De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Tweede Kamer. Bekendmakingen. Marktberichten. OUDKARSPEL. Binnenlandsch Nieuws. l.loydi» vwnwinl van,'Malta, dat 41 man der etpii- koeten, schapen en varkens feag men 'gTi.isaartia en pagö en vior passagier»'.op Malta 'zijn aangekomen, en uit Bizerta, dat 300 peraonen, verdronken, mee- r end t eis vrouwen, on 'kinderen. Er eouden ©enige Amerikanen nan boord >.ijn geweest. Het bericht van het Kinken van de „Ancona' heeft te Washington grooto ontroering gewektj'het wordt beschouwd a's een aanleiding tot 'strijd met Oos tenrijk, van denyelfdon kritieken aard als die niet Duitscbland na het torpedeerem van.'de „Lusitaxda". Uit Berlijn. Volgens betrouwbaremhdedeelingon. trachtte het schip te vluchten. De jonderzeerër wa» derhalve wel genoodzaakt gebruik 'le maken van zijn geschut BRAND. Uit South Bethlehem '(Pennsylvania). Een der grootste machine-fabrieken van de „Bethlehem Steel Company", waarin kanonnen en ander oorlogsma- terieel, ter waarde Van millioonen dollar, aanwezig waren, ia door brand vernield. Men vermoedt dat da brand aan kwaadwilligheid is toe t© schrijven. Achthonderd werklieden ontkwamen slechts met moeite. 1 EEN ZEPPELIN TE SOFIA. Do correspondent van het Berl. Tageblatt te 'So fia seint aan dat blad: Bij helder weer is een Zeppelin, met den hertog van MecklenJburg aan boord, 'gisteren te Sofia ge land. Het was de eerste-Zeppelin die boven liet Bal- kan3chicreiland Verschenen is. Voor de begroeting van de bemanning van het luchtschip hadden zich oy het- geïmproviseerde vliegveld te Sofia hlina alle ministers, met den minister-president Radoslawof aan het hoofd, vereenigd. Daarbij kwamen-vele of ficieren en afgevaardigden en 'ook was een groot getal manschappen aangekomen, 'om bij de landing lehulpzaam te zijn. Met den Duitschen gezant Mi- ehahelles on den militairen attaché von! Maasow aan het hoofd waren voorts ook verschenen het geheele Duiische geznntscbap, de'Turksehe gestut Fehti-Bei en vele notabelen. De Zeppelin 'verscheen tegen 10 uur boven de stad.'De opwinding werd nog grooter, toen ongeveer op hetzelfde moment twee hofauto's verschenen; uit den eene stapte koning Ferdinand met, den hof maarschalk, generaal Snwof, 'uit den andere 's ko- nings gevolg. De koning onderhield zich langen tijd met RadosTawof, daarna met den, .minister van Oor log en met den -Duitschen militairen attaché. Jn- tusschen naderde regelrecht de Zeppelin op een hoogte van 800 M. Het .'luchtschip was bevlagd met rie Duitsche en Bulgaarscbe kleuren. -Een donde rend hoera begroette het'luchtschip, dot een rond vaart om Sofia 'mankte. Een halfuur later keerde het luchtschip boven bet vliegveld terug. De lan ding liep vlot van stapel. Terwijl de koning zich naar de landingsplaats 'begaf steeg de "hertog van Mecklenburg "het eerst uit het luchtschip. De koning begroette den hertog, jen zoidey 'dat het een der be>- langrijkste gebeurtenissen 'van zijn leven was, de Zeppelin'en de landing te aanschouwen. Kort daarop gingen koning Ferdinand en de 'commandant in heit vliegtuig. Koning Jferdfnand bezichtigde Me techni sche inrichtingen én liet 'zich alle bijzonderheden uitleggen. De Zeppelin bleef Jtot 2 uur namiddag en vertrok daarop'naar TemesVar. EEN STROOM VAN GOUD. Uit New-York Wordt gemeld, dat 'de stroom van goud, die New-York is binnengevloeid, om do oor logsrekeningen van de geallieerden to betalen, zoo groot