AIiiiiii Nieaws- linrttlflt- LaiiMlil OIN S D A 6 19 OCTOBER 1915. 58ste Jaarg ang. No. 5679. UitgeversTRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor- en U)VERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. I SCHAQEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. N<r. 20. Prijs por 8 maanden f0.85; per post f 1.-. Losse nummers 6 cent ADVERTENTEEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bevrgsno f 0.35, iedere regel meer 6 ot. Groote lett. worden naar plaatsr. bere. WERINGEN. Jl. Zutcerdagavond werd de eerste bijeenkomst in de/en winter gehouden van de Nutsvereeniging Oost- Wieringen in het gebouw der Ned. ,Herv. Gemeente icateehisatielokaal) te Oosterlamd op Wieringep. Zij werd bijgewoond door een, 20-tal heeren-leden en een 10-tal dames. Het grootste gedeelte van den avond werd besteed aan huishoudelijke bezigheden: notulen, verantwoording van, den penningmeester, wiens kas sloot met een batig saldo van f 21.21%, met bestuursverkiezing en herziening van het re glement. De heeren Spaander, Jonkers, S. Koofrn, M. Bakker en C. Maars, werden wederom tot be stuursleden verkozen. Behalve deze zullen er dezen winter nog 3 bijeenkomsten gehouden, worden; de eerste, behoudens lioogore goedkeuring, op '27. No vember a.s. ia 'het lokaal van den heer Vroom. Door leden werden enkele titels opgegeven van w- "ken, die men graag in de leesbibliotheek zag opgenomen. De boeken zullen met November weer geregeld circuleeren. Voor dien -tijd dienen nieuwe leden, getrouwd of boven de 20 jaar, zich dus ahn te melden. Onder de aanwezige leden werd pog een vijftal nuttige boeken verlost,,Tot slot werden dooi de heeren Spaander, Jonkers 'en M. Bosker eerüge voordrachten 'ten beste gegeven. WIER1NGEN Voer rekening van 61 leden onzer onderafdeling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 3109 kipeieren en 10 eendeie ren. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed ©u variëerdep yoor de kipeieren van -f 7.10 tot en. met f 9 per 100 en'voor de eendeieren f 8'per 100 stuks. Aan schoon geld zullen do 'leden voor de kipeieren p.er 'kilo ontvangen f 1.16 eh voor do eendeicren 7.42 cent per stuk. Handel vlug met veel vraag. HUT GAS TE SLUIS. Sluis beeft 'zijn gas weer terug, gistermorgen werd het blijde nieuws „uitgeklonken". Door bft- nïiddoling van den Duitschen gezant in Den Haag heeft de burgemeester der 'gemeente 'weten gedaan te krijgen, dat de Kommapdantur in Brugge de aan sluiting weer heeft toegelaten. De oude en nieuwe petroleumlampen 'worden nu weer opgeborgen, tot tijd en wijle, dat zij weer eens noodig zullen zijn, en -de „Automaat" ziet zijn de biet weer ingekrompen 'tot den kleinen omzet Van vóór het gasincident. De Duitsche overheid heeft zeker een vriendejijk- heid willen bewijzen, in ruil voor de ontegenzegge lijk groote hulpvaardigheid, die Sluis in het vorig jaar aan de Duitsche vluchtelingen van uit België heeft betoond. BROEK OP LANGENDIJK. In do week van 1116 October word aan de vei ling aangevoerd 8340Ó bloemkool, -128100 roode kool, 162800 gele kool, 68Ö00 witte kool, en 18 wagons witte kool, 2142 baal en 1900 bos wortelen, 248 zak aardappelen, 4639 baal uien, 948 KG. slaboonen, 8950 rammenassen en 59200. bieten. VAN EWIJCKSLLIS. Aangevoerd aan den vsicbafslag op Zaterdag 0 October: 2858 pond paling, prijs per pond 42 a "45 cent; 1176 pond aal, 30 a 35 cent per pond. Dit is de