De Oorlog. Tweede Kamer. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Reclames. Aambeien. Binnenlandsch Nieuws. dienst worden gehouden, met meerstemmig gezang, Gesproken en gezongen wordt, volgens het uitge reikte programma naar aanleiding van het Joh. 1 vers 2a. OUDE NXEDORP. Donderdagavond was er „Nut" bij den heer T. de Jong. Dank zii de talrijke bijdragen was 't zeer ge zellig. Voorgelezen en voorgedragen werden o. a.: „Schets uit 1 Russische leven" door J. A. v. Eer den; „In Duitschlanjd" door mej. MiJlë-P«reboom „Kon regenpraatje" door mej. Woutman-Impeta enz. AJ& lid gaven zich op de hoeren Lodder en De Geus. De volgende vergadering op 16 December zal een weinig feeselijkt worden, daar 't Nut dan 1.0 Jaar be staat. Voor extra-nummers zal 'worden geborgd. V EENHUIZEN, O. NIEDORP. De tweede gezellige avond van het Onderling NUt alhier, was Veel beter bezocht dan de vorige. De heer G. van Twuivor had do 'lezing. Als stuk had hij gekozen „Een vriendendienst" door J. van Mau- rik. Om deze humoristische sohota werd hartelijk gelachen. Verder betrad de heer G. Smit don kathe der met „De Oiibawusto, de heer H, Brands las voor ,,De booze schoonmoeder", terwijl de hoor J. Smit ons op de leuke schets „In 't café De Goenoeng Api" vergastte. Was deze avond dus gezellig, hij had nog mooier en aardiger kunnen zijn. De heer G. Dekker van Nieuwe Niedorp zou de aanwezigen op eenige voordrachten onthaald hebben, doch door nog niet opgehelderde omstandigheden was deze weggebleven. ST. PANCRAS. Volgens opgaaf der leden, van De Tuinbouw be stond de voorraad kool op heden uit 111.100 roode, 1.167.700 gelo en 456350 witte kool, te zamen een getal van 1735150, geteld op -7027 snees. WOENSDAG ?A NOVEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Barsingerhorn. Geen dienst. Den Haag, 19 November. De Algemeene Beschouwingen over de Indische Begrooting zijn, zooals te verwachten was, beden, Vrijdag, niet afgeloopen. Te vijf ure kwam de minister voor 'rijn dupliek aan het woord, maar Z.Exc. vorzocht a.8. "Dinsdag zijn rede te houden. Maandagmiddag en zoer-vermoedelijk ook -avond zijn bestemd voor do interpellatie-Sannes over do melkprijzen. Een brok van den Dinsdag gaat er dus vour de Algemeene Beschouwingen nog af. Dan ko oien dc artikelen der Indische Begrooting, waarvoor volgens de jongste mededeeling van mr. Borgesius, reeds twintig sprekers waren ingeschreven. Het grootste deel van de 'Parlements-week 2226 No vember, zoo niet die ganeche periode, gaat aan he,t Budget van Insulinde weg. Op do kentering van No vember en December beginpen vervolgens de Alge meene Beschouwingen over de Staathbogrooting, waaraan dit Jaar al heel wat vastzitIHoe de Tweede Kamer, ook met dë grootste inspanning, op 24 December a.s. door de begrootingen heen kan 'komen zal wel ieder oen, raadsel zijn. Wanneer men iets melden wil over den dag van hoden, dan dient op den voorgronjd geplaatst een woord over de allengs ontstane verhouding tus- schen het Lagerhuis en minister Pleyte. Niet slechts wat Rechts tegenovor decen bowindsman betreft maar de Kamer in haar geheel. 