is, dat de tegeering geen raad kveet, hoe 'zij al dat goud moet versmelten en er Amerikaanschn munt von slaan. Aan de'bankiers is medegedeeld, dat do essayeurs van don staat voorloopig geen groote goudzendingen 'in behandeling kunnen nemen. LEN HARDNEKKIG GERUCHT. Uit Madrid, 10 Novembér. De ImparclaLen de He- ra'do .melden, dat 'bet gerucht blijft loopen, dat Engelscbe kruisers twee Duitsche duikbooten in de Straat van Gibraltar zouden hebben doen zinken. EEN KONINGEN-SAMENKOMST? Uit 'Keulen, 10 November. Naar uit diplomatieke bron te Boekarest gemeld wordt, zijn 'er toebereid selen gemaakt voor een samenkomst van de ko ningen van Roemenië, 'Griekenland en Bulgarije. Deze samenkomst der drie vorsten heeft ten doel een vriendschappelijke "beraadslaging en een ge meenschappelijke behandeling der •Balkanquaestie. De samenkomst zal te Boekarest plaats hebben. De Kölnische Zeitung zegt dat deze samenkomst van de allergrootste beteekenis zal zijn. De aanwezigheid van den Tsaar'van Bulgarije zou een waarborg'er voor zijn dat het resultaat der besprekingen voor do mldden-Europeescbe mogendheden gunstig zal zijn. DUITSCHE VERLIEZEN. De lh-ulsisohe verlieslijsten nummers 860 -tot en met 360 (22 Octobcr tot 2 November) bevatten de namen van niet minder dan 78.376 gesneuvelden, go- wonden en vermisten. Tn de lijsten -komen aanmer kelijke reeksen „vermisten*' voor. Dit, gevoegd bij het groote aantal verlieafen (ruim 20.000 meer, dan in de lijsten 350 tot en met 359 zijn vermeld) wet tigt het vermoeden,'dat deed, lijsten betrekking heb ben op de verliezen, geleden bij het'groote Fran- sche offensief in Champagne. Het gezamenlijk aantal op de Pruisische lijsten vermelde verliezen bedraagt 2.099.464, waarvan, ge lijk men weet,, een groot gedeelte weer maar het front Is teruggekeerd. Behalve de Pruisische verlies lijsten heeft bet Duitsche legerbestuur nog 230 Beiersche, 28 Saksische,'293 Wurtembergsche ver lieslijsten uitgegeven, benevens 55 van de marine, en eenige van, de koloniale troepen en van de in Turkschen dienst zijnde Duitsche officieren en on derofficieren. kinderen. Soms geraakte de droeve stoet in hopelooze verwarring en hokten allen in de mod der bijeen. 'Er waa niets 'wat op een paniek geleek, men nam slechts doffe wanhopige berusting waar. Zoo sleepte Mien zich 'voort, velen onbewust waar heen ze trokken. Men scheen meer bevreesd voor' de Bulgaren dan voor de Oostenrijkers. Hoe de me nigte gevoed werd i» niet te zeggen, daar de weinige herbergen zlangs do wegen geen voedsel 'meer kon den leveren. Vele kinderen stierven 'en hun lijkjes blevon langs den "rand van den weg liggen. Zoo be reikte ik, zegt de ecbrijVer, op 15 October het station te Nisj.Hier was elke beschikbare 'voet gronds overvuld met vermoedde doornatte men - scheru Toen de afsluitingen werden geopend, dron gen honderden naar den trein. De lucht was vervuld met de kreten van vrouwen on het gekrijt van kin deren. jTijdens de reis merkte ik veel militaire be weging op on hoorde ik in de verte het vuren op de heuvels, rondom. Zullen de geallieerden dan nimmer komen, was de >lgemeene klacht. Gister hebben wa reeds gemeld, dat de Italianen beweerden den top 'van den Col di Lana te 'hebben bezet, maar dat de Oostenrijkers'deeen hadden her nomen. Duidelijk is de toestand echter nog niet daar de Italianen beweren den tegenaanval der Oosten rijkers te hebben afgeslagen en ook den Siefherg namen ten Noordoosten