llllllll NlllIS- DINSDAG 30 NOVEMBER 1915. 58ste Jaargang. No 5703. UitgeversTRAPMAN Co. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zatordag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTEïfTIEN in bet eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.85; per post f 1.-. Losse nummero 6 -^nt A DVERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bevrjjrao. f 0.B5, iedere regel meer 6 ct. Groote lett. worden naar plaatsr. berek Den Haag, 29 November. Minister Pleyte heeft de yerdere „verdediging" van, de Indische Begrooting voor 1916 aan den minister van Marine overgelaten. En de'heer Rambonnet. vö.t die taak aldus op, .dat hij de sprekers geduldig aan hoort, maar zich 'bijna geheel tot die rol bepaalt. Hij zal „onder de aandacht van zijn ambtgenoot" brengen wat er alzoo wordt opgemerkt. En van prin cipieel© bespreking ztou de Kamer zich verklaarde Exc. Rambonnet - onthouden. Bovendien zijn, uitgeschakeld de posten betreffen de bouw van een gouvern.e(ments gutaperfchafabriek (ad f 147,000), alsmede de 4 en de 6 ton voor de goudexploitatie>-Benkoelen. Men zal zich herinneren, dat op eerstgenpernden post 'het amendement-Mar- chant c.s. is voorgesteld tot schrapping ervan,. Mi nister Pleyte stelt zich voor, later, per suppletoire begrooting, de zaak zelf met .de Kamer te behan delen. 't Behoeft 'geen betoog, dat' aldus het Indisch de bat „kleur npch fleur" meer bezit, 't Zal zeer spoe dig afloopen. En daarna komt het Parlement in de groote, onstuimige zee van de Algemeene Beschou wingen, over de Staatsbegrooting, waaraan, is vast- geschakeld thans de beraadslaging over de econo- misohe politiek der Regeering. Dus: het eerste groo te samentreffen na den dood van het Bestand. Minister Rambonnet heeft, per procuratie, heden mededeeling gedaan, dat het nieuwe Indische Straf wetboek met volledige 'toelichting zoodra mogelijk zal worden uitgegeven. Prof. Heeres stelde de vraag, of 't nu wel het Juiste oogenblik is om tot de invoering van dat wet boek over te gaan. En dat 'speciaal met het oog op de beweging, nu in Indië zich openbarend, te gen het behoud van de doodstraf. Hij is tegenstan der van dat 'behoud; de heer Bogaerdt haastte zich var zijn tegenovergesteld 'gevoelen te doen blijken. Natuurlijk bleef Exc. Rambonnet tot de .neutraal- luisterenden behooren. 'Tal van punten zijn nog ter sprake gébracht, in de „stukken" reeds aangeroerd. De heer Sannes 'wil, dat de Regeering de werving der koelies tot 'zich trekke, en de poenale sanctie (de strafbepalingen) in de koelie-ordonnantie, waar van hij overigens erkende, 'dat zij eenige verbete ring heeft gebracht, schrappen. Toen iuj voor ga rantie van minimum-loon pleitte, moest de heer Borgosius hem herinneren aan de reglementaire; be paling, dat bij algemeene beschouwingen over een Begrootings-hoofdstuk niet 'langer dan een half uur mag worden geredevoerd. De heer Mendels wees op allerlei misstanden bij de rechtsspraak in 'Indië. Onderstreepte nog eens d© bekende feiten, in hqt Voorloopig Verslag aange roerd. Stip ik nog aan, dat de 'heer Knobel zoowel als mr. Fock het vestigen van een kantoor voor Chi- neesche zaken te Batavia afkeurde, terwijl .eerstge noemde op de dringende noodzakelijkheid wees van meer contact tusschen dc ambtenaren .voor de. Chi- neesohe zaken en, de bevolking. Dr. Scheurer wees, bij "de „voorbereiding van maatscnappelijke en agrarische toestanden in de Vorstenlanden" op hèt noodzakelijke lder régeling, zoo spoedig mogelijk,z van de verhouding tusschen de landhuurders en do "bevolking. Bij Ouderwijs eh Eëredienst bepleitten de heer en K. 