ilditti Niiiis- WOENSDAG 13. OCTOBEB 1915. 58ste Jaarg ao g. No. 5676. UitgeversTRAPMAN Co. HET GEHEIM VAN DE HERBERG. SGHACË1 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAS OS. Int. Telepta. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0.85 per post f 1.-. Losse nummers 5 cent ADYEP.TENTJLEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno. f 0.35, iedere regel meer 6 ct. Groote lett. werden naar plaatsr. berek Bekendmakingen. herhalingsonderwijs! Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scha- gen maken bekend, dat voor degenen, die het ge woon lager onderwijs, hetzij op eene openbar©, het zij op eene 'bijzonder© school, hebben genoten, in de lokalen der openbare lagere school, gelegen aan de loet, wijk F Ns '17, gelegenheid bestaat tot het ontvangen van Herhalingsonderwijs. Dit Herhalingsonderwijs wordt gegeven voor de Jongens en meisjes, ieder en Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag, gedurende de maanden No vember, December, Januari en Februari, des namid dags van 6 tot 8 uren en strekt zich -uit over de vol gende vakken: lo. Nederlandsehe taal; 2o. Rekenen; 3o. Kennis der Natuur; 'lo. Aardrijkskunde en 5o. Geschiedenis. Voor het genieten van dit Herhalingsonderwijs zal een schoolgeld worden geheven van twintig cent per maand en'voor twee of meer kinderen van betzeijdte gezin, voor elk kind 15 cent per maand. Kinderen van onvermogenden zulien het Herhalingsonderwijs kosteloos mogen genieten, terwijl kinderen vari min vermogenden voor het halve schoolgeld zullen wor den toegelaten. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het Her halingsonderwijs wenscben -te laten volgen, worden verzocht daarvan, vóór'1 November 1915 aangifte te doen bij het Hoofd der Openbare Lagere School. Voor kosteloos onderwijs, moeten zij' zich boven dien ter Gemeente-secretarie aanmelden. Schagcn, den 9 October 1915. De Burgemeester, - J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Ingezonden Stukken. jubileum burgemeester eriks. Vrijdag 15 October a.s. viert onze Burgemeester de beer A. Eriks Kz. zijn 40-jarig jubileum als hoofd onzer gemeente. Voor hem en 'voor Petten zal deze dag niet ongemerkt voorbijgaan. Onder zijn bestuur is in' die 40 jaren heel wat gebeurd; heel wat ver beteringen van ingrijpendne aard zijn tot stand ge bracht. Zooals b.v. de waterleiding, die wel niet ons het duinwater in huis brengt, maar toch wel mid den in 't dorp, 'waar in tijden van droogte niet al leen de inwoners van Petten, 'maar ook velen uit de Zijpe voor "niet hun emmers en vaten met het mooie duinwater vullen. Verder het beharden der wegen, de niieUwe school, met inrichting der oude tot gymnastieklokaal -en 't telegraafkantoor. Het in exploitatie nemen van de duinen door 't Staatshoschbeheer. 't Nu verleden 'winter begonnen beplanten der duinen is wel al 25 jaar in bespreking geweest en steeds en steeds weer heeft 'Burgemeester Eriks door bij de Ned. Heidemaatscbapij, 'den Commissaris, den Minister en de hoofden van 't Staatshoschbe heer aan te kloppen, de zaak in bespreking gebod- den tot het aan zijn onvermoeide 'pogingen gelukte tenslotte het begin der resultaten van zijn arbeid te ziep. Laat óns nog even opmerken, dat'jubilaris voor zitter is van de Reddingsoommissie 'der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddüngma&tschapij alhier 'en dat juist 15 jaar geleden, 'toen de heer Eriks zijn 25- jarig feest als burgemeester vierde, tijdens 'vreet- selijk storm- en buiig weer een schip strandde, waarvan de opvarenden binnen-1 uur behouden door de reddingsboot aan stranjd gebracht waren. In een klein 'dorp als bet onze is de Burgemees ter niet alleen de uitvoerder van 't gézag maar ook in zeer vele gevallen de raadgever. In zaken waar men zich gewoonlijk tot een advocaat of notaris wendt wordt hier allereerst de Burgemeester ge- FEUILLETON. 