Bisnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Ondertrouwd: Marius Oijsbert Munnikhuizen, oud 29 Jaren to 'Haarlemmerliede c. a. en Dieuwertje Bruin, oud 26 Jaren te Sint Maarten. Gehuwd: Geen. Overleden te Alkmaar: Pieter Bood, Joud 3 dagen. gemeente wieringen. Ingeschreven van i31 October. Gebo&n.: Reintje, dochter van N. Metselaar en A. Everts. ElberL zoon van G. Rotgans en A. Tijsen. Ondertrouwd: F. Broers en A. Dirks. P. Kooij en M. Oinis. J. Mooi 'en G. Wiegman. C. M. Tijsen en M. Smid. S. Rotgans en 'G. J. Hegeman. Gehuwd: J. Metselaar en M. E. Mulder. P. Kooij on M. Omis. P. Broers en A. Dirks. Overleden: Geene. gemeente noordscharwoude. Ingeschreven van 131 Ootober. 1 Geboren: WlUebrordus Henrious, zoon van Jan Vader en Elisabeth de Wit. Wilhelmus CorndlijB, «joon van Adrianus de Jong en Jóhanna Maria de Nijs. (ondertrouwd: Bartholomeus Vollinull'er en Maria Swager. Getrouwd: Gerardus Nijman -en Margaretha Maria Veul. Bartholomeus Volknuller en Maria Swager. Overleden: Jollina Nieman, oud '7 Jaar. Elisabeth Molenaar, echtgenoote van Johannes Bijvoet, oud 30 Jaar. Levenloos kind van Johannes Broersen «ax Geertje Kamp. V» i.Ni.EL. Tot plaatselijk agent voor de intercommunale ar beidsbemiddeling is dcor hot gemeentebestuur aan gewezen de heer A. "Volger, schilder alhier. de dlitsche duikboot. Aan het Departement van Marine is bericht ont vangen, dat do in Terschelling binnengebrachte Duit- sehc onderzeeboot, door 'het sturen van «een fou- tieven koers op de Noordergrondon, op ongeveer 1 zeemijl van de kust van Terschelling is gestrand, waarbij genoemde onderzeeboot eenige averij opliep. De onderzeeër is de U 8. mijnen. Gedurende de maand October zijn op onze kust aangespoeld 7 mijnen, waarvan 3 Ëngclsche en vier Duitsche. In totaal zijn sedert heV uitbreken van den oorlog 880 mijnen op onze kusten aangetroffen, aldus ver deeld: van Engelscheu oorsprong 353, vaji 1-ïanschen 67, van Duitschoq 97, terwijl er 173 van onbekenden oorsprong Weven. ik rome begraven. Wij vernamen, 'dat bet de wensch van Jden over leden lijdelijken gezant bij het Vaticaan was, te Rome te worden begraven en ook 'dat zijn stoffe lijk overschot daar zou blijven rusten. In verband niet dien wensch heeft de bijzetting, die op het kerkhof te IRome heeft plaats gehad slechte een tijdelijk karakter en zal het stoffelijk overschot eeiygen tijd later ,lworden overgebracht, naar het Gampo Santo, waar ook dr. .Schaepman be graven ligt. Mr. Regout's 'hulsel zal daar 'worden geplaatst naast de groeye van den laatsten gezant, dis Nederj- land bij het Vaticaan vertegenwoordigd heeft, nl.'dci Graaf van Chattel. ontploffing. Gistermorgen wilde een 14-jarige jongen met be hulp van naphtheline de kachel aanmaken in een drukkerij aan de Albrechtkolk te Rotterdam. Daar bij had een ontploffing plaats, waardoor de kleeren van den jongen in brand geraakten. Deze vluchtte op straat en sprong in het water. Met brandwon den overdekt werd hij door een brugwachter en een schipper met behulp van een haak en roeiboot ge red. Een begin van brand, dat in de drukkerij ont stond, kon spoedig worden-gebluscht. den duitschkrs te slim af. Men meldt uit Vaals: De wijze, waarop 'een Belgisch soldaat de Duit- sohers heeft kunnen verschalken, dient aan de vergetelheid ontrukt. De Belg vertoefde in gevan genschap in Haimpver; bij vluchtte uit het kamp en zat aan&tonda aan, 