De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Arrondissements Rechtbank Gemengd Nieuws. DOOPSGEZINDE GEMEENTE «0: Niouwe Niedorp, 'b av. 7 uur, Ds. De Leeuw te Oudkarspel.f Hc! is steeds toet een schuin'oog dat de Entente- mogendheden kijken naar iGriekenland en allerlei al armee rende berichten doen de ronde. Nu lezen we weer, dat volgens een "bericht uit Parijs aan de „Daily Mail", telegrammen melden, bvia Zwitser land ontvangen, dat de Griekscho troepen, die rond om Salonjki geconeentreerd zijn, tweemaal zoo sterk zijn als die der gealliëerden. De Duitsche agenten zetten de bevolking tegen do gealliëerden op en reeds is wrijving ontstaan met de kooplieden 'op het le veren van levensmiddelen. Ook het transport onder vindt moeilijkheden van de zijde der Grieken. Op het oogenblik kunnen niet meer dan 5000 manschap pen der gealliëerden per dag landen. De ontscheping van een 300.000 man zou dus 'twee maanden duren. Naar verluidt zal minister 'Denys Coehiu do Griek- éche regeering er aan herinneren, dat do Engelsch- Fransche vloot bij Malta geconcentreerd is en dat verraad zwaar gestraft zal worden.1 Het Russische blad Nowoje Wrernja concludeert uit de bi zonderheden, over de'houding van koning Gonstantijq, dqt deze niet de bedoeling heeft tot het einde van den oorlog neutraal te blijven. De hui dige, zoogenaamde vriendschappelijke houding van Griekenland heeft slechte ten doel, een aanval op de troepen der gealliëerden, die te Saloniki geland zijn, voor te bereiden. Een dergelijke meening van het Russische blad over do houding 'van Griekenland wordt ongeloof lijk geacht, omdat men dit rijk tot een zoodanig schandelijk verraad niet 'in staat oordeelt Ook komen nog berichten in over een tusschen üriekenlund 'en Bulgarije gesloten verdrag, waarin dan zoo het heet de volgende punten voorkomen: De Grioksche regeering verbindt zich tot /vol strekte onzijdigheid jegens Buigarije, Turkije en de Middexr-Europeeeche mogendheden. De militaire maatregelen aan do Bulgaarsche gren zen zullen in zoover verzacht worden, dat zij Bul garije waarborgen tegen onverhoedsche aanvallen en het gelegenhoid geven, troepen aan de grens samen te trekken als 'een voorzorgsmaatregel vhn wederkerigheid. Griekenland zal hot expeditiekorps der Entente beschouwen ais een 'gast,' die niet wel kom i«, maar niet kan worden teruggevonden, en zal zich onthouden van het verloenen van .gunsten, die alleen verleend worden aan bevriende troepen. Do Grioksche regeering zal door dwang der om standigheden, hot bond8verdrag mot Servië boachou- wen als van nul en geenor waarde en haar volko men vrijheid van handelen hernemen ter bescher ming van haar belangen en wenschen, die iq gevaar zijn gebracht door de Serviscbo politiek. Bulgarije verbindt zich zijn troepen van'de Griok sche grens terug te trekken en de 'Grieksche mobi lisatie niets in den weg te leggen. Bulgarijo ziet af van alle aanspraken op Kawalla en elk ander punt in Grleksoh Macedonië.: Het ver bindt zich, Griekenland te steunen in zijn wonschein in Albanio, zolfa door het verleopen van militaire hulp. Bulgarijo verbindt zloh Griekenland te voorzien van alle projduoten, die door Griekenland niet over zee zouden, kunnen worden aangevoerd. Ook is tusschen deze beide landen pen overeen komst getroffen tgt het afpalen 'en handhaven van een onzijdige zone, ter vel-mljdlng van grens - kwesties. Geheel in strijd mot deze pessimistische berich ten is de schitterende ontvangst 'die Donys Cochin de