De Oorlog. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. dte'moeilUkbodöa het beet kunnen wortien ondervan gen. Secretaris van de commissie is de heer Oudt. Tevens heeft genoemd hoofdbestuur uit zijn mid den een comitté van actie benoemd In verband met de verkiezingen voor de Provinciale Staten in 1910,* in welk comité zitting hebben de heeren Jhr. De Muralt, lid van de Tweede Kamer, C. van de Velden en II. N. Schuitema. We kunnen de Serviërs als verloren boschouwen, wat er van het Servische leger over is, is 't land uitgejaagd en de Oostenrijkers zijn nu begonnen Montenegro binnen te dringen en het wordt steeds waarschijnlijker, dat ook dit land door de Centra- len zal worden bezet. En zoo langzamerhand wordt het nu tijd de aam- dacht te vestigen op het "krijgsbedrijf der Entente troepen in het Zuiden van. Servië en in Griekenland. Deze beweging moet dienen om Servië te helpen. De toestand der Servische bevolking moet aller treurigst zijn. Een Amerikaansch correspondent seint uit Monastir, dat de Servische vluchtelingen vreeselijk te lijden hebben. Na een reis te paard van twintig dagen is een deel der Servische regeering uit NisJ te Monastir aangekomen. Mevrcjuw Groejits, de vrouw van den Servischen onderminister van buitenlandsche zaken, een Amerikaansche van ge boorte, die deaen tocht vol ontbering heeft .meege maakt, verklaarde dat er in Servië drie millióen men schen dreigen om te komen van gebrek. Alle paar den sterven uit gebrek aan voeder, duizenden hon den zijn in de huizen achtergebleven. Vluchtelingen zonder voedsel en uitgehongerde dieren .liggen uit geput tegen do berghellingen. Servië is een broo deloos land geworden. De weg lusschen Nisj en Monastir biedt een vree9e/lijker aanblik dan de onge baande paden in Klonjdike. Doode paarden liggen er langs den kant en daartusschen omgekomen en ster vende vluchtelingen, mannen, vrouwen en kinderen. Wij behoorden vertelde mevr. Groejits verder bij den officieelen regeeringsetoet en waren stellig bet best uitgerust ven allen op dien weg des doods, maar toch konden wij elk maar een half brood per dag krijgen. De meeste vluchtelingen waren dagen lang zi nder eten; velen, stierven langs den, weg of in de dorpen waar zij hoopvol heenstrompelden, om er te ervaren dat er niets eetbaars te krijgen was. Er is maar één n.auwe, te paard berijdbare weg door Albanië naar Servië meer open, en sinds de spoor weg is afgesneden moet al het vervoer van levens middelen naar Montenegro en Albanië daarlangs ge schieden De bevolking dier streken sterft eveneens van gebrek. Eens op een nacht, konden wij een man hooren schreeuwen, die vermoord werd door van honger ra zend geworden mannen, die hem hadden aangevallen om hem een half brood te ontrooven. De Belgische gezant, die korten tijd geleden in Albanië is geweest, verklaarde dat de Albaneezen, als men hen voor bewezen diensten geld gaf, in tranen uitbarstten en riepen: „We kunnen geen, goud eten; geef ons in 'Godsnaam brood." Tusschen Griekenland en de Entente-mogendhetien is dan nu e.ei\ overeenkomst gesloten cn Grieken land geeft aan de Entente-troepen 'een gedeelte van het Grieksche gebied als operatieveld en daaruit woeden de Grieksche troepen teruggetrokken. Ver der zullen alle faciliteiten worden verleén,d. Grie kenland wordt voor dezen dienst betaald. De vraag komt nu steeds meer naar voren of 'Roejmenlë nti ook zoo welwillend 'zal zljin jegens de Entente en Rusland uit Bossarabië een doortocht naar Bulgarije zal geven. Dat is nog niet zeker. Het is evenwel niet onwaarschijnlijk, als men ziet hoe Rusland zich steeds meer