gezamenlijke vtmgsl van vijf weken, wel matig, maar niet rijk, wel hooge prijzen. Jammer, dat do koopers slechte zaken hebben gedaan. Wij weten, wat de gevolgen daarvan zijn voor de vis- schers. (Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Aangevoerd aan 'den 'vischafslag op Zaterdag 16 October: 288 pond bot, prijs per pon'd 13 a 15% cent 18 pond schol, prijs per pond 10 'cent; 78 pond schar, prijs per pond 6 rent. harddraverijen te alkmaar. De Kennemer Sportclub heeft Zondagmiddag op hare baan aan de Nieuwpfcortslaan, tot sluiting van het seizoen, de laatste oourses gehouden. Hét weer was prachtig «n «ar was veel publiek. Het waren, dit- maal draverijen op de korte baan en wel:. Herfstprijs, open voor alle paarden: ingeschreven 29 paarden: 1. Bandage, van Bakker te Wiormgear- waard, 740 M.;'2. Eminentie, van, Stammes te Nieu we Niedorp, 700 M.; 3. Glemence, van Bakker te Oegstgeest, 750 M.; 4. Ehlaloi, van Helder map, Dep Haag, 70Ó M.; 5. Auto. Van gobr, Pr ast, Amster dam, 780 M.; 6. Athlata, van Vap der Veen, Hair- degarijp; 785 M.; 7. Alexandra, van (Hoek te Alk maar, 750 M.; 8. Duncan, vap Appel, IJsêlmonde, 730 M.; 9. Gobnelius Bingen, van De Leeuw, Wa tergraafsmeer, 730 M.; 10. Betty Brook, van Verde- gaal, Lissen 730 M.; 11. Ciampi, van Vap den Bergh, Oisterwijk, '740 M.; 12. Albert R., vap Donker, te Beemster, 700 M.; 13. 'Condor, van Winia, Tollega, 760 M.; 14. Deldine, van Aardman, Hoogwoud, !7,ü0 M.; 15. Diomedes, van Vap, dor Wal. HoOfddotip, 730 M.; 16. Cctrnelis'S., vap Schrepder, Watergang, 700 M.; 17. Ach, van Kaan te Twisk, -760 M.; 18. Adeline, van Van den Bergh, Oisterwijk, 775 M.; 19. Dienares, 'van Mensinga, Leegkerk, 746 M.; 20. Wilhelmy, van De Wit, Beemster, 770-M.; 21. Aura, van Verdegaal, Lisse, 770 M.; 22. Claurel Hal, van Smit, Spanbroek, 700 M.; 23. Ebeh Haëzer, vatn Stammes, Nieuwe'Niedorp, 700 M.; 24. Chalrlotte Cor- day, van gebr. Praat, Amsterdam, 750'M.: 25. Gastro, van Van der Kroon, AbcjoUde, 750 M.; 26. Qatherine L., van Appel, iJselmonde, 775 M.; 27. Catberine R-, van Schoon, McÖemblik, 750" M.; 28. Borinus, van Tacoma, Pingjum, 740 'M.; 29. Dorotbea, van Ple vier, Heerhugowaard, 720 M. Niet opgekomen de 'nummers 1, 6, 19 en 26. De paarden kwamen bij vier tegelijk uit, bij den eersten omloop waren winners do nummers '3 en 5, 10 'en 8, 11 en 14, 15 en 17, 21''en 2022» de laatste twee tegelijk bij een veld van drie paarden, 25 en 24, 28 en 27. In de beide laatste courses drie Spaar den. Bij den tweeden omloop passeerden het eerst den eindpaal nummer 3 (de nummers 5, .8 en 10 werden gedisqualificeerd wegens onfcluiver draven), 11 en 17, tegelijk 24 op.21,'27 en 28; daarna kampten 3, li, 17 cn 21, Winners 17len 3. tegelijk 24, 27 en 28. winners 28 en 27. De eindwedstri id tusschen 3, 17, 27 en'28 bezorg de de overwinning aan Catherine R, gevolgd door Ach en Clemente. i Borinus, die de course won, doch op het laatste oogenbük begon door te slaan, werd gedisqualifi ceerd. Troostprijs, open voor alle paarden, die in den eersten omloop van den Herfstprijs waren afgeval len, namelijk de nummers: -2, 4, 7, 9, 12, 13, 16, .18, 23 en 29. Bij den eersten omloop vielen uit: 4,9, 12, 13 en 23. Do nummers 12 en 13 wegens onzuiver draven. De vijf overblijvenden verschenen tegelijk in de baan, inet den uitslag, dht de eerste prijs ge wonnen werd door Adeline, gevolgd door Gorneiis S en Alexandra. Amateursprijs, 