De Oorlog. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. De'post schoolgeld kinderente Helder schoolgaan de, wordt verlaagd Yan f 325 op f 275. De post onvoorziene uitgaven is f 221.24. Hoofde lijke Omslag ongeveer f 40Ot>, was f 3650. De hegrooting zal in de volgende vergadering eerst vastgesteld kunnen worden, door staking der stem men over i post. Bij de rondvraag informeert de heer Thomasz of Schrieken niet ontslagen kan worden van zijn poet als brandspuitrijdor. Spr. betwijfelt of Schr. wel de jui6te persoon daarvoor is. Voorzitter wil nagaan. Do beer Vos vraagt, of er voldoende spuitgasten zijn en of het niet noodig is, dat de spuit door de spuitgasten te Koegras en Callanlsoog eenmaal per jaar wordt geprobeerd. De heer Do Heer wijst op de slechte opkomst der brandspuitgasten en spr. moest als brandmoester personeel van Koegras en Julianadorp nemen. Ook dit. zal .voorzitter nagaan. De heer Vos acht het noodig, dat hier in hot dorp iemand wordt aangesteld, die als er brand is, de spuit gaat waarschuwen. Spr. heeft er al met den heer Govers over gesproken, maar die heeft er nooit werk van, gemaakt. De opmerking wordt gemaakt, dat de brandmees ter iemand kan aanwijzen. De heer Vos: de brandmeester, die verscheen on 12 uur bij den brand, toen het bijna uit was. Daar op kar, men niet wachten. De heer Govers: dat hinderde niks, wat bewaard moest blijven, was bewaard. Algemeen werd dat niet goed geacht, do brand spuit moest er zijn. B. en W. zullen de zaak be spreken. Do heer Vos wijst op bet ongemak voor de bur gerij, als zij, zooals de heer Muurling dat wil, di broodkaarten op het secretarie moeten halen en brengen. Spr. wijst op andere plaatsèn, waar dat heel anders gaat. Voorzittpr betwijfelt of dit 'thans nog wel mag. maar zal de zaak nagaan. De heer Vos vraagt nogmaals naar het spek. Voorzitter zal zijn best doen. De heer Vos vraagt nogmaals naar de rekening en begrooting van het Armbestuur, die weg heeten te zijn. Voorzjtter wijst op den ontvangen brief en dat B. en W. de zaak zullen onderzoeken. De heer De Heer uit zijn bevreemding dat de niet bet eerste deel 'van mijn vraag beantwoord, Iloyd George: Zeker niet. De heer Bryce: Mag ik dan vragen of de regee ring van plan is zulke onderhandelingen, indien te hangend zijn, niet aan te moedigen? Hierop werd geen antwoord gegeven. CANADA ZENDT NOG 100.000 MAN. Als antwoord op het beroep van den Koning van Fngeland om meer manschappen, heeft de Canadee- srhe regeering besloten de legermacht in Europa uit te breiden met iCQ.000 man. J>e Conadeeeche strijdkrachten In Europa bedra gen nu 101.400 man. Geoefend in Canada worden er nog 1.500. Het aantal dat tot nu toe toegestaan was, bedraagt 150.000, zoodat de ,nu aangekondigde uit! roiding het totaal op een kwart millioen zal brengen. .SPIONAGE. Uit Berlijn. Officiëel. In -België en Noord-Fran krijk zijn in de laatste dagen weder nieuwe spio.n- nage-complotten ontdekt. In België geldt het eer.e veelvertökte organisatie. Hier zijn 21 personen ge arresteerd. Nadat zij zich maandenlang bepaalden tot overbrenging van spionnageberichten over Ne derland naar Frankrijk, gingen ze in September er ook toe over aanslagen voor -te bereiden tegen de spoorwegen, bruggen en andere werken. Daarne vens bevorderden zij ook de overbrenging van dienst plichtigen uit België naar Frankrijk. Onder de ge