Fransohe minister van 'Staat, in J Athene heeft ontvangen. Het'was een en al gejuich. Burgemeester en raadsleden waren 'ter ontvangst present 'en een goeatdriftigo menigto verdrong zich roepend: Leve Frankrijk 1 De stad was geïllumineerd. In Servië blijft het een steeds terugtrekken der Serviërs en een oprukken van Duitschers, Oosten rijkers en Bulgaren en de laatste berichten luiden voor do Entente verre van gunstig. De toestand aan bot Servisohe front wordt zelfs onrustbarend genoemd. De Bulgaren zouden van Teowo naar 'Goatiwar oprukkende 'Ih-ilep en daar door ook Monastir bedreigen, terwijl bij Gradsko aan do Wardar, beneden Veles, do FranBcben op twe plaatsen zün teruggedreven. Het, corps (Dplomatique zou door Albanië naar Skoetari trekken. Volgens de Corrlere della Sera -worden de Fran- sche stellingen aan den linkeroever van de Orna door de Bulgaren met een regen van granaten be stookt. Een! gedeelte van hei Servisohe leger wordt met omsingeling bedreigd en moet terugtrekken. De Serviërs kunnen echter nog trachten Monastir te behouden. De veldslag bij Katsjanik duurt voort; een gedeelte van den bergpas is in banden van de Bulgaren. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de vervolging 'in 't gebergte goeden voortgang heeft. De Serviërs waren nergens in staat noomenswaardigen tegenstand -te bieden. De toestand is dus wel zeer critiek. Een vreemd bericht -komt er over Roemenië uit Rome: De berichtgever te Boekarest van de Corriere della Sera zegt: Do staatscourant bevat een besluit, waar in do minister van oorlog wordt gemachtigd onmid dellijk alle Voorwerpen en materiaal, van belang voor de landsverdediging, op te eischen; o. 'a. me talen, klteren, en stoffen, geneesmiddelen, machines voor fabrieken van oorlogstuig, booten voor rivier verkeer, spoorwfcginateriaal en olie. De kooplui zijn verplicht op te geven, hoeveel zij van deze en andere onontbeerlijke artikelen.in voor raad hebben. Dit wordt opgevat als een teaken dat Roemenië beseft, dat hot onmogelijk is, de) onzijdig heid nog oanmërkeljiken tijd te handhaven. VERHURING. Woensdag bad ten huize van den heer Heijselaar de verhuring plaats van Wei-'en Bouwland. le. Van de Ned. Hen'. Kerk. 1. Drie perceelen weiland, gelegen aan de Scha- gerwiel, groot 2.71.70 HA., verhuurd aan Gh. Broek huizen voor f 225; thans dezelfde voor f 230. 2. Twee perceelen weiland aan het Laantje, groot 1.10.50 HA., verhuurd aan P. Meurs vojor f 150. thans dezelfde voor f 160. 8. Een perceel bouwland, in de Uitwerpen, groot 2.40.70 HA.f verhuurd aaa P. Neefkes voor f 260; thans dezelfde voor f-260. 4. Een perceel bouwland ln de jüitwerpen, groot 2.36.00 HA., verhuurd aan 'Jb. Bruin; thans dezelf de voor f 240. 5. Een perceel bouwland in de Uitwerpen, groot 2.35.80 IIA., verhuurd aan P. Bruin; thans dezelfde voor f 240. 2e. Van het Ned. Herv. 'Weeshuis. 1 1. Tweo perceelen weiland, achter de Hoep, groot 2.44.80 HA., verhuurd aan J. Beers voor f 379. thans dezelfde voor f 350. 1 2. Een perceel weiland aan tien Buren weg, groot 2.19.GU HAverhuurd aan T. Blom voor f 245. thans dezelitie voor ,f 280. 3. Een perceel welland onder Valkoog, gr. 1.42.60 ITA., verhuurd aan G. Kooij voor f 125; thans .de zelfde voor f 145. 3e. Van de UNed. Herv. Diaconie: 1. Een perceel land aan den Zoeterdijk, gr. 43.20 A., verhuurd aan G. Slik voor t 90; thans dezelfde voor f 80. 2. Een perceel weiland aan het Halerwegje, groot 1.44.50 HA., verhuurd aan G. den Adel voor f 160; thans dezelfde voor f 170. 