van den Col di Lana. Maar daarachter weer het 'Oostenrijksche beriehL dat de Italiaansche aanvallen op den Col di Lana jen den Siefberg zijp afgeslagen. Ziezoo, nu weten we er nog niemendal van. Het is uit de meest tegenstrij dige beriohten geen wijs te worden. Haar hoe het is, als de Italianen het succes hier werkelijk heb ben behaald, bepaalt het zich tot een plaatselijk suc ces en' van belang voor den algemeenen.'toestand is het niet. Uit den toestand in Servië blijkt steeds duidelij ker, dat de Centralen 'hun doel dicht naderen, nl. het bezit van den spoorweg Belgrado-Sofia-Kon - atantinopel. Het jis nog 'maar een klein deel dat in handen der Serviërs is, maar dat zij wel niet lang meer in bezit zullen houden. Wat er van het Servische leger moet komen, is voorshands nog niet dujdelijk. De toestand in Ser vië moet allertreurigst zijn, do droevigste verhalen worden daarover gemeld. 1 De Dail Mail bevat het verhaal van een Engelsch- man, die in April naar Servië ging om hulp te ver- leenen in de Britsche hospitalen, en die nu een treffende beschrijving geeft van de ellende in Ser vië. Toen Belgrado Ontruimd werd sleepten de mas sa's des vluchtelingen zich voort naar het zuiden, over de met dikke '.modder bedekte .wegen. Regen en natte sneeuw viel zonder erbarmen op de,vluch telingen neer. "Vrouwen trokken laarzen en kousen uit en strompelden tot de'knieën door de modder, velen met zuigelingen op den 'arm of kinderen'aan da hand voortslepend. En te midden ven kudden Er is in Londen dezer dagen heel wat 'afgepraat. De dag van den Lord 'Mayor in Londen geeft daar alle gelegenheid toe. Dan is er een officieel feest maal en wordt er officiëel gesproken. En in dagen als deze, spreekt het vanjzelf dat er gesproken wordt over den oorlog. En het was alweer de minister president Asquith die sprak van het volhouden van dezen krijg tot het bittere eind toe. En de alge - meene geest was als zijn woord. Dat is niets nieuws meer, want steeds en steeds 'weer lezen wij van die redevoeringen, 'die opzwepingen tot volhouden. En het is daarop dat we ditmaal niet do aandacht wil-j lan vestigen, maar wel op wat in het Engelsohe Hoo- gerhuis werd gezegd door Lord Loreburn. Deze hield een scherpe critiek op de regeering en zeide: ,,Een parlementair gevaar is zoomin een natio naal gevaar als een grootsche redevoering hetaielflde is als een. grootsche overwinning." En hij ver - volgde: ,De huidige toestand is zonder 'weerga in de we reldgeschiedenis. Iedere groote natie is in den waan gebracht* dat de oorlog haar werd opgedrongen; ik spréék hier van het volk, niet van de regeer ders die het bedrogen. Alle naties gelooven, dat zü t recht aan haar zijde hebben, en dat ze maar hebben vol te houden om te winnen." Lord loreburn beweeirde, dat er nu al in Eu ropa vijftien millioen menschen zijn gedood of voor hun leven verminkt. Bovendien, zeide hij, zullen do duizenden millioenen aan ooriogsschüld een last vormen, die niet alleen zal drukken op de n ijverj heid, maar op 't leven onze** kinderen en kindskin deren. Wanneer deze strijd maar onbepaald kan worden voortgezet, zal er revolutie en anarchie uit ontstaan. Groote 'deelen van het vasteland van, Eu ropa zullen niet veel anders zijn 'dan een woeste nij, bevolkt door'oude mannen, vrouwen en kinde ren. Het moet er wel zonderling uitzien in 't hoofd van iemand, die niet bereid iselke gelegenheid aan te grijpen om de grootste ramp te doen. eindigen, die ooit het menschenras heeft'getroffen. Vermelding verdient nog een redevoering van den bejaarden Lord Courtney, die 'gelijk hij zeidei iets wilde opmerken, dat'nog door niemand was geuit'en dat wellicht ook geen openlijke instemming .;zoiu vinden. In de eerste plaats 'dan wilde hij er op wijzen, dat de eerste minister in zijn'rede had ge zegd, dat na zeven maanden de Duitechefs geen vpet breed waren vooruitgekomen op het Weste lijk front. 