't stuur van een Duitsclien mili tairen automobiel, die onbeheerd bij het kamp stond Als geroutineerd chauffeur stuurde hij de auto vliegensvlug in de richting Aken. Onderweg had hij gelegenheid zijn militaire pakje te verwisselen .voor een burgtr-costuum. In Aken aangekomen, liet hij de auto in den, steek, en begaf zich te voet in de richting Vaals. Bij de grens op den straatweg, waar de weg met prikkeldraad en barricaden is versperd, was 't zeer druk: dei Duitsche landweer conjrolo^rtir ijverig de passen. Doch de Belg -liet het niet tot zijn beurt komon. Plots kroop hij onder den wagen van een voorman, die Nederland binnenreed, door er. met een sprong stond hij op Nederlandsch terrein. De Duilschers keken op hun. „naas", 'en de Belg schreeuwde, dat het daverde: •'„Vive la Belgique."' In Vaals rustte 'hij uit van zijn avontuurlijken tocht! burgemeester „eingesperrt". Men schrijft aan de Tel.: De burgemeester van -'Weert, mr. Kolkman, is drie dagen de „gast" geweest van de Duitschers in België. f Dit kwam *oo: 1 Burgemeester Kolkman :«lid yan de 'voedings commissie, voor de grensgemeenten deed een in- „Ik ben bij de Tagesbote aangesteld, sedert ik niet bier gekomen ben," zeide hij schuchter, doch niet zonder zelfbewustzijn. „Zie je nu wel," zeide Edith lachend, „ik heb het Je toch gezegd." „Och wat, onzin," zeide mevrouw Driessen ver drietig.'„Aan de Tagesbote,'de voornaamste courant van Berlijn. Daar 2ijn toch alleen'flinke, oude jour nalisten. Wat is u daar dan? Boekhouder, of „Neen, berichtgever." Mevrouw Frederika staarde hem aan als iemand, dien men op oen leugen betrapt. „ïk begrijp niet" zeide zij. „Maar lieve Frederika," meende Edith wat scherp, „mijnheer Heydemann is voor jou romans -zulk een goed medewerker, waarom zou hij ook niet voor een courant kunnen schrijven." De logica 'dezer opmerking was niet tegen te spreken. „Zeg nu eens eerlijk, mijnheer Heydemann, is het werkelijk waar?" vroeg 'zij nog steeds twij felend. Heydemsxm moest glimlachen. Hij vertelde hoe hij het beproefd had en zich cboor 'het artikel ovet den Radja \erdienstelijk had gemaakt. ..Dat bericht heb ik gelezen!" riep Edith lachend. „Maar eerlijk gezegd, dat het van, u was, 'zou ik nooit hebben vermoed. Het was zeer aardig.'" lieydemann boog bij dit twijfelachtig compliment. Edith lachte ala een overmoedig meisje, toen hij haar vertelde, boe het bericht .ontstaan was. Heydemann keek haar vol verbazing aan. Was dat nu de ernstige, dikwijls zoo gesloten Edith? Zoo vroolijk, zoo hartelijk had hij haar nog niet ont- moH. Mevrouw 'Fredierïka daarentegen was ont stemd en slecht gehumeurd. Deze verandering der dingen stond baar niet best aan. Ên spoedig vond zij de. woorden daarvoor. „U is dus werkelijk journalist geworden, en moet u nu den gehcelen dag op bet redactieburoau zijh?" „Eigenlijk wel." antwoordde hij verheugd. „Hm, zoo,... en de romans.... en onze planro Hij zag haar verschrikt aan. „Ja, natuurlijk,' zei hij haperend, „die die "zullen.... Ik werk na tuurlijk door, ook '8 nachts. Er blijft altijd nog wei eenige tijd spectiereis per regeejringsapto. Door 'de grens wacht to Vroonhoven vlak bij Maastricht rwerd mr. Kolkman aangehouden:-zijta, papieren waren niet in orde: Mit zum Oberst nach Tongeren! Toen mr. Kolkman in Tongeren kwam, schijnt hij den Hauptmann aan 't verstand te hebben gebracht, dat het geen pas heeft, een Nederlander, die