Alpififis Nieuws- DINSDAG 12 OCTOBER 1115. 58ste Jaarg ang. No. 5675. UitgeversTRAPMAN Co. SGHAKlfi COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en U) VERTENT1EN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCa/lGEN, LAAN D 5. Int. Telen!). No. 20. Prijs per 3 maanden f0.85; per post f 1.-. Losse nummers 5 cent ADYERTBNTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno. f 0.35, iedere regel meer 6 ct. Groote lett. worden naar plaatsr. berek Uit en Voor de Pers. BRONSVELD'S KRONIEK. n de „Stemmen voor Waarheid en Vrede1' be spreekt dr. Bronsveld in zijn Kroniek ditmaal een paar onderwerpen, die veler aandacht hebben ge trokken. n oe eerste plaats de quaestie door „De Engel bewaarder" opgeworpen, dat zeer veel Protestant- sche gen.obiliseerden, die in -het Zuiden van ons land gelegerd zijn, tot den Katholieken godsdienst overgaan. En in de tweede plaats het Teit, dat te 's-Gfcaven- hage, op den jaardag oo^er Koningin, in de Room- s°hp kerk in de Parkstraat'aldaar enkele honderden militairen aangetroffen werden, qpder wie de voor naamste opper- en hoofdofficieren der residentie (al len protestant). De Mis werd opgedragen door den eersten „aalmoezenier" van 't leger; en aan weers zijden van 't altaar stonden vijf grenadiers en ja gers, die bij de elevatie Van de hostie bet geweer presenteerden. „Nu zwijgen wij van den zonderlingen indruk, dien deze met een geweer in 'de kerk verschijnende sol daten maken maar wij zien hier tastbaar -voor onze oogen gesteld de wijze, 'waarop de Roomsche kerk in ons leger optreedt. Er werd in Den Hang ook een godsdienstoefening gehouden op 31 'Augus tus in do Groote Kerk, welke tamelijk bezocht was, maar van garnizoen en leger werd daar weinig be speurd. Onze militaire autoriteiten hebben in een Roomsche kerk den jaardag van onze Koningin ge vierd., „Dit is zeker een triomf voor de Roomsche kerk geweest, en wij zien er in, hoe zij overal van alles en van allen weet partij te trekken ad spam glo- riam. Ik zeg dit zonjder eenige bitterheid maar met schaamte. i „Ik stel in mijn gedachten den ijver van die-zui delijke geestelijken en kloosterlingen tegenover het geen van protestantsche zijde wordt gedaan in het geestelijk belang van onze militairen. „Waar waren op 31 Augustus onze veldpredikers? Waar zijn deze mannen op andere Zondagen? JLk verneem wel eens, dat zij hier-en daar preeken, en zelden in hun 'standplaats, die sinds Augustus 1914 ledig bleef. „Wat doen in 't'Zuiden van ons land andere pre dikanten voor onze geanobihseerden O, zij' preeken tegen het militairisme! Zij sporen rechtstreeks, of zijdelings aan, tot dienstweigering. „Met het oog daarop 'zeggen wij, dat de, Room sche kerk het goede deel gekozen heeft." En zoo komt de schrijver terug op dè uitbanning van ds. De 'Ligt. De wijzfe, waarop daarover wordt gesproken, doet zX denken aan een sneeuwval, die al rollende grooter wordt. Er wordt gedurig een nieuw element in opgenomen, en menig hartstoch telijk woord wordt gesproken. Dr. B. herinnert aan het optreden van de Synode die "het classicaal be stuur van Eindhoven heeft verzocht, op ds. De Ligt wegons zijn „lichtvaardig" optreden de kerkelijke tucht toe te „Niet alleen aan de Kerk, o*k aan'ons land ber- zondigen zich deze antimilitairisten. Is het geen bal dadigheid thans 'onze gemobiliseerde