goreed maakt. De Gzaar aller Russen heeft zelfs telegrafisch beloofd binnen enkele da gen te hulp te zullen komen. Ook Italië zal helpen. Nu, wei zullen moeten afwachten, welke verwikke lingen hier zullen volgen. Volgens Duitsche berich ten zullen de Ru6sen hun, troepen langs den Do- nau aanvoeren. Op een verzoek van Duitse hl and en Oostenrijk, om oorlogsschepen buiten het 'Bul- gaarsche gebied, over den Donau door te laten, heeft Roemenië 'geweigerd. We kunnen uit alles de "conclusie trekken, dat 't op den Balkan nog lang niet uit is, maar eigenlijk eerst dreigt te beginnen. Uit Petersburg komt het bericht, dat de Duitsche positie bij 'Riga te moeilijk "wordt en dat de Duit- schers nu begonnen zijn aan het moeilijke werk om zich daar terug te trekken- De aanvallen op Duna- burg worden van Russische zijde als geëindigd be schouwd, van eon Duitsch ëucces daar is gèen spra ke meer, heet het. Alle aandacht der Duitschef8 is nu op den Balkan gevestigd en op het Russisch zui delijk front; waar de Oostenrijkere het niet gemak kelijk schijnen te hebben. De gevechten tusschen Oostenrijkers en Italianen om Görz blijven maar voortduren. Weensche be richten erkennen nog in geen enkel opzicht het vorderen der Italianen. Dit schijnt toch wel het geva' te zijn en de val van Görz, dat al geheel in puin geschoten is, kan verwacht worden. zich een voorstelling maken Van het m&rsch-tempo. Waar iets te doen is, of te sleepen, doen het de vrouwen. De mannen sturen slechts den wagen. Vergeefs tracht ik een verschrompeld oud moe dertje op een wagen te laden. Ze is ter niet van af te brengen op haar 'gelijkmatige wezanlooze ma nier verder te loopen. Ze ziet niet naar rechta en ook niet naar links. Ze hoort niet. In 'zichzelf trip pelt ze haar weg. Haar oogen zijn koud en hard en zien ave* ons heec, als waren wij maar ééndagsvlie gen. Ze kl&agi niet, r© loopt, met de reohterhand op oen stok, terwijl zij met de linker een heiligeneed Ugen de borst gedeukt houdt. Dit is haar gewich tiger dan eten en drinken. Ze zal het overal mee hepn sleepen. Na drie dagen marseh zie ik het oudje nog. met haar beeld in dezelfde, gelijkmatige bijna eigenzinnige pas naast den wagen. Er is iets heldhaftigs in deze oude kracht en stille berusting in het noodlot. In het 'algemeen toonen deze men- sohen een verbazende taaiheid en weerstandsver mogen tegen weer 'en wind en ontberingen. Vijf dagen lang was ik met ongeveer drieduizend men- schen onderweg, waaronder kleine kinderen enoi.de vrouwen. Vier nachten hebben zij gedeeltelijk bij sneeuw en slechts beschut door het kampvuur en primitieve gevlochten horden tegen den wind in do open lucht gekampeerd. Geen enkele zieke heb ik onder hen gezien. Even verbazingwekkend is de taaiheid der kleine paarden. Van hooi, -een beetja havêrstroo en gras levende, 'trekken ze de zware lasten in het diepe zand 'tot ze erbij 'neervallen. 1'oen ik het bevel kreeg met twintig ruiters de ont zaggelijke colonne te begeleiden en achter 't front in te kwartieren, meende ik, dat met' de gebrekkige wagens en met deze ellendige menscheo geen 3 KM. ver te komen. Toen wij na vijf dagen aankwamen, ontbrak er ternauwernood een wagen. De 'men«schen weten zich ook te helpen. Het 'ergste is het vertrek. Op een ïnorgen wor den de dorpen door gendarmeriepatrouilles omsin geld en den inwoners medegedeeld, dat zij in drie uur klaar moeten zijn voor den marseh. De plot selinge aankondiging 'en de omsingeling is noodza kelijk, omdat anders vele families in de bosschen de wijk zouden nemen, waar zij ellendig moesten omkomen. Onmiddellijk verheft zich een