De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. een zaak 'werd behandeld, die een kijkje gaf op de veel besproken quaestie van Tiet collecteeren langs den openbaren weg door allerlei instellingen. Wij weten ten aanzien van déze collectes eigen lijk weinig van wat Jer achter de schermen ge - beurt. Wij hebben een vaag gevoel dat soms veel van do 'opbrengst der collecten aan den strijkstok blijft hangen; ooi; dat de controle!'op het rechtma tig gebruik der gecollecteerde gelden te wenschen, overlaat; terwijl wij tenslotte de vrees koesteren dat er ook wel eens gecollecteerd wordt voor ver eenigingen, wier karakter een beroep op publieken algemecnen bijstand niet wettigt. De 'behandeling van bovenbedoelde rechtzaak wierp eenig lioht op deze punten,. Daar alle verklaringen onder eéde werden afgelegd en dus volkomen betrouwbaar mo gen worden geacht, is "het wellicht niet onnuttig deze te dezer plaatse even vast te leggen. Het ging om do vraag of een collectant 'kon wor den aangemerkt als „arbeider", in welk geval hij aanspraak zou hebben op 'ouderdomsrente. De be trokken collectant was, na allerlei anderè beroepen te hebben uigteoefend, 'huidenkoopman geworden pdaarna veehandelaartje, 'doch was in dit bedrijf niet heel gelukkig geweest. Op zekeren dag'was hij een geloofsgenoot tegen gekomen, die hem had gé- zegd, dat bij "hem bij een anderen geloofsgenoot misschien wie een baantje als collectant kon bezor gen te Amsterdam. Hij kwam nu in aanraking met dezen „werkgever" en "werd door dien als collec tant aangenomen. De „werkgever" noemen wij hem A. had belangsteling voor verschillende ver eenigingen, in het bizonjder echter voor de Vereeni- ging van Weesvaders en was begonnen, zonder op dracht van deze vereeniging, voor de vereeniging collectes te organiseeren. Hij had -hiertoe eenige collectanten „in 'dienst", die eerst met schaal, later met bus en later met circulaires collecteerden. De opbrengst werd door de collectanten afgedragen aan A. Controle door de 'Vereeniging van Weesvaders werd niet uitgeoefend; er .bestond geen relatie met deze vereeniging; de opbrengst werd afgedragen aan een damescomité te Rotterdam, waaromtrent geen nadere bizonderhetien 'ter terechtzitting bleken. De heer A. verklaarde op de - vraag van den 'president dat bet damescomité natuurlijk geen controle had op de collecten, behalve het briefje der inkomsten en uitgaven, door hem overgelegd. Het loon, dat do in het geding betrokken collectant ontving was f 1.25 per dag, de andere collectanten ontvingen provisie. Eigenlijk was ook onze 'collectant op pro visie aangenomen, doch zkrachtens een afspraakje onder-ons, werd de opbrengst 'aangevuld tot ge noemd bedrag. Het bleek, dat bet met deze collecten niet schit terend ging, 'zoodat men, omdat de opbrengst de uitgaven nauwelijks dekte, in 1911 en 1912 zelfs maar niet collecteerde. Getuige A. noemde een bus met oen inhoud van 'f 2.50 een „mooie'bus". Van zulk een „mooie bus" kregen de collectanten 45%. Was do opbrengst minder, dJan klom de provisie tot '50 pet. De „werkgever" verklaarde dat 'hij. vroeger wol had getracht een wijkverdeeling voor de 'col lectant©-* te maken.'Doch dit gaf toch niets, want wanneer bekend werd 'dat hier of 'daar veel werd geofferd, b.v. f 1, dan bestormden alle-andere col lectanten achtereenvolgens'het gulle huis. Bizonder gunstig stond bij de beer en het huis van den Bur gemeester te Amsterdam aangeschreven, van wien bekend was en met dankbaarheid werd vermeld, dat bij in