'ter Laan en Gtto enkele der voornaamste „desiderata" ten gunste van de verbetering der 'positie van den onderwijzer in Indië. Nogmaals: in de gegeven omstandigheden is de behandeling der Indische TBcgrooting eene dood- sche vertooning geworden, die allicht nog sneller had kunnen afloopen!....'' i - 4 Mr. ANTONIO. NIEUWE NÏEDORI'. Er worden alhier pogingen aangewend, om tot candidaten, voor deai gemeenteraad ter -voorziening in de vacaturee-Bunt te stollen 'de heeren B. J. van Herwerden, J. Goet, Jb. Wit Czn A. Visser 'en Jb- NOODLOTTIGE TWIST. Op de brug over de Buitensingel gr acht voor 'de Kinkerstraat, te Amsterdam, kregen -Zaterdagavond om balf negen twee timmerlieden twist met elkaar over een geldkwestie. Over en weer beweerden zij geld van elkaar te vorderen te hebben. De twist liep zuo hoog, dat de oudste van de twee, iemand .van ongeveer vijftig jaar, een revolver voor den dag haalde en daarmede ■'een schot loste op den ander, een man van 36 jaar. Hij trof zijn tegenstander! aan de rechterzijde van den hals. De getroffene werd naar het gasthuis vervoerd; daar bleek zijn ver wonding gelukkig niet fyan ernstigen 'aard te zijn, zoodat lii j, na behandeld te zijn, het .gasthuis wéér kon verlaten. De dader werd gegrepen en naar het politiepost- huis Nassaukade overgebracht. Hij verkeerde ©enigs zins onder den invloed van sterken drank! De revol ver, waarmede het schot 'werd gelost, had hij in het water geworpen. BENOEMD. Bij Kon. besluit zijn benoemd: In de prov. Noord-Holland: tot heemraad van het waterschap de 30 gemeenschappelijke polders op Texel, de heer K. Bakker Tz., te Texel; tot dijk graaf van het Ambacht van Westfriesland, genaamd de "Vier Noorder Koggen, de heer J. Winkel te Me- demblik; tot heemraad van. het Ambacht van West- friesland, genaamd de 'Vier Noorder Koggen, van wege de MeÜemblikker Kogge, de heer V. Kay Jz. te Hauwert en. vanwege de HoogwoiudeT Kogge, do heer G. Reuizenaar te Opmeer., EEN SCHIP MET SPEK ZOEK. Eenige maanden geléden lag te Delfzijl een groote aas, geladen met spek, behoorende aan een Duitscho firma en bestemd om naar Duitscliland te worden uitgevoerd. De Nederlanjdsche douane hield de schuit echter in ons land- Alleen aan losgeld had de schip per reeds f 1600 te ontvangen. Daarna is het schip vertrokken naar Rotterdam. Daar aangekomen is docr de inkoopeonnnissie ycor do distributie van varkensvleesch daarvoor een bod gedaan. De eige naar ging er niet op in zoodat de regeéring dit spek niet kocht. -En nu.... is het heele schip met het spek zoek! Avp. TIJDELIJK GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. De nieuwbenoemde gezant in tijdelijke en r.uiten- gewone zending bij den Pauselijken Stoel, jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, is voornemens in, 'de tweede helft van December a.s. naar zijn post te vertrekken. Tevens kan met zekerheid worden medegedeeld, dat de heer Van Nispen, die in de Tweede Kamer zitting heeft voor Nijmegen, zich voor