Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Pereee' 1, de heer S. Dekker voor f 6; vorig jaar idem. Perceel 2, de heer C. Hollenberg voor f 8. vorig jaar idem. Perceel 3, de'heer H. Ootjers voor t 8; vorig jaar idem. Perceel 4, de heer M. Kind voor f 12.50; vorig jaar dezelfde voor f 8. Perceel 5, de heer J. Witomeer voor f 8; vorig jaar dezelfde voor f 7.50. A AllDSCHl JTVTNG OP SUMATRA. Blijkens een uit Indië ontvangen regoeringatele- gram seinde de resident van Tapanoeli, dat te Ta- nahbatoe (residentie Tapanoeli) op den 27sten No- vember jl. eeno aardverschuiving heeft plaats gehad, gepaard gaande met een overstxooming, veroorzaakt door dö Aek Si'ongod. 68 Personen worden vermist en 50 huizen, waaronder de inUradsche school, zijn vernic'd. .De verbinding van, Padang Sidempoean met de zeekust is 'op verschillende plaatsen verbroken. In de rosidentie Tapanoeli ligt in bet Mandaho- lingscbe, aan den, voet van den Seret Berapl, het dorp Tanah 'Batoe, nabij het kruispunt van de wegen, die van de kustplaats 'Nata1 en van Suma- tra's Westkust naar Padang Sidempoean voeren. Laatstgenoemde p'aats, vroeger de zetel van den resident van Tapanoeli sedert naar Sibolga ver legd Is do hoofdplaats van de gelijknamige af deel ing. Van den Seret Bcrapi 'of Soriqc Berapl zien wij vermeld, dat van dezen vulkaan geen 'uitbarsting bekend is. We1 werden in *892, toen de streek door hevige aardbevingen geteisterd werd, geweldige aardstortingen gerapporteerd. Daardoor worden toen veel bosschen gedeeltelijk bedolven, terwijl dit lot ook de kampong Si-banggor trof, waar 160 men- scben het leven lieten. NKDERLANDSCHE SCHOENER VERONGELUKT. Reuter seint uit Londen, dd. 7 December: De Neder'andsche schoener Geziena, van-Noorwegen naai West-HarUepool, met timmerhout, is verongelukt op de Beacon Rocjts. De bemanning is gered. GESTOKEN! Uit Roermond meldt men aan de Limb. Koerier: In don nacht van Zondag op Maandag werd de politie .gewaarschuwd, dat op de Kapetlerlaan een man doodgestoken zoude zijn. Een geneesheer be vond zich reeds ter plaatse, en verklaarde, dat de gestokepe, Houben uit Me'ick, al overleden was. In verband met deze misdaad werden vier perso nen uit Gebroek-Maasniel van bun bed gelicht en, verdacht van den manslag, -gearresteerd. Naar we vernamen moet de verslagene die met nog twee kameraden huiswaarts keerde, een oogen- blik zijn achtergebleven en toen een messteek in de borst gekregen hebben. Uit Weert meldt men aan hetzelfde b'aJd: Een -vreeselijke misdaad heeft de Sint Barb ara- kermis te TuDgelroij plotseling verstoord. Zondag avond kenmerkte zich door een buitengewone drukte ln de cafés. 'In het café aan de tramhalte bevond zich onder do aanwezigen een Belgisch vluchteling, die reeds een 5-tal maanden bij een landbouwer in betrekking is en door zijn ijver en aangenamen om gang vele vrienden had. Door eenige aardige voor- draenten te geven meende hij de feestvreugde te verhoogen. Op een. stoel staande, was hij nauwelijks met een voordracht begonnen, of daar komen luid schreeuwend© en zingende eenige jongens binnen van het gehucht „de Dijkerstraat'". De nietts kwaadb vermoedende voordrager werd onmiddellijk zonder de minste aanleiding van zijn stoel geduwd én beet genomen, De - verschrikte Jongeling sloeg op de vlucht, doch kreeg in de gang bij de deur reeds zulk een steek met een mes, dat hij dood neerviel. Aan drie personen, die gearresteerd werden, werd zekere S. als vermoedelijke dalder met het lijk ge confronteerd. Misbruik van sterken drank schijnt, ook hier weer de oorzaak van deze treurige misdaad te zijn. ZUID SCH AR W OUDE De heer J. Ham zal 'met 'Januari a.s. eervol ont slag vragen als hoofd der school alhier. ZUIDSCHARWOUDE. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk te *Zuidschar- woude zijn herkozen de heeren J- Kostelijk en J. Kroon, de oerste met 123, de laatste met 82 stem men. De heer A. Klingeier verkreeg 53 stommen. In de vacature-Jb. de Geus moet herstemming plaats hebben tusschen de'heeren 8. Zeeman met 61 en A. Klingeier met 28 stemmen,r BROEK OP LANGENDIJK. De Bouwvereeniging alhier heeft van haar plan nen, om een aantal arbeiderswoningen te bouwen, afgezien, wegens de vele moeilijkheden, geschikt en betrekkelijk goedkoop bouwterrein te verkrijgen. VERLAAT. Dezer dagen is hier een tooneelvereenieing op gericht, ,,'t Scheepje" genaamd met 15 leden, van wie 7 dames en 8_heeren. 't Bestuur is samengesteld 'als volgt: de heer S. Meereboer, voorzitter; de heer P. de 'Goede, vice- voorzitter; de heer G. Leegwater, secretaris; de heer K. v. d. Wel, penningmeester; de heer G. Maars, commissaris van orde. Wij zullen hopen dat het Scheepje een veilige haven moge bereiken. OUDKARSPEL. Voor den reciteerwedstrijd, uitgeschreven door het Departement Oudkarspel van Het Nut, aldaar, hebben zich 8 dames en heeren aangegeven. Als juryleden zullen optreden de heeren Ds. Sin- ninghe Damsté te Dirkshoin, M. Eecen te Alkmaar en Ds. J P. de Graaff te Behagen. ARBONDISSEMENTS-RECBTBANK TE ALKMAAR Uitspraken'van Dinsdag 7 December. W. Schafergochel, zwervend, bedelarij: 3 dagen hechtenis en i jaar en 6 maanden Rijkswerkinrich ting. P. D. Steenken, Castricum, diefstal: 3 maanden gevangenisstraf. B. Hoogland, zwervend, 'diefstal: '1 maand gevan genisstraf. C. Bos, Enjkhuizien, diefstal: f 30 boete of 12 dagen hechtenis. T. Dirkzom, Castrioum,'vernieling: 'f 26 boete of 10 dagen hechtenis. N. van der Meulen, Amsterdam, verkoop van on deugdelijke kaas: 5 maanden gevangenisstraf. P. J. Raven, Grootebroek: 6 maanden tucht - school. J. Bakker, Oosterblökker, heling: 'f5 of 10 dagen beohtenis. W. Siewertsen, Warmenhuizen, mishandeling: f 10 boete of 6 dagen hechtenis. P. Hoogland Schagen, uitvoer uit 'stelling Am sterdam zonder consent: f 5 of 5 dagen hechtenis. G. van Duin, Castricum, wederspamiigfceid: 7 da gen gevangenisstraf. J. K. en J. Z.. onzedelijkheid, ieder i maand ge vangenisstraf. NATIONALE VEREENIGÏNG TER BEVORDERING DER PAARDENFOKKERIJ LN NEDERLAND. Vergadering van de Afdeeling Noord-Holland 'op Maandag 20 December 1915, des voormiddags 10 uur, ia het Café ,,Krasnapolsky'" te Amsterdam. Onder de punten van beschrijving komen voor: Benoemingen: a. van eeno Commissie tot het na zien der rekening van'de Afdeeling over 1915; b. van een plaatsvervangend lid der 'Staimbook-Jury; c. van een Commissaris, wegens periodieke aftreding van den heer J. H.'M. Eveledn, Vaststelling bogrooting. „SIMPLEX". Voor het jaar 1916 ontvingen wij van de Ma chine-, Rijwiel- en Automobielenf&briek „Simplex" te Amsterdam den'nieuwen kalender. De kalender is, evena's de vorige, weder versierd met fraaie foto reproducties uit verschillende provincies van ons land. De rand is door Daan Hoeksema geestig ver lucht met afbeeldingen van voortbrengselen uit de „Simplex"-fabriek. Abonnees van ons blad kunnen tegen overmaking van 25 ets. aan de fabriek te Am sterdam, zoolang de voorraad strekt, franco een exemplaar verkrijgen. De opbrengst zal, rm. aftrek van de verzendingskosten, in haar geheel worden af gestaan aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. DE