voor voedsel zorgt voor de Belgen en daardoor dus in- dlrect de Duiteche belangen dient, aldus 'te beje genen. Deze ontboezeming had 'n averechtsche uitwer king, want onder geleide van een-officier werd toen de reis gemaakt naar Brussel. Daar hadden confe renties plaats met het Hollandsche.Kamerlid, mr. dir. Jan van Best, uit Eindhoven, en de Duitsche Koïn- mandantuur. Ten slotte bracht de Nejderlandsche gezant'te Brus- sei de zaak in 't 'reine, en drie dagen later dan hij zich had voorgesteld, arriveerde mr. Kolkman weer te "Weert - het „uitvoerverbod van menschen". Men meldt uit Oldenzaal aan de Maasbode: Een te Berlijn wonend Hol'ands'ch ingenieur, va der van een Hollandsch vlieger te Soesterberg, had 5 dagen in Nederland doorgebracht, om een beeoek te brengen aan zijn'zoon. Toen hij zich naar zijn \w»onplaate wilde terugbegeven, werd hij door de treincontrole alhier aangehouden, ingevolge de-alge- meene verordening van den minister van Oorlog waarbij aan ingenieurs enz. het -verlaten van het land verheden is. Do ingenieur heeft zich 'telegrafisch met den .mi niter in verbinding gesteld. 7e hebben het goed. Over de Britsche geïnterneerden te Groningen geeft een bijzondere correspondent van de Times in een schrijven uit Amsterdam nog'aardig:' bijzonder heden. Er zijn natuurlijk wel mopperaars en si an kers" zegt hij, maar die zullen er altijd wel zijn in een gezelschap van 1600 man en die schrijven brie ven naar buis, waarin 'zij vertellen van hun ellen- rtigen teestand en hun -onvoldoende voedsel. Deze brieven vinden hun weg in de pers en vervelen 'de onderen van het kamp zelfs nog meer dan de Ne- derlendsche overheid. Het voedsel is niet onvoldoen de en de -o'daten zijn over hot algemeen beter af ehalve dat zij zich bewust zijn gevangenen te zijn dan thans onze nieuwe soldaten cp Salisbury .ulain. Buiten het verzoek om bladen voor hun bi bliotheek en leeszaal roepen zij hun landgenpolen t c„Bewaar uw geld om de soldaten in de vuur linie te helpen. Wij maken hebbest!" De correspondent geeft dan een beschrijving cm te bewijzen, dat uit alles blijkt, dat de soldaten bet good hebben en prijst levendig „de vriendelijkheid van de Nederlanders". Hij besluit met te verklaren, dat er een groo.t verschil is met het begin van den vorigen winter, toen zij zich verveelden in hun eentonig leven. Natuurlijk is hun bestaan min of meer vervelend, zij moeten, 'trachten te malken wat er to maken valt van leen vervelenden toestand, maar dat dit nog zoo goed is, dankt men rc.i. aan do hulpvaardige vriendelijkheid van de zijde der overheid en van de Nederlandsche bevolking. winkel. Overeenkomstig verzoek 'hebben Burg. en Weths. don heer W. Melchior eervol ontslag verleend uit zijno betrekking van geneeskundige belast met den doodschouw, en als zoodanig benoemd den heer A. Keus, alhier. w'nkel. In verband met het betrekken van regeeringsvar- kens, zijn door 'den. Burgemeester met ingang van Dinsdag 2 November '1915 tot nader te bepalen da tum, de prijzen voor de verschillende soorten var- kensvleesch vastgesteld als volgt: Rollade, schijf, fricandeau 'en filet per KG. -65 cent; magere lappen, saucijzen, karbonade, versche worst, reuzei en mager spek per I<G. 55 cent; doorregen lappen per KG. 52% cent; vet spek, vette lappen, krabbetjes, gemalen reuzel, gerookt vet spek, en gemalen 'vet spek per KG. 50 oent wieringen. Vergadering Nederl Prot. Bond,afdeeling AVierln- gen. Na opening door den voorzitter, den heer Ds. Witkop, worden door den secretaris den heer L. Berghui8, de notulen gelegen -en onveranderd goed gekeurd. 