'Maar de miniBter had daarentegen toch ook niet kunnen verklaren dat de-geailiëerdan voor uit waren gekomen, of de Daitschers achteruit wa ren gegaan en 'ondanks de voortdurende aanvallen en gevechten was de toestand in het westen zoo, ,,dat we niet hadden overwonnen en niet overwonnen waren". Men Jag tegenover elkaar en verandering kwam er niet "In den toestand, gelijk ook geen ver andering kwam in den maritiemen toestand. En in- tu8schen ging de oude beschaving sedert vele ge slachten, opgebouwd ten gronde. Waar zijn thans de waarborgen der persoonlijke vrijheid, waarop we zoo prat gingen, vroeg spreker. Vrijheid van spre ken, van schrijven, van gedachte haast ook, wer den bedreigd. In de laatste Vijftig jaren was al het mogelijke gedaan om den levensstandaard van het volk to verhoogen, en was een einde gemaakt aan Jongensarbeid, vrouwenarbeid was beperkt, w.ork~ uren waren verminderd. iEn thans werd dat alles weer op het spel 'gezet. Geen wonder dat men, zich de vraag ging stellen of er nu geen weg was om te ontkomen aan al die dreigende gevaren, aan de naderonde ruïne. Als er alleen quaestie was van vol houden of van bet boofd te buigen onder vreemd gezag, dan was geeri aarzeling mogelijk -en ook spr. zou dan niet aarzelen. Wij moeten vrij zijn of ster ven. Maar spreker meende dat het alternatief niet aldus was. De hartstocht van nationale afhanke lijkheid was roemrijk on 'elk offer waardig, maar die passie moest worden verzoend, indien de be schaving gered zou worden, met de mogelijkheid van internationale vriendschap. Het .tragische in "de tegenworodige omstandigheden was, dat juist het zelfde wat wij zeiden en geloofden in Duitscbland word gezegd en geloofd, met -dezelfde oprechtheid en overtuiging. En daar 'dit zoo was, meende spre- kre, moest er een middel zijn om uit de impasse te geraken. Het is te hopen dat zulke taal ook in andere lan den zal worden gehoord en lUide zal opklinken, op dat nu toch eindelijk een eind komt aan dezen strijd die van Europa niets 'andelrs maakt dan een kerk hof. Oorlogsnieuws van veel belangrijkheid is er niet. Russische berithten vertellen ons het een en an der over den strijd by Riga en Dunaburg, waar 'de Russen wat plaatselijke successen behaalden. Van die zijde kan men, aldus de 'Russische berichten, spoedig belangrijk nieuws verwachten. De pogin gen der Duitsehers daar lijden-schipbreuk. We zul len het afwachten in hoeverre deze berichten voor de toekomst-juist eftillea blijken te zijn. 4.40.90 HA., aan A. Wit K». voor f 18229; liet perceeUje bouwland, aan den Groenvoider weg, naamd ,Antje Ven" en ,de Kogeweid", -te zamen gr. root 31.90 Aren, aan P.:Slot Kz. te Groenveld, voor 717.