arresteerden zijn weder vier vrouwen, die mede in de eerste plaats deelnamen aan deze misdrijven te gen do veiligheid van het Duitsche leger. Do in Noord-Fran,krijk ontdekte spionnage-orga- nisatie werd geleid door de vrouw van 'een in het Fr. nsehe leger dienend officier, die te Parijs door de militaire 'autoriteiten van haar taak was onder richt en naar Noord-Frankrijk was gezonden. Onder haar gearresteerde medeplichtigen bevinden zich nog twee vrouwen. Ook de schuld van de in deze zaak gearresteer den is reeds gebleken, zij' waren in tal van gevallen- 3i-lr ldig aan de verzending 'van militaire berichten naar Frankrijk. in een derde spionnagezaak in België is op 26 Oc- t ber vonnis gewezen. Negen der beschuldigden wer den <er docd veroordeeld. Dit-vonnis is Vrijdag vol trokken. Onder de 'tien tot gevangenisstraffen ver oordeelden bevinden-zich drie vrouwen., ONDERSTEUNING AAN SOLDATEN-GEZINNEN. Het Berl. TageWatt schrijft: Het getal ondersteun- boekhouder zoolang hééft gewacht. In Juni of Ju i jje gezinnen van ben, die aan den oorlog deelnemen, had hij zijn rekening toch reeds behooren .in le bedraagt te Berlijn in de maand October 186.983; leveren. Spr. dringt op spoed aan. De heer Vos vraagt of er al reeds door den voorzitter moeite is gedaan om het Hoofd van de School vrij uit militairen dienst te krijgen. Voorzitter zegt, dat daar een paar maanden ge leden reeds over is geschreven. De hero De Heer: heeft u dat zeüf gedaan? Voorzitter: Ja. ja, ik weet het zeker. De heer Vos dringt op nog een poging aan, an dere gemeenten 'hebben hun hoofden .van scftolen reeds terug. 1 Hierna sluiting. 1 MALS OVER KOP NAAR DE BUREN. De .Daily News" bevat het merkwaardige bericht, dat de vader van een Engelsch artillerist eenige. weken geleden van den bevelvoerenden officier tk de ïu deze maand verleemde ondersteuning heeft bedrug van 7.9 millioen mark bereikt, tegenpker 'n bedrag van 2.5 millioen mark in diezelfde maand van 1014. Ook de huishuuronder stand aan gezinnen van militairen in den oorlog heeft weer een ver heuging ondergaan en beliep 1.69 millioen mark in October van dit jaar. YllEDESGERUCHTÈN. De Tribune de Genève meldt de aankomst van prins Aon Bülow met een klein gevolg-te Luzern. Volgens een Italiaansch blad zou Von Bülow daar drie of vier weken blijken, waar hij met mgr. Mar- ohetti een definitieve formule zal opstellen voor vredesonderhandelingen. Deze zou dan door den Paus als bemiddelaar aan de -Quadruple Ententa worden voorgelegd. Aan De Tijd wordt uit Londen geweld: .wav» c^ul,u Telegrammen uit Washington houden met de mededetling had ontvangen, dat zijn zoon gedood meeste stelligheid vol, dat er ernstige teekenen, zijn. was. Eer granaat was vlak bij den artillerist meer- welke hoop geven op een spoedige beëindiging van gekomen en daar er later niets van hem ontdekt het Europeesche contflict- De Amerikaansche gezant werd, veronderstelde men 'dat hij in stukken was I te Berlijn seinde aan president Wilson een relaas geslagen. 