BERICHT! De Oorlog. het posttarieï Yan 5 cent in rekening gebracht. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. O» onze POSTKWITANTIES voor Inning ëcr abon' nomenlsgelden van de Schnger Couranl. Do Prins en alle endere iijdschriften, Modebladen enz. wordt voorlaan DE UITO. Er is ol meer op, gewezen, dat het doel van de Duitschers met hun inval in Servië is, een weg open te klingen naar Konstantinopel En bet spreekt van zelf, dat dijar ook in de eerste plaats de operaties op het oorlogsveld daarop zijn gebaseerd. En dan hebben we in do eerslo plaats het optreden van don Qultschen generaal Yon Gallwitz te volgen, die rechts van do Morava in de landstreek Pek de hergen bij Botsowats veroverd hoeft tot aan Misslenowatz, onge veer 25 K.M. van do Donau. Het is deze legergroep, die de Bulgaren, did in Kraina zijn gevallen, de hond moot reiken, om de verbinding tusschen Berlijn en Konstnntinopel tot stand te brengen. Daarom ,is hel bericht van belang, dat de Bulgaren do Donau in deze streek hobben overschreden en Radoejewats heb ben genomen. Mogen we een interview met den Bulgaarschen op perbevelhebber eelooven, dan zal de verbinding tus schen de beide bondgeuiootenlegcrs spoedig zijn bereikt Atle berichten wijzen op, dat het in Servië moord dadig toegaat, maar dat de Serviërshoe ze ook vech ten, legen deze groote overmacht- hel niet kunnen uithouden. In hot Berlintr Tögeblatt houdt een majoor, Moraht, de volgende beschouwing: Do aanval der verbonden legers van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije bereikten eerst den zuidelijken Donau-oever na zware gevochten, terwbl tegelijkertijd Oostenrijksche troepen voortrukten uit den Drina-Save hoek en uit het gebied van Visegrad om over de Drina-grens te komen en van hel westen uit voor ver ris te nikken. De aanval op de noordelijke en westelijke grens van Servië begon reeds den löen September met artilicriegevechten. j^u zijn, drie wieken later, de Bulgaren opgerukt naar de oostelijke grens van Servië, zoodat het Servische leger thans in het mid den van een gevaarlijke, drijfjacht zich bevindt. Men kan zich geen ongunstiger positie voorstellen dan die waarin zich thans de woiwode Poelnick bevindt. Hei hoofdleger van de Serviërs is eerst gedwongen zich te begeven naar den uitersten noordelijken rand van zijn gebied. Servië kon niet zonder strijd en een ern stige poging den toegang Uit het noorden af te snij den. den aanvojler in het land laten. Voor het Duitsche leger was de hoofdzaak zich meester te maken van dc gunstigste opmaischvoorwaarden. Deze liggen in het Brocdo Morava-dal, op do heuvelruggen van Belgrado tot Kragujcvatsj en in hot Kolubara-clal, Het Moruvti- del is voor Servië de levensader. Wordt deze afgebon den of allengs verkort, dan wordt het leger onbewege lijk en is met in staat te vechten, omdat het onmo gelijk wordt het lu approviandeeren en het van mu nitie tc voorzien. Men kan nu reeds zeggen, dat dit belangrijke aan vankelijke doel van de Duitsche operatics geilukt is. Terwijl hun linkervleugel zich vastzet op don noordelij ken Donau-oever en tegelijkertijd de zwakke Servische» troepen tusschen de ijzeren poort en het gebied van GGradlste bedreigt, hebben het centrum en de .rechter vleugel van hot leger Von Gallwitz op den zuidelijken Donau-oever reeds belangrijk terrein gewonnenzuidelijk Gradiste, langs do straat, die de Donau verbindt met do Morava, ongeveer vijftig kilometer zuidwaarts. De troepen, die Ram ion do sterke werken van do daar bevestigde heuvels bestormden, hebben, samen met an dere groepen van dit ligcr, die