaarblijke lijk in een teestand van minderheid heeft gebracht De achtereenvolgende, hardnekkige pogingen van twee Duit sche legers, die op dit punt de linies bezet houden, om het verloren terrein te herwinnen, hebben bewezen, hoe groote waarde de Duitschers aan den Tahure- heuvel hechten. Dat blijkt ook uit hun woede, toen de Franschen do positie vermeesterden. Verder heeft de strijd op het Westelijk oorlogsveld zich bepaald tot ortillcriegevechten. Op h,et dosteliik oorlogsveld zien wo nog steeds de zelfde toestand, die er meer en moer op wiist blijvend te worden, de positie-oorlog. Alleen de aanval op Duna- nurg worat nog steeds met kracht voortgezet' Om dit bedrijf van Hindenburg te doen mislukken, vallen de Russen' «hardnekkig tusschen Wiljia cn Njemen aan, om de Duitsche linie door te breken. Er wordt hevig gevochten en de Russen behalen wel plaatselijke voordoo ien, nemen enkele loopgraven en dorpen met niet uit te spreken namen, maar het eindresultaat is lot nu, dat de Russen hun pogingen van doorbraak niet zien gelukt Toch blijkt wel uit hun operaties, dat do Rus sen in kracht zijn toegenomen en de verandering die algemeen plaats vindt is zeer opmerkelijk. Of dit zal leiden tot ingrijpende veranderingen? 't Is een vraag, waarop de toekomst ons alleen antwoord zal geven. Hoe verhoogt de kaasmaker de kans geregeld een best product te bereiden? IX. Een goede grondstof Is een eerste vereischte voor het maken van pen goed product; derhalve moet de melk in de jkaast°bbe aan den cisch van deugdelijkheid beantwoorden. Den grooten invloed, dien de toestand van het melkgereedscnap, de kwaliteit van het bcdrijfs- water en de reiniging van het gereedschap op de deug delijkheid van de melk hebben, is in het voorafgaande behandeld. We hebben nu onze aandacht te vestigen op de zoogenaamde „verkeerde koeien" wier melk voor de kazerij niet deugt cn vervolgens op de behan deling der melk, totdat zij gestremd wordt. „Daar zal wel een verkeerde koe onder loopen"; dat is z<x> dikwijls de bij hem vaststaande, doch vaak ongegronde meening van een kaasbereider, wicn het in het bedrijf niet naar wensch gaat Daarmede wordt dan een koe gedoeld, welke ondeugdelijke melk zou ge ven, de oorzaak van hot een of ander gebrek In de kaas. Er wordt dan beproefd de schuldige te vinden, door nu eens de melk van deze, dan van die om de een of andere reden in verdenking komende koe niet mede \e verkazen. Over het algemeen gaat er heel wat kostbare tijd met dit zoeken heen. zonder dat het doel bereikt wordt en dat behoeft ook niet te ver wonderen. Door gebrek aan kennis van de gronden, waarop- de kaasbereiding berust, zoekt menig kaasbe reider in de verkeerde richting. Het komt nog al eens voor, dat een kaasboer, die „korte" kaas maakt een verboerde koe wil vinden, in plaats van de fout in de bereiding van de wrongel to zoeken. Maar ook wanneer de oorzaak der bedrijfsstoring geheel of gedeeltelijk in de melk schuilt, geschiedt dat zoeken niet methodisch genoeg, om spoedig tot «en resultaat te komen. Ver schillende fouten kunnen samenwerken tot den onge- wenschten toestand: er kunnen meerdere koeien zijn, die afwijkende melk geven. Dan komt men er niet, door nu eens die, dan weer een andere koe uit te schakelen. De kaasmaker moet zich de vraag stellen: is de melk van Al mijn koeien deugdelijk, of moet ik die van som- migo builen de tobbe nouden? en die vraag moet hij stellen, ook wanneer hij een goed product maakt, om het kwaad te voorkomen. Velen vinden het heel natuur lijk, dat men eens een tijdje in den vollen zomer losse kaas maakt; als het gebrek maar niet te erg is en niet te lang aanhoudt, dan legt men er zich bij neer. Ik weet wel, dat ook bij alle voorzorgsmaatregelen een ge brek als heft kan optreden; maar er ligt