groot ge huil en geschreeuw in het geheele dorp. De vrou wen hollen naar de, orthodoxe kerk en kussen wee- oend alle heiligenbeelden. In de huizen werpen eenig- weerspunnigen zich op den «rond en moeten n et geweld weggesleept worden. i>Dan begint het inpak ken. Natuurlijk willen zij eerst het onmogelijkste meenemen, tot zij zelf inzien, dat het paard en de wagon niet zooveel verdragen kunnen. Er wordt daarom neg eens over gepakt. F en andere moeilijkheid levert het nachtkwartier. Dit moet zooveel mogelijk in de nabijheid .van e»<m waterput en van bosch opgeslagen worden, opdat paarden en menechen water en oenige •bescherming tegen de koude hebben. Daar eohtor de eindelooze rij niet op den weg, die vrij nvoet blijven voor co lonnes van automobielen, niag biyven staan, moet men liet land op. Dat kost reeds in het leger ve©l oefening. Men kan dus denken hoé hot hier is. Tweë uur duurt het voordat heti veld met orden telijke rijen bezet is. Als bij tooverslag branden, dan overal tusschen de wagenrijen de kampvuren. Het is me nog een raadsel, hoe deze lieden, die meestal geen lucifers hebben, met het natta ho.ut zoo gauw vuur aanleggen. Den volgenden 'morgen bij het vertrek weer oen dergelijk tooneel. Ieder wil de eerste zijn, 's Mid dags gaat het echter reeds gorogelder. En op den avond'van den vierden dag rijden ze .allen zoo goed moedig en ordelijk op hun plaats, als hadden ze acht weken Pruisische 'dril aohter zich. Eindelijk op den vijfden dag /komt de verlossing en de belooning. In den morgenzon liggen dè dorpen, die op de nieuwe inwoners wachten. Yan den hetu- vel al' kan ik drie dorpen overzien. Ik laat de hui zon tellen en verdeel de Heiden over dorp na dorp. Bij het verdeelen der huizen worden zelfs de man nen wakker. Zelden heb ik zulke begeerigo en leven dige oogen gezien als waarmede zij de riten, huizen afkeken om er een huis te* izoeken, dat zij voor hot beste hielden. VARKENS-ONLUSTEN TE BERLIJN. Uit Zürich. 26 November. In de afgëloopen week hebben in de Berlijnsche slachthuizen opnieuw wan ordelijke tooneelen plaate géhad, bij. den verkoop vai varkens, evenals de vorige week. De 4500 aangevoerde varkens vonden binnen en kele minuten afnemers en de directie der slachthui zen moest tusschenbeide komen, ten einde te belet ten, dat er meer dan 50 'varkens door een pers^nn of firma .tegelijk werden gekocht INBESLAGNEMING VAN LEDER. Door de Duitsche overheid werden met ingang van 1 Decen bcr a.s.- maximum-prijzen vastgesteld voor Ieder en werd tevens de inbeslagname bevolen van alle voor militaire doeleinden bruikbare leersoorten. Tevens werd bepaald, dat het kunstmatig verzwa ren van leder, onverschillig door welke rmddelen, voor het vervolg vert>oden is. Op deze wijze reeds in bewerking zijnd led» mag 'tot 31 December a.s verwerkt wordta. Tel. RELLETJES TE WEENEN. Uit Bern, 25 November. Ernstige troebelen hebben Dindsag te 'Weenen plaats gehad wegens de duurte van de groenten en bot». De vrouwen protesteer den tegen de stijging der prijzen, de politie kwam tusschenbeide, een botsing met de menigte bad plaats «*n het gevolg was, dat verscheidene vrouwen ge wond werden. Tal van vpnkels zouden geplunderd zijn. DE BANNELINGEN. In het Berliiïer Tageblatt vertelt een Duitsch offi cier van de landbouwers, die in het 'Oosten van de fiontslrook 50 tot 60 KM. achteruit worden gebracht Wie eenmaal, zoo zegt hij, met twee tot driedui zend van deze bannelingen dagen lang door het land getrokken is," weet, dat 'hij den bek» van het men- schclijk geduld tot den laatsten druppel moet ledi gen en levens ook, dat hij 'zijn hart