5. Het dienstmeisje bracht het vleesch binnen en een tijdlang werd •'alleen, daaraan aandacht geschon ken, waarbij mevrouw Driesen verder las. Edith scheen aan 'de zaak geen deel te hebben. Zij 'was alleen lichamelijk aanwezig. Zij bleef zwijgen, eh haar geest scheen met andere dingen bezig. Men was aan het dessert genaderd. De schrijfster had het mapuscript geheel gelézen Jen keek een poosje nadenkend voor zich heen. Plotseling mahkte zij een beweging als iemand, die een goede gedachte gevonden heeft. „Thans zullen wij uwe-zaak bespre ken, mijnheer Heydepiann," zeide zij. „Dus van de politie hebt u niets geboord? U weet ook niet, of men van plan is iemand gevangen te-neftnen?'" „Neen." „Er is. beslist heelemaal niets gedaan, de politie wacht tot u zelf 'een ontdekking doet. Dat is alti'j'd zoo. Nu goed, wij willen wat ontdekken. Hebt u efch meening, een, 'vermoeden, wie de dief geWeést kan zijn?" „Eigenlijk niet," meende Heydeimann nadenkend. „Drie personen kunnen hebben geweten -dat ik veel geld had, en wel Krüger, zijn bruid, die zich 'ach ter het buffet bevond, en de hospes. Men kan dus hoogstens aannemen, 'dat het een van die drie per sonenmeet zijn. Maar „Ja, u hebt volkomen gelijk met'uw „maar", {mijn heer Heydemann. Het is onwaarschijnlijk, het is volkomen uitgesloten, dat'hét een van deze drie per sonen geweest is. Ik heb veel 'over uw geval nage dacht, en om beter te zien, heb ik'duidelijke inlich tingen ingewonnen. De waard uit „De Roode LoeuW" is een eerlijk 'man en daarbij rijk. Hij heeft het niet noodig, hij heeft zelf 'genoeg. Zijn dochter dat zij het zou gedaan hebben, is onzinnig. En de jonge man, Krüger nèen zoo dom is die niet, want hij kon gemakkelijk begrijpen, dat -de eerste verdenking op hem zou vallen. Dus dezte drie per sonen moet men van iedere verdenking uitsluiten. Maar iemand heeft het toch gedaan. En dien moet men zoeken, zonder met de genoeande personen re kening te houden. Men moet dus een onbekende zoe- raadpleegd en niet alleen geschiedt dit door inge zetenen, maar ook velen die om Petten heen wonen, kwamen om zijn meening en raad te vragen. En steeds ging dit alsof 'dit zoo behoorde; met raad en daad werd men geheel belangeloos voorgelicht en terzijde gestaan. Daarom zullen dan ook 'de be woners en omwonenden van Petten dezen dag blijk geven van hulde en dank voor 'tgeen Burgemeester Eriks steeds voor hen doet. Binnenlandsch Nieuws. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE alkmaar. Zitting van Dinsdag 12 October. J. Kater, Helder, mishandeling: 4 maanden gevan genisstraf. .1. Keet Alkmaar, wederspannjgheid7 dagen ge vangenisstraf. J. v. d. Vliet C. Kraakman en A. Kramer, ZuM- scharwoude, wederrechtelijk binnendringen: ieder 14 dagen gevangenisstraf. J. van Doorn, Alkmaar, verduistering: f 15 of 12 dagen hechtenis. 1'.. Borst Oudkarspel, mishandeling: f 25 of 12 dagen hechtenis. J. F. Fortuin, Helder, wederspannigheid, 14 dagen gevangenisstraf. A. Bakker, vrouw van H. de Groot Helder, dief stal: 7 dagen gevangenisstraf. P. Tielenian, Beverwijk, verboden-uitvoer: f 10 of 5 dagen hechtenis. J. Meijering, Zijpe, bedreiging: 3 maanden gev. P. de Groot, Spanbroek,-diefstal: 2 maanden gev. Uitspraken: YVIERINGEN. Jaarvergadering der Muziekvereeniging Harmo nie. Bij de op'ening herinnerde de voorzitter, de heer W. Bruiü, er 'aan, hoe Harmonie in 'het af- grioopen jaar met vele onaangenaamheden te kam pen heeft gehad, doch desniettegenstaande de inner lijke geest der vereeniging uitstekend was. De secretaris, de heer O. J. Bosker, bracht van een en ander uitvoerig verslag uit, waaruit bleek, dat de veroenjgirig, ondanks dat zij in het openbaar niet optrad, binnen eigen gelederen veel werk aan den dag legde. Depennjngmeester, 'de heer Oden, deed rekening en verantwoording. De rekening sloot met een na- deelig saldo. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. Gorter en W. Bruul. Besloten werd de gewone win- teruitvoeringen weder geregeld 'te doen plaats heb ben.'De eerste winteruitvoering zal plaats hebben op 23 en 24 October a.s. Aanvankelijk besloot bet bestuur ^voorstellen te doen tot het stichten van een eigen repetitielokaal. Aangezien echter 'met het oog op de te verwachten wetten op het Meer Uitgebreid 'Lager Onderwijs, 'n belangrijke bijbouwing der O. L. School is te ver wachten, o.a. ook een lokaal voor vrije- 'en orde- oef eningen, en de vereeniging verwacht dat zij hier van ook gebruik zal mogen maken voor de muziek- oefeningen, werd hierop niet nader ingegaan. Na nog eertige huishoudelijke zaken te hebben be handeld, werd de vergadering gesloten. noordscharyvoudel Wij vernemen, dat in de jl. Maandagavond'gehou den vergadering der af deeling Langedij'k van de Ver eeniging tot bevordering 'van het Vakonderwijs in Westfriesland is besloten, 'den teekencursus in Nd- Scharwoude'te doen doorgaan. Audiëntie zal worden aangevraagd bij den Minister en'bezoek zal worden gebracht bij heeren leden 'der Provinciale Staten voor dit district, om te trachten alsnog Rijks- en Provinciale subsidie te verkrijgen. 'Aan betrokken Gemeenteraden zal subsidie worden gevraagd. NOOKDSCHARWOCJDF. De toestand van het 'gasverbruik aan den Lange- dijk was op 1 October jl. als Volgt: - Voor particulieren over da kwartalen '1915 be - ken, dat wil zoggea iemand, dien-u niet kent. Welnu, ik hen er zeker van, 'dat ik dezen onbekende -ge vonden heb." Heydemann,'maakte een beweging van blijdschap en verrassing. Edith echter, die tot dusver'haar aan dacht gewijd had aan de 'mosselen op haar bord, hief weer het doDkere kopje -op en wierp van ter zijde een blik vol ergernis'op haar zuster. Mevrouw Driesen genoot een oogenblik van de verheugde uitdrukking op het gezicht van haar gast. Daarop vervolgde zij: „Hebt u gedurende uw op onthoud in „De Roode Leeuw" een meisje gezien anel zwart, kroezig haar, blauwe oogen en een geslepen- naïeve uitdrukking in haar gelaat?" „Neen," zeide Heydemann, verwonderd 't hoofd schuddend. „Dit meisje is meestal'In de keuken bezig," gang de schrijfster verder, „maar helpt ook bij 'het op ruimen der kamers van het hotel. Zij ziet er dom uit, maar als men haar wat scherper opneetent, be merkt men, dat het slechts een masker is. Zij is een geraffineerd persoontje. En er is geen 'oogen blik aan te twijfelen, dat zij de dievegge is." „Maar Friederikel" 'riep Edith nu verwijtend uit. „Het is toch een dom, eenvoudig schepseltje!" „Jk verzoek je, Edith, je hier 'niet mee te be moeien," zeide 'haar zuster beleedigd. „Ik weet heel goed wat ik zeg, en de zaak is duidelijker, eenvou diger dan jij gelóóft. U hebt toch," wendde zij zich weer ijverig tot Heydemann, „Krüger verteld, dat u geld hadt en hoeveel? U 'sprak daarbij luid, nietwaar? U waart met uw tweeën in het lokaal gelool'det dat tenminste en hebt -vrijuit gespro ken. Het meisje 'ik heb naar haar naam geïnfor meerd, ze heet Marie Zschapka heeft meerma len iets in de gelagkamer to doen. Zij brengt din gen uit de keuken en haalt allerlei vaatwerk uit het buffet naar de keuken. Het is niets bizlonders, dat zij gehoord heeft wat u aan Krüger vertolü hebt. Zij staat ook in betrekking-tot een verdacht uit- zienden kerel, met wien zij 's avonds voor het huis