iedere bus 5 gulden stortte. De collectant, in wiens wijk dit. huis was gelegen, bemerkte tel kens, dat er door anderen reeds bedoeken waren, af gelegd. Zoo liep de wijkverdeeling op niets *uit. Onze collectant collecteerde) nog voor andere ver eenigingen, o.a. HetVaderland Getrouw, 'De Bond Insulinde, o.a. Bij eerstgenoemde r vereeniging beviel het helm echter niet. Om to mogen 'collecteeren moest hij eerst donateur van, 'de vereeniging worden, voor f 2.50! Dat was hem wel wat bar. Verder werd gecollecteerd voor de Vereenjging tot ondersteuning van Weduwen en Weeze/n (van, alle gezindten), wel ke in ongeveer 40 gemeenten van het geheele land collecteert, en daarvoor 15 h 20'Amsterdaimsche we duwen bedeelt. Bij deze vereeniging kregen de col lectanten van deeerste f 3 50% en van de rest 25 pCt. Hier was de opbrengst ruimer en werd in bet geheel soms wel f 400 'of f 500 opgehaald. 'Dit was dan echter ook een mooie opbrengst. Over het alge meen noemde zoowel de werkgever A. als de,col lectant zelf het oen schamel 'baantje. „Uit deze verschillende verklaringen blijkt wel, voegt mr Ev.erta hier 'aan toe, dat men de vrijge vigheid van bet publick ten aanzien 'van collectes bovengeschetst niet al te ruim behoeft te schatten. Het percentage dat'„aan den strijkstok" blijft han gen is zeker relatief 'hoog, maar vertegenwoordigt toch een gering bedrag. Als er vertier misbruik ge maakt wordt dan kan bet nadeel, geldelijk althans, niet van grooten omvang zijn. 'In de tweede plaats blijkt wel hoezeer bij dergelijke collectes alles af hangt van de onkreukbaarheid! der collectanten en hun „werkgevers", die eigenlijk als een -tier hun nen kan worden beschouwd. Er is geen reden om de personen die hier ten tooneele verschenen te wan trouwen. Maar de verleiding is groot en het schijnt niet uitgesloten 9at er, bijyhet volslagen gebrek van eenige controle, zullen "zijn, voor wie de verleiding te sterk kan zijn. Er is ook'geenerlei reden om een der ter terechtzitting genoemde vereenigingen in welk opzicht ook te wantrouwen. Maar 'toch, hoe gemakkelijk zou het zijn voor „vereenigingen", om, gedekt door het politiebewijs, collectes'op touw te zeiten met baatzuchtig doel!", raal van harenkarspel. 'Maandagmiddag half twee vergaderde de Raad'de zer gemeente. Allen aanwezig. De voorzitter, de 'heer Burger, opent met wel kom de vergadering, waarna de< secretaris, de heet* Dam, de notulen leest, die onveranderdworden goed gekeurd. 1 Op deze vergadering was aanwezig de 'heer Me melink, Ingenieur'van de Kenuetoer Electrische Cen trale,' om verschillende inlichtingen te verstrekken, betreffende eventuëele verlichting dezer gemeente. Van den beer Smeets, Hoofd der School -te, Waar land, is dankbetuiging ingekomen voor de gunstige beschikking op zijn verzoek betreffende de aanstel ling van een 4e leerkracht Van mej. Harmsen 'is bericht ingekomen, dat zü haar benoeming, tók onderwijzeres in het Waarland aanneemt.f Betreffende der aanstelling van'een lijdelijke 4e leerkracht in het Waarland is bericht ^ingekomen van den schoolopziener, dat deze met de tijdelijke benoeming geen genoegen, kan nemen. In art. 33 van de wet op het Lager Onderwijs wonden 3 pun ten genoemd, die 'aanduiden wanneer een tijdelijke benoeming gemotiveerd is. Geen dezer motieven is hier aanwezig. De voorzitter 'zegt te meenen, 'dat art. 33 deze benoeming niet verbiedt, doch de-schoolopziener denkt er amlcTs 'over en misschien heeft hij gelijk. Verder zegt voorzitter, 'een bespreking gehad te