'Do toon,, dien men z'oh tegen mr. Ployte al sinds lang veroorloofde, ge tuigt vun tekort aan sympathie e n aan vertrouwen, zóó groot, dat er waarlijk niet een bizonder-scher pe kijk oy Parienion te-dingen voor noodig is, om dat te beseffen. De'heer De btuers, in zijn re pliek zei bijvoorbeeld, dat dezo minister de Ka mer „een rad voor do 'oogen draait". En werd des wege door den president mot forsohea hamerslag geïnterrumpeerd, waarna mr. Borgesius opmerkte, dat ,,'t niet to poe komt, rich tegenover een minis ter van zulke termen te bedienen". Evenmin tegen ovor een mede-lid, veroorloof ik mij •'erbij te voe gen. De houding dee ministers ten opzichte van het fa cultatief stellen van het godsdienst-onderwijs op de bizondere geeubsidiöerdo scholen, vindt bij zoo wat niemand genade, 't Was te voorzien, dat dit allerteerste punt storm zou verwekken. En toen do heer Otto zich had uitgelaten, dat de Zending niet verdraagzaam is en ook wel onrust zaait* kwam dr. Beumer daartegen mot hartstocht van verontwaar diging protesteeren. „En daarvoor hoeft Rechts Otto nu 'in de Kamer helpen brengen!" riep do heer Kleorokoper -uit. Dat de heer Otto zijn kansen in district 'Amster dam-lil heden nJet versterkt heeft, is allicht mo gelijk. Dr. Do Visser kwam er tegen 'op, dat bij dkwestie, „niet zoo onschuldig ais zij er uit ziet", aan RochU ocno groote concessie eooi rijn gedaan. Ook de heer De Meester was, evenmin als do heer Ketelaar, niet bovredigd. Laatstgenoemde weeg erop, dat z.i. do Zending onmogelijk net on derwijs voidoende kan bekostigen. HIJ wil wel de gelijk dat de Overheid met dc bizondore school zal concurreer een. Niet gedoogen, dat del openbare school verdrongen zal' worden. bit deD hoek der 8.DA.P. bij monde van, dan heer Gerhardl» stak ook de storm op tegen den heer Pleyte. En de heer De Savornin Lohman niet geheel samengaande in deze met zijn partijgenoot De* Vis ser, verklaarde nadere verduidelijking van Z.Exc- te wachten. Moet het onderwijs op de gesubsidieerde scholen neutraal zijn? Dit ware in strijd met vroe gere verklaringen des ministers. Minister Ployte deden indruk moet men toch wel krijgen verkeert in de hachelijke positie van den man, die alle partijen ta-goed-vriend wil hou den en tenslotte allen legen zich krijgt. Na de Djambi-nederlaag is de ontvangst, welke ZJSxe. van Koloniën nu bij do Kamer vindt van dien, aard, dat menigeen er aanleiding in, zou vinden om zooals men dat noemt, ,tde eer aan zich te houden. 't Zal niet 'gemakkelijk zijn een antecedent te vinden van dergelijk wantrouwen; zich in ondubbel zinnige, soms zelfs harde 'taal uitend, tusschen de Tweede Kamer en een raadsman der kroon. Veel bizondera bevatte het tweede deel van mr. Pleyte's rede niet. Zoodra de omstandigheden 't toe laten, zal het burgerlijk bestuur in Atjeh vejrüer worden doorgevoerd. Den heer Mondeis verzekerde Z.Exc., dat de Regeer ing geen stimulans, aansporing noodig heeft om voor 'de hygiënische ontwikkeling op Java te doen hetgeen noodig is. Maar men isnpg pas bij het begin! Dat Nederlanders en inlanders door de rechtsspraak met twee maten wordt toe gemeten, is onjuist Geen verlaging van de pandhuis tarieven denkbeeld-De Meester, door dr. Bos be streden Een nieuwen „kijk" op Indische toestanden heeft minister Pleyte, vlot, handig-vaardig causeur, van de zaken goed,op de hoogte, maar zich'1 al te vaak „in 's Blaue hinein" begevend; in 'hét vage, alge meene verliezen# niet gegeven. Dat ZJExc. wei nig opgewekt was, wien kan 't verwonderen?.... In gewone oaistandighoden zou durf ik beweren de Begrooting van een minister, tegenover wien de Kamer staat als hier 1 geval is, gewaar loe pen. J Mr. ANTONIO. Predikbeurten. ZONDAG 21 NOVEMBER. KEDBRLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Kolhorn, voorm. 