over het eiland Tem es marchcecrden, het werk Pozarevatsi van drie zijden genomen. De nfdcclingcn, die bij bemendria streden, eveneens uit hot leger Von Gallwitz, zijn in opmarsch bi het Morava-dal. Volgens overeenstemmende berichten van vriend en vijand, wijken de Serviërs naar hol zuiden terug. Hel leger Von Kovcss heeft vasten voel gevat tusschen cBelgrado en den Save-Drlna-hock, Ten zuiden van 'Belgrado is dc Servische tegenstand gebro ken. De bcheersdiende hoogten zijn in Duitsche han den coi de overwinnende legers trekken steeds voor waarts, waren dus niet uitgeput door de ernstige ge vechten om do hoofdstad van het land. Dc monding van de Kolubara bij Obrenovatsj ligt onder Duilsch vuur. Eveneens dc Donau-oever tot Sabatsj. In het gebied bij deze stad werd ernstig gevochten, de Oosteu- rijksch-Hongaarsche troepen bèhaalden er de overwin ning. Van hel westen, „over de Beneden-Drina, zijn deze troepen in opmarsch in de richting van de Matsjwa- spoorlijn 1 De situatie van het Servische leger zou echter na dit succes van de bondgenooten nog niet catastrofaal ge noemd kunnen worden. Het zou een groot gebied hebben om zich terug te trekken, indien niet het ingrijpen van het Bulgaarsdie leger het beslissende geyecht veel nader bracht. Na de vlotte mobilisatie en den stillen opmarsch van een Bulgaarsch leger naa rde westelijke grens, ziet men thans boe de aanval van Bulgarije op Servië gedacht is. De Bulgaarsche hoofdaanval is gericht op dat stuk van het Servische gebiecL dat oostelijk van de vesting Pirot (aan de spoorlijn Belgrado—Sofia) tamelijk diep in het Bulgaarsche land dringt Een Bulgaarsche legermacht (waarvan het aantal niet vaststaat volgens de eeno lezing 30000 man sterk is. volgens een andere 6.0000) heeft den .Kadibogaz-pas overschreden en zich waaiervormig uitgebreid over het Servische gebied, zoodat ze thans staat tegenover de Servische stellingen aan den westelijken oever van de Timok-rivier. De plaats Knasjevatsj is waarschijnlijk de sleutel van de Servische stelling en is van belang^ om dat die in het midden ligt van de spoorlijn Nisj— Zajecar, waarlangs hel verkeer gaat tusschen Servië cn Roemenië. Het vervoer op deze Bjh is reeds ge staakt waarschijnlijk, omdat de Servische regeering hel rollend'materieel niet meer veilig achtte of het brengen wilde naar 'Salonlkl voor het transport der troepen van de Entente. Een andere Bulgaarsche legerafdeeling is van Sofia uit opgerukt naar de Servische grens en is reeds de Rivasa overgestoken, op weg naar do vesting Pirot, die het steunpunt is van Nisj. Pirot is een verschanst kamp. beschermd door werken van ouderen datum. In ae laatste jaren is het, evenals Nisj en Zajfecar, ver sterkt. Do omvang van hei 'kamp Pirot bedraagt 35 K.M. Verder wordt een Bulgaarsche opmarsch gemeld, in do richting van de Vlasina-rivier. een rechter zijrivier van de Morava, die tegenover de stad Leskovac, 35 KM. zuidelijk van Nisj, daarin uitmondt Over een eventueel landingscorps van de Entente schrijft majoor Moraht, dat deze hulptroepen alleen van nut kunnen zijn, indien zij bijtijds komen, om aan de beslissing deal to nemen. Dit acht hij echter zeer onwaarschijnlijk. Deze beschouwing geeft o.L een duidelijk beeld der situatie, ofschoon niet mag worden vergeten dat hel door een' Duitsche bril wordt bekeken. De laatste oorlogsberichten melden, dat de Bulgaren do Macedonische steden Isltlp cn Radowisjta zijn bin nengetrokken. Ook Wranja Is bezet, waardoor de spoor weg Uskub-NisJ^- is ofgcsnêdtn. In het dal van Bregalnitsa veroverden de. Bulgaren Kotsjana. De