8. Een perceel weiland aan de-Lange Snevert, gr. 92 A., verhuurd aan G. Borst voor.f 125; thans dei zelfde voor f 125. 4. Een perceel weiland aan den Bonkelaarsdijk, gr. 1.17.70 HA., verhuurd aaa A. Geel,voor f 125; thans dezelfde voor f 135. VROUWENKIESRECHT. Woensdag jl. vergaderde de.afdeeling Schagen van do Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht in het lo kaal Ctres. Met betrekking tot de groote openbare vergadering te Amsterdam, op Zondag 21 November, werd be sloten zooveel mogelijk leden op te wekken deze vergadering bij te wonen. Medegedeeld werd dat al daar zal worden gesproken door de dames Van Ba len-Klaar en v. d. Meer v. Kuffeler en 'de heeren De Jong uit Den Haag, Van Leeuwen uit Utrecht en Marchant uit Den Haag, leden der Tweede Ka mer. De ter vergadering tegenwoordige leden 'ver klaarden allen de vergadering te zullen bezoeken. Tot afgevaardigde werd benoemd mevrouw Wig- lama-Eriks. I MA RKT OVERZICHT. Do handel in stalvee zakt thans vlug at. De gelde- koeien en het jongvee zijn bij de koeboerenopge ruimd. Wat nog ter markt komt, heeft grootendeels reeds meerdere markten bezocht, Deze markttrek- kers zijn meestal te boog ingekocht, of hebben o!m minder gewenschte eigenschappen, tot heden hun man nog niet gevonden. 'Geen wonder, dat onder dezen druk de handel stug is en de prijzen lage*- Men zou van opruimingsprijzen kunnen spreken. Vette koeien zijn mede lager in prijs. Een enkel prima beestje kan nog 50 cent gelden, doch do dpor- snede van eerste kwaliteit staat op 48 en 49 cent. De beer J. van der Oord te Wieringerwaard markte oen koe voor f 427.50. De schapenhandel blijft gedrukt onder de beper kende bepalingen verleden week genoemd. Nu onze gemeente en de omtrek wekelijks ^regeeringsfvar- kens betrekt, deze week 27 stuks, heeft onze markt een groot deel van haar afzetgebied verloren. Dat is natuurlijk van invloed op aanvoer en prijzen. De besten van den kleinen aanvoer kostten heden 42 cent. Jonge hanen van 3 tot 4 maanden, Augaistus- broed, golden 75 tot 100 .cent, oude ■kippen, gewone 90 cent tot f 1.20, konijnen van 75 cent tot f 1.25, al naar ze zwaar zijn. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den 18 November 1915, medegedeeld door hot Koninklijk Meteorologisch instituut to De Bilt. Hoogste barometerstand 770.5 te 'Ghristiansund laagsto barometerstand 757.8 'te Neufabrwasser. Verwachting tot den avond van 19 November. Zwakke tot matige winden, uit N. richtingen, ge deeltelijk bewolkt, woinlg of -geen neerslag, kans, op nachtvorst, vooral in het Oosten. Overdag .kouder in, bet Zuiden. WINKEL, 17 Nov-mbc*. Appelen f 1 a f 3.80, peren f 1 a f 3.50 p. mand. Koolrapen f 2 a f 4, andijvie 'f 0.85 a f 1.20, kool f 2.40 a f 9.75 per 100. Spruitkool f 1.40 a f 2.05,per zak. Wortelen 'f 1.50 per baal. NOORDSCJHARVVOUDE. Donderdag. Bloemkool f 11 o f 13.70. RooÜe kool f 2.10 a f 18.1 Gele kool f JL70 a f 12.20. Witte kool f 1.60 a 19.10 gld. 4 Wagons witte kool f 280 a f 306. Wortelen f 1.80 a f 1.90. Dinsdag 26 wagons vertoonden, j Woensdag 23 wagons. BROEK OP LANGENDIJK. Dondl-rdap. 5600 Bloemkool le soort f 9.40 a f 16.60. 2e soort geen aanvoer. 7600 Roode kool f 3.50 a f 18-50t 32900 Gele kool f 2.50 a f 11. 7400 Wittel'kool' f 3 a f 14. 2 Wagons witte kool f 195 a f 254. 15 baal wortelen f 2.40.I I bCHAGEN, 18 NovfmiXf. 3 ritieren f 110 a f 160.- 17 Magere geldekoeien f 210 a f 280 stug. f 103 Vette geldekoeien f 200 a f A2T.HCI matig. 