hebben met den schoolopziener, waarvan, het resul taat is, dat na een, vergadering van B. en W. deze voorstellen do tijdelijk aangestelde 'mej. Kudders voor vast 'te benoemen en voorstellen het vorig besluit in te-'trekken. De heer Groot vraagt, Of de'Raad niet in'moei lijkheden kan komen, daar er dan.toch een - klas te kort is. I De voorzitter 'zegt, dat men 'ons niet verplichten kan, zoolang er geen, 145 leerlingen zijn. De l eer 'Hoogland vraagt, of de Raad tot over plaatsing bevoegd is, wanneer daar een leerikracht <wrrh-'31o- wordt en hier fis een vacature. De voorzitter zegt van ja. Verder zegt de voor zitter dat. de gemeente, gezien de rapporten, goede onderwijzeressen krijgt. Wel zouden we in moei lijkheden komen 'met de benoeming van een vaste leerkracht, doch het Waarland is meestaL eendoor- gangsnuis, zoodat er toch af en toe wel eens een zal vertrekken. Als dan het aantal leerlingen ge daald is, zijn we Vrij al of niet tot een nieuwe be noeming over te gaan. De beer Doekes vraagt of B. en W. er wel eens over gedacht hebben, een volontair te benoemen. Door bet overgroote aantal leerlingen in de laagste klassen, zijn er te veel kinderen die 'achterblijven, waardoor deze klassen 'hoe langer hoe meer be - volkt worden. Wanneer een Volontair deze kinde ken bijwerkte, waren we meteen uit den brand. De voorzitter vreest, dat dit weinig zou baten, Ze kunnen beter 40 leerlingen vooruit brengen dan 60, en we zouden daarom weer in hetzelfde geval komen als de volontair 'weg was. Hierna wordt besloten, het in de voHge vergade ring genomen besluit te vernietigen en tot benoe ming van een vaste onderwijzeres over te gaan. Uit de voordracht, bestaande uit de dames Kud ders, Blom en Brinkman, wordt N° 1 met algemeone stemmen benoemd. 'De infunctietreding wordt be paald op 13 November, daar me.j.Kudders reeds op datum in functie getreden, is. Daar van den heer J. Groot'abusievelijk 2 kinde ren Yoor schoolgeld waren geboekt en deze er slechts 1 op school heeft, wordt hem f 0.75 ontheffing ver leend Van den heer Smeets, Hoofd der School te- Waar land, was een schrijven ingekomen, gericht aan den heer Burgemeester, met verzoek dit -in openbare zitting voor te lezen. Hierin wordt gezegd, dat het verslag y an de vorige zitting, voorkomende in de Schager Courant van 9 dezer een grove onwaar heid voorkomt en een beleediging aan het adres van de onderwijzeres mej. Jongsma, daar er gezegd wordt dat het onderwijs slecht was. Daar adressant, niet gelooft, dat zooiets door den voorzitter of een der leden kan gezegd zijn, moet de verslaggever het be sprokene zeer onjuist hebben weergegeven. De voorzitter vindt het jammer, dat de heer Trap man, die de vorige vergadering hier verslag -maakte, er nu niet is, doch gelooft niet direct, dat het verslag in de Schager Courant niet juist weergeeft, wat. in de vergadering gesproken is. In het verslag wordt gezegd, dat het achterblijven van te veel kinderen niet de schuld van de onderwijzeres is, dat het niet mogelijk is, ruim 60 leerlingen behoorlijk onderwijs te geven. Dit zijn dezelfde woorden die de voorzitter zejf gezegd heeft en hierin komt niets beleedigenjds voor. Misschien mag het nu taalkundig -niet volkomen juist zijn gezegd, doch het kan voor haar geien aan leiding zijn, haar beleedigti te' gevoelen en dit is ook in het minst mijn bedoeling niet geweest. Wel heb ik steeds het tegendeel bevestigd. Voorzitter hoopt, dat deze woorden voor mej. Jongsma aan leiding mogen zijn, zich niet beleedigd te