—;; 1 het huis met erf en bouwland aan den Groenvel- der weg, groot 46.80 Aren, aan D. Burger te Groen veld voor f 2706; ho: perceel bouwland aan den Schager waards Middelweg onder Harebkarspe1, groot 2.06.40 H-A.; aan J. Rens Az. te Harenkairspel voor f 3355. EINDELIJK GELUKT. Uit de Oranjekazerne te 's-Grayenhage is ont vlucht een Engelsch officier (vlieger), dezelfde die uit Groningen, Schiermonnikoog .en van het eiland Urk wist te ontsnappen, meldt de Avondpost. Men herinnert zich dat hij van laatstgenoemd eiland door twee uur te 'zwemmen zijn bewakingstxoepen .wist te misleiden en toen opgenomen is door een jacht, dat 'ater is aangehouden. Hij werd in Den Haag streng bewaakt, omdat hij zijn eerewoord niet gaf; alleen wanneer hij uitging teekendie hij een verkla ring, dat hij zijn eerewoord! niet zou schenden voor dien tijd, doch het laatste formulier, dat hij achter- liet, luidde: dat hij niet zijn eerewoord gaf. De sergeant, die waarschijnlijk geen Engelsch kende, heeft dit niet gezien-'en zoodoende kon hij vrij gaan. Hij moet het laatst met een Nedetrlandsch officier in „Gentral" hebben gezeten, toen verlof, hebben ge kregen zich even te mogen verwijderen, is bloots hoofds weggegaan en niet weer teruggekomen. Den anderen dag zond hij een.telegram uit Lon den, dat hij goed was aangekomen I VERBOUW HUIS. De verbouw van het huis, aan de Laagzijde van de Gedempte Gracht, eigendom van den heer J. P. Meurs, is bij onderlinge aanbesteding gegund aan den heer M. Tuinman voor f 3821. MAK KT O VERZICHT. Onze markt onderscheidde 'zich heden vrij alge meen door een flauwe stemming. Vette koeien wa ren lager in prijs dan verleden week. Voor eerste kwaliteit werd 49 k 50 Jcent betaald. De heer K. Jonker verkreeg de hoogste markt met f 475 en f 425 voor twee koeien. Over 'tj 'geheel was de kwa liteit goed. Van de 61 in het fonds'gehoekte dieren werden er 32 koeien boven f 300 verkocht. Opzitvce waa mede lager. Men sprak van een prijsN ermindet- ring yan f 15 tot f 20. Vette schapen, met kleinen aanvoer, golden, 44 gld. De handel was heel .gering, eeu gevolg'van de drukkende voorwaarden voor den uitvoer. Oude schapen en overhouders, waren van den terugslag stug, met weinig afzet. -'Vette varkens golden 42 cent. Oude 'boereakippen noteerden f 1 a f l.lü, zwaardere f 1.25. De eindprijs der eieren was 11 cent. 1 POLITIE. Verloren; twee notitieboekjes. ALKMAAR. Er waren op de heden gehouden paardenmarkt aangevoerd 409 paarden. 'De handel was stug. Er werden prijzen besteed von f 160 tot f 700. /UIDSCHARWOUDK. In een gister te Zuidsoharwoude gehouden verga- deriDg van de afdeeling 'van den Anti-Oorlogsraad is het Bestuur definitief 'gekozen: bet bestaat uit de domos 'Olie en Moelker en de heeren P. Berk bout, A. v. d. Kooij 'en J. Vlug. hewhugowaard. In het Kiescollege der Hery. Gemeente'alhier wer den gekozen de heeren Jb. Blom, C. Groot Dz„ P. Sm Jbz„ C. Pascha en D. Pijper.1 T ZAND.. Dr. De Geus alhier komt voor op de voordracht (dubbeltal) voor behandelend geneesheer van den gemeentelijken geneeskundigen dienst te 's-Graven hage. 8T. MAARTEN. Woensdag had ten overstaan van Notaris C. L. van den Bergh te Scbagen de toeslag plaats der on roerende goederen van den heer K. de" Wit Azn. en kinderen te Sint Maarten, Nvaarbij werden toegewe zen: het huis met boet, erf, weiland en kade op Groën- ve'd, groot 1.71.10 HA. aan D. Wit Kz. te Groen veld, voor f 6419; I een perceeltje weiland, aldaar, groot 96.60 A-,-aan mej. de Wed. K, Slot Sr. te Groenveld voor; f2932; twee perceelen wel eind aan de Delft aldaar, ge- Den Haag, 10 Nov. Menschen, die aan „voorteekenen" hechten, zul len er misschien een „malum omen," (Vondel zou zeggen: oen „mislick teecken") ,in zien, 'dat minis ter Treub heden een nederlaagjie -in de Kamer ge leden heeft. 