80 Kalf koeien f 230 a f 400 stug. 122 Vaarzen f 140 a f 210 stug. 45 Graskalveren f .60 a f 110. 1 35 Nuchtere kalveren f' 12 a f 25. 30 Vette schapen i 36 a f 46. 70 Overhouders f 24' a f 32. j Jl Vette varkens 't 0.74 a f 0.84 per 'KG. 140 Biggen f 12 a f 20. i 100 Konijnen f 0.50 a f 1.40.' 125 Kippen f 0.60 a f 1.50. 1 340 KG. boter 'f 1.50 a f 1.60. I 50 KG. kaas f 0.60 a f 0.8É0. 150 Kipeieren f 11 a f 12 pet 100. WARMENHUIZEN. Donderdag. Roode kool f 4.70 a f 17.80. Witte.kool f 4 a f 13-7< Witte kool per wagon f 198 a f 225. Gele kool niet aangevoerd. Zak roode kool f 1.10 a f 1.27. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM. Volgens rapport van het hedenmor gen te Rotterdam binnengekomen stoomschip Glen More, is het Noorsche schip -'Ulriben, op weg van New-York naar Rotterdam, ter hoogte van 't vuur schip Gallojer op een mijn geloopen en gezonken, waarbij 5 leden der bemanning verdronken. DE PAUS EN KONING ALBERT. Vit Havre, 17 November. De paus heeft koning Albert op zijn 'naamdag een telegram gezonden, waarin bij den wensch uitspreekt dat 'er spoedig beter dagen voor zijn edel, ongelukkig vaderland mogen aanbreken. OORLOGSINDUSTRIE IN SPANJE. Aan de Kölnische Ztg. wordt uit Madrid gemeld: De Correo Espanol verileemt uit Barcelona, dat daar sedert eenigen tijd een aantal fabrieken voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal ten behoeve van de Entente zijn ingericht. De .nieuwe fabrieken zijn door de afnemers gewaarborgd tegen elk ver lies ten gevolge van een vroeger einde van den oor-J log of tegen sluiting door de Spaanscho regeering. Ook buiten Catalonië wordt oorlogsmateriaal ver vaardigd. Te Mondragon bestaat .een fabriek, die reeds millioen projectielen en 50CL000 handgranaten heeft opgeleverd. EEN MOEDIGE VROUW. Wiiliam G. Shepherd, de United Press-correspon- dent, die zich thans te Monastir bevindt, seint eeni ge nadere mededeelingen over de grootèi toewijding van Lady Paget aan baar gewonde -en zieke Ser viërs te Uskub. Hij vernam die van dr. Edward Stuart, het hoofd van de Amerikaansche commissie van gezondheid, die met zijn vrouw en de andere leden van de commissie Nisj verliet tweo dagen, voordat het viel en Monastir eindelijk door Aiba- ntö bereikte. Zoodra het duidelijk werd, dat de Bul garen Uskub zeker zouden nemen, vertelt dr. Stuart, ging Sir Ralph Paget per automobiel naar Uskub, waar ,hij aankwam slechts drie uren, Voordat de Bulgaren er binnenrukten. Ofschoon tij overgeluk kig was haar echtgeuoot te zien, weigerde Lady Paget volstrekt haar werk in het hospitaal te ver laten, zeggende: „Ik wil hier blijven om zorg te dragen voor deze a Tme menschen. #et is nutte loos te.beproeven mij mee te krijgen. Ik ben een voudig verplicht bier le .blijven." Het geheel© personeel 'van haar staf was in het bureau van bet hospitaal' verzameld. Men beproefde teven eens haar te overtuigen zich door haar man in veiligheid te laten brengen, maar zij kon niet ge- geschokt'worden in haar besluit en de geheele staf besloot daarop bij haar te blijven. Als erkentenis voor haar moed lieten do wegtrekkende Serviërs 2<Jü krijgsgevangen Oostenrijkers achter om als wachters en bedienden in het hospitaal op te tre den en haar to beschermen ingeval van moeilijk heden met de Bulgaren. Zitting van Diuhuug xu ^«Aomberlölö. DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN. De eerste beklaagde op de rol van 'heden was zekere Klaas Janszoon Bakker, een omstreeks 40- jarig, nogal zenuwachtig landbouwertje uit