gevoelen. De Raad kan zich volkomen met een en ander vereenigen 'en yindt ook, na lezing, dat in het ver slag niets beleedigends voorkomt. Hierna1' sluiting. We willen, eerlijk erkennen, dat wij na ontvangst van bovenstaand 'raads ver slag van onzen correspon dent (zelf waren we ditmaal verhinderd), wel wat vreemd opkeken over den aanval -van het Hoofd der School te Waarland, terwijl het ons tegelijk groot genoegen deed, dat zoowel de heer .Burgemees ter als de heer en Raadsleden, 'met ons verslag ac eoord gingen. Ter verduidelijking voor -onze lezers laten wij hier het gewraakte gedeelte van ons vorig verslag nogmaals volgen: Van den arronüissem.ents-schoolopziener, den heer Korver, was een'schrijven ingekomen over den toestand van het onderwijs aan de Bchool te Waarland.. De le en 2e klasse, samen tel lend 68 kinderen, ontvangen onderwijs van één ondérwijzeres. Twee leerlingen had het Hoofd der School maar in zijn 'klas genomen, omdat er geen plaats voor was. Het onderwijs'leed onder dezen toestand zeer. Verbetering was dringend noodig. 'Een lokaal bijbouwen ging 'niet zoo direct, dus werd het gewenscht geacht, de 'twee laagste klassen, van twee leerkrachten onderricht te geven. Inver band met dit schrijven stellen, B. en W. voor te Waarland een tijdelijke vierde leerkracht te benoemen. Dit eischt, doordat het- aantal kinde ren te Waarland schoolgaande beneden 145 is, en dus voor de 4e. leerkracht niet de volle rijks subsidie wordt genoten, een heele.financiëele op offering der gemeento. Het scheelt f 340, maar toch achten B. en W. 'het hoogst gewenscht, om dat de resultaten die thans met het onderwijs in de twee jongste 'klassen wordt verkregen, zeer slecht zijn. En dat is niet .de schuld 'detr onderwijzeres. Maar het'is onmogelijk 60 kinde ren, verdeeld over 2 klassen, met vrucht les te geven. De kinderen blijven achterlijk en dit ver schijnsel blijft hun heelen schooltijd bestaan, omdat de grondslag, het begin niet deugt. En kele kinderen kunnen niet overgaan en het ge volg is, dat die 'twee jongste klassen steeds meer overbevolkt raken. Als nu straks twee onderwijzleres8en in ,1 lokaal les zullen moeten geven, is dat wel niet zooals het behoort, maar het is 'toch al een groote verbetering bij thans. De schoolbevolking is .thans 141 h 142; komen er nog'enkele kinderen'bij dan zullen er andere maatregelen genomen moeten worden. B. en W. stellen een tijdelijke leerkracht voor, om dat zij niet zeker 'zijn,, dat het aantal kinde ren op de school Zich zal blijven uitbreiden. Al len voor. En na lezing en overlezSng van dit gedeelte kun nen we -met den besten,"vil van de wereld, er geen he'eediging van de-onderwijzeres uithalen. En -hoe mijnheer Smeets nu tot een dergelijke conclusie komt, het blijft ons een raadsel, en we willen het mijnheer Smeets niet verhelen, dat wij zijn optreden in deze zaak puur „schoolmeesterig" vinden. I TRAPMAN. zijpe. Mej. W. J. Koningstem, die tot -15 November jl. tijdelijk werkzaam is geweest aan de O. L. School le Schagerbrug, is met ingang van 1 December a.s. benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School te Oudesluis. I 1 schagerbrug. De herhalingscursus op de Openbare Lagere School alhier is wegens 'te geringe deelname -gestaakt. Slechts één leerling had zich voor dezen cursus laten inschrijven. schagerbrug. Wij vernemen, dat in de -postbestelling te Scha gerbrug een belangrijke verbetering is gebracht. Met ingang van heden 16 November toch' 'zal voor- loopig bij wijze van proef de avondbestelling alhier worden ingevoerd in 'aansluiting op de aankomst van de tram uit Schagen (aankomst Schagerbrug 8.22), zoodat 'die bestelling dan bijna een half uur eerder kan plaats hebben dan-vroeger, toen de post vervoerd werd met de tram uit Alkmaar. ZIJPE. Tot notabel der Ned. Herv. Gemeente Zijpe zijn herbenoemd de heeren P.'de Boer Ezn. en W. J. de Leeuw. Benoemd tot organist© van de Ned. Herv. Gem. Zuid-Zijpe (St. Maartensbrug en Burger brug) te gen 1 Januari 1916, méj.iM. A. 