driemaal ver loochenen moet, als hij nog vooruit wil komen. Het transport ov» een afstand van 50 tot 60 KM. eischt vele dagen. De tenge, torenhoog bepakte ladderwa gens. waarop bovendien ook nog de oude vrouwen en de zocgende moeddrs zitten, komen slechts lang zaam voort op de zware zandwegen. Kinderen, vrou wen, mannen en grijsaards loopen er naast. Vierhon derd van zulke'wagens met begeleiding men kan, TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den 27 November 1915, medegedeeld door he<t Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoog6te barometers t and 770.2 te Helder en Gro ningen, laagste barometerstand,700.6 te Bodo. Verwachting tot den avond van 28 November. Zwakke v»anderlijke wind, nevelig tot licht- of hulfbrv/olkt, weinig of geen neerslag, liohte tot ma tige vorst dea nachts, overdag om het vriespunt. LNDEELING VAN MlLiTIEPLICHTIGEN. Op Vrijdag 17 December a.s. zullen te Haarlem worden iugelijtfd de dienstplichtigen der Militie-lich ting 1916: Petrus Kok, Arie Keuris, Jacob Heddes, Dirk Martinus Boon, Piet» Biesboer. Predikbeurten. ZONDAG 28 NOVEMBER. NEDURLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE t-s: Winkel, voor middags half tien, Ds. Kars. (Verbe terde opgaaf.) PROTESTANTEN-BOND. Breezand, voorm. 10 uur, Ds. Scbermerhorn. ALKMAAR, 27 Novemb». 1 Paard f 150. 12 Koeien 'f 130 a f 400. 8 Scha pen f 20 a f 40. 16 Nuchtere kalveren f 12 a f 24 20 Magere varkens f 26 a f 32. 124 Biggen f 12.26 a f 20. Kipeieren 11% a <12 cent. Bot» 75 a 82% cent per halve KG. WINKEL, 28 Novimbur. Appelen f 1 a f 2.50, p»en f 1 a f 3 per mand. Kuol f 1.10 a f 7, koolrapen f 2 a f 4 per 100. Wor telen f 1.50 per baal. Uien f 2 per baal. NOORDSCHARWOUDE. Vrijdag. B'oemkool f 13.60 a f 18.60. "Roode kool f 8.50 a f 20.20. Gele kool f 1.20 a f 13.60. Witte kool f 1.80 a t 18.10. 2 Wagons witte kool f 289 a f 325. Wor telen f 2 a f 2.10. Uien f 6 a f 6.70. Zaterdag. Bloemkool f 11.60 a f 15-90. Roode kool f 1.50 a f 19.70. Gele kool f 1.10 a'f 12.20. Wit te kooi f 2.10 a f 16,90. Wortelen f 2 a f 2.15. Uien 1 4.50 a f 6.50. Woensdag geladen 23 wagons, Don derdag 23 en Vrijdag 20. \VARMENHUIZEN. Zaterdag. Roode kool f 3.60 a f 16.90. Gele kool f 4 a f 10.20. Witte koo' f 2.00. f 20.70. 'Witte kool per wagon f. 220 a f 355. Zak roode kool 78 cent a 'f 1.86. BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdag. 11400 Bloemkool le soort f 10.40 a f 19.30. 2de soort f 4a f 5.30. 2400 'Roode kool f 3 a f 17.20. 22*00 Gele kool f 1.80 a f 14.90. '3300 Witte koo' f 2.50 a f 16.40. Zaterdag. 29 400 Bloemkool fe soort f7.80 tot f 16.20. 2e soort f 3.10 a f 3.50. 12200 Roode koo' f 2.00 a f 20.80. 19500 Gele kool f 1.80 a f 14.70. 2400 Witte kool f 2.60 f 11.30. 21 Baal wortelen f 1.60 p» baal. ALKMAAR, 26 Nov. 1915. Fabrieksbaas. Kleins t 72, kleine boerenkaas 172.50, commissie boerenkaas f 73, middelbare boerenkaas f74. Aangevoerd 162 stapels, wegende 175790 K.G. Handel kleine goed. Graanmarkt. Aangevoerd 2179 H.L. Tarwe f 10 a 10.65, gerst chavTl 11 a 11.55, haver f 6.80 a 7.25, bruine boonen f 18 a 25, karweizaad f 25. citroenboo- ncn 1 23 a 26, paardeboonen f 19 a 20.50, witte boo- nen f 26 a 27, groene erwten 25 a 26, grauwe erwten f 26 a 28. WARMENHUIZEN, 26 Nov. 1915. Roode kool f 2 a 20.20, gele kool f 2.80 a 6, witte kool f 3.50 a 20, bloemkool t 13.20 per 100, rooae koöl f 1.01 1.80 per zak, wortden 1.80 a 1.85 per baal, Aanvoer34400 stuks roode kool, 19800 stuks witte kool, 3300 stuks gele kool, 135 stuks bloemkool, 180 zak kool, 18 baal wortelen. DIENSTWEIGERING. Men meldt uit Utrecht: Gisteren