spreekt. Wie weet wat dat voor een memsch is. Het is toch een oude ervaring, dat inbrekers en dieven zich het liefste bemind maken bij dienst meisjes om zoodoende zich van verschillende dingen op de hoogte te stellen. Nadat het meisje gehoord heeft, dat u aooveel geld bij zich hadt, 'zal zij, mis schien toevallig, met haar beminde een samenkomst droeg dit 387718 kub. M. tegen 348988 kub. M.'over hetzelfde tijdvak 1914, een vermeerdering dus van 38730 kub. M. of '11.1 pCt.; het geheel© gasverbruik in dit tijdvak heeft bedragen 444.154 kub. M., tegen 4ul035 kub. M. in 1914, een vermeerdering dus van 43119 kub. M. of 10.75 pCt. Het aantal gasverbrui- kers is sinds 1 Januari gestegen meJt-65 en bedroeg op 1 October Jl. 1810. 1 oudkarspel. De heer W. van Dok alhier is benoemd tot con troleur-lampenist aan de gasfabriek te Noordschar- woude. zijpe. Door Regenten van het Algemeen Weeshuis al hier is aangifte gedaan van een vermoedelijk geval van rotkreupel onder de schapen, toebéhoorende aan genoemd Weeshuis. AARTSYVOUD. Dinsdag 12 October hield de Fokvéreeniging haar eerste keuring, welke goed geslaagd mag heeten. 't Was werkelijk iets bizonjders voor onze plaats. 'Er was aardig publiek om het mooie Vee te bezichti gen en er heerschte een gezellige geest onder de veehouders. Als keurmeesters traden op Oostwoud, Wijdenes en Stam van Abbekerk en als gedelegeerd lid Huijnink van Twisk. Na lang geen gemakkelijke taak gehad te hebben, werd de uitslag als volgt-: A. Oudere koeien, ingeschreven in het fokregis- ter. Aangeboden 14 stuks. Ie Prijs D. Koorn met Ko- ba II; 2e prijs J. Koomen met Moerkop; 3e prijs J. de Vries met Diewertje. L. Twinters, ingeschreven in het foikregister. Aan geboden 5 stuks. Ie prijs D. Koorn met De Vries II; 2e prijsR. de-Beurs met Maartje; 3© prijs G. Zeile- maker met Johanna III. C. Kuikalveren, van ingeschreven koeien. Aange boden 6 stuks. Ie prijs A. Donker met'Johanna; 2e prijs J. de Vries met Wijdhoren II; 3e prijs J. de Vries met Marie II. D. Stierkalveren van ingeschreven -koeien of van koeien in onderzoek, met moederdieren. Aangebo den 3 stuks, ie prijs G. Zeilemaker met Jan; 2e prijs D. Koorn met Cor; 3e prijs P. Helder met-Aüolf IV. E. Vaarzen in onderzoek. Aangeboden 20 stuks. Ie prijs G. Zeilemaker met Sijtje II; 2e prijs J. Koo men met Sijtje; 3e prijs J. Koomen met Moerkop II; 4e prijs D. Koorn met Waihoer Y; 5e prijs C. Zeile maker. met Sijtje-I. Na afloop reikte de voorzitter J. Sebagen met een toepasselijk woord ,'de prijken aan de verschil lende eigenaars uit, moerbeek. Uitslag van de té Moerbeek gehouden rundve©- keuring: 1 Ingeschreven oudere 'koeien: le prijs A. -Winkel met Aafje, Na 10 Stamboek Rundvee; '2e prijs |A. Winkel met 'Betje, Na 8 S.R.; 3e prijs A. van deT Oord met Boldina, 'Na 16 S.R.; eervolle, vermelding D. Appel met Geertje II, Na 25 SB, Twinters, ingeschreven: 'le prijs D. Wit met Zwart hoek, Na 4 S.R.; 2e prijs A. Winkel met Witte, Na 13 S.R.; 3e prijs J. Stapel met Immetje, Na 21 S.R.; eervolle vermelding D. Wit met Giïurtje, Na 3 S.R.; idem D. Appel met Kobusje, Na-30 S.R. Vaarzen in onderzoek: lo prijs J. -Zijp met Wiers 133; 2e prijs D.'Wit met Grietje 13; -3e prijs D.Wit met Aaltje 126; eervolle 'vermelding D. Wit met Beers II 121; idem A. Winkel met'Rika 130. Stierkab'«ren van ingeschreven moeders: le prijs D. Appé .net Adolf, moeder N2 25; '2e pri js A. Win kel - Adam IV, moeder'Na 11. Kuikalveren: le prijs D. Appel''met Kobus II van Kobus 30; 2e prijs A. van der Oord'met Diamant II van Diamant 16; 3e-prijs D. Appel (met Vries IV van Vries'II 26; eerv. vermelding JK. van der Oord mei Velli yan Marie 43; idem A. van der Oord tnet Blon- dina van Bloxijdina 