Alumni Nleiws- UitgeversTRAPMAN Co. DINSDAG 7 DECEMBER 1915. SCQAGER 58ste Jaargang. No 5707. COURANT. Uit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 are wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleob. No. 20. 'Prijs per 3 maanden f0 85; per post f 1.-. Lobbo nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno. 10.35, iedere regel meer 6 et. Groote lett. worden naar plaatsr. berek Binnenlandsch Nieuws. AY1ERINGERAVAARD. Door den Minister van Landdouw is aan den Burgemeester alhier machtiging verleend de maxi mum-melkprijzen vast te stellen op 10 'cent per Liter HOOGWOUD. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is tot ouder ling herbenoemd de Lee'* 'P. Vet Hz. en tot diaken is benoemd de heet P. 'Donker Jnz., inplaats van den heer D. Rooker, die voor een benoeming 'be dankt heeft. WIERINGEN. In de algemeene vergadering vai^ Hoofdingelanden van Uet Heemraadschap Wieringen, Iracht het Da- gelijksch Bestuur het plan ter tafel tot het plaat sen .van twee motorgemalen tot het drooghoi den van de Oeversche, Gester, Stroef, Hippolytushoe- v *r, Hoeiemer en W ester lander kogen en.de daarop afwaterende hooge 'gronden. Voor de eerste vier kogen zou een groot, voor de 'twee 'laatste een klein gemaal noodig zijn. Zijn wij goed ingelicht, dan,zijn de/e werken met inbegrip van verbetering van ai- waterwegen (slootwerk enz.) geraamd 'op f 40.000. Het plan vond bij de vergadering algemeene instem ming, maar nam geen definitief besluit. WIERINGEN. Door den veehouder D. N. Mulder op Wieringen is een kalfkoe verkocht voor de respectabele som van f 415. Wel een bewijs, dat op 't eiland nog goe de exemplaren zijn. VMERINGEN. Voor rekening van 24 leden onzer onderafdeeling der V. p. N. werden 'jl. Vrijdag op de Amsterdam- sche eierenveiling geveild 448 kipeieren, 35 eend- eieren 'en 13 stuks pluimvee. De hiervoor verkregen prijzfen waren 'zeer goed en variëerden voor de kipeieren van f 9.50 tot en met i 9-95 'per 100 stuks, voor de eendeieren f 9 per 100 stuks en 'voor 't 'pluimvee van f 0.24 tot en met f 1.50 per stuk. Aan 'schoon geld Zullen de le den voor de kipeieren per kilo ontvangen f 1.50 en voor de eendeieren 8.37 cent pet* stuk. Handel vlug met veel Vraag. WI ERIN® EN Near wij vernemen is bij Koninklijk besluit de vergunning van den heer C. G. Koorn (Hotel Koorn) overgeschreven ten name van'den heer G. Scheltus, den nieuwen eigenaar van 't Hotel Koorn, thans ge naamd Hotel Scheltus. Met deze overschrijving blijft dus het hoofdhotel of deötijds genaamd 't Heeren logement bestaan. HOOG WATER. Men meldt uit Maastricht: De Maas is onrustbarend aan het wassen, in de laatste dagen 69 cM., 'en bereikte eergisteren een hoogte van 3.05 M. of 45.06 boven N.A.P. Dei Uiter waarden en een gedeelte Van het Stadspark staan ouder water. 1A NDW) ERLICHTING 1909. Vaar wij thans vernemen 'is het tijdstip, waar op de landweerlichting 1909 met voorloopig (klein) voriof huiswaarts zal worden gezonden,'en dat voor loopig was vastgesteld op omstreeks 20 December, thans definitief bepaald-op Vrijdag 17 dezer. De reden daarvan is, dat de eerst ingelijfde land- stormmannon thans voldoende geoefend zijn, om in hata'Jons te worden ingedeeld. DE BÏOSCOOP-CONTORLE. Vier van do vijf te Rotterdam bestaande bios coopdirecties hebben aan B. en W. bekend gemaakt, dat zij