9.30 uur. De. Theeeing. Onder werp: „Zien of gelooven." DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerliorn, voorin. 10 uur, Ds. Van der Veen. Er wil voor de Serviërs en hun bondgenooten nog maar geen 'verbetering in den toestand komen en het Servische leger moet bij Prilep 'en Monastir in zeer critiéken toestand verkeeren. Men meldt, dat de Bulgaren snel oprukken van Krusjewo, om te trachten den Serviërs den terugtocht naar Bos nië en Albanië af te snijden. Mocht deze manoeuvre gelukken, dan zouden do 'Serviërs gedwongen wor den op Grieksch grondgebied te wijken. Niettemin brengen de Serviërs een laatste verde digingslinie in orde op de heuvels tusschen Prilep ën Monastir. Ook uit 'Athene komen berichten die er melding van maken dat 'de Serviërs Monastir -'niet zullen kunnen verdedigen. De Serviërs moeten de Babuna- pas reeds hebben ontruimd,'maar zonder verlies van manschappen en artillerie. Zestiendagen lang heb ben 5000 man kans gezien, die stelling tegen oen; tien voudige overmacht te verdedigen, maai- toen zij ook front moeeten maken tegen een strijdmacht, die hen van heti Noorden uit wilde omsingelen, moesten zij wel terugtrekken. De laatste pbase van den strijd was uiterst ver bitterd. De Bulgaren en da Servische achterhoede vochten zelfs met messen op dë borgstelling, terwijl de rest der Serviërs naar Monastir retireerde. In Monastir spëlen zich hartverscheurende toonee- len af. De geheele bevolking van 0,ud-Servië trekt er door naar de Grieksche grens, in doodsangst dat zij nog door de Bulgaarsche comitadjis vermoord zal worden. De correspondent van een Romeinsch blad ont moette twee Servische officieren, die.naar Saloniki gingen om de gealliëerden, om hulp te 'smeëken. Mot tranen in de oogen -zeiden' zij„Wij kunnen het niet langer volhouden. Wij hebben geen brood om aan onze soldaten te geven. Wij zijn alle gedoemd te stenen en niet in staat Servië te redden."' Dit alles spreekt het feit, 'dat de Serviërs zich met leeuwenmoed verdedigen, maar dat al hun op offering hun niet helpt. En het spreekt vanzelf dat nu hun toestand zto Vritiek wordt en het uitwij ken naar Griekenland steeds meer en meer hunne eenige kanswordt, dat er van den kant der En tente-mogendheden, de noodige'druk op Griekenland wordt uitgeoefend, om den Serviërs een vrijen door tocht te geven. En nog steeds is er geen officiëele beslissing. Wel gaan er geruchten -dat Griekenland zich op het Engelscho standpunt heeft geplaatst, dat het dezelfde faciliteiten zal bewijzen met den uit tocht als bij den intocht naar Servië, maar beslist is bet nog 'niet. De Bntentc-mogondheden doen wel alle moeite om Griekenland 'over to halen tot deze beschouwing. De Franscho minister Denys Cochin heeft een lang onderhond goh ad met den Griek- schen koning. Weglozen zelfs al dreigementen tegen Griekenland. De havens zullen bij niet toegeven ge bombardeerd woeden door Engelsche schepen en een groot aantal Grieksche handejsëchepen worden in Engoische havens vastgehouden, onz. Het wordt dus blijkbaar op verschillende manieren gepro - beerd. Maar of het 'helpen zal? 