'Het amendement-Gerretson, waarvan de strekking is om geraffineerd-zout niet zooals het ontwerp wilde vrij van invoerrecht te laten, maar te belasten, is aangenomen. Tegen den zin van minister Treub, die er zich vrij uitvoerig en 'met eenige warmte tegen verzette. Het amendement ging e* door met één stem meerderheid (33-32). Men herinnert zich, hoe gisteren de overeenkomst met dei Kon. Holl, Lloyd óók met één stemmetje over wicht werd goedgekeurd. Ditmaal roldo het stui vertje naar den door den minister -min-begeerden kant. 't Was niet prettig voor Z.Exo., maar de heet Treub is er niet de man naar om'zich zulke din gen „aan te trekken". De uitslag van op-'t-kantje- af scheen Z.Exo. blijkbaar te vermaken. En daarna gingen wij aan de Djambi-concessie. Of wel: aan het uitvechten von de grooto vraag: Staatsexploitatie of particuliere? Het ontwerp wil de opsporing en'ontginning van petroleum in het terrein Djalnbi I -gunnen aan de Bataafsche Petroleum-Mij., voor den tijd van «en kwarteeuw. Het Rijk zou voor die l concessie ont vangen 2% ton onmiddellijk; verder: een jaarlijksch vast recht per H.A. oppervlakte van'2% copls per H.A. voor de eerste vijf jaren; 20 cents per II.A. voor de volgende vijf; vijftig cents -per H.A. voor den verderen jiuur'der concessie; eindelijk: eene jaar'ijksche 1 uitkeering van vijftig ipCt. van het bedrijfssaldo. van 'het vorige jaar. Terecht noemde de heer Albarda, "die met den heer Mondeis per-motie de Kamer wil doen beslissen of zij zich hier al of niet voor Staatsexploitatie uitspreekt, de decisie, welke het Parlement hier moet nemen, uiterst gewichtig. De beidé Djambi-t-cr- reinen beslaan een 'oppervlakte van een -half mil lioen hectaren. Maar de terreinen, buiten Djambi ge legen en welke Voor opsporing in aanmerking ko men, zijn wel dubbel "noo groot! Feitelijk kopit dus hetgeen de Kamer nu zal beslissen neer op 't al of niet aan particuliere exploratie en exploitatie over geven van gansch het enorme gebiëd. De argumenten voor en tegen Staats-exploitatie bij dergelijke ondernemingen zijn bekend en wer den ook thans gebruikt. De heer Boissevain trad als kampioen voor het'ontwerp op. De heeren Albarda en Mendels schoven op.den voorgrond het bescher men van de bevolking tegen de exploitanten, waar van mr". Mendels, de onstuimig-cholerische, in eene kocte rede de zedelijke in uiterst-felle bewoor dingen gispte,^zeggen wij: „in 't 'algemeen spre kend", .en hun baat- en goudzucht laakte- De heer De Meester is niet te vinden tot het steunein van dit ontwerp-contract, waarvan (afgescheiden van de principieele kwestie) de waarde pok door den heer Albarda zeer in twijfel worjdt getrokken. De macht van den Staat zegt |de heer De Meester tegenover moge lijke wanprestatie van allerlei aard der concessionarissen is veel te "zwak. Hyi formuleerde zijn voorstel in eene rotatie, waarbij' de Kamer zou te kennen geven, dat zij 'het best acht de opsporing en ontginning van aard olie e.d. in de residentie Djambi op te dragen aan ©ene naamlooze .vennootschap, op wier qestie net land pok door het deelnemen aan het ynaatsohappelijk ka- pi,taal overwegenden invloed uitoefent". De heer De Meestert wil voor den Staat méér voor- deelen en mede-zeggenschap ia déze. Ook en o.a. mei het oog op de mogelijkheid van oorlogsgevaar. En evenals de heer Albarda, gispte hij de slappe houding