Hitna Nieiws- ZATERDAG 23 OCTOBER 1915. a8ste Jaarg ang. No. 5682. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Bond van Zuivelfabrieken. SCHAGER CO D R A KT. Hit blad verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woensdag, )onderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 'a morgens 9 are wor- VDVERTEtTHENT in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCBAQEN, LAAN D 5. - lol. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.85; per post f 1.-. Losse nummers 5 cont ADVERTE1TTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno f 0.35, iedere regel meer 6 ot. Groote lett worden naar planter, bere. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. VERDUISTERING VAN MILITAIRE GOEDEREN. Te Ede is heel wat opschudding veroorzaak* door do ontdekking yan een belangrijke ve>-duistering van militaire goederen, waarbij zoowel militairen als bur- gers zijn betrokken. Er heeft oen groot aantal huis- loekingen plaats gehad, en bij niot minder dan 35 personen zijn goederen gevonden, o. a. eenige hon derden rgjjitaire dekens, leerwerk. w&arbij volledige paardentuigen, een groote hoeveelheid schoenen, enz. Op de markt werden o. m. eenige tientapen paar dendekens gevonden, die reeds in de tweede hand waren overgegaan. De politie is "den gehcolm dag in de weer en daarbij blijkt, dat de zaak steeds groo- *er omvang aanneemt. WEER ONDER DAK. Het gezin, van een arbeider te Winterswijk was door gemis aan een woning reed3 sedert Mei in de open lucht gekampeerd. Dank zij den bemoeiingen van het gemeentebestuur is 'nu een oude spoorwa gen gekocht, waarin hij onder dak is gebracht. KOLHORN. Op de bouwhoeve Prinsenhof in den Waardpolder, in gebruik bij den heer K. Breebaart Dz., staat een mijt haver en een strootoijt in vollen .brand. De spuit is in werking gesteld. HOOGWOUD. Tot secretaris 'der 'Commissie tot Wering van Schoolverzuim is in deze gemeente benoemd de br. A. Hazelkoff, hoofd der school alhier, inplaats van den beer M. de Jong. HOOGWOUD. De Burgemeester dezer gemeente heeft tot ver- kooper yan regeeringskaas aangewezen den heer W. Ivoorn Pz. te Aartswoud. HOOGWOUD. Dinsdag werd de laatste oursüsavond over Ned.- Indië, vanwege, onjze afdeeling van het N.O.G. alhier gehouden. Het gwhoor van den eersten avond is den spre ker. den heer S. Bartstra uit De Rijp, nagenoeg ge heel getrouw gebleven. 'En enkelen zijn den twee den of derden nog gekomen. Geen wonder, de spre ker deed zich kennen als èen boeiend redenaar, een uiterst gezellig vertellor 'en een geestig causeur. De cursus kan uitstekend geslaagd heets».1 MELKVOORZIEN1NG. ln de vergadering van'deelhebbers van gisteren In de Zuivelfabriek „De Dageraad" te Burgerbrüg, is besloten de melk voor de burgers te Burgerbrüg beschikbaar te stellen tegen f 0.10 'per'Liter. BROEK OP LANGENDUK. De heer M. KosteliJ'k, proponent te Broek op Langendijk is 'beroepen hij de Ned. Herv. Kerk té Melissant. i 1 BROEK OP LANGENDIJK. De heer A. Weder te Broek op Langendijk, is geslaagd voor 'de acte vrije- en orde-oefeningen. GKESTMER AMBACHT. Tot lid van "t bestuur yan den Polder Geestmer Ambacht, is gekozen de he#r G. Kroon te Zuidschar- woude. i i CALLANTSOOG. Goedkoop ongebuild tarwebrood (zg. regoerings- broodj, zal ook in deze gemeente' verkrijgbaar wor den gesteld. Zij die van dit brood wenschen gebruik te maken, kunnen daarvan aangifte doen ter ge meente-secretarie op 25 en29 'October a.s. des na middags y&g 1—5 uur. BARSIJS G ERHORN. Heeft