1 van een onderhoud met Keizer Wilhelm, waarin deze Nadat de familio zes weken rouw had godragen, 'opnieuw verklaarde, dat Duitschland slechts om eeh kreeg de vader een briefkaart van zijn zoon, waar- oervollen vrede heeft gevochten en elk oogenblik in hij schreef dat hij gezond en wel in Duitsche bereid is, dienovereenkomstig -voorstellen in over- krijgfgevanigeiiBohap was. De eenige oplossing vooi weging te nemen. - dit merkwaardige geval is, dat de man door de ont- I i n I I Ir ploffing uit de Engelsche loopgraven in de Duit- In aansluiting bij het bovenstaande laten wij hier scho was geslingerd en daarbij merkwaardigerwijze nog bet volgende telegram uit New-Yorkaan. de N. geen 'etsel had opgeloopen. jK. Ct. volgen: EEN TELEGRAM VAN KEIZER WILHELM. I Hot onderhoud, dat Gerard, de Amerikaansche ge- Op een gelukwensch van het Pruisische ministe- zant te Berlijn, met den Keizer heeft gehad, wordt rle op 21 October antwoordde -de Keizer met eer te Washington druk besproken, telegram, 29 October uit het groote hoofdkwartiei De algemeene opvatting is, dat daarin over de verzonden. De Keizer brengt het ministerie dank vredesvoorwaarden van gedachten-is gewisseld. Of- voor den gelukwensch ter gelegenheid van de 500- schoon Amerikaansche regeeringskrmgen zich er Jarige heerschappij von "de Hohenzollerns in de niet over willen uitlaterf, 'moeten ambteriïïi-en yan, het mark Brandenburg. Wonderbaarlijk schijnt, »oc departement van Buitenlandsche Zaken gezegd heb- zegt do Keizer, bij een terugblik op verloopen ecu- ben, dat er teekenen van voorloopige vredesonder- wen der Brandenburgsch-Pruisische geschiedenis dt handelingen zijn. In verband met den militairen toe- goddelijke leiidng. „Over laagten en -hoogten werc stand in Europa-meent men, dat, het thans de beste mijn Huis van den keurvorstenhoed tot de.keizers- tijd voor Duitschland is, om vredesvoorstellen voor krwn, werd de kleine Merk tot het middelpunt var te leggen. Het gerucht wil, dat de samenspreklngen liet Duitsche Rijk verheven, welks kracht thans ir. - over den vrede spoedig zullen beginnen, zoo zij al den volkerenstrijd in den zwaarsten aller tijden .te- aiet begonnen zijn. genover vriend en vijand zoo schitterend zich toon- Men vernemet, dat men te Washington het rap- de. Vol deemoed erken ik met het geheele Duitsche port van Gerard verwacht over de audiëntie, die hij volk: tot dusver heeft de Heer geholpen. Hij moge bij den Keizer gehad heeft, ons ook verder zijn genade toonen en het met zijr DE KONING VAN ENGELAND, vorsten en vrije steden "eendrachtig en offervaardig j De Koning yan Engeland is weer-te Londen terug, onwankelbaar aaneengesloten Duitsche volk geJou- terd en versterkt door de droeve dagen van zware MEIJiVERZORGING A OOR KINDEREN, beproeving voeren tot schitterender licht en vrede De Köln. Aolks Ztg. wijst erop, dat terwijl geen en nieuwen krachtigen arbeid op den door de god- melk voor kinderen kan worden verkregen, in een delijke voorzienigheid gewezen weg. bekende Duitsche badplaats in elegante cafés dan.es ALWEER VREDESGERLCHTEN. zomen, die voor een of meer honden, ieder een liter De correspondent van de „Daily News" te Wash- vuile melk bestellen. In die stad, zegt het blad, ington seint aan zijn blad: 'loepen .000 honden rond,,alle luxe-honden, die dik .Men is hier van meening, dat het lange onder- en vet zijn, terwijl er door duizenden .kindoren ge- houd. dat de keizer Dinsdag jl met Gerard, den j hrek is aan melk. Het blad dringt aan op het ver Amerikannschen gezant, heeft gehad, nieuwe vredes- d om luxe-honden te houdén trek-, waak-, po. voorstellen betrof, die de keizer aan president Wil- 8on wilde laten mededeelen. Men acht het waar schijnlijk, dat den Paus eveneens