Oostenrijksch-liongaarsche troepen zijn Zaboc ge naderd. Duitsche strijdkrachten rijn ten zuiden van Semen- dria al vechtend over de Éencden-Ralia getrokken en hebben ften. Z.O. van Pozarevo, in de richting van Petrovec opnieuw terrein gewonnen. De Bulgaren hebben den vijand sterke stellingen op de Sultan Tepes, ten Z.W. van Egri Palanka, afge nomen. Bij Koemanova hebben rij 2000 Serviërs gevangen genomen en 12 kanonnen buil gemaakt. De Lokal Anzeiger ontleent aan de Grazer Post een bericht uil Sofia, volgens hetwelk de uit Fretka Zoeka en Topolovjca met onweerstaanbare kracht oprukkende Bulgaarsche troepen na een hevig artilleriegevecht van een dag Ajezar hebben bezet. Daardoor is het midden punt van den spoorweg Negotin-Nisj in bezit genomen en hebtoa de bjj Negotin staande Servische troepen hun steunpunt verloren, zoodat hun terugtochtswog is af gesneden. De van Kelibogdas uit opgerukte legers rijn Knja- zavac binnengedrongen. De Noordelijke vleugel dezer troepon beeft na een wanhopig gevecht valevac genomen Hiermee zijn de meest versterkte verdedigingspunten dor naar Nisj leidende spoorwegen in handen aer Bulgaren gevallen. Met heldenmoed trachten do Serviërs de klein ste plaatsen te behouden, waarom de meeste stellingen met de bajonet moeten 'worden genomen. De spoor wegverbinding naar Oeskoeb is verbroken. Do bevol king verlaat dc stad, daar de Serviërs maatregelen tref fen om haar tot; het uiterste to verdedigen. Uit deze enkele berichten blijkt voldoende, dat hel do Serviërs niet voor den wind gaat en zij van alle kanten hesprongen worden. Uit Servische bron komt geen enkel bericht, wat aanleiding geeft tot allerlei gis singen. Van het Westelijk oorlogsveld komt het bericht van een afgeslagen aanval der Duitschers op Rheims. Deze aanval is voor de Duitschers met een volkomen neder laag geëindigd. Het Fransche bericht zegt: Dezen aanval had de vijand zorgvuldig voorbereid' door een langdurig bombardement, waarbij ook projec- iclen met verstikkende gassen en wolken chloorgas ge bruikt werden. Zijn infanterie drong in sommige ge deelten von do eerste linie der loopgraven binnen, maar verd door onze (Onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen bijna volkomen weer daaruit verdreven. Bij een krachUgeai tegenaanval, dien wij' in den na middag ondernamen, worden de overige vijandelijke troe pen verdreven. De vijand leed zware verliezen. Ook generaal Freiich rapporteert van afgeslagen aan vallen der Duitschers. Het Duitsche legerbericht meldt het gevangen nemen van 4 officieren en 364 man in Champagne. Van uit het Oosten zonden de Russen geen andere berichten als over den wanhopigen toestand waarin volgens hen de Duitsche legers verkeeren. Al mag de toestand der Duitschers niet zoo sterk zijn als enkele weken terug, ons lijken die Russische berichten en overzichten wel wat al te sterk gekleurd. In de streek van Riga duurt het vechten voort en daar hebben do Duitschers het doip Kisj bezet. Ook slaagden de Duitschers er in in noordelijke richting vooruit te komen. En dan gaat het Russische bericht voort: Onze troepen hebben het gisteren in de streek van den middenJoop van de Styr behaalde succes schitte rend ontwikkeld. Bij de boerderij Zaliadin ten N. van Rafalofka namen wij vele gevangenen en machine geweren. Onze troepen vermeesterdén de stad Tsjarlo- rysk met een onstuimigen aanval. Tegelijkertijd wer- len de flanken van de Duitsche afdeeling die op die plaats opereerde, omgetrokken. Wij maakten meer dan 700 soldaten van het lste regiment grenadiers Kronprinz met 28 officieren, o.wi de commandant