men vroeger wel eens geklaagd over de zuinige verlichting van do petroleumlampen in de ver uit elkaar staande straatlantarens, nu die .ver lichting zich bepaalt op maar enkele punten in het dorp en de rost 'maar weer als yan ouds in 't don ker moet blijven, nu gevoelt men -toch wel een beetje het gemis van die „gloeiende spijkers", zoo als mopperaars de straatlantaarns) noemden- de ver gelijking van het halve ei tegenover den' liegen dop komt 'er uit Gelukkig kan men'zich verblijden met het uitzicht op de electrische verlichting; tegenover den Konings weg en op den hoek van den Leekerweg kan men dezer dagen zien hoe geducht er geheid wordt voor de fundeeringen der zoogenaamde kabelhuisjes; die kleine gebouwtjes zullen stevig staan. ANNA PAULOWNA. Donderdag 21 October hield de-vereeniging'Nut en Genoegen haar jaarvergadering in het lokaal van den heer G J. Volder. De voorzitter, de heer C. Kaan opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de leden en gaf daarna het woord aan den se cretaris, den heer D. Zon, die de notulen las, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. De heer G. Slikker deed hierna als penningmeester rekening en verantwoording van zijn, gehouden beheer. Ont vangen was f 45 en uitgegeven f 44.55. Op verzoek van den voortzitter stelden zich do heeren G. Visser en H. Scbreuder beschikbaar tot het nazien der re kening, waaraan, een gunstig rapport werd 'uitge - bracht. Aan, den penningmeester viel de dank van den voorzitter ten deel voor zijn accuraat beheer. Aan de beurt van aftreding waren de bestuurs leden, de beeren G. Blom en 0. Kaan. Beiden wer den bij acclamatie herkozen. Laatstgenoemde toon de zich bereid, opnieuw de functie te vervullen, ter wijl door afwezigheid van eerstgenoemden aan dezen bericht zou worden gezonden. Toen kwam aan de orde de bespreking over de ineenzetting van het eerste nut. De heer H. 'Müller wenschte den eersten nutsavond flink te doen zijn, om. een goeden'indruk bij de leden te maken en zou er graag wat gold aan willen besteden. Dit laatste zou volgons som mige leden moeilijk zijn met het oog op do kas. Na ceaig debat werd besloten, dat het bestuur een conferentie zou houden met eenige dames en hee ren, die hiertoe 'zouden worden uitgenootiigd, ten einde oer» tooneelstukje op te voeren. Mot de lei ding hiervan zouden, zich belasten de heeren D. Zon en H. Stellingvverff. - Verder 'nam de heer H. Müller een lezing op zich en de 'heer G. Slikker een bij drage. Daar de rondvraag verder niets opleverde, volgde sluiting. ZIJPE. Dezer dagen is door Hoofdingelanden van Zijpe en Hazepolder besloten het weekloon van den hoofd werkman van 8^noemden polder met f 2 te verhoo- gen en alzoo te bepalen-op f 12. f 1124 ZOEK. De Haarlemsche berichtgever van de Tel. schrijft: Bij de behandeling van een der punten van de raadsagenda van Schoten, bleek Donderdagavond, dat een som van f 1124 verdwenen was. De boekhouder voor het gasbedrijf, de heer Vis ser had tweemaal als uitbetaald geboekt een som van f 1124 vpor'een levering van keien door de ge meente aan het gasbedrijf. Hij zegt die som ook tweemaal uitbetaald te hebben. Hij heeft van die sommen pok twee kwitanties. De gemeente-ontvanger, de heer Wolff, heeft echter de som van f 1124 slechts éénmaal als ont vangen geboekt en houdt vol, die'som maar eenmaal ontvangen te hebben. B. en W. hebben den directeur van bet gasbedrijf aangeschreven zorg te dragen, dat deze zaak in orde komt. 