van Minister Pleyte tegenover den drang paar Staats exploitatie. De minister had ach niet uit zijn tent laten lokken. Maar d« heeren verlangen dat hij z'n troeven op tafel zal leggen. Tusschen het ontwerp Staatsexploitatie en het denk beeld-De Meester, most fle Kamer nu kiezen. Ik waag mij ongaarne aan voorspellingen, maar dat Exc. Pleyte heri een harden dobber zal hebben, is durf ik pro- fiteeren even zeker als dat we niet vóór a.s. Maan dag half twee (dan begint de nieuwe Parlc-ments-week reeds) aan de Indische Begrooting beginnen. De opvolger van den heer Vliegen ia Amsterdam IX, de heer v. dl. Tempel, heeft de beloften afgelegd jen zitting genomen. In gewoon „wandel-toilet". Van dezen schranderen „selfmade-man" wordt door degenen, die hem van nabij kennen; veel verwacht als medestrijder voor zijne beginsel*» in bet Lagerhuis. Mr. ANTONIO. DRANKWET. Burgemeester ra Wethouders der gemeente Schager- brengen ter openbare kennis, dat op 8 November 1915 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Leeadert Oudshoorn, van beroep timmerman, wtmende te Scha- gesn. om verlof voor den verkoop van alcoholhoudep.- den drank, anderen dan sterken drank, in de navol gende lokaliteit: het beneden-voorlokaal, van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Schagon. sectie C, na. 660, plaatselijk gemerkt C. no. 67, en gelegen aan de Hoep aldaar. Binnen twéé weken na de dagteekening dezer be kendmaking kan oen ieder tegen het verleenea van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. 'De Burgemeester voornoemd, J. P. 'W. VAN DOORN, ROGGEVEEN, Secretaris. SCHAGEN, 11 Nov. 1915. 130 Geldekoteien (mag.) f 220 a 810, stug. 85 Idem (vette) f 190 a 475, matig. 40 Kalfkoèden f 240 a 380, stug. 210 Vaarzen f 150 a 220. stug. 112 Graskalveren f 65 a 115. stug. 40 Nuchtere kalveren f 10 a 25. 30 Schapen (magere) f 83 a 38. 70 Idem (vette) f 34 a 42. 160 Overhouders f 25 a 32. 9 Varkens (vette) p. K.G. f 0,76 a 0.84. 225 Biggen f 14 a 23. 30 Konijnen f 0.50 a 2 100 Kippen f 0.40 a 2.25. 250 K.G. boter f 1.65. 50 K.G. kaas f 0.60 a 0.80. 500 Kipeieren f 10 a 11 per 100. NOORDSCHARWOUDE. Grove uionfl|?K<50^wortelen ,f 1.00 a 2.10. Donderdagochtend. Bloemkool f 11 a 13.20, roode kool f 1.40 a 18.10, «ele kool f 2.50 a 14. mitte kool f 2.20 a 22.10, witte looI per wagon f 358 a 360. BROEK OP LANGEND UK, 11 Nov. 1915. 7800 bloemkool, le soort f 7 a 14.10, 2e soort f4.90. 35500 roode kool f 3 a 18.30, 27400 gele kool f 2.7Ö a 14, 6300 witte kool f 3.50 a 18.70, 1 wagon roode kool f 561, 12 baal wortelen I 1, 1600 bieten f 12.80. WARMENHUIZEN, 11 Not. 1915 Roode kool f 4.60 t 19.30, witte kool I 3.70 21.80. gele kool f 4.60 11.90, zak roode kool f 1.01 a 1.56. witte kool per wagon I 350 a 351. Naar aanleiding van ontvangen klachten uit Oudkarspel van abonné's, die de Schager Courant ongeregeld en niet op tijd ontvangen, deelen wil mede, dat de Schager Courant beslist op tijd en geregeld verzonden wordt, en dat de abonné's reeds DES AVONDS van de verschijndag ons blad behooren to ontvangen. Indien dit niet regel matig geschiedt, dan ligt de oorzaak hiervan bil de Oudkarspeische post, en verzoeken wil onzen abonné's be leefd ons biervan onverwiild keuals te willei geven. De Uitgevers. GRENSINCIDENT. Het Twratsche dagblad „Tuikmtia" meldt 10 dezer; Gisteroichtend heel in de vroegte had' te Glaner- b!rug een klein grens-imcidönt plaats tusschen de Duit sche grenswacht