van het 3de bataljon, gevangen. Bovendien werden 9 kanonlnen en bomwerpers genomen. In de groote verbittering van den strijd, die het gevolg was van het bijna uitsluitende gebruik von ontplofbare kogels, door de Duitsche..., werd een ont zaglijk aantal soldaten van het genoemde regiment aan dc bajonet geregen. Bij Nowosclki aan de Styr, stroomopwaarts van Tsjartorysk, zijn de Duitschers en Oostenrijkers op de vlucht gedreven. Onze troepen vermeesterden de dor pen Bocdka en Boednia stormenderhand en namen tal van gevangenen len ma chinegewerodn. waarvan, het aantal nader bepaald zal worden. Volgens aanvullende inlichtingen bevinden zich on der de gevangenon, die gisteren hij1 Nowosclki gemaakt zijn, 2 geheel© compagniën van het 41sto regiment in fanterie, met hun commandanten. Tot een bloedig handgmeeea kwam het herhaalde malen bij het dorp Komarowa, bij de hoeve Gley op den rechteroever van de Styr, bovenstrooms van-No- wosselki, cn bij hot dorp Bogocslawaka, ten N»W. van Deraejno. De gevechten verliepen eveneens in ons voordeel. Bizonderheden worden nog vastgesteld. De op bekwame wijze geleide 'krijgsverrichtingen van onze troepen en de bereikte resultaten, weer spiegelen zich in de 'volgende gegevens. Wij hebben gisteren 50 officieren on 1900 soldaten gevangen ge naakt en 6 mitrailleurs en oen groote hoeveelheid wapens en schietvoorraad door den vijand achterge laten. vermresterd. Onze troepen hebben slechts 1 officier en 5 soldaten verloren. Uit Duitschland komt het bericht, dat het offen sief der Russen in Wolhynië finaal mislukt is en alleen aan de Styr wat voordeel is behaald. IHj aanvallen tegen Dunaburg worden voortgezet door de Duitschers. Volgens het Russische bericht hebben de Duitschers daar reeds 80.000 man verlo ren. De Duitsche artillerie heet te verzwakken,, het Russische vuur neemt in kracht toe. De Duitschers zien de mogelijkheid van 'een terugtocht onder de oogen. De Duitschers blijven hard aan hun ontzag gelijke verdedigingswerken arbeiden. WINKEL, 20 Octobw. Appelen f f a f 3.5R peren f 1 a f 3.40 per mand. N'oten 37 cent, kool f 4 a f 10.50, koolrapen f 1. a f 3.50, andijvie f 0.65 a f 0.85 per 100. Slaboonen f 3 a f 10.50 per pond. Snijboonên f 2.60 per 1000. Spruitkpol f 1.80 per zak. XOORDSCHARWOLDE, 'Woensdagmiddag. Aardappelen: eigenheimers f 1 a X 1.20, blauwe f 1.10 a f 1.35, per zak. Gele nep f 3.70 a f 4.70, drielingen f 6.10 a f 7.10, grove uien f 7.20 a f 7.80 per 50 KG. Wortelen f 1.85 a f 2.10. Bieten f 11 a f 13.90. Donderdagochtend. Bloemkool f 7 a f 9.20, roode kool f 4 a f 18.70, gele kool f 3.50 a f 14.1fy witte kool f 2.70 a f 24 per 100. Witte kool per "wagon f 350 a f 355. Woensdag 19 wagons. IIROEK OP LANGENDIJK, Woensdagmiddag. 825 Baal uien f 7.50 a f 8. 156 Baal wortelen f 1.68 a f 2.10. 415 KG. slaboonen f 4.10 a f 5.90. 2500 Ram menassen f 8.70. 8200 Bieten f 7 a f 16. 18 Zak aard appelen brayo's f 1.45.1 Donderdagmorgen. 7800 Bloemkool le soort f 4.80 a f 8.30. 2e soort f 2.50 a f 3.50. -26200 Roode kool f 2.50 a f 17.50. 24600 Gele kool f 3.80 a f 14. 27800 Witte kool f 6 a f 25. I WARMENHUIZEN, Dondlerdagmorgi«n. Gewone uien f 7.40 a f 8. Roode kool f 6.80 tot f 15.40. Gele kooi f 7.50 a-'f 10.20.'Witte kool f 8.20 a f 23.90. Wortelen f 1.85 per baal. SCHA GEN, 21 Octohter. 5 Stieren f 200 a f 250. 384 Magere geldekoeien f 220 a f 350 matig. 91 Vette geldekoeien f 200 a f 450 matig. 120 kalfkoeien f 230 a f 400 matig. 156 Vaarzen f 150 a f 225. 135 Graskalveren f 70 a f 130. 30 Nuchtere kalveren f 8 a f 20. I i 1020 Vette schapen f 42 a f 66. 