16. Ter opluistering: Eerv. vermelding'A. Winkel met 4 kuikalveren; idem D. Appel met 1 stierkalf; iöefm K. van 'der Oord met 1 stierkalf. hebben gehad en hem dit verteld hebben. En toen kan het plan tot den diefstal wel -ontstaan zijn. U hebt na het'ontbijt het huis verlaten en het-geld was in de schrijftafel gebleven, nietwaar?" „Welnu, het meisje heeft' toegang tot alle kamers. Is het niet 'waarschijnlijk, dat zij ook een 'sleutel van de meubelen heeft? Zij zag u weggaan, zij sloop de kamer in, doorzbcht 'dé schrijftafel en vond de geldsom. Men kan' werkelijk niets meer eenvoudigs bedenken. En zij zal het geld waarschijnlijk zelf niet eens meer bezitten, maar het haar beminde hebben gegeven. Zoo... denk 'nu eens over de zaak na, mijnheer Heydemann. Vindt u een andere oplos sing, een andere verklaring? Alles is zoo eenvoudig en helder als de dag. -Kunt u er iets tegen inbren gen?" i Het draaide Heydemann voor de oogen. Wat die vrouw zeide, scheen 'hem werkelijk eenvoudig en verstandig.k ,Jk wist werkelijk 'niet begon hij aarzelend. „Ik ken de omstandigheden en de persoon niet." „Maar i k k6n haar," wirep zij met beslistheid in. „En daarom geef ik u den raad, ga naar-het politie bureau en verlang daar, dat men dit meisje en haar medeplichtige gevangen neemt en huiszoeking bij hen doet." „Ja, maar ik kan toch geen vreemde menschéü, die ik nooit gezien heb, gaan verdeckeii?" „Yrreemde menschen!" riep mevrouw Drieeen spot tend. „Weet u een anderen weg om aan uw geld te komen?" „Neen!"1 1 „Welnu dan is 't het beste dat u doet wat ik u zeg." Men stond op van de tafel. Edith knikte tegen Heydemann, ging de kamer uit en liet zich niet meet zien. Mevrouw 'Driesen bogaf zich met Heydemann naar haar werkkamer en nam van de schrijftafel weer een groot aantal losse, 'beschreven vellen pa pier, die zij Heydemann overhandigde. „Doe met 'dit manuscript als met het vorige," zeide zij. „Alles is wel niet 'geheel naar mijn zin, maar u is een ontwikkeld man en weet wat u doet. Al is de zinsbouw en de wijke -van uitdrukken hier en daar anders het is toch mijn werk." Hokkelingen: lo prijs 'G. Kooi; 2e prijs D. Appel; 3e prijs A. Winkel. te groot risico. Sommige" kaashandelaren in Friesland -'zijn opge houden zaken in Duitschland tó-doen, Daar de prij zend tot 4 maal zoo hoog zijn als gewoonlijk, wordt hun de risico te groot bij een eventueel© daling'of vaststelling van maximumprijzen in Duitschland. prijsvermindering van eieren. Men schrijft uit Barnevcld: Het plotseling en geheel onverwacht gekomen ver bod van uitvoer van eieren is een groote schadepost voor de eierko^plui geworden, van -wie sommigen een groote partij eieren, gekocht tegen do bekende hooge prijzen, in voorraad hebben. In verband hier mede waren de eierpHjfcen heden slechts f 4 h f 7 per 100 stuks. Naar wij vernemen, 'hebben tal van .kooplui zich tot den Minister go wend, met verzoek' d© thans in voorraad hebbende eieren te mogen uitvoeren.1 een slachtoffer van bijgeloof. Een bewoonster van den Amstelveenachen Veg kreeg dezer dagen des 'morgens bezoek van >een onbekende vrouw, die zeide waarzegster te *jn en om twee gouden ringen vroeg, waarover zij zou bidden en die zij des m^ldags zou terugbrengen. De ringen werden medegegeven, doch niet teruggebracht Bovendien vermiste do bewoonster van dén Ainstel- veenschen weg na 'het vertrek der waarzegster 165 uit een ongesloten geldkistje. 