voorstellen zijr. gedaan om in samenwerking met den president df geallieerden te bewerken. Ook de reis van prins vor. Bülow naar Zwitserland zou geen ander doel heb ben. De houding van, de Amerikaansche regeering ten opzichte van de vredesbemiddeling is echter-niet ge wijzigd. Zij is nog steeds' bereid den vrede te heilpen bevorderen, mits de geallieerden tot onderhandelin gen geneigd zijn. President Wilson wil echter geen enkelen stap doen. tenzij met goedvinden van dé.gealliëerden. Hij zal de Duitsche voorstellen, daarom gaarne aanhoo- ren en ze aan de regeeringen der geallieerden, zed- den, om hare meeningen dienjaangaande te hooren. DE VREDESGERUCHTEN. In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Bryce gevraagd of er door verantwoordelijke personen te Londeu en Ber'ijn rechtstreeks of indirect gddacn- tenwisseling had plaats gehad over een vredesshu- ting; of in verband met hetzelfde doel door officieel' vertegenwoordigers 'van eenigen neutralen staat de regeeringen, gepolst zijn en eindelijk of de eerste minister nog steeds vasthield aan hetgeen hij in, zijn Guildhallrede Verklaarde, nl. '„dat we nimmer het zwaard zouden opsteken, eer België alles wat het offerde en meer dan dat had teruggekregen, Fran krijk tegen de hedreiging met'agressie was gewaar borgd, de rechten der kleine naties in Europa wa ren verzekerd en de militaire overheersohing van Pruisen was vernietigd." Minister Lloyd George verklaarde, hij afwezigheid van den heer Asquith, dat de woorden van den eersten minister nog steeds van kracht zijn. „Wij denken er niet aan, vredesonderhandelingen te aan vaarden dan gemeenschappelijk met onze bomdgenoo- ton. volgens de overeenkomst van 5 September 191 Dit is steeds duidelijk gezegd en ik begrijp niet waarop de vraag van den geaebten afgevaardigde doelt De heer Bryce: De minister van munitie heeft litiehonden en honden voor den gezondheidsdienst uitgezonderd. Want het is beter deze onnutte die ren te dooden, dan kinderen, terlaten omkomen door glreek aan melk. OM AAN KOPER TE KOMEN. Heuter's agent te Kopenhagen seint, dat de ge- nieenteracd van Kiel den tramdienst in de buiten wijken wil stop zetten en de koperen geleiddraden voor oorlogsdoeleinden zal afstaan. In drie straten is dit reeds geschied, maar men zal ook nog vorder in andere stadswijken hiermee doorgaan. Waarschijnlijk zal dit voorbeeld binnenkort ook in andere Duitsche steden -worden gevolgd. DE HOUDING DER SOCIAAL-DEMOCRATEN IN DUITSCHLAND. Het bestuur der Duitsche sociaal-democratische partij en de algemeene commissie van de vakbon den, verzeilden een verklaring, waarin zij zeggen, dat de partij sedert het begin van den oorlog heeft aan gedrongen op maatregelen tegen de duurte. Thans staat zij op het standpunt, dat alle belangrijke le vensmiddelen moeten worden in beslag genomen, en voor de verbruikers worden verkrijgbaar gesteld tegen een matigen prijs,, die oöblogswinsten uit sluit. Ten slotte wordt geprotesteerd tegen verdere beperkingen van het recht van vrijheid van druk pers en vari vergadering. Daardoor wordt slechts de verbittering grooter. ENGELAND'8 EN DUITSCHLAND'S FINANCIEE- LE KRACHT. Uit Londen, 1 November. Runciman, de president van den Board of Trade, had een persgesprek met den correspondent van de Chicago Daily News over de financiëele positie van Groot-Britannië. Hij ont kende, dat