'Voortbuijsen te St. Maartensbrug. noordscharwoude. Wij vernemen, dat als opzichter der Algemeene Begraafplaats aan den' beer W. .Dorsman, oud - Hoofd der School alhier, 'een rijkspensioen is toe gekend van f 34 per jaar. WIERINGEN. Jl. Zaterdag- en Zondagavond gaf de Zangveree- ngiing Excelsior te Den Oever in 't lokaal van mej. de Wed. J. Kaan, voor 'haar getrouwde en onge trouwde kunstlievende leden haar eerste uitvoering in dit seizoen. Welgeslaagd mogen zij heeten, zoo wel wat de opkomst als wat de uitvoering betreft. Ondanks het zeer slechte weer was Zaterdag de.zaal vrij goed bezet en Zondag'meer dan vol. De vertol king van een achttal liederen en het tooneelstuk „Een Kerstavond", voldeden goed, hoewel het merk baar was, dat der vereeniging het nieuwe leven eerst weer voor kort 'is ingeblazen. Wat meer tijd voor de voorbereiding had bet succes stellig' nog vergroot Hulde aan den directeur den heer Spaander, on der wiens kranige leiding alles zoo flink van stapel liep. Een paar vroolijke voordrachten en een ge zellig bal besloten beide avonden. OUDE NIEDORP. Naar wij vernemen heeft schipper Ros te Ver laat zijn beurtveer op Alkmaar en woning onders hands \erkocht aan den heer D. Maars, aldaar. OUDE NIEDORP. Is er de twee laatste Donderdagen door de dure visch geen vischafslag geweest, thans heeft dé be heerder alhier bericht ontvangen, dat door be schikbaarstelling van regeeringsvisch, Donderdag weer -vischafslag zal 'worden gehouden. NIEUWE NIEDORP. Tot leden van het Kiescollege alhier zijn herbe noemd geworden de heeren Jb. 'Heinstman, K. Wit Cl. en J. Goet, terwijl in de plaats van den heer H. Nooi als zoodanig werd benoemd de beer G. Floor. AARTSWOUD. In do algemeene vergadering van de Loterijveree- niging werd als secretaris 'gekozen de heer F. Mie- nis, in plaats van den /heer P. Mienis, welke had bedankt. De rekening sloot met een batig saldo van f 18.29. AARTSWOUD. Als notabelen der Herv. Gemeente zijn herkozen de heeren F. Mienis, Jb. de Beurs en M. Vos met respectievelijk 25, 24 en 21 van de 25 uitgebrachte stemmen. VAN EWIJCKSLU1S. De heer H. de Jong, arbeider-telegrafist te Halm, wordt overgeplaatst naar Van Ewijcksluis, als Halte-Chef bij de H.S.M. KOLHORN. Alhier overleed, ruim 80 jaren oud, de heer Jm. Blaauboer Gz., meer dan 40 jaren wethouder der gemeente 'Barsmgerhorn, de 'laatste jaren alleen raadslid, daar hij voor het wethouderschap wegens hoogen leeftijd bedankte. Als eenvoudig man, met een goed oordeel, zelfs tot' de 'laatste jaren, was de heer Blaauboer bij arm en rijk zeer gezien. DE MOBILISATIE. In de Memorie van Antwoord zegt de 'Regeering het volgende ov/er: De mobilisatie van het leger. De regeering deelt het gevoelen dat de vraag of in de tegenwoordige omstandigheden nog steteds noo dig is het geheeie leger op de been te houden, een vraag is van algemeen regeeringsbelëid, die niet uitsluitend de .ministers van Oorlog en Marine raakt. De regeering wenscht zich in geen enkel opzicht aan de op 'haar rustende