Binnenlandsch Nieuws. Reclames. Dank uw nieren. amblonaar afstaat van rijn salaris als penningmees ter van den polder? Voorzitter: daar 'hebben wij 'niet mee noodig. De heer Hooij: wei mogelijk, maar de ambte naar verdient toch f 100 meer en ik begrijp niet, dut hij dan nog hulp van zijn ouders noodig heeft. £u spr. gelooft dah als B. en W. dit hadden gewe- ten, hun advies misschien wel anders zou zijn .in gekleed. Voorzitter zegt, dat de heer De Boer een amb tenaar js, die keurig njet werkt en zij meenen, dat zijn talaria niet in overeenstemming is met ueii arbeid dien hij moet verrichten. Wat de heer Kreij- ger straks heeft beweerd over 'de opleiding ^der jongelui doet hier niets ter zake. We hebnen alleen te beoordeelen of het werk voldoende wordt betaald. En wat het werk van -den seoretaris be treft voor den polder, welnu, het is bekend dat hier Donderdags enkelen komen betalen, maar an ders wordt hier niemendal voor den polder -op het secretarie gedaan. Een ambtenaar als 'de heer De Boer moet hier voldoende verdienen en in verge lijking bij andere gemeenten behoort Zijpa .tot de laagste. De heer Kreijger hecht aan dat staatje van ver schillende gemeenten, dat B. en W. -'hebben overge legd, niemendal. Anna Paulowna is het salaris f 650, maar die gemeente 'is een uitzondering. Daar is burgemeester en secretaris vereenigd in •'één per soon en is een flink ambtenaar hoog noodig. In. dat lijstje is Schagon niet genoemd, geen enkele ge meente van de kracht van Zijpe, alleen stadjes als Kaarden enz. voorzitter noemt Beemster op en Haarlemmer- liede. De heer 'Hooij oordeelt over Anna Paulowna evenals de heer Kreijger en verder aoht spr. het hier een doode secretarie. Er is niets geen, bijzon ders, geen markt, geen 'gasfabriek, niets van dit alles. Alles heel gowoon werk. De heer Appel acht een verhooging van f 200 te veel, wil f ifiO. N& nog enkele discussie verklaren zich voor f 20C verhooging van salaris do heeren Bos, Zee man, Odendaal, De Wit, Mann en Brak; tegen de hoeren Kreijger, Raat, Appel, Hooij en Groot. Het voorstel werd 'dus aangenomen. J Voorzitter deelt mee, dat de post onderhoud meu belen raadhuis verhoogd is met f 75 voor een nieu we kachel op de secretarie. Deze kleine kachel kan het er niet warm stoken. De heer Hooij becijfert, dat het onderhoud dier meubelen elk jaar door elkaar f 103 kost en alles is toch nieuw, zegt spr. Ma enkele toelichtingen door flen secretaris, die wij niet konjden, volgen, wordt de post met alge- meene stemmen goedgekeurd. i De heer Kreijger zegt, niet tegen den post 'van f 50 gratificatie 'voor de rijkspolitie te zullen stemmen, maar spr. wil hier verklaren, naar 'aan leiding yan een brief van Strooker te 't Zand, 29 November 1914 aan B. en W. gezonden, dat hij zijn ambt als raadslid te hoog acht, om zich door Van den Vreéde, Smit of wien ook te .laten beïnvloeden. Spr. vindt het dan ook hoogst ongepast zulk een schrijven tot B. en W. te richten, hij hoopt dat dit nu voortaan zal achterwege blijven, -daar hij anders andere maatregelen zal nemen. Hij is van zooiota niet gediend. De hoofdelijke omslag wordtgebracht -\nan f 15000 op f 17000. I De begrooting wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 1 Naar aanleiding van 'een in de vorige zitting ge dane vraag van don heer Raat-deelt voorzitter mee, dit hij zich om inlichtingen gewend hééft tot den Minister. Zooals bekend, is 10000 KG. meel gekocht Yoor de meelhandelaars'voor f 13.60. 