'Het 'bedrag is door borgstelling gedekt. j De Kaad 'besloot echter om een commissie van. drie leden, de heeren Prusscher, Schuurman en De Vries te benoemen, om deze .zaak te onderzoeken. Da ontvanger en de boekhouder rijn, zoo redeneer de men, beiden schuldig aan slordigheid. 'De ontvan ger door twee kwitanties te geven en de boekhou der wegens het 'tweemaal'uitbetalen van één post; maar bovendien blijft de vraag, waar de verdwenen f 1124 zijn. De heer Verkooy merkte bij deze zaak op, dat hij den gemeenteontvanger wel een „slordigen ke rel" vond, wat zijn administratie betreft, maar dat hij hem niet in staat achtte tot „gappen". Sedert jaren, zei hij, had men -te Schoten op de gemeentekas geaasd; nu men, hierop te scherp let te, gingen do ambtenaren elkaar „berooven". Toen de voorzitter hem over deze -uitdrukkingen tot de orde riep, zeide de heer Verkooy het meer „Farizeesch" te zullen zeggen, wat hij deed door op te merken, dat de f 1124, die in geen van de twee kassen meer was, verdwenen moest zijn in den zak van een der aimbtenaren. NO ORD SCHA R\V OUDE. Wij vernemen, dat de cursus van de afdeeling Lan gedijk van de Vereenjging tot besvordering van het Vakonderwijs ia Westfriesland is aangevangen met 11 leerlingen. Het onderwijs wordt gegeven door de heeren S. Vis te Oudkarspel en Kopij te Alkmaar. HET MANIFEST IN ZAKE DIENSTWEIGERINGS ACTIE. Aan „Het Volk" wordt uit 's-Gravcnhage geschre ven, dat de regeering ernstig yan plan is, krachtig op te treden tegen de onderteekenaren van het be kende manifest inzak© de dienstweigeringsactie. De onderteekenaren, die tot den krijgsdienst behooren, zouden worden ontslagen, terwijl de ministers zich tot de onder hun controle staande besturen hebben gewend met de aanspori"f. tegen deze personen op te treden. De minister van justitie moet volgens Het Volk overwegen, of er een strafvervolging tegen de onderteekenaren zal worden ingesteld,-maar zou nog aarzelen, win het tot straffen zou leiden, die niet in'evenredigheid zouden staan tot de betrekkelijke ongevaarlijkheid van, het misdrijf. De Kaasmarkt stop. Je moet maar boffen.il De kaasmarkt te Alk maar bezoeken we bijnja nooit en nu 'wo juist Vrij dagmorgen daar waren, was er wat bizonders. En iets boel bfcjonjiiers ook. Is bet etr anders een drukte van commo pa, draven de Jiaasdragers zich onder luid roepen om ruimte in het-zweet, is er handel en beweging, nu was dat alles anders. De uitvoer van. kaas was tegen den 24sten stop gezet en het 'gevolg was, dat do handel stropte. De dekken lagen nog dicht over do stapels en hier en daar werden da hoofden bij elkaar gestoken en ia druk gesprek de situatie besproken. Er was geen handel, De vereeniging van Kaashandelaren hatl, toen het uitvoerverbod bekend werd, dadelijk een vergade ring belegd, waar ook "bestuursleden 'van den Bond van Zuivelfabrieken present waren. Voor do pers was deze vergadering 'niet toegankelijk, maar naar wij hoorden ging het daar nogal druk toe. Het •scheen wel of men over den handel van een der col lega's niet al te best te spreken was. Het resultaat dier besprekingen was, 'dat de handelaren besloten, om zoolang de toestand zoo scheef was, om niet te koopen en den boeren te adviseeren om niet te verkoopen. De heeren Koster en De Boer, die voor de belangen der producenten in deze vergadering op traden, bepleitten de algemeene samenwerking, om van de regeering een eerlijke regeling van den kaas verkoop te krijgen. Het duurde niet lang of de Alkmaarscbe omroeper verscheen en deze maakte bekeDd, dat het bestuur der Vereeniging van, Kaashandelaren en het bestuur van den Bond van Zuivelfabrieken adviseerden om vandaag geen zaken te doen en de kaas weer mee naar huis te nemen. J Dit advies werd vrij algemeen opgevolgd en wij kunnen het ver kleren, 'zonder veel gemopper. Men nam de zaak nog al,algemeen goedmoedig op, begre pen ais het werd, dat aan dezen toestand spoedig een eind moest komen. 