Engeland bijna bankroet is en Duit'sch- land's toestanjd gezonder. Dnitschland's financiëele plan is: leenen, leenen, leenen. Dit heeft ten gevolge, dat Duitschland's ge heele ïijkdom in oorlógsleeningen wordt opgeslorpt. Hoe laDger de oorlog duurt hoe meer het succes bij leeningsuitgiften voor Duitschland twijfelachtig wordt. Elke maand verlenging der vijandelijkheden beteekent het opteren N'an meer en meer van het Duitsche kapitaal met een verbazingwekkende snel heid. Jfingeïand's financiëele kracht ligt in het feit, dat het a' dien tijd door geld blijft verdienen door pro ducten voor zich zelf en voor vreefir.de afnemers en door het vervoer van vrajehten over zee voor een groot uantal vreemde handelaren, zoadat door het onderhouden.harer industriëele en commercieele ac tiviteit gedurende den oorlog de twee achtereenvol gende belastingverhoogingen voor Engo'and betrek kelijk gemakkelijk waren te dragen. In Duitschland durft men de belastingen geheel niet te verhoogen. De Briische uitvoer is verbazend krachtig. Sedert begin September 1914 stijgen de cijfers voortdurend van 26.674.td pond tot 32.300.432_pond in September 1015. Het Britsche crediet is gebouwd op de vaste rots van winstgevende productie. 'Deze maakt het overbodig, van eenigen kunstgreep gebruik te ma ken, gelijk de zwakkere tegenstander doet om zijn ware positie te verbloemen. Niet alleen financiert Engeland zichtbaarmhrfdw Niet alleen financiert Engeland zichzelf, n aar met Frankrijk te z&men steunt het Rusland bij aankoo- pen in het buitenland en voorziet de Belgische en Servische regeeringen Van geld, om hun nationaal bestaan te handhaven. Wanneer Duitschland niet had geweigerd, metgouc te betalen, zou het al lang tot een financiëelen stil stand zijn, gekomen. Neutrale landen moesten daar volgens Runciman hun aandacht eens op laten val'er GEMEENTE CALLANTSOOG. Geboren: 22 Oct. Jan, zoon van Arie ten Boekei on JTotertje Riesling., 27 Oct. Trijntje, dochter van Willem van der Vlies en Elisabeth Gatharipa Dek ker. 26 Oct. Marius Joannes, zoen vm,Cornelis Ge- r. rdus Jacobus van Leeuwen en Elisabeth Harde- bol. Overleden: 17 October. Maartje Prins, oud 68 jaar, echtgenoote van Jakob Baken. Getrouwd: 23 Oct. Paulus Jan Diik Bas en, Trijn tje Schouten.- GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven 'van 115 October. Geboren: Afra Catharina, dochter van Cornelis Bes seling en Imn etje Schouten. Petrus Jobannes, zoon van Johannes Pronk en Agatlia Schilder. Maria He- lena, dochter van Klaas Groot en Marijtje Slot. Arie, zoon van Cornelis van Diepen en Guurt.je Hoog land. Getrouwd: Albert Otter, oud 25 jaar, winkelier te Schagen en Grietje Jonker, oud 21 jaar, zouden te- ruep, alhier. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Johannes Jdzef Antonius, zoon van Cor nelis Johannes Preijtie en Huberta Carolina Maria van der Eijken. Teuntje, dochter van Albert Veen stra en Elske Dragstra. Alida Geertriiida, dochter van Louwris Borst en Geertje-Tijsen, Pieter en Ni- culaas, zoons van Jacob van Dijke en Geertje Kaan. Ondertrouwd: Willem Blaauboer, 23 jaren en Grie tje Voorthuijsen ,19 jaren, beiden'alhier. Overleden: Trijntje van Stipriaan, oud 50 jaren, echtgenoote van Pieter-Voorthui jsen. Pefrus Jacobus Ruitenburg, oud 6 jaren, zoon van Josephus Petrus Ruitenhurg en Cornelia Toes. Barbara Dekker, oud 2 maanden, dochter van Johannes Dekker en van Jansje Bakker. Als levenloos aangegeven een kind van Rokus van Mullem en Liilewij 't Hart. GEMEENTE BARSIN'GERHOR.N. Ingeschreven van 131 October. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Jan Cornelis Duijnker en Trijntje Pool. 4 Getrouwd: Geene. Overleden: Een levenloos 'aangegeven kind van Willem Kooijtman en Aafje Kuiper. Guurtje .Hui- berts, oud 64 -jaren, echtlgenoote van Dieu Ijonnó Pieter Westenberg. HET RUSSISCHE MINISTERIE. Uit Petersburg, 31 October. Naar men verneemt is Goremykin benoemd tot Rijkskanselier. De .Beurscourant" deelt mede, dat hij belast zal worden met de opperste leiding van buitenlanflsche zaken, daarbij gesteund door Shebeko, oud-ambassa deur te Weenen. A'erder wordt bericht, 'dat de Tsaar de ontslag aanvrage van de ministers Sasonof, Kharitonof en Krawosjen heeft aanvaard en dat Kwostoff minis ter-president wordt. REGEERINGS-VARKENS. Maandag arriveerden hier 22 regeeringsvarkens, die verdeeld zijn als volgt: Voor Schagen 10, voor Zijpe 9, voor Winkel 2, voor Barsingerhorn 1. Elke week is nu een dergelijke bezending varkens te verwachten. De prijzen van het varkensvleesch.zijn voor Scha gen: schijf, fricandeau, filet, rollade f 0.70 per IvG.: magere lappen, saucijzen, karbonade, versche worst, reuzel, mager spek f 0.60 per KG.; vet spek, krabbetjes, vette lappen, gemalen reuzel -50 :ent per KG. Het regeeringsvleesch is te bekomen bij de sla gers Raat, Kweldam, Roggeveen, Ruiter en Ploeger. SNIPPERS EN AFVAL. De stukjes lood, tin, koper en zilverpapier door leerlingen van onze gemeenteschool, voor de Ge- z'.-ndheidskolonie in dit jaar bijeengebracht, bracht f 12.31 op. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 1 November 1915, medegedeeld door het Koninklijk Jeleorolögisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.7 te Haparanda, laagste barometerstand 746.7 te Maastricht. Verwachling tot iden avond van. 3 November. Meest matige O. tot Z.O. wind. Betrokken to'. zwaarbe wolkt. Waarschijnlijk nog regenbuien. Iets zachter. PURMEREND, 2 November 1915. 54 Slapels kleine kaas 77.50 a 79. 1223 K.G. boter f 1.65. 526 Runderen, waaronder 394 vette en 10 stie ren. Vette, matig, 80 a 105 cent per K.G. Gelde, matig, f 160 a 240. Makkoeien, matig, f 200 a 340. 27 Paar den 150 a 250. 45 Vette kalveren 85 a 100 cent pe: iCG. 97 Nuchtere kalveren, f 12 a 32, vlug. 161 Vette varkens 84 a 92 cent per K.G., vlug. 71 Magere varkens f 24 a 42, matig. 185 Biggen, f 15 a 23, matig. 2743 Schapen, en lammeren. Veiite, matig, f 36 a 71. Lam meren, matig, £26 a 36. 700 Zeik peren f 1.25 a 4. 1000 Zak appelen f 1.50 a 2.50. Kipeieren f 9 a 10 ct. 302 Gaufzen f 425 a 5.25. - VAN EWIJCKSLUIS. Aangevoerd aan den vischafslog, op Zaterdag, den 30 October 1915: 216 pond bol a £0.13Vs, 23 pond schol a 0.09, 592 jpowï aal f 0.28 a 0.34, 1069 pond paling 0.41 a 0.43 per pond. ALKMAAR, 1 Nov. 1915. Aangevoerd 17 vette kalveren f 40 a 80, per K.G-. f 0.90 a 1, 12 hucht idem f 8 a 20, 607 vette schapen f 35 a 72, 172 Vette varkens f 0.62 ft 0.93 -p. K.G. - AMSTERDAM, 1 Nov. 1915. Veemarkt Aangevoerd 200 vette koeien. 