580 Over houders f 24 a -f 42. jfl Vette varkens f 0.80 a f 0.92 per KG. 80 Biggen t 16 a f 27. 300 Konijnen f 0.25 a- f i.50. 200 Kippen, f 0.60 a f 2.50. I 125 KG. boter f 1.65. I t 50 KG. kaas f 0.60 a f 0.80. 2000 Kipeleren f 7.50 a .f 10 per 100. EEN ABUIS. In ons bericht over de verkooping v»n üe boer derijen van de erven Stammes'is een abuis ingeslo pen. Daar staat vermeld dat twee porceelens 'wei land op Gr oo te wal aan den Lu tk e w al de r weg zijn ge kocht door den heer P. Stammes Dz. voor f 9890. Dit moet zijn de heer P. Timmerman Dz. BEVOLKING. CORNELIA JACOBA LUKEN wordt nogmaals ver zocht, zoo spoedig mogelijk ter secretarie te ver schijnen, teneindo inlichtingen te verstrekken voor do Bevolkingsregisters. POLITIE. Vermist: een vet schaap (weer), zonder merk. MARKTOVERZICHT. Toen wij hedenmorgen op de pui van het Raad huis stonden vergeleken wij onwillekeurig de markt bij oen reuzen-komma, waarvan het marktplein de punt en de Gedempte Gracht do staart vormden.: de levensbneil van Behagen. De aanvoer op deze voor- markt van onze groote herfstkoemarkt was zóó groot dat hij niet door dien van de volgende week over troffen kan worden. 1 Op do Gedempte Gracht stonden 1600 schapen, meerendeels vette. De prijs was alweer hooger: f66 op naam van den heer P. Stammes alhier. Bij den afloop der marlet, moesten enkele verkoopors ver markten. Op hun te hoogo vraag in den beginne was wel een goed bod gedaan, doch 'dit leidde tot geen verkoop. Later konden ze den geboden prijs niet meer bedingen. Vette lammeren waren heel duur, betaald werd f 42. Varkens, met kleinen aanvoer. 16, golden 45 cent. Vette koeien bleven prijshoudend, Voor de goede kwaliteit werd 50 51 cent betaald. De heer Licht hart van Burgerbrug ontving f 450. In stalvee was de handel tamelijk stug, bij jong vee was hij zelfs traag. Ook hier was de te 'booge-vraag de oorzaak, dat loven en bieden heel vaak in een sleepende her haling overging. Melk- en kalfkoeien blijven vrij wel op de verkregen hoogte. 'Dei beste noteeren v.an f 390 tot f 420. Kipeieren prijsden vtan 7Vè tot 10 cent. Het uit voerverbod heeft den prijs weinig verminderd. De productie-staking bij de kippen houdt de markt hoog. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in dan morgen van den 21 October 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 781.7 te Haparanda, laag- ster barometerstand 765.2 te Vlissingen. Verwachting tot den'avond van 22 October. Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind. Nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geep regen. Zelfde tempe ratuur. HET SCHOOLWEZEN IN POLEN. Men schrijft van Poolsche zijde aan-de N. Ct.: Tot do revolutie van het jaar 1906 «was 't school wezen in Congrespolen geheel en al Russisch. De Poolsche tual werd alleen* in de lagere klassen bij het lager onderwijs al3 hulpvak toegelaten. Even eens bestond het onderwijzend personeel aan de scholen voor middelbaar onderwijs en aan do 'Uni versiteit te Warschau bijna geheel en 'al uit gebo ren Russen. De algemeene leiding yan liet 'onJderwijs berustte bij een hooggeplaatst ambtenaar aan het bministe- rie van Onderwijs, die den titel van Curator droeg, m den loop der jaren 'gelukte het den Warschauer Curator, zich van het ministerie bijna geheel on afhankelijk to maken en hij genoot een groote zel f standigheid, die echter do Poolsche bevolking niet ten goede kwam, doch dieinde, om haar te onder- drulcken.k Als de jonge Pool 'na 8 jaren 'de sohool verliet, om student te worden, bleef hij op zijn vorderen levensweg een onverzoenjijken haat tégon