zijn de hoeren ds. B. de ligt en Johan Hel ler als ooderteesküv.aan» y. h*» nanifest der dienst weigeraars" verhoord door den réchter van instructie te Utrecht. De dienstweigeraar M. A. Romers uit Noord- wiik aan Zee bevindt ach thans in voorarrest. Dr. Lois A. Baehler, wiens gerechtelijke vervolging wondt voortgezect, heeft een Memorie van Toelichting in gediend bij de rechtbank te Assen. ANNA PAULOWNA. Door den burgemeester dezer gemeente zijn de vol gende maximum prijzen vastgesteld voor z.g. regee- ringsgroentenroode kool 5 ct., gele kool 5 ct., uien 10 cent, wortden 6 cent, knolrapen 5 cent en kro ten (bieten) 5 cent; alles per K.G. LANGEDIJK. Het onderzoek naar den voorraad kool aan den Langedijk en omstreken heeft het volgende resultaat opgeleverd: Er waren 7.400.000 roode kool, geteeld op 31941 sneezen, 8968045 Deensche kool. geteeld op 33295 sneezen, en 9500000 gele kool, geteeld op 47362 sneezen. Afgevaardigden van de Federatie van Tuin- bouwvereenigingen zullen op audiëntie naar den Mi nister om een billijker regeling van uitvoerverboden van groente te bepleiten, vooral ook in verband met boven staand resultaat van onderzoek. LANGEDIJK. Thans fs tegen 2 personen, aan wie een der onder teekenaars van het bekende manifest voor dienstwei gering, een exemplaar ter lezing had, ook een in structie geopend. NOURDSCHARWOUDE. In door Notaris Top van Bergen op Donderdag j.1. ten lokale van den heer Stam alhier gehouden openbare verkooping, werd huis, erf en een bouwterrein van D. Swager Cz., aan D. peering verkocht voor f1650. UUDKARSPEL. In de vergadering van de IJsclub „Volharding" al hier, besloot men over te gaan tot den bouw van een eigen tent op het zgn. „Waardje", met gelegenheid voor het gebruik van ververscblngen door het publiek, onder voorwaarde, dat het geld, pl.m. f 1000, zou worden verkregen op rentelooze aandeden ad f 10.—. NOURDSCHARWOUDE. Ter gedegenheid van het 10-jarig bestaan van de dames-gymnastiekvereeniglng gaven „Ilygiëa" (de jubi- leerendo vereeniging) en „Hercules", j.1. Donderdagavond oen focstuitvooring In hot lokaal van den heer Jn. de Bakker. Namens „Hygiëu" voorde het woord mei. Gr. Mannen en namens „Hercules" de heer Jan Keizer, die een herlnnoiingsmedaillo aanbood. Een welvoor zien programma werd keurig uitgevoerd. Do humorist Cor Groot verleende zijn medewerking, 't Was een genoegd ij ke avond. AV WRINGEN. J.1. Donderdagavond hield die Nutsvweéniging „Eens gezindheid" op de bovenzaal van 't hotel „Scheltus" tiaar le bijeenkomst, De voorzitter, de heer L. Berg huis. opende haar met oenige welgekozen woorden en hield vervolgens een lezing, getiteld „Ruth", waarmede hij sucoos had. Hierna werden vier zangnummers door een gemengd koor, onder leiding van den hoer P. Bruut zeer verdienstelijk uitgevoerd, waarna' deze heer zelf een bijdrage hield, getiteld „Het testament", welke véél bijval vond. Tot slot werd net blijspel „Een knap stel" opgevoerd door «enige dames en heeren van „Harmonie", waarmee zij alle lof inoogstcn. Daairna sloot voorzitter met een gepast woord deze gezellige bijeenkomst, die door ruim 80 personen wei*d bijgewoond. Jammer echter, dat er wegens gebrek aan een piano de noodige muziek ontbrak. WIKRINGEN. Van uit onze gemeente zijn van de lichting 1916 der Nationale Militie opgeroepen om op 17 December a.s. te Haarlem te worden ingedeeld de volgende jongelingen Dirk Engel Hz., Carneüs Klaas de Haan Dz., Vof&ert Koorn Jz., Pieter Kooij Sz., Pieter Kraak en Jacob Lont Elbz. WIERINGEN. Do heer C. van der Welle in Polder Wanrd-Nleuwland, keerde J.1. Donderdag met zijn vrouw