verantwoordelijkheid ■'t© onttrekken. Do'economische en financiëele bezwaren, aan de indiensthouding verbonden, en -waarop thans op nieuw uitvoerig de aandacht is gevestigd, liggen zoo voor -de üanti, dat men wel zal willen aannemen, dat zij aan de iaandacht der 'regeering niet zijn ontsnapt. Het zeer groote gewicht dier bezwaren is door haar geen oogenblik onderschat 'en zij be seft ten volle dat 'dat gewicht - toeneemt, naarmate de oorlogstoestand 'langer duurt. De moeilijkheid die Is op te'lossen wordt gedeel telijk beheerscht door de vraag op welke wijze en binnen hoeveel tijd, indien een gedeelte 'der weer macht naar Kuis wordt gezonden, 'weder over het geheel dier macht zou kunnen worden'beschikt. Die vraag van 'zuiyer technischen aard is niet alleen overwogen, maar de noodige maatregelen zijntot in kleine details voor verschillende eventualiteiten uitgewerkt. Vermindering der weermacht.! Veel ernstiger is de'vraag of de regeering met het oog op den strategische®. toestand van'ons leger en de verplichtingen die de .handhaving onzer neutrali teit ons oplegt, de verantwoordelijkheid voor een min of meer aanzienlijke vermindering der dadelijk beschikbare weermacht*zou mogen aanvaarden. Ee!n vergelijking met ander© landen kan-ons daarbij wei nig'dienstig zijn, omda,t de geografische eh militaire toestanden geheel anders zijn en'omdat de interna tionale politieke verhoudingen dier volken grooten- deels aan onze beoordeeling 'ontsnappen. Dat het, ook bij 'gunstige internationale verhou dingen, risico medebrengt'indien het leger niet ieder oogenblik ten volle paraat is, 'is wel niet twijfel achtig. Tot dusver heeft de Regeering geineend niet meer risico te mogen 'aanvaarden dan ook reeds thens aan de gegeven verloven, Kvaarvoor het aan tal, naai- verhouding van da legeïstcrkte, geleidelijk is opgevoerd, verbonden is. Erkennend dat de be zwaren voor de natie steeds toenemen, overweegt zij opnieuw of en 'in hoever het mogelijk is nog meer verlichting van den bestaanden, druk aan tè brengen. Comité'g ene raai. Openlijke bespreking van de moti©ven'die dé Re geering tot haar besluiten hebben gelejd of in de naaste toekomst zullen leiden, acht zij met 's lands belang niet overeen te brengen. Het ware trouwens te duchten dat deze bespreking ons van het beoog de doel zou verwijderen. Ook in comité-generaal zou de Regeering "niet onbelangrijke terughouding moeten'in acht nemen. Het nut van .zoodanige be spreking ziet de Rêgeering'niet in. Mocht echter de Kamer tot Comité-generaal besluiten, -dan houdt de Reg'ëering onder kgemeld .voorbehoud zich te h&rer beschikking. De landstorim. De oefening van den, landstorm geschiedt;zoo spoe dig en in zoo ruime mate als doenlijk. Aan wijzi- gingk van de landstormwet is derhalve vooralsnog geen behoefte. Verzoeken om verloven worden in derdaad met groote nauwkeurigheid en zonder aan zien des persoons behandeld. Aan cfen opperbevelhebber is de regeling der zoo genaamde algemeene periodieke verloven opgedra gen. Alle andere verloven worden in den laatsten tijd door of-vanwege den minister van Oorlog ver leend. ROODVONK. Naar het Leeuw. Nbl. verneemt, is er onder de soldaten die aldaar in'de barakken gehuisvest zijn, roodvonk uitgebroken. Eén Ipatient is reeds over leden, terwijl nog vier lijdende zijn aan die ziekte. Met het oog op de verdere besmetting, mogen de hospitaalsoldaten dziekeninrichting niet verlaten. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Aan de gehouden ringTijtierij op 14 'dezen werd door 15 personen deelgenomen. De prijzen, die be stonden in contanten, werden gewonnen door de vol gende heeren: C. Johannis le 'prijs, a. Ludeke 2e prijs, H. van Buuren -"3e prijs, W. 'Zomerdijk 4e prije. f J 1 dirkshorn. Berichtten, wij eenigen 'tijd geleden, dat de Scha- gerwaard voorloopig geen tweede bestelling zou krijgen, thans is bericht gekomen, dat het verzool: werd toegestaan ten begin Mezer week de tweede bestelling ui aanvangen, 1 DTRKSHORN. Zondagmorgen had alhier de stemming plaats v|n 4 leden van het kiescollege voor de Ned. Herv. Kerk. Aftredend waren de heeren Jb. Smit Pz., Jb. Smit Az. en J. Homan, die allen weer werden herkozen. Voor de vacature C. Brak moet nog een herstem ming plaats hebben-tusscheu de heeren A. Hoogvorat en Jb. Wink. 1 EEN VRIENDENDIENST?. Deze week vertoefden een tweetal Belgische vluch telingen in een vluchtoord te Rozendaal. Een. hun ner verzocht aan zijn vriend, een schoenmaker, ten bedrag yan 1300 frano in bankbiljetten in zijn schoen te verbergen. Deze voldeed hieraan 'bereidwillig, dooh 'thans is de vriend spoorloos verdwenen en met hem de waar devolle schoenen,, 'terwijl hij zijn eigen schoeisel achterliet. EEN BEMANNING GERED. Zatei dagavond tijden© storm'uit het N.W. meldde de kustwacht op Terschelling noodseinen bij de Westergronden. De motorreddingboot „Brandaria" vertrok en keerde terug met de geheele bemanning van den stoomtrawler IJM. 9, welk vaartuig wegens defecte machine had moeten 'ankeren. Eén anker slipte, hei tweede ging verloren en zoo -naderde men moeren meer de gronden. Zondagmorgen heeft de sleepboot „Neptunus" ver binding gekregen met de IJM. 9 (Nelly) en kon zij het verlaten vaartuig binnenbrengen. Thans komen steeds 'meer geruchten over ver wikkelingen in Engelsch Inrfië. Uit Duitsche bron komen zeer 'ernstige geruchten over onlusten en dreigenden opstand, die zullen wellicht overdreven zijn, maar dat er in Iidië toch wel iets niet in orde is, zou men mogen opmaken uit oen telegram van den correspondent van 'de „Daily Mail" 'te Tokio. Deze seint o.a. dat de toestand in 'Indië te Tokio belangstelling wekt. Er is geen officieel nieuws. De regeering heeft 'geen ernstige opvatting, 'maar er kent de militaire verplichtingen van Japan volgens het Britsch-Japansche bondsverdrag. De woorden zijn zeker zeer geheimzinnig, maar mogen doen besluiten, dat'er ook te Tokio minder gunstige berichten zijn ontvangen over den toestand in Britsch-Ir.dië. I Het zullen wel Duitsche'invloeden zijn die aan 't werk zijn, evenals wat op dit oogenblik heel sterk het geval moet zijn in Perzië.1 In Servië 'vervolgen steeds de indringende legers de Serviër3, die nog slechts hier en'daar stand hou den. En het zijn alleen Londenpche berichten, die den toestand van het Servische leger nog vrij goed noemen. De algemeene verliezen der Serviërs wórden niet hooger geschat dan 30.000 man, terwijl er wéi nig militaire 'gevangenen door'-de Duitschers zijn gemaakt. De opgegeven gevangenen zijn meest al len burgers. In het Zuiden'opereeren nog steeids.de Franschen en Engelschen tegen de Bulgaren, en het schijnt dat hun optreden niet zonder 'suicces is. Veel nieuws komt er echter niet ovejr binnen./ Uit Rusland 'en Frankrijk komt steeds nog niet veel nieuws. De-Duitschers deden Zondagmorgen in. Artois een ohverhoedsehen aanval op het,Doolhof en slaagden er in in de loopgraven der Franschen, door te dringen. Onmiddellijk werden.zij er uitgeworpèn. De Oostenrijkers melden een behaald succes op de Russen, bij Tsjartorisk. De Russen worden over de Styr teruggeworpen. De<z© strijd heeft vier weken geduurd. COMMIES DIRECTE BELASTINGEN. Met ingang van 16 November zal alhier als com mies der directe belastingen en accijnzen optreden de beer H. 