toen een gevaar in die tevredenheid: door steeds scherp toe te zien op de te verkazen melk zal men de kans verminderen nu en dan een kletne partij minderwaardige kaas te i of thuishouden. voldoende in staat om over de deugdelijkheid der ten verkoopen Naar mijne mecning Is een pmerkzamc veehouder melk zijner koeien te oordeclca Ik hoop, dat het mij zal gelukken de behandeling van dit onderwerp in duidelijkheid te doen winnen door oen indeding te maken van de verschillende soor ten „verkeerde koeien" bezien van het standpunt yan den kaasbereider. Een koe kan ondeugdelijke melk verschaffen: la door een uitwendige oorzaak, b.v. omdat zij zich be vuild heeft: 2o. door een inwendige oorzaak: hierbij zijn 2 gevallen te onderscheiden: a. de kwaal is van voorbijgaanden aard, b.v. in verband met tochtigheid en b. zij boudt doorgaans langer aan, b.v. in geval van een uierontsteking. Als een kaasbereider ergens bang voor moet zijn, dan is het voor een gewone vuile koe. Immers, wan neer de uier. met de daarbij gelegen deelen en de staart vuil zijn, dan kan het naast niet anders, of do melk moet hesmet worden met faecale stoffen uitwerp selen), waarin darmbacteriën in grooten getale voor komen. Dan is er kans, dat deze in de jonge kaas tot krachtige ontwikkeling komon, daarbij gasvormige troducten vormen en de kaas meer of minder heftig oen rijzon. Zij veroorzaken dat maar al te veel heer- schende kaasgebrek, hetwelk krachtig bestreden moest worden, niet door het zoo veelvuldige gebruik van salpeter, maar door alle zorg te besteden aan de win ning van zuivere melk. Een vuile koe moet derhalve eerst behoorlijk worden gereinigd, „opgeknapt", zoo als het heet, vóórdat er met het melken begonnen wordt Een melker, die niet bij huis melkt, moet er op toe gerust zijn, om dat noodzakelijk werk, zoo noodig, te kunnen verrichten. Water is wel te krijgen; wat men noodig heeft, is slechts een emmer, zeep cn een hand doek, welke zaken men toch ook behoeft om zijn handen te kunnen wasschen. Ik weet wel, dat het met altijd uitvoerbaar is, alles zoo haar den eisch te doen: de omstandigheden, waaronder het werk moet geschie den. kunnen zóó ongunstig zijn b.v. in het najaar bij slecht weer en duisternis, dat men blij is, wanneer men m"*t b i melken gereed is gekomen, doch knü geen rode® zijn, om een zoo nuttige zaak onder be tere omstardJghedon te veronachtzamen. Hier is ook van toepassing het gezegde: het is beter een kwaal te voorkomen, dan ze te moeten «snezen. Zooveel mogelijk moet men zorgen, dat de koeien niet vuil worden. Gedurende den staltijd beheerscht de in richting van den stal en de wijze, waarop hij schoon gehouden werdt de reinheid der Koeien en de zuiver heid der melk. Zooals de stal Is, zoo is de melk. Door te zorgen voor een schoone ligplaats voor den "der en het achterdeel en vooral voor de reinheid van den staart, voorkomt men ergerlijke bevuiling der koe. De staart moet minstens eens per week gewasschen wor den en bovendien zoo dikwijls als het direct noodig is. Gedurende den weidetijd geeft een niet behoorlijk onderhouden mclkplaats aanleiding tot onnoodige ver- öntreiatgiag der koeien. Op vele boerderijen kan daar aan meer zorg worden besteed Het mclkhoek moet niet te klein zijn en niet stoffig, lief3t met gras begroeid. Dr. L. 1. C. SCHE1J. Rijks zul velconsulent voor Nd-Holland. Mverfentiën. Ondertrouwd P. J. D. BA$ en T. 8CHOUTEN. Koegras Heldor, 8 Oot. 1915. Huwelijksvoltrekking 23 Oot. 1915, Geboren MARIE SOPHIA, doohter van H. S. ERIKS en S. ERIKS—Stufl. Petten, 8 Ootober 1915. 3tzac3t=2C3C3C3caacac3 Den 12 October a.s. hopen onze geliefde Ouders Aw. BAKKER en Gr. M00IJ hanne -jarige Eohtvor- eeniging te herdenken. Hunne liefhebbende kindoren, w Keinsmerbrug, 7 Oot. 191b, DCtl lieden overleed, na een kortstondig lijden, onze geliefde Zoon, Broeder en Bohuwdbroeder J. DELYER Az., in don ouderdom van ruim 29 jaren. Namens zijn Broeder, Zusters en Behuwdbroeders, Zijn diepbedroefde Tader, A. DELYER. 