1© kw. 98 (t 100 ct, 2e kw. 94 a 96 ct, 3e kw. 84 a 92 ct.. 60 melk- en kalükaeaen 300 a 410, 75 nuchtere kal veren f 12 a 16, 38 schapen f 25 r 40, 522 vette var- kdnd, geen hanfleL - BROEK OP LANGENDIJK. Vaïi 25—30 October wepd aan de veiling aangevoerd 41700 bloemkool, 218070 roode kool. 168000 g le kool, 85550 stuks en 5 wagons witte kool. 1720 baal uien, 926 baal en. 450 bos wortelen, 47200 bieten, 11900 ramenas en 70 K.G. slaboonen. - BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdagmiddag. 124 baal uien f 7.10 a 7.40, 122 baal wortelen f 2 ft 2.15. 5000 jjieten f 7.10. - Maandagochtend. 11700 bloemkool le soort f 8.30 a 13.50, 2e soort f 4.90, 18000 roode kool f 3.60 a 16.50, 127500 gele kool f 3.80 a 16.30, 13*100 witte kool f 4.70 a 22.50. 1 wegotn witte kool f 356. 93 baal uien f 7.30, 16 baal wortelen f 1.90 a 2, 1100 rammenas f 7.40. Dinsdagochtend. 11300 Reuzenbloemkool le soort f 6 a 15.40, 2e soort f 4 a 4.70, 13200 roode kool f 3.60 a 17.50, 18900 gele kool 3.80 a 16.40, 5600 witte kool 4.50 a. 17.70, 4 wagons witte kool f 340 a 358. NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagmiddag. Wortelen f 1.95 a 2, blauwe aabdappelm f 1.25, uien f 6.80 a 7.40. Maandagochtend. Bloemkool 10 a 13.60, roode kool I 3.60 a 18.60, gele kool 3 a 16.10, witte kool f 2.50 a 23.80, witte kool per wtagoh f 349 a 356. Maandagmiddag. Aairldappeeleueigsnlhedmiers f 1.30, grove uien f 7.60 r; f 7.80, wortelen f 1.90 la 2, Dinsdagochtend. 1 Bloemkool f 12 a 16.30, roode kool f 3.50 a 17.70, gele kooil f 4 a 16, witte kool f 1.90 a 24.10. In Ide maand October zijn van deze markt verzegeld 444 wagons groenten voor het buitenland. WARMENHUIZEN, 1 Nov. 1915. Gele kool f 12.80, roode kool l 4.10 a 10.90, witte kool f 9.70 a 19.70 per J00. 2 November 1915. Roode kool f 5.80 a 17.80, witte kool f 5.80 a 20.50, gele kool f 7.40 a 12.80, WINKEL, 1 Nov. 1915. Appelen, f 1 a 3.30, peren J 1 a 5 per mand, an dijvie f l*a 1.10, kool f 5.25 a 9.75 per 100, spruitkool f 1.85 per zak. De Duitschers zetten hun tocht door Servië voort, de slad Kragoejewatsj is genomen. Dit is het groote arsenaal en munitiedepot oer Serviërs. Dit i> voor de Duitschers geen klein succes.. Cok op jae andere deelen van Servië worden de Serviërs steeds teruggedrongen, al mag het dan lang zaam gaan. De gezamenlijke oorlogsbuit der Duitschers en Oosten rijkers bedraagt 20 officieren en ongeveer 6600 man gevangen genomen, 32 kahonnen, 9 machinegeweren, meer d&u 30 munitiewagens, een zoeklicht, veel ge weren, artillerie-muni'ira, zeer veel geweer-munitie cn bovendien 45 oude of gesprongen stukken geschut buit gemaakt. Zoo heel veel lijkt otas jdit niet en we mogen er wol de conclusie uit 'trekken, dat de Serviërs zich' hard nekkig en met tact verdedigen. Het gerucht liep reejds, dat het Servische leger had ge capituleerd:. Dit is echter niet waar en de Servische Rëzalnt te Parijs heeft het noodig geoordeeld te verklaren, dat het Servische leger de zekerheid' heeft verkregen voin |de afdoende hulp der hondgenooten. Het zal vech ten '|.ot |den laatsten man. De bevelhebbers zijln vol vertrouwen in (de toekomst, ondankü de aanvallen op drie fronten. De Bulgaren zotten hun triomftocht door Servië s(tec|ds voort en de hoofdstad Niisj wordt recdb ernstig bedreigd door hen, van uit hot Noorden door d" Duit schers gesteund.. Het Servische leger wordt steeds meer ingesloten. Eigenaardig zijn de berichten over de troepen der Entente te Saloniki. Heel pertinent deed het bericht do ronde, dot de Entente-troepen te Saloniki weer wer den ingescheept. Zelfs