1 2. Rekening en verantwoording van den penning meester. Voorzitter deelt -mede, dat in de vorige bestuursvergadering een 'comniif-sie is beneend, be staande uit de hoeren Jb. 'Mostert» N. J. Poel en C. M, Koorn, welke Jde rekening heeft nagezien. Deze commissie had telles in de beste orde bevon den. Do ontvangsten bedroegen f 285.82%, uitgaven f IU5.S1, batig saldo alaoo f 90.31%. Do rekening wordt goedgekeurd onder dankzegging aan den pen ningmeester den h9er O. J.-Boeker. Ook brengt de penningmeester nog een financiëel verslag uit, wat ook wordt goedgekeurd. 3. Aanbieding der begrooting over 1916 in ont vangsten f 340, uitgaven f 302, saldo voor onvoor zien f 38. Goedgekeurd, 4. Jaarverslag van den secretaris. Dit uitvoerig verslag wordt door den secretaris voorgelezen 'en daaruit stippen wij aan, dat 'het ledental van 84 is gedaald tot 71. de laatste 6 jaar is -het l-dental ge middeld gcdaa'd met 5 per jaar. Er zijn 7 bestuurs vergaderingen pn 2 algemeene vergaderingen gehou den, de algemeene vergaderingen werden slecht be- Mevrouw Frederika scheen gerustgesteld en werd nu wat vriendelijker. -Langzamerhand vond zij, dat het zeifs heel 'goed was, dat Heydemann aan 'de Tagesbote verbond was. „Dat kan voor onze ro mans van buitengewoon gewicht zijn." Edith wierp een spottenden blik op haar zuster. „Denk je dat werkelijk?" vroeg zij. „Nu, dat is toch duidelijk," antwoordde de schrijf ster. „U deelt toch zeker 'ook mijn meening, mijn heer Heydemann,?" „Ik weet niet, ik ben met de toestanden, bij een courant nog zoo weinig vertrouwd." „O, dat zal wel komen," meende mevrouw Frede- rika. „U zult allerlei personen en 'toestanden leeren. kennen. Vandaag reeds zUlt u kennismaken met een, interessant persoon, ook van de couranten-branche. Wij verwachten hem ieder oogenblik „O, maar dan stoor ik," zeide Heidemann, een pas achteruit gaande. „In het minst niet!" riep mevrouw Driessen. „In tegendeel komt het heel goed uit. En hij z*.«l zeker verheugd zijn, u te leeren kennen. Hij heeft Otto-. kar Beutler. Hebt u nog niét van hem gehoord?" „Neen." „De uitgever-boekhandelaar Ottokar Beutler", zei mevrouw Frederika met nadruk, „een charmante jongeman on een ondernemend zakenman. Hij heeft mij aangeboden, mijn romans uit te geven." En het was, alsof de persoon over' wien men sprak, hierop had gewacht om te verschijnen. Nauwelijks werd zijn naam genoemd of het meisje diende hem aan. Hij zou ook blijven eten en Heydemann werd nu ook uitgenoodigd. Mijnheer Beutler was werkelijk een charmante jongeman. Heydemann vond zichzelf een boer te genover dezen man der wereld. Het donkere snor retje in krul gezet, met schitterende, donkere oogen, het zwarte haar met den HamleUok -over het voor hoofd, naar de nieuwste mode gekleed, scheen hij een salonheld: 'Hij kuste mevrouw Fredurika, dan Edith de band en maakte een diepe buiging toen Heydemann aan hem voorgesteld werd. „Mijnheer Heydemann van de Tagesbote", ste!de mevrouw Frederika voor. „Aan de Tagesbote .zoo," zeide Beutler, „daar zocht. In het bestuur kwam eenige verandering, de heer A isscr, die 20 jaar penningmeester is geweest, trad oi, ev.epals de heer C. C. Koorn; hiervoor wer den weder gekozen de herren .1. A\r. de Goeje en P. F. Kuut. Mej. Gr. Gorter bedankte als Zondags school onderwijzeres en werd deze plaats ingenomen door mej. M. Snooij. Dit verslag werd onder dank goedgekeurd. 