ingaande 3 December 1915, geen.gebruik meer zullen maken van de gelegenheid de goedkeuring van B. en W. te verkrijgen op hun lichtbeeldenver- tooningen ten einde personen beneden de 16 jaar te kunnen toelaten. Zij zullen 'nu in hot geheel geen kinderen meer onder de 16 jaar toelaten, ook niet op middag-voorstollingen. Tot dat besluit verklaren zij gekomen te zijn 'door de ondervonden inconse quenties van de door B. en W. ingestelde bioscoop- oonm issie, die films van geheel gelijken aard en strekking dan goed-, dan aïkeurdo. Maasb. DE HOOFDREDACTEUR VAN „DE TELEGRAAF" GEVANGEN GENOMEN. De hoofdredacteur van hel dagblad „De Tele graaf', de heer J. C. Schröder, is Zondagimiddag in zijn woning, Weesperzijde '17, op 'last der justitie, door de politie gevangen genomen en naar .'t Huis van Bewaring overgebracht, waar hij ingesloten werd. Het Hdbld. meldt "daarover: De gevangenneming geschiedde krachtens be schikking van de rechtbank d.d. 4 December, waar bij tegen den heer Sch**öder rechtsingang werd ver leend. De substituut-officier van justitie, mr. L. Th. Jorissen die ook het openbaar ministerie waar nam bij de onlangs plaats gehad hebbende behande ling van een straizaak tegen den heer Schröder op grond van art. 100 Wetboek van Strafrecht ge lastte op grond dier beschikking de gevangenne ming van den hoofdredacteur van „De Telegraaf" en droeg aan de inspecteurs van politie K. H. Broek- hoff en A. van l.Isendijk, beiden verbonden - aan het hoofdbureau van'politie op, elk vergezeld van een i echercheur, den heer 'Schiöder te 'arresteeren. Beide inspecteurs werden voorzien van een machti ging tot bet binnentreden der-woning tegen den wil van den bewoner. Inspecteur Broekhoff kreeg opdracht zich naar de bureauz van „De 'Telegraaf" 'in de Sint Nicolaas- straat te begeven, terwijl inspecteur "Van IJzen- dijk naar de woning van den heer Schröder op de We esperzijde moest gaarn. Aan geen van beide adres sen was de heer Schröder te vinden. Hij was met ziln echtgenoot© de stad ingegaan om inkoopen te doen voor het Sint Nicolaasfeest. De beide inspecteurs stelden zich daarop met de twee rechercheurs bij de woning van den heer schröder op, in afwachting van diens thuiskomst. Te ongeveer vijf uur kwam hij met zijn echtge- noote tehuis. Toen hij de woning was binnengegaan schelden de politiemannen aan, begaven 'zich naar boven en maakten het doel van hun komst bekend. Men kan zich de ontsteltenis der familie Schröder voorstellen, te meer waar de gevangenneming ge schiedde op den dag voor een familiefeest als de Sint Nicolaasdag. Mevrouw Schröder en 'de beide zoons waren zeer ontdaan, doch na de eerste emo tie herstelde de heer Schröder zich en vroeg en verkreeg vërlof zich in verbinding te stellen met 't bureau van „De Telegraaf" en met zijn rechtsge leerden raadsman mr. J. Kappeyne van de Cop- pello, die wel niet anders kon -'doen dan den raad te geven mee te gaan. Met de politiemannen vertrok daarop de heer Schröder. Daar geen taxi te krijgen was, begaf 't gezelschap zich met lijn 10 naar het Leidscheplein. Vandaar ging men te voet naar het,Paleis van Jus titie, waar mr. Jorissen den arrestant afwachtte. Daar werd den heer Schröder de beschikking der rechtbank beteekend. Hem wordt ten laste gelegd overtreding van art. lOu \an het Wetboek van Strafrecht, luidende: Met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren wordt pes'iaft 1. nij die, ingeval van een oorlog waarin Neder land niet. betrokken is, opzettelijk eenige handeling verricM, waardoor de -onzijdigheid van den staat wordt in gevaar gebracht, of eenig bi zonder voor schrift tot handhaving der onzijdigheid van regee- ringswege gegeven en bekend gemaakt, opzettelijk overtreedt; 2. enz. De overtreding van art. -100, op grond waarvan recht.