manschappen, die zich zoo menig offer getroosten, op te hitsen tot dienstweigering, daardoor verwarring te stich ten, en de veiligheid van ons land in gevaar te bren gen? 4 Zou het niet getuigen van meer liefde voor land en volk, indien men zifh voornam, zoodra do oorlog geëindigd is, zonder verwijd en met alle kracht zich in te spannen cm de vredestichtende machten te ver-sterken, en do kaatsen op oorlog te Verminderen? Vurig hopen, wij, dat onze predikanten, die kerke lijke militairisten zijn, thans zich bepalen tot hun arbeid aan de zielen d<* monschen, hun toever - trouwd, Over veler ontrouw te dien, aanzien zijn de klachten uog niet verstomd. Binnenlandsch Nieuws. KAMERVERKIEZING ASSEN. In dc vergadering van, afgevaardigden van ver schillende kiesorganisaties der linkerzijde in het district Assen is besloten aan da kiesvereenjgingen voor to stellen, voor de candidatu'ur - voor do Twee de Kamer als eerste candidfaat den heer W. O. A. Koster, secretaris van den Vritfz.-Dem. Bond en'als tweede den heer P. J. van Ravesteyn, lid van de redactie van 'den Vrijzinnig-Democraat en arron- dissemcntsschoolopsfiener te Hilversum. OUDE MEDORP. Zondagavond verbrandde de boerenwoning met den geheel en inhoud van 'de erven M. Smit te 't Veld in dezo gemeente. Door het flink optreden van de brandweer bleef de boet bewaard. Oorzaak onbekend, vermoedelijk hooibroei. Naar wij vernemen was een en 'ander verzekerd. Een meisje van 18 jaar was alleen thuis. WIERINGEN. ,11. Vrijdagavond werd door 't Gemeentebestuur al hier in t lokaal van den heer Jb. 'Bruid publiek voor 9 jaar verhuurd, de volgende gemeente-eigen dommen: 1. Drie perceelen der Legh, westelijk gedeelte, huurder G. Bakker voor f 218. 2. Drie perceelen der Legh, oostelijk gedeelte, huurder P. Lont Vet voor f 146. 3. Pieter Willems Weel met Laan, huurder S. Lont Jbz. voor f 17. 4.'De tuin achter het Raadhuis, huurder'A. Peere boom voor f 31. 5. Do boomvruchten 'in den tuin bij het 'Raad huis, kooper A. Peereboom voor 'f 6. 6. Het rietgewas enz1, in de Haukes, huurder D- van Duin voor f 30.1 7. *t Grasgewas der begraafplaats te 'Hippolylus- hoef, huurder J. Nieuwenburg voor f 8. 8. Do Oude Poelweg, "huurder S. Russelïnan voor f 5.—. Deweg van Den Gever naar Vatrop, huurder J. de "Wit voor f 2.50. 4 10. De weg van Vatrop naar Smerp* huurder J. -Nieuwenburg voor f 13. 11. Do weg van Smerp naar don Hofweg, huur der J. JE. Halfweeg voor f 5. 12. De weg 'van den Hofweg naar de Laan van P. W. Weel, huurder J. Nieuwenburg 'voor f 13.50. 13. De weg van de 'Laan, naar Hippolytushoef, huurder M. de'Vries voor f 11. 14. De weg van'Hippolytushoef naar den Poelweg, huurder J. Nieuwenburg voor f 1. 15. De weg naar de Legh, huurder J. Bakker Jz. voor f 1. Alle huursommen zijn jaarlijks. Totaal opbrengst f 508, vorige verhuring f 444. WIERINGEN Voor rekening 'van 60 leden onzer onderafdeeling der Y.J'.N. werden jl. Vrijdag op deP'Ams'terdamsche eierenveiling geveild 4026 kipeieren en 32 eendeie ren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goeid en varieerden voor de "kipeieren yan f 8.20 tot en met f 9.75 per 100 en voor de eendeieren f 7.60 per 100 stuks. Aan schoon geld 2l!]ien de leden voor de .kipeieren per kilo ontvangen f 1.32 en voor de eend- 'eieren f 7.04 per ÏOP stuks. Handel vlug met veel vraag