25000 KG. voor de bakkers f 9. Nu is er van die 10000 KG. on geveer 3000 KG. verkocht. Nu is door mij gevraagd aan den Minister of wij ti(at meel aan de bakkers mo gen verkoopen voor 'f 9. .De 'Minister vindt dat goed en het tekort ontyangene mag de Gemeente aan 't Rijk deolareeren. De heer Raat 'dankt voor de inlichtingen, maar spr. bedoelde het meel dat de meelhandelaren thuis hebben en wat op meelkaarten door de burgers was aangevraagd. Die burgers hadden 'hun meelkaarten voor broodkaarten omgewisseld en bleef het meel bij de "meelhandelaren over. 1 Voorzitter acht het 't best, dit meel weer bij de gemeente in te leveren. Spr. deelt verder mee, dal door 3 1 andbouwerb rogge werd verbouwd en deze allen 3/6 van hun oogst aan de Gemeente hebben afgestaan. Er zal, als alles gedorscht is, 270 HL. zijn. Dit zal op drie plaatsen worden gedeponeerd en tegen f 8 worden verkocht. I Hierna sluiting. I noordscharwoude. Tot tijdelijk onderwijzeres alhier is benoemd mej Hou turn te Alkmaar. I langedijk. Voor den Langedijk is de fabriek van de heeren Verburg en Trompetter aangewezen voor den in maak van regeeringsgroenten. st. maartensbrug. De heer Jn. van Eeten alhier is benoemd tol hoofdwegwerker van 'den jpolder Zijpe en Haze- polder. 1 1 ST. MAARTENSBRUG. Inplaats van den heer D. Brommer Sz., die niet meer in aanmerking wenscht te komen, werd tol kerkvoogd alhier benoemd de heer Jn. Heman. ZIJPE. Uitslag van de dezer dagen te Schagen gehou den keuring van 'landstormplichtigen der jaarklassc 1912 uit de gemeente Zijpe: Goedgekeurd: Jan Joh. Bos, Wietse Brouwer, Gerrit Jongerling,.Gerrit Kater, Eduard Kooij, Wil lem Ott, Corpelis Rampen, Jacob Rondhout* Lou- rens bchotvanger, Arie Stins, Romke de Vries, en Albert Westendorp. Afgekeurd: Jan Glas en Jan Jimmink. Niet verschenen: Luitzen de Vries. ZIJPE. Dezer dagen is verschenen het -Rapport over de oprichting- van een Gemeentelijk Electriciteits-Be- drijf te Zijpe, door aansluiting aan het Hoogspap- ningskabelnet der Kennemer Electriciteit Maatschap, pij, niet berekeningen, begrootingen en -een uitge breide toelichting. In het plan voor de elecfcrificatie voor deze ge meente is ook de polderbemaling opgenomen. Ten einde een goede rentabiliteit van het plan Zijpe te verkrijgen, wordt samenwerking van polder en ge meente noodzakelijk geacht. 1 l' UEERJHUGOWAARD. In ,,De Koffiemolen" alhier vergaderde de afdee- ling Hcerhugowaard en Omstreken van den Bond van Nederl. Onderwijzers. Aanwezig 10 leden. Inzake de salaris-actie is antwoord ingekomen der- gemeenten Oudkarspel en Noordscharwoude. Hoe wel op de adressen afwijzend is beschikt, worden toen enkele woorden yan waardeering geuit ten aan zien van de raadsleden, die ten gunste der onder wijzers hebben'gepleit.en gestemd. Met betrekking tot „Avtondjes voor de Jeugd"" stellen zich eenige aanwezigen'beschikbaar voor het nemen der leiding op een der avonden en zal ge tracht worden een bestuur te vormen, waarvoor door eenige corporaties ieder een 'lid wordt aange wezen. I Met algemeene stemmen verklaart zich d*> ver gode; ing voor het 'houden der algemeene Bondsver gadering. Tct afgevaardigde wordt aangewezen de heer Du Bupck, tot plaatsvervanger