-ingang werd verleend, werd in „De Tele - graaf" van 3 December, ochtendblad, als volgt mee gedeeld: Het dozijn is vol! Tegen onzen hoofdredacteur is wederom een aan klacht ingediend. En wel 'op grond van het vol gende: In een polemiek tegen de „Nieuwe Courant", in ons blad van 27 November 'jl., wordt o. m. gezegd: „dat wij niet zullen ophouden een Tegeering 'en een medeplichtige pers te bestrijden, die onder het mom van een „waardige'neutraliteit" door een on verantwoordelijke uitvoerpolitiek Duitschland voor ziet van de meest noodige 'levensbehoeften, 't daar door in staat stelt den strijd vol te houden, en ver raad uleegt aan het eigen vaderland niet alleen, maar ook (aan de 'zaak der menschheid, die door een krachtige, moreel hoogstaande regeering op ge heel andere wijze zou gediend zijn." Deze zin heeft aanleiding tot de 'vervolging ge geven. De gevangenneming geschiedde op grond van art. 86 van het Wetboek van Strafvordering,, waarin be paald wordt, dat gevangenneming bij het «verlee- nen van rechtsingang kan worden bevolen indien tegen het misdrijf als maximum eene gevangenis straf van vier jaar of meetr is bedreigd (het maxi mum yan art. 100 W. v. Str. is zes jaar), doch al leen op grond hetzij van gegronde vrees voor vlucht van der verdachte, hetzij van eenige andere gewich tige reden van'maatschappelijke veiligheid." (Als zoo danig wordt veelal aangenomen, vrees voor .herha ling van misdrijf,-'dit zal vermoedelijk ook hier wol het geval zijn geweest) Van het Paleis van Justitie werd de heer Schröder te voet overgebracht naar het Huis van Bewaring on daar in een, der 'cellen opgesloten. Hem werd do gelegenheid gegeven, zich voor eigen rekening van spijs'on drank te voorzien (de aanhouding geschied de voordat de heer Schröder gelegenheid had gehad het middagmaal te gebruiken), terwijl hom tevens vergunning werd gegeven, na verkregen toestemming van he' ooi Lege van regenten over de gevangenissen, uit zijn eigen, bibliotheek lectuur (worken van Shaw; te betrekkon. In afwachting daarvan kon hij zich met de bibliotheek van hef, Huis van Beiwaring ver genoegen. Naar men weet, 'zijn. bevelen tot 'gevangenneming voor niet langer dan dertig dagen geldig. Daarna kan de rechtbank, op vordering van den officier van Justitie, het hevel voor ten hoogste dertig dagen verlengen. Hetzelfde kan nog daarna telkens van dertig dagen tot'dertig dagen geschieden, indien de rechtbank na den laatst verleenden termijn zulks noodjg oordeelt. Rechter-oommissaris in deze zaak is irr. A. J. van Royen. Op het ochtendblad van „Do Telegraaf" van 27 November, waarin 'het artikel met de geïncrimi neerd* zinsnede voorkwam, staat als 'verantwoor delijk adviseur vermeld H. M. G. Holdert, als hoofd redactie J. C. Schröder. op het ochtendblad van 2 December het blad waarin het bericht „Het dozijn is vol!" voorkwam staat voor het eerst alleen vermeld „Verant woordelijk voor