5. Verkiezing van twee bestuursleden. Aftredenden do hoeren Ds. Witkop en L. Berghuis, die met bijna algerneene stemmen werden herkozen en b 'iden hun benoeming aannamen. 6. RegeUng der bijeenkomsten en van het Kerst feest. Voorzitter deelt mede, dat door 't Hoofdbe stuur is gevraagd of'de afdeeling wede* een gratis spreker wenscht. Voorzitter licht toe, dat dit-gratis niet geheel gratis is, het Hoofdbestuur reken,t hier voor f 6, on moet bij een lezing inet lichtbeelden door de afdeeling f 7.50 "worden bijgepast. Heit voordeeligst -'zal zijn dat wij bij bet Hoofdbestuur een spreker aanvragen, en, voor de tweede bijeen komst 'z.pif voor 'een spreker met lichtbeelden zor gen. Hiervoor'zou het bestuur voorstellen den heer Niesting, die voor een lezing mot lichtbeelden, 17.50 waagt. De derde bijeenkomst -zou voorzitter zelf een lezing kunnen houden. 'De lezingen z.ouden ge houden kunnen worden in November of December, dit nader 'met het Hoofdbestuur te regeten, verder in Januari en Februari. Voor spreker rzijn twee con- didaten, de heer Ds. Kalma en de- heer Aten Kleef. De iieer Niesting heeft iiohtpccldenroeks;>n voov ouderen en ook sprookjes voor kinderen. Hierover ontwikkeien zich -eenige algemeene be sprekingen en zal den 'heer Niesting gevraagd wor den, welke reeksen hij beschikbaar .heeft en hoelang elko platenreeks duurt. Dan zou deze--lieer zjoo mo gelijk m een avond voor ouderen en kinderen kun nen optreden. Besloten 1 werdt, de entrée voor dien avond te stellen op 10 cent per persoon. De -'heer C. M. Koorn stelt voor, dat elk 'lid een huisgenoot -graüs zal mogen medenemen, dit zou z.i. meer propaganda maken voor toetreding tot lid. Dit voorstel wordt aangenomen. 1 1 Besloten wordt de regeling van het Kerstfeest aan het bestuur en de dames der Zondagsschool over te laten. Er zal weder met lijsten worden gelnopen. Bestelling van den 'kerstboom zal door den voor zitter geschieden en de versieringvoorraad "\vorden nagezien en zoo nocdig aangevuld. Rondvraag. De heer-Bosker merkt op, of het niet wenscheüjk is meer vrijzinnige lectuur te versprei den. Wordt geopperd de kalenderboekjes „Liefde Sticht" of de vrijzinnige scheurkalender. Wordt be sloten, dat de ■'dames der Zondagsschool bij hun rondgang met de lijsten, ;zullen trachten dózC) boek jes te verkoopeco. De dalnies 'ter vergadering aanwe zig, "verklaren zich daartoe bereid. Een scheurka lender wordt minder gewejnacht geacht. Ook,het ge opperde idee voor een bibliotheek acht voorzitter niet raadziaarn. IILrna sluiting. Danrna wordt nog geruimen tijd gesproken over de Zondagsschool te Öosterlan'd om daarmede meer voeling te 'krijgen. Vooitzitter acht het echter niet op den weg van het bestulur.te lig gen, daartoe zelf pogingen te doen. SPANBROEK. Door de diaconie alhier -werd publiek verhuurd een liui&nianswoning met ongeveer 4 HA. weiland. Hoogste bieder was de heer K. 