ARRESTATIE VAN DEN TELEGRAAF-RE- DACTEUR. Zoowel de Fransche als de Engel&che Pers wijdt haar aandacht aan 'de arrestatie van don heer Schröder. Een, paar aanhalingen volgen hier: 1 „De „Petit Parisien" noemt de gevangenneming smartelijk voor de vele vrienden van Nederland in Frankrijk en vervolgt dan: „Wij vergeten niet, dat Nederland, ovenals Zwitserland en België, zijn on afhankelijkheid steeds hoog hield 'eau zich niet ont zag luide en krachtig hen, die het recht verkracht ten en de vrije naties aanvielen, onder handen te nemen. Getrouw aan 'deze 'traditie koos Schröder edelmoedig partij tegén do centrale mogendheden; anderen verdedigden de znak van do tegenpartij en dezen werden niet lastig gevallen. Wij'zijn overtuigd, dat de maatregelen tegen Schröder in Nederland, evenals hier, verbazing'en bedroefdheid hebben ge wekt Hij heeft niets anders gedaan dan 'uiting ge geven aan zijn denkbeelden in een, land, waar deze. naar het scheen, geen aanleiding zouden geven tot kritiek. Daar Nederland niet in den oorlog gemengd is, had men mogen veronderstellen, dat de pers in het vaderland der vrijheid het recht zou hebben om te zeggen aan welke zijde haar sympathieën zijn. Tweehonderdvijftig Jaar geleden zou hij niet veroor deeld zijn. Is de thans genomen beslissing echter een definitieve?" Het Engelsche blad de Golbe merkt op: „Er zijn eenige punten van groot belang voor En geland, die door de arrestatie van den redacteur van „De Telegraaf" te Amsterdam, op den voorgrond worden gebracht. Dat blad, dat in den laatsten tijd wereldberoemd geworden is door de prachtige platen van Raemaeckers, viel bovendien op door de wi.ize waarop het de zaak der gealliëerden ondersteunde. Nu zijn wij gaarne bereid te erkennen, dat zulk een houding kan beschouwd worden als een inbreuk op die correcte houding, die de neutralen behoort te karakteriseer en; maar, als dat zoo 19, waarom maakt de Nederlandsche regeering dan geen bezwaar te gen bet in Nederland 'verschijnen van bladen, die eerst tijdens den oorlog zijn opgericht en 'wier raison d'être geen andere is dan eene propaganda voor de „kultur". Een dier organen, de beruchte „Toekomst", die omschreven kan worden als -een equivalent voor het Duitsch-Amerikaansche „Fa therland", heeft zich inderdaad belachelijk gemaakt, omdat zijn pro-Duitsch karakter maar al te dui delijk aan den dag treedt. Het geval met de „Telegraaf" wordt niet 'beter om het feit» dat deze de twaalfde aanklacht is, die tegen dat blad wordt ingediend en waarvan er tien niet tot bestraffing aanleiding hebben gegeven en dat zij op verzoek der Duitsche regeering is inge diend. Wanneer wij er -dan 'bovendien aan denken, dat de redacteur kortelings den uitgebreiden smokkel handel tusschen Duitschland en Nederland veroor deeld heeft,,die gevoerd wordt om Duitschland m staat te stellen, zich vtan de producten te voorzien, waaraan het behoefte heeft en die tegen de Neder landsche wet strijdt, dan lijkt het wel alsof er ach ter dit alles meer steekt, dam maar een technische inbreuk op de neutraliteit." HUIZEN VERKOCHT. Het perceel op het Lagenoord (woonhuis met werkplaats) van den, heer K. Schuijt, is uit de hand verdocht aan den heer D. Hartland. Het burgerwoonhuis op de Laan, eigendom van de 'R.-Kath. Kerk, thans bewoond door den heer Van Gastel, is gekocht door de Gebr. Eeken te Wio- ringerwaard. BROEK OP LANGEND IJK. Woénsdag. 8800 Bloemkool ie soort f 8 30 a f 12.20, 2e soort f 1 a f IJ. 17600 Roode kooi f 2 a f 17.60. 20800 Gele Kool f 1.70 a f 12.60. 