den inhoud: H. M. C. Holdert." Het is, voor zoover wij weten, 'voor de eerste maal, dat te Amsterdam een journalist wegens een politiek misdrijf in preventieve hechtenis wordt ge zet. De heer H. M. G. Holdert, 'uitgever van De Te legraaf, schrijft over de gevangenneming: Wanneer Men meent daarmede de houding van „De Telegraaf' te kunnen veranderen dan verklaar ik, dat dit niet het geival zal zijn. Ik zal blijven verdedigen, 'hetgeen ik meen, dat göed en recht vaardig is. Ik verklaar hierbij 'pro-gealliëerd te zijn en alles te zullen, doen om de 'zaak der geal- liëerden te verdedigen. Ik meen hierdoor tevens, 'in tegenstelling met Men, Nederland een grooten dienst te bewijzen en zal voortgaan 'te werken zooals onder' leiding van onzen bekwamen hoofdredacteur gewerkt is. De heer J. C. Schröder is het slachtoffer van iets, dat mij zeer veel op willekeur schijnt te gelijken. EEN WAARSCHUWING. De „TimeA'-oorrespondent te Amsterda/n seint aan zijn blad, dd. 3 December: De couranten geven een tamelijk lang overzicht van de debatten van gisteren 'in het Lagerhuis in zake Nederlands handel, welke hier 'te lande 'na tuurlijk 'druk besproken worden. Ofschoon er on getwijfeld misbruiken in verband met contrabande voorkomen, klagen vele eerlijke kooplieden, dat zij de goederen die zij in Engeland besteld hebben ein die met goedvinden van de Engelsche.regeering uit gevoerd mogen worden, niet geleverd kunnen krij gen. Sommige handelaren, die.goederen als bijv. zij den jassenvoering, reeds een maand of zes weken geleden besteld hebben, maar 'niet geleverd kregen. hebben zich in Duitschland van de .benoodjgde arti kelen moeten voorzien. Engeland moet de zaken vlugger afwikkelen, anders zal .het zijne 'positie 'op de markt verliezen. EEN VOLKS- EN LEGERBELANG. Het is bijna belachelijk zoo schrijft aan de „Nieuwe Crt." een volkomen, betrouwb&ax persoon die lijdelijk in de Braban.tsche grensstreken verblijf houdt in een van de Kamerstukken de1 vraag tot de Itegeering gericht te zien of het haar bekend 'is dat. op den 7en Augustus jl. door Neaerlandsche sol daten zes runderen langs 'de oude Turnhoutsche Baan over de grens zijn gesmokkeld. Eiken dag zijn we hier ooggetuigen van karrenvrachten smok kelwaar, die België ingaan. Vandaag :nog was ik weder getuige van het inklaren van een zwaar ge laden kar n et 'rijst. Deze is dan in zakken verpakt en wordt over de grens gedragen door een goed ge organiseerde bende (15 fr's. voor 10 kilo draagioon). Waarom, vraagt deze briefschrijver, die in mili taire zaken goed thuis is, waarom geen beter toe zicht? Waarom wordt de cavalerie hiervoor niet ge bruikt? Waarom wordt die elders vereenigu gehou den en niet naar de grens gestuurd Waarom doen de Pnitschers 'het surveilléeren aan de grens ge schieden door cavalerie en niet meer, zooals in dietn beginne, door infanterie?... Cavalerie, zich verstaan de en samenwerkende met de kommiezen, zou hier afdoende diensten verrichten. Het aantal Hollandsche soldaten dat uit den smok kelhandel grove voordeelen trekt, lis op sommige plaatsen zeer groot zoo schrijft dezelfde corres pondent uit Brabant. Menigeen hunner knijpt zijn oogen toe en misleidt zelfs de kameraden die daar toe met geneigd zijn. IT moet ook niet gelooven 'dat de soldaten er onder elkander veel geheim van .maken. 