Groote broek, dat de E.A. hoeren rechters voortdurend zeer netjes ais: „lieve Heeren!" aansprak.' Hij had zich vandaag te verantwoorden wegens wederrechtelijke toeeigening Van wat aardappelen. Op een sohooaea Juni-avond was ltlaas niet i'ran- cisous Lens, een soort'koopmannetje uft Medeinblik in gezelschap en gingen ze een prettig vaartochtje maken in Noordholiaiuds waterrijke dreven. Dat was echter niet uitsluitend als spelevaren bedoeld. Maar er was een ander oognieik aan verbonden. De heeren gingen eerst bij Zwart's welige akkers langs eu namen zoo „ongevraagd is ongeweigerd" een hall dozijn zakken aardappelen weg. Wat verder bij 't land van Jan Vet weiden nog vier zak aardappelen in de snelzeilende boeier van Bakker geladen. Toen was 't mooi genoeg Jen werd later het heale zoodje door Bakker op de'markt te Uoogkarspel verkocht. Opbrengst f 2.65 per zak. Dat geld heeft Lakker voor zich behouden en het voor zijn huisgezin aan gewend. Hij toonde wel, dat hij een zenuwachtig baasje is en hij bleek dan ook onder behandeling van een paar doctoren te zijn. Zijn Mouw is oniangs ge storven, wat hom erg heelt aangegrepen, .nij biijac nu met 4 kinderen over, waarvan mtussclien een ai een ferme meid is geworden Jvan drie zesjes. De O. v. J. vond het zeer jammer, ondanks ijve rig pogen geen bewijs tegen Lens te hebben kun nen verzamelen. Want die achtte hij minstens even schuldig als beklaagde. De eisch tegen Bakker luidde: een maand gevan genisstraf. IN VtiftóET. Gerardus "Balk, vroeger barbier te Grootebroek, thans in 't zeemansvak en woonachtig te Amster dam, had op 2 Mei Jl. zijn voormaligem vriend Lranciscus tiróotemau mishandeld, wat hem een straf tot het ondergaan van een poosje hechtenis op den hals haalde. Waarvan Balk nu in verzet was gekomen, omdat hij „geheel lonschuldig" was. Het viel hem echter moeilijk zijn onschuld aan te too- nen. Het stond door do verklaringen, 'van den mis handelde en van getuige Eelse v. d. Veen, veldwach ter, wel vust, dat Balk Franjciscus ;eenjge malen had gosiagen. 1 De v. J. vond dan'ook hoegenaamd goen aan leiding om weging van do-opgelegde straf voor te stellen eu eischte bekrachtiging van het vonnis. 'MET HET MES. Volgt Cornolis Bood, eon 18-jarige voermansknecht, go- boren to Helder en wonende to Texel. HIJ was op Koninginno-vorjaardag inct anderen aan het feestvieren in het lokaal van den cafóhouder Dalrneijor te Den Burg op Texel cn zag dat zekere Wonder achter 'oen meisje aan wilde, naar buiten. Daartegen had een ander, J. Brouwer gchceton, die dat ook zag, bezwaar cn hij greep Wonder aan, om dezen tegen te houden. Bood zoi tegen Brouwer, dat deze er niots mee noodig hud cn raakte met dozen slaags. Al vochtende raakton zij buiten, waar Bood Brouwer met een mes stak. Dat kwam nogal aan cn er groeide een rechtszaakje van. De dokter heeft den steek nog moeten hechten. Do v. J. vond het een ernstig feit en eischte 6 maanden gevangenisstraf. BELEEDIGING. Cornolis Boufgonjc, een smidsknecht uit Uitgeest, was met wat kennissen in 't begin van Augustus te Aker sloot te kermis. Daar werd het laat, eer men huiswaarts toog. En toen dat eindelijk 's morgens om 5 uur dan zou gebeuren, zag het clubje luidruchtige jongelui ze keren Andries Blokker buiten staan. Daar waren een paar jaren geleden wat ruiten kapot gesmeten door bal dadige hanaen. Ook op kormisnacht. Daarom vertrouw de Dries het niet en hield hjj een oogje in 't zeil. Dat hadden Bourgonjo en zijn maats in de gaten cn het duurde