per rijtuig van Htopolytushoef, waar zij «enige zaken hadden gedaan, huiswaarts. Onderweg, in de Elft, schrok het paard en sprong dwars voor aen wogen, zoodat paara en rij tuig tegen de naast den weg staande wal geraakten. Doof den schok geraakte het rijtuig zoodanig stuk, dat hot onbruikbaar was. De inzittenden kwamen gelukkig met den schrik vrij. Ook het paard had zich niet bezeerd, zoodat 't een en ander goed afliep. DE MELKVOORZIENlNG. De heer A. Smit, voorzitter van de Gecombineerde Melkslijters, te Amsterdam, schrijft aan de Tel.: De mededeeling der Vereeniging van Fabrikanten van Melkproducten, dat, wat de melkvoorziening betreft, de toestand te Amsterdam thans volkomen normaal is, is niet in zijn geheel juist. Wiel is het waar, dat er thans melk genoeg in Am sterdam komt. En ook, dat de marktprijs is gedaald. Maar dat deze 8 8»/s cent per litier is of zou zijn, moet worden weersproken. Donderdagmorgen kon men de me|k niet minder krijgen dan voor 91/2 a 10 oent 'per liter en de marktprijs is cle laatste dagen steeds vairieerend van 9—10 cents geweest. De enkele uitzonderingen mag men niet als regel opgeven. Deze komen, zooals bovengenoemde vereeniging dan ook meldt, hieruit voort, dat deze melk spoedig zuur wordt en daarom zoo gauw mogelijk verwerkt moet worden. Het schijnbaar normale ligt juist in den ah normalen toestand, die te dezer stede heerscht. Het bewijs is, dat sinds de snel op elkaar volgende vorhoogingen van den maximum melkprijs, 't verbruik enorm is verminderd. De omzet van de slijt» is met ruim 20 pet. per dag afgenomen, gerekend zonder klan- en verlies. Als men nu nagaat, dat er 1400 slijters zijn, dan komt men tot een buitengewoon groot kwantum melk, dat minder wordt verbruikt. Te meer zal dit inslaan, als men bedenkt, dat onder de cliëtèle van de slijters minstens 80 pet. tot den arbeidenden stand behoort. Als men nu rekent, 'dat elke slijter van de eerste prijsverhooging tot heden gemiddeld 25 liter melk per dag minder verkoopt, dan -komt men tot dit kwantum 25 X 1400 35.000 liter per dag. Dat is per week 7 x 35.000 245.000 liters melk, die thans mindey worden verbruikt, waarvan dan het grootste- gedeelte door de arbeidersbevolking. Het gemiddeld melkverbruik van een arbeidersgezin met 3—6 en meer kinderen schatten wfj, en wij spreken uit de praktijk, op 1%—liter per dog en van 1—3 kinderen op Va—D/s liter. Hieruit kan men duidelijk zien, dat de Amsterdamscho bevolking de melk nog lang niet als genotmiddel, maar wel degelijk als voe dingsmiddel verbruikt en uoodig heeft. (Deze opmerking aan het adres van Z.Exc. den minister van Landbouw). En uit het hier aangetoond gering» verbruik kan wel degelijk de conclusie worden getrokken, dat de melk in Amsterdam te duur is. Voorts, dat de draagkracht van de mindere bevolking niet toelaat dezen hoogen melkprijs te betelen en dus deze gezinnen hiervan heit meeste te lilden hebben. En dat zijn duizenden. Men zal nu wel begrijpen, waarom er op dit oogenblik in Amsterdam me» dan voldoende melk is. Evenzoo zal men inzien, dat het slechts in schijn een aattcaJe toestand b. Tn wezen fe <to toostend wel de gelijk hoogst abnormaal en zal dat blijven totdat de melkprijs weer paar beneden gaat, wat wij cn dui zenden met ons hopen, al is het ook ten koste een» champagne-fuif der boeren. WIEK ING ER WAARD. Donderdagavond hoeft Prof. Köhnstamm van Am sterdam voor de nieuw opgerichte Vrijz.