naar eieren, slachtgevogelte en wi]d van. al lerlei siag. DOODGESCHOTEN'. Van drie Belgische vrouwen, die Vrijdagavond bij Mesch over de grens naar België 'wilden gaan zon der passen en die op 'het aanroepen, van de Hol- landsche grenswacht doorliepen, 2ijn twee dool- de schoten der grenswacht doodelijk gewond. Een'ont kwam nog over de grenzen. Do andere, de onge huwde M. Nahon uit 's-Gravenvoeren, werd door de soldaten tegen middernacht naar het gesticht Cal- variënherg te Maastricht, gebracht, waar zij gister morgen vroeg is overleden. DE „Limb. Koerier" meldt: Onder de gemeente Mesch trachtten 's avon'ds drie Belgische vrouwen de Nederlandsche grens te pas- seeren. Toen-zij op het aanroepen van'de Hollanü- sche grenswacht bléven doo'rloopen, was -de wacht genoodzaakt op het drietal 'vuur te geven, met het ongelukkig gevolg, dat twee van de drie 'vrouwen doodelijk werden getroffen; één wist ongedeerd op Belgisch grondgebied te ontkomen, terwijl 'ook de jongste van beide gewonden, een 'ruim twaalfjarig meisje, nog het Belgisch gebied kon bereiken, waar zij naar men ons telefonisch bericht na kor ten tijd is overleden,. J De oudste "Van de twee werd zwaar gewond door de soldaten naar het gesticht Calvariënberg te Maastricht overgebracht. Omstreeks 'middernacht daar aangekomen, overleed zij tegen'half vijf inden ochtend. Een geweerkogel had'haar onder het hart getroffen en was tot in, het ruggemerg doorgedron gen. De wouw, zekere Maria Lambertina Nahon, was afkomstig uit de Belgische gemeente ^s-Gta- v en voeren, 41 jaar oud en ongehuwd. MARGARINE. Men meldt uit Oldenzaald Het 'vervoer van margarine te Losser, Zaterdag ochtend oneer geleibiljetten toegestaan, is *s mid dags door den lerritorialen bevelhebber weer ver boden. Een deel van de 'eigenaars van margarine, meest woonachtig te Overtfinkel, konden daardoor hun margarine en Buk weer huiswaarts vervoeren. Veel in beslag genomen wagons met margarine staan nog aan het station. 1 HET UITVOERVERBOD VAN RUND- EN KALFS- VLEESCR Men schrijft uit Winterswijk aan de-N. Ct.: Het uitvoerverbod van]'rund- en kalfsvlefesch heeft voor het vleeschetend publiek reeds dit gunstig .ge volg gehad, dat de prijzen van beiden refcds -belang rijk gedaald zijn. De landbouwers, die hunne kalve ren niet zoo lang 'meer kunnen aanhouden, verkoo- pen deze voor 21 h 23 cent pen -KG. levend ge wicht, waardoor de'slagers dijt vleesch vfeor 42% k 45 cent geslacht kunnen aanbieden. Ook' bet rund- vleesch is in de laatste dagen met, J15 cent per KG. gedaald, terwijl 'de varkensslagers, nu zo geen 30 pCt. Loven de regeeringsvarkens behoeven, bij te koopen, besloten hebben do verschillende vleesch- 90orten met 10 cent per KG.'te verlagen. Bij onze Duitsche buren, schijnt het rundvleesch ook niet meer zoo duur te zijn als -voor eerügen tijd, want in cnksK grensplaatsen wordt rund vleesch geannonceerd voor 90 pf. het pond met been. Naar ons voorkomt is dit vleesch voor -het mee- rendeel afkomstig yan dieren, -die in normale tijden geslacht worden voor 'de worstfabricage, waaraan men in Duitschlandop het oogenhlik niet veel doet wegens het groote gebrek aan varkens. RAAD VAN SINT MAARTEN. Vergadering op Maandag 11 October 1915, des morgens ten 10 uur. Afwezig de heer Schermerhorn. Voorzitter de heer A. Klerk, Burgemeester.1 Na