bijzonderheden wenden gemeld Maar nu komt 'toch het bericht, dat de Engelsche l roepen te Saloniki zich bij de Servische troepen heb ben gevoegd. Of dit het resultaat is geweest van hel bezoek van (den Franschen ópper-generaal .Toffre aan Lonjdon cn het Engelsche ministerie, is moeilijk te zeg gen, mam* wel is bekend, dat Joffre en he! Engelsche ministerie tot volkomen overeenstemming zijn gekomen ten opzichte van Ide Balkanzakeo. Nu, als de Entento- mogcnldhedon nog willen helpen, zullen zij zich oi. mooten haasten. Het is en blijft debat teer en, maar 'van handelen wordt niet veel -gezien. De Fransche bladen wijzen dan ook op het geialm dor Engelschen. Van te laat om; hulp te bieden is, zegt een oud-Servisch gezant te Londen, nog geen sprake. De Serviërs trekken wel terug, maar dal gaat uiterst langzaam en met goede hulp zou dit spoedig veranderen. Het is thans steeds met groote belangstelling, dat het oog gericht blijft op Griekenland. En het zijn de meest tegenstrijdige berichten die over dit land en zijn regeering de ronde doen Nu heet het weer, dat Grie kenland tegelijk met Bulgarije zal demobiliseeren en dit rijk spordig met vechten 2al eindigen Het Bulgaarsche >rogram heet niet vender te gaan dan tot bezetten van Macedonië ten noorden van Monastir. Monastir zou dan voor Griekenland zijn als belooning voor bewezen diensten. Roemenië weet, dat ook aller oog op haar is gericht en de berichten wijzen er wel op, dat de oorlogspartij daar krachtig de horens omhoog steekt. In Boekarest neemt de agitatie steeds toe en de stad was Zondag miliiair bezet, teneinde de oorlogsmannen geen gelegen heid te geven te vergaderen. Aan het ministerie van oorlog is een buitengewone vergadering van den Roemeens enen generalen glaf ge houden. Alle aanvoerders van legerkorpsen, divisies en brigades waren aanwezig. Na ,een s'oi-machtige gedach ten wisseling is er een motie betreffende het deeinemén van Roemenië aan den oorlog aangenomen. Twee der den van de generaals stemden vóór ingrijpen aan de zijde der Einlente-mogendlhoden. De militaire voorberei- Üiing van Roemenië ils ook ter sprake gebracht. Vast gesteld werd, dait Roemenië gereed was en een zege vierenden oorlog kon voeren zoowel legen Oostenrijk als tegen Bulgarije. E'r gaan geruchten, dat Bratiatnu zal aftreden en het kabinet met hem. Alles wijst er >op, dat het in Roemenië ook' begint te spannen. Op het Westelijk oorlogsve'd weinig nieuws. Alleen een afgeslagen aanval dar Duitschers bij Tahure, dite een der Fianschen tegen de Duitschers. Er is geen ver andering. Ook uit het Oosten geen nieuws. Het Duitsche 1c- gerbericht spreekt van afgeslagen aanvallen der Rus sen bij Dunaburg. En dan krijgen we een opsomming van het aanlal gevangen genomen Russen. Steeds is dit do lectuur als er anders geien bijzonders is. Over de verschillende vredesgeruchten diaeCen we el ders in ons blad het een en ander mee. BROEK OP LANGENDIJK. In de maand October zijn aan het Hulp-Telegraaf- en Telephoonkantoor alhier ontvangen 1271 telegrammen en verzonden 1370 telegrammen, tezamen 2641 behan delde telegrammen; .terwijl.3579 telefoongespiekken wer den aangevraagd. BEROO VINGEN. Meermalen komt het, schrijft de N. R. Ct., in de laatste dagen voor, dat mannen van buiten Rotterdam bl| een tijdelijk verblijf aldaar, m groote bedragen aan

Schager Courant | 1915 | | pagina 2