1600 Witte kool f 3.— a f 7. 1 Wagon roode kooi f 708. 20 Baal uien 'f 5-70. 1500 Rammenas f 1.10. NOORDSCHARAVOUDE. Woensdag. Bloemkool f 6 a f9. Roode kool f 1.70 a f20 30. Gele kool f 1.70 a f 14. Witte kool f 1.40 a f 13.50. Deenscbe witte kool f 2.90 a f 13.70. Wortelen f 1.90 a f 2. Grove uien f 6.50 f 5.70. 1 Wagon roode kool f 707. WARMENHUIZEN. Woénsdag. Ronde kool f 3.20 a f 18.50. Gele kool f 3.40 a f 9.80. Witte kool f 2.90 a f 15.70, Zak roode kool f 1.75 a f 1.80. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den 8 December 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 755.7 te Muncben, laag ste barometerstand 735.5 te Skagen. Verwachting lot den avond van 9 December. Matige tot krachtige later wellicht weer toenemen de W. tot Z. wind, betrokken 'of zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring. Regenbuien. Zelfde temperatuur. KOORTSDROOMEN VAN SOLDATEN. Wij lezen in Vox Medicorutm: Het verplegende! personeel der Duitsche militaire hospitalen heeft opdracht, groote aandacht te schen ken aan de verhalen van hun patiënten over droo- men. In zulke koortsdroomen speelt de oorlog een groote rol. Droomen, die in geenerlei verband tot den krijg staan, zijn zeer zeldzaam. Eigenaardig is het, dat bij soldaten, wier geestvermogens meer 'of minder ernstig gestoord zijn, toch in de meeste gevallen het gevoel voor discipline, de eerbied voor den meerdere, blijft. Bij zUlke geeetstoornissen ko men de z-g. „oorlogsdroomen" veel voor. De solda ten droomen yan 'granaatexplosies, batterijen, enz. Dikwijls hebben ze een moeilijke militaire opdracht uit te voeren en moeten onoverkomelijke hinder palen bestrijden. Een veel voorkomende soldaten^ droom is, dat de zieke op onverklaarbare wijs weer thuis gekomen is. Het'weerzien van vrouw en kin deren is steeds treurig en do •'soldaat 'uit in half luide zinnen zijn wanhoop: „Dood, a'les dood." De gewonde voert dikwijle met een ingebeelden hoorder gesprekken over den oorlog, waarbij hij zich voor een groot strateeg houdt Sotae ook ziet de soldaat zich in zijn koortsdroom op het slagveld. Zoo gaf in de ziekenzaal een "zwaargewonde onderofficier bevelen: „De vijand zal ons óntdekkea graaf jullie je toch in." Hij maakte zich zoo zenuwachtig, dat de andere 'zieken ten slotte hun hoofd onder de dekens verborgen. Ook 'aanvallen van grootheids - waanzin kunnen voorkomen- Bij twee soldaten in een loopgraaf begonnen de verschijnselen hiermee, dat ze verklaarden tot generaal bevorderd te zijn. De een riep om zijn auto, de ander verlangde, dat zijn overste hem groeten zou. HUISHUUR. "Vijftig jaar geleden waren de huizen in Londen goedkoopcr dan in elke andere hoofdstad .van do wereld. Dat is nu precies andersom. Want voor de winkels in Bondstreet wordt de hoogste huur be taald. Daarop volgt Broadway in New-York en een klein stuk bij de Place de 1'Opera te Parijs is de^de. Fen kleine "winkel in Bondstreet brengt gemak kelijk f 15.000 k f 18.000 huur per jaar op; 'alleen voor de winkel en de basement, niet voor het overige gedeelte. 