'open voor alle paarden, mits door amateurs gereden. Hier aap namen 21 paarden deel, met den uitslag, dat de eerste prijs gewonnen werd door Betty Brook, de tweede door Borinus, de der de door Gastro en 'do vierde door 'Aura. DF. MARGARINEHANDEL TE LOSSER. NA- WEEfiN. De correspondent van het 'Hdbld. te Oldenzaal schrijft: 1 Elke medaille heeft haar keerzijde. Het zoete winstje, dat zoovele margarinehandelaars te Losser in den zak hebbek gestoken, moet voor velen uit de arbeidende bevolking als een schadepost geboekt worden. Deze menschep toch hadden en voor hun zuur-verdiende spaarpenningen e n voor het batig saldo uit den margarmehanxiel nieuwen en groote ren voorraad margarine van'de handelaars engros tegen ongkeepti hooge prijzen, zelfs voor 63 cent per pond, opgekocht, toen plotseling-het besluit van den territorialen bevelhebber to Zwolle allen afzet bij do overburen aan gene zijde der grens onmo gelijk maakte. En de leveranciers weigerden van die „kleine luiden" de margarine voor den kostenden prijs terug te nemen. Wat stond dezen laatsten nu to doen? Ze moes ten hun colli's brengpn buiten het bezette gebied. En zoo zagen we stakkers met hun Vrachtje, waarin ze bun geheele -„vermogen" gestoken hadden, op kruiwagens gaan in de richting van het buiten'den staat van b6leg staande gebied, dat is naar Hengelo en verder. En dan het resultaat 1 Wie zal hun daar er voor terug betalen wat 'er voor betaald 'is? Op hun vrachtje van 100 KG. en meer, zooals wij er zagen, hebben ze in 't gunstigste geval, d.w.z. als ze"hun „boter" aan den map brengen, tooh minstens een verlies te boeken van -'f 60 tot f 60, misschien nog meer. f En au de gevolgen voor gemeenten in den staat vap beleg, welke geheel onschuldig zijn aan den ..bo ter handel" te Losser. Zoo b.v. 'in de gemeente Ol denzaal. Volgens besluit van den territorialen bevel hebber mag geen margarine vervoerd 'worden zon der geleibiljet, afgegeven door den grenswacht-com mandant. Nu komen er 8lken dag zendingen marga rine voor winkeliers ter plaatse .of uit omliggende buurtschappen. Deze 'menschen moeten eerst het vereischte geleibiljet vragen op 't bureau van den grenswacht-commandant. Ter 'oere dezer menschen kunnen wa met de hang op 'het hart verklaren, dat zij zonder uitzondering met hun margarinehandél geen verboden terrein 'zullen betreden. Deze winke liers dan komen om een geleibiljet voor 't vervoe ren van 15 tot 20 KG. margarine. Op 't bureau vtan den commandant vraagt 'men ter vergelijking naar de factuur der margarine voor October 1914. .Ette lijken kunnen deze toornen, maar toen was hun aan koop van dit 'artikel veel minder. De 'commandant maakt bezwaar het biljet uit te reiken ep de men schen gaap misschien zonder margarine naar huis; hun geregeld margprine-cliëntjecle.kunnen ze niet be dienen.' Hier wordt oi. :door de militaire autoriteiten uit het oog verloren, 'dat het margarineverbruik in vele, ook burgergezinnen, wegens de duurte der tijden, heel wat 'is toegenomen. Dan komen er, die geen factuur kunnen overleggen: zij hebben 'ze niet bewaard. Ook zij kunnen misschien met groote moeite, wellicht in 't geheel 'geen geleidebiljet voor hun „boter" verkrijgen,. En zoo ligt er heel wat margarine 'aan de stations hier en elders opgesta peld, waarmee de winkeliers l„in hun maag", zitten. Dergelijke toestandem heeft de territoriale bevelheb ber met zijn. bekende 'verordening