-Democratische Kies vereeniging een lezing gehouden ov» 't onderwerp Waarom Vrijmnnig-Democraat* De voorzitter <fe he» J. E. Vos heette de aanwerigea welkom. Het onderwerp waarover gesurokpn zou wor den. was volgens het bestuur ze» goed gekozen. Voor zitter vond 't wel eens best, dat in een vrijzinnige plaats als Wieringerwaard, ov» dit punt eens het een en and» werd gezegd. De he» Köhnstamm begon te zeggen, dat hij met ze» veel genoegen voor aeze jonge vereéniging zou spreken, vooral ook, omdat ons veie en gewichtige hervormingen staan te vachten. Vooreerst wordt dan de beteekenis van vrijzinnig uiteengezet waarbij gezegd wordt dat wij ons stellen tegenov» twee groepen, n.I. de Rechtsche partij en de S.D.A.P. Het verschil van zienswijze in deze parijen, alsmede die d» Vrijzinnigen, wordt duidelijk en met voorbeelden aangetoond. Ook wordt t» sproke gebracht de formeering van het Kabinet in 1913. In verband dat de Eerste Kamer lang niet zoo toegankelijk is voor de belangen van het volk dan de Tweede Kam», vindt spr. 't buitengewoon wensche- Ujk, dat allo democraten in den lande samen werken en 't deed spr. ook genoegen dat de S.D.A.P.'s be ginnen in te zien dat zij niet zoo star op hun stand punt moeten blijven staan. Wü moeten zelf de hand aan den ploeg slaan pm onze hervorming tot stand te brengen, een»rijds tegenov» de kerk, anderzijds tegén- over de socialisten. De vrijzinnigheid is de partij van de vrijheid en de vooruitgang; dat ideaal, dat doel waarheen we gaan, ligt in onzen naam opgesloten. Wij moeten echt» worden gestuwd door do democratie en als eerste eisch wenschen wij, dat allo staatsburgers mede zeggingschap hebben ov» de wijze waarop ons land wordt gerege»d. Algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Het irecht is niet een zaak van geleerdheid. Een eenvoudige weet veelal beter de nooden van hét volk en wat de vrouwen betreft, zijn tal van zaken waarop de vrouw een geheel andere kijk heeft dan de man en daarom moet ook haar zienswijze onder de aandacht worden gebracht. Wij vrijzinnig-democraten eischen, dat de Maatschappij zoo ingericht wordt, dat ied» zijn eigen gave tot ontwikkeling zal kunnen bren gen. Hieruit vloeden nog veel me» eischen voort, n.1. op anderwijsgebied, sociale wetgbving, belastingwetten, deAlee»kwesUe enz. GE v»band met de 275 millioen wordt nog duide- iijfrkenbaar gemaakt, waarom de vrijzinnig-democraten een heffing in eens wilden toepassen. De geheelé rédé kunnen we natuurlijk niet weergeven. Als laatste punt wil spr. aan net bestuur een goede raad gevern n.1. detze: Wanneer ge overtuigd zijt, dat ge moet zijn vrijzinnig en democraat, blijft dan niet als vereeniging alleen staan, doch sluit u aan bij den grooten Vnjzinnig-Democratischen Bond. Het waarom wordt ook hi» we» duidelijk uiteengezet. Na een flinke opwekking ttuu de aanwezigen zich aan te sluiten bij de nieuwe vereeniging, eindigt spr. zijn boeiende rede. Van de gelegenheid tot 't stellen van vragen wordt gebruik gemaakt door Ds. Bar nauw, mevr. Barnouw en de he» Haringhuizen, die door spr. werden beant woord. Hierna sluiting. DE MASSAVERGIFTIGING TE ALKMAAR. Men meldt uit Alkmaar: Het onderzoek naar de hoedanigheid van het voodsel der manschappen van het depot militairen alhier, die do vorige (wecik na het nuttigen daarvan "ongesteld werden, hoeft tot nu toe uitgemaakt, dat het geen schadelijke bcstanddeelen bevatte. Het ond»zoek wordt evenwel aan het Centraal La boratorium te Utrecht voortgezet. HET AFMAAKSYSTEEM. Men schrijft uit Friesland: Donderdagmiddag word door den rijks veearts mond en klauwzeer geconstateerd onder de schapen van den veehoud» K. Nyholt te Knijpe (Flr.). Direct werd lost gegeven de schapen af te maken, wat geschiedde. Tot noa toe werd geen last gegeven ov» te gaan