opening der vergadering leggen, de heeren Vis ser en Bruin, herkozen raadsleden, de vereischte eeden af, waarna voorzitter hen feliciteert; daarna volgt deleeing en goedkeuring der notulen. Naar aanleiding van de pogingen omtrent een brandprenüe voor het bewaren van de perceelen van den heer Bruin, was de eene assurantiemaatschajppij niet genegen premie to geven, terwijl het Schermer Brandcontract, waar de huizen verzekerd waren, wel vergoeding wilde ge-ven. Deze was 'bepaald op 15 cent per persoon, het Verschil tusschen de, 25 cent per uur, die de gemeente gewoonlijk uitbetaalde) en do 40 cent, die de 'gemeente nu had betaald. Het Schermer brandconL'act achtte-het 't befet dit in de gemeentekas i.e storten, een uurloon van 40 cent voo de brandweerlieden voldoende achtend.' De kasverüficatie gaf aan, dat in kas was en moest zijn f 2081.32. Voor het langer openhouden van het telegraaf kantoor was voor den heer -Blaauw van den minister 'een vergoeding ingekomen van f 24. B. en W. van Warmenhuizcn. deelden mee, dat door duurderen kolenjnkoop de gasprijs vanaf 1 Sep tember jl. weer met 1 cent was verhoogd. 1 Van den Politiebond was een adres -ingekomen met de aangenomen resolutie over een algemeene salarisverbetering van het inferieure politieperso neel. B. en W. stellen voor dit -adres voor kennis geving aan ternereen, kort geleden als het salaris van Heneweer was geregeld. Allen voor. 1 B. en W. stellen voor, Heneweer met het oog op de dure tijdsomstandigheden, een duurtetoeslag te geven van f 40. Dc eerste levensbehoeften waren zooveel duurder, dat dit noodig werd geoordeeld. En waar de andere gemeente-amh temer en hoogerè in kornens hadden, meenden B. en W., dat deze duurte in sterkere mate op het kléine inkomen van Hene weer werd gevoeld en 'hem daarom een toeslag te geven. Voorzitter becijfert zijn inkomen op f 645, waaraf f 62 pensioen is f 583, plus vrije woning. De heer Glas wijst op vrije kleeding. De'heer Slot informeert naar de "bijverdiensten. Voorzitter meent* dat dit niet voel zal beteekenen. De heer Slot meent, dat Heneweer wel meer kan bijverdienen; hij heeft, meent spr., .tijd over. Sint Maarten is een kleine gemeente en spr. acht het ambt van veldwachter, gezien het weinige werk, meer dan goed betaald. Spr. weet wel, dat Burge meester er niet voor is, dat 'Heneweer bijverdien sten zoekt, maai- spr. meent, dat Heneweer geen 5 dagen werk heeft als Veldwachter, en dat werk in 3 dagen wel af kan en, dat vindt hij met f 500 goed betaald. Voorzitter prijst de gemeente gelukkig dat 'Hene weer als veldwachter niet zoo druk v/erk heeft. Maar als bode heeft hij dit jaar zeer ddukke werk zaamheden en moer dan 3 dagen in de 'week druk werk. De meerdere drukte in deze dagen Voor se cretarie en burgemeester, komt voor een gropt deel ook op Heneweer als bode. Spr. is er niet op tegen dat Heneweer bode van den polder is, of ver koop in- geu heeft, maar die zijn, niejt 'in 'on(ze gqmeeute. En door de buitengewone omstandigheden zijn zijn uit gaven voor zijn gezin lieel groot en dan is het toch billijk, dat hem daarin, wordt têgemoet gekomen. De heer Bruin wijst op het onbillijke tegenover andere gemeente-ambtenaren. Spr. is er echter voor het Heneweer te geven. De heer Glas erkent de meerdere drukte vön He neweer als bode, maar daaruit schept deze zich