den Rus- sischon onderdrukker in het hart koesteren, Na de revolutie van 1906 was het veroorloofd In scholen met bizonder onderwijs do Poolsche taal te gebruiken. In de binnenlandsche Russische gouvernementen hadden de z.g. ..landschappen" ongeveor een kwart eeuw geloden do schoolplicht ingevoerd. In Con- gro8polen bestaat dit evenwel niet. Integendeel poog de de Russische regeering het schoolgaan 'zooveel mogelijk te beletten. Zoo mochten er b.v. slechts 40 kinderen per klasse worden 'Opgenomen. In Warschau waren slechts 3 pCt. der gomeento- inkomsten voor int schoolwezen uitgetrokken, ter wijl 12 pCt. dienden, om hot politiewezen to bekos tigen. Wanneer men deze feiten voor oogen heeft, is het tc begrijpen, dat het burgercomité aanstonds na dé verdrijving der Russen besloot algemeenen leerplicht in to voeren en te dien einde een bedrag van 1800000 roebel uittrok. LUCHTDRUK TER BESCHERMING VAN OOR - LOGSSCHEPEN. Een bekend ingenieur heeft onlangs een Vinding gedaan, die vooral in dezen oorlog veel waard zal blijken. Deze vinding maakt het mogelijk, het door een lek naar binnen dringende water door middel var samengeperste lucht weer naar buiten te drijven. Hiervoor wordt het heele schip in verschillende „saarogeperste luchtzones" verdeeld. De sterkste druk wordt uitgeoefend in de lek geworden, afdeeling terwijl in de verder afgelegen ruimten de druk lang zaam vermindert. De aan- en afvoer van de samen geperste lucht heeft plaats -door de ventilatiebuizen van de afdeelingen. Bij brandgevaar zou men door die leidingen een onbrandbaar 'gas kunnen voeren, "*i zoo het vuur snel onderdrukken. DOOR EEN ZEPPELIN GERED. Het stoomschip „Scotia" van Stettin van de ree- derij Fmil R. Retzlaff te Stettin met erts op weg naar genoemde plaats, werd ter hoogte van Haele (Bornholm) door een Engelschen onderzeeër ver volgd 'tot aan, het lichtschip van Adlergrund. Het schip zou zeker het slachtoffer zijn geworden van den onderzeeër, wanneer niet plotseling een Zeppe lin boven do Oostzee was verschenen. De „Scotia" gaf nu aan het luchtschip een sein, dat het vervolgd werd door een vijaftdelijken, onderzeeër. Toen men op dit schip den Zeppelin, die onmiddellijk met de vervolging begon, bemerkte* dook-het onder en ver dween. GI-S1RAFT WEGENS ONGEHOORZAAMHEID. Te Mons (Bergen) zijn, aan de fabriek van Len,oir do bostuurders, ploegbazen en een groep van meer dan 80,werklieden, tot zwaardere en lichtere gevan genisstraffen veroordeeld wegens de weigering om.'t werk te hervatten op aanmaning van do Duitsche autoriteiten. Do gouverneur-generaal heeft.deze ver oordeeling ter kennis van de geheele Belgische be volking gebracht. BOTER. Een der correspondenten van, het Hdbld. aan de Oostgrens schrijft: Er gaat een alarmkreet 'door de Duitsche pers over de ongekend hooge boterprijzen. De handela ren waren 'tot nu toe over 't geheel genomen niet door maximumprijsr< gebohden. Nu zijn onlangs te Müncbeu maximum^-ijzën vastgestefd en dit voor beeld heeft thans ook navolging -gevonden in de Marken en sedert 18 October ie Hannover. Daar word Maandag de maximum-prijs voor goede boter vastgesteld op 2.80 mark per pond. Wie meer vraagt of hooger biedt, verbeurt een boete van 3000 mark of wordt gestraft met hoogstens 6 maanden gevan genisstraf. Maar Maandag jl. kostte te Wilhefmsha- veu het pond boter op de markt minstens 3.30 mark en tegen 'dien prijs kon men slechts met groote moeite een h twee pond machtig worden. Ook te Berlijn vroeg men op vorige weekmarkten geregeld 3 mark en meer per pond. 