'Het was anders geen klei nigheid om een aanvoer van pLm. 225000 KG., dus een volle markt met kaas, weer op te laden en huis waarts te brengen. En wb zouden haast zeggen, dat het vanzelf sprak, dat er enkelen uit het krijt sprongen, zoowel van 'den kant der kaashandelaren als van de boeren-kaas- producenten, ja zelfs van, de aangesloten fabrieken. De heer Le Bret van Dordrecht verklaarde,-af aan stonds kaas te zullen koopen, terwijl ook de firma Dd Jong uit Hoorn (niet aangesloten) kaas kocht. Naar 'vrij vernamen werd er ongeveer 50000 KG. verkocht tegen een maximumprijs van f 71 per 50 Kilogram. En nu de reden van dit kaasrumoer. Natuurlijk eerstens het uitvoerverbod tegen 24 October, maar er was meer. Dezen en gene hebben we aangeklampt en ondervraagd, veel hebben we gehoord, veel werd er beweerd en daarvan is de korte inhoud de vol gende: een der kaashandelaren (en hier priemde de vinger van onzen zegsman zich nijdig in de richting van iemand), heeft een groote leverantie aan het leger, ze zeggen van 'wel een millioen kilogram. En nu zou Je zoo Tienken dat die kaas tegen regerings prijs wordt geleverd. Neen, het Centraal Bureau voor de kaas heeft indertijd besloten, dat het leger consument is en daarmee mag worden gehandeld. En nu heeft die groothandelaar het voorrecht, dat hij de kaas die hij hier op de markt koopt tegen regeeringsprijs van f 37, te kunnen verkoOpen aan het leger voor hooger en, zoo redeneerde onze zegsman, deze kaas mag die handelaar ook doen gelden als tc zijn vcfcr binnenlandsch gebruik 'en kreeg hij door de 10% regeling, het recht, om voor elke 101» KG. die hij aan het leger verkocht, 1000 KO. uit te voeren. Do andere kooplui rekenden dat zij van elke 1000 KG. gekochte kaas 100 KG. voor het binnenland moesten reserveeren en kregen dus voor dio 10% gereserveerde kaas -f 37, waarvoor hun concurrent booger prijs ontving. We hoorden zelfs, dat deze bewuste 'handelaar 'zijn collega's de kaas aanbood lager dan de marktprijs. Een andere zegsman vertelde het ons zóó, dat be doelde handelaar alles 'aanwendde 'om zijn binnen- landsche afzet zbo hoog mogelijk op te voeren, om zoodoende ook hooger te kunnen uitvoeren. Do andere kooplieden redeneerden: -wij -koopen zooveel duizend KG. kaas en moeten daarvan be schikbaar houden voor 'binnenlandsch gebruik 10 of 15%. Neen, zegt_de bewuste koopman, ik plaats zooveel duizend KG. in het binnenland en heb dan het recht om zooveel duizend-KG. uit te. voer en, dus draaide de redeneering juist andersom en kwam zoo doende in veel gunstiger conditie wat zijn uitvoer betrof als zijn collega's. 