heel kort of Dries kreeg leclijkc scheld woorden naar zjjn hoofd. Dat beliefde hij niet en de smid moest terechtstaan. De eisch luidde f 15 of 10 dagen hechtenis. MISHANDELING. Petrus Johannes Kruisen, een scheepsbouwer en Jo- hannes Borsten, een schippersknecht, beiden te Zuid- scharwoude, kregen daar in den nacht van 19 op 20 September j.I. tijdens de kermis ruzie met een anderen Zuidscharwouder, Dirk Zeeman genaamd. Dirk was in functie in het lokaal van P. de Groot als con troleur om kaartjes te verkoopen, die toegang gaven tot het café-chantnnt dat in Dc Groot's café optrad. Kruisen en Borsten wilden wel naar binnen, doch had den in betalen geen zin. Zeeman raakte daarover met hen in woordenwisseling en lang duurde het niet, of Kruisen gaf hem een opstopper met een stoel en later sloeg Borsten met een bierfleschje op Zeeman los, zoodat de scherven in het rond stoven. Zeeman liet zich zulk een behandeling of liever mishandeling niet zoo inaar welgevallen en het gevolg was, dat de daders de blauwe trappen van „Jusütia" werden opgejaagd. Bor sten was niet present. Kruisen wel. De O. v. J. eischte tegen elk hunner een maand ge vangenisstraf. Kruisen was met dezen eisch niet-erg ingenomen. HET IS GOED RIEMEN SNIJDEN VAN ANDER MANS LEER. Bernardus Johannes Koopman, een schoenmaker, in dienst van de firma gebroeders Bloem te Hoorn, moest nu terechtstaan wegens het wederrechtelijk wegnemen van leer. Koopman was als schoenmaker voor Bloem werkzaam in eon schoenmakerswerkpiaats die zich be vond in een magazijn van Bloem, waarin een groote hoeveelheid leer was geborgen. Bloem had aan Koopman de betrekking van magazijnmeester toebedeeld. Koop man moest toezicht houden on woog wol het leder af voor den verkoop. Maar hy mocht het niet verkoo pen. Nu was Koopman wat in kennis met een anderen schoenmaker, ook bij Bloem in dienst. Die schoenma ker heette Vcnverloo, had een vlugge long en wist Koopman gaandeweg te overreden, nein wat stukjes leer en later eenige groote stukken zoolleer te geven. Venverloo zou het dan verkoopen en Koopman zou er dan ook wat van hebben. Maar daar kwam niet veel van. Wel verkocht Venverloo meer dan eens wat leer, maar slechts éénmaal kreeg Koopman wat van de opbrengst, slodhts eön omnoozelen riiksdaaldcr. De patroon kwam ten slotte achter het zaakje en nu liep het fout. Bloem heeft echter nogal wat met Koopman op veronderstelde dat diens optraden zijn grond vond in medelijden met Venverloo, Bloem heeft Koopman zelfs weer in dienst genomen, overtuigd, hem wel te zullen kunnen leiden. De O. v. J. wensphte het delict als diefstal te quali- ficeeren en eischte f 50 boete of 10 dagen hechtenis. Of Koopmam zal vinden, dat het goed riemen snijden is van ondermans leer?... DE HELER. Nu was J. W. Venverloo als heler van het Ieder dat hem door Koopman verstrekt was, aan de beurt. Het: de heler is nog erger dan de steler, uras nu van toe passing en Venverloo kwam dat aan de weet, want tegen nem werd rui verboor van de heeren Bloem en Koopman als getuigen, door den O. v. J. 2 maanden gevangenisstraf geëischt. HANDEN THUIS. Klaas Mantel, een jager uit Andjjk, was als beklaagde absent. Maar we kwamen toch aau de weet, wat Klaas had misdaan. Hij zag zijn dorpsgenoot Jacob Groot, thans militair in Noord-Brabant, bij het buffet staan in de herberg van Singer. Dat was op den Florólia-tentoon- stellingsfeestdag. 