zeker niet willen scheppen, en is daarom dat we er hier 'de aan dacht* op wenschen te vestigen. Mogelijk kan erop de een of and «re wijde sou mildere toepassing van bovenaangehaalde verordening worden verkregen. WIER1NGEN. Do Nutsvereeniging OosUWieringen besloot •'zich met een adres tot den Gemeenteraad, te wenden, om een uurwerk te Verzoeken in den toren van Oostcriand. VIERINGEN. Daar het Ministerie het aantal tusschenpersonen voor de Invaliditeitswet op Wieringen tot één beeft teruggebracht, diepen zij, die den 70-jarigen leef tijd bereikt hebben of 'weldra zullen bereiken, zich alleen tot den heer L. Berghuis te Hippolytushoef te vervoegen, die de noojiige aanvraag zal doen. WIERINGEN. Do |Zangvereeniging Excelsior ontving eindelijk weer vergunning om een uitvoering voor haar le den te mogen geven. Zij 'heeft deze nu vastgesteld voor de getrouwde leden op Zaterdag, 13 Novem ber, voor de ongetrouwde op Zondag 14 November, a.s.; beide uitvoeringen in het 'lokaal van mej. de Wed. Kaan te Den Oever. W1ERINGERWAARD. Op Zondag 31 October a.s. zullen we in de'gele genheid worden gesteld kennis te maken met den heer David Adriaanse uit Leipzig, als solo-violon cellist. Bij de familie Boon zal alsdan een concert worden gegeven met medewerking -van genoemden heer Adriaanso. Tevens optreden van 't Ensemble „De 'Wanjdelaer", Nadere bizonderheden per adver tentie. OUDE NIEDORP. Vermoedelijk door het smelten van vet, ontstond alhier Zaterdagavond brand in de woniDg vap den heer 'P. Groep Door "het krachtdadig optreden der buren (de vlam sloeg het 'dak al uit) wist men het vuur toch nog te blusschen. De 'spuit, die inmid dels gearriveerd was, behoefde geen water to gé ven. i ZUID SCHA RWOUDE. Enkele baldadigen, die naar wij 'vernemen, zteer dronken waren, hebben een 30-tal ruiten in het Ar menhuis te Zuidscharwoude stuk gegooid. Verschil lende baldadigheden werden verder nog uitgehaald. De politie heeft de zaak in 'handen. BROEK OP LANGENDIJK. De heer K. Kostelijk alhier is benoemd tot hulp prediker te'Uithuizen. REGEERINGSUIEN. Door de Regeering is'de gemeente Broek-op Lan- gendijk aangewezen als stapelplaats Yoor de uien, die de kooplieden beschikbaar moeten houden voor bipnenianjdsch verbruik. 1 DE NOORDER TRAM. Met betrekking tot 'de winterdienstregeling der Noorderstoomtram, voor zoover het betreft den trein, die ongeveer 6 uur "s namiddags uit Alkmaar vertrekt en die eerst na een oponthoud van'44 mi nuten uit Warmenhuizen verder zal vertrekken, zijn verschillende adressen van bewoners 'tên Noorden dezer plaats "bij de H.S.M. ingediend, om in deze regeling verbotering te krij"gen. Vooral de leerlingen die met dezen trein vap de scholen huiswaarts koe ren, zullen hot ongerief dezer regeling ondervinden. Naar wij vernemen, is door de H.S.M. ^roeds een onderzoek by de haltechefs ingesteld naar het aantal leerlingen, die met dezen schooltrein medereizen. OPMEER. Zondag werd hier ringsteken op fietsen gehouden, waaraan door 16 deelnemers naar de prijzen wer den gekampt. De uitslag was: le prijs J. Schots man te Hensbroek; 2e prijs P. de Vries te Hens - broek; 3e prijs C. Kuiper te Aartswoud; 4o prijs J. Koenis te Zandwervem, gem. Spanbroek. Een ge zellig bal was als gewoonlijk het waardig 6lot. WINKEL. Zondagavond trad ton huize van den heer Kroon het Belgisch Kunstgezelschap op met zang en ko mische voordrachten. De opkomst was zeer bevre