'Er wordt zelfs over geblageerd: „Die wacht is vervelend, daar is niets te verdienen, "hoeveel geef jij me voor die wacht?" f 25 is een matig bod, dat toch wel eens geaccepteerd wordt door een die minder op handel belust is. Een flinke Jonge sergeant die een paar maal groote aanhalingen deed, kreeg opdracht om een 30 volontairs uit 'te 'zoeken en er daarmee op uit to gaan, wanneer .hij maar wilde. Hij sloot zich hij de kommiezen aan, ging er eiken nacht 'op uit, maar kwam weldra tot de treurige ontdekking, uat er onder zijn volontairs waren, die aan de smok kelaars de plaats van den sergeant ibekend maak ten! Waarschijnlijk is aan, dit alles niet afdoend een eind to maken. Maar of 'er 'genoeg gebeurt? Waarom zoo vraagt de briefschrijver: Waarom geeft 'men aan de soldaten niet 5% van de waarde van het door 'hen 'aangehaalde, dadel Lik uitbetaald, en niet gelijk /nu geschiedt oen kleine premie welke 9 10 maanden na het feit wordt uitgereikt? Waarom niet 'ter 'boloonjng on middellijk oen paar dagen verlof? En dan, er wordt over 't geheel veel te weinig mot de mannon ge sproken. Hoe wil men 'plichtsgevoel, 'offervaardig heid, toewijding verlangen, indien niets wordt ver richt ter aankweeking van die eigenschappen? Maar al te veel offioicren zeggen: met die kerels valt niet te praten 'on daarmee uit. Toch ondervinden degenen die het wèl doen, wel degelijk 'hot voor deel van een goeden omgang mot den troep En thans Log een en ander uit een schrijven dht de „Nieuwe Ct." uit 'Limburg ontving. Dn afzen der heeft geen bezwaar zich bekend te maken,; het is do heer Do Kleijn, ontvanger der registratie en domeinen te Roermond. Hij verhaalt van landweermannen die tijdens 'de mohi'Batie vele hondciden (tot zelfs f 2'00) verdient hel ben. Werden \rcegor wachten aan de gre-ns voor 3 Kwartjes por keer aan collega's „uitbesteed", 'nu is dit bedrag tot tien gulden en meer gestögon. Aan een milicien werd, als hij een kwartier van zijn post ging, f 500 geboden. Hij bleef; maar een collega stak 'ater de f 500 op en lachte hem nog uit. In 't Gefldersche wordt voor het laten doorgaan van ieder paard f 25 cijns geheven. Onbemiddelde miliciens laten, als zij een glas bier betalen, een bankje van f 100 wisselen. Weten offi cieren niet van dit aUes, of is de.verhouding hier zoo anders dan in het Fransche en Italiaansche le ger? Dat soldaten der grenswacht 'met smokkelende meisjes minnekoozen en geen cijns in geld heffen, komt ook genoeg voor. Verwijdering van verdachte militaire elementen van de grens, dikwijls aflossen van troepenondër- deeien aan de grens, meer surveillance door troe pen wielrijders (zboals nu 'in Twente geschiedt) en vooral de leiding aan den fiscus geven, zou onge twijfeld gunistig werken. De ambtenaren van den fiscus gevoelen voor dit werk en hebben er 'slag van, evenals de marechaussee en de rijksveldwacht. Maar heel vee'i militairen voelen er weinig voor en hun handen staan op dal. gebied verkeerd. Er zijn tal van goede elementen onder de mili tairen, maar zij moeten leiding ontvangen en voor bestrijding der smokkelarij is de aangewelzen leider: de fiscus als 'men maar zorgt de beambten, en ook de aangewezen militairen 'juist met 'het oog op de omkoopinglspogingen en in verband met de.dure tijden goed 'te 'betalen. De samenwerking laat thans al 'te veel te wen- schen. Zoo worden er door de militaire autoriteiten in het Limburgsche broodkaarten afgegeven aan Nederlanders die in Duitschland gaan werken. Op die broodkaarten mag de houder voor een week boter, spek en brood 'medenemen. Maar vaak kee- ren de zgn. arbeiders die daarvan 'gebruik maken, nog denzelfden 'dag zonder provisie terug. Ook de wijze waarop vergunningen om paarden aan de grens landbouwwerkzaamheden te laten doen, worden afgegeven, is eigenaardig. De paai'den zijn aangeduid als bruin, zwart enz. 