'Deze handelaar had een goeden neus gehad, wat den duur van den 'oorlog betrof en bad een stijging der kaasprijzen voorzien en voor zijn buitenlandschen handel op deze wijze vroegtijdig en goed gezorgd. Ziet u, aldus-onze zegs man, hij is pienterder geweest dan de anderen, die niet begrepen hadden, 'dat uit een groot binnen - landsch afzetgebied, desnoods tegen lager en prijs voordeel was te trekken met het oog op den bui tenlandschen handel. Maar of er dan nu geen kans was, dat die ver kregen consenten nu door den Minister zouden wor den ingetrokken, want de bedoeling.van de wet was toch wel anders dan deze handelaar had opgevat? zoo vroegen we. 1 i Onze zegsman dacht van met, maar enfin, dat zul len we spoeaig genoeg'vernemen. Het liep tegen 12 uur en het werd tijd om naar de vergadering van den Bond van Zuivelfabrieken te gaan, waarvan hot 'verslag hieronder volgt. Vrijdagmorgen had in Tiet cafó Gentral te Alk maar 'n buitengewone algemeene vergadering plaats van bovengenpemden Bond. Do heer H. Koster Kz. opent do vergadering en wijst er pp, dat wel nooit oonige vergadering onder zulke buitengewone om standigheden zal hebben plaats gehad als deze. De groote .belangstelling wijst daar trouwens reeds op. We weten, dat het besluit was afgekomen, 'dat er voor binnpnjandsch verbruik van onze kaas 40 pCt. moest worden, gereserveerd en ofschoon het bestuUr van oordeel 'was, dat dit, volume niet. direct noodig was, had het geadviseerd aan dien eisch té vol doen en .^n handel op zijn beloop .te -laten als tot duftr' <-H over die 40 pCt to doen beschikken als tot nu. Maar voor en aleer verder te gaan en een regeling te treffen, 'achtte 'het bestuur het noodig, de leden te hoor en. De Minister had 'gezegd, dat et- twee wegen openstonden,: le 40 pGt. beschikbaar to stelled, of 2e?'de grenzen sluiten. Van twee kwaden moest m-m wel het minst "kwade kiezen en 40 pCt. beschikbaar stellen voor binnenlandsch gebruik. Gebéurde dat, zoo luidde de toezegging van den Minister, dan zouden de-grenzen niet worden geslo ten. En ondanks die toezegging zijn -nu de grenzen toch gesloten togen (ien 24 October en de handel in kaas heeft daarvan do gevolgen heden reeds onder vonden.-Voorzitter geeft nu den secretaris, den heer G. Nobel het woord, dia deze zaak verder zal toe lichten. De heer G. Nobel wees er -op, dat het algemeen bekend was, dal 40 pCt. der kaas moest -worden verkocht voor den maximum-regeeringsprijs en 60 pCt. voor hanrfeleprijs en het .was het plan om in de eerste plaats daarover te praten en den -stand van zaken mee te deelen. Maar daar kwam vanmorgen het bericht, dat de -grens voor uitvoer zou worden gesloten. Geheel onverwachts kwam voor spreker dit bericht niet. En naar aanleiding van dat bericht is door de bestuurderen Van de Vereeniging van Kaashandelaren -met bestuursleden van onzen Bond overleg gepleegd, hoe te 'handelen. En toen is ge adviseerd en met bekkenslag bekend gemaakt, om vandaag geen zaken te doen en de kaas naar huis mee te nemen. Ik geloof, zegt spr., dat dit een goe de maatregel iB geweest, er is niets gedaan, dus ook niets verkeerds kunnen gebeuren. Het is voor de fabrieken thans wel te doen om hun kaas weer naar huis 'te nmeon 'en is niet anders verloren dan do onkosten nnor en van Alkmaar 'en 'de moeite. Persoonlijk, zegt Spr., was ik wat laat, dus heb die vergadering niet geheel kunnen bijwonen, maar ik aarzel niet te zeggen, dat 'ik 'de verantwoordelijk heid van dat besluit ten voile aanvaard. En nu -is mijn eerste vraag tot de vergadering, of zij het optreden in deze 'goedkeuren kan. (Algemeen ap plaus.) J Hieruit, zegt spr., mag ik opmaken, dat onze Bond en de Vereeniging 'van Kaashandelaren in uw aller geest beeft gehandeld. Vandaag vervalt natuurlijk elke prijsbepaling, de toestand wordt geheel nieuw. Ik wil u nu het een en ander 'in 't kort meedeelen, wat alles geheel is mijn persoonlijke meening. Tot qp heden z-orgde Voor de behoefte