'De winkels in Regentstreet doen meer, maar die zijn ook veel 'grooter. Wat Bondstreet is in Londen is de Kalyerstroat ln Amsterdam. En we kunnen het best ons verba zen over die hooge huur in 'Londen als we weten, dat een niet te groote winkel in de 'Kalverstraat f 7500 huur doet per jaar, maar.... met de boven woning en alles mee. SPAARZAAMHEID. Men weet, fclht 'de Engelsc/he ministers en op hün voorbeeld de Engelsche bladen aanhoudend; aandrin gen op bezuiniging en spaarzaamheid, die strikt noodig zijn, zal Engeland pog lang den zwaren ftoahcieelen last van dén oorlog kunnen dragen. Maar de pers klaagt er over, dat er voorshands nog Geinig naar dien raad wordt geluisterd. Een hizondere correspondent van de Daily News vertelt wat hij dienaangaande in Birmingham heeft gevonden. Iedereen verdient geld in Birmingham, schrijft hij, en iedereen geeft er geld uit als water. Met eén uitzonderingde menschen, die een vast inkomen heb ben. De hoogere standen geven geen goed voorbeeld. Een houthandelaar vertelde den schrijver, dat hij een grooten voorraad kostbaar bont had ingeslagen: in een :paar dagen was hij uitverkocht. Voor den oorlog was Birmingham eeen plaats van een aantal kleine fabrieken. Die fabrikanten zijn, sedert de stad een centrum van den munitieaanmaak is gewor den, rijke menschen. Zoolang die rijken hun geld kwistig uitgeven aan bont, auto's en juweelen kan men den kleinen man moeilijk tot spaarzaamheid' bewegen. De kleinere man geeft zijn g'oote verdiensten van dezen tijd aan andere dingen uit, d.v, aan p.ano's. Twee dehandspiano's zijn haast niet meer te krijgen. De handel in fonografen is ook fenomenaal; dan die in goedkoop goudsmids- en diamantwerk. De pandjeshuizen hebben minder te doen. Goedkoope meubelen en kleeden vliégén (de winkels uit. De tapijtfabrieken kunnen de bestelnin- gen niet af. Aan kleeding wordt ook veel besteed. De grootste weelde is er echter in de voeding. In de werkmansbuurten worden tegenwoordig heel an dere levensmiddelen te koop geboden dan vroeger. Vrouwen, Idie geregeld margarine kochten van zes stuiver, zijn nu met niets minder tevreden dan met boter van achttien stuiver. Daarentegen gaan de arme menschen met een vast ingekomen, die boter plachten te gebruiken, nu tot margarine over. De „armen" willen tegenwoordig het beste versdhe vleesch en het besté spek hebben, en betalen er grif den hoogen prijs voor. GGelukkig Ss het drinken niet toegenomen, dank zij de strikte beperking in den verkoop. Aanvankelijk was het erg hiermee, ook onder vrouwen, maar men heeft het gevaar ingezien en idé maatregelen hebben geholpén. Aan diie verspilling zal men nu trachten een eiind te maken. Etr is een commissie van burgers gevormd, en deze gaat na Kerstmis huis aan huis bij de men schen aan om ze zuinigheid] aan te prijzen en ze lot sparen te krijgen. Er is een spaarbank voor opgericht. In een vlugschrift, (dat men zal verspreiden, wordt antwoord gegeven op de vraag: „Waarom is een stui ver het besparen waard)? Omdat", zoo luMt het ant- wooWdi: „elke gespaarde stuiver u en uw land' helpt; dke onnoodig uitgegeven stuiver den vijand' helpt. Be waar 'uw gelal nu; Later zal het misschien u bewaren. Sommigen kunnen hun land dienen met te vechten; sommigen kunnen hun land dienen met te werken; allen hunnen hun land dienen met te sparen". Een bevolking van bijna een millioen voor spaar zaamheid te winnen is een werk! ONTPLOFFING IN EEN DUITSCHE MUNITIE FABRIEK. Reuter meldt uit Kopenhagen, dat een groote munitie fabriek te Halle in de lucht is gevlogen, waarbij ver scheidene honderden menschen omkwamen. In een an dere munitiefabriek werd nog op het laatste «ogenblik een aanslag ontdekt. In verband met beide gevallen hebben veel aanhoudingen plaats gehad. 