'Nu komt de vergunninghouder wrel met de paarden terug van dezelfde kleur, maar de 'beestjes zijn bi enkele uren mager en oud geworden,. Op papier klopt .alles als een bus. De heer De Kleijn vermeldt 'dan Jnog eenige an dere feiten die in de laatste dagen voorvielen 'en besluit met 'de opmerking dat ook door de rech terlijke macht tegen het demoraliseerende- gesmokkel niet scherp genoeg opgetreden kan worden. Met geldboeten van f 1 werkt 'men "*al heel weinig uit. Het bovenstaande lijkt de „N. Ct." meer dan vol doende om de noodzakelijkheid van een algemeene organisatie der grensbewaking door verplichte sa menwerking van den fiscus en de militaire macht aan te toonen, ,,De indiening der wetsontwerpen tot beteugeling van den smokkelhandel en de plaatse- lijkt- verscherping van het militaire toezicht in en kele streken bewijst dat de ^egeering de behoeft© aan strengere handhaving van de wetten en kon. be sluiten inziet. Moge van de Kamer een krachtige aandrang in diezelfde "richting uitgaan. 'Het 'geldt hier een Gewichtig'volks- en ieger-belang." WIERLNGEN. »n bange nacht was de nacht van Zaterdag op Zondag voor de Oeversche .visschers C. Bakker en IJ. Koster. Met hun blazer van Harlingen gekomen waren zij 's avonds 'door 'de mist de haven van hejt Oosteinde van Wieringen misgevaren, en bij het Nieuwland ten anker geraakt. Door den snel opko menden storm waren zij voorts op het droge gesla gen, zoodat beide personen weldra in de 'mast hun heil moesten zoeken om geen prooi van de over slaande zeeën te worden. Dit geschiedde 's nachts om óén uur. Om drie uur, "bij het plotseling uit schieten van den wind, meenden zij .stellig d&t 'hun laatste uur geslagen was. Doch gelukkig, neen. Het weer werd langzamer kalmer 'en nog voor 't aan breken van den tragen morgen werd het varutig en ook weldra met behulp van een verrekijker de bemanning, door andere bewoners Jvan 'Den Oever opgemerkt, Schipper C. Rotgans haastte zich nu met zijn vaartuig de schipbreukelingen 'te redden. Dat dezen heel wat geleden hebben, is te begrijpen. Hun ledematen waren dermate opgezwollen, dat de kleeren losgesneden moesten worden. Later op den dag werd ook hun vaartuig gelicht en in de haven binnengebracht. WIERINGEN. Zondag 5 December werd, na afloop der gods dienstoefening door hett Kiescollege der Ned. Her vormde Kerk te Oosteriand Vergaderd ter verkie zing van een ouderling en een diaken. Herkosen werd de heer J. Bosker als« diaken en gekozen de heer S. Rotgans als ouderling; de heer C. de Haan, aftredend ouderling, wenschte wegens zijn hoogen leeftijd niet weder in aanmerking te komen. VAN EWIJCKSLUIS. Zondagmiddag vergaderde in het café ^Hoogmoed de vereeniging Visschersbelangen. Aanwezig waren 14 leden. De voorzitter, de heer C. F. Sieuwers, opent en deelt mee, dat, naar aanleiding van een paar plin ten, welke op de algemeen© Vergadering