'Stam, alhier, wien het werd gegund. .1 een voordeel van den oorlog. De Times schrijft: De chirurgen hebben de ondervinding opgedaan, dat de kogel en de granaatscherf onverwachte bontir genootcn voor hen zijn in de opheldering van ge neeskundige on wetenschappelijke vraagstukken. Vo,or den oorlog waren er streken van het lichaaim aangaande welke weinig bekend waren; ziekten tast ten ze zelden, rechtstreeks 'aan, hoewol, bij ziekten van verwijderden oor&prong, hun verstoringeen diepgaande uitwerking scheen 'te hebben. Horsen aandoeningen leveren daar een goed voorbeeld vooï\ Thans is de kogel rechtstreeks daar doorgedron gen waar een ziekte niet kwam, en zoodoende, zijn nu voor de geneeskundigen allerlei nieuwe gezichts punten en nieuwe opvattingen geopenbaard gewor den. Het pleit voor de scherpzinnigheid van den. geneeskundigen dienst van het leger dat hij dien nieuwen teestand onder 'de oogen ziet en dat alle mogelijke faciliteiten worden verleend voor een nauwgezette studie van de vele vreemde gevallen, waarmee men thans te doen krijgt. Het nageslacht zal stellig de vruchten daarvan plukken door ver meerdering van kennis en verbetering van de me thoden van behandeling. Temidden van al do euvefls van den, oorlog is het ten minste een 'voldoening om to weten, dat er een euvel is, waaruit 'n djuur- zamo weldaad voor de menschheid kan voortkomen. de godsdienststrijd in de loopgraven. D°. Pruisische Kirchen-Zeitung vertelt, dat de rich. tingslrijd in de loopgraven zijn intrede heeft gedaan. Aar de soldaten in Vlaanderen is een vlugschrift toegezonden onder den, tie:l „Wat wil .God ons door dezen oorlog zeggen?" (Verlaf Ihloff u.Go., in Neu- inünster), waarin de oorlog'wordt voorgesteld als 'n straf Gods voor de groote volkszonden: tegenna- heb ik vrienden. Onze beste courant- Welke afdee ling, mijnheer?" „Ik ben medewerker zeide Heydemann min of meer verlegen, „Dus voor alle afdeelingen," 'meende Beutler la chend. Men ging aan tafel. Movrouw Frederika was buitengewoon goed ge- humeufd. Zij 'bewees haar 'gast allerlei vriendelijk heden, die van zijn kant allerbeüeefüs en, galant was. Hij was een intelligent 'persoon en blijkbaar zeer ervaren in den omgang met 'dames. Hij wist van iedereen wat te vertellen, die het onderwerp van ge sprek in kunstenaars- en literarische kringen wa ren. Hij kende de sterren, van, de schouwburgen, de nieuwste stukken, de laatste romans, was op de hoogte van alle babbelpraatjes, die over verschillen de personen in omloop waren. En zoo was hij wer kelijk een voortreffelijk dischgenoot, in het bizon der voor wodwen, die met kunstenaarskringen niet in aanraking kwamen. Mevrouw Driesen zoog met wellust'alles in, wat Beutler van de lippen vloeide. In haar verbeelding zag zij zich 'reeds door bemiddeling van Be.utler in de kringen der voornaamste kunstenaars ingevoerd. Maar ook Edith werd door de schilderingen, uit deze wereld geboeid. Zij werd levendig. Nu en dan wierp Heydemann een vepetolen blik op de jonge onderwijzeres en verwonderde zich steeds (meer. Wat was er toch in de,'paar dagen van zijn afwezig heid met. het meisje geschied? Zij was geheel ver anderd. De ernstige Edith van toen, was nu een en al vrcolijke 'opgewektheid. Haar lachen klonk als ae toon van een rilveren klok, haar oogen schit terden, alles 'aan haar was st halksheid en levens lust. En wat was ze mooi! Dat bemerkte Heydetmann vandaag eerst. Hij had haar vroeger niet goed dur ven aankijken in zijn gevoel van afhankelijkheid. Nu zag hij Edith als vrouw in de gratie van haar jeugd en dat werkte op hem in als een storm, die van het hart naar het hoofd en omgekeerd vliegt. Het was hem alsof een droom, die hij voor zichzelf verborgen had, plotseling met alle kracht voor zijn geest stond, alsof gevoelens, die geheim zinnig in liet diepste van zijd, hart gekoesterdweT» tuurlljke ontucht, 'abortus provocatus en... rr.