de heer Jan- kneght. Met op één na algemeene stemmen verklaart zich de vergadering tegen de motie, 'welke beoogt Hoof den uit den Bond te blijven weren. Indien een te- genmotie toelaatbaar is, zal deze worden ingediend. De meerderheid verklaart zich voor deelname aan de actie voor 'Algemeen Kiesrecht, -van welke zijde die, actie ook worde gevoerd; zij is 'tegen aansluiting bij 'het Nederl. Vakverbond. Voor Bode-Redacteur verkrijgt de heer Thijssen IJ stemmen; voor lid van 't Hoofdbestuur Lamers 6en Van Eizjnga 5 stemmen.1 Aan de weduwe van het overleden 'Bondslid Koe nen te Warmenhuizen zal een schrijven van rouw beklag worden gezonden. J inzake de actie voor consciëntie-vrijheid ten aan zien van militairen dienst wordt besloten zich met het bestaande comité in verbinding te stellen. De vergadering aanvaardt het' 'Hoofdbestuursvoor stel betreffende de beschikking over het batig sal do, ontstaan door het niet houden -der algemeene vergadering in 1914. Na nog eenige woorden van waardee-rmg to heb ben gericht tot mej. -Jongsma, die naar elders ver trekt, sluit de voorzitter de vergadering. mijnen strooien. "Volgens rapport van den sohipper 'van den log ger „Enkhuizens Belang (EH. 129), welke van de haringvisscherij te IJ muiden. binnenkwam, werd ge zien dat ongeveer drie weken geleden in het begin van de reis "twee Duitsche stoomtrawlers van gToot type op ruim 60 mijl N.W. van IJmuiden, bezig waren mijnen te strooien- De stoomtrawlers waren volgens de bemanning van den Eukhuizer logger air mijnen legger 8 ingericht. door electriciteit gedood. De milicien J. H. Smit uit Hengelo -is bij Zuid- dorpe door den stroom" eener electrische grensaf- 8luiling gedood- PURMLREN'DER KAASMARKT. De Purmerender kaasmarkt was gisteren voor negenliende gedeelte onbezet. Slechts een tiental kleine stapels stond tegenover den ingang van het Stadhuis, doch 1 Üe groote kaashandelaren bleven werkeloos. Het ruime plein was nu gevuld met boe ren, handelaars en vele nieuwsgierigen. De groote kaasfabrieken stapelen hapr voorraad op, wachten de tot betere tijden aanbreken. staphorst door een ramp getroffen. Men schrijft uit Staphorst dd. 24 October aan het Nieuws v. d. Dag: De gemeente Staphorst is door een ramp getrof fen. In de afgeloopen 'week brak daar in hevige mate het mond- en klauwzeer onder het rundvee uit. Do landbouwer J. Harke was de eerste die op 18 October aangifte deed, dat hij zijn vee van de gevreesde ziekte verdacht. Het veeartsenijkundig onderzoek bevestigde dit vermoeden en al spoedig hoordemen 'van meer gevallen. Geen wonder, dat velen de angst 'om het hart sloeg. Staphorst bezit over 't algemeen, een, besten veestapel. Weliswaar is hier nog geen 'fokvereeniging werkzaam, zooals in naburige plaatsen als te De Wijk, doch een daar te" plaatse bestaande stierenvereeniging kan reeds op goede resultaten van hare bemoeiingen naar verbetering van het rundvee wijzen. "Vooral wilden velen gaarne het gevreesde af maken van het vee voorkomen. De heer Timmer man, lid van den Gemeenteraad, wendde.zich daar om met een telegrafisch verzoek tot den minister van landbouw, enz. Het'antwoord luidde echter on gunstig en het vee moest worden afgemaakt. Aangezien de maatregelen te Staphorst met zijn eigenaardig volkskarakter wel eei.s op tegenstand konden stuiten, namen de autoriteiten