'Snellink uit Maast/richt. PLANOAVOND. Het waren er maar 'weinigen, die Zondagavond ge komen'waren om den heer Everhard Beverwijk to hooren. En dat is hoogst jam» er. We hebben hier kennis gemaakt met een kunstenaar 'met groote gaven. .Er gaat een groote bekoorlijkheid uit van het spél van delzen blindén pianist ten zijn techniek dwingt ons bewondering af, en brengt ons onwille keurig de vraag op de lippen: hoe is .dat' mogelijk hij is toch blind!? 'En toch, geen'seconde her innert zijn spel eraan, dat neze pianist zijn gezichts vermogen mist. Alles wortelt gegeven met een groota zekerheid, zonder een zweem van aarzeling of wei feling. Volkomen af. niet een entrain dat meesleept. Daaraan paart de heer Beverwijk een voordraont, waarin veel kleur en warmte, 'die tot ons spreekt, ons wat vertelt en steeds gaarne doet blijven luis teren naar dien nog jongen man aan den vleugel. En de taak, die defce pianist zich had gesteld,was niet gemakkelijk. De Sonate C-dur van Beethoven, Fantaisie van Chopin, de Sonetto 123 del Petrarca do Rhapsodie H^ngroiie 'van T iszt het zijn num mers, die duidelijk genoeg 'uitspreken, dat voor goede vertolking veel geëischt wordt. Nogmaals, 'het was jammer, dat zoo weinigen van dit meesterlijk spel hebben kunnen genieten. Het was natuurlijk geen klein genoegen voor.onp, dat de heer Simon Denijs, 'bariton, zich ook weer eens hier deed hooren. Het "was al enkele jaren geleden, dat dit had plaats gehad .en het -moet ge zegd worden, dat ook dit/maal de heer Denijs onzid bewondering heeft 'afgedwongen voor zijn mooie stemmiddelen. Wat een prachtig orgaan, en van 'n kracht die imponeert. De heer Denijs zong 'een Liederkreis van Beet hoven „An die ferne Geliebte" en .een tweetal lie deren van Wagner, nl. „Traume" én „Schmerzen,". GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Cornelis Domper, oud;21 jaren, en Pietertje Boerman, oud 20 jaren. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den iö November 1915, medegedeeld door-het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 760.7 te Vlissingen, laag ste barometerstand 748.4 te 'Hernösand. Verwachting tot den avond van 17 November. Zwakke tot matige Noordelijke tot W. wind. latei* wellicht krimpende en toenemende wind, verander lijke bewolking, weinig of geen neerslag in het Zui den, in het Noorden nog "kans op regen of sneeuw buien, nachivorst, later wellicht iets zachter. WARMENHUIZEN. Dinsdag. Roode kool f 2.10 a f 19.40. Witte kool f 6.— a f 17.60. Witte kool per wagon 'f 281 a f 306. Gele kool f 2.70 a f 7.80. Zak Tooide kool '91 cent tol f 1.66. PURMEREND, 16 Novtombier. 7ü Stapels kleine kaas f 77 a f 79. '765 KG. boter f 1.65. 600 Runderen, waaronder 455 vette en 8 stie ren. Vette matig 85 a 105 cent per KG..Gelde matig f 180 a f 240. Melkkoeien matig f 200 a f 340. Geen paarden. 36 Vette kalveren 90 a 110 cent per KG. 197 Nuchtere kalveren, f 12 a f 32 matig. 282 Vette varkens 79 a 87 cent per KG. vlug. 49 Magere var kens f 18 a f 36 matig. 224 Biggc-n f 12 a f 17 matig. 758 Schapen en lammeren. Vette istug f 32 a 'f 45. Lammeren stug f 21 a f 35. 350 ZaJk peren f 1.25 a f 4. 400 Zak appelen f 1.25 a f 2.50. Ki'pekran li a coat 247 Qvarn f L2B ft t &2B. I 1

Schager Courant | 1915 | | pagina 2