< dom# theologie! „Hoe heeft," aldus staat er woordelijk, „ccn i.ogatieye en liberale theologie do harten ver eenzaamd en de gemoederen, beroofd! En vertegen woordigers dezer theologie, die den eeniggeinreo Zoon Gods van ziJn goddelijkheid berooven, bekleo- den hooge ambten en worden met eer overstelpt-Als boljideni6trouwe gemeenteleden te zamen komen om bisoudere godsdienstoefeningen door bijbolgelooviga predikanten te laten houden, dewijl hun geweten hen verbiedt, de proeken van, moderne dominee" aan to hooren, worden deze Uit gewetensnood geboren godsdienstoefeningen door den opperkerkeraad ver- De Kirchen-Zeitung merkt hierbij op: „Derhalve een beweging togen de 'moderne theologie, ja tegen den opperkerkëraad aan hot front! In do loopgra ven! Waarlijk een droevig'verschijnsel. AA'at moe- ton onze met hood en dood kampende „Foldgraum" wol van een Christendom zeggen, dat hun op deze wijzo onder de oogen komt?" 't Is al overal hetzelfde! van een nieuwe duitsche duikboot. Een Liverpoolsch blad deelt bizfonderhetion mede over de zeer korte loopbaan Van een der nieuwste Duitsche onderzeeërs. Het blad vertelt, dat deze de eerste vijandelijke superduikboot was van 250 voet lengte en 20 voet breedte. Naast de torpedolan.Ceer- buizen had de "boot vier kanonnen van vrij -groot kaliber. Zij werd 'ongeveer voertion dagen geleden to G,li'ttin te water gelalen en slechts enkele u*en< nadut zo de basis had verlaten, werd de-boot itt een der vallen, die voor dat 'soort booten gelegd zijn, ergens in de Noordzee gevangen. De verbazing en de spijt van de officieren kan men zich voorstellen. Hun hoosheid 'was zoo groot, 'dat zij beslist wei gerden eenige verklaring omtrent hun ongelukkig schip af te leggen. Een lid der bemanning echter wns spraakzamer en van, hen wrr.tunv'men de korte geschiedenis van de duikboot. Deakundigen, die de zen jongsten prijs ■onderzoebten, verklaren dat In de/c afdeeling van scheepsbouw de wljand van de Britten niets heeft te leeren. de plannen der entente. De berichten van de laatste dagen 'uit Boekarest en Athene stemmen hierin overeen, dat de diploma tiek" vertegenwoordigers van de Entente-mogend- hoden er den nadruk op leggen, dat. militaire opera ties in groeten stijl, ten 'deel hebbede, het ontzet van Servië en het verslaan -Van den tegenstander, binnenkort op den Balkan £o wachten zijr. Deze ver zekeringen hebben echter noch te Athene, noch te Boekarest den igewenschten indruk gemaakt. Het wordt als zeker aangenomen, dat 'de Entente-mo gendheden ernstig bezig zijn met een voorbereiding van een gecombineerde actie. Men vormoedt, dat Rusland op verschillende punten zal ingrijpen, 't Is ook vrij zeker, dat Rusland zijn troepen hrBoss- arabiö tegenwoordig tot aan de grenzen van Roe menië vooruitschuift. Frankrijk en Engeland zijn ook van plan om behalve in Salon.iki, troepenlanüingen te doen plaats hebben te Kowala on te Dedeagalsj. Verder is als nieuwe operatiebasis het havenplaatsje Sanlfl Quaranta in Albanië uitgekozen. Honderden treinen met troepen uit Frankrijk trekken door Ita lië. Het grootste deel 'van deze troepen zal naar Monastii- go,zon,dea worden. Tengevolge van de moei lijk begaanbare wogen, zal 'de opmarsoh echter