een verkie zing niet méér beschikbaar zal stellen. Waar het einde van den oorlog nog niet ,te voorzien is, en uitteraard dua ook niet het einde van zijn tijdelijke zending bij 'het. Vaticaan, acht de heer Van, Nispen het niet geraden, in de belangrijke parlementaire periode van, thans, den Kamerzetel voor Nijmegen geruimen tijd vacant te 'laten. AMBULANCE VOOR DU1TSCHLAND. De onder leiding van prof. Lanz te. Amsterdam ge reed gemaakt wordende Nederlandsche ambulance zal, naar de „Netierl." méldt, over. enkele weken naar Zuid-Oost-Duitschland vertrekken. Zij zal bestaan uit ongeveer 40 diaconessen en verpleegsters. Eerstgenoemden werden, tijdelijk afgestaan door eenige Diaconessenhuizen, in ons lfund- HARINGHUIZEN. Zondagavond 28 November gaf de Zangyereeniging Concordia, directeur de heer F. v. d. Mcij, eene uit- voering in het lokaal van den heer G. Groen. De zaal was matig beteet'met een aandachtig luisterend pu bliek. 't Was dan ook een mooie avpnd. Alle zang nummers getuigden van ernstige studie en was de samenklank schoon. Opgewekt begonnen met Oranje^ lied, boeide ons vooral: „O, waar ik eens kind was", „De zee", „Een liedje van de zee", dat echt opge wekt ging en „Afscheidsgroet eens landverhuizers". De mooie keuze der liederen viel dan ook .alleszins te i-oemen. 't Waren alle liederen,'begrijpelijk èn voor zangers èn pdbliék. Een leuke afwisseling vorm den drie komische voordrachten, welke uitstekend weergegeven werden, hetgeen niet te verwonderen is, als we weten, wie ze gaven. Ook *t tooneelstukje „Een knap step' werd vlot gespeeld. Alle rollen za ten er zonder uitzondering vast in en bleek ook dit onder goede leiding te zijn ingestudeerd. De rol van Hannes kon niet beter -vertolkt zijn. Een waardig- slot vormde 't.pleichtig gezongen „Wilhemuls". Een ieder is dan ook hoogst voldaan huiswaarts ge keerd. We hopen dat Concoddia ons nog dikwijls zulke gezellige avonden aan moge bieden. OUDKARSPEL. De Tuinbouwvereeniging De Eendracht, alhier, ver gaderde jl. Zaterdagavond ten lokale van den heer H. J. A. Bückmaim. Opgekomen waren 78 leden. De voorzitter herinnerde in 'zijn openingswoord aan de oorlogsellende, constateerde met genoegen, dat tot heden, ons land er gelukkig goed 'mee afge komen is en hoopk dajt men met den kooiuitvoer niet te zeer getroffen zal worden. Naast veel leed was ook een tijdperk van vreugde: de totstandkoming van markt en spoor te Noordscharwoude. Alle ver wachtingen heeft de eensgezinde aanvoer van bou wers uit Oudkarspel en Noordscharwoude overtrof fen, zoodat zeker van een gevestigde markt mag ge sproken worden,. De notulen dor vorige vergadering werden na le zing ongewijzigd, goedgekeurd. Tot bestuurslid wordt in de plaats-van den voor zitter, den heer A. Swager Az., die zich beslist niet meer herkiesbaar stelde, gekozen de heer Stam, die bij herstemming werd gekozen -tegenover den heer Jn. Tuinman, welke beide heeren een gelijk aantal stemmen verwierven. Als oudste in jaren werd de heer Stam gekozen verklaard. Met algemeene stemmen werd besloten voor den as. winter een tweeden ijsbeeier te huren. De kos ten zijn f 20. De regeling tot het openhouden der burggracht werd getroffen als vorige jaren. Besloten werd de overeenkomst, gesloten met andere vereenigingen, betreffende het