van don Z.V.B. te Amsterdam ter sprake zijn .gebracht, het Bestuur 'het gowonscht vond, deze bijeenkomst to houden. Hij verheugt zich ovbr de 'goede opkomst en heet allen welkom. Hierna leest do HocrejUria .cüe notulen van vorige vergaderingen, welke onveran derd, onder dankzegging, worden goedgekeurd. Vervolgen© deelt de-secretaris den uitslag van het oaoutchouc-onderzoek moe en leest een ingekomen schrijven over een nieuwo taanmethode. Van hot aanbod, om als proef voor 'de leden 'eonigo netten op de nieuwe wijze te behandelen, wordt een dank baar gebruik gemaakt. Een dertien tal fuiken zul len worden opgezonden. Met.de firma Pieper is ge correspondeerd over de geleverde zes kisten caout chouc, daar dra© geen 50 KG. netto inhoud hadden en toch togen dien prijs berekend waren. Do fifma antwoordde op het schrijven van den secretaris, dat de reiziger bij de opname van de bestelling er na drukkelijk op gewezen had, dat het kisten waren van ongeveer 50 KG. inhoud, hetgeen echter d<x>r de aanwezige leden ten stelLigst© wordt ontkend'. Ir-, gekomen is nog een 'schrijven van den heer Velt- huizen over de krabbenleverantie aan de H. C. F. Besloten wordt, dat dezelfde commissie, versterkt met den heer Bood nogmaals een conferentie zal aanvragen met de directie van de Gonscrvenfabriek. Nadat de secretaris voorlezing heeft gedaan van oen vorzondon schrijven betreffend© stemgerechtigde ledën, volgt het voorloopig iverslag van de alge meene vergadering van den Z.V.B. Het voorstel Van 'Ewijcksluis, cm van het oor- resp.'ndentieblaadje een weekblad te maken is -aan gehouden. 'Het H.B. zal een berekening maken van de kosten, omdat deze -zeker 'een vrij aanzienlijke contributie-ver hooging ten gevolge zal hebben. In elk geval zal de contributie wel verhoogd dienen te worden, zal de Bond ook maar eenigszins aan zijn doel willen beantwoorden. Meerdere afgevaardigden, hoewel van de '-noodzakelijkheid overtuigd, vreeeden echter, 'dat bun afdeeling er niet aan zou willen. Bij de bespreking blijkt, dat de leden van Visschers- belangen er, indien noodig, 'niet tegen zijn. omdat z© begrijpen, dat voor 'n goede 'vak-actie'geld noo dig is. Met 'algemeene stemmen verklaren de aan wezige leden zich dan ook in beginsel voor verhoo ging. Bij de nu volgende TondVraag zegt de heer P. Keuris Az. dat bij hem Is geweest 'de heer Hoep man, uit Amsterdam, agent in taan en houtc-arbolejur enz. Genoemde heer zal zijn offertes bij den secre taris inzenden. De lieer C. Hoogmoed deelt 'mee, dat bij hem koordkatoen in voorraad is tegen f 2.10 per KG. Nadat de heer Sieuwers nog inlichtingen heeft gevraagd over de bibliotheek, volgt sluiting..' TVIERIXGEN. Voor den, Landstorm, jaarklasse 1916, zijn 1 De©, jl. hier ingeschreven: Albert Kraan, Roijer Bakker, Pieter Rotgans Nz., Simon Lont Cz., Jan Kuut Vz.. Jan Gornplis de Vries, Nan Omis, Pieter Kooij Mz., GorneliS Dove© en Albert Lont. INDISCH BIJGELOOF EN DE OORLOG. Men s chrijft uit Den Haag aan hetj Bat. Nbl.: In Nederland en vooral in Den Haag hebben d© ve'e leden van het waarzeggers- en kaartleggersgilde steeds hun voornaamste en beste klanten geteld on der de zonen en dochteren van Insulinde, welke d© hulp der helderziendheid in tal van aangelegenhen den inroepen. Wat m dit opzicht 'de Indische cliënteele van de

Schager Courant | 1915 | | pagina 1