't Is wel eigenaardig, dat tegenwoordig steeds weer de vredesgeruchten naar voren komen. liet is nu weer de oud-minister Brvan, die een iTodesmanifest heeft gericht tot den Amenkaanschen president, Wflson. Bryan dringt aan, onmiddellijk tusschen de oorlogvoerenden bemiddelend op te treden. En tegelijk mei dezen oproep aldus wordt uit New-York aan de „Times" geseind wordt een niéuwe lezing gepubliceerd van de Duit sche vredesvoorwaarden. Deze nieuwe lezing is af komstig van een Duitscher, die reeds jaren in Amerika woont, doch steeds in nauwe betrekkingen gestaan heeft tot de Berlijnsche politieke kringen. De voorwaarden komen op het volgende neer: lo. Duitschland heeft volle macht over den Balkan ten einde zich een uitweg naar Constantinopd en Klein-Azië te verzekeren en zich een plaats onder de zon te verschaffen, onafhankelijk van de Engelsche 2o. Tusschen Duitschland en Rusland blijven buffer staten bestaan, waartoe ook het nieuwe koninkrijk Po len zou behooren, terwijl Roemenië zou worden ver sterkt. 3o. Herstel van ide oude grenzen Sn het westen met volkomen vrijheid voor België en zelfs wellicht 'n kleine concessie aami Frankrijk wat betreft dö Frans oh sprekende gedeelten van den Elzas. Veel waardie gelooven we, moeten we ook aan deze beweging niet slellieini. Typisch is het toch, dat deze vredeseïschen lager zijn gesteld. Van meer beteekénis lijkt ons 'de beweging, die in Duitschland1 zelf gaande Ss. Wev.fii ebben er gister reeds op gewezen dat de Sociaal-Democraten den Rijkskanselier In den Rijks dag vragen zullen stellen aangaande de vredesvoorwaar den en nu begint de hoofdredacteur der Vass. Zeitung, Geor^tBernhard, ook op dit aambeeld' te kloppen. Hij „Toch zal de Kanselier het niet kunnen vermijden op die vredes-interpellatie in te caan. Want In waarheid komt in de socjam-democratische vredesinterpella tie de wensch van verscheidene Duitsche niet alleen sociaal democratische volksklassen, om door den Kanselier eindelijk eens te worden ingelicht omtrent de toekomst, tot uiting. Het is daarbij onverschillig of de Kanselier meent oorlogsschatting te ontvangen, en tot welk bedrag hij die zal efcehen. Hetzelfde is het geval met de quaestie of hij van plan fc landen te armexeeren of dat hij uit beginsel of in een enkele geval afkeerig is van annexaties. Vóór alles moet worden blootgelegd het politieke oorlogsdoel, de groote wereldpolitieke ge zichtshoek, waaronder later, wanneer het zoover is, de afzonderlijke vragen beslist moeten worden... enz. Ook de Paus heeft £n zijn toespraak de vurige wensch naar vrede uitgesproken. De Paus zeide: Door ons apostolisch ambt gevoelen we ons ver plicht nadrukkelijk te wijzen op ae eenige middelen, Üie spoedig aan einde zouden kunnen maken aan deze vreeselijke bezoeking en een vrede zouden kunnén verzekeren, die dc geheele menschhedd vurig wénscht, n.1. een vrede die rechtvaardig is en duurzaam en niet Yoondcehg voor een der beide oorlogvoerende par tijen alleen. De weg die zeker tot dit gelukkige resultaat zou leiden, is die welke reeds vroeger tn soortgelijke om standigheden de juiste is gebleken, ni. de rechts treek- Kche en ïndfrecta gedachtcnwteettng gebassasfl op w*L willendheid, kalm overleg, gepaste erkenning van fc* streven van allen, en rekening houdend met wat reefcj vaardig eu mogelijk moet worden geacht. Een schikkh zal moeten worden verkregen door do pogingen d» strijdende partijen, waarbij het beslist noodzakelijk dat* van weerszijden conce&siën zullen gedaan van gaa. scher harte en zelfs ten koste van eenige opoffering^ daar een voortduren van dit bloedvergieten voor Europj het begin van verval zou beteekenen. Dit zijn de g&. voelens van onze zielen ten aanzien van den oorlog hl verband' met de ongelukkigerwijs daarbij betrokkea volken. De stemming van de Engelsche pers, we hebben daar. op ook reeds "gisteren