't Was zang en aans en bloemen overal in de lieflijke Andijkcr dreven, maar Mantel had een beetje 't land aan Groot en aan difens oude heer cn toen hij dan Jacob voor de welvoorziene „tapkast" aan trof, was 't klaar. Jaap was juist bezig met één reuze- slok, zijn feest-bittertje naar binnen te slaan en bij het heerlijke genot daarvan had hij niet in de gaten, dat zijn tegenpartij zich achter zijn rug opmaakte om hem gevoelig te raken. Pats.'... daar ontvangt Groot een •opmekaiem tegen zijn boddy, die mee kan tellen. En een paar dito, dito volgen in versneld tempo. Arend Klok, een boerenjongen uit die oorden, had het geval letje gezien. Getuigen geen gebrek dus. En de strafzaak ging weldra in zee, dat wil zeggen: niet over den dijk, maar Alkmaarwaarts. Tegen Mantel werd f 15 of 10 dagen brommen ge- ëischt. EEN MODDERLIEFHEBBER. Dan volgt Klaas Smit, een modderlievend baggeraar- tje uit Kenuemerland, die den 27sten September s mor gens vroeg zijn vettige liefhebberij botvierde en er den slijkbeugel diep in wierp. Dat gebeurde in de Nauer- naasche vaart ten nadeele van het waterschap Schcrmeer. 'tWerd baggerstrooperij geheeten en deswege werd f5 of 2 dagen hechtenis geëischt. „EERLIJKE" VINDERS. I W. Bleeker en Kees Ploeger, een paar jeugdige werk lui uit Alkmaar, snorden in den stal van De 'Jong op De Laat uit een rijtuig een gouden broche, die toebe hoorde aan de vrouw van Johan Steeman. Die dame had zich den vorigen avond met haar echtgenoot van de Heilooër kermis per rytuig door De Jong laten thuis brengen en in diens rijtuig de broche eenvoudig verloren. De twee „eerlijke" vinders besloten het ding te verkoopen. Hunne keuze viel op den goud- en zilver- handelaar C. Plas in de Magdalenenstraat. Bleeker wilde daar niet heen, omdat Plas hem kende. Goed, dan Ploeger maar.. Die verkocht de broche voor f 2.10. Hij zei tegen zijn maat dat de opbrengst f 1.10 was eu dat bedrag werd spoedig aan hartversterkingetjes frisch ge maakt. Zoo bedroog de eene dief deui ander ook nog knapjes voor een gulden. Plas kreeg van den O.v. J. nog eeno bemerking dat hh van deze lui zoo'n broche voor een zoo laag bedrag kocht. Plas echter betoogde dat in verband met het gewicht aan goud van het ding, de prijs niet onevenredig laag is geweest. Hij is gaarne bereid het ding voor f 2.10 weer aan vrouw Steeman over te doen. En deze wil gaarne haar broche weer terug koopen. De O. v. J. nam den jeugdigen leeftijd van beklaag den en hun blanco strafregister in aanmerking on eischte tegon elk hunner f 25 of 5 dagen hechtenis. VARKENS EN SPEELKAARTEN. Do bekende afgevaardigde in de BeierscJie Twcodo Klauw, dr. Helm, jstedt yoor om im de troepen ziedf meer aan Veeteelt te gann doen. De afval van eon bat terij zou voldoend® zijn om 5 tot 6 varkens to mesten en indien voldoende dieren ter beschikking van hot leger werden gesteld, zou dit meer in zijn oigen onder houd kunnen voorzien, er zou meer vet kun'nen worden gewonnen en (la afvallen zouden economisch kunnen worden gebruikt. Dezelfde schrijver, die een der ld'dors vajn don öoicrschen boerenbond is on dus de- behoeften vüln dio mannen uit het volk ook aan het front goed kent, dringt erop aan. dat pm don tijd to doodon, non d« manschappen speelkaarten zulten worden gezonden en hij hoopt, dat hiervoor vrijdom van de belasting zal warden verleend. HET VERHAAL VAN EEN „ANCONA"-PASSA- GIER. Een Amerikaansche dame, dr. Cecile Grolle, gepro moveerd aan de Ccmvoll UniversHy, seint uit Bizorta aan do Dailly Mail", dat zij do eouigc Aincrikrmmscho hut- passagier aan booixl van de „Acona' 'was. De andere vier