al leen langzaam kunnen geschieden. een waar woord. De Temps ontleent aan de Zukunft var, 23 Octo ber de vc'gende beschouwingen v&n Maxi/miliaan Harden; „Beteugelt uw vreugde* ais gij onze overwüipings- berichten leest. Schudt 'uw geweten en dlat van, uw buren wakker. Ongetwijfeld strijden ov/.e legers buiten on^e grenzen; de oorlog kan eohter 'tot. na den winter duren. Laten wij geen schreeuwlelijken zijn, die, ver van het front, van de solduteu 'de verovering van nieuwe werelden verlangen, Hot ia gemakkelijk zoo te praten. Het volk Juicht u toe. Maar dengenen ldie vechten, stuiten die phrasen te gen de borst. Wij willen geen opwekkingen tot vaderlandsliefde hooren uit den mond van hen. voor wie de oorlog de beurs vult, het inkomen verdubbelt, de macht vermeerdert.... Wij willen geen haaien 'in ons rijk hebben, lieden die vror onmisbare levensbehoeften prijzen verlan gen, die den inkoopsprijs plus de grens van een eer lijke winst overschrijden. Speculeeren in levensmiddelen is een doodwonde. y.ij, die thans geld verdienen met „zaken" iu vleesch, graan, groenten, aardappelen zijn «schurken. Zij die boter bemachtigen om er don prijs van, cp te jagen, verdienden, gehangen 'te worden. Zij die vasten om wat.vot en reiuzel' aan hlun kin deren aun het front te kunnen zenidon. moesten, hot recht hebben, den strop te slaan om den hals van de woekeraars en hen boven &a.n de galg te hijsohetn, laten wij stil, terughoudond, bescheiden zijn; vroom en ingetogen; laten wij geen afgoden oprich ten; laten wij niet schreeuwen; laten wij niet trutfloh zijn, omdat onze soldaten, voor ons, aan. het front sterven. j den, opeens met kracht uit de diepte wilden uit breken. Het deed hem pijn, dat al die schoonheid, vroo- lijkheid en, 'levenslust, het heerlijke lachen, gege ven werd aan den man tegenover haar, 'die inte ressante geschiedenissen vertelde. Alles voor dien vreenide voor hem, voor Heydemann, had zij. alleen een ernstig gezicht. Maar wat was hij dan ook? Immers niet meer, dan de lclerk 'van haar zuster, een man zonder doel, die van de genade van ccn dame met ginUon. geleefd had! Maar/Beut ler, de man der wereld, 'de uitgever, dat was wat anders. Daar deze gedachten gekweld, nam hij bijna geen dee' aan het levendige onderhoud. Plotseling hoor de hij het woord Tagesbote en nu werd hij op merkzamer. Beutler sprak over een bericht, dat hij in courant had geleeen, en welk ee"n invloed dht blad in Berlijn had. En nu wendde hij zich tot Hey demann, met de waag of hij Bohne kend:, den be*- richtgever Bohne. „Jawel," antwoordde Heydemann nog wat ver strooid. „Hij is een vriend 'van mij. Een fünk Journalist. Hij beeft zijn neus overal in, weet alles en kent iedereen. Een geboren -rechercheur." „Och riep mevrouw Frederika bewonderend. „Ja, ik zeg u, mevrouw," babbelde Beutler door, „die Bohne is 'gladder dan al onze commissarissen van politie. Wat zij niet klaar kunnen/spelen, knapt hij cp. Nu heeft hij weer een zaak onder handen. Voor oenigen tijd is een provinciaal, die in „Dö Roode Leeuw" was afgestegen, veertigduizend mark ontstolen De dames begonnen tegelijkertijd te lachen. „Maar dat is onze mijnheer Heydemannl" riep mevrouw Driesen vroolijk. „AVat?" vroeg Beutler. „Hier aan tafel, tegenover u, zit de mijnhoer uit de provincie," verklaarde 'Edith met een komisch gezicht. Wordt - vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 6