betaalkan- toorscheidsgerecht. etc-, op te zeggen, wijl met de markt te Noordscharwoude de zaken'met Broek op Langendijk niet 'meer van beteeken is zijn. De voorzitter (teelt hierop mede, dat het koper vitriool, benoodigd voor aardappelbesproeiing, nl. 200, KG. ad f 95 per 100 'KG., betrokken van, dei Fa. W. v. d. Molen, te 'Broek op Langendijk, zeer dubr blijkt ingekocht te zijn. Bij andere firma's en ook aan het Hoofdkantoor van „Noord-HoHand", waar van de heer v. d. Molen, 'vertegenwoordiger is, was de prijs later in den tijd, trots de voortdurende stij ging', zeer beduidend lager, nl. f 55, f 67.50 en f 75 per 100 KG. 'Besprekingen met den heer v. d. Mo len'hebben geen resultaat gehadhij; was .tot onder handelen niet beleid. Men wendde zich tot 't Hoofd kantoor, dat nu heeft geschreven aan den heer Van der Molen te hebben geadviseerd het teveel betaal de terug te geven. Nog steeds echter heeft men van dezen Diets vernomen. Het oordeel over deze zaak laat hij aan de vergadering over. 't Is nu echter terdege gebleken, dat men afhankelijk is van kunstmesthanjdelaars, waarom men andere middelen beraamde. In St. Pancras bestaatt.een Vereeniging tot aankoopvan, Kunstmessttoffen, waarover de heer P. Gootjes, secretaris, duidelijke inlichtingen heeft ver-j strekt. Deze 'staat geheel buiten de tuinbouwveree niging. Goedgevonden wordt ook' hier zulk een vereni ging op te richten. Tot léden eener vporloopige com missie worden gekozen de heeren JG. Winder, Jn. Tuinman, K. Bruin, M. Borst Kz. en J, Weel. Tot leden eener commissie voor het nazien der volgende rekening worden aangewezen -de heeren C. Hart en Jb. Volkers. De uitslag der kooltélling werd medegedeeld, doch jl. Zaterdag als bericht reeds 'in dit blad vermeld, voor Oudkarspel was dit: 625996 roode op 34136 snees, 505775 gele op '1868 snees, 1194737 witte op 4420 snees. De voorzitter deelde voorts mede,dat een commis sie naar Den Haag is geweest; den Minister kon men niet te spreken krijgen, doch wel de heeren Schaper, Rutgers, Van Rozenburg en Van Lennep, commissie voor uitvoer, met wie men den uitvoer der Deensche witte besprak en dié steun beloofden. hetgeen ook de heer Mansholt, Rijkstuinbouwleeraar deed. Bij d6 ronddraag wees de heer D, -Borst Kz- op het wegsnijden op het land van dé kleine kooltjes. Waar dit diefstal is achtte men wetsbepalingen hier op van toepassing. De heer S. Ton wees nog op het feit, dat de heer Van der Molen met zijn kunstmeststoffen véél geld te goed moet blijven en 't nu wellicht op anderen verhaalt, waartegen wordt opgemerkt, dat door do zen hun daarvoor per maand wordt berekend. De voorzitter 'sluit hierop de vergadering, brengt dank aan leden, bestuur en pers voor den steun on dervonden, waarna de, secretaris den voorzitter be dankt' voor a' hetgeen hij in het belang der verepni- ging deed. EEN ZWERVER. Men schrijft uit Deventer aan het Hdbld.: Woensdag trof een stadgenoot op straat iemand aan, die in 't Duitsch vroeg'naar den Evang.