nut passagiers waren Italianen. De lunch was juist afgeloopen, toen or een ongewone drukte op het dek word gehoord, terwijl do machines langzamer werkten. Dr. Grolle begaf zich tasit het dek en hoorde nog het gieren vata oó granaat, die even later op het achter dek uiteenbarstte, /ij zag om reusachtige duikboot go- vaarlek dichtbij, met vier zware kanonnon fn een ge schutstoren en nog eon vijfde op do voorplecht. Er was hiet vooruit gewaarschuwd en de „Ancona" vertraagde onmiddellijk na hot eerste schot haar vaart. De eerste granaat verbrijzelde de brug en anderen volgden spoedig na elkaar, waarbij het houtwerk naar alle kanton vloog. Overal hecrschte verwarring en pa niek. Ik zog dozijnen passagiers dood of gewond op. het dek neerstorten. Ik zelf blééf volmaakt kalm en. begaf mij naar het kantoortje van den eersten hofmeester, op net tweede klasse-dek, ten einde hem mijn geld terug te vragen, dat ik hem in bewaring had gegeven. Ik vond hem dood voor zijn schrijftafel liggen. Gansche stukken van het 2de klasse dek waren in zee gestort. Dooden en gewon den, waaronder veel zuigelingen^ vrouwen en kinderen, lagen overal verspreid. Ik keerde nu weer naar mijn hut terug om mijn pas poort te halen. Het was een gang te midden van val lende granaten en het gegil van vrouwen, die zich aan mijn boenen vastklampten en mij om hulp smeekten, die ik niet kon verieenen. Be bereikte mijn hut en trachtte mijn koffer open te krijgen, toen' ik een der patrijspoorten met luid gerinkel int de sponning hoor de vallen en het gehuil van een granaat boven mijn hoofd. Ik sprong overeind en zag een hofmeesteres voor mijn deur dood neervallen, getroffen door oen kartetskogel. Ik ging op zoek naar eeen reddingsboot. Geen sterve ling hield de passagiers in bedwang, onder wie een vreesdijke verwarring heaschte. Ik zag twee sloepen strijken, maar de inzittenden weigerden ook mij op te nemen, daar, volgens hun zeggen, de booten vol wa ren, ofschoon er zich niet meer dan twintig personen in bevonden, terwijl zij er blijkens hoi cyfer op de romp 50 konden bevatten. De eerste sloep viel in zee en de Inzittenden ver drongen. Er >vurcn opmerkelijk weinig passagiers \nn een reddingsgoulel voorzien. Ik zag een andere sloep strijken en sprong er van een hoogte van twintig voel in, waarbij gelukkig ongedeerd belandde. Een landveluizersvTouw sprong mij na, maar vtel met het hoofd voorover in zee. Ik trok haar in de boot en nu bleek, dat zij beide beenen gebroken bad. Wij begonnen te roeien en verwachtten leder oogen blik gedood te wonden, daar do granaten nog voortdu rend over de sloepen floten en andere passagiers dood den of verwonden. Ik zag het zog van een torpedo, welke de „Ancona" trof. Er had een vreeselijke los barsting plaats. Het stoomschip begon te kapsijzen en zonk binnen 7 minuten. Onze sloep, die eon ernstig lek bad, roeide naar McKÉaa. Vier uur later kregen wij et» sloep zonder roeiers in hot oog, die lek was geslagetx en zich in zinkenden toestand bevond. De 'officier in onze sloep beval zijn manschappen met de revolver in de vuist, deze boot hulp te brengen. Een Fmnsche kruiser mörkie 's avonds .onze winen op en redde ons. EEN VASTE HAND. Generaal Galliéni, de nieuwe minister van oorlog, is een man, die geen gekscheren verstaat. Als commandant der vesting Parijs heeft hij hiervan herhaaldelijk blijken gegeven, maar ook nu leidt hij de zaken met vaste hand, Dit heeft, naar de Parijscho correspondent van

Schager Courant | 1915 | | pagina 2