'Geen wonder dan ook, dat de Duitsche pers algemeen aandringt hel vaststfcllen van maximum-boterprijzen voor het ge heel© rijk. Doch hiervan alleen verwacht men met alle heil. Men wil, dat de Duitsche huisvrouwen al gemeen zich gaan beperken in 't verbruik van bo ter. Op die wijze zouden de prijzen het best naar omlaag gaan, evengoed als de vlecschprijzecn to Wee- ncn, toen 'de Weenenscho vrouwen algemeen zich zoor gingen beperken in 't gebruik .van vleesch. En niet alleen, de inlandsche boter is ongehoord duUr; ook die in het buitenland stijgt. In Denemarken be taalt men yoor den centenaar -50 KG.) 200 kro nen f 132). En Skandinovischo botur botaalt men in den kleinhandel zelfs mot 3.20 mark per pond. tegen de duikbooten. Aan de mededeelingen, 'onlangs in de Amerikaan- sche bladen verschenen over do wijzen, waarop do Engelschen zich verdedigd hebben tegen de Duitschö duikbooten, herinnerde mij een gesprek dat ik had met een opvarende van een Nederlandsoh haring - schip, dat hier dezer dagen binnenkwam. Dczo opvarende deeldo ons dan mede, dat hij in do vorige week op de thuisreis naar IJmuide.n met een flink vaartje zeilende was toen, het schip 's nachts tegen iels opstootte, schijnbaar tegen een gespan nen staaldraad, waardoor het vaartuig een Uoht,e trilling kreeg en een paar meter teruggezet wotd. Dadelijk hoorde men een signaal, veel •overeenko mende mot het geluid van een groote electrischo bel. Tot verbazing der opvarenden, van het haringschip lcwum eenige minuten na het hooren van dit sig naal ten duikboot naar boven,weliswaar niet ge heel op do watervlakte, doch even daaronder, zoo dat men zijn zogwater duidelijk kon onderscheiden. Deze duikboot'voer geruimen tijd om-hot vaar tuig been om eens poolshoogte.te netmen, daar door de duisternis zeker niet voldoende kon worden, op genomen met welk'8oort van vaartuig men te doen had. Ten langen leste verdween de duikboot toch weer in de diepte en zeilden de Hollanders ongemoeid ver- derwonder den indruk van het vreemda avontuur en blijde zoo goed aan het raadselachtige geval ont komen te zijn. ontploffing. Uit Parijs, 20 October. Er heeft hedenmiddag een hevige ontploffing plaats gehad in een fabriek in.de rue Tolbiac, waarbij een groot aantal persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. De president en de minister van binnenlandsche zaken begaven zich naar'de plaats des onheils. VERLOF LANDWEER. Binnen niet te langen tijd, als de eerste lichting van den jongen landstorm voldoende geoefend is, om bij bet veldleger haar verdere opleiding te kun nen ontvangen, zullen er een of meer lichtingen van de landweer met verlof naar huis worden gezon den. Nu vestigt mén er onze aandacht op, dat niet allen, die voor verlof in aanmerking komen, als zij voor de vraag gesteld zouden worden, of zij van onbepaald verlof wenechen gebruik te maken, deze vraag bevestigend zullen beantwoorden. Bij eenp vroeg» re gelegenheid, toen er één landweorlichting in hot genot van verlof is gesteld, voor zoover dit gewensi-ht werd, hebben, als wij ons wel herinneren, ongeveer 9 pet. er de voorkeur aan gegeven onder de wajienen te blijven. Zou hot nu niet mogelijk zijn, vraagt men ons, om tijdig voor er weer een lichting landweer mei verlof wordt gezonden, gele genheid tot ruiling te geven. Onder do jongere lich tingen, die nog niet voor verlof in aanmerking ko men, schrijft mon ons, zijb, 'een aantal mannen, be drijfsleiders en mannen van nering of met zaken, die gaarne met verlof zouden gaan. Daarentegen zijn er onder de ouderen mannen, die, om welke re den dan ook, liever voorloopig bij den troop zouden blijven. Is