digend. Mad. Eibers hebben we al kennis mede "gemaakt, toen we nog stonden kort na den grooten stroom van vluchtelingen uit Beügië, toen ook deze zangeres met haar echtgenoo\ hun land moesten verlaten. We hebben haar toen 'om haar prestaties loeren waardeeren en we doen het nog. Do heer Gilliam. als baritourzanger, had ook een dankbaar gehoor, eveneens do twee overige leden van het gezelschap, met hunne komische voordrachten. Hot was een mooie avonid, met een bal tot slot. HEER HIG OW AARD. Zondagavond werd er bij den heer J. Meereboer te Verlaat prijsbiljaiten gehouden om wild, waaraan 26 personen medespeelden. Bij de le 'afdeeling werden de prijzen gewonnen door de heeren Jb. Barsingerhorn te Heerhugo - waard, Jb. Glas te Oude Niedorp, A. Brugman, J. Meereboer Jr. te Heerbugowaar'd 'en G. Stam te Oude Niedotp. 1 Bij de 2e afdeeling door de heeren A. HittemVJb. Barsingerhorn te Heerhugowaard, 'Jb. Timmerman, G. Stam te Oude Niedorp en ;D.'Spanjaard te Ha*- renkarspel.I 1 SMOKKELEN. Men schrijft 'aan de N. R. -Ct.: Als bewijs, dat smokkelaars .vindingrijk zijn in het verzinnen van listen, moge het volgende dienen: Het is Zondagmiddag en gelijk'velen'maken ook een heer en een dame een rijtoertje per vigilante, bespannen met twee paarden, in de omstreken van Beek en Berg 'en Dal. Het rijtuig volgt, nadat de passen voor de paarden door de dienstdoende grens wacht zijn gecontroleerd, den evenwijdig met de Duitsche c"ons loopenden weg langs Mooi-Nederland. Halverw ,;j genoemden weg blijft het rijtuig staan. Do en "de „dame", die 'later bleek geen vrouw, maar een man te zijn, stappen uit, en voordat de juist gepasseerde grenswacht zich de situatie be wust is, "Zijn de paarden-van het rijtuig losgesne den en met het paartje en den koetsier -op Duitsch groudgebied. De oude vigilante liet men op den wee staan. 1 Men schrijft uit Venlo aan de „Geld.":' Do vorige week is cp bet terrein der'marcchaus- see.sk azerne. Roer mono scho poort door den ontvan ger der Registratie en Domeinen wëderom een partij in beslag genomen goederen verkocht, bestaande uit ongeveer 3700 KG. rijst'4500 KG. meel, 150 KG. mais 100 KG. roggemeel, 80 KG. maïsmeel, '100 liter pe troleum, 6 KG. overleer, 47% KG. Amerikaansch spek, enz. De „buit" van 14 dagen! MODERNE VLIEGTUIGEN. Een der medewerkers van de Kölnische Zeitung. •schrijft:. Zooals met alle 'Uitvindingen 'en met alles wat men in den loop der tijden met moeite Tbeeft be reikt, zoo is het ook gegaan, met de ontwikkeling der vliegkunst, alleen heeft dezé ontwikkelingspe riode kort geduurd in verhouding tot de thans .be reikte resultaten. Na hard werken 'wordt de oplosbaarheid van, het probleem eerst bewezen door eenige goedgeslaagde proeven, die een aantal menschen het leyen koeten en die dan gezamenlijk leiden tot den bouw'van een normaal-type. Dan laat de wet der differentiatie zi'ch gelden en ontstaan geleidelijk allerlei veranderingen.en neven vormen, die alle hun bisoudere bedoelingen bobben. In den tegenwoordigen oorlog is de specialiseèring tot het uiterste doorgezet. De eendekker 'heeft 't definitief -moeten afleggen tegen den tweedekker, die een grootere draagkracht bezit en een kleinere ruimte poodig hééft voor op stijging en landing. Op dit principe doorgaande heeft men 'nu met veol verbeeldingskracht-en, vindingrijkheid reusach tige vliegtuigen geconstrueerd, waarvan het proto type weer de Russische