uitgebreide voorzorgsmaatregelen. Uit Groninp -:i kwamen ne gen slagers aan om het vee te dooden en uit Zwolle ontbood men de benoodigde arbeiders om kuilen te graven, waarin de doode dieren begraven moesten worden Deze zijn echter allen 'onvertichterzake vertrok ken. i Vrijdag kwam de heer P. van Hoek, directeur- generaa' van den landbouw, en hield met de land bouwers een bijeenkomst, om te trachten, door overreding, hen tot beter inzicht te brengen. Velen zien evenwe' 'het noodzakelijke van het afmaaksys- teem nog niet in. j Zaterdag nu zijn de militairen van een naburigen bewakingspost'gekomen. Een-gedeelte van hen zette de wegen en de besmette boerderijen af, anderen werden aangewezen om kuilen te graven en nog anderen werden aan het dooden gezet van het vee. lugubere arbeid! Van twee stallen'was Zalterdag al het vee afgemaakt Men twee anderen kon me.n vóór het vallen van den avond niet gereed komen. Zondag waren dertig gevaUen aangegeven. Er is dus helaas nog heel wat te doen, en waar is 't ein de nog? Dat de ziekte zich in weinige dagen jzoo snjel heelt uitgebreid, wordt algemeen toegeschreven aan eenige kleine boterfabrieken, die de ondermelk, -wel ke de boeren als veevoeder terugkrijgen, niet pas- teuriseeren. Wij 'hoorden meer -dan één landbouwer de wensche'ijkheid uitspreken, dat de regeering in deze zaak maatregelen 'zal nemen en het pasteu- risceren van de ondermelk, die dikwijls de 'draag ster is van ziektekiemen, wettelijk verplicht stelle. Aan de Zwolsche Ct. werd gisteren uit Staphorst gemeld, dat daar Zaterdag alles rustig is geble ven. Den geheelen dag waren daar de herbergen ge sloten, te Rouveen van.zeven uur af. Naar men zegt, zijn sommige dieren te dicht -bij huis begraven en wenschen de betrokken veehou ders, dat de autoriteiten de -lijken zullen opgraven, opdat het water op de boerderij niet verontreinigd worde., Aan den Tijksveearts ES. A. v. d. Mast is een stal- onderzoek opgedragen.' J barenkarspel. Bij de op Maandag jl. gehouden verkooping van twee boerenwoningen en wei- en bouwland, gelegen in de gemeenten, Harenkarspel en St. Maarten, van de erven J. Weel en ten overstaan van Notairis Gott- mer, zijn koopers geworden van: Perceel 1—5, groot 2.27.60"HA., de r.-K. kerk te uitjehorn voor f 5195; perceel 610, groot 2.67.20 HA., de heer P. Borst voor f 5405; perceel 11, huismanswoning 17-26 cn '5.29.30 HA., -'de heer J. Blankendaal voor f 17895; perceel 12, huismanjswo- mng, de heer J. Groot te Heerhugowaard voor f570 perceel 13—16, groot 1.91.10 'HA., de heer Ouke Dirkmaat te Broek op Langemdijk voor f 5650; per ceel 2731, groot 1.50.40 HA., de heer J. de Groot voor f 4665; percer1 32, 33, 37 en 38, groot 1.44.40 HA., de heer J. Broersen voor'f 4661; perceel 3435, poot 1.19.60 HA., de heeren A. Borst en G. Schoolrl te Sint Maarten voor f 3635; perceel 36, groot 68.90 A., de heer C. 'Pronk .t,e 'St. Maarten voor f 2088; perceel 3940, groot 1-04-20 HA., de heer 'P. Pronk voor f 3320; perceel 40—44, groot 2.31.00 HA., de heer l. Doekes 'voor f 7991; perceel 4546, groot 99.28 A., de heer G. Broersen voor f 1870.50; per ceel 4719, groot 1.58.10 HA., de heer J. Blan kendaal voor 'f 3103. i Het geheel heeft opgebracht f 67768-50. landverhuring. Uitslag der verhuring van landerijen, behoorende aan de Ned. Herv. gemeente te HoogwoXnTop Maan dag jl. ten huize van den heer O. Schermer, ten overslaan van Notaris -De Boer, alhier. De verhu ring heeft plaats voor 4 jaren. i 1. Een perceel weiland genaamd het Molenweitje, groot 84.30 A., aan J. Bos voor f 120; vCorhccn do- zelfde f 120. 