van kaas voor inlandsch gebruik en de.distributio daarvan het Cen traal Bureau. Dat lichaam was door de regereing gemachtigd, om deze 'zaak te regelen. En nu heeft de ervaring geleerd, dat.er aan die regeling wel wat heeft gehaperd. Het is een moeilijke zaak om voor heel het. land voor voldoende kaas te zorgen en is het lastig om 'oen 'alleszins sluitende regeling te treffen. Waar hier de producent zich .opofferingen getroost voor het voldoende in voorraad hébben van kaas voor inlandsch gebruik, daar mag die produ cent met recht eisch en, dat die regeling goed is. En met de thans gevolgde regeling kwam de eerlijke kaashandelaar niet in 't gedrang. Maar hot moetgé- zogd'worden, er is niet bereikt wat bereikt had moe ten worden..het ia op groote teleurstelling uitgeloo- pen. En nu heeft de regeering begrepen, dat» andere maatregelen moeten worden genomen en is er be sloten door d8 regeering om het anders te doen. Om nu te voorzien in de 'behoefte 'van kaas, boter en melk voor binnenlandsch gebruik, zijn er opgericht van regeeringswege, drie vereenigingen, nl. de kaas vereeniging, de botervereeniging en de .melkvereeni- ging. Die 'vereenigingen moeten zorgen voor vol doende kaas, boter en melk voor ons eigen land. In die kaasvereeniging zijn vertegenwoordigd Fries land, Zuidholland en Noordholland,-elk door 4 heeren en deze'12 heeren hebben uit hun midden een da- gelijksch bestuur gekozen, aan welks hoofd nog 'n onpartijdig .voorzitter zal 'komen. Wie, is nog niet officieel bekend. Voor Noprdholland zitten in die kaasvereeniging de heeren,'De Vries, Hoorn en Stuyt, Edam als kaas handelaren, en de heeren Koster en G. Nobel van wege den Bond. In het dagelijksch. bestuur zitten de heeren De Vries en G. Nobel. Zoo is thans de stand van'zaken. Eu nu zullen wij trachten de zaak in het goede Spoorte "brengen. In dc kaasvereeniging zit ten ook heeren, die in het Centraal -Bureau gezeten hebben en die waren van meening, dat we de zbak moesten laten gaan in dö richting als thans werd gevolgd. Toen ik, vervolgt epr., wat met de zaken op de hoogte was, heb ik geoordeeld, -dat het zbo niet verder moest gaan, omdat het duidelijk geble ken, was, dat het verkeerd ging en gelegenheid be stond voor 'n massagrossiers om al te goede zaken te maken. Daarom leek het mij zaak om de verdeeling van de kaas over ons land zelf in handen te .krij gen, de regeering moet zelf over do kaas kunnen beschikken. En, spr. denkt Jzich 'dat zóó: het Cen traal Bureau van administratie, wat een deel is van'bet Algemeen Steunpotaité, is aangewezen om te voorzien in het gebrek van levensmiddelen van aller lei aard, en het is tot dat lichaam,-dat de verschil lende gemeenten zich kunnen wenden. En het is ook voor de kaas dat de gemeenten daar kunnen vragen. Dat Centraal Bureau van administratie zal' zijn ver schillende filialen hebben, waar de burgemeesters krijgen kunnen wat voor hun gemeenten noodig is. De burgemeesters zullen in deze het toezicht kun nen houden, "het kunnen controleeren hoeveel kaas een winkelier b.v. betrekt. Lijkt hom dat te veel voor 's mans debiet, dan kan hij ingrijpen. Zoo zal het mogelijk zijn, dat do toestand wordt overzien en krijgen we den juisten schakel ;in den persoon van den Burgemeester en zal do kaas komen -waar zij wezen moet Wordt dat nu in deze richting voor gesteld door de heeren uit Noordhollanü en door de kaasvereeniging aangenomen, dan moet .het worden onderworpen aan het oordeel van de commissie van toezicht