-Luth. pastor; hij geleidde dén vreemdeling daarheen. Ten huize van ds. Steginga bieek, dat de onbekende een Duitsch deserteu** was, die gaarne wilde worden voortgeholpen naar Groningen, waar zijn zuster, ge huwd met een Neédrlanjder. woonachtig-'is, volgens '8 mans verklaring. Naar de Duitscher, een 2-1- h 25-jarige boekhou der uit Keulen, die vrijwillig'dienst had genomen, mededeelde, was hij afkomstig uit een gezin, waar van niet minder dan elf broeders-ten oorlog zijn getrokken. Van die elf ''waren er zes ih België en drie aan het oostelijk front gesneuveld, Zijn laatste broeder stonjd nog in het veld. Hijzelf was eenige malen gewond geweest, den laalsten keer hij den strijd om Warschau. Van daar is hij getranspor teerd naar een lazareth in België, het' laatst, had hij nabij Antwerpen gestaan. Met vier anderen is hij toen gevlucht naar Ne derland. Van de vijf zijn er evenwel vier door den eelctrischen stroom aan de 'grens gedood. Hij was de eenige die hét veilige Nederland bereikte. Hij deelde mede, dat de Duitschers niet alleen een electrischen stroom o^in de 'grens gedood. Hij was ben, doch ook met electriciteit geladen metalen pla ten onder het gras 'hebben verborgen. De vier ka meraads waren met zoo'n plaat in aanraking ge komen. Toen hij in 'Holland kwam, had de Duitscher nog 40 mark bij zich. In Breda voorzag hij zich van nieuwe kleeding, ten deele gekocht, anderdeels ge kregen, Zoo voortgeholpen, is hij eerst naar Arn hem en van daar naar Deventer geloopen. Door toedoen van ds. Steginga is den Duitscher hier nachtverblijf en voeding verstrekt 'en werd hij Donderdag naar Groningen voortgeholpen. HOOGWOUD. Op Maandag den 6 December a.s. zal alhier de verkiezing plaats hebben van een lid van het) dage- lijksch bestuur en van Hoofdingeland van de Banne Hoogwoud en Aartswouti, wegens periodieke aftre ding yan den heer Jb. Hartog als lid van heit dagej. b stuur en van den heer J. Helder als Hoofdinge land. HOOGWOUD. Vrijdagavond bad ten overstaan van notaris Bos te Hoorn de 'openbare verkooping plaats van een huis en erf, samen groot 7 A., staande en liggende in het Zuidénd alhier en, toebehoorende aan de er ven van T. Wijnkei'. Het perceel is gekocht door den heer C. Ursein alhier -voor f 3715. WIER ENGER WAARD. Zondagmorgen na de godsdienstoefening had in de consistoriekamer een verkiezing plaats voor 3 leden van het Kiescollege. Herkozen werden de heeren, K- A. Kaan en Cbr. Woéstenburg, terwijl voor den heer G. H. van Leeuwen (vertrokken).is gekozen de heer D. Doets. IERINGLR WAARD. Zaterdagavond vergaderde de 'Sociëteit De Een dracht ondér leiding van den heer M. Wonder. Die beer Lampers, de secretaris, leest de notulen en brengt tevens verslag uit van don gehouden feest avond vorigen winter. De rekening van den pen ningmeester, nagezien, door de hoeren .1'. J. Visscher en R. Kaan, wopdt in orde bevonden. Eerstgenoemde deelt mede, dat de ontvangsten hebben bedragen f 67.09%, uitgaven f 19.87%, batig saldo van f 47-22'. Verkiezing 3 bestuursleden. Aftredend zijn de hoe ren H. Limpers (als secretaris herkiesbaar), A. Wai- boer Dz. en W. Pepreboom, niet herkiesbaar. Her kozen de heer H. Limpers, gekozen de hoeren K- Zijp en C. Blaaub.oer Rz. Bedanken mag niet* 'dus „met genoegen, mijnheer de. voorzitter", is 't ant woord der nieuNygokozenen. Laatste punt is bespreking feestavond, waarbij door den heer 'K. Ar. Kaan wordt voorgesteld, mede met het oog op den stanjd. edr 'kas dit jaar weer «ten gewone kolf- en biljartwedstrijd te houden. Dit was ook reeds de idee van het bestuur, zoodat bij acclamatie daartoe is "besloten. Do datum zal nader door het bestuur worden vastgesteld. Rondvraag nihil, waarna sluiting volgt. CALLANTSOOG. Ook in deze gemeente zijn regeeringsgroenten ver krijgbaar. De door den Burgemeester vastgestelde prijzen bedragen voor roode en gele kool, wortelen en rapen 5 cent per KG., en voor uien 10 cent 'pef Kilogram. Benoemd tot 'tijdelijk ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, de heer M. Flens, thans volontair ter secretarie te Schagen. SGHAGERBRUG. De heer Jb. 