tot afraaking van het beslag best rundvee, samen 40 stuks, van den heer Nyholt. DE NEDERLANDSCHE RUBBER-IMPORT. Naar de „Tel." mieddt, heeft de Engelsche regeering bepaald, dat zonder haar toestemming voortaan geen rubber naar neutrale havens mag worden verscheept. OORLOGSKREDIET. Naar het Haags ch Correspondentiebureau verneemt, moet binnenkort wederom ae indiening to verwachten zijn van een wetsvoorstel, waarbij opnieuw een buitenge woon oorlogskrediet wordt aangevraagd, ditmaal naar verluidt van 50 mülioan gulden. VERVALSCHING. Te Winschoten werd eergisteren E. Kwant, 15 No vember j.1. ontslagen als deurwaarder bij het kanton gerecht aldaar, na verhoor voor den rechler-commissarts, naar het Huis van Bewaring overgebracht, v»dacht van vervalsching van authentieke stukken. DOOD GEVONDEN. Gisterochtend is in het portaal, toegang gevende tot het kantoor van den koopman C. H. W. in de H»de>- rinnestraat te Rotterdam, diens pakhuisbaas Pb. V. dood gevonden. Hoewel geen teekenen van gepléégd geweld op het lijk te zien zijn, behoudens een blauwe plek ter zijde van het gelaat, vermoedelijk ten gevolge van een vol veroorzaakt, is het lijk in v»band met verschillende geruchten die de ronde deden ter ge rechtelijke schouwing naar het ziekenhuis gebraclü. winkel. Te Lutjewinkel, ten huize van P. Witsme», is een geval van diphtheritis geconstateerd. OUDE NIEDORP. Vrijdagavond gaf het fanfarecorps „Crescendo" al hier in het lokaal van den heer A. Mijts, ond» leiding van den he» .P Prang», een prachtig geslaagde uitvoe ring. Niettegenstaande de gelederen door de mobilisatie tamelijk uitgedund waren, warden de 8 nummers, die het programma bevatte, mooi gespeeld. Ter afwisseling w»den door den he» C. Groot van Zuidscharwoude verschillende voordrachten ten beste gegeven, die niet minder dan de muziek in den smaak zvielen. Een da verend applaus was dan ook wed zijn verdiend loon. Gaarne roepen we hem een tot weerziens toe. Gezéllig bal was het slot. NIEUWE NIEDORP. Vrijdagavond 26 November jj. v»gad»de de Vrij zinnig-Democratische Kies vereeniging alhier in het lo kaal van den he» Kooiman. Voorzitt» de he» P. Ha ringhuizen, die de vergadering opende, waarna de secre taris, de he» P. de Boer, de notulen las, die werden goedgekeurd. Slechts enkele leden waren opgekomen ter vergadering wat jammer was en van weinig belangstelling getuigde, terwijl het toch de bedoeling is, met me»doren bijeen te zijn, tot aanwijzing van candidaten. Voorzitt» deelde mede, dat de he» S. Prins, die als bestuurslid was benoemd, daarvoor bedankte. Het denkbeeld, dat de v»eeniging zich niet meer met candidaturen voor den gemeenteraad zou bemoeien, is ingetrokken, om nu ditmaal zich wel met de candi- datuur gemeenteraad te bemoeien, waar het geldt een vacature wegens vertrek uit de gemeente. Punt twee der agenda: „Candidaatstelling voor den gemeenteraad, vacature C. Bunt", verval!, daar niet aan wezig zijn acht leden bevoegd tot onderleekening eener candidatenlijst. Als bestuursleden (vac. Bunt en Drenth) worden ge kozen <le heeren D. Wit Cz. en F. Koelemeh. Volgt bespreking aansluiting der vereeniging bij den Bond. Dezen zomer, zegt voorzitter, is in beginsel be sloten zich aan te sluiten bij den Bond. De sccretails zou informeeren naar de voorwaarden en verplich tingen waaraan we zouden moeten voldoen. Eenige wij ziging van 't reglement zou dasrdoor moeten plaats» vinden. De v»gadering besluit tot de noodige reglements wijziging: de vereeniging zal zich met Ingang van 1 1 Januari a.s. bij den Band aansluiten. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2