2. Idem genaamd de Patersweid, voorheen groot 31.80 A. nu 26.65 A., aan K. Kos voor f 70; Voor heen C. Habermann voor f 44. 3. Idem genaamd de Platweid, groot 2.36.20 HA., g'hi i rri doi r L. VIaar v.oor'f 260; voorheen wed. Bloeker wcr f 225 4. Idem genaamd de Kerkeweer, groot 2.10.20 HA., gehuurd door Jb. Berkhout voor f 250; voorheen dezelfde f 243. 5. idem genaamd de Westerkerkhof, poot onge veer 1 BA., gehuurd door Jb. Kort voor f 120; voor heen S. Kort voor f 111. 6. Idem genaamd de Oosterkerkhof, groot onge veer 90 A., 'gehuurd door R. Kuiper voor f 160; voorheen Jb. Hartog voor -f 120. 7. Idem genaamd de Bulleweid, groot 2-90:00 HA., gehuurd door G. de Graaf voof f 270; voorlieg de zelfde voor-f 303. 8. Idem genaamd de Pieter 'Portelweid, groot 3.03.30 HA., gehuuid door K. Braak voor f 355 voorheen dezelfde f 355. 9. Idem genaamd de .Wsetermolendijk, 'groot 1.41 HA., gehuurd door wed. S. Langedijk voor f 160; voorheen dezelfde voor-f 131. 10. Idem genaamd de Oostermolen'dijk, groot 1.82.40 HA., gehuurd door Jb. Berkhout voor f 200; voorheen dezelfde voor f 180. 11. Idem genaamd de Woutersweid, 'groot 3.72.30 HA., gehuurd door L. Glas voor f 400; voorheen dezelfde f 383. J 12. Idem genaamd de Vqorkomm&er, 'groot 2.45.1 II\.t gehuurd door C. Oonijn voor f 285; voorheen dezelfde f 260. 13. Idem genaamd dé Achterkommeer, gr. 3.37.60 HA., gehuurd door G. Gonijn voor f 385;' voorheen dezellde f 330. Totaal f 3035 4 Jaren geleden'f 2805. arrondtssements-rechtbank té alkmaar Zitting van Dinsdag 26 October 1915. Uitspraken: P. Klaver, Spanbroek, 'mishandeling: |f 15 -of 10 dagen hechtenis. G. Zoon, Warmenhuizen, wetierspannigheid: 14 dagen gevangenisstraf. F. J. Bartman, Bergen, beleediging: f 15 of 10 dagen hechtenis. S. Ruiter, Grootebroek, beleediging: f 25 of 10 dagen hechtenis.- D. Jongbloed, Noordscharwoude,-mishandeling: f20 of 10 dagen hechtenis F. Verschuur, Texel, mishandeling: 14 dagen vangenisstraf. P. Eindhoven. Hoorn, mishandeling: f 25 of 40 da gen hechtenis. 1 A. Broer, Andijk, verduistering: -3 anaanden ge vangenisstraf. j noorderkwartier. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier, zal hare herfst- vergadering op Woensdag 17 November houden te Alkmaar. I l oude niedorp. pe heer Ds. II. J. Witkop, van Hippolytushoef te Wi erin gen, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned Herv. gemeente te Oude 'Niedorp en Veenhui- zen, langedijk. De Langedijker Winkeliers-, Nering- en Vakver- ecnigmg vergaderde gisteren, Dinsdagavond ten lo kale van den heer P. Schoenmaker te Zuidschar- woude. Opgekomen waren 14 leden. Na opening volgt lezing en goedkeuring der 'no tulen van de vorige vergadering. Bij do ingekomen stukken 'was een schrijven van den heer G. Rempt, om over' te gaan tot collectieve verzekering tegen het risico van be&meWeïijke kiek ten, waartoe in beginsel 'werd besloten. Tot nieuwe leden werden aangenomen de heeren Vroling, Van Barneveld en 'S. Borst. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 143.51, de uitgaven f 103.31, voordeelig saldo f 40.20. 