't Is moeilijk to zeggen. Het prestige der Entontemogendheden is door hun laks optreden te voel geschaad. Het woord, door den afgetreden Engelschen minister Catson in het Lagerhuis gesproken, dat''Engeland tekort geschoten is in zijn plicht tegenover hëtkloine Servië, wordt steeds meer bewaarheid. Do troefkaart, die de.Duit- öoher8 op den Balkan hebben uitgespeeld, zal nog lang het spel ongunstig voor de jEntêntomogöHjdho- den stemmen. Op hei oorlogsveld gebeurt niet veel bizondars. We hebben nu gehoord van eon suoces 'dei- Engelsohen aan dè Darütenellen. Wat loopgraven zijn genomen bij Krithia. Is dit 'soms ook een -poging geweest om Griekenland te imponeeren? Veel gewioht zal ook dit succes niet'in de schaal leggen. De Italianen zijn ook weer begonnen'hun Oosten- rljksche tegenstanders met kracht aan to vallen, en ook nu loopt'de aanval hoofdzakelijk tegen het gebied van Görz, en volgens eigen berichten is htin aanval daar niet zonder succes geweest, ofschoon ook nu weer niet beslissend. 'Door een omtrekken de beweging hebben de Italianen een half duizond Oostenrijkers in de pan gehakt en wat buit ge maakt. Zoowel op het Westelijk als Oostelijk oorlogsveld geen bizondere gebeurtenissen. De Russen melden afgeslagen aanvallen der Duitschers bij Mit&u en in Wolhyniö. We hebben enkele dagen geleden melding gemaakt van onlusten die in Britsch Indiö zouden hebben plaats gehad. 'Dezo berichten worden n,u van En gelsche zijde pertinent tegengesproken. NOORDSCHARWOUDE. Vrijdag. Bloemkool f 10 a f 14.80. JRoode kooi f 1.90 a f 10.90. Gele kool f 2 a f 12. Witte kool f 1.C0 tot f 10.90. 8 Wagons witte kool f 220 a f 264. Worte len f 2.10 a f 2.30. Grove uien f 6 f 6.10 Zaterdag. Bloemkool f 14.10 a f 17.70. Roode kool f 1.70 a f 17.10. Gele kool f 2 a f 12.90. Witte kool f 2.70 a f 15.10. 5 Wagons witte kool f 252 a f 268. Worte len f 1.90 a f 2.35. Grovfl-uien f 6.10 a f 6.50. Donderdag zijn 82 wagons verzonden, Vrijdag 19. WINKEL, 19 Noilonhl^. Appelen f 1 a 'f 2.25, peren f 1 a f 4 per mand. Koolrapen f 2 a f 4, kool .f 3 a f 8.75 per 100. Spruit- kool f 1.50 a f 2 per zaik. Wortelen f 1.40 per baal. Uien f 4 per baal. BROEK OP LANGENDMK. Vrijdag. 12800'Bloemkool le soort f 9.60 a f 17.30, 2e soort f 4.60. 9200 Roode kool f 3.30 a 'f 16.50. 34100 Gele kool f 2.20 a f 12. 10800 Witte kool 'f 2.40 a f 13. 26 Baal wortelen f 0.70 a f 2.50 Zatwdap. 16500 Bloemkool le soort f 7.70 a f 17.40, 2e'soort f 4. 14200 Roode kool f 3.50 a f 19.20. 21500 Gele kool f 2.70 a f 11. 5700 'Witte kool f 3 a f 12. r.0 Baa> uien f 5.30. 56 Baal wortelen f 2.05.'8400 Bie ten f S.30 a f 7. WARMENDUIZEN, 19 Novt«mbi*r. Roode kool f 2.40 a f 14.30. Gele -kool f 4 a f 9.30. Witte kool f 1.80 a f 13.10. Witte kool per wagon f 242 a f 249. Roode kool f 0.90 a f 1.80 per zak. Aanvoer: 27700 stuks roode kool, 23400 witte kool, 54uo gele kool, 3 wagons witte kool, 128 zak kool. Z*tJ*rdag. Roode kool f 4.40 a f 20.20. Gele kool f 5.80 a f 7, Witte kool f 6-50 o f 12.30. 'Witte kool per wa gon f 236 a f 261. Zak roode 'kooi f 1.20 a f 1.96. ALKMAAR, 19 Nowsmb-T. Kaas. Kleine fabriëkskaas f 72, kleine boerenkaas f 70, commissie boerenkaas f 73.50, middelbare boe renkaas f72. Aangevoerd 240 stapels, 175000 KG. Handel stug. Graanmarkt. Aangevoerd 2525 HL. Tarwe f 10 a f 10.75, gerst f 9, gerst chev. 'f 11 a f 11.60, haver f 6.i'5 a f 7.06, bruine boonen f 20 a f 24.75, kar- wijzaad f 25, citroenboonen f 23 a f 26, paardeboo- nen f 20 a f 20.50, witte boonen f 22 a f 27, duiven- boonen f 20, groene erwten t 23 a f 28, grauwe erw ten f 25 a f 30, vale f 20. ALKMAAR, 20 NomnJ**. 4 1'aarden f 120 a f 450. 24 Koeien f 180 a f 350. 22 Schapen f 18 a f 40. 27 Nuchtere kalveren f 12 a f 25. 33 Magere varkens f 29 a f 39. 210 f 12 a f 21. Kipeieren 11% a 12% cent. Boter 75 a 82% cent per halve'KG. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Catharina, ciocnter van Ghristianus Ja- colnis Kapitein en Dirkje Buisman. Gornelis Jo - chein, zoon van Gerhortius Cornelis Darnoveld en Jantje "Oost. Louwris, zoon van Pieter Muntje,werf en Dieuwertje Voorthuijsen. Hendrik, zoon van Ger- rit Westerlaken en Hendrikje Camphorst. Ondertrouwd: .Cornelis Domper, 21 jaren te Beha gen en Pietertje Boerman, oud 20 .Jhren alhier. Getrouwd: Willem Blaauboor en Grietje Voort huijsen. Overleden: Anna van Teullngen, 17 jaren, onge huwd (overleden, te Wieringerwaard). Sipkje de Vries, 29 jaren, echtgenoote van Wiebe de Vries. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschrcen ,ra 1 5 November. Geboren: Wilhelmus Wiiienroi-aus, zoon van Ni- colaas Blauw en Neeltje Langedijk. Hark, zoon van Ariön Bood en Anna Pijper. Overleden: Wilhelmus Willebrordus, 'oud 4 dagen, zoon van N. Blauw en N. I.angedijk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den 20 November 1915, medegedeeld door he,t Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Verwachtiog tot den avond, van 21 November. Zwakke tot matige wind uit O. richtingen, neve lig tot licht- of halfbewolkt. Droog weer, lichte vorst des nachts, overdag zelfde temperatuur. HET EERSTE BALKAN-KOREN. Uit Dresden wordt aan de Tagliche Rundschau ge seind: Opp de Elbe zijn de eerste aken met Balkan-koren voor Duitschland aangekomen. Dagelijks komen n(u in Lauben-Tetschen treinen met koren van den Bal kan aan, dat dan onmiddellijk in de schepen over geladen wordt. Ook heele treinladingen met gedroog de pruimen zijn reeds overgeladen en naar Duitsch land verder gezonden. 1.ATE RUST. Fen soldaat uit den Elzas schetst eenige indrukken van het oorlogeterrein in het Berliner Tageblatt. Dit is er een van: In een zwaren donkeren regennacht waren wij van onze troepen afgekomen. Do Jas hing ons kletsnat om het liobaam. De ransel drukte als een klomp lood. En moeizaam stapten wij door het 'donker als waren wij geen moderne soldaten, maar ridders uit deu riddertijd met zware ijzeren harnassen. Wij liepen lang, lang. Traag dooiden de minuten weg als ijskegels in het'voorjaar. Wij dachten er niet meer aan, wij hadden alle gevoel voor ruimte en tijd verloren. Menigeen werd door vermoeidheid over vallen en overmooBtcrd. Wij 'moseten hem dan met goede en Gok met kwado 'woorden toespreken, dat hij toch niet bleef zitten. Het achterblijven in depte) koude en verlatenheid wasj de wisse dood. Midden onder het loopen 'vraagt iemand, hoq laa(t het wel zijn mag. Niemand wist het. Slechts één had een horloge bij zich, maar dat was blijven, staan We stapten verder. De vermoeidheid vrat steedö meer yan onze kracht op. En groeide tenslotte aan tot een reusachtig monster, welks slijmige tong we niet meer konden ontvlieden. Aan den voet van, oen, heuvel bleven allon staan. Wij zeiden: liever hier onmiddellijk crepeeren, dan, nog langer in het don ker verder te sukkelen.