Sigorsky tweedekker is. Frankrijk zoekt in deze richting verder, zooals blijkt uit een beschrijving van een Parijschen correspon dent van de Times, -waaraan het volgende 'is ont leend. Zooals een 'dreaidnought onder do schepen, ligt het nieuwe machtige vliegtuig'te wachten te mid den der kleipere luohtscheepjes. Het is een driedek ker, de Jongste schepping van de Fransche vlieg- bouwkunst De spanwijdte der vleugels 'is 23 M., de hoogte 7 M. In den romp kunnen 12 man'gemakke lijk plaats nemen, terwijl de vaste bemanning At 6 man bestaat Twee vliegers zitten in het midden vlak op elkaar en besturen samen de machine, desnoods kan 'één het alleen af. De rest van de bemanning bestaat uit twee waarnemeren twee kanonniers. De stukken hebben een kaliber van 3.7 cM., do snelheid kan tot 120 KM. pfcr uur opgevoerd worden. In vergelijking met een Zeppelin is het vliegtuig klein, doch het bezit alle voordeelen Van het Duit sche luchtschip. Bekoorlijk en slank gebouwd, lijkt het op een jacht, voorzien van de (allernieuwste 'uitvindingen. Hot is wit' 'geverfd en vertoont aan de onderzijde do Fransche kleuren. Zoodra het grondig onderzocht en geprobeerd is, gaat het naar liet front. De Fransche officieren zeggen, dat dit type een verandering zal brengen in den luchtoorlog. De uitwerking van een eskader van deze vliegtui gen zal volgens hen grooter zijn dan die van een batterij op het land. Bij dit slagvliegtuig hoort een kleine vliegtuig- vernieler, die slechts-7 meter in dé breedte meet en 2 M. in de hoogte, en dio gedreven door slechts 1 motor een snelheid van 150 KM. kan bereiken. Deze kleine snelvlieger is bewapend met een ma chinegeweer, dat bediend wordt door den vlieger zelf, die tevens dienst doet als waarnemer. Die vliegtuig moet in de lucht verrichten, wat do torpedojager te 'water doet Zijn -capaciteit en be stuurbaarheid zijp grooter dan die van 'alJe vroe gere soorten. Ik zag,'hoe het binnen,-40 seconden van den grofnd opsteeg tot een hoogte van T00 M. De bestuurder kan dit vliegtuig met volkomen zekerheid besturen zonder zijn handen 'te gebrui ken, die hij dan vrij houdt om 'het machinegeweer te bedienen of voor andere doeleinden. Het is wel 'een wonder, dat men dit alles heeft bereikt, terwijl zee jaar geleden nog geen enkel vliegtuig bestond speciaal voor militaire doel einden. Vóór den oorlog werden'in Frankrijk jaarlijks 120 h 200 vliegtuigen gebouwd, tegenwoordig levert een enkele fabriek er dagelijks vijf af. De vlieger-officieren beweren, dat slechts het aantal den doorslog geeft. „Om met goed gevolg een vliegtuigeskader-aanjval to kunnen doorzetten," zei er een, „.moeten er 60 h 400 tegelijk optreden; bij een voldoend aantal kon "Essen door een enkelen aanval verwoest worden." De correspondent eindigt met do 'opmerking, dat het voorloopig nog zoo*n vaart wel .niet zol loopen, maar waarschuwt toch tegen onderschatting van het gevaar, dat Duitschlanü bedreigt door het Fran sche ïucht-prcgramma. VLIEGER EN DUIKBOOT. De Turksehe correspondent van den Lokal An- zedger.'schrijft einde Septefmbcr, 'wat hij zag tijdens een tocht in de Dardanellen: Ik hoor het bekende geluid van "een vlieger. Ik kijk op en zie niet hoog bovèn me de machinp. Geen vijand dus. Het Is een watervliegtuig. Het toestel daalt en spoedig is "het zoo laag als ons schip. Maar plotseling gaat het weer de 'boogie in. Een vuurstraal... 