'Tot bestuursleden werden herkozjen de heeren H. Hart Mz., voorzitter, Chr. Olthoff, -pen ningmeester en P. Berkhout, secretaris. Allen ne men deze benoeming Jaan. J De heer Berkhout bracht vervolgens verslag -Uit v.an de te Amsterdam gehouden vergadering van den Middenstandsbond over het punt: Middenstandscre- dietbank. In 'verband hiermede wordt besloten, zich aan te sluiten bij den Middenstandsbond. Besloten wordt aan de Incasso-commissarissen f 2.50 per jaar als 'erkenning van 'hun diensten te schenken. De heer Rezelman stelt f 5 voor, welk voorstel wordt aangenomen. De bespreking over een middel-ter verbetering van het vergaderingbozoek vorderde geruimen tijd. Mid delen als boetestelsel voor de afwezigen, -presentie geld voor de opgekomenen, verloting etc., werden genoemd. De secretaris stelde tenslotte voor om op de 'algemeene vergadering een presentiegeld van f 2.50 toe te kennen, hetgeen werd aangenomen. Het volgende punt was bespreking over de moge lijkheid, dat de burgers hun inkoopen meer aan den Langedijk doen, werd aangehouden tot de vol gende vergadering, omdat dé voorsteller absent was. Door den heer Stam wordt voor de volgende ver gadering een voorstel ingediend, om den caféhou ders zaalhuur te vergoeden. 1 f De aansluiting van den Broeker trein met de an dere treinen, welke nogal eens mankeerende is, wordt besproken en zal daarover aan de H.S.M. worden ge schreven. "Verder wordt de Zondagssluiting nog be sproken, doch besluiten, deze zaak rakende, worden niet genomen. Medegedeeld wordt, dat de heer Keeman dit jaar niet de leiding op zich kan nemen van een eventueel op te richten cursus. Besloten wordt de Zondags- sluiting voor den dag van 5 December op te heffen. Hierop sluiting. de vroede vaderen' van' schore. Een der Zeeuwsche correspondenten van het Hdbl. schrijft: De raadsvergaderingen te Schore hebben in den regel de algemeene belangstelling, daar ër in die gemeente nog al eens wat verkeerd 'schijnt te gaan en de raadsleden hun ongenoegen daarover niet on der stoeien en banken stëken. Ziehiep hoe men daar ter plaatse aan, oertificaten voor uitvoer geholpen wordt. 't Was dezer dagen bij de behandeling der ge meentebegroting voor 1916, dat een salarisverhoo- ging voor den burgemeester ter sprake kwam. In den loop van het debat merkte deze op, dat hij dag en nacht voor de ingezetenen klaar staat. Do heer Verhaagen: „Mijnheer de- voorzitter, dat is beslist onwaar, ik zal eens aantoonen, wat eern romineltoestanld het hiet .is. -De heer Zoetewij moest twee certificaten voor uitvoer hebben en ging daar voor naar de'secretarie. Daar was niemand aanwezig, dus Jging hij naar den veldwachter. Die was op reis, dus. liep de heer Zoetewij naar den burgemeester. De burgemeester was niet gene gen, mee te gaan en meende, 'dat de heer Stevens ze wel kon geven. De heer Zoetewij liep dus paar'den heer Stevense. De heer Stevense was niet thuis, maar bevond zich bij den heer -Glerum. Dus ging de heer Zoetewij op stap naar dep. heer Glerum. J De heer Stevense daar aangetroffen, 'was niet ge negen mede te gaan, doch meende, dat zijn zoon wel kon helpen. Deze zoon, 'eindelijk gevonden, -was beread, den heer Zoetewij te helpen, maar kwam tot de ontdek king, dat hij geen sle.utels had. Men toog dus naar de woning van den -veldwachter om sleutels. De veldwachter had de sleutels