1 een nathtelijke overrompeling. In ons blad van gister 'namen we een verhaal 'op uit Eindhoven: een teireinsquaestie tusschen do Staatsspoor en 'dc firma Van den Briel en Verster. De correspondent van, het Hdhld. deelt nog.méde, uit vertrouwbare bron vernomen te hebben, dat dé zaak bij de betrokken ministers aanhangig Jis ge maakt en men zich daar niet-geheel met de wijze van optreden der Staatsspoor .kan vereenigen. Ook de officier 'van, justitie té 's-Hertogenbosch heeft in deze aangelegenheid eenige afdoende adviezen ge geven, zoodat herhaling van het -gebeurde wel niet meer plaats zal hebben en "deze zaak wel langs ->ci- vielrechtelijken weg verder zal worden uitgevochten. Een gedeelte van den tuin op het betwist© gebied is in een ware ruin© herschapen.' zijdeyytnb. Van den Westerkamperpolder is de heer P. Wit, herkozen tot molenmecster, de heer-J. Nagelhout tot Hoofdingeland van de Niedorperkogge Strijkmolens en'de heer f. Jong werd herbenoemd tot Secretaris- Penningmeester. raad van nieuwe niedorp. Vergadering van den Raad 'van Nieuwe Niedorp op Dinsdag 12 October.'Voorzitter de heer.Kóópman, Burgemeester. Afwezig de h#er 'Stammes met ken nisgeving. Na opening wordt naar aanleiding van de zooeven met den Raad van Hoogwoud gehouden gecombineer de vergadering overgegaan tot benoeming onderwij zeres aan de Langereis. Berroemd "wordt met alge- mee ne stemmen mej. T. Goed.ie Medemblik. De notulen'worden gelezen eh goedgekeurd.1 Ingekomen: begrooting Algemeen' Armbestuur, dienst 1916, in ontvangst én uitgaaf sluitend .op een bedrag van f 4570. Met algemeexe stemmen goed gekeurd. 1 1 1 Op verzoek wordt de arbeider Veenstra óp de lijst voor'vrije geneeskundige en verloskundige-hulp ge plaatst. I Ingekomen'is een verzoek! om eervol on'slag tegea 1 Januari a.s. van de telefoon-en 'hülptelegraafkan- toorhouder H. Nooij. Hoewel het besluit "betreuren de, wordt het gevraagde ontslag op de .meest ©er- yolle wijze verleend. "Besloten wordt, door aanplak king in de kom, sollicitanten voor de betrekking op te roepen. f Verder kwamen in: 'verslag gasfabriek, tijdvak 1 December '1913 tot 31 December 1914. Medodeeling van Hoogwoud, 'dat tot schoolschoonmaker te Lan- In het enge vertrek yan het *politi©-bureau stond Heydemann met den hoed in -de baad voor de balie, en wachtte geduldig en verlegen op het -oogenblik, dit de wachtmeester, die aan'den, anderen kant zat te schrijven, zou opzien. Eindelijk was de wachtmeester klaar. Hij keek op en het lachje op zijn intelligent gezicht met het blonde baardje verried duidelijk, dat hij den man herkende. „U is mijnheer Heydemann," zoo begon hij,„u wilt weten, of wij p wat goeds te vertellen hebben? Jammer genoeg kan dat niet, ik heb'tenminste niets gehoord." „Is er dan in 't geheel niets ontdekt?" vroeg Heydemann. De beambte haalde de schouders op. „Zooals'ik u reeds zeide niets. Het doet mij zeer leed. Wij zotten onze navorsingen zeer ijverig voort, maar „Mag ik mij veroorloven, tot die onderzoekingen iets bij te dragen?" „Ja, natuurlijk." „Ik verdenk een meisje'in „Den Rood© Leeuw", begon .Heydemann -haperend. „Verdenkt u een meisje?" vroeg de wachtmeester verwonderd. „Ja." En Heydemann noemde den naam dien hij vin mevrouw Driesen gehoord had. „Maar dat is bepaald een dwaling, mijnheer 1" riep de beambte. „Ik ken dit meisje zeer goed. Zij is nu ja, een domme gans, en tot zooiets volstrekt niet in staat. Zij komt ook nooit uit de keuken en de restauratieruimte. Hoe komt u op deze persoon? Is zij u dan bizonder opgevallen?" „Neen, maar „Weet u dan 'wat van haar? Hebt u biïjonjdere aanwijzingen?" vroeg de beambte. Beydemann ontwikkelde nu de gronden die hij uit den mond van mevrouw Driesen gehoord had. „Ja, ja," meende de wachtmeester, „dat klinkt aües heel mooi, 'maar, maar kent u die per t- soon?" „Neen." „Hoe is u dan op die gedbehte gekomen, cm juist deze persoon te verdenken?" vroeg de wachtmees ter verwonderd. ■Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1