'In het heldere watêr zie ik on der den spiegel een zwarte massa. Eén vijand, een duikboot! Een waterzdil spuit met groote kracht op. Een donderend gekraak. Do vlieger heeft den vijand gebombardeerd. Getroffen?"' Komt hij naar boven? Zinkt hij, doodelijk getroffen op den bodem der zee? Maar hoor, een Scherp geluid.... schoten. Zon der dat ik het merkte, "kwam een torpedoboot om de landtong. Op een halyen kilometer opent hij het vuur op de plaats, waar de. duikboot door den vlieger aangevallen, werd.'Met volle kracht komt de torpedoboot. De schoten knallen voortdurend. De granaten flitsen'over het water,-als de steenen door een jongen gekeild. De vlieger volgt de duikboot die niet getroffen schijnt te zijn. Do torpedoboot komt nader. Steeds vuurt hij. De 'vlieger beschrijft kringen, 'nu eens nauwer, dan. weer wijder, als een roofvogel, 'die zijn prooi zoekt. 'Is de vijandelijke boot door een kogel ge troffen,'gezonken? Is ze ondergedoken en ligt ze nu, herademend na. 1 iet.doorstand gevaar, <)p den bodem van de zee, waar /-: tot den. nacht blijven kan, om dan te ontvluchten? Maar hoe ver dan? Bij de versperring aan den uitgang van 'de Dardanellen werd het ontdekt. De duikkoot wilde naar buiten, maar deze uitweg was gesloten. Het schip was ge vangen, als de muis in de val. De duikboot trachtte hét versperrende net te doorbreken. Maar ze 'werd er in 'gevangen als een visch. En moest zich overgeven. De 'duikboot wilde het versper:-ende net stuk rammen. Maar het ging niet. Ze was'gevangen als een-visch in het net. Men liet haar. begaan van 'den ochtend tot den. avond, twaalf uren lang. Toen dook ze op, 'heesch de witte vlag. De bemanning gaf zich over. De laatste, die het schip yerliet, opende Ma ventiel, en de boot zonk. Het net verspert de Dardanellen voor de Engel- sche duikbooten, 'die in het nauwe vaarwater naar buit zoeken. Maar de oorlog is 'het meten van el- kaars krachten. De vijand zal dus wei' trachten het net te vernielen en dan is de beurt weer aan ons iets anders te vinden. GEEN VREDESBESPREKINGEN. Uit Londen, '18 October. De „Times" zegt in een hoofdartikel: Een correspondent die Juist uit het Duitsche Rijk1 en Oostenrijk terugkeerde vertelt ons, dat een verbazingwekkende verklaring te Berlijn ge loof 'vindt. Hij verzekert ons, dat personen van hoo ge 'positie hem herhaaldelijk verklaarden, dat le den van de Britsche regeering te Londen besprekin gen over den vrede hebben gehouden met zekere persoonlijkheden. En tn hooge kringen wordt dit niet alleen verteld, maar wottit het ook geloofd. Voor allen die dit lapd kennen, vervolgt de „Times", en do tegenoordige gevoelens 'vian het volk is het ver haal te dwaas om tegen te spreken. Niemand, die deze kennis gbezit, zou een oogenblik kunnen geloo- ven dat eeniglid der regeering of eenig Engelsch- man, die een verantwoordelijke positie bekleedt,, aan besprekingen van zplken aard zou deelnemen. Maar als er zelfs in hooge kringen in Duitsch land zulk© bedriegelijke voorstellingen bestaan, kan er niet be slist genoeg tegen worden, opgekomen. Wij aarzelen niet de Duitschers, die dom genoog- zijn om er aan te gelooven, te verzekeren, dat in dien een zoo ernstige plichtsverzaking onder ons denkbaar was de rechtmatige toorn van-het veront waardigde publiek zeker vöor immer hen zou ver drijven van de plaatsen van macht en invloed, dio aldus hadden gehandeld, zulke handelingen hadden

Schager Courant | 1915 | | pagina 1