-Met stijve, verkleumdei vin gers gespten wo do ransels los en legden we ons, ofschoon we van koude klappertandden, tusschen hei wijnloof to slapen neer. wén bad nog de kracht om verder te 'gaan. HU ging over de hou veils heen on vond een dorp. Ver heugd kwam hij terug on redde ons uit de verstij ving. Langen tijd wisten wU niet wat hU eigenlijk meen de. Eerst langzaam aarzelend, als oen vuur in den herfst, steeg de hoop weer bij ons omhoog. Wo namen de zware bagage op en liepen voitier. Na 'n half uur zsgen wij lichten "glimmen. En terwijl wij het warme dorp binnen gingen, zong één luid een geestelijk lofgezang, zoodat de schuwe boeren, on danks nacht en koude, do vensters ver open' mank ten en uitkeken wio daar aankwamen. MELKPRIJS. Do Burgemeester van Behagen zal met machtiging vnn den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, vanaf 25 Nov. a.8. dc consumptieprijs der melk bepalen op 10% coat per liter en dën productieprijs op 8% cent per liter. REGEERINGSVARKENS. De kring Schagem en omstreken, ter bekoming van R egeerings varkens, is weder met 2 gemeenten vermeer derd: Sint Maarten en Nieuwe Niedorp. Deze kring be staat thans uit 6 gemeenten, t.w.: Schagen, Zijpe, Bar- singerhora. Winkel, Nieuwe Niedorp en St. Maarten, waaraan in deze week 31 varkens werden geleverd. WATERSCHAPSBESTUUR. De polder Schagen verkoos in de plaats van den heer P. Timmerman, me niet weder In aanmerking wenschte te komen, tot Hoofdingeland \an het Heemraadschap der Schager Kogge Strijkmolens, den heer J. Govers alhier. NOTABELEN. Door bedanken van den heer G. Muijs en de onwettig heid der tweede keuze, had Vrijdagavond een nieuwe verkiezing plaats vain Notabelen onzer Herv. Kerk. Thans werden gekozen dë heeren J. A. de Rooij en G. den Adel. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Simon Johamiea, zoon van Jam Groot en van TrijÈtje Stuijt. Weinig kwalen1 zfjn ellendiger, pijnlijker en gevaar lijker dan. aambeien, door het hevige jeuken en de stekende pijn, die zij veroorzaken. Het ongemak wordt hoe langer hoe erger, als het verwaarloosd wordt en lievige bloedingen, ontsteking en verzwering kunnen er <foor ontstaan. Zei fa in gevallen, waarbij operatie het eenige redmiddel scheen, heeft Fosteris Zalf bewezen van uitstekende hoedanigheden te zijn en de kwaal op afdoende en en duurzame wijze te genezen. Het verdient aanbeveling bij de behandeling tevens slechte gewoonten na te laten, zorg te dragen voor een goede spijsvertering, het gebruik van kruidm, alcohol en prikkelende voe dingsmiddelen te vermijden, doch vee! groenten en weinig vleeich te nuttigen. Fasteris Zal! (let op den juist en naam) is te Schagen verkrijgb. bij J. Rotgans, Molenstr. G 14. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 per doos. OUDKARSPEL. Ten lokale van den heer C. Nap alhier vergaderde .Woensdagavond de IJsclub „Volharding". Na opening lezing en goedkeuring der notulen van de vorige ver gadering. Volgde mededeeling, dat in de j.1. Zondag ge houden vergadering van den Ned. Schaatsenrijdersbond was besloten den provincialen wedstrijd om den kam pioenbeker dit jaar te doen plaats hebben op hel Waard je, het terreto onzer IJsclub. De proefwtdstrijden rul len te Nieuwe Niedorp plaats hebben. Verslag van deze vergadering weid uitgebracht, evenals van de Jgcin. ver- gadering van den Ijsbond HolJ. Noorderkwartier. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 235.40%, de uitgaven f 17482, vourdeelig saldo f 61.08%. De aftredende bestuursleden, dc heeren Jb. Mosk, E. Zaagman en Jn. v. Zalingc, werden als zoodanig her kozen. Evenzoo de Commissarissen, de heeren A. Swa- f:r Az., Van Loo,- P. Eccen, S. Timmerman en G. ooimah, terwijl tot hoofdcommissaris de heer S. Tim merman werd herkozen. Bij de rondvraag kwam het bouwen van een clubtent ter sprake, waartoe in beginsel weid besloten. Aan het bestuur werd volmacht gegeven mei plannen te komen om deze zaak zoo spoedig doenlijk af