ook extruverdiensten. Spr. wijst op het vrije wonen van Heneweer en vrijen tuin, waar hij zijn producten kan telen. Voorzitter erkent, 'de bijverdiensten, die geschat worden op f 1 per week. Zijn tuin brengt niet veel op, tenminste niet voldoende, 'en dan,z egt spr., moet men niet vergeten, dat dit gezin bestaat uit 5 kin deren en vader en moeder. Spr. acht het daarom volstrekt geen bevoorrechting, dat een dergelijk ambtenaar geholpen wordt. Na nog eenige discussie wordt het voorstel - in stemming gebracht. Vóór de heeren Bruin, Visser en Schoorl; tegen de heeren-'Glhs, Slot en Wit, zoo dat de stemmen staken, en het voorstel blijft .'aan gehouden tot de volgende vergadering. Volgt benoeming onderwijzeres nuttige 'hqpdwer ken te Eenjgenjwrg. De voordracht-luidde: 1. mej. Teensma, 2. mej. De 'Heer. Benoemd wordt mej. Teensma met '5 stemmen. Voorzitter wijst er op, dat de'salarissen der on derwijzeressen in nuttige handwerken, steeds zijn geweest sinds jaren f 125. 'Mej. Fraij kreeg f 150, nl. f 25 voor rijtuig-huur bij slecht weer.'Hoe moei dat nu? Mévr. Van, 't Veer -"heeft f 125, maar die mag enkele leerlingen van Tolken onderwijs geven en verdient daaraan extra. Valkkoog heeft -10 kin deren. Eenigenhurg 19 kinderen. B. en W. stellen, voor het salaris 'voor Eenigenhurg op f 150 te la ten. 1 De heer Slot'had dit punt gaarne besproken vóór de oproeping. De juffr,oüw rekent nu op f 150 en dan valt het tegen als 'ze f 125 krijgt- Spr. vindt f 125 'voor een ongeëxamineerd meisje voldoende. Zij geeft volgens voorzatter 1 dag les, gerekend op 5 uur onderwijs en dat acht spr. -voor een onge- examineer^ meisje, in haar vaders huis het werk kuuneK- verrichten, 'best betaald. Spr. wijst op „or, school op de Stroet, daar zijn -er 40 en het kost minder. De heer Bruin zegt, dat f IS het salaris is, en f 25 voor rijtuigbuur werd gegeven. Dat heeft Juf frouw Teensma niet noodig, dus vervalt dit be drag. J Voorzitter wijst nog op de 'onbillijke verhouding die geschapen wordt. Er wordt-door den Raad ndg wat doorgeredeneerd met als resultaat, dat het sa laris bepaald wordt op f 125. Tegen 't 150 waren do heeren Bruin, Visj-jt, Slot-en Wit; vóór de hee ren Glas en Schoorl. Verschillende betalingen 'uit den post voor on voorziene uitgaven werden goedgekeurd. Dc Armenbegrooling wordt vastgesteld op een ontvangst van f 5774.33, uitgaaf f 6800, nadeelig saldo f 1025.67.t De Gemeente-begrooting wordt vastgesteld op ontvangst en uitgaaf f 13344.30, post onvoorziene uitgaven f 489.77. Alvorens dit geschieddo werd be sproken de aangevraagde subsidie voor het -Arm bestuur groot f 1000. Voorzitter had het een en ander nagegaan en in Verband daarmee werd f 600 voorloopig op de begrooting voorgesteld. De heer Glas vraagt of het niet mogelijk zou zijn, dat de Armvoogden hun 'inkomsten wat vergrootten doof van hun weiland, bouwland te maken. De heer Wit zegt, dat dit de eerste 2 jaar niét zal kunnen.' Voorzitter belooft dezen wenk te zullen overbren gen en wijst eens op de dure huishouding in het Armhuis. Met spr.'s goedkeuring is 'indertijd het verpleegloon der oudjes verhoogd, maar gaat -het nu niet te ver, 'vraagt spr. Het verpleegloon was f 1.50, is nu f 2.50, maakt f 17.50, plus f 2 van, het Staatspensioen van een 2-tal verpleegden, plus f 2 per week inkomsten Leijen, 'plus