nu niet oen systeem van reling tusschen deze twee groepen 'uitvoerbaar? „Het netelige, on sympathieke verlofsvr'aagstuk zou er een heel eind mee opgelost kunnen worden. Mijns inziens i.i»u hot oen prjiotisclie maatregel zijtn, want behalve dei'be langhebbenden, die direct zouden worden geholpen, zou ook het. Rijk gebaat zijn, 'doordat vele onder steuningen zouden komen to vervallen." En voor den goeden geest in den troep zou eone ruiling wellicht ook voordooien hebben. Wij geven deze gedachten voor wat 'zij zijn. In staat om to beoordeelen, of zij voor practische uit voering vatbaar zijn, zijn wij niet. Doch hot donk beeld ÜJkt ons van voldoende belang, om hot op de/e wijze aanhangig to maken, aldus .do N, Rt, Courant. YAN EWTJCKW.Uli. Aangevoerd aan den vischafslag, op Woensdag den 2»! October: 181 pond bot, prijs per pond 14 K 46V4 cont; 101 pond schol, prijB per pond 10 oent. CALLANTSOOG. Naar wij vernemen zal do secretaris der rente- CommiB8H Alkmaar op Zaterdag 23 October a.s. van 11 tot 1 uur ter gemeente-secretarie zitting houden, om belanghebbenden in de gelegenheid to stellen aan vragen cm ouderdomsrente in te dienen.1 D1RKSHORN. Uit de bibliotheek van de vereenlging „Nut en Ge noegen" alhier zijn in het afgeloopen lees jaar ruim 600 nummers gevraagd. Wel een bewijs, 'dat de bi bliotheek in een bestaande behoefte voorziet. Jam mer is het dus, dat zij al sinds jaren'door slechts enkele ingezetenen (ruim. een 10-tal) moet worden in stand gehouden. VALKKOOG. Naar wij vernemen, zal voor rekening van den heer M. Slot Kz. te Groenveld, 'aldaar een nieuw hoerenhuis worden geboXiwd. volgens bestek en lee- kening van den 'heer W. Dirkmaat te Noordschar- woudo. I 1 MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave,d d. 13 October j'. wer den gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Zuid-Holland i geval ©in elk der gemeenten Overschie en Rotterdam; r.t in Zeeland 1 geval in elk der gemeenten Rloetinge, Sluis en Stavenisse; m Noord-Brabant 2 gevallen te Veldhoven en l geval in elk der gemeenten Gemert en Woensdrecht; in Overijssel 7 gevallen te-Staphorst; in Gelderland 1 geval in, elk der gemeentenDinx- perloo en'Aalten; m Limburg 4 gevallen te Vaals, 2 gevallen in elk der gemeenten Wittem, Voerendaal, Eysdeu en Kerk- rade, 1 geval in elk der gemeenten Maastricht, Mer kelbeek en Oud-Vroonhoven. Het geval te Woensdrecht betrof verdacht vee van denzelfden eigenaar bij wiens runderen 5 Octo ber to Ossendrecht mond- en klauwzeer werd gooon- stuteerd. DIENSTWEIGERING Onder de beschuldiging ter.zake-van opruungaoor middel van het zoogenaamde manifest der dienst weigeraars is door den 'officier van justitie te As sen rechtsvervolging ingesteld tegen dr. Louis A. Bühler, rustend predikant te Paterswolde. OUDE NIEDORP. Bij de Woensdag gehouden stemming van de Banna alhier, werd de heer C. Over Kz. met 66 van dc 77 uitgebrachte stemmen herbenoemd tot lid van het Da- gelijksch Bestuur, de hoer D. Wijnker werd herbe noemd tot Hoofdingeland dier Banne met 73 stemmen cn de heer Jb. Pluister werd met 76 stemmen her benoemd tot Hoofdingeland van Westfriesland, genaamd do Schager en Niedorper Koggen. BREEZAND. Woensdagavond is door den laatsten trein tusschen dc posten 9 en 10 een pink van den heer Jb. Wig- gors overreden. Daar het naar de markt te Scha geil moest, was het door de drijvers van huis gehaald cn met andere dieren op een stuk land gejaagd. Zeker is het daar losgebroken en op de lijn geraakt. Voor den eigenaar een leelijk schadepost je.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2