de aandacht gevestigd, blijft anti-vredesgezindHot Is nog niet het oogenblik dal over vrede kan worden gesproken, Is het algemeens parool. En do toetreding van Italië tot die overeenkomst van Engeland], Frankrijk, Rusland eu Japan, om alleen te zamen vretdla te sluiten, is een reden te méér, om den vrede te verwerpen. Het ziet er dus nog niet naar .uit jcwE er spoedig een eind zal komen aan den krijg. De koning van Griekenland heeft gesproken en een interview toegestaan. Do Times vertelt het gesprek uit voerig en veel nieuws staat er niet in. Er is echt® één uitdrukking bij, die niet van belang ontbloot is. De koning verklaarde, dat de Grieksche troepen de Entente-troepen niet zouden aanvallen, mits de ver zekering werd) gegeven door de Entente, dat, zoo haar troepen in Griekenland werden teruggedreven, deze troé- pen zullen worden ingescheept en de Balkan-expedi.» als geëindigd zal worden beschouwd. Ja, maar als'dz Entente nu deze verzekering niet geeft, wat dan? Alles wijst er op, dat de Entente-troepen door Duitschei* en Bulgaren over de Grieksche grens geworpen zullen worden en als zn dan zullen worden ingescheept, welnu, dan hebben de Centrale mogendheden hun doel bereikt en kan Griekenland gerust zijn, dat de strijd uit is. Maar.... aLs Engeland, deze verzekering niet wil geven, dan vragen we nogmaals, wat dan'? Hierop is geen antwoord te geven, maar o.i. is deze uitlating van den koning, zoo ze precies juist is weergegeven, zeer drei gend voor de Entente. Van nog meer beteekenis fc vooral deze uitlating, als men er op let. dat aanzien lijke Duitsche en Bulgaarscho strijdkrachten tegetn de Ententetroepen worden saamgetrokken, en deze me omvatting bedreigen, met gevolg, dat de Ententetroe pen moesten reiireeren. De toestand blijft in Griekenland nog zeer duister en Italiaansche bladen bespreken openlijk de kans, dat bet Grieksche leger de Ententetroepen zal aanvallen. Ook Duitsche bladen wijzen er op, dat, als de Entente een ultimatum mocht stellen aan Griekenland, dit land openlijk die zijde van Duitschland zal kiezen. Engel sche bladen zijn echter zeer optimistisch. Veel belangrijk oorlogsnieuws is er niet. alleen leert ons het Oostenrijksche communioué iets. Daaruit blijkt, dat Oostenrijk op een nieuw gebied den oorlog tegen Italië is begonnen. Het geldit nl. de verschepingen van Italiaansch oorlogsmaieiiaal naar den Balkén. Reeds ©enigen tijd1 geleden sprak men over de voorbereiding van een Italiaans che Balkan-expeditie en do góed-inge lichte correspondent van de Neue Z'urcher Ztg. wist deel en, |dat men in Italië druk bezig is om een 'espeditie naar Albanië uit te rusten met het doel op te rukken naar het front Dibra—Prilep. Aan dit bericht geeft hot Oostenrijksche communiqué waarschijnlijkheid. Een Oostenrijksche flottielje heeft n.1. in de Albaneesche haven San Giovanoi di Meduai Italiaansch© schepen met oorlogsmateriaal aangevallen. Ook een bewapend schip op weg naar Durazzo werd eenige d!agen tevoren tot anken gebracht. Italië schijnt dus zijn aandeel genomen te hebben Sn de gemeenschappelijke Balkanexpeaatie, terwijl Rusland nog steeds niet tot een krachtige actie aldaar is overgegaan. We moeten nog even1 meedeelen, dat president Wil- son zijn giewonc boodschap aan het Congres heeft uitge sproken. Vrij duidelijk beschuldigde de president de Duitschers daarin van wandaden en misdrijven geph tegen den binnenlandschen vrede en veiligheid van Amerika. Het klonk verro van vriendelijk. De president legde veel nadruk op het belang van eene groote han delsvloot. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 4—7 December 1915. Gebaren: Joannes, z. v. Johannes de Boer en Grietje Klijbroek. Aris, z. v. Klaas van der Vlies en Geertje Mol (wonende te Pelten). Ondertrouwd: Willem Breed, 22 jaar, arbeider, te Zijpe en Trijntje Hollander, oud 21 jaar, te Helder. YEENHUIZEN. Tot kerkelijk ontvanger bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is benoemd onze plaatsgenoot, de heer C. Appei. NIEUWE NTEDORP. Uitslag landverhuring alhier, gehouden Dinsdag 7 De cember in lokaal Prins Maurits. Voor de Ned. Herv. Kerk in 15 perceelen: totale opbrengst f 2406. b. Gemeente Nieuwe NSedorp, in 18 perceelen: totale opbrengst f 2762. y c. Diaconie Ned. Herv. Kerk, in 3 perceelen, to tale opbrengst f 761. d. Ned. Herv. WeezBn-edministratie, in 7 perceelen, totale opbrengst f 1457. e. Arm voogdij, in 6 perceelen, totale opbrengst f720. In 't geheel veihuundJ voor f 8106. NIEUW! NIEDORP. In hare ledenvergadering, onder presidium van den heer W. C. Visser en door 17 leden bezocht, keurde de vereeniging IJs- en Volksvermaak het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Visser, bij acclamatie goed'. Ook de rekening etn verantwoording over 't afge- loopen jaar, van den penningmeester, den heer N. Daviidls, nagezien door eene commissie, bestaande uit de heeren K. Mijts, J. Goet en D. v. d. Stok (welke laat ste rapport uitbracht), wend goedgekeurd en vastgesteld Naar aanleiding van het rapport wordt besloten aan die Zwemclub de achterstallige huur kwijt te schelden. De huur Jblijft bepaald) op f 25 per jaar. Volgt verkie zing van 2 bestuursleden ia de plaats van de heeren C. Bunt (vertrokken) en, J. Hainstman aftredend en nM herkiesbaar. Gekozen worden de heeren J. Clercq en W. Biesheuvel. Beiden nemen dit aan. Volgt bespreking plannen voor het yolgende jaar. Hierbij wonalt het gewone programma gehandhaafd, n.1. wedstrijden, eerst voor kinderen enz. En, als het ijs er goedj voor Ss, Kermis op de Rijd. 't Bestuur krijgt volmacht, verder te handelen naar bevinding van zaken. Voorts heeft de Ned. Sdinatsenrijdersbona In uitzicht gesteld' om proefwedstrijden hier te honden, terwijl verder hier nog kans zal zijn op Sjszeüon om prij dat nog vacant Is, daar zich hiervoor bij den nog geen club heeft opgegeven. De voorzitter van IJ.-, en V. zal nog nadjar naar dat ijszeilon informeenen, omdat men er hier nog niet mee bekend is, hoe een wedstrijd daarvan wordt geregeld. Als men er licht fa) ziet, vindt de vergadering wol goed, een zoodanige wed strijd te houden. Als vergaderplaats voor 't volgende jaar wordt café Peetoom aangewezen. Daarna wordt de beschrijvingsbrief voor de algemeens vefrgaderfng van den IJ.H.N. behandeld. De afgevaar digde krijgt vrij mandaat behalve ten opzichte van één voorstel, dat beoogt, te bewerken, dat de Bond aan de Burgemeesters verzoekt, om niet toe te staan, dat gedurende den tijd, dat het schaatsenrijden Is, ge legenheid wordt gegeven tot dansen. De vergadering verklaart zich tegen dat voorstel en draagt den afgevaar digde op, daartegen te stemmen. Voorts verklaart do vergadering zich voor het voor stel van den voorzatter, den heer W. C. Visser, om op de ijstaarten cijfers aan te brengen, waarna in de ijs- berichten van Het Nieuws van den Dag wordt ver wezen en waardoor het den liefhebbers van grootero reizen gemakkelijk wordt gemaakt, om sich op de ijskaart te oriënteercn. Bij acclamatie wordt weder de afgevaardigde, die vorige maal ter algemeene vergadering toog, de h«f

Schager Courant | 1915 | | pagina 2