te wikkelen. Ook werd aan het bestuur machtiging verleend do cotn- tributieregeling te berrien. Een voorstel om het loon voor de baan-werkliedeü; te verhoogen, werd verworpen. Bij de sluiting herinnerde dë voorzitter er aan, dat de vereeniging nu 25 jaar bestaat eai do heer Jfi. van Zalinge sinds de opriokiing bestuurslid is. LANGEDIJK. Op het verzoek van dc LangedJjker Winkeliers-, No- ring- en Vakveroenigiing aan de Directie van de H.S.M, om extra-vervoer, wanneer men met den sneltrein van ongeveer half acht de aansluiting te Alkmaar tiaar Broek op Langendijk mist, is gunstig beschikt. - oudkarspel. Ten lokale van den heer A. Swager, aah het Noord einde alhier, had eergisteravond do eerste propaganda- vergadering plaats van de afd. Oudkarspel—Noordschar- woude van den Bond voor Staalspeaisionneering. Met zeer veel succes werd opgevoerd „Poppekastjë', pro pagandastuk van Nelly Hoekstra-Kapteijn. Voorts weiden voordrachten gegeven, 't Was een mooie avond met flink publiek. ALKMAAR. Door het forceeren van de huisdeur, verschafte de politie zich Donderdagmorgen toegang tot de woning van gebrs. B., twee hoogbejaarde mannen, wonende op een bovenkamertje aan het Achterfnidsen. De deur toch bleef tegen de gewoonte» in gefloten, zoodat vermoed werd dat er iets niet in orde zou rijn. De politie vond de beide mannen te bed liggen, die bewusteloos bleken en bijna door kolendamp gestikt. Dr. Degenaar werd dadelijk geroepen en nam olie maatregelen, die bevorder lijk konden zijn om de levensgeesten weder op te wek ken. Het zuurstofapparaat werd aangewend. Het mocht evenwel niet dadelijk baten, beiden bleven den gehee- len dag bewusteloos. Tegen den avond werden rij in dien toestand naar het Stadsziekenhuis overgebracht. Gisterenmorgen was nog geene verandering ingetreden, beiden waren nog bewusteloos en in leven. BESTRIJDING WAN MOND- EN KLAUWZEER. Men schrijft uit Alkmaar aan het Hdbld.: Het besluit van dc vereeniging tot ontwikkeding vaa dan landbouw in Ilolland's Noorderkwartier om mi nister Posthuma te ad vós eer un ter bestrijding van mond en klauwzeer het afmaak-systeem te blijven volgen, hoeft ons aanleiding gegeven een bezoek to brengen! aan den landbouwer Van Buren te Oudorp, bij wieoi het mond- en klauwzeer voor het eerst weer is uitge broken en wiens goh ode veestapel, 40 stuks, is afge maakt. Het had nog heel wat voeten in de aarde voofldat we landbouwer Van Buren te spreken kregen, want hij is om zoo te zoggen van de bewoonde wereld af gesloten. Nfot, dat Oudorp tot de onbewoonde wereld zou bchooreni, verre vaa daar. maar de familie Van Buren vertoeft op haar boerderij en gaat er den eersten l(jd behoudens zeer noodzakelijke omstandigheden hief vandaan. Hei orf is geheel afgesloten ën wondt door dë rijksveldwacht bewaakt, waardoor het contact mot de bewoners der boerderij begrijpelijkerwijze wondt bemoeilijkt. Wij hebben echter dit contact kunuejn krij- faa ën aan Van Buren gevraagd of hij zich verklaren on op wolke wijzei het mond- en klauwzeer bij hem was ontstaan. Neen, mijnheer, daar staan wo allemaal even vreemd van te kijken I Noord-Holland wa3 geheel vrij van de riekte en mjjn vee is den gehcolen zomer tiiet uit het land geweest. Het land zelf ligt zoo af gesloten mogelijk, door den Auibachtsdijk, de ringsloot en de Molctnkrocnt, zoodat wij ons met get-n mogelijk heid kunnen voorstellen hoe onze veestapel fa besmet geworden. Zou het ook door trekvogels kunnen geschied