't Zand, Bosohweg, 8 Oot. 1915. DANKBETUIGING. Ondergateekende betuigt bij deze haren welgemeenden dank aan de Regenten van het Weeshuis te Nieuwe Niedorp voor de beste verpleging van haren Vader, den heer W. KLERK en voor de uiterst nette wjjze waarop de be grafenis heeft plaats gehad en de familieleden zijn ontvangen ge worden. Tevens hartelijken dank aan den tegenwoordigen Vader en Moeder dier inrichting voor de vele opofferingen die zij zioh heb ben getroost, en de nette regeling van den begrafenisdag. Zijn dochter, JOHANNA. METSELAARSZAAK te koop aangeboden in N.H. wegens vertrek, een goed bestaan op lever ende. Aanvaarden 1 Jan. a.s., kan een groot gedeelte der koopsom als Hypotheek op gevestigd blijven. Br. fr. lett. A C, Alg. Adv. Bur D. Y. Alta Wijnh. 87 Rotterdam' N otaris VAN HO UWEN INGE vraagt voor zijn principaal tegen ongeveer 1 November Als eerstfl hypotheek op ten waarde vto I #000. BIETENSNIJDERS Bentol met oylinder, met rasp, met schijf. KOEKENBREKERS voor AmerikaanBcho koeken. MEELMOLENÖ en GRAANPLETTEB». I. H. en Rosmolens. KARNS (HoLteinsrhe, Listor on Pavourite). ECKERT PLOEGEN alle soorten P. S. J. H. Brabangonne on Mólotte-ploegen. Pintandeggen, zaadeggen en kottingeggon. Oultivatoren Veutski met 2 hefboomen en zitting. Eckart-Zaaimachines Stella 1»/,, 1*4 en 2 M. Wanmolens en Aardappelsorteermachines li AIKMAAR Opgericht 1' Januari 1818. Heerengracht 504. Breedstraat. SAFE-DEPOSIT. AGENTSCHAP: Opgericht 1858. Ou—♦-"happelijk kapitaal f5.000.000. Reservefonds f808.000 an uitgegeven f4,000.000. Extra Reserve f180.000" )I Wanneer bien op 20—jarigen leeftijd te beginnen, elk jaar f 18.—- onnoodig uitgeeft, berooft men zjjn erven van f 1000.—Op 80—j. leeftijd gebeurt dit met f 18.— Inlichtingen bij H. F. MORRA, Heiloo. Ie Hypotheken tegen 47/$—ö'/j*/0 rente. Vraagt uwen Winkelier Een geurig kopje. Zitting te Schagen des Donderdagsmorgens in Café „De Beurs." te Barsingerhorn op ZONDAG 17 OCTOBER a* Prjjzen in contanten. Aanvang half twee. MAANDAG 18 OOTOBER a.s. Aanbevelend, Gevraagd een Zoo spoedig mogelijk bij J. KWELDAM Schagen. Uit de hand te koop met grooten tuin en erf. Een klamp en sehuur, best gewonnen landhooi en een stuitje koemest. Te zien en te bevragen bjj P. v. d, OORT, Lagedjjk, Gem. Behagen. Te koop wegens verandering van zaken, 3 beste vlug bjj den weg loopende met 1 waterdichte kar geschikt voor kruidenierswaren bij Jb. KAMP, Vennik. Haring huizen, Gem. Barsingerhorn. Mcrrouw Dr. Keus te Winkel vraagt tegen Kerstmis te geven door het Directeur de heer Jae. N. AL, met medewerking van den heer David Adriaanse, Solo-Violonoellist uit Leipzig, op in het lokaal van den heer A. BAKKER te Entrée 50 cent Aanvang 7 l/a uur. Na afloop Bal. De volgende week hoop ik mijne UtCföSATIES te beginnen. Do uron heb ik als volgt vast- gestold WOENSDAG. 10 V*11 Va uur Bchoolloerlingen der 6o en 7o klasse. 28 uur meisjes tot IC jaar. 7—8 uur jongens tot 16 jaar. DONDERDAG. 23 uur meisjes aannemelingen. 78 uur jongens aannemelingen. Daar Woensdagavond a.s. kerk dienst zal worden gehouden ver wacht ik de jongens tot 16 jaar in plaats van Woensdagavond 13 Ootober Dinsdagavond 12 October te 7 uur. Ds. Bamonw. bij Jb. van Zoonen, handelaar in amotie, Gravenstraat, den Helder, uitstekend geschikt voor over planting, dik 12 d 14 c.M. Verder voor H.H. Wagenmakers van 15 tot 80 c.M. diam. klokgaaf. Onderafdeeling Wieringen vraagt te koop: broed 1915, raszuivere witte leg horns. Brieven met prijsopgaaf te zenden aan H. Engel Jacs., Belt, Wieringen.

Schager Courant | 1915 | | pagina 3