vergoeding voor vleesch. en vet, kleeren,, 'petroleum, plus inkomen, woidt een bedrag, 'waarvan een gezin als dit zeer ruim van kan, huishouden. Spr. vraagt'zich af, als voor dit gezin zulk een 'inkomen noodig is, waar moeten andere 'menschen dan heen. Een meid van f 2 is er nu weer bij. Het 'is, naar spr.'s oordeel, te duur. 1 De heer Wit 'wijst er op, dat deze 'maatregelen tijdelijk zijn, met het oog op 'de dure tijden; wordt het te duur, dan kan er een eind aan'gemaakt. Uit de verdere besprekingen blijkt wol, dat men algemeen de tegenwoordige huishouding njet vindt zooals gewenscht werd 'en dat verandering noodig wordt geacht. De heer Glas oordeelt, dat controle op de uitga ven hem ook zeer gewenscht lijkt. Tenslotte wordt f 600 als subsidie goedgevonden. Hierna sluiting. D1RKSHORN. Zondagmiddag had in de Ned. Herv. Kerk alhier de aangekondigde orgelbespeling door den heer Jan Zwart uit Amsterdam plaats. Het -vrij groote kerk gebouw was geheel bezet. We zagen ook verschei dene muziekliefhebbers uit do omgeving. En nie - mand'zal zich zijn gang naar het kerkgebouw be klaagd hebben, want liet concert was zeer mooi. Het gerestaureerde orgel bleek onder, de handen van den kunstenaar een uitstekend instrument te zijn. HOOGWOUD. Op de voordracht voor onderwijzeres voor de O. I.. School aan de Langereos zijn alphabetisch ge plaatst de dames J. Fok te Hoorn, T. Goed te 'Me- demblik, H. G. Kaeseberg te Alkmaar en G. J. Ta- venier te Westmaas. -- WINKEL. Uitslag der aanbesteding van het bouwen van een woon- en winkelbuis voor rekening van mej. M. C. Lange te Winkel, gehouden op Zaterdag 9 October. Ingeschreven werd door de volgende hoeren: N. Oudejans en IJ. Molenaar te De Rijp voor f 3515; D. Bart te Anna Paulowna voor f 3400; P. Voorman te Schagen voor f 3400; J. Levendig te Dirkshorn voor f 3392; M.'O. Tuinman te Schagen voor f3320; C. Wit te Valkkoog voor f 2910; -Joh. Schenk te Barsingerhorn voor f 2865.85; J. Leegwater to Heer- hugowaard voor f 2648; M. Faus te Nieiuwe Niedorp 1 voor f 2591. 'Raming f 2650. Het werk is gegund 'aan den Ihagsten inschrijver. RAAD VAM CALLANTSOOG. Vergaderiög op Maandag 11 October 1915, des'mid dags 2 urn*. Voorzitter Jhr. De Beijer, Burgemees ter; secretaris de heer G. Muurling. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Wordt gelezen een adres van den heer W. Jim- mink Dz. te Schagerbrug, om over een perceel grond waar thans een openbare weg over -loopt, in zijn recht van eigenaar'te worden hersteld. Voorzitter deelt mee, dat uit de gegevens op het kantoor van het Kadaster is gebleken, dat het ge deelte grond het eigendom is yan Jimmink. Jaren lang is het als openbare weg in gebruik geweest en toen bezwaarschriften konden worden ingebracht te gen den legger der wegen is dat niet gedaan. B. en W. stellen voor op dit adres afwijzend te beschik ken. 1 De heer Vos informeert, of de gemeente dezen grond niet kan aankoopen, billijkshalve is daarvoor toch veel te'zeggen. De heer Kruisveld licht In, dat de bedoelde grond het pad 'betreft loopend tusschen het erf van -H. Does en A. Vader. De heer Thomasz informeert hoe lang het daar reeds publiek terrein is. 