'Harp alhier, thans tijdelijk werk zaam aan de O. L. School te 'BurgerbrUg, staal als Ns 1 op de voordracht voor onderwijzer aan de L. School teWieringerwaard. SGHAGERBRUG. Onze plaatsgenoot de heer C. Swarthof is benoemd tot schatten* voor de personeel© belasting (vacature G. Spierdijk). VALKOOG. Jl. Zondagomrgen had alhier na 'afloop der gods dienstoefening 'de jaarlijiksche verkiezing plaats. Herkozen werden: tot ouderling de heer G. Dek ker, tot diaken de heeir D. Wifc K.C-z., en ott nota bel de heer P. Bood. VALKOOG. In eene bijeenkomst van heeren Notabelen vyerü alhier tot kerkbeafeiursiid herkozen de heer W. Govers. OUDESLUIg. Naar wij vernemen zul de 'telefoon alhier 1 De cember voor bet publiek worden opengesteld. BARSINGERHORN'. Voor twee leden van den Kerkeread der Doops gezinde Gemeente te Barsingerhorn c-a. is bet vol gende zestal opgemaakt: G. Roggeveen Sr. te Schagen; K. Roggeveen Jz, idem; Dr. Beeker, Barsingerhorn; Dirk "Blaauboer Gz., Kolhorn; K. Slik, Barsingerhorh; G. Waiboer Hz., idem. Aftrdodende heeren zijn: W.» Roggeveen Qz., Scha gen en J. Blaauhoer. Barsingerhorn. Broeders en zusters der gemeente zullen op 12 December uit genoemd zeetal een keiuzsa 'doen. WIERINGER WAARD. Aan den heer P. Stam mee te 'Schagen is (te bouw opgedragen van een woonhuis alhier voor rekening van den lieer P. Schoorl. POLDERBESTUUR. De heer M. Wit te 'Moerbeek, gemeente N. Nie- dorp, is herkozen tot Molemmeester van den Moer- bekerpolder. ROODVONK ONDER EEN GARNIZOEN. Te Schoonhoven 'is Zaterdag onder hét garnizoen e^n geval van roodvonk voorgekomen.,Vele militai ren moesten tot hun teleurstelling vernemen, dat in zes weken geen verlof werd verleend de stad te veriaën en alle permissiën werden ingetrokken. DE TELEGRAAF VERVOLGD. De. Tel. meldt: De minister yan Justitie heeft hei parket te Am sterdam opgedragen een "vervolging in tc stelten tegen „De Telegraaf", naar aanleiding van hetgeen wij in'zake het „Mdlkschandaal" Bchreven over mi nister Posthuma in ons nummer van 12 November, Avondblad. j DE TAAK DER NEUTRALEN. Sir Edward Carson, de onlangs afgetreden Engoi- sche minister, heeft Vrijdag jl. in de American Lun ch eon Club jte Londen een vergadering van 29H Amerikanen en hunne Eagélsche gasten, toegespro ken. Garson zeide, dat er verschillende redenen zijn, waarom hij 'liever niet had willen spreken. ïn dc eerste plaate is het thahs een tijd van daden, met van woorden. Maar bovendien viel het hem moeilijk, zich thans te uiten omdat hij tot voor korten tijd deel had uitgemaakt van het Kabinet ,.that de- bating Society" noemde hij het en dat bij over de dingen, die hij daar gehoord had, moest zwijgen. Men moest dus geen© belangrijke onthullingen vui hem verwachten. Vervolgens sprak hij over do taak der neutra len. Amerika was hét grbctete neutrale