en Nederlandsche soldaten. De ge woonte is, dat op da brug, waar de grens juist midden over heen loopt, 's nachts twee Nederlandsche sol na ton staan. Zoo nu en dan gaan er 'a morgens zeer vroeg enkele douanen héén om de arbeiders cn arbeidsters, die naar Gronau gaan werken, to visiteeren:. Zoo geschiedde ook gisterenmorgen. Terwijl de douanen bezig waren, trachtten enkele meisjes er zonder gevisiteerd te zijn langs te komen. Plotseling merkte Wh der douanen dit en sprong voor haar. Do Duitsche soldaat trachtte dit te beleten door den Nederlandschen douane over de grens te trekken. Do Nederlandsche douane verloor bij deze worsteling zijn stok en pet, doch kon zich nog aan het Nederlandse-hiel jedeelte van .d0 brug vastklampen, zoodat de opzet mis- uVto. Stok m pet naimen de Duitsehers mede, terwijl zij; rc-cL-o ze die r xoudétt opzenden. Het doel der Duitsehers was om te bevorderen dat vet, margarine enz. in Duitschland frauduleus zouden wor den ingevoerd. De Nederlandsche douahe scheen hier over bij de superieuren te hebben geklaagd. Later, toen de Duitsehers merkten,'dat dé Nederland- sché soldaten met erg vriéndelijk waren, brachten zfl den1 stok cn dé pet terug. VOOR TROUWE DIENST. In de te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de Kon. Ned. AutomobidcTub, werd het chauffeurs- insigne voor 10-jarigen trouwen dienst bij eenzelfde patroon, uitgereikt aan den chauffeur D. Kuiper. In dienst bij kfen heer J. T. Gremer op „„Duin en Kruid- ten?". vroeger te Wieringerwoard. WATERSCHAPPEN IN NOORD-HOLLAND. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: tot heemraad van dén polder Katweude de heer K. Klomp Dz. te Edam, tot ïeemraad van den polder Waard en Groet de heer P. Kistomaker te Barsingerharn- tot heemraad van den polder Westzaan de heer E. G. C. Dekker te Bloenren- DÈ MELKOORLOG. Zoowel in Amsterdam'als Rotterdam! woédt eten mclk- oorlog en ook in andere plaatsen hebben melkschermut- selingen plaats. Het was eenigen tijd geleden le Rotter dam gelukt om voor de melkslijters melk beschikbaar te krijgen a 10 cent. Maar na 3 November hield deze lOevering op. Hierop wendden B. én W. zich telegra fisch. tot den Minister van Landbouw, dien1 verzoeken de om overeenkomstig het In diens circulaire voor komende in afwachting van de benoeming der districts commissie, den zuivel fabrikanten de verplichting op te leggen met de voorziening In het tekort aan*consump- tiemelk op den tegenwoordigen voet voort .te gaan. De Minister verklaarde zich tn antwoord hierop oa- •voegd en verwees naar den Commissaris der Koningin, die ach. telegrafisch evenzeer onbevoegd verklaarde. Den 6den dezer werd weer een telegram van Landbouw ontvangen, waarin werd meegedeeld, dat van die zijde zou worden verzocht, dat de Vcreeniging van Fabrieken van melkproducten eenige dagen zouden helpen. Ia- tusschen meldde deze Vereeniging, dat zij vanaf 7 dezer dra priis op 11 ct. zou stellen, als gevolg waarvan de consumptieprijs aanzienlijk zou stijgen. Hiervan is weer telegrafisch miededeeling aan den Minister gedaan en hem verzocht, aanstonds maatregelen tot voorziening té nemen. De eenige weg dié thans overblijft ls, dat de burge meester krachtens art. 76a der Onteigeningswet tot tn- bezitneming .overgaat. Ditls echter alleen mogelijk bij de fabrikanten van melkproducten. Den burgemeester ontbreekt de mogelijkheid, Mjn maatregelen uit te atrsk-

Schager Courant | 1915 | | pagina 2