't Is toch do bevoegdheid van den kantonrechter 'om uit te maken, of het wel openbare weg ia. De heer De Heer meent, en de "heer Kruisveld bevestigt dit* dat al jaren 'en jaren het daar pu bliek 'terrein is geweest* dus het .eigendomsrecht van den heer Jimmink beslist is verjaard. Met allen voor, wordt op het adres afwijzend be schikt. 1 De gemeenterekening 1914 wordt "aangeboden met een batig saldo van f 596.32, 'en tevens do ge- meentebegrootiDg tot "een bedrag van f 10209.21 in ontvang en 'uitgaaf. Tot leden der commissie om deze beiden na te zien, worden -benoemd de heeren Thomasz, Rampen en De Heer. De heer Muurling doet daarna eenjge/'mcdedeelmr- gon over het beheer van den beer De Rijke, voor namelijk over'de financiën. Daaruit blijkt, dat alles wat de militie- en laDdweer-ergoëdingen betreft in orde is. Do graangeschiedenis sluit eveneens. De gemeente is nog een goede f 100 ten achter, maar daarvoor is de hoeveelheid graan die nog aanwezig is, 'bijna voldoende. Iets zal het de gemeente kos ten, maar toch heel 'weinig, maar daarvoor is dau ook goedkoop graan verstrekt. De graangeschieüeaijB is nu afgeloopen -en is ge bleken, dat het'graan dat Do Rijke heeft verkocht, door hem het gehee-Ie bedrag bij 'den gemeente ontvanger is afgedragen. De achterstallige erfpachten enz. zijn ingevor derd. De rekening van de Belgische vluchtelingen is nog niet geheel aceoord. De onkosten worden ge schat op f 400; waarvan f 235.57 -uit de gemeente kas is voorgeschoten, de rest is door do commis sie betaald, waarvan de heer De "Rijke lid was. Is er eventueel een, tekort, dan kan dat op de com missie, waarvan een destijds hier 'geplaatst kapi tein lid was, verhaald worden, gpr. gelooft echter niet* dat er een tejkoft is. Wat de verdere 'werkzaamheden belreft is alles zoover bij. De heer Den Das informeert 'naar het bussen- geld der Armvoogdij. Dat -is niet afgedragen. Voorzitter zegt ook in leze onderzoek toe, maar dat zal moeilijk zijn te contxoleeren. De heer De Heer vraagt naar de f 260 subsidie onderwijzeres. Voorzitter: hierover is nog niets gehoord, het be drag is gedeclareerd, maar spr. gelooft niet dat het zal inkomen. 1 De heer Den Das informeert naar een bedrag van f 685 voor verbouw school. Voorzitter zegt, dat dit'ook is gedeclareerd, maar n^g niet is ingekomen.' Bij de rondvraag dringt de heer Vos aan, op be tere verlichting van het durp, -zoowel als bij de burgers zelf. Spr. wil 'in de buurt bijv. 3 lantaarns plaatsen en wijst als doelmatig verlichüngsapparaat op de gasinstallatie, zbools die te Schagerbrug -in gebruik is. Voorzitter acht deze wijze van verlichting duur en verwacht meer heil vtm dc eleclrische verlich ting, die na de mobilisatie zal komen. De heer Vos heeft liever gas, maar wil voor'dat dit electrisch licht komt, toch reeds lantaarns plaat sen. De'heer Den Das Juicht dit'laatste toe. Spr. heeft er in den Raad al herhaaldelijk op gehamerd. Deheer Do Heer wijst er op, hoe de gasinstalla tie in Schagerbrug, 'een particuliere is en spr. wil zooiets, als het dan zoo noodig*"is, ook van particu lieren laten uitgaan.'Van gemeentewege kan dat wor den gesteund, door per lantaarn een vn?t bedrag-te geven. Dan kan ook volor andere deelcn dor ge meente, die ook beslist om verlichting zullen vra gen als Gallantsoog het krijgt* dezelfde suLsidie peor lantaarn worden toegestaan, dan blijft'men op een veel zuiverder terrein. De 'heer Don Das meen,t dat de behoefte aan

Schager Courant | 1915 | | pagina 1