zijn, waaraan een veearts in de vergadering van Holland's Noorderkwartier zeidc te gelooven? Dat heeft dr. Bakker, de veeris uit Alkmaar, me ook al gevraagd, maar daar geloei ik zoo tilet aan. het, doch ik heb geen wilde Ititusschen, mógelijk is het, dóe ganzen, eenden of zoo gezien. Heeft ii 't direct oangcgcvö aangegeven? OogenblikkaUjk en na constatecring oer r^-kte door den veearts alle mogelijke medewerking verleend voor de ontsmetting van erf, land, personen die ge holpen hadden, enz. Hoeveel heeft u voor uw veestapel tiu uitbetaald gekregen? Dat fa zooveeL maar ik had liever niet, dat u de som txoeande; wél kunt u zeggen, dat het Rijk alleen aan mün geval pljni. f 6000 onkosten heeft, alles daar onder begrepen. Gelooft u in de doeltreffendheid der genomen maat regelen? Zeker; alles fa gedaan wat menschelijkerwijs kon gedaan worden om verdere besmetting te voorkomen en ik voor mij ben van meening, dat de riekte hier in den omtrek dan ook niet zal voortwoekeren. Wij hebben er ook alles voor over om do gegeven voorschriften op te volgen. Wij gaan niet naar dc markt, niet naar de herberg alleen naar de kerk omdat ik Katho liek ben en zelfs mijn twee broers, die -hier in de buurt wonen en gaarne eens 'n avondje wilden komen „buren", in de gegeven omstandigheden, laten dit thans ma. Er is anders bij zulke radicale afmakings- maatregelèn juist heel veel te praten met elkaar, want 't is hard. jmjnheer, als ie je heeien veestapel moet missen! Er was tiiet één meesje bij of 't was hier op de boerderij geboren; ik heb niets gekocht en dan ga je aan je vee hechten! Dat is begrijpelijk, maar 't is ie overtuiging, dat de genomen maatregelen noodzakelijk; waren en daan- om berust je? Zoo is 't, mijnheer! We deeLen dit gesprek ietwat uitvoerig mede, omdat we hier met (een ïbinken, verstandigen landbouwer te doein hadden eu uit zijn monjd tot ons genoegen zoo'n groote medewerking varnamen bij toepassing van het afmaak-systeem. Hoevele landbouwers toch kijken dikwerf eerst nog eens de kat uit den1 boom voordat zij tot aangifte over gaan? Hoevelen strubbelen tegen sn doen allerhande dingeöu, die een doeltreffende bestrijding uitsluiten cq waardoor de kans oan de riekte in den aanvang te stuiten, geringer gemaakt wordt? 't Is te hopen, dat, mochten onvoorzien zich meerdere gevallen in onze provincie voordoen, de landbouwers zullen handden als do landbouwer Van Buren in het Oudorpsche geval. TERDIEK. Op Vrijdagavond 19 November 1915 hield de Nuts- vereeniging „Ons Genoegen" ren veigaderimg van le den en dames ten lokaile van dtin heer P. de Boer aldaar. Na opening door dien voorzitter, den hoer P. Saai, volgt lezing der notulen door den secretaris, den heer P. Blokker, die goedgekeurd worden. Daarna volfft da lezing, die de heer P. de Boer op zich had ge nomen. Ze was getiteld: ,,'t Vrouwtje van Gouda" en verplaatste wis in den Geuzentijd, 't Was een inooé openingsnummer en werd zeer verdienstelijk voorgedra gen. Een hartelijk en welverdiend applaus klonk op, toen de heer De Boer eindigde. Toen volgde bestuursverkiezing. Aftredend (en her kiesbaar) waren de Ifeenea P. Saai, voorzitter, P. Blok ker, secretaris, J. Bexten, vioe-voorritter. Allen herbe noemd. Daarna volgden nog verschillende aardige voordrach ten. afgewisseld door eenige liederen voor samenzang. Ter bestemder tijd werd met een opgewekt tl uitings woord de bijeenkomst geëindigd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2