land en spr. wilde het hebben pyer wat de neutralen gedaan neb ben om de verschrikkingen van den oorlog te ver minderen. Bij het 'oveïrzien van de afschuwelijke gebeurte nissen in de oorlogsperiode, heeft niets hein ineek getroffen dan hot feit, dat hei volkenrecht, dat hei product is der vrédesneigiiigmi van alle volkeren, met het doel de onderbreking 'van den vooruitgang, en de beschaving, zelfs in lijd van. oorlog, tc belet ten, volkomen op zijde is geaol of althans giooten- deels Luiten werking gestold, ten gevolge 'van uo machteloosheid dar neutralen zeiven. Ih vredestijd gaan wij, zeide &pr., overeenkomsten aan die ons, naar ieder hoopt, verder zUllen bren gen op den weg der beschaving en der meuschelijk- heid en zoodoende de afschuwelijkheden 'van ken oorlog verminderen, maar als er hiervan sprake is, dan behooren wij ai vooral de neutralen, beden ken, dat het alleen de nöutralen zijn, die defce con venties in het belang der rnerechelijkheid kunnen ondersteunen. Als da neutralen dat in oorlogstijd niet doe» kun nen, dan vervalt daardoor 'het geheele volkenrecht. In dezen oorlog is dc onbekwaamheid en.machte loosheid der neutralen reeds dadelijk "gebleken door de vernietiging van oen klein land, welks vrijheid en onafhankelijkheid door alle groote mogendheden in Europa gewaarborgd was. Nauwelijks had dc oorlog eenige uren geduurd, of het bleek hoe futiel deze waarborg was. Naar mate de tijd voortschreed, bleek vervolgens, dat vele der belangrijkste elementaire stelregels waar voor de natiën in vredestijd gestreden hadden en die moesten dienen om sommige der ellendige ge volgen van, den oorlog te verzachten, opzij gezet werden. Maar dat was nog niet alles. De noodzake lijkheid der instandhouding van het volkerenrecht er van internationale rechtspraak in oorlogstijd is des te meer noodig gebleken, omdat iedere schon ding van het recht door de eene partij, noodzake lijkerwijze leidt tot vergeldingsmaatregelen, en dat daarbij geene grenzen bestaan, zoodat de eerste inbreuk op de internationale wetten die bijna waar deloos maakte Niemand heeft kunnen voorzien, dat dit de resultaten van den oorlog zoUden zijn, en Ti- zullen waarschijnlijk in den verderen loop van uen strijd nog ernstiger dingen gebeuren. Evenmin als een oorlog' orend land de'overwin ning kan behalen door redevoeringen, die.dienen n:oe ten om het eigen v<>lk 'gerust te stenen, evenmin kap men in "een neutraal land door een nog ax> groot aantal diplomatieke nota's, die misschien hét geweten van de burgers van dat laiid bevredigen, d© verplichtingen nakomen, die op dat land, als medeonderteekenaar der internationale wetten, rus ten en. die ten doel 'hebben, misdrijven tegen de beschaving te voorkomen en de afgrijselijkheden van den oorlog te verteachten. „Ik zie met groeten twijfel en bezorgdheid de gevolgen van den oorlog voor de internationale kwes ties tegemoet en zou willen 'vragen: „,Als dei inter nationale wetten waardeloos zijn gebleken tenge volge van de 'machteloosheid der .neutralen, ten op zichte der operaties yan do .oorlogvoerenden in de- zen strijd, hoe kunnen wij dan ooit in de» toekomst vertrouwen s tellen in conventies, als eene bescher ming tegen de vreeeelijke lafschuweHikhedrj, cie bedreven zijn?"

Schager Courant | 1915 | | pagina 1