mee Q]p reis -gef- nomen. Toen klom de zoon des héeren Stevense door eén raam van de oude school, -brak de secretarie open en kon even later- den heer'Zoetewij het verlangde overhandigen. Zoo komt men in Schore aan cretificaten voor uitvoer. I In dezelfde raadszitting deed zich nog een verma kelijk tooneeltje voor. Dat was even later, bij de voorgestelde salarisverhooging van den veldwach ter. Reeds meermalen was er in 'den Raad over ge klaagd, dat deze titularis bijna al het werk tor se cretarie moet doen en daarom geen tijd kan. vinden, zijn aandacht aan de vele diefstallen te wijden, die in den luatsteo, tijd in de gemeente gepleegd wor den. De burgemeester was van me^ning, dat hier toch weinig aan te d.oen zou zijn. In de groote steden loopen 'de agenten altijd op straat en toch wordt er gestolen. De burgemeester stelde vervolgens voor, den veldwachter zelf binnen te roepen om hem te vra gen of hem op de secretarie te veel werk gegeven wordt. Na een geanimeerd debat of het oirbaar is een veldwachter in de raadszaal het woord te doen voeren, wordt besloten, den patiënt binnen .te roe pen. Hem wordt gevraagd of diij zoo zeer met andere bezigheden overstelpt wordt* dut hij' zijn plicht niet kan vervullen. Muur in den veldwachter schijnt Salorno's wijs heid en voorzichtigheid gevaren en, hij antwoordt la coniek: „Niemand kan twoe heeren dienen." De voorzitter verduidelijkt* dat men zou willen weten of de veldwachter zijn plicht niet kan ver vullen.. De veldwachter: „Ik doe altijd mijn plicht." Waarop de voorzitter opgetogen uitroept: „Daar, nu hoor juUie 't zelf." Zoo doet men in den raad 'van Schore. smokkelen. Door de grenswacht te Beek zijn 12 paardenaan gehouden van een ploeg van 30, begeleid door 40 smokkelaars; 18 viervueterjs) Jkwa|meip over do streep. Een der smokkelaars werd een duim afge schoten. grint voor de loopgraven. Uit ooes wordt ons gemeld, dat tegenwoordig tal van schenen, met bestemming voor Gent, Hansweert passecren met een lading grint. Dit grint wordt In Duitsche loopgraven gestort, 'waardoor de soldaten minder last van modder en natto voeten hebben. bedrog ten nadeele van een werkloos heidsverzekering. Naar aanleiding yan een mededeeling van het be stuur van het gemeentelijk werkloozenfonds te Arn hem, heeft de politie Maandagavond aldaar gear resteerd de meubelmaker T. -Deze was gemachtigd de van het R.-Kath. meubelmakers -gilde „St. piu- lus", cnderafdeeling van Hon R. -.at' Volksuvud te Arnhem, jü ais zoodanig belast mei. het in ontvangst nei. en van de uitketringen voor de vverkloozen zij ner organisatie uit het gemeentelijk werklozenfonds Daartoe moet worden overgelegd een staat, ver meldende de 'werklooee leden der organisatie, getee- kend door den gemachtigde en den voorzitter der or ganisatie. 1 Gebleken, is nu, dat de verdachte in den loop van 1915 verschillende staten heeft .ingediend, 'waarop leden als werkloos vermeld waren, die in werkelijk heid ieeds weer werkten. De staUn waren valsche- lijk met den naam van den vooiatter zijner erga- msatie onderteekend. De geiden nam hij in ontvangst en gebruikte ze ten-eigen bate. De verdachte, die een volledige bekentenis heeft aigeiegd, is aangehouden en zal ter beschikking dor justitie worden gesteld. mr. l. h. w. regout. lieden is bij de familie Regout te Den Haag bo- richt