bestaande uit eenHe'Kamerlid, twee leden der 2e Kamer en verder besproken worden met den Minister. Den steun dor heeren De Vries, Stuyt en Koster heb ik reeds Voor dit plan, zijn de anjdere heeren bet er ook mee eens, dan 'zal het spoedig gereed zijn. Zooals gezegd, gaat spr. voort, is dit het plaq in groote lijnen en men behoeft nu niet te denken, dat er geen fouten meer zullen worden gemaakt, integendeel, dat zal ook nu «niet uitblijven. Maar het standpunt dat tot nu werd ingenomen, is niet goed. (Wat 'nu 'gewild wondt zal veel moeite kosten, veel personeel voor controle, maar er 'is groote kans van slagen dat dan de 40% 'kaas voor binnenlandsch gebruik, gebruikt wordt waarvoor ze d »or dè kaasboeren wordt afgestaan'en niet naar 't buitenland wordt verkocht. Bezwaren zullen er ook aan deze regeling verbonden zijn, maar die mogen ons niet afschrikken. En spr. maakt zich sterk, als deze regeling zal worden ingevoerd, spoedig zal blijken, dat wij voor binnenlandsch -gebruik spoedig genoeg kaas hebben en 40 pCt. beelist niet noodig hebben. Als vat nu is 'meegedeeld de goedkeuring dezer vergaderbg kan wegórageD, kan verder wor den gegaan met de bespreking der onderdoelen. De zaak kan dan spoedig Voor elkaar en ik geloof, zeg», spr., dat ifan wel zal blijken, 'dat 'de sluiting der grenzen van heel korten duur zal zijn. (Ap plaus.) Spr. wijst er 'nog op, dat hoewel het finantiëeï niet uitmaakt, het misschien toch -aan te bevelen is, dat de prijs voor het pCt. benoctiigd voor bin- nenlandsch gebruik, in den marktprijs wordt ver rekend. Er wordt luid geroepen-over het hooge be drag dat de boer verdient, en de boer verdient veel, maar vergeten wordt, dat de boer ook kaas afslaat voor regeeringsprijs 'van f 37. Wordt dat verrekend in den marktprijs, dan komt men tot -het normale bedrag. i 4 De'heer Stuyt, kaashandelaar te 'Pur merend, ver klaart ook nairfoba rijn medelid 'den 'heer De Vries, feheel in te stemmen met wat de heer 'Nobel heeft etoogd en verklaart, dat do Vereeniging van Kaas handelaren graag alles zal' doen, om deze zaak goed geregeld te krijgen. (Applaus.) i Voorzitter zegt den heer Stuyt dank voor zijn toe zegging en hoopt, dat er nu een regeling zal komen, waar voor een eerlijken handel plaats is, maar waar dan de misbruiken zullen kunnen.worden ge fnuikt. 1 De heer 'Avis brengt in herinnering wat vandaag op de kaasmarkt is gebeurd, 'en meent dat de han deling van een bandelaar die veel kaas verkocht, op 'een wijze, die het hem mogelijk maakte ook veel naar het buitenland'uit te voeren, zonder het gansche pCt. voor binnenlandsch gebruik tc behoe ven'te reservoeren en zoodoende zijn ooncurrenten vooruit was, niet met de 'voorgestelde 'maatregelen yan den heer Nobel ongedaan worden gemaakt De heer Nobel wijst 'er op, dat wat met hel Cen traal Bureau is geschied, daar wordt een streep onder gezet Do kaasvereeniging begint op een schoo- nen bodem. Er'wordt nu een nieuwe regeling opgo- zet, en al mogen daar fouten, aankleven, met de er varing tot dusver opgedaan, zal duchtig rekenjng worden gehouden. We weten nu eenmaal, dat er menschen zijn die de kennelijke bedoeling hebben van een z?ak zoo veel mogelijk te plukken. Dat geheel voorkomen, zullen wij niet kunnen. Maar dece-fouU'die gemaakt is, zullen we heusch niet meer maken. Spr. wijst-nop maals 'op de burgemeesters, wat de heer Avis de verzuchting doet slaken, als de burgemeesters dan maar voldoende gekend worden. i

Schager Courant | 1915 | | pagina 1