ontvang.:; dat de toestand van mr. Regoiit, tijdelijk gezant bij den Paus, zeer ernstig is. des predikers gesticulaties en haar gevolg. De Maasbode vertelt: Eigens in Noord-Brabant had de pastoor voor ge woonte zijn predikatiën door een siag op den pre dikstoel nu en dan eenjge krach,t bij te 'zetten. Onlangs was er ook een Bolgische vluchtelinge met. haar kinjd van vijf jaar onder 'de preek uan- wezig. De pastoor slaat bij een pakkende passage weer op den preekstoel. Eenige oogenhlikken later klinkt het huilend door de kerk: „Moedei', o moe der, den Duts, den Duts!" langereis. "Vergadering van 't Nut Vriendenkring op Dins dag 26 October 's avonjds 7 uur, in het lokaal van den heer Visaldaar. De vice-voorzitter, -de heer D. Olie, opent de vergadering, die door 17 leden,bekocht is.- Daarna volgt lezing en goedkeuring der notulen. Bij de rekening en verantwoording-van den pen ningmeester, den heer K. Wit Gz., wiens rekening nagezien en in de beste orde bevonden wordt, blijkt, dat er f 41.01 in kas is. Bij de nu volgendo bestuursverkiezing wordt in do plaats van den heer M. de Jong (vertrokken) als voorzitter benoemd de heer B. Verhoeven. Als vice- voorzitter wordt de heer G. Gaijaai-d .gekozen. 'Her kozen worden de heeren S. Oudt en K. Wit Gz., respectievelijk als secretaris en penningmeester. Als bestuurslid wordt gekozen de neer A. Zander. De volgende vergadering, met dames, zal gehou den worden bij K. de-Beurs op 23 November a.s. De le/ing zal dan worden vervtüd door den heer G. Smit Az. Vaste bijdragen de heeren ab. Water, mej. Wit- Hoogland, mej. Benit-Houter, K. Wit Cz„ J. C. Be- I nit, A. Appel en G. Dekker. Na rondvraag, waarbij eenjge huishoudelijke pun ten behandeld worden, volgt sluiting.- Dank uw nieren voor uw goede gezondheid. Zij zijn de veiligheidskleppen, die het bloed filtreeren en de vergiften eruit verwijderen. Opwekkende dranken als bier. alcohol, thee en koffie verzwaren het regelmatig filtreerende werk der nieren. Evenzoo te veel etem voornamelijk van .vleesch. En ook overspanning, zor gen en gebrek aan lichaamsoefening. Als de nieren verzwakken, kom haar dan onmiddellijk te hulp. Rugpijn, „waterstoornissen, duizeligheid, zenuwachtig heid of verlies aan gewicht toonen. dat urinaire ver giften zich ophoopen ssa dat gij rust moet nemen en de nieren verzorgen^ anders looopt gij gevaar rheu- matiek. niersteen, waterzucht of misschien chronische uierontsteking te krijgen Verminder zoo mogelijk uw werk. Neem dagelijks eenvoudige lichaamsoefening (wandeling), gebruik min der zwaar voedsel of geestrijke dranken, rust en slaap meer en versterk de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Urinaire en nfei-stoornissen zijn een bepaalde ziekte en behandeling dient bepaaldelijk op deze organen ge richt te zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen al leen voor de nieren en urinewegen, en voor niets anders. Wanneer met dit geneesmiddel wordt begon nen voor de nieren ernstig aangetast zijn, zullen goede resultaten volgen, maar het is niet verstandig om uw nieren lang te verwaarloozen. Te